P Het „Leids Merenplan' schrijdt voort 1 Kunst- en siersmeedwerk Vallende sterren *- OP KOMST RIJNSTREEK VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Een ontwerp-vergunning is afgekomen D»or Ged. Staten van Zuid-Hol land is aan de gemeente Leiden een concept-vergunning toegezonden, om over te gaan tot het doen van diep- gravingen in de Zwanburger- en in de Broekpolder, gelegen in de ge meente Warmond. Aan de gemeente Warmond is de concept-vergunning ter inzage ver strekt tot het maken van opmerkin gen. Daartoe zal de gemeenteraad Dins dag a.s. in openbare vergadering bijeenkomen. Zoals eerder medegedeeld, heeft de gemeente Leiden belangrijke grondaankopen in genoemde polders gedaan welke de goedkeuring van Ged. Staten verwierven om haar project voor voordelige zandwinning uit te kunnen voeren. Bij de voor delen, aan de uitvoering van dit pro ject verbonden, zijn ook de Water staat en de Ned. Spoorwegen betrok ken. De gemeente Warmond heeft zeer grote bezwaren tegen dit z.g. Leidse Merenplan wegens de aantasting van de bestaansmogelijkheid der land bouwende bevolking, wegens de schending van het natuurschoon en op grond van Warmonds uitbrei- Hevige brand in Leidse drogisterij Snel ingrijpen voorkwam ramp In de drogisterij Jongbloed aan het Noordeinde te Leiden heeft gister middag een brand gewoed, die door snel en moedig ingrijpen van de 72- jarige T. Jongbloed zich niet verder dan het chemicaliënmagazijn heeft kunnen uitbreiden. In het stille middaguur, wanneer de toeloop van klanten niet zo groot ie, was de heer J. Jongbloed in het magazijn was gaan smelten. Toeval lig kwam er een klant in de winkel en daardoor moest de heer J. zijn werkzaamheden onderbreken. Het be dienen van de klant vorderde nogal vrijveel tijd en toen de heer J. in het magazijn terugkwam, ontdekte hij tot zijn grote schrik, dat de was vlam gevat had. Ook het plafond brandde reeds. De 72-jarige heer J. bedacht zich geen ogenblik en begon meteen met water de brand te bestrijden. Hij hield de ramen dicht, om zuurstof toevoer zoveel mogelijk te verhinde ren, maar moest daardoor in een ge weldige rookontwikkeling de blus- singswerkzaamheden verrichten. De heer J. van Os uit de Joan Willem Frisostraat, die de brand bemerkte, verleende assistentie. Met grote moeite wisten beide heren de brand spoedig te bedwingen en voorkwamen daarmede, dat de voorraad aceton, die zich eveneens in het magazijn be vond, door het vuur werd bereikt. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon volstaan met de na blussing. De heer T. Jongbloed, die zo resoluut was opgetreden, had brandwonden opgelopen aan gezicht en handen. I-lij moest naar het zie kenhuis worden gebracht, maar kon na behandeld te zijn, naar huis te rugkeren. De schade wordt door verzekering gedekt. dingsplan en recreatie-mogelijkhe den. De „putten", kleine meren aan weerszijden van de Grote Sloot zul len haars inziens niet bijdragen tot verruiming van de watersport-mo gelijkheden, aangezien door de ver- zilting van het water in de zeer die pe putten, deze van de circulatie van Rijnland zouden moeten worden af gesneden. Burgemeester en Wethouders van Warmond nemen zich voor tegen het plan op krachtige wijze in verzet te komen, waaromtrent in de raadsver gadering van a.s. Dinsdag nadere voórstellen ter tafel zullen komen. AFSCHEID BIJ LICHTFABRIEKEN VAN DE HEER N. LANGEZAAL. Na een diensttijd van 34 jaar aan de Stedelijke Lichtfabrieken, afd. Gas, nam gisteren de heer N. Lange- zaal afscheid en wel wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De directeur der fabrieken, de heer Ir Y. Ykema, sprak zijn waardering uit voor de nauwgezette plichtsver vulling van de scheidende functiona ris en spr. was er dan ook van over tuigd, dat de heer Langezaal aan zijn diensttijd by de Lichtfabrieken de prettigste herinneringen ral be waren. De directeur beslooi met de beste wensen voor een gelukkige le vensavond. De heer O. Kruysdijk, Chef van de Inspectie Gas, Kon door omstandig heden niet aanwezig zijn, doch had reeds tevoren afscheid genomen van de heer L. voor'wie hij grote waar dering had. Namens de Personeelsvereniging by de S.L.F. sprak de heer J. C. Snel en deze memoreerde de aange name sfeer in de fittersworkplaats. Het inmiddels aangeboden herin neringsgeschenk van het personeel zou er naar spr.'s mening toe bijdra gen, dat de band met de oud-colle ga's bewaard zal worden. Voor de vriendelijke woorden en voor het geschenk dankte de heer Langezaal met een enkel woord en daarna begaf deze zich naar de fit- terswenkplaats, waar de personeels leden dezer afdeling op hartelijke w-ijze afscheid namen en waarbij de heer W. Dool enige woorden sprak. Het vertrek van de fabrieken bood een ongewoon karakter. Men had n.l. het bekende „Glippertje" inmid dels laten voorrijden en zo ging men gezamenlijk onder veel bekijks de heer Langezaal naar zijn woning brengen. BEGRAFENIS L. BOSCH. Hedenmorgen vond onder zeer gro te belangstelling op de begraafplaats bij het Groene Kerkje te Oegstgeest de teraardebestelling plaats van L. Bosch, een bekend tandarts hier ter stede, die dezer dagen op 67-jarige leeftijd overleed. In het openbare le ven kon hij zijn veelzijdige belang stelling tot uitdrukking brengen en vooral de onderwijsaangelegenheden lagen hem na aan het hart. Onder de aanwezigen op de be graafplaats bevonden zich prof. W. Fontein uit Delft, dr. P. C. v. Arkel uit Oegstgeest, rector Chr. Lyceum te Leiden, deputaties van het Chr. onderwijs, collega's van de overlede ne, de heer J. J. Backer Dirks, direc teur der schooltandverzorging uit Rotterdam, prof. W. den Boer en prof. J. P. Bijl, beiden uit Leiden, de heer H. J. P. Wassenaar, voorz. van de sociëteit „Amlcitia" en vele vrien den en kennissen van de overledene. Ds. D. J. Vossers, Ned. Herv. pred. te Leiden, heeft de rouwdienst ge leid. Enkele bloemstukken dekten de baar. Ir. P. Ch. J. Korte f Leraar aan Kath. Lyceum te Leiden Op de leeftijd van 60 jaren is in de nacht van Woensdag op Donder dag onverwacht in het Academisch Ziekenhuis te Leiden overleden ir. Paul Christoph Joseph Korte, leraar in de natuurkunde aan het R.K. Ly ceum hier ter stede. Ir. Korte, die te Voorburg woonde, was sinds 1939 aan het lyceum ver bonden, nadat hij gedurende een jaar eenzelfde functie had bekleed aan het Aloysius-college te den Haag. Voor dien was hij als mijn-ingenieur werk zaam geweest voor de Bataafse Pe- troleum-maatschappij in Roemenië, Indonesië en Mexico. De laatste jaren van zyn leven werd ir. Korte gekweld door hevige rheumatische aandoeningen, ter be handeling waarvan hij zich een maand voor de vacantie in het Aca demisch Ziekenhuis liet opnemen. Daar is hij aan zijn kwaal bezweken. In hem verliest het lyceum een zeer bekwaam leraar, welke bekwaamheid wel treffend bewezen wordt door het feit, dat bij de jongste eindexamens van de 39 candidaten er 32 een vrij stelling voor het mondeling examen in de natuurkunde verwierven. De uitvaart zal plaats hebben in de kerk van O.L. Vrouw Hemelvaart, Laan van Nieuw-Oost Einde te Voor burg morgenochtend te 10 uur, waar na de begrafenis op het R.K. Kerk hof aan de Binckhorstlaan te Den Haag te ongeveer 11.30 uur. VER. EXPERIMENTEEL RADIO-ONDERZOEK. De afdeling Leiden van de Ver. voor Experimenteel Radio-onderzoek organiseert Zondag 10 Augustus a.s. een Kolderjacht, waarvoor grote be langstelling wordt verwacht. Deze jacht wordt jaarlijks her haald. De eerste prijs is een wissel- prijs, beschikbaar gesteld door het „Leidsch Dagblad" en moet drie maal achter elkaar of vijf maal in totaal door een jager gewonnen worden voor hij in het bezit van die jager blijft. Startplaats is café „De Posthoorn", Rijndijk 210, Koudekerk (gem. Ha- zerswoude) bij molen Rembrand, t.o. Gemene weg. Het is een fietsjaoht, maar men mag ook met andere voertuigen meedoen doch buiten mededinging. Zondag 24 Augustus is er weer een jacht samen met de afd. Bollen streek. Startplaats: Ingang Sikkens Lakfabriek Sassenheim. TOESTAND OP DE LEIDSE ARBEIDSMARKT Op 2 Augustus stonden bij het Ar beidsbureau Leiden ingeschreven 1721 werkloze mannen, waarvan 196 op D.U.W. objecten waren tewerkge steld. Een aantal vrijwel gelijk aan dat der vorige week; belangrijke wij zigingen zijn in deze vacantietijd dan ook niet te verwachten. De vraag naar arbeidskrachten in hoofdzaak jeugdigen, zowel man nen als vrouwen voor de textiel industrie bleef nog stijgen, terwijl ook de cartonnage-industrie en boek binderijen weer vrouwelijk personeel aantrekken. Een goede toekomstmogelijkheid wordt geboden bij de spoorwegen in Rhodesia (Afrika). Leerlingstokers, leerling-rangeerders en leerling-con ducteurs in de leeftijd van 18 tot 33 jaar kunnen hier worden geplaatst. (Inlichtingen kamer 12). Het aantal werkloos ingeschreven vrouwen bleef constant en bedroeg op 2 Augustus 159. LEIDSE SPAARBANK. In de maand Juli 1952 werd er bij Leidsche Spaarbank ingelegd 725.005,55 en terugbet. 644.365,61. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 435 en het aantal afbetaalde boekjes 208. Op 4706 rekeningen van deelne mers aan de Afhaaldienst werd 70.112,75 bijgeschreven. Er werden 385 busjes ter lediging aangeboden met een gezamenlijke in houd van 7.359,22. Het bij de Jeugdspaardienst ge spaarde bedrag was 228,05. Het tegoed der 30.868 inleggers bedroeg aan het einde der maand 16.554.166,16. Burgerlijke Stand Geboren: Adrianus Bernardus Ma ria, zn van J. W. M. Droogh en J. M. van der Kley; Jacobus Petrus Maria zn van J. W. M. Droogh en J. M. van der Kley; Cornelia Johanna dr van C. van der Linde en J. E. Boers; Elisabeth Maria, dr van C. van As en M. van Veen; Gerrit Johannes zn van P. van Klaveren en M. van Duijn. Overleden: A. Leemans, man 48 jr. Ondertrouwd: G. J. Binnendijk en E. J. A. Lampo; M. J. Horikx en M. J. Krol; H. Cornet en P. v n der Weijden; Th. W. Reuvers en A. van Klaveren; S. Holswilder en A. W. Keijzer; A. Chaudron en H. W. Mar tens; J. Boelee en S. van Leeuwen; J. Vens en J. L. H. van Gils; J van Evert en L. J. Zadelaar; J. Beij en H. C. de Jong; W. K. Dijkema E. Coordes; J. W. de Rijk en M. J. A. van Ovost; C. Bekkering en M. M. van Rhijn; H. D. van Beek en W. N. de Ru; J. Kooien en C. T. van der Kooij; W. van Rhijn en A. H. Joren. Gehuwd: J. J. Elijzen en J. P. W. van Leeuwen. TENTOONSTELLING IN NIEUWKOOP een der lokalen van de O.L. School te Nieuwkoop wordt een ten toonstelling gehouden van bijzondere aard. Hier wordt naar voren ge bracht een uiting van kunst, die in Nieuwkoop wordt beoefend. De kunst smederij. Nieuwkoop staat reeds lang be kend om zijn smeden; eertijds waren het er meer dan 40. Maar al die sme den zijn eigenlyk kunstenaars. Helaas is dit edele ambadht niet meer van zulk een grote betekenis voor de industrie. Daarbij kan ook nu de „Slijper" nog zingen: „De smid die moet hard werken Gestadig voor het vier, Hij durft zich niet versterken Met eene kan goed bier Maar welke kunstenaar heeft het nu breed? We schreven hierboven, in Nieuw koop zyn vele smeden en allen kun stenaars, maar bijzonder geldt dit voor Gerit Verlooij en zijn zoons, die zich speciaal toeleggen op kunst- en siersmeedwerk van ijzer en koper. Begonnen met een eenvoudige as bak, een deurscharnier, heeft men 't thans zover gebracht, dat de kunst en siersmeedwerken alom bekendheid genieten. Een bezoek aan de ten toonstelling leerde ons dat de Ver looys bezig zijn kunstsmeden van formaat te worden. Men ziet daar kandelaars, van welk model er aangekocht werden door katholieke kerken. De R.K. kerk te Wieringermeer werd, voor wat het siersmeedwerk betrof, geheel inge richt door de kunstsmederij van Verlooij. O.a. vervaardigden zy de communiebank met symbolische mo tieven. Voor de St. Jan te 's Herto genbosch werden kandelaars en sier- kruisen gesmeed. Kroonlampen, staande lampen, lantaarns in allerlei uitvoeringen zijn tentoongesteld. Kaarsenhouders en meubelbeslag met de meest kunst zinnige vormen kan men hier op deze smaakvol opgezette expositie bewon deren. Werkstukken in moderne stijl zijn aanwezig maar ook in de stijl van pl.m. 1600. Om het kunstwerk uit te voeren is een ernstige studie noodzakelijk en de zoons van Verlooij leggen zich er dan ook met een gx-oot enthou siasme op toe om een zo groot moge lijk resultaat te bereiken. Vaak gaat men ook te werk volgens eigen ont werpen, welke echter zijn gebaseerd op hetgeen werd geleerd. En we zeiden het reeds, het resul taat is er al, want in alle delen van het land worden kunstzinnige lam pen en lantaarns, kaarsenhouders en garneringen aangekocht voor huis kamers, fabrieksgebouwen en kanto ren. Maar ook hekwerken met de meest sierlijke motieven worden aan gebracht in vele kerken. Zelfs werd onlangs siersmeedwerk geleverd voor kerken in Engeland en Amerika. Doopvonten worden versierd met smeedwerk van Verlooy, terwijl in diverse kerken lichtkronen worden aangebracht, gemaakt door de ge noemde kunstsmeden. De mogelijk heden zijn groot. Tot en met Zaterdag is de tentoonstelling nog geopend. EXPOSITIE SEGAAR. De Nieuwkoopse kunstschilder Bram Segaar organiseert tijdens de Nivo-week 1952 een tentoonstelling van zijn werken. In zyn woning heeft hij opgesteld een groot aantal schilderijen. Bram Segaar schilderde te Giethoorn en Noorden, te Kinder dijk en te Nieuwkoop. Hij schilderde landschappen en stillevens, portret ten en karakterstudies. „Het atelier hoekje" toont hem zelf aan het werk. Bloemen en de natuur in het alge- men kiest Segaar gaarne tot onder werp, natuurliefhebber als hij is. Wanneer men de expositie bezoekt, kan men rustig genieten van al het schoons, dat Segaar's kunstenaarshand heeft gewrocht. De heer Segaar, die thans 64 jaar oud is, toont de bezoe kers in alle eenvoud en bescheiden heid zyn kunstwerken en geeft gaar ne enige toelichting. Het werk van de heer Segaar ge niet grote bekendheid tot ver over de grenzen, hetgeen bewijst de grote waardering die men heeft voor zijn stukken. Wie enige ogenblikken genieten wil van de schone kunstwerken heeft daartoe nog de gelegenheid op Za terdag 9 Augustus, waarna de expo sitie wordt gesloten. De Perseïden WIE IN de nachten tussen 10 en 14 Augustus opvallend veel „ver schietende lichtjes" aan de hemel ziet, denke niet aan vliegende scho tels noch aan geheime wapens van de een of andere vaeemde mogendheid. Het zijn meteoren (échte niet de naar hen genoemde straaljagers). Elk jaar om deze tijd ontmoet de aar de, terwijl zij bezig is aan haar baan om de zon, de baan van een zwerm meteorieten, die zijn grootste dicht heid bereikt tussen 10 en 14 Augustus. Als de hemel helder is, kan men, vooral in de nanacht wel vijftig tot honderd van deze „vailende sterren" per uur waarnemen. Jammer dat de maan, juist in de nanacht aan de he mel, een beetje roet in het eten gooit: zy geeft meer licht dan voor een goe de waarneming van deze meteoren wenselijk is. Men noemt deze zwerm „de Per seïden". Wie de moeite wil nemen 's avonds enige tijd lang de noord oostelijke hemel te observeren, zal kunnen constateren, dat de banen die deze „vallende sterren" aan het fir mament beschrijven, naar achteren verlengd schijnen samen te komen in één punt. Dit punt ligt in de buurt van een klein sterretje in het ster renbeeld Perseus, vandaar de naam Perseïden. HET STERRENBEELD Perseus vindt men 's avonds aan de noord oostelijke hemel. Het staat onder Cas siopeia en Cassiopeia is gemakkelijk te herkennen: de vier helderste ster ren er van vormen een „W", die op zijn linkerkant ligt. Dit geldt voor de avond; later in de nacht staan Cassiopeia en Perseus meer oostelijk en hoger, de „W staat dan bijna op zijn kop. Overigens hebber, behalve de naam de Perseïden met Perseus niets gemeen: het gemeenschappelijke uit gangspunt van deze zwerm meteo ren („de radiant") is maar denkbeel dig: het berust op hetzelfde gezichts bedrog als het schijnbare samenko men van twee evenwijdige spoorrails in de verte. In werkelijkheid bewegen de mees te meteoren zich in langgerekte el liptische banen om de zon; het zijn veelal de overblijfselen van een uit eengevallen komeet en zij bestaan voor het merendeel uit nikkelijzer of staal. Het lichtschijnsel dat met hun binentreden in onze dampkring ge paard gaat, is niet in de eerste plaats een gevolg van de verhitting („de wryving maakt hem gloeiend", zei men vaak) maar van een aan atoom splitsing verwant proces. De meteor, die met grote snelheid die kan 80 kilometer per seconde bedragen! onze dampkring binnenkomt bombar deert als het ware de luchtmoleculen met zo'n kracht, dat deze worden uit eengeslagen. Dit bombarderen veroor zaakt de gloed, die in helderheid Ve nus of zelfs de volle maan kan over treffen. In zo'n geval spreekt men van „vuurbol"; toch is een meteoriet die sommige mensen de indruk geeft dat „de maan uit de hemel valt", niet groter dan tien tot twintig centime ter. Men begrijpt dat zo'n brokje steen of nikkelijzer nooit door verhit ting alléén die enorme gloed te zien zou geven: een en ander speelt zich namelijk af in de ijle lagen van onze dampkring, dus altijd minstens hon derd kilometer boven ons hoofd. ALPHEN AAN DEN RITN VECHTPARTIJ IN CENTRUM DER GEMEENTE. Donderdagavond omstreeks kwart voor zeven ontstond er in de Juliana- straat midden in het dorp een hevi ge vechtpartij tussen zekere S. uit Leiden en v. R. alhier. Deze ruzie liep zo hoog, dat beide vechtende mannen elkaar te lijf gingen. Vanzelf sprekend trok een en ander nog al belangstelling. Met veel moeite wist de politie de vechtende mannen te scheiden en werden beiden ingere kend. Opening Alphia-terrein uitgesteld. In verband met het feit, dat het hoofdterrein voor de vereniging „Al- phia" door de D.U.W. niet voor 16 Augustus opgeleverd kan worden, zal de officiële ingebruikneming op die datum waarvoor bereids de ver eniging „Volendam" met haar eerste elftal naar Alphen zou komen niet kunnen doorgaan. Het terrein moet ook nog door de KNVB-consul uit Den Haag goedge keurd worden. Wanneer zulks zal ge beuren en wanneer het nu officieel opengesteld kan worden, valt niet te zeggen. Melkerscompetitie 1952. Op de modelboerderij van de fam. Boere aan de Nieuwe Sloot is Donderdagmid dag de reeds eerder uitgestelde mel kerscompetitie gehouden, waarvoor zich een vijftal melker: had opgege ven. Na afloop werden door de rijkszui- velconsulent, de heer Schrooder te Gouda, de puntenkaarten uitgereikt met een toepasselijk woord. Hierbij weer spr. op het grote belang van het handmelken. De wedstrijd gaf het volgende re sultaat: P. Harting 191)4 p. totaal en voor D, E en F 124 punten, C. J. Kempenaar te Aarlanderveen kreeg totaal 190 punten en voor D, E en F 122, derde werd W. Harting met 189 resp. 122 punten, vierde H. Stapper 182 p., resp. 115 punten en vijfde D. Vrgunst 175 resp. 111 punten. De voor de letters D, E. F gegeven punten gelden voor de belangrijkste drie onderdelen van de beoordeling. De heren P. Harting, C. J. Kempe naar en W. Harting jullen in de fi nale uitkomen. De jury bestond uit de heren J. v. d. Akker en A. L. v. Eyk. Geboren: Johanna Alida Maria dr van J. W.' v. Lith en A. A. van Die- Dat er in de nanacht meer meteo ren te zien zyn dan 's avonds komt door de „dagelijkse variatie", tenge volge van de aswenteling van de aar de zien wij in de avond alleen de me teoren die ons inhalen. Na midder nacht echter ontmoeten wij de tegen liggers en die zyn altijd talrijker, net als in het verkeer op straat. jen; Degina Alida dr van M. v. Ber- kel en A. van Dam; Antonius Petrus zn van A. J. Haverkamp en P. Loog- man; Hermanus zn van S. Fokkens en K. M. de Jong; Adriana Maartje dr van L. de Best en M. Zuijderduijn Gerardus Joannes zn van J. G. H. Simmerman en J. J. Koster; Johan nes Wilhelmus Joseph zn van H. J. van Egmond en J. M. A. Hoogduijn. Ondertrouwd: Hermanus Ny en- huis 30 jr en Pietertje Koers 27 jr. Simon Roest 30 jr en Marijtje C. Vonk 25 jaar. Getrouwd: G. van Asselt en N. de Baat; J. v. Leeuwen en A. v. Muis winkel. Overleden: Theodorus N. van Schaik 28 jaar; Jacobus F. Allart 49 jaar; Johannes W. J, v. Egmond 1 d. HAZERSWOUDE Ondertrouwd: W. Th. Straver 40 j. en M. Verhorik 30 j. Getrouwd: J. D. Verkley en A. M. M. de Jong. Overleden: E. P. van Dijk 85 j., we duwe van M. Menken; J. Bol 93 j., weduwe van D. Schenkeveld. NIEUWKOOP Geboren: Cornelis Gerrit, z. van J. Blom en J. M. Leliveld. Getrouwd: W. Ahles 25 j. en G. M. Bosma 23 j. Ondertrouwd: W. L. van der Zwet 28 j. en W. J. Pieterse 26 j. ADAMSON KWAM VAN DE VISVANGST THUIS. RIJNSATERWOUDE EERLIJKE STRIJD OM DE MELK. Sinds enkele jaren wordt door verschillende organisaties en perso nen veel activiteit aan de dag ge legd, om de jonge boeren en boerin nen, die nog ambitie hebben in de veehouderij voorlichting te geven op het gebied van 'n belangrijk onder deel van hun werkzaamheden n.l. „melken". Gelukkig bestaat hier in deze omgeving onder de jongelui nog tamelijk veel belangstelling voor. Zo is thans door de Landbouw- Jongerengroep te Gouda een melk- competitie georganiseerd, die over enige tijd zal uitmaken, wie zich de „Kampioenmelker Zuid-Holland" zal mogen noemen. In verschillende plaatsen zijn dezer dagen de voor ronden gehouden o.a. te Hoogmade, Bodegraven, .Alphen a. d. Rijn en Rijnzaterwoude. Alleen bezitters van een melkdiploma afgegeven door de Rijkszuivel-consulent kunnen hier aan deelnemen. Alhier werden deze week de wedstrijden gehou den op het bedrijf van de vee houder J. E. Hartveld. De winnares mej. Nellie Hartveld en de winnaar Joop Straathof behaalde ieder 188 punten, en zijn hierdoor geplaatst in de volgende ronde. Zij zulen dus Rijnzaterwoude in de volgende ron de vertegenwoordigen. De jury be stond uit de heren J. D. v. d. Akker uit Alphen a. d. Rijn, D. v. Vliet uit Ter Aar en J. Straathof Mzn. voor melker te Oude Wetering. De eerste avond maakte Ir P. Tiersma, assis tent van de Rijkszuivelconsulent de volgende uitslag bekend: 1. Mej. Nellie Hartveld 188 p., 2. mej. Corrie Hartveld 185)4 p., 3. Arie Hartveld 182'4 p., 4. Joh. Zwetsloot, Hoogma de 180 p., 5. Martien v. Bruggen 179 p., 6. Tom Visser 178)4 p. De tweede avond was Ir A. Schro der ten huize van de heer Hartveld aanwezig om de uitslag bekend te maken. Zij was als volgt: 1. Joop Straathof, Oude Wetering 188 p., 2. Nico v. d. Salm 187 p., 3. Antoon Mooren, Leimuidcn 18614 p., 4. Aad Straathof Oude Wetering 185)4 p. 5. Toos Straathof, Oude Wetering 185 p. Voor iedere groep zullen boven dien nog 2 prijzen, uitgereikt wor den. Om nog meer jongelui in de ge legenheid te stellen een melkdiplo ma te verkrijgen wordt a.s. Vrijdag middag weer begonnen met een nieuwe melkcursus. Zij wordt we derom gehouden bij de heer J. E. Hartveld, en zal geleid worden door de voormelker J. Straathof Mz. BOSKOOP Geboren: Petrus Antonius Maria, z. van L. G. Bredic en H. Th. Bos man; Margaretha Maria Agatha, d. van A. J. van der Werf en I. M. van Zoest; Clazina Frederica, d. van D. G. Spee en L. Vurens; Adriana, d. van A. Tamerus en A. van Tol; Jan, z. van J. Domburg en A. M. van Dam; Johanna Dirkje, d. van J. van Gyzel en L. C. van Tol. Ondertrouwd: S. Arlman 26 j. en J. M. van Marle 20 j.; A. J. van der Vlist 30 j. en G. M. de Bruin 23 j. Overleden: C. van Pruissen, echt genote van T. Verkade 77 j.; Johannes Ondanks het regenachtige weer kon de sprookjes-optocht der kinde ren op het Nivo-feest toch nog ge houden worden, toen het vrijwel droog was. De 5 prijzen bestonden uit een taart, een grote en een kleine cake, een doos bonbons en een doos vruchtenblokjes; zij werden behaald door: 1. kinderen Verhage en Rijn beek met „Luilekkerland"; 2. kinde ren Stoppelenburg en Maayen met „Sneeuwwitje en de zeven dwergen"; 3. kinderen Bolmeijer met „Doorn roosje"; 4. kinderen van Dam en Pieterse met „Sneeuwwitje" en 5. Beppie Kranenburg met „Sprookjes fee". De zeepkistenrace was een nieuwe sensatie voor Nieuwkoop. De race vond plaats vanaf de hoogte. Gestart werd met behulp van een opduwer, waarna de wagens gang genoeg had den om de finish te bereiken. Er na men 15 koppels deel en het was een spannende wedstrijd. Drie prijzen waren beschikbaar gesteld, die behaald werden door le Kees Kranenburg en Jan van der Voorn; 2e Siem Bodegraven en Piet Broeke en 3e Wim de Groot en Siem Blijleven. De Nivo-feesten Voor de kinde ren was het gisteren ook feest, want orrr twee uur 's-middags vond een poppenkastvoorstelling plaats in de Kerkstraat. Allereerst gaf Oom Bob enkele goocheltoeren ten beste, ter wijl ook Hannes, de sprekende pop, de kinderen enige tijd vermaakte. Vervolgens genoten dc kleinen (en ook vele ouderen) kostelijk vap de spannende avonturen van Slimme Jopie. Des avonds traden de in charmante pakjes gestoken „Niplaviplayers" op. Zy gaven verschillende nummertjes muziek en zang ten beste. De uitvoe ring vond plaats in de Kerkstraat en onder grote belangstelling. Programma voor Zaterdag Des middags wordt „De Ronde van Nieuwkoop" verreden in twee groe pen n.l. voor racefietsen en gewone rijwielen, 's Avonds worden er in de Kerkstraat volksspelen gehouden. Laatste Berichten AANTAL DODEN SPOORWEG ONGEVAL TOT 3 GESTEGEN. Naar nader wordt medegedeeld is het aantal slachtoffers van het spoor wegongeluk van hedenmorgen bij Eindhoven tot drie gestegen. Omgekomen zijn de 51-jarige ge huwde voorwerker in vaste dienst der spoorwegen H van Breugel uit Eindhoven, de 21-jarige ongehuwde losse arbeider A. W. N. de Bresscr uit Eest en de 26-jarige gehuwde los se arbeider K. N. Nusch uit Eindho ven. Eerstgenoemde is ter plaatse overleden, de twee anderen in het ziekenhuis. De 39-jarige losse arbei der J. Th. C. Ooms uit Eindhoven brak een been. De 22-jarige losse ar beider M. J. van Oirschot uit Best werd zwaar doch niet levensgevaar lijk gewond. De losse arbeider Schol- tens bleef ongedeerd. HET VERGIFTIGINGSGEVAL De pilletjes, die de twee knaapjeB uit Amsterdam Noord gisteren voor snoep aanzagen en er enkele van opaten, blijken bij onderzoek mi nimale hoeveelheden luminal en belladonna te bevatten. Vermoede lijk is het doosje, omdat de gebrui ker 't slaapmiddel niet meer nodig had, uit nonchalance in plaats van afdoende vernietigd in de vuilnisbak geworpen. De toestand van 't 6-jarige knaapje is thans redelijk en dat van zijn 5-jarige vriendje, die alleen ter Gerardus Benschop 77 j.; M. Booij, observatie in het W. G. was opgeno- echtgenote van C. Dietz 73 jaar. men, goed.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3