Gestolen jacht strandde voor Scheveningse kust ilk Uit het Rijk van Koningin Kitty Sneeuwbal voor regenjassen Auto met verdachte lading werd door politie en pech achtervolgd Personenauto in volle vaart tegen stilstaande trailer gebotst utREcht VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BI.AD - PAGINA 1 Een monteur uit Ouderamstel, de 18-jarige D. D. en een 18-jarige koopvaardijmatroos, S. W. van E., zijn gisteravond door de Haagse po- litie in verzekerde bewaring gesteld. Zij waren er met een jacht vandoor gegaan, dat zij uit de haven van Hoek van Holland stalen. Het jacht strand de gistermiddag voor de Noordelijke kant van de Boulevard in Schevenin- gen. Met behulp van enkele mensen, die op het strand aanwezig waren, werd het los getrokken. Met opdracht van de polite ging een der aanwezi gen aan boord, die tot taak had, de opvarenden met hun jacht de Sche veningse haven binnen te loodsen. De opvarenden hielden zich evenwel niet aan deze opdracht en bleven gerui me tijd op zee kruisen. Waarschijnlijk hebben zy zich omstreeks 19 uur van hun ongenode gasten willen ont. doen«, want op dit tijdstip strandde het jacht wederom. Nu maakte de politie korte metten met de ongehoor zame jongelui. Zij werden meegeno men naar het politiebureau. Daar kon worden vastegesteld dat het jacht af komstig was van een diefstal, die in „Mgr. Mutsoers-oord" Jubileum In 's Hertogenbosch is gisteren het zilveren jubileum gevierd van de R.K. Herstellingsoordveren. „Mgr. Mutsaers". Geheel uit eigen middelen heeft het personeel van „St. Raphaël" het sanatorium „Mgr. Mutsaers" doen bouwen. In 1930 werd het herstel lingsoord geopend en tot 1 Maart 1952 was het aantal verpleegdagen gestegen tot 369.000. Tijdens de oor logshandelingen, die aan de bevrij ding vooraf gingen is het gebouw volkomen verwoest. Het werd her bouwd en in 1948 kon het weer voor patiënten worden opengesteld. Er bestond een grote belangstel ling voor de jubileumviering. De bis schop van 's Hertogenbosch, mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, oud-adviseur van de bond „St. Raphaël" en neef van de eerste bondsadviseur, naar wie het sanatorium is genoemd, was tij dens de feestviering en de receptie aanwezig. Het ligt in de bedoeling van de jubilerende vereniging om in 1953 bij het gouden feest van de bond een kwart millioen bijeen te heben om het verwoeste kindenpaviljoen te kunnen herbouwen. De 'bond schonk daartoe een bedrag van ƒ47.000,— en het landelijk comité Diesel-actie 50.000,Ook de oud-directeur der N.S., de heer Giesberger en de bur gemeester van Den Bosch, mr. Loeff kwamen hun gelukwensen aanbie den. JUBILEUM VAN MR. DR. L. N. DECKERS BIJ A.N.V.V, Zeer groot was het aantal belang stellenden, dat mr dr. L. N. Deckers kwam gelukwensen bij diens 12 jarig jubileum als voorzitter van de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingen verkeer. Oud-minister Deckers heeft in de oorlog en nadien de ANW zo wel uit Duitse handen gehouden als tot nieuw en bloeiend leven gebracht. Hiervan getuigden de vies-voorzit ter mr. A. Jonker en jhr. Eoreel en de heer Wolterbeek, directeur van A.N. V.V. en namens de Ned.' Spoorwegen. Schone geschenken en beste wensen werden tijdens de receptie aangebo den. De receptie kreeg een ongedwon gen en vrolijk karakter, toen de bloe- menkoningin, mejuffrouw Kitty Knappert, en har gevolg gelukwen sen kwamen aanbieden Dr. Deckers noemde dit bezoek de grootste ver rassing van deze dag. De bloemenko- ningin huldigde de heer 'Deckers voor diens krachtdadige steun aan het vreemdelingenverkeer en aan „Den Haag bloemenzee" van welke organi satie de jubilaris president is. U rijdt ou een voor- rangsweg, welke ge kruist wordt door een niet-voorrans weg. Hoek van Holland werd gepleegd. Het jacht een 22m2. scheerkrui- ser werd in de nacht van Woens dag op Donderdag door de knapen uit de Berghaven gestolen. Van het type, waartoe dit jacht behoort, zyn er op 'de Nederlandse wateren maar zes te vinden. Het scheepje, dat een lengte van 9.75 meter heeft, ligt thans op het Scheveningse strand te wachten om weer aan zijn element te worden toevertrouwd. Een Amphibievaartuig heeft van middag getracht het gestolen jachtje, dat gisteravond te Scheveningen ge strand is, de haven binnen te slepen, Tijdens deze poging is, omstreeks kwart over twaalf, de mast van het jachtje gebroken. Twee opvarenden vielen over boord. Zij trachtten zwemmend het amphibievaartuig te bereiken. Nadere bijzonderheden ont. breken nog. Nader wordt gemeld: De twee - arenden zijn opgevist. Het jacht is ter hoogte van het Kur- haus op een strekdam gestoten en wordt er thans door de zee telkens tegen aan gesmeten. Er schijnt wei nig kans te bestaan, dat het jacht behouden blijft. WIJZIGING VAN BESCHIKKING GENEES- EN VERBANDMIDDELEN Er kunnen zich gevallen voordoen, waarin een ziekenfondsverzekerde een andere huisarts raadpleegt dan die, te wiens name hij is ingeschre ven, of een specialist, naar wie hij niet is verwezen. De kosten van het consult komen dan uiteraard voor rekening van de verzekerde. Het wordt evenwel niet juist ge acht, dat in deze gevallen ook de door de geraadpleegde arts voorge schreven genees- en verbandmiddelen voor rekening van de verzekerde ko men, indien deze gegronde redenen had bedoelde arts te raadplegen. De staatssecretaris van volksge zondheid heeft o.m. voor deze geval len een regeling getroffen. De ver zekerde kan voortaan zijn zieken fonds verzoeken, het door de geraad pleegde arts afgegeven recept t< waarmerken, waardoor de apotheker weet, dat het fonds met de levering van de voorgeschreven genees- en verbandmiddelen accoord gaat. De Arnhemse regenverzekering, uitgaande van de V.V.V.-Arnhem had gisteren een strop. Zoals men weet wordt iedere middag op de gemeente lijke kweekerij opgenomen hoeveel regen er is gevallen. Gisteren bleek tussen 10 en 15 uur 5,1 mm. regen te zijn gevallen. De Arnhemse regen verzekering heeft dientengevolge 180.uitbetaald aan vacantiegan- gers, die zich gisteren hadden ver zekerd. Vochtig Vuurwerk Een ongekend groot aantal enthou siaste mensen had zich gisteravond opgemaakt om het bloemenvuurwerk in Scheveningen te gaan zien. Tal loze optimisten hadden echter geen rekening gehouden met de luimen van ons klimaat, zodat korte tijd voordat het vuurwerk begon, menig zomertoiletje doorweekt werd door een sproeibui. Naar voorlopige schatting van de H.T.M. zijn alleen al voor het vuur werk ruim 100.000 mensen naar en van -Scheveningen vervoerd, onge acht de duizenden die per fiets en per auto naar het. strand kwamen om het beroemde vuurspektakel bij te wonen. Voordat het vuurwerk echter begon, stonden duizenden al weer in de stromende regen om een trammetje naar huis te pakken. De meerderheid is echter gebleven en mag men degenen, die de buien trot- seerden, geloven, dan heeft de Mij. Zeebad nog nooit zo'n mooi vuur werk gepresenteerd, als het vuurwerk ter ere van het Haagse bloemenfeest. Onrust bij Utrechts auto-herstelbedrijf Binnenkort vele ontslagen? Er heerst momenteel grote onge rustheid onder het personeel van het Centraal Auto-herstelbedrijf, dat ge vestigd is te Utrecht en waar onge veer 300 monteurs en aanverwant personeel werk vinden. De directie heeft "namelijk besloten het personeel in te krimpen tot 250 man, daar de werkzaamheden bij de oprichting van het bedrijf, dat tot doel heeft het herstellen en onderhouden van auto bussen e.d., enigszins overschat zijn. Het personeel meent echter dat de fout bij de leiding rust en zij heeft in een vergadering haar misnoegen en wantrouwen hierover uitgespro ken. Tot nu toe heeft echter niemand ontslag aangezegd gekregen. PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING IN DOOFSTOMMEN-INSTITUUT. Be heer J. de Cocq, huisknecht in het Doofstommen-instituut te St.-Mi- chieisgesteld is door de Paus begil- tigd met de onderscheidirg Pro Ec clesia et Pontifice. De vicaris-gene raal van het Bossche Bis ion mgr. F. Ilendrikx heeft hem de onderschei ding persoonlijk overhandigd. Wederom rolt er een sneeuwbal door de hoofdstad. Ditmaal is het een gratis herenregenjas of dames regenmantel, die de deelnemers aan de „kettingreactie" in het vooruit zicht wordt gesteld. In een circulaire, welke op grote schaal in de stad wordt verspreid, deelt de N.V. E., die in het centrum van de stad -is gevestigd, mede op welke wijze men met dit systeem een jas of mantel door vrienden of kennissen kan laten betalen. Want hierop komt het neer meldt de „Tel." Men moet beginnen met 20,op te sturen aan de genoemde N.V. Hiervoor ontvangt -de afzender vier waardebonnen van vijf gulden elk terug. Deze bonnen moet hy dan verkopen bij vier bekenden, die op hun beurt ieder nog twintig gulden weer moeten opzenden en dan is er 100,betaald voor de jas van de man, die er mee begon. Zijn deze honderd gulden binnen, dan wordt de jas verstuurd. De vier relaties krijgen dan ook weer ieder vier van de genoemde bonnen van vijf gulden. Zij moeten zien dat zy deze onderbrengen en ieder van hen moet zijn vier relaties dan ook be wegen om twintig gulden op te sturen. Na zes a zeven' ronden zyn hier voor reeds tienduizenden mensen no dig en na 10 ronden zou byna de ge- PRINSES BELOONT GALANTE RIDDER Men had enige maanden gele den. toen het bloemenfeest van Den Haag, dat momenteel met koningin Kitty aan het hoofd gevierd wrrdt, besproken werd, het plan gemaakt, om iedere be zoeker en bezoekster bij de uit gang van het station een bloem aan te bieden. Dit bloemrijke idee diong door tot in Wenen en de Weense da me, die gisteren voi verwachting het Haagse station uitstapte, kreeg de teleurstelling van haar leven, toen er geen ridder klaar stond, die haar een geurige roos aanbood, daar de toeloop zo groot is, dat Den Haag bloemen tekort komt. Nu stond er wel een jonge agent bij het station, die de vreemdelingen moest vertellen, waar men lekker kan eten, goed kan slapen en een puik» kapper vindt. Bij hem klaagde de romanti sche Weense haar nood. Ogen blikkelijk kwam de agent in ac tie. Hij trok de anjer uit de re- vets van zijn uniform en bood deze de droeve dame ..tan. De beloning was groots. De dame spelde verrukt de anjer op haar jurk, sloeg haar armen rond de ha's van het ont stelde agentje en beloonde deze jonge ridder met een klinkende zoen. Het agentje zou nu met een hele mand anjers naast zich zijn dienst verrichten KATHOLIEK THUISFRONT. Nationaal Katholiek Thuisfront heetf in de eerste zes maanden van dit jaar circa 185.000 gulden uitgekeerd voor voorzieningen van de geestelijke verzorging van militairen en voor de militaire tehuizen, zowel in het bin nen- als in het buitenland. Boven dien werd een bedrag van 200.000 gulden gereserveerd voor de inven taris van nieuw te bouwen militaire tehuizen, terwijl nog toezeggingen werden gedaan die de 175.000 gulden overschrijden. Voor dit laatste be drag en voor de aanvragen die nog zullen binnenkomen is Nationaal Thuisfront aangewezen op de nade rende speldjesdag en op de leden- actie, die alom in den lande wordt gevoerd. BENOEMINGEN PATERS CARMELIETEN. De zeereerw. pater Barthelomeus Catijn, subprior van het Carmelieten- Convent te Boxmeer, is door de pro vinciaal benoemd tot prior van het convent te Aalsmeer. Pater Catijn was prior van het Nijmeegse convent tijdens de bouw van het nieuwe klooster en de parochiekerk „Dod- dendaal" te Nijmegen en voordien ruim 20 jaar leraar aan het gymna sium te Zenderen (Ov.). De provinciaal heeft tot prior van het convent te Mainz de zeereerw. pater Zacharias Lutz benoemd. De huidige prior, de zeereerw. pater An- selmus Olthof, wordt pastoor te Mainz. Tot prior te Deventer is benoemd de zeereerw. pater E. Verzett en tot sub-prior aan de „Doddendaal" te Nijmegen dr. Cyrillus Hendriks. BIJ HET VISSEN VERDRONKEN Gisteren in de namiddag is de 14- jarige C. Franssen, wonende Wol- phaertsbocht te Rotterdam, in de Leuvehaven gevallen en verdronken. De jongen wilde gaan vissen en liep, terwijl hij 't tuig gereed maakte, ach teruit het water in. Mensen uit de omtrek waórschuwden de politie, die met behulp van een dreg de knaap ophaalde. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. Het lijkje is naar het ziekenhuis Coolsingel ver voerd. KINDERVERLAMMING AANTAL GCHCLOt NICUWC SCVALLCN !N H£OCRLAND h~1 tas 1 1 3Q3 ISO 'f r i Iff 1/949] 1/9501 J "95/i [/95J 75 tb 50 25 4 De eerste zeven maanden van dit jaar laten in vergelijking met vorige jaren een verrassend sterke toename van de gemelde gevallen van kinderverlam ming in ons land zien. Toch kan men waarschijnlijk nog niet van een bijzon der verontrustend verschijnsel spreken; dergelijke sterke verschillen zijn in de loop der jaren telkens opnieuw waarneembaar, zonder dat van een epidemisch verschijnsel sprake kan zijn. Men mag vooral niet vergeten, dat ce cijfers tegen de achtergrond van onze tien millioen tellende bevolking moeten worden gezien. De sterke toename in 1952 wordt overigens ook uit andere landen gemeld. Doortastende juwelier arresteert horlogedief Gistermorgen trad een jongeman de zaak van een Amstelveense juwe lier binnen en gaf te kennen een hor logebandje te willen kopen voor een dameshorloge, dat hij bij zich had. Toen de knaap vertrokken was, miste de juwelier een gouden klokje. De man sprong op zijn fiets en zet te een achtervolging in, welke op het Keizer Karelplein succes had. Hier haalde hij de jongen in en ondervroeg hem naar het klokje. De jongeman toonde zich zeer beledigd, maar toen de doortastende juwelier zijn zakken wilde doorzoeken, drukte de jonge man hem door de ruit van een nota- haalde hij de jongen in en vroeg plaats had. Hierop vluchtte hij het huis binnen, verliet dit weer aan de achterzijde en verborg zich achter een bunker. De juwelier gaf het ech ter niet op, liep hem na door het huis en wist hem br de bunker te grijpen. Hij leverde hem over aan de politie, die na onderzoek tot de ont dekking kwam, dat de jongen enige dagen geleden uit een rijksinrichting te Vught was ontsnapt. Het dames horloge bleek te zijn gestolen uit het tehuis voor ouden van dagen „Vre- develd" te Amstelveen. In de broek zak werd het gouden horloge gevon den. De Rijkspolitie, die onder de rook van Amsterdam gisternacht een routine controle hield, kreeg onverwacht een Wild-West-avontuur gevolgd door een goede vangst. Zwaaiend met hun rode stoplamp hadden zij al heel wat auto's gecontroleerd, toen er een personenauto naderde, die het rode licht niet v/ilde zien en met grote snelheid in het donker wegschoot. De recherche kwam natuurlijk onmiddellijk in actie. Per motor en jeep^werd de achter volging ingezet, maar wellicht waren de vluchtelingen nóg ontkomen, in dien niet juist toen zij naderden, de spoorbomen gesloten waren geworden. Nog gaven zij de moed niet op. Op duivels handige manier reed men de wagen achteruit en schnot een zijstraat in. Maar wat doe je, als je eenmaal pech hebt? De zijstraat liep uit in een weiland! Nog gaven de achtervolgden het niet op. Zij reden door een hek heen en poogden in het weiland een weg te vinden. Toen dit niet lukte, sprongen ze met z'n drieën uit de wagen en terwijl de inmiddels gearriveerde politie met zaklantaarns en revolvers allerlei gevaarlijke dingen deed, renden zij weg in de duisternis, waar de politie hen niet meer heeft kunnen vinden. De personenauto werd in beslag genomen en hierin vond men een geslachte vaars, die naar dc politie ver moed van veediefstal afkomstig is. Reeds gistermiddag ging de hoofd stedelijke politie over tot arrestatie van twee bekende veedieven, maar het staat nog niet vast, of zij wat met de personen-auto hebben uit te staan. Twee oud-verzetslieden gedood, derde zwaar gewond hele Nederlandse bevolking er bij betrokken zijn. Zolang de honderd gulden voor 'n jas niet zijn gestort, wordt deze niet verzonden. Na een klein aantal ron den wordt het dus reeds dubieus of men nog liefhebbers kan vinden om de bonnen te kopen en dan komt het hazard-element om de hoek kijken. „Zou ik het wagen om de f 20,nog op te sturen en heb ik kans nog vier mensen te vinden om een bon van 5,van mij te kopen en ook weer ƒ20,over te maken aan de N.V.?" Bij vorige sneeuwballen was het altijd zo, dat op een gegeven ogen blik een groot aantal mensen met bonnen bleven zitten. De N.V. neemt ze niet terug. Deze stuurt een jas indien de f 100,vol gestort zijn. Zolang zij deze verplich ting nakomt en rechtmatig gevestigd is, blijft de justitie onmachtig in te grijpen. In Rotterdam werd de sneeuwbal opgezet met nylons, waarvoor in eerste aanleg 2,50 moest worden ge zonden. De zaak, die dit systeem hier lanceerde, had echter geen vesti gingsvergunning en daarom kon hier snel worden ingegrepen. Vanzelfsprekend zoekt de vakgroep detailhandel in textielgoederen naar een middel om deze verkoopmethoden te bestrijden. Ook de Amsterdamse politie onderzoekt thans of hier op getreden moet worden. Woensdagavond omstreeks half twaalf, zo vernemen wij eerst nu, is er op de weg van Gronsveld naar Heer bij Maastricht, de z.g. Molen weg, een ernstig verkeersongeluk gebeurd, dat aan twee personen het leven kostte, terwijl een' derde zeer ernstig werd gewond. Een personen auto komende uit België reed met grote snelheid tegen de achterkant van een stilstaande trailer en schoof toen onder deze vrachtauto. Twee inzittenden overleden ter plaatse. Een derde werd in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis St. An- nadal te Maastricht overgebracht. Gisteravond verkeerde hij nog steeds in levensgevaar. De trailer was licht en de personenauto zwaar bescha- öigd. Ier zou verlicht zijn geweest. De eni ge overlevende van het ongeval, de heer Schut, kon nog niet door de po litie als getuige worden gehoord. De stoffelijke overschotten van de slachtoffers, die evenals de heer Schut, in Utrecht woonachtig zijn, Vier gewonden bij auto-ongeluk Door de gladheid van de weg is Woensdagavond een personenauto met zes inzittenden in het plaatsje Null (D.) geslipt en tegen een boom gereden. Een vrouw en drie kinde ren werden ernstig gewond. De auto werd bestuurd door de heer B. uit Westerbork. Deze kwam er met slechts enkele schrammen af. Zijn echtgenote was er erger aan toe. Van haar werd een been verplinterd. Twee kinderen van het echtpaar 8, zullen Maandagmorgen a.s. door nepen een zware hersenschudding jjjjUi qp jn de auto bevonden zich nog twee kinderen, die naar hun ouder lijke woning in Ruinerwold werden gebracht. Een dezer kinderen kwam met de schrik vrij, doch de andere werd levensgevaarlijk gewond. De vrouw en de drie zwaar gewon de kinderen zijn in het ziekenhuis te Hoogeveen opgenomen. oud-verzetslieden en vertegenwoor digers van de federatieve raad van het voormalige verzet op de R.K. begraafplaats te Utrecht ten grave worden gedragen. HET KINDERFIETSJE l Agent vrijgesproken drie inzittenden war.n oud- verzetslieden Zü hadden in ESsdenl De t yan mie s A q di< een verzetsfilm vertoond. De heer een politiebureau te Veenen daal gedeponeerd oud kinderfietsje, Schut, die zwaar werd gewond, is 43 jaar, gehuwd en heeft twee kinde ren. De namen van de twee omgeko men slachtoffers zijn Valkenstein en Van Leur. Beiden waren gehuwd en hadden respectievelijk vier en vijf kinderen. De oorzaak van het onge val is nog niet te vlerklaren. De trai- Auto ramde bromfiets JONGETJE GEDOOD Toen twee vaders uit Overschie met ieder achter op hun bromfiets een zoontje van ongeveer acht jaar, nabij Utrecht reden, werd de linker bromfiets door een achterop komen de personenauto, bestuurd door me vrouw S. uit Zeeland, door tot nog toe onbekende oorzaak geschept Het meerijdende jongetje werd onmid dellijk gedood. Zijn vader kreeg een zware hersenschudding en inwendi ge kneuzingen. Onmiddellijk nadat eerste hulp «was geboden werd hy naar het academisch ziekenhuis te Utrecht overgebracht. dat inmiddels was terechtgekomen bij oude rommel, had meegenomen om te laten opknappen voor een jarig dochtertje, is door het Arnhemse ge rechtshof vrijgesproken. De Arnhemse politierechter had de agent veroordeeld tot drie .weken ge vangenisstraf nadat de officier een maand had geëist. OFFERBLOKKEN OPEN GEBROKEN. Onbekende personen hebben zich tussen Zondagavond 3 Augustus en Donderdagmiddag 7 Augustus toe gang verschaft tot de Nederlands Hervormde kerk te Linschoten. Zij zagen kans drie offerbussen open te breken en de inhoud mede te nemen. Vermoedelijk gaat het om een be drag van ongeveer 20.De poli tie stelt een onderzoek in. Wy ver nemen nader, dat geen deuren wa ren geforceerd of ruiten wa**en weg gesneden. Vermoedelijk betreft het hier iemand die ter plaatse bekend is. Roofoverval te "Varsseveld IN HOGER BEROEP Gisteren hebben in hoger beroep voor het Arnhemse gerechtshof te recht gestaan de 32-jarige klompen maker G. H. B. te Harreveld en de 48-jarige landbouwer G. W. te Vars seveld. De beide mannen hadden sa men te Varsseveld de penningmees ter van het N.V.V. Ruusink overval len en hem ondanks zijn krachtdadig verzet beroofd van een bedrag van 1.800.—. De procureur-generaal mr. Hoek stra eiste tegen beide verdachten een gevangenisstraf van vijf jaar, met aftrek. De Arnhemse rechtbank had B„ die zeven en twintig maal is veroordeeld, tot vier jaar veroor deeld en W., die zeven vonnissen heeft, tot drie jaar. De procureur-ge neraal vond het onbegrijpelijk, dat de mannen in hoger beroep waren gegaan. Beiden hebben evenveel schuld. B. hanteerde de knuppel, waarmede R. werd neergeslagen en W. hielp hem. W. was ook de initia tiefnemer. In dit verband wilde mr. Hoekstra tegen beiden dezelfde straf zien toegepast. Mr. Winters verwees in zijn plei- 2-tl sepl«f«bur 1052 Het nieuwe affiche van de Utrechtse Jaarbeurs. dooi naar locale beoordelingen om trent W., waaruit zou blijken, dat hij niet „een typische plattelands- misdadiger" is, zoals het psychia trisch rapport concludeert. De drank heeft deze verdachte volgens plei ter aangezet tot de overval. Mr. Scheidius refereerde ten aanzien van B. aan het oordeel van het hof. Uitspraak over veertien dagen. Vaoï de HAAGSE POLITIERECHTER. Vlam uit de kachel. Een 33-jari- ge manufacturier uit Alphen a. d. Rijn -was oorspronkelijk gedagvaard voor opzettelijke brandstichting sub sidiair brand door schuld. Hij diende een bezwaarschrift in tegen de dag vaarding met als gevolg dat de op zettelijke brandstichting uit de ten lastelegging was geschrapt. Thans stond hij echter voor de Haagse Po litierechter terecht wegens het ver oorzaken van brand door schuld. Op 12 Januari j.l. was de kachel van zijn verwarming uitgegaan. Bij een buurman had verdachte wat pe troleum gehaald en deze in dc kachel gegooid. Het resultaat was dat de vlammen uit de kachel sloegen en gretig voedsel vonden in papieren die afhingen van de toonbank. Een aantal goederen werd door de brand vernield en de toonbank geschroeid, maar met behulp van enkele andere mensen wist verdachte het vuur ech ter zelf te blussen. Deze zaak zou niet zo'n nasleep hebben gehad als niet toevallig een agent op het moment van de brand passeerde, die proces-verbaal op maakte. Dr. Hesseling, van het ge rechtelijk laboratorium, had proeven met de kachel genomen. Ook hij deed petroleum in de kachel maar er sloeg geen vlammetje uit. De officier van justitie eiste ƒ50 boete of 25 dagen, waarop de ver dachte betoogde dat hij zich onschul dig voelde. Hij had op normale wijze de kachel aangestoken en kon niet vermoeden dat er zo'n.vlam uit zou komen. Gezien de ervaringen van dr. Hesseling was de politierechter dit wel met hem eCffs en verdachte werd vrijgesproken. Slaande jockey. Wegens mishan deling moest een 40-jarige Belgische jockeytrainer uit Wassenaar terecht staan voor de Hoagse Politierechter. Zondag 11 Mei j.l. zou verdachte tij dens de rennen op Duindigt een Be'- Ëische collega hebben mishandeld, ie verdachte gaf dit toe. Hij legde uit dat zijn collega hem onder dc ren had willen snijden en hoe dit mét geoorloofd is. „Wanneer een ander onsportief Is, moogt U. het nog niet doen", merkte de officier van Justitie op. Conform de eis werd dc jockey veroordeeld tot f 40 boete of 20 dagen. Dood door schuld. Op 1 Juli j.l. reed een Leidsc chauffeur met zijn vrachtauto over het vliegveld Valken burg. Hier was hij hoewel cr ver der geen wegverkeer was achter op een Volkswagen gereden met het tragische gevolg dat de inzittende heer Bakker gedood werd. De ver dachte, die niet snel had gereden, schreef het ongeluk toe aan het feit dat hij naar vliegtuigen in de lucht had gekeken. De rechter vond het een raadselachtig ongeval en de offi cier van justitie merkte op. dat ver dachte zjjn wagen stil had moeten zetten als hij in de lucht wilde kij ken. De officier van justitie vond het zo'n ernstig geval, dat hij vier maan den gevangenisstraf requireerde. Het vonnis luidde twee maanden hechte nis.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5