L RIJNSTREEK DUINSTREEK unstLeven in Leiöen Weg naar de bedevaartstrein wordt voor zieken gemakkelijker WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1952DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 De Oranjefeesten in Hoogmade Gisteren werden de Oranjefeesten onder ideale weersomstandigheden ingezet. Iedereen verscheen met een zonnig gezicht en het dorp gaf een feestelijk aanzien, doordat van vele huizen de driekleur wapperde. Om kwart voor acht was de H. Mis voor de schoolkinderen, waarna de optocht door het donp. De R.K. Har monievereniging „De Heerlijkheid van Hoogmade" luisterde het geheel op. Nadat de kinderen in de tent op het feestterrein goed getracteerd wa ren, kon om ongeveer 11 uur op het land van de heer C. v. Rijn een aan vang worden gemaakt met de volks- en kinderspelen. De gehele school gaande jeugd heeft zich hier geme ten. Als winnaars kwamen uit de bus. Ie klas jongens: B. Kraan, T. Wit- teman, L. Witteman. Ie klas meisjes: C. Borst, T. Moo- ren en R. Lieverse. 2e klas jongens: Th. Borst, J. v. d. Meer, W. Hoogenboom en J. v. Schie. 2e klas meisjes: I. Koetsier, J. v. d. Geest en N. v. d. Geest. 3e klas jongens: Koos Witteman, Koos Ludlage en G. Hoogeveen. 3e klas meisjes: R. Borst en Nel Zwetsloot. 4e klas jongens: J. Borst, A. van Dijk en P. Witteman. 4e klas meisjes: I. v. d. Pouw- Kraan, M. Mooren en L. Volwater. 5e klas jongens: B. Disseldorp, J. ALPHEN AAN DEN RIJN ONTMOETING OP DE BERGTOP. Een tweetal automobilisten betwis ten gister or gen omstreeks 11 uur elkaar het recht van voorrang. Het gevolg was, dat een luxe auto, be stuurd door de heer P .P. K. uit Den Haag, komende uit de Van Boetse- laerstraat, gelijktijdig „de hoogste punt" van de klap van de Alphense brug bereikte met een personenauto, bestuurd door de heer G. O. uit Waal wijk, die van de andere kant „de hoogte nam". De beide auto's kwa men met elkaar in botsing, waarbij schade is ontstaan aan laatstge noemde. Vermoedelijk zal de kantonrechter nu wel duidelijk maken wie had moe ten wachten, want de politie heeft zich in het twistgeval gemengd. MAZERSWOUDE Lelijke vai. De melkvoerder A. v. Elswijk uit Rietveld, was bezig met het inladen van melkbussen in zijn schuit. Plotseling gleed hij uit en viel met zijn hoofd op een melk bus, en liep een gapende wond op. Dei. man moest zich onder dokters behandeling stellen. LEIMUIDEN Raadsvergadering De raad van Leimuiden komt Donderdag 7 Au gustus des n.m. te 8 uur in openbare vergadering bijeen. Op de agenda staat o.a.: Wijziging legesverordening; voorstel B en W inzake garantie aan aan de VEBO te Leiden voor het jaar 1952; wijziging begroting' 1952. NIEUWKOOP Rietverenigingin „Het Vliegen de Paard" werd een ledenvergadering gehouden van de afd. Nieuwkoop van de Aigem. Ver. voor de Rietcultuur in Nederland. De voorzitter, burge meester van der Weijden verzocht wegens zijn benoeming tot burge meester van Noordwijkeïhout, ont slag als bestuurslid en voorz. en te- vens als afgevaardigde in het hoofd bestuur. j Als bestuurslid werd gekozen de heer L. C. van Poelgeest uit Leiden en tot afgevaardigde in het hoofd bestuur de heer L. de Pater, Nieuw- j koop. voorz. van de afd. werd de heer J. L. van Hellemond uit Alphen aan den Rijn. Op voorstel van de heer C. Kwak- kenbos zal aan de heer van der Weij den een bi'iet van dankbetuiging worden gezonden voor de vele dien- sten aan de vereniging bewezen. In het vorig jaar is in September j een excursie georganiseerd naar de rijksproefvelden in het rietland van de heer G. Sanders in de plaats van in de zomermaanden Dit is goed be vallen, omdat men dan tevens prac- tijkvclden kan bezichtigen. Daarom i zal men het ook dit jaar in September doen. De bijdrage van de afdelingen aan het hoofdbestur is voor dit jaar weder bepaald voor elk op 100.—. De Stichting voor de Landbouw heeft het vorig jaar bij de Sociaal Economische Raad ingediend een ont werp voor een algemene maatregel 1 van bestuur tot instelling van een bedrijfsgroep voor de landbouw. On der het te vormen Landschap rang- schikt men ook de sector griend en riet. Naar aanleiding hiervan is door het hoofdbestuur een diepgaand on derzoek gaande gemaakt omtrent de positie van het rietbedrijf in de ko mende Publiekrechtelijks Bedrijfs organisatie. Hiervoor zal het hoofd- j bestuur binnenkort een vergadering beleggen in Den Haag, waarvoor een ter zake deskundig persoon, Ir. H. H. Smeenk, van advies zal dienen. Nivo-week nieuws. Het pro gramma voor Donderdag biedt om 2 uur in de Kerkstraat voor de jeugd poppenkast-voorstelling. Des avonds om 7 uur optreden van de plaatselijke gymnastiekver. ,,0. K. K." en het muziekgezelschap „The1 Niplaviplayers" in de Kerkstraat. Geb.: Floris, z, v. P. Oskam en G. L. Saton; Regina G. M„ d. v. B. J. Blom en A. Th. Simm'erman'. Getr.: C. C. J. van Vliet, 28 jr. en j A. B. Groenendijk, 22 jr. I Overl.: Adrianus van Leeuwen, 74 jaar, echtgen. van P. M. v. Vuuren, Hoogeveen en G. van der Meer. 5e klas meisjes: R. van Schie, R. Wolvers en A. Ludlage. 6e klas meisjes: Trees van Leeu wen en Bep Lieverse. 6e klas jongens: R. van der Ing, R. v. d. Meer en P. Heemskerk. 7e en 8e klas jongens: Th. Hooge veen J.zn., K. v. d. Geest en J. v. d. Meer J.zn. 7e en 8e klas meisjes: F. v. Santen. C. Lieverse en R. v. d. Salm. Ook het tobbesteken voor dames en heren trok nogal publieke be langstelling en menig dame en heer kreeg een gratis douchebad. Bij de heren waren de winnaars: W. Colijn, Th. Mooren en P. v. d. Laan en bij de dames: G. v. d. Ploeg, A. v. d. Meer Cd., Nel Kraan. Inmiddels was ook het traditionele tonknuppelen begonnen. Het Oranje comité had 4 prijstonnen ter beschik king gesteld. Winnaars: A. v. d. Ploeg, W. Wolvers, C. Winters en N. Zon neveld. De kruiwagenrace gaf als uitslag: 1. C. Zwetsloot Th.dr. en S. de Dub belden, 2. G. Kraan met W. Dissel dorp B.zn. Het hardrijden op tourfietsen werd bij de junioren gewonnen door P. Hoogeveen J.zn., 2. H. Kraan en 3. L. Borst. Hierna traden de senioren op de baan. J. Kraan bleek het beste sprint vermogen gekoppeld aan uithou dingsvermogen te bezitten, want deze ging met de eer van de gele trui strijken. 2e C. Hoogeveen en 3e J. Borst. Hiermede waren de wedstrijden ten einde en ging een ieder zich amu seren met luchtschommel, prijsschie ten enz. Tegen middernacht vertrok een ieder wederom huiswaarts met de wetenschap, dat deze eerste dag goed geslaagd was. ZOETERWOUDE FLITSEN UIT HET GIDSEN ZOMERBIVAK TE SOESTDIJX Terwijl de gidsen hard „aan het wedstrijden zijn", zulllen we een verslag laten horen over de beleve nissen te Soestdijk, van de gidsen .der Maria Goretti-groep. Na een voorspoedige reis kwamen we tot de ontdekking, dat we hier een buitengewone gelegenheid om te bivakken hadden. Binnen een paar uur waren we al helemaal geïnstal leerd: de keukens keurig gepionnierd en het kippenhok veranderd in een gezellige slaapzaal. Na al deze ge bruikelijke kampbezigheden gingen we tevreden slapen. De aalmoezenier, die ons kamp in gezegend heeft, nodigde ons uit, om de kabouter- en gidsenhut te komen bekijken, wat we ook gedaan hebben. We hebben deze middag ook het paleis vanuit de verte kunnen bezich tigen. De derde dag bracht de post voor ons een minder leuke boodschap nl. van Tsang kai Tsjek, die onze hulp nodig had, om uit de handen van de Jappen verlost te worden. Verkleed als Chinezen en Jappen moesten we gaan strijden. Na veel moeite gelukte het, Tsang kai Tsjek te bevrijden en 's-avonds werd hij triomfantelijk naar 't vliegveld Soes- terberg begeleid, vanwaar hij de reis naar China aanvaardde. Vandaag is ons een bijzondere eer te beurt ge vallen. In verband met de verjaar dag van prinses Irene, zijn we allen met bloemen naar het paleis getogen waar we, na aanvragen bij de com mandant, toegelaten werden tot het paleis. We boden prinses Irene bloe men en onze gelukwensen aan. Dit was natuurlijk een hele eer voor de gidsen. De gebeurtenis is ook ver eeuwigd op foto's, voor de trappen van het paleis genomen. Hoe de olympische spelen van van daag zullen verlopen is nog niet be kend, doch dit zullen de gidsen U zelf wel vertellen. VALKENBURG Geboren: Cornelis Marien z. van A. Gravekamp en M. C. Salman. Overleden: Z. Imthorn 69 j. echtg. van A. de Wit. WASSENAAR OFFERBUS GESTOLEN. Vanuit de R.K. kerk aan de Stoep- laan werd door middel van verbre king en wel uit een op een tafeltje in die kerk staande offerbus, een be drag van ongeveer 2.70 ontvreemd. De recherche stelt een onderzoek in. Van de motor gevallen. Op de Rijksstraatweg kwam E. uit Gronin gen met zijn motor, op de duo waar van zijn echtgenote had plaats ge nomen, door het klappen van de ach terband te vallen. Hierbij bekwam mevr. E. een her senschudding, wonden aan het ge laat, terwijl haar arm uit de kom was geschoten. Zij is naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden overgebracht. Portefeuille ontvreemd. Ten na dele van de heren de H. en L., bei den uit Wassenaar, werden vanuit een kleedgelegenheid op de tennis banen bij Kasteel Oud Wassenaar ontvreemd een zwart lederen porte feuille met een bedrag van 12.en enige papieren, en een plastic porte feuille met een bedrag van ongeveer 60.De recherche stelt een on derzoek in. ZOETERMEER Raadsvergadering. De gemeen teraad van Zoetermeer is voor een openbare vergadering bijeen geroe pen tegen Donderdag 14 Augustus a.s. des namiddags te 2.30 uur. Op de nda staat onder meer vermeld: Eervol ontslag aan de heer D. van der Mark als plaatsvervangend ge meente-ontvanger en ambtenaar van de burgerlijke stand. Benoeming en beëediging plaatsvervangend ge meente-ontvanger. Benoeming amb tenaar van de burgerlijke stand. Wij ziging regeling geneeskundige ver zorging gemeen tepersoneel. Vaste aanstelling gemeentewerkman T. La- mens. Wijziging bebouwingsvoor schriften. Verlenging termijn subsi die Blonk. Subsidie kinderfeesten. Aankoop 'terrein gymnastieklokaal. Ter benoeming var een plaatsvervan gend gemeente-ontvanger worden aanbevolen: 1. F J. Hermsen; 2. M. van Dijk. Laatstgenoemde wordt eveneens aanbevolen voor de benoe ming tot ambtenaar van de burger lijke stand. De subsidie voor de ko renmolen wensen burgemeester en wethouders voorlopig met 5 jaar te verlengen. Voor het Oranjefeest wordt voorgesteld een subsidie toe te kennen van 0.75 per kind, dat aan het feest deelneemt. Martha-club opgericht. Op ini tiatief van mevr. Kneppers-Volle- bregt is in deze gemeente opgericht een club van jonge meisjes, die de zorg op zich zullen nemen voor het schoonhouden van de R.K. kerk. De pastoor noemde deze organisatie „De Marthaclub". LEIDSCHENDAM ONDER KISTEN BEDOLVEN De veilingarbeider van Rijswijk is bij het lossen van veilingkisten be dolven onder omvallende kisten. Hij werd zodanig gewond, dat hij naar het ziekenhuis St Antoniushove moest worden overgebracht. VOORSCHOTEN Commissie voor Maatschappelijk Hulpbetoon. De wenselijkheid om te komen tot reorganisatie van de gemeentelijke sociale zorg is ih de raad reeds meermalen naar voren ge bracht. Gezien de grote omvang van de gemeentelijke bemoeiingen op het terrein van de maatschappelijke zorg, is het geen wonder, dat telkens op nieuw wordt gezocht naar andere or ganisatievormen en men kan over het algemeen constateren, dat bij de instanties, die op dit terrein een taak vervullen, een streven bestaat naar1 nauwere samenwerking. In onze ge meente geschiedt de uitoefening van de armenverzorging rechtstreeks door het college van B. en W. Het verdient inderdaad aanbeveling, gelet op de grote omvang van de bemoeiin gen, hierin enige verandering te brengen. B. en W. stelt echter voor op, dat alleen een zodanige oplossing aanvaardbaar is, waarbij de recht streekse zeggingsschop van de raad en van het college van B. en W. blijft bestaan. Het behoud van de recht streekse zeggmgsschap van de raad oordeel van B. en W. noodzakelijk, omdat het niet verantwoord is de besteding van de enorme bedragen, welke in deze tijd voor de armen. :org in de ruimste zin van he woord beschikbaar moeten worden gesteld, uitsluitend te doen beoor delen door een zelfstandig orgaan, op wiens handelingen van gemeentewe ge weinig of geen invloed kan wor den uitgeoefend. Bij de overweging van de vraag in welke richting een oplossing moest worden gezocht met behoud dus van de rechtstreekse zeggingsschap van de raad en het col lege van B. en W., zijn B. en W. er van uitgegaan, dat het zeer gewenst is om personen uit de burgerij, die j actief werkzaam zijn op sociaal ter rein, daarbij in te schakelen, waar door wordt voorkomen, dat de so ciale zorg in de ambtelijke sfeer te recht komt. Rekening houdende met deze omstandigheden geven B. en W. er de voorkeur aan te komen tot instelling van een adviescommissie voor maatschappelijk hulpbetoon, welke commissie B. en W. en de Raad van bericht en van raad dient omtrent alle werkzaamheden van so ciale aard, welke tot de taak van het gemeentebestuur behoren en wel ke door het college van B. en W. zullen worden opgedragen. Het aan tal leden zouden B. en W. willen stellen op 7, waarvan de voorzitter, tevens lid, door B. en W. uit hun midden wordt aangewezen. Indien de verschillende instellingen bereid zijn aan de aanwijzing van leden mede werking te verlenen, ligt het in de bedoeling vijf leden aan te wijzen uit de besturen van de navolgende in stellingen van weldadigheid: 2 leden op aanbeveling vani de diaconie der Ned. Herv. Gemeente, 1 lid op aan beveling van het R. K. Par. Armbe stuur, 1 lid van de Kerkeraad der Geref. Kerk, en verder 1 lid. dat ge acht kan worden het buitenkerkelij ke gedeelte der bevolking te verte genwoordigen. De sociale werksters zullen ambtshalve de commissiever gaderingen bijwonen. Aan de com missieleden en aan de sociale werk sters wordt voorgesteld presentiegeld toe te kennen. De raad wordt voor gesteld in deze een beslissing te ne- Geb.: Willy, d. v. L. Kuneken en J. van Laar; Johannes, z. v. H. van den Eijkel en L. de Ligt. Geboren te Leiden: Marijke A. B„ d. v. A. Faber en B. P. Eggink. Ondertr.: Jacobus M. Ista, 23 j,, te' Rotterdam, en Johanna W. Teske, 22 j.; Adrianus Fortgens, 38 j„ te Rotterdam, en Jansje van Zijl, 32 j.; Jan van Ommering, 29 j„ te Terneu- zen, en Adriana J. Bregman, 20 j. Geh.: Faas van Seijst, te 's Graven- hage, en Maria H. van den Eijkel. Overl.: Klaas Tjepkema, 59 j., echtg. van H. ter Burg. Burgerlijke Stand LEIDEN Geboren: Christiaan, z. v. D. A. v. d. Reijden en C. Sirag; Arie, z. v. A. Kikkert en J.. van Vliet; Alida, d. v. A. van Winkel en M. v. d. Boo gaard; Marcel, z. v. M. C. Sampimon en P. Ouwerkerk; Anthonie Hendrik, z. v. H. den Os en C. Groenendijk; Gerrit Jan, z, v. G. J. v. d. Beek en J. Oudshoorn; Wilhelmina, d. v. F. Kramer en J. van Diggele. Gehuwd: J. P. Hokkeling en E. Klaasen. Overleden: M. Kruyt, vrouw, 76 j. J. Ouwerkerk, man, 71 j. E. Verhoe ven, dr., drie dagen. ZOMERCONCERT. Arden Whitacre. Voor dit concert had de organist Whitacre uit Texas gisteren de be schikking over het mooie orgel in de St. Pieterskerk. Wij weten, dat het een genot en voorrecht tevens moet wezen om zulk een orgel te bespe len, en wij weten dat bovengenoem de organist er ook zo over denkt. Men heeft kunnen lezen, dat Whitacre studeerde bij Flor Peeters, de mees- ter-organist van de Mechelse Rom- boutskerk. Het orgel van de Pieters kerk had gisterenavond af en toe niet zijn beste bui, naar verondersteld mag worden door de zwoele tempe ratuur, want aan de bespeler heeft 't vast niet gelegen, aangezien zijn Comité werkt voor Lourdes-pelgrims Voor zieken, die deelnemen aan de nationale bedevaart naar Lourdes, is het vertrekpunt Roosendaal en dit brengt nogal moeilijkheden mee. Want als men in Leiden of omgeving woont, moet men op de een of andere manier in de Brabantse grensplaats zien te komen. Men kan een auto hu ren, wat vrij duur is, of per trein gaan. als men tenminste lopen mag. Het verleden heeft geleerd, dat als men de reis zelf moet regelen er allerlei ongemakken en hoge kos ten komen. Daarom is er enige tijd geleden een comité opgericht, dat de belangen van de zieken behartigt zo lang zij nog niet in de bedevaarts trein te Roosendaal zijn. Voor Leiden e. o. bestaat een gewestelijk comité, waarin De Sleutelstad samenwerkt met Den Haag en plaatsen uit de Rijnstreek en het Westland. Dit comité krijgt de namen op van de zieken, dia aan de bedevaart deel nemen en zorgt er voor, dat via huisbezoek allerlei belangrijke ge gevens verzameld worden. Men weet dan, hoe iedere zieke vervoerd moet worden en tracht de reis naar Roo sendaal zo geriefelijk mogelijk te maken. Met auto's worden de zieken naar het station in Den ïlaag ge bracht, waar ze door geroutineerde krachten per brancard naar de ge reedstaande trein worden gebracht. Tijdens de reis naar Brabant is een groep van prima verzorgers en ver zorgsters aanwezig en voor het over brengen naar, de bedevaartstrein heeft men wederom krachten be schikbaar. Op de thuisreis neemt het comité eveneens de zorg voor de zie ken op zich, zodra de bedevaartstrein in Roosendaal is gearriveerd. Toen vorige week Vrijdag een zie kentransport uit Lourdes in Den Haag arriveerde, hebben we eens een kijk je genomen bij de werkzaamheden van het comité. De organisatie was perfect en de zieken spraken ook zeer waarderend over de hulp, die zij on dervonden. Het comité is nog niet zo heel lang in actie en daarom verkeert dit werk van verzorging nog in een beginsta dium. Natuurlijk kan men, doordat het vervoer nu op grotere schaal ge schiedt, de vervoerkosten drukken. Maar men heeft vanzelfsprekend nog wensen. Op de eerste plaats moeten er meer donateurs komen. Er zijn zieken, die de kosten niet zelf kun nen dragen. Voorts heeft men nog behoefte aan enige verpleegsters en verpleeghulpen. Wat de laatste cate gorie betreft, ziet men uit naar dames en heren boven 18 jaar, En tenslotte kunnen ook de autobezitters nog een steuntje geven. Er vaak behoren zij niet in het geweer te komen, maar de keren, dat er een ziekentransport is, zouden zij een prachtige bijdrage kunnen leveren voor dit sympathieke werk. Degenen, die op een of andere ma nier willen helpen, kunnen zich op gever. bij de heer B. M Pols te Lei den en Zuster W. Hoes te Bodegra ven. f 10.000 verduisterd Door de Leidse politie is gearres teerd een vertegenwoordiger uit Voorschoten. die er van verdacht wordt 10.000 te hebben verduisterd ten nadele van zijn firma. Tevens is een 46-jarige Leidenaar aangehouden, die er met een fiets van een ander tussenuit wilde gaan. spel op hoog niveau stond en zijn kennis van de oudere meesters onom streden is. Whitacre begon met een prachtig gespeelde Prélude en Fu ga in ,,B Mineur" van Badh, een gaaf en schoon en volledig werk. Hierna vertolkte hij drie Choral voorspelen waarvan die van Isaac de oudste is. Scheidt van iets latere datum en Buxtehude weer later komt, beknopt, welluidend en veelzeggend zijn deze kleine muziekstukken; waaraan hij Coupein toevoegde niet minder veel zeggend; de Toccata in A. van Swee- linck, een waar kunstwerk en staal van technische figuren en als 3e Fu ga G gr. t. vap Kerkhoven. De twee „Chorale Preludes" van Joh. Seb. Bach „Wachet auf ruft uns die Stim- me" en „Nun freut euch, lieben Christen G'mein" waren prachtig, in een bijzondere glans van helderheid. Tot besluit van de polyphone werken had hij „Prelude en fuga G gr. t." van Bach gekozen. In volkomen be heersing gaf hij een voortreffelijk polyphoon lijnenspel. Een bevredi gend aantal toehoorders heeft met belangstelling dit waardevolle con cert bijgewoond. Arden Whitacre heeft in zijn voordracht getuigd van de huidige bloei van de orgelkunst, ook in zijn land, J. Kortmann. Laatste Berichten Kabinetsformatie De nieuwe kabinetsformateur, mr. L. A. Donker, wenst op het ogenblik geen mededelingen te doen over de richting, welke hem bij zijn streven een regering samen te stellen, voor ogen staat, al gaf hij te kennen, hier omtrent positieve denkbeelden te hebben. De heer Donker meent na melijk, dat het nu veeds prijs geven van deze denkbeelden de moeilijkhe den slechts zouden vergroten. De for mateur heeft vanochtend een oriën terend, gesprek gevoerd met dr. Drees en zou zich vanmiddag naar dr Beel begeven voor een dergelijk onder houd. De heer Donker heeft zijn bureau ingericht in het departement van financiën. VLIEGENDE SCHOTEL BOVEN SPIJKENISSE? In Spijkenisse hebben enkele per sonen gisteravond van omstreeks vijf over half elf af gedurende circa vier minuten, naar zij beweren, een wit afgeplat voorwerp in Oostelijke rich ting in de lucht gezien. Eén van hen, mevrouw A. C. van DodegomJan sen, vertelde ons, dat het voorwerp aanvankelijk een wit wolkje scheen, dat echter later van vorm verander de en zich als een rups snel ging bewegen. Het verdween in Oostelijke richting. „Vrijheid, gelijkheid en broederschap Geen standen in Australië (Van onze correspondent in Australië). Eén van de meest vermaarde fei ten over Australië dat onder de adspirant-emigranten in Nederland bekend is, is dat er in dit land geen rangen en geen standen zouden be staan; een voor velen zeer aantrek kelijk beeld. Niet geheel te onrechte Het is vermoedelijk een gevolg van de gedachte, dat in Australië een sterk communistische tendenz zou heersen, dat men een gelijkenis meent te kunnen vinden met de leu ze uit de dagen der Franse revolu tie. Het is slechts tot op zekere hoog te, dat daarin enige waarheid schuilt, hoewel zulks niets van doen heeft met communictische gedachten, doch uit sluitend met de aard en gesteldheid van de Australiër. Emigranten krijgen bijzonder in het eerste jaar van hun aankomst in het nieuwe vaderland, heel wat .schokken" te doorstaan. Men heeft hun zo heel veel mooie dingen over dat land verteld; naar het lelijke luisterde men liever niet.... Maar.dat vind je later tóch wel! In dit artikel wil ik niet alle „schokken"' ontleden, doch iets ver tellen over de rangen- en standen aangelegenheid in Australië. Wat ik hier heb ontdekt is, dat er slechts twee stammen zijn; mogelijk drie. Maar in elk geval een aantal, dat enkele veelvouden beneden dat van in Nederland blijft. Om mij even te beperken tot de twee standen: men heeft de gevyone bevolking en dan de „Society". De „Society" bestaat uit de kringen, waarvan de kranten vermelden, dat Miss zus of zo voor een week met holiday naar haar moeder is, dat Mr. zus of zo voor z'n vrouw na bezoek aan Engeland een pas verschenen boek heeft meegebracht. Of buiten de „Society-kring" zulks een sterveling interesseert, vragen de kranten zich vermoedelijk niet af; iedere dag vindt men kolommen vol met dit soort society-nieuvvs. Als vreemdeling in dat Jeruzalem, waag ik het niet de belangrijkheid en (of) noodzakelijkheid van dat nieuws te waarderen. In elk geval, dat „nieuws" is er en trekt een hoge, héél hoge scheids muur op tussen de „Society" en.... de rest. Men wordt in dit nieuwsopgeno men door geboorte. Als „men" wordt geboren, wordt dat in bedoelde kolommen vermeld. Later wordt medegedeeld dat Patri cia door haar ouders „has been taken to lunch at.en dan volgt de naam van een heel dure eet-gelegenheid. Daarna komt het feit van „coming to age"; de 21ste geboortedag, ver volgens dat Patricia van haar ver loofde een safierer. en diamanten ring ring ontving, dan: de trouwpartij. En zo ontrolt het leven zich in de Society-rubriek. „Nonsens" zei me dezer dagen een Australiër, die blijkbaar net buiten die rubriek valt. En eerlijk, ik zie het nut en de be langrijkheid van dat „nieuws" ook niet in. Maar, ik ken alle redenen er voor niet. Men kan geen dagblad, weekblad of tijdschrift ter hand nemen of vindt er de rubriek naar de Engelse stijl. In die rubriek komt een „gewone" Australiër niet gauw terecht. Waar de scheidslijn, of juiste: scheidsmuur, loopt, is niet te bepa len, vermoedelijk doet de redacteur van de Society dat. Ik ken hier fabrieksdirecteuren die wanneer het een financiële kwes tie zou zijn beslist in de rubriek thuis horen doch er nimmer in wor den vermeld. Er zijn farmers en farmers-zoons en -dochters, die heel veel regels in de rubriek opeisen. Al is er dan ook verschil tussen „farmer" en „farmer". Dat er geen rangen of standen zou den zijn in Australië, is dus teveel Dan heeft men verder de „gewone" Australiërs; aan de andere kant van de muur. Daar vindt men hoogstens nog één scheidslijn. Aan de ene zijde er van bevinden zich zo in het algemeen de medici, hoogleraren, 'hogere ambtenarene le den van bestuurslichamen enz., de meer intellectueel geschoolden dus; aan de andere zijde alle overige Australiërs Vrijwel zonder onderscheid. Dit betekent niet, dat een ieder zijn vrienden en kennissen niet zoekt en vindt binnen eigen milieu, doch men kan niet zozeer spreken van „standen", waarbij bijv. de echtge note van de commies le klasse iets méér is dan die uit de 2e klasse. We „missen" hier onze 22 of méér standen en standjes in Holland. Het spijt me niets dat te moeten zeggen. In het algemeen maakt de Austra liër zich trouwens helemaal niet „dik" over zijn stand. Evenmin als de Australische vrouw. Zij kleedt zich goed, smaakvol zelfs, doch heus niet met de bedoe ling haar buurvhouw nu eens echt „de ogen uit te steken"; Daarvoor let merj hier te weing op elkaar. Men vindt soms merkwaardige be wijzen van de Australische gemoede lijkheid in de meer kleine fabrieken, waar de werknemers de directeur bij diens voornaam aanspreken. En dat de directeur een dagje met een lid van zijn personeel gaat vissen of de families elk in eigen auto! een tocht door het land maken, is he lemaal geen zeldzaamheid. Trouwens, het behoort tot de goede Australische gewoonten, dat men el kaar, soms na de eerste ontmoeting tutoyeert. Dat dit alles niets te maken heeft met communictisch gevoelen, of zou doen denken aan de Franse revolu tie-leus, is een iedere, die het Austra lische volk ook maar gnigszins kent, wel duidelijk Het is uitsluitend de gemoedelijk heid welke er oorzaak van is„ mo gelijk een aangeboren afkeer van al les wat naar „bravour" zweemt. In zoverre is het dus juist, dat men in Australië zeer weinig bemerkt van de Hollandse rangen en standen. Een andere oorzaak is hiervoor ook nog gelegen in het feit, dat de loons-verdeling in Australië die „ge lijkheid" in de hand werkt. Het merkwaardige feit doet zich nl. voor, dat een timmerman, schilder of andere bekwame vakman vrijwel evenveel, soms zelfs meer verdient dan iemand uit de intellectuele be roepen. Hierdoor ontstaat een zekere welstand, welke zichtbaar is in kle ding, woning, bezit van auto, etc. Bovendien, de Australische arbei der in het algemeen, weet zich zeer behoorlijk te gedragen en wanneer men velen van hen van werkplaats of fabriek ziet komen, verschillen zij in kleding weinig van iemand, die de gehele dag achter z'n bureau heeft gezeten. In tegenstelling met bepaalde an dere landen, is het in Australië op straat veelal moeilijk te bepalen, welke vrouwen nu behoren tot de v/at we in Holland zouden noemen „arbeidersstand" of „midden stand". Eerlijk gezegd, zulks is een niet onbelangrijke verheffing voor dit land; het maakt de „aanblik" van een stad of dorp prettiger, wanneer men vrijwel uitsluitend goed ge klede mensen ziet! Nu is dit alles een uitwendigheid, zulks zij erkend. Wanneer ik iets zou moeten vertel len over de algemene ontwikkeling van de Australiërs, dan zou deze cor respondentie minder fleurig zijn ge worden.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3