Persoonlijk bezit, niet als premie op zorgeloosheid De herhalingsoefeningen zijn geslaagd Belangrijke uitbreiding der medische afdeling Een „handige" winkelier bedroog Engelse meisjes De winkelsluiting 's avonds en tijdens vacantieperioden De berechting van de roofoverval op de bejaarde boer te Bergen WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 21ste Sociale Studieweek te Rolduc ROLDUC, 5 Augustus. „Op de Limburgse Sociale Studieweek is het steeds en alleen gegaan over waar heid, gerechtigheid en liefde, om vormgeving van het Christendom in het openbare leven!'. Dit getuigenis gaf mgr. dr. A. Hanssen aan het ein de van de laatste dag, en de bisschop coadjutor liet er op volgen, dat Rol duc ook eenheid betekent in de stan den en de standsorganis'aties. Helaas aldus mgr. zijn in de laatste tijd moeilijkheden op dit punt ontstaan, maar die behoren onvervaard te wor den overwonnen, opdat opnieuw vorm zal worden gegeven aan de lief de. Mogen deskundigen zich spoedig gaan beraden terwille van de een heid, welke men in Katholiek Neder land zo sterk begeert. In een breed, practisch betoog heeft dr. G. Veldkamp uit Breda ge sproken over het blijvende en wisse lende in de sociale problematiek. Als het waar is, dat de arbeider tegenwoordig sociaal gedekt is van de wieg tot het graf, bevordert dat dan het verantwoordelijkheidsbesef? Het verhoogde ziekte-verzuim na de oorlog zou tot enige conclusie kunnen leiden; maar de fout steekt elders en wel in de depersonalisatie, waardoor de mens vaak wordt geperst in een model, dat voor een ieder hetzelf de is. Uitvoerig heeft dr. Veldkamp de begrippen omtrent sociale zekerheid behandeld, om daarna op te merken, dat deze zekerheid steeds meer de aandacht laat vallen op sociaal-psy chologische invloeden. Daardoor zal het noodzakelijk zijn, het instituut van maatschappelijk werk in te scha kelen. Wat betreft het persoonlijk bezit in zijn onderlinge verhouding tot de sociale zekerheid, heeft de les gever opgemerkt, dat dit bezit be langrijke waarde heeft. Het roept een grote relatie op tussen werk gever en werknemer, die tot ver antwoordelijkheid kan leiden. In de komende jaren zal de sociale politiek dit vraagstuk moeten aan snijden, ook al, nu de Paus in zijn brief aan de Franse studieweek in Dijon bepaalde wenken heeft gege ven. Intussen gaf dr. Veldkamp en kele duidelijke richtlijnen: persoon lijk bezit zal nooit een premie op zor geloosheid mogen zijn. Er moet groeien een bezitsmentali- teit, die zich uit in sparen, winstde- len, delen in investeringen en het verkrijgen van eigen woning. Daar bij komen andere objecten, als bij-1 voorbeeld die van natuurlijke zelf zorg. De conclusie van het betoog was, dat voor sociale- en cultuur-politiek een belangrijke taak is weggelegd, waarbij het gebruik van moderne middelen niet te verwerpen is. Mr. dr. L. Regout uit Maastricht heeft het 'probleem van de stands organisaties aangesneden, gezien met het oog van de werkgever, zoals hij zelf zeide. Na te hebben gewezen op het verschil van standen-maat schappij volgens „Quadragesimo An no" en de stands-organisaties, zoals Bouwvakarbeiders gedupeerd in hun vacantie Hoe geperfectionneerd de moderne kantoormachines ook zijn, men kan er niet voor de volle 100 pet. op ver trouwen. Dit hebben honderden Ne derlandse Bouwvakarbeiders tot hun schade dezer dagen ondervonden. Zaterdag j.l. begon hun vacantie, maar het geld, om er volledig van te genieten, bereikte hen te laat, omdat twee Hollerithmachines de verzen ding van postwissels stagneerden. Elke week ontvangt de Neder landse bouwvakarbeider bij zijn loon een vacantiebon.^Negen maanden van het jaar, dat van Juli tot Juli loopt, zendt hij deze, op drie m'aandelijkse- kaarten geplakt, naar het Sociaal Fonds te Amsterdam, een instituut, door werknemers en werkgevers ge zamenlijk in het leven geroepen. De zegels voor het laatste kwartaal kunnen bij de afdelingen van de vak bonden worden geïnd. Het Sociaal Fonds zendt juist voor de vacantie postwissels met 't vacantiegeld naar de bouwvakarbeiders. Zo moesten de vorige week ca. 180.000 postwissels (totaal 12 millioen gulden) worden verzonden. Een be drijf met Hollerithmaohines zou de postwissels uitschrijven en admini streren. Maar twee machines raakten onklaar en toen was het onmogelijk alle 180.000 postwissels op tijd de deur uit te krijgen. Naar schatting kregen enkele dui zenden arbeiders de uitkering te laat en moesten hun vacantietrip twee dagen later beginnen dan hun bedoe ling was,' In Den Haag gaf de penningmeester van een vakbond tot Zaterdagavond laat gelegenheid dé postwissels, na endossement, bij hem te innen. GLAZENWASSER STORTTE OMLAAG. .De 39-jarige glazenwasser G. Swart uit de Haarlemmerstraat te Amster dam, is gistermiddag van de derde verdieping van het perceel Nicolaas Maesstraat 80 te Amsterdam na^r be neden gevallen. De man was op slag dood. De oorzaak van het ongeluk 15 niet bekend. we die in Nederland kennien, heeft deze inleider er aan herinnerd dat beider doel is: herkerstening van de maatschappij, een lekenapostolaat te zijn op het maatschappelijk terrein. Wat speciaal de standsorganisatie betreft, kan men het eens zijn met dr. Poels, die haar zag als exponent van het beginsel. En ook al is het een natuurlijk zaak te menen, dat de vakorganisatie de grootste trekkracht uitoefent, toch moet terwille van de herkerstening het beginsel gaan bo ven de belangen. De voornaamste oorzaak van de jongste verkiezingsuitslag acht de heer Regout gelegen in het feit, dat in de katholieke gelederen de laatste jaren een soort standenstrijd is ontstaan. Vóór alles is het nu zaak, de sociale eenheid te herstel len, waarop de politieke eenheid steunt. Hier ligt dus groot werk voor de standsorganisaties. Zij zouden kunnen beginnen met het afkondi gen van een godsvrede, waarna een algemeen sociaal program zou kunnen worden ontworpen. Het te volgen proces zal van lan ge duur zijn, doch men wete, dat alle wegen naar de herwonnen eenheid, die van de zelfverloochening zijn. Ook vormingswerk. Als vormingswerk in de katholieke standsorganisatie noemde dr. Regout de opvoeding van de fabrieksjeugd, technische en culturele vorming. Hij richtte zich daarna tegen „de geor ganiseerde mening", die een gevaar inhoudt, en waar tegenover persoon lijkheidsvorming moet staan. De aan gewezen vormingsinstituten zijn de standsorganisaties. Vervolgens kwam de lesgever tot de katholieke organisaties, gezien uit het oogpunt van de ondernemers, en herinnerde aan een pauselijke uit spraak over de zelfstandigheid van ondernemer en onderneming. Men mag deze laatste volgens de spreker niet bloot stellen aan een soort mas- sificatie-proces. En over de bezits vorming zei hij, dat dit een belang rijke zaak is, die niet in overhaas ting mag worden aangevat. In alles zo kwam het besluit moeten wij elkaar weten te vinden, tot verbroedering. MINISTER MEENT: Op vragen van het Tweede Kamer lid Ritmeester (V.V.D.) betreffende de herhalingsoefeningen in de kam pen de Wittenberg en Oirschot heeft de heer Staf, minister van Oorlog schriftelijk het volgende medege deeld: 1. De minister heeft vastgesteld, dat de herhalingsoefeningen te Oir schot en Wittenberg een goed ver loop hebben gehad. De instructie heeft aan de gestelde eisen vol daan. De minister is echter geble ken, dat mededelingen zijn gedaan over een onbevredigende gang van zaken tijdens een 3-daagse oefe ning, welke plaats vond aan het einde van de periode van verblijf onder de wapenen van een der aan de herhalingsoefeningen deelne mende regimenten. Doel van deze oefening was enerzijds het tijdens de instructie geleerde in de prac- tyk te beoefenen, anderzijds de curristen aan 'n beoordeling te on derwerpen. Een oordeel over het al of ndet slagen van een dergelijke oefening sluit derhalve in belang rijke mate een oordeel in over de prestaties van de deelnemers. In het algemeen heeft de opzet van de oefening voldoende gelegenheid ge boden om de verworven militaire kwaliteiten aan de practijk te toet sen. Het is daarbij niet te vermij den. dat van bepaalde kaderleder meer gevergd wordt dan van an dere en dat commandanten var sommige onderdelen meer initiatief tonen dan die van andere. Het oor deel "over dit initiatief zal van in vloed zijn op de selectie van de Postbode hield brieven achter „In ambtenaren van de post moe ten wij onvoorwaardelijk vertrouwen kunnen stellen. Kan men dat niet, dan zijn ernstige gevolgen niet uitge sloten. Ik acht dit wel van zeer ern stige aard", zo zeide de officier van Justitie bij de Amsterdamse Recht bank gistermorgen in de zaak tegen de ex-besteller van de P.T.T. A. S. uit Amsterdam. Verdachte had een aantal expres se-brieven en telegrammen niet ter plaatse bezorgd, doch achtergehou den. De als getuige gehoorde chef van de afdeling verklaarde ter zit ting, dat men bij de besteller thuis tijdens een controle elf expressebrie- ven en vijf telegrammen had gevon den. De hoeveelheid brieven, die door de besteller niet zijn bezorgd, is echter onbekend daar men eerst na klachten van het publiek tot een on derzoek was overgegaan: „Ondanks de nauwkeurige controle zijn wij met een onderzoek afhankelijk van deze klachten", zo zeide de geutige. Ook in materieel opzicht vond de officier het feit hoogst ernstig „Om een drietal luttele geldsbedragen heeft verdachte tientallen expresse- brieven en verscheidene telegram men eenvoudig niet oezorgd", zo zeide hij. Hij vroeg de rechtbank S. een straf op te leggen van een jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechte nis. De rechtbank zal 19 Augustus a.s. vonnis wijzen. DUITSE DIEF GAF ZICH VOOR PATER UIT. De Zandvoortse recherche heeft on der verdenking van diefstal een Duit ser gearresteerd, die zich uitgaf als Capucijner pater. De man meldde zich bij de Zandvoortse politie om aan zijn plicht als vreemdeling te voldoen. Hij was nog maar even de deur uit, toen de betreffende recher cheur zich herinnerde dat de Haar lemse politie aanhouding van een dergelijke figuur had verzocht. Hij snelde naar buiten en trof de man enige meters van het politiebureau aan. Na de arrestatie bleek het in derdaad de gezochte te zijn. Hij is voor nader onderzoek overgebracht naar het politiebureau in Haarlem. „Volkskr." De komende Jaarbeurs brengt: De Nederlandse industrie en han del op het gebied van medische toe stellen en instrumenten, inrichtingen voor ziekenhuizen e.d, zullen ditmaal in aanzienlijk grote omvang dan vroeger jaren aan de Utrechtse Na- jaarsbeurs deelnemen. Ten behoeve van deze exposanten wordt op het Vredenburg een apart paviljoen opgetrokken met een vloeroppervlakte van ruim 2200 vler kante meter. Dit zogenaamde „Me disch Paviljoen" zal in de plaats ko men van het landenpaviljoen, waar in collectieve buitenlandse inzendin gen werden ondergebracht. De groei van de medische afdeling hang teri nauwste samen met de snelle ontwikkeling van deze be drijfstak in de jaren na de jongste oorlog. In het bijzonder heeft de uit breiding van de Nederlandse me taalindustrie gunstige bestaansvoor waarden geschapen voor de industrie van medische apparatuur, zieken- huismeubilair e.d. Deze industrie voorziet thans niet alleen een be langrijk deel van de binnenlandse markt, dooh is ook in staat een aan zienlijke bijdrage te leveren tot de export. Ter ondersteuning van de export zal een aantal bij buitenlandse in stellingen op medisch gebied werk zame specialisten worden uitgeno digd een officieel bezoek aan de Utrechtse Beurs te brengen. oorlogscommandanten en ook uit dit oogpunt heeft de oefening aan haar bestemming voldaan. De acco- modatie bij de nachtrust in het veld en de inachtneming van bepaalde uren voor de maaltijden kunnen in het bijzonder voor officieren en onderofficieren geen toetsteen zijn voor een oordeel over de oefening, aangezien slechts de te verwach ten omstandigheden in oorlogstijd hun norm behoort te zijn. 2. De minister vindt in 's lands belang geen vrijheid in het open baar mededelingen te doen over oorlogsbestemmingen van bepaalde onderdelen. 3. De minister stelt er prijs op, dat deelnemers aan herhalingsoefe ningen tijdig van de data daarvan op de hoogte zijn en dat in deze bestaat uit een weefsel van kunst- Vernuftige vondsten. Verscheidene exposanten hebben reeds meegedeeld op de komende Najaarsbeurs (211 Sept.) met pro ducten uit te komen, die tot nu toe onbekend waren op de Nederlandse markt. Een fabrikant van ledikanten zal ter beurze een nieuw opvouwbaar en geheel van aluminium vervaar digd ziekenhuisledikant exposeren. Dit ledikant is speciaal bestemd voor de wijkverpleging, het Rode Kruis e.d. Het model berust op een vlecht werk van rubberbanden, gespannen op een frame van buizen. Op het gebied van verbandmidde len introduceert een firma een nieuw soort windsel. Dit verband data geen wijzigingen worden bracht, zulks om hun zoveel mo gelijk de gelegenheid te laten hun schikkingen met het oog op de on derbreking van hun burgerwerk kring te treffen. matige vezels, gecombineerd met een onoplosbare kerndraad. Deze vezels worden kort voor het aanleggen van het verband met behulp van een op losbaar middel week gemaakt Het oplosmiddel verdampt na het aanleg- Bevorder het vreemdelingenverkeer Spakenburg en ipet Spakenburg heel Nederland ziet ieder jaar weer opnieuw reikhalzend uit naar Ame rikanen, Fransen, Engelsen en Span jaarden, die door ons landje bekoord worden, er een onvergetelijke indruk van mee naar huis nemen en een flink deel van hun deviezen-toewij zingen hier achterlaten. Op de manier, waarop een der Spakenburgse winkeliers dit echter Nieuwe studierichting te Wageningen „Landbouwhuishcudkunde" Met de benoeming tot gewoon hoog leraar in vaste dienst aan de Land bouwhogeschool te Wageningen van mevrouw C. W. Will\nge Prins—Vis ser, die onderwijs gaat geven in de landbouwhuishoudlcunde. wordt te Wageningen een nieuwe studie richting geschapen. In 1951 heeft de nieuw benoemde meldt het „Alg Dgbi." die on der meer presidente is van de Bond van plattelandsviouwer en lid van de Sociaal Economische Raad, een stu diereis gemaakt naar de Ver. Staten. Dat gebeurde in gezelschap van eni ge leden van plattelands-vrouwenor ganisaties, van vertegenwoordigsters van het huishoud- en landbouwhuis- houdonderwijs en van dp socioloog prof. dr. E. W. Hofstee van de Land bouwhogeschool. De nieuwe huishoudelijke studie richting zal ook gaan omvatten het vormen van docenten, die hun krach ten kunnen wijden aan de opleiding van leraressen aan huishoudscholen, van maatschappelijke werksters en van hen die leiding geven aan grote inrichtingen. Mevrouw Willinge PrinsVisser heeft sinds 1930 met haar man, een landbouwkundig ingenieur de grot.e boerderij de Schipborg te Annen (Dr.) bewoond. Te Wageningen zal zij de eerste vrouwelijke hoogleraar zijn, maar ze is de tweêde in het ge zin Visser, een jongere zuster is na melijk hoogleraar in de oude geschie denis aan de universiteit te Gronin gen. Hef zesjarig jongetje F. A. v. d. Heuvel uit de Van Lennepstraat te Amsterdam, is gistermiddag om on geveer kwart voor drie bij het auto petten in de Van Lennepkade gere den en verdronken. Iemand, die het ongeluk zag gebeuren, sprong direct in het water, maar toen hij het ventje na enkele minuten op de kant had, waren de levensgeesten reeds gewe ken. een dezer dagen deed, zal de beko ring er voor de buitenlanders er vrij spoedig af gaan! Enige Engelse meis jes maakten een trip door Nederland, bezochten al de plaatsen, die „men nu eenmaal gezien moet hebben" en belandden ook in Spakenburg. Daar aten zij paling, bekeken de merk waardige kleding, spraken over de kleine huisjes en kochten ten slotte enige souveniers om in Engeland nog eens aan hun reisje te kunnen den ken. Terug in hun hotel te Baarn schre ven ze een dikke brief vol belevenis sen naar huis en togen naar het postkantoor om hun document naar Engeland te versturen. Daar bleek echter, dat zij van de Spakenburgse winkelier als wisselgeld oud ongel dig bankpapier hadden gekregen. Daar hun deviezenvoorraad niet bijster groot is, zijn de meisjes ern stig gedupeerd. De politie heeft de zaak in handen en zal een uitgebreid onderzoek instellen. gen van het verband. Er ontstaat dan een hard en poreus verband, gewa pend met onoplosbare kerndraden Ook op het gebied van babyver zorging is er iets nieuws. Er zal een nieuw, volautomatische electrische couveuse worden geëxposeerd. Een verbeterde uitvoering van een be kende Amerikaanse couveuse. Aan de hand van Amerikaanse richtlijnen heeft een Nederlandse fa brikant speciaal voor het leger een nieuwe horizontale verbandstoffen- en -instrumenten sterilisator ge bouwd. Deze voldoet aan alle eisen welke in het veld aan een dergelijk toestel moeten worden gesteld. Het is, aldus de zegsman, bij uitstek ge schikt voor het Europese leger. Voorts komt er een nieuwe, uit Duitsland te importeren semi-ultra centrifuge met een toerental van 15.000 omwentelingen per minuut. De draaibare delen zijn, aldus de op gaven, zeer gemakkelijk te verwis selen, Tenslotte kan nog worden gewe zen op de stand van een firma, wel ke een nieuwe orthopaedische ope ratietafel met vrijwel onbeperkte be- wegings- en fixatiemogelijkhedcn en een universele chirurgische operatie tafel met dubbele bedieningsmoge lijkheid en instrumentaria voor de moderne hart- en longchirurgie en orthopaedie zal importeren. „DE WAARHEID" BEWANDELT NIEUWE WEGEN. Sinds geruime^tijd verschijnt in Nederland onder de naam „Uilen spiegel" een geïllustreerd weekblad, dat een bijzonder rijk verzorgde re dactionele inhoud heeft. De prijs voor deze uitgave is uitzonderlijk laag, nl. 20 cent. De omvang bedraagt 12 pa gina's. Advertenties vindt men on danks de lage prijs van dit blad daarin niet, want „Uilenspiegel" wordt uit andere bronnen gefinan cierd. Het is misschien niet ondienstig hier even te signaleren, dat dit week blad, dat zich achter de naam van de grootste zotskap aller tijden ver schuilt, wordt uitgegeven door het dagblad „De Waarheid". In de arti kelen is op geraffineerde wijze com munistische propaganda verwerkt. Verscheidene boekhandc laren en tijdschrift verkopers, die boven iede re verdenking staan, heoben dit blad in commissie. Het blad is ook bij de stationskiosken verkrijgbaar. Ongeveer anderhalf jaar geleden plaatste de Argentijnse regering een millioenenorder aan rollend mate rieel voor de Argentijnse Spoorwe gen bij Werkspoor. Naar wij verne men zullen Donderdag de eerste rij tuigen van deze order de Utrechtse werkplaatsen van> Werkspoor verla ten, op weg naar Rotterdam. Het zijn vier personenrijtuigen (drie le en één 2de klas) die op een Argentijns schip zullen worden gela den en als deklast maar het land van bestemming vervoerd. Kamerlid vroeg: Het Tweede Kamerlid Cornelissen (WD) heeft onlangs met de toepas sing van de artikelen 3 en 5 van de winkelsluitingswet de volgende vra gen gesteld: 1. Wil de minister mededelen, of het naar zijn oordeel de ge meenteraad is toegestaan bij de toepassing van artikel 3, lid 3, van de winkelsluitingswet 1951 de verruiming van het sluitingsuur der winkels tot uiterlijk 22 uur (de z.g. koopavond) te beperken tot bepaalde bedrijfstakken, welke daaraan behoefte zouden hebben, zodat het winkelsluitingsuur voor alle overige winkels blijft gelden? 2. Wil de minister mededelen, of het bepaalde in artikel 5 dei- winkelsluitingswet 1951 zó mag worden opgevat, dat de gemeente- aan toepassing wordt gegeven niet voor alle groepen winkels. 2. Uit de bepaling in het tweede lid van artikel 5 der winkelslui tingswet 1951 dat de voor een groep winkels voor vacantieslui- ting aangewezen tijdsruimte niet voor alle betrokken winkels ge heel of gedeeltelijk dezelfde mag zijn, vloeit voort, dat de gemeente raad verplicht is, bij de aanwij zing van die tijdsruimte een rou- leringssysteem toe to passen. In de keuze van dit systeem is de raad vrij. Een verplichting tot openstelling van winkels kan evenwel in een regeling krachtens het onderhavige artikel niet wor den opgenomen. MINIMUM VACANTIE: céN WEEK. Door het College van Rijksbemid delaars is een beschikking vastge- raad bevoegd is bU verordening steld' waar,in een Yfplichta minj een gedetailleerde regeling voor de sluiting van één of meer groe pen van winkels in verband met vacantie te treffen, en, zo ja, of de keuze van het systeem in over leg met betrokken organisaties van het bedrijfsleven en met in achtneming van het bepaalde in het 2de lid volkomen vrij is? Kunnen met name verschillende soorten van rouleringssystemen voor de sluiting gedurende een vacantieperiode, eventueel ver bonden met verplichte openstel ling van de overige winkels in dezelfde branche, zulks in het be lang van de behoeftevoorziening van het publiek, zonder bezwaar worden doorgevoerd? En minister antwoordde: De heer Van den Brink, minister van Economische Zaken heeft schrif telijk het volgende geantwoord: 1. Alhoewel uit de geschiedenis van de totstandkoming van ar tikel 3, lid 3, der winkelsluitings wet 1951 blijkt, dat de wetgever een algehele terzijdestelling van het verbod van artikel 2, onder c, voor ogen heeft gestaan, verzet de tekst van eerstbedoelde bepa ling er zich niet tegen, dat daar- Amsterdamse Rechtbank Een der verdachten blijft ontkennen De procureur-generaal bij het Am sterdamse Gerechtshof, mr. W. P. Bakhoven, heeft gisteren bevestiging gevraagd van een vonnis van de rechtbank te Alkmaar, die op 27 Mei j.l. de 40-jarige radiomonteur G. J. H. uit Alkmaar wegens diefstal met geweldpleging veroordeelde tot jaar gevangenisstraf met aftrek, De verdachte stond destijds terecht tesamen met de 24-jarige electricien Van der V. eveneens uit Alkmaar, die tot vijf jaar werd veroordeeld. Beiden werden ervan beschuldigd op 4 Maart van dit jaar de alleen wonende veehouder Akkerman te Bergen (N.H.) in zijn woning te heb ben neergeslagen en beroofd van 'n portefeuille, inhoudende 3000, De electricien heeft voor de recht bank bekend en berust in zijn von nis. H. echter ontkent zich aan het hem ten laste gelegde schuldig te hebben gemaakt en stond gisteren in hoge;- beroep terecht voor het Amsterdamse Gerechtshof. Hier vertelde Van der V., als ge tuige a charge gedagvaard, hoe de overval zich heeft toegedragen. Hij had in de ochtend van de vierde Maart H. in een café te Alkmaar ont moet en deze had hem voorgesteld de veehouder, die dat had hij van Zjjn schoonzuster gehoord, die bij de veehouder als huishoudster werk zaam was geweest een flink be drag aan geld en een kistje met ju welen van zijn overleden vrouw in huis had te beroven. Het tweetal heeft zich, volgens Van der V., toegang tot de boerderij verschaft door een ruit te verbreken en troffen in de huiskamer de 67-jar. aan, die hen met een stoffer in de hand tegemoet trad. Van der V. ver telde voorts, dat H. een kapotte re volver op de boer richtte. Deze was echter niet bang en sloeg H. met de stoffer in het gezicht. Volgens de veehouder heeft toen de tweede in dringer hem een stomp in het gelaat en een trap tegen het lichaam ge geven, waardoor hij op de grond viel. (Van der V. ontkent dit). De oude man werd overmeesterd, de aanvallers maakten zich meester van de portefeuille en verdwenen daarna. Mr. Bakhoven achtte het overtui gend bewijs in deze zaak geleverd en vroeg bevestiging van het vonnis, dat de rechtbank aan H. heeft opgelegd. De verdediger, mr. Buers, was van mening dat er veel twijfelpunten in de bewijsvoering zijn en geloofde, dat zijn cliënt vrijgesproken moet wor den. Subsidiair vroeg hij een aanmer kelijk lagere straf dan door de Alk- maarse rechtbank is opgelegd. He Hof zal op 19 Augustus a.s. ar rest wijzen. mum-vacantie van één week wordt ingevoerd voor alle werknemers, voor wie niet reeds op grond van een col lectieve arbeidsovereenkomst of bin dende loonregeling een vacantiere- geling geldt. Deze nieuwe regeling is dus in de eerste plaats van belang voor werknemers op kleinere kanto ren of in winkels, wier arbeidsvoor waarden vaak niet bindend vastge steld zijn, Amsterdamse Rechtbank Dames opgelicht per huwelijksadvertentie Niet strafbaar? Bevestiging van het vonnis van de Amsterdamse Rechtbank, te weten drie jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis, heeft de procureur-generaal, mr. W. P. Bak hoven, bij het gerechtshof te Amster dam gistermiddag gevraagd in de zaak tegen de 55-jarige W. Kroese, van beroep typograaf en wonende te Amsterdam. K; was ten laste gelegd oplichting meermalen gepleegd. Hij had in het najaar van 1951 een advertentie in een dagblad geplaatst van de volgen de inhoud: „Net persoon, niet onbe middeld, eigen zaak, zoekt kennis making met meisje of weduwe, liefst niet geheel onbemiddeld". Hierop hadden enkele dames gereflecteerd en één van haar, die als getuige werd gehoord, had hem in het vooruit zicht van een huwelijk 1500.en later 1000.gegeven. K. had dit geld nodig, zo verklaarde de getuige, om een compagnon van een drukke rij, waarin verdachte 10.000had gestoken, eruit te kopen, daar de man bijna failliet was. Dit laatste ontkende K. met klem. „Waarom plaatste u dan een adver tentie. ondanks het feit, dat u ge huwd bent, en een kind bezit?" vroeg de president. „Dit heeft een psychologische oor zaak", antwoordde verdachte, „het kwam door de omstandigheden waar onder ik leefde. He,, was trouwens geen huwelijksadvertentie, want ik vroeg kennismaking". Nog enkele getuigen werden in de zaak gehoord, waarbij kwam vast te staan, dat K. ook nog enige men sen een woning had aangeboden, waarvoor hij geldsbedragen had ge kregen van 300.en 200.De woning bleek echter van een der goedgelovige dames te zijn, waarover K. in het geheel niet kon beschikken. De procureur-generaal zeide in zijn requisitoir dat hij het feit wettig en overtuigend bewezen achtte en dot verdachte moreel zeer afkeurens waardig heeft gehandeld door ge bruik te maken van moeilijke om standigheden van anderen. De verdediger vond de oplichting door middel van een advertentie in dit geval geen strafbaar feit en het tweede geval achtte hij niet bewe zen. Hij vroeg het hof vrijspraak voor zijn cliënt. Het hof zal 19 Augustus a.s. arrest wijzen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5