Nederlandse zakenlieden trekken er op uit Zware ontploffing in werkplaats Ned. Spoorwegen te Amersfoort Schat van bloemen naar de zalen der ziekenhuizen WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1952 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 En boeken rijke orders Het gunstige resultaat, dat de Ne derlandse exportcom'binatie boekte met de reis naar Finland, was aan leiding, dat er wederom een export- reis werd gemaakt en wel naar Por tugal. In een persconferentie, die in het gebouw van de Kamer van Koop- handl en Fabrieken voor de Neder Betuwe werd gehouden vertelden de heren L. Fokkema uit Culemborg en G. J. Marsman uit Weesp bijzon derheden over deze zeer geslaagde reis. De grondgedachte van deze exportreizen is, dat de Nederlandse zakenman evenals voorheen er zelf cxp uittrekt om zijn producten in het buitenland te plaatsen. Men wilde dit bereiken door een show te Lissa bon. Aan de totstandkoming hiervan hebben de Nederlandse gezant al daar mr, E. N. van Kleffens en de handels-attaché, jhr. E. Boreel, hun volle medewerking verleend. Deze exportreis werd mogelijk gemaakt door de steun van 12 zaken. De show trok zeer veel belangstel- Drie van de twaalf vrijgelaten Volkomen onverwacht is gister morgen op het ministerie voor unie zaken en overzeesegebietlsdelen be richt binnengekomen aldus meldt het Alg. Dagblad dat één van de twaalf Nederlanders, die reeds twee en een half jaar in voorarrest zitten, verdacht van medeplichtigheid aan de overval van kapitein Westerling op Bandoeng, is vrijgelaten. Het is de dertigjarige heer R. Haas jes, ambtenaar laij de burgerlucht vaart. Hij werd 26 Februari 1950 ge arresteerd. Zijn echtgenote ontving gister morgen van haar man een telegram, luidend: „Ben gisteren vrijgelaten. Hopelijk vóór de verjaardag thuis". Haasjes bedoelde daarmede de ver jaardag van zijn vrouw, die in het eind van deze maand valt. Dit voor mevrouw Haasjes wel bij zonder verheugende telegram werd later officieel bevestigd door het mi nisterie van uniezaken en overzee se gebiedsdelen. Later werd bericht, dat drie van de z.g. „Westerling-arrestantenop vrije voeten zijn gesteld. Het zijn A W. Burger Jr., R. Haasjes en E. Hooper. Zij bevonden zich sinds begin 1950 in gevangenschap. TWEE NEDERLANDSE EMPLOYE S VERMOORD. Twee employe's van de Gunung Tjempaka States bij Tjibeber in het gebied van Subang zijn-Maandag vermoord. Het zijn F. G. K. ter Haar en J. H. van der Palm. Zij werden door een bende overvallen, toen zij op weg naar de tuinen waren om lo nen uit te betalen. De bende behoort vermoedelijk tot de Darul Islam (Is- lamietische strijdgroep). Gisteren zyn beide slachtoffers begraven. MEVROUW PIETERS BEVRIJD Mevrouw Pieters, die vorige week Donderdag in het gebied van Cheri- bon ontvoerd word, is door militai ren bevrijd, aldus verneemt Aneta. Zoals gemeld, werden de heer en mevrouw Pieters Donderdag, na een bezoek aan een dokter te Oheribon, op de terugweg naar de onderneming Gempol ontvoerd. Later kreeg de heer Pieters opdracht naar de onder neming terug te gaan, doch hij moest zijn vrouw bij de bende achterlaten. Franse boeren in verzet De Franse landbouwers hebben hun vertrouwen in de minister van Voed selvoorziening, Camille Laurens, op gezegd en gisteren, op een vergade ring van landbouwproducenten, een aantal aanbevelingen opgesteld, die neerkomen op een uitdaging aan de regcring-Pinay. Deze aanbevelingen zijn: 1. de boeren betalen voortaan niet meer dan- 85 pet. van al hun belas tingen; 2. de boeren voeren hun tarweoog sten liever op aan het vee dan hen te verkopen tegen de door de rege ring vastgestelde prijs van 3600 francs per 100 kg.; 3. alle landbouwers trekken zich terug uit de gemeenschappelijke com missies van overleg met het ministe rie van Voedselvoorziening; 4. rekeningen voor landbouwma chines en -apparaten worden, wan neer zij te hoog beoordeeld worden, niet betaald, maar door de boeren voor herziening doorgezonden naar hun plaatselijke vakbondsorganisa ties. In de wijnstreek van Bordeaux neemt ook de proteststaking tegen het regeringsbesluit om de wijnprijs niet te verhogen, steeds grotere om vang aan. ling. Niet minder dan 226 Portugese zakenlieden, toonden hun interesse en plaatsten flinke orders. Boven dien werden waardevolle contacten gelegd, die in de toekomst naar men hoopt goede vruchten zullen afwerpen. Hoeveel er in totaal door deze reis geëxporteerd kon worden, kon de heer Fokkema niet meedelen. Wel was hem bekend, dat thans nog regelmatig orders uit Finland bin nenkomen. Dit verwacht spreker ook uit Portugal. MacArthur verlaat politiek Generaal Douglas MacArthur, die kortgeleden tot president-directeur van de „Remington Rand" (een maatschappij, die schrijfmachines en andere kantoorbehoeften vervaardigt en tevens electrfonische uitrustingen levert) is benoemd, heeft, naar hij zegt, afscheid genomen van de poli tien. Financieel krijgt hij evenwel een zo grote compensatie, dat hij daarover niet hoeft te treuren. Zijn salaris in zyn nieuwe werk is niet bekend gemaakt, maar vol gens de „New York Times" wordt het op 100.000 dollar geschat. Maar daarbij komt nog het salaris van 19.548 dollar, dat hy als generaal met vijf sterren ontvangt en dat nog steeds wordt doorbetaald. Dit was ook met generaal Eisen hower het geval in de korte tijd, dat hy president van de Columbia Uni versiteit was. Nu, nadat Eisenhower op eigen verzoek ontslag uit het leger heeft gekregen en zich candidaat heeft gesteld voor het president schap, is hij evenwel van de beta- lingsrol van het leger geschrapt. Volgens de heer Rand, een der di recteuren van de maatschappij, werd generaal MacArthur deze functie het eerst drie jaar geleden aangeboden, houden, toen hij nog steeds opperbevelhebber in het Verre Oosten was. MacArthur weigerde toen, naar de heer Rand mededeelt, „omdat hij van mening was, dat zijn werk in het Verre Oos ten van zo groot belang was voor het land, dat hij dit niet kon opgeven". Onmiddellijk nadat de generaal door president Truman op 11 April 1951 van zyn commando werd onthe ven, werd het aanbod herhaald. Maar opnieuw weigerde MacArthur, om dat, aldus de heer Rand, de generaal „zeer bezorgd was over de gevaar lijke en chaotische toestanden, waar voor het land zowel nationaal als in ternationaal kwam te staan. TIEL VEILT GOEKOOP FRUIT. Dinsdagmorgen werden in Tiel de grote openbare verkopingen gehou den van het harde fruit. De belang stelling hiervoor was bijzonder groot. De kopers waren toch gereserveerd. Dit kwam hoofdzakelijk door de lage prijzen, die thans op de veilingen voor het zomerfruit (vroege appels en pruimen) worden betaald. Ook de onzekere vooruitzichten ten« op zichte van de export maakten de kopers enigszins huiverig. Voor ap pels werd 912 cent per kg. en voor peren 79 cent per kg. op het hout besteed. Dit is belangrijk minder dan het vorige jaar. TUINBOUWTENTOONSTELLING IN WESTLAND GEOPEND. Gisteren werd te Honselersdijk voor de vierde maal in de hallen van de Coöperatieve Centrale Westlandse Snijbloemenveiling de Westlandse Handelstentoonstelling in de wan deling „WéHaTé geopend. Auto gegrepen op onbewaakte overweg De personentrein die om 10.33, uit Winterswijk komende, in Vaisseveld moest aankomen is omstreeks half elf op de onbewaakte overweg in de Sin- derense weg in botsing gekomen met een truck met oplegger De truck met oplegger van het expeditiebedrijf Veldhorst uit Varsseveld werd be stuurd door de heer Hengeveld. Hij en de naast hem zittende passagier zagen de trein aankomen, maar de auto kon, vermoedelijk doordat do remmen hebben geweigerd, niet tijdig tot stilstand worden gebracru. De inzittenden van de truck zijn uit de auto gesprongen. Direct daarop greep de trein de met zand geladen oplegger en sleurde truck en oplegger ongeveer tweehonderd meter mee. De spoorlijn was om tien minuten voor twaalf weer vrij. De trom is met een ui' vertraging naar Arnhem doorge reden. In de tussentijd is hel reizi gersverkeer met autobussen onder- Ter gelegenheid van de algemene vergadering van de Italiaanse Alpi nisten in Trente (Noord-Italië) wordt in de Dolomieten een ka pelletje ingewijd, dat op een hoogte van 2800 meter in de rotsen is uit- De soldaten op het plein van het gehouwen. De ingang tot het berg-1 Abdin-paleis waren gekleed in sober kapelletje zal door een groot kruis veldtenue. Er stonden slechts drie Blinde zag weer DANK ZIJ TE HEET BAD Toen de achttienjarige Joan Horn by uit BarroW-in-Furness zes maan den oud was werd zij blind. Maandag stapte zij in het bad. Maar het water was heter dan zij had gedacht en met één sprong stond zij weer op de badkamermat. En toen gebeurde het ongelofelijke: Joan kon weer zien. „Ik werd bantg", vertelde zij later, „het was allemaal zo opwindend". Na het bad ging zij direct naar bed en bleef doodstil liggen, bang dat er iets zou gebeuren dat haar weer blind zou maken. Later kwam haar zuster binnen en vertelde zij alles. En nu zit Joan de gehele dag voor het raam en kijkt naar de mensen die voorbij gaan en naar de kleuren van hun kleren en de bloemen in de tuin. „Alles is zo mooi", zucht zij. „Ik ben nooit bang geweest van paarden, maar nu wel. Ik had nooit gedacht dat zij zo groot zouden zijn". Vroeger vond Joan het heerlijk om achter in een snel rijdende auto te zitten en de wind in haar haren te voelen. Nu wordt zij bang als zij al het andere verkeer op de weg ziet. Zij bleef lang voor de spiegel staan toen zij voor het eerst in 18 jaar haar gezicht zag. Lang geleden hebben de dokters Joan opgegeven. In haar le ven heeft Joan zes maal één secon de lang gezien, het gebeurde telkens na een warm bad, maar de dokters hechtten er toen geen waarde aan. Nu zeggen zij dat het mogelijk is dat het gezicht door een schok zoals in dit geval van heet water te rugkeert. „Soms is het blijvend, maar vaak verdwijnt het weer na verloop van tijd", zeggen zij. Joan heeft nu maar één wens in haar leven. Faroeks vermogen onder beheer Het Egyptische kabinet heeft Dins dagavond het vermogen van ex-ko ning Faroek onder beheer van de re gering geplaatst. Hangende het on derzoek kan Faroek ndet over zijn vermogen in Egypte beschikken. Ahmed Chasahaba. voormalig mi nister van buitenlandse zaken, en Hoessein Fahmey, voormalig minister van financiën, werden tot beheer ders benoemd. Faroek zou meer dan 80.000 H.A. rijk zijn en een privé-vermogen van ongeveer twee honderd millioen gul den hebben. De uit drie leden bestaande re- gentschapsraad, die in naam van ko ning Ahmed Foead de tweede over Egypte zal regeren, is Dinsdagavond door de ministerraad beëdigd. De plechtigheid werd niet geken merkt door de gebruikelijke praal. HAMEA Zonnefilter voorkomt en HAMEA Brandiotion geneest zonnebrand (Advertentie). worden aangegeven. 1 pantser wagens opgesteld. Toestand in België Naar het zich laat aanzien zal tij dens de algemene staking van 24 u„ die voor Zaterdag a.s. door het Al gemeen Belgisch Vakverbond is uit geroepen als protest tegen de mili taire diensttijd van twee jaar, de treinenloop geen vertraging onder vinden, terwijl de posterijen en de telegraaf- en telefoondiensten even normaal zullen doorwerken. Ook bij de Sabena zal, aldus verluidt, de dienstregeling geen wijziging onder gaan. Aangezien de Katholieke Vak bond zijn steun aan de staking ont houdt, wordt verwacht, dat deze zich voornamelijk tot de grote indu striële centra in Wallonië en Brussel zal beperken In vele fabrieken, waar het personeel Zaterdag met vacantie zou gaan, heeft de directie beslo ten deze vacantie een dag eerder te doen ingaan. De militaire commissie, die een onderzoek heeft ingesteld naar de incidenten in de Leopoldskazerne te Namen, is tot de slotsom gekomen, dat slechts een achttal soldaten door de krijgsraad vervolgd kan worden. De rijkswacht heeft bij de dienst plichtigen, die aan de demonstraties hebben deelgenomen, huiszoekingen verricht, waarbij vooral naar com munistische lectuur werd gezocht. Naar thans blijkt zijn nog in talrijke andere kazernes manifestaties ge houden tegen de 24 maanden dienst plicht. Zij nemen het er goed van Kijai Isa Anshary, voorzitter van het provinciale bestuur van de Mas- joemi, heeft op de openingsreceptie van de conferentie der Masjoemi, af deling West-Java, een rede gehouden, waarin hij felle critiek heeft geleverd op „de leiders van regeringsinstan ties, die een royaal, verkwistend en weelderig leven leiden, terwijl het arme volk nog in ellende en armoe de leeft: zelfs nog ellendiger en ar- moediger dan tijdens de koloniale overhe:ersing". De oorzaak van alle ellende in het huidige Indonesië noemde hij onder meer het feit, dat onder de elitegroep een morele crisis is ingetreden en corruptie hoogtij viert. De leiders werken niet ernstig in het belang van de opbouw van het land, doch ge bruiken de staatsgelden om zich te verrijken. De morele crisis, waarover veel wordt gesproken, heerst niet onder het volk, doch uitsluitend onder de hoge leiderskringen, aldus Isa Ansha ry. Hij vervolgde: „De acties der ge wapende benden zijn zeker af te keu ren. Maar een en ander dient te wor den beschouwd in causaal verband. Tot de oorzaken van alle ellende be horen de scherpe maatschappelijke- tegenstellingen. De Masjoemi wil de regering verzoeken, te bewerkstelli gen, dat de staat niet uiteen zal val len als gevolg van onverantwoorde lijkheid van de leiders. Men dient zuinig en sober te leven, in overeen stemming met de omstandigheden, waarin het volk verkeert. Geen doden, enkele lichtgewonden Hedenmorgen omstreeks half tien is in de Centrale Werkplaats van de Nederlandse Spoorwegen te Amers foort een gashouder van ongeveer 6 meter lengte, die op druk beproefd werd uit elkaar geslagen. Er ont stond een kleine paniek, glasscher ven viogen rond en grote stofwolken maakten het onmogelijk om onmid dellijk vast te stellen, wat er precies was gebeurd. Het bleek gelukkig nogal mee vallen. De arbeiders P. J. Vesters uit Zuilen, B. G. van Steenderen en A. van Dooïn uit Utrecht en H. Rouv/horst en P. de Vries uit Amers foort hadden lichte verwondingen op gelopen door rondvliegende g" scherven. De E. H. B. O.-ploeg van de wagenwerkplaats, onder leiding van de heer H. J. Frankenaar, was snel ter plaatse. Zij verleende eerste hulp. De G.G. en G.D. van Amersfoort was kort daarop met twee ambulance wa gens aanwezig. De Utrechtenaren werden naar hun woonplaats ver- De trekking van de loterij van het Irenefonds is twee maanden uit gesteld, tot 1 October a.s. MEER DAN DIAMANT. Zaterdag 16 Augustus a.s. hopen de heer C. L. v. d. Drift en mevrouw M. A. v. d. Drift-Van Rijn. Nassau- laan 104 te Delft, hun 65-jarig huwe lijksfeest te vieren. DE MOORDAANSLAG TE DEN HAAG. De toestand van het slachtoffer H. T. van de moordaanslag in de Van der Neerstraat te Den Haag was he denmorgen iets vooruit gegaan. De dader A. J. de Z. heeft bekend het voornemen te hebben gehad haar van het leven te beroven. Het motief was minnenijd. JONGETJE VERDRONKEN. Gistermiddag is in het zwembad te Terneuzen de 7-jarige C. J. van der Peyl uit Goes verdronken. Het jongetje dat bij zijn grootvader in Terneuzen logeerde, en dat met an dere kinderen in het zwembad aan het spelen was, moet ongemerkt in het diepe gedeelte zijn geraakt. Een zwemmer ontdekte het lichaampje onder water. Hoewel een direct ge alarmeerde dokter trachtte de levens geesten nog op te wekken, mocht dit niet meer baten. Het stoffelijk over schot is naar het ziekenhuis te Ter neuzen overgebracht. Brand in slachterij te Borculo Gistermorgen omstreeks negen uur !s brand uitgebroken op het fabrieks complex van de N.V. Engros Slach terij Willing te Borculo. De brand ontstond in het gebouw, waarin de centrale koelcellen zijn gevestigd en dat behoort tot het fabrieksgedeelte, dat de vorige week in gebruik is ge steld. In dit koelhuis bevonden zich 244 geslachte varkens. Het vuur werd bestreden door de brandweer korpsen uit Borculo, Ruyrlo en Nee- de. Ook de brandweerkorpsen uit Zutphen en Deventer verleende as sistentie. De directie schatte gister middag de schade op ongeveer 200.000. Doqr deze brand is twee derde van het bedrijf buiten werking gesteld. Tengevolge van de hevige rookont wikkeling werden zes brandweerlie den licht bedwelmd. Dt brand is ver moedelijk ontstaan door het warmlo pen van de ventilatie. VARKENSMESTERS ADRESSEREN. De Nederlandse Bond van Var- kensmesters en -fokkers schrijft ons: De varkensmesterij, van oudsher een tak van bedrijf, waaraan veel risico is verbonden, heeft door de per 1 Aug. j.L ingaande, totaal on verwachte verandering in het prijs beleid van de regering, opnieuw een gevoelige klap gekregen. Met ingang van deze datum zijn de richtprijzen voor geïmporteerde granen n.l. in zoverre verlaagd, dat de varkens- en biggenmelen respec tievelijk met de volgende bedragen per 100 kg .verlaagd konden worden: varkensmeel I met f 1,75; varkens meel II met 1,50; varkensmeel IH met 1,40; biggenmeel I met 1,35; biggenmeel II met 2, De regering heeft gemeend hier 'n onmiddellijk ingaande prijsverlaging van de baconvarkens aan te moeten koppelen van 13 cent per kg. geslacht gewicht. Naar aanleiding hiervan heeft de Nederlandse Bond van Varkensmes- ters een tweetal brieven aan de mi nister van landbouw verzonden, waarin ernstig tegen deze maatregel wordt geprotesteerd. In het eerste schrijven wordt er op gewezen, dat een gelijktijdige verlaging van de graan- en bacon- prijzen zeer onbillijk is, omdat de varkens die in de komende weken afgeleverd kunnen worden, groten deels nog met het duurdere meel mest zijn. Neemt men aan, dat mestperiode van een baconvarken ca. 4 y2 maand bedraagt, dan zal een eventuele prijsverlaging van het ba con niet eerder dan 2ys maand na de verlaging van de voedergraan prijzen plaats mogen vinden, willen vele mesters niet ernstig gedupeerd worden. Een tweede, open brief is aan de ministers verzonden, waarin het voerd, evenals de Amersfoorter de Vries die een lichte shock had. Hij v/as aan een rijtuig werkzaam en werd door de luchtdruk tegen een ander rijtuig aan geslingerd. Er was Uiteraard veel glasschade. Naar de oorzaak van het ongeval tast men nog in het duister. De president van de Nederlandse Spoorwegen, ir. F. Q. den Hollander stelde zich op de hoog te van het ongeval. TIEN JAAR IN GEVANGENIS 21 MAAL VEROORDEELD EN 37 JAAR OUD. „Op de uitkijk staan", was ten las te gelegd aan de 37-jarige los werk man J. M. P. uit Schiedam, die 21 maai is veroordeeld, bij elkaar ruim tien jaar in de gevangenis heeft coorgebracht en gistermiddag voor de Rotterdamse Rechtbank terecht stond. De medeverdachten, de 25-jarige chauffeur J. H H. en de 21-jarige va rensgezel H. J. J. H. beiden uit Schie dam, zouden in de nacht van 17 op 18 Maart jl. uit een etalage te Schiedam twee opname-camera's, twee kloin- beeldcamera's en nog een andere ca mera hebnen gestolen. Allen beken den De officier eiste tegen J. H. H. een gevangenisstraf van een jaar met af trek, waarvan vier maand3n voor waardelijk tegen H. J. J. H. acnt maanden met aftrek, -vaar-var vier maanden voorwaardelijk en tegen J. M. P. een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden met af'rek. Boekbespreking DICKENS' „GROTE VERWACH TINGEN". In de serie Prisma-boeken van de Utrechtse Uitgeverij „Het Spectrum" is de nieuwe vertaling verschenen van Dickens' „Great Expectations", in het Nederlands „Grote Verwach tingen". Dickens schreef dit werk in het jaar 1860 en in de loop van 1861 ver scheen het in wekelijkse afleverin gen in het weekblad „All the Year Round". Het publiceren in afleve ringen heeft zijn nadeel, zoals bijv. uit de Pickwick Papers duidelijk bleek; maar hier heeft deze wijze van publiceren geen ander nawijsbaar gevolg gehad dan dat Dickens zijn oorspronkelijke slotepisode enigszins gewijzigd heeft om aan de smaak van zijn lezers tegemoet te komen. Hij liet nl. de hoofdfiguur, de jonge man Pip, trouwen met Estella, of schoon hij hen oorspronkelijk ge scheiden had willen laten voortle ven. Overigens is deze roman een volmaakte eenheid, van begin tot eind. Dickens was een scherp observa- ter van het leven, hetgeen hij be wijst door talloze kleine levensechte trekjes, maar desalniettemin geeft hij in zijn romans niet de wereld zo als deze is in het gewone dagelijkse doen. Hij schept zich integendeel een eigen wereld vol boeien le maar vreemde gestalten. In „Grote Ver- wachtigen" bijv. schept hij de vreem de gestalte van de galei-boef, die zijn ontsnapping dankt aan het klei ne kereltje Pip wat een luguber- romantisch tafereel waarmee het boek opent! en die hem daarvoor zó dankbaar is, dat hij al zijn later in Australië verdiende geld besteedt om van deze jongeman „een heer" te maken. Hij is geheimzinnige persoonlijkheid op de achtergrond, die de oorzaak is van de „grote ver wachtingen" van Pip. En welk een vreemd-tragische figuur is de per soon van juffrouw Havisbram, voor wie de tijd stilstaat en die bij de vergane resten van haar bruidstooi en bruiloftsfeest eenzaam blijft treu ren om haar plotseling verstoord ge- weer (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). KANS OP BUIEN. Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele regenbuien of onweer. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Zwakke tot matige wind hoofd zakelijk uit richtingen tussen West en Zuid. 7 Aug.: zon op 5.11, onder 20.19; maan op 20.56 en onder 7.20 uur. Het uf-teA in EuAo-fia De weerrapporten van hedenmorgen 7 uur luiden: max. temp. weer gisteren OSLO zwaar bew. 16 C. STOCKHOLM regen 22 HELSINKI zwaar bew. 13 EDINBURGH zwaar bew. 16 LONDEN mist 24 KOPENHAGEN half bew. 20 AMSTERDAM geheel bew. 24 ZURICH nevel 33 LOCARNO onbewolkt 28 GENEVE zwaar bew. 34 PARIJS geheel bew. 30 BORDEAUX 32 NICE onbewolkt 28 BERLIJN zwaar bew. 30 FRANKFURT zwaar bew. 31 MUNCHEN onbewolkt 31 WENEN onbewolkt 32 Wisselvallig zomerweer Het KNMI deelt mede: In het huidige onvaste zomerweer met nu eens buien en dan weer op klaringen, komt nog maar weinig verandering. Op het ogenblik ligt ons land in een overgangszone tussen koele lucht boven Engeland en warme lucht bo ven het vaste land van Europa. In het overgangsgebied ontwikkel de zich gisteren boven Zuid-Frank rijk een kleine storing, die vannacht in Noordelijke richting trok en van morgen vroeg reeds in België en Zuid-Limburg onweer veroorzaakte. Voor de ingang van het Kanaal ligt een tweede storing, die zich ook langzaam naar onze omgeving be weegt. Midden op de Oceaan ligt de derde depressie, die eveneens een Oostelij ke koers volgt. Vóór deze storing komt echter een gebied met opkla ringen voor. luk. In haar verbittering heeft zij het aangenomen kind Estella opgevoed tot een vrouw zonder hart, die op haar beurt het hart breekt van de jongeman Pip. Ook in de bijfiguren komen eigen aardige karakteren voor, zoals bijv. de advocaat Jaggers en dier.s klerk Wemmick met zijn eigen kasteeltje". Maar hoe exentriek deze figuren ook zijn, hoever zij ook van ons af staan al was het alleen slechts door de afstand in jaren welke ons van hen scheidt toch weet Dic kens ons voor hen te, interesseren en dat is het geheim van zijn weergalo ze vertelkunst. De Nederlandse vertaling van „Great Expectations" is van Hein de Bruin en is zeer goed. De inge wikkelde zinsbouw van Dickens is niet gemakkelijk om te zetten in leesbaar Nederlands, doch de Bruin is daar voortreffelijk in geslaagd. „Grote Verwachtingen" is zeker niet de minste in de serie nieuwe Dic- kens-vertalingen. KONINGIN KITTY REGEERT „Ze is Wel mooi, maar zo zijn er meer...." Kitty Knappert regeert sinds enige dagen als Koningin van de bloemen in Den Haag en de Hagenezen, die nog steeds niet kunnen vergeten, dat zij eens een residentie bewoonden, komen geheel uit de plooi, nu zij weer een charmante koningin door hun straten en langs hun pleinen c-n grachten zien schrijden, daar zijn zelfs Hagenaars gevoelig voor. Zo kan het gebeuren, nat er plotseling een gejuich opgaat als Kitty passeert en ofschoon iedereen daarna onmiddellijk kykt, alsof hij aan deze „uitspatting" niet heeft deel genomen, er blijkt duidelyk uit, dat Koningin Kitty de harten der Hagenaars veroverd heeft, wat niemand erg zal verbazen, die Kitty kent. Gisteren heeft Koningin Kitty receptie gehouden op de trappen van het Raadhuis. Duizenden kinderen brachten haar daar een grootse bloemenhul de en mochten in ruil voor hun tuiltje anjers, gladiolen, dahlia's of asters, de „Koningin-zelf' een handje geven. Ruim een uur lang weefde de Haagse jeugd zo voort aan een bloementapijt, dat na afloop op grote vrachtwagens geladen werd en naar de ziekenhuizen werd gebracht, waar Koningin Kitty persoonlijk de verdeling aan de zieken op zich nam Als een lichtstraaltje schoot zij de ziekenhuiszalen binnen en mochten er al zieken zijn geweest, die geen voorstander zijn van een dergelijk, koning schap, dan leverde haar bezoek toch voldoende stof op voor een stevige boom en reeds dat is in een ziekenhuis een groot geschenk. Op de kinderafdeling van een ziekenhuis, v/aar jongetjes verpleegd wor den, was het bezoek van Koningin Kitty en haar gevolg aanleiding tot een „deskundige beschouwing". Een van de kereltjes maakte van zijn hart geen moordkuil, toen hij verklaarde: „Is dat nu alles? Het is niet eens een echte koningin!" Zijn buurmannetje meende echter: „Ze benne in ieder geval lief en mooi", een oordeel, dat de instemming van het merendeel der zaal had. Het eerste ventje was echter nog niet van de waarde van het bezoek overtuigd, en meende: „Dat ken wel, maar zo zijn er meer Hierop werd het debat wat aan de levendige kant en moest de verpleeg ster de orde herstellen. - Koningin Kitty was van deze critiek echter onkundig en dwarrelde alweer ÜÏÜÜj*"1?*JU™* uitvoerig J langs de Haagse dreven op zoek naar Hagenezen, die zij uit de plooi trachtte wordt uiteengezet. Ite brengen en meestal is zo'n poging van Kitty succesvol.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2