S)e ftzidóeSoti/tcmf Roofmoord in Franse Alpen BRITSE FAMILIE VERMOORD IN FRANSE ALPEN Een Amerikaans meisje verdween Mr. DONKER kabinetsformateur De Fransen willen zelf wapens maken Hervorming is thans het wachtwoord in Egypte Geschenken voor de jarige prinses Irene Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1952 43ste JAARGANG No. 12657 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 SINT EVA DE Argentijnen zullen het de rest van de wereld wel kwalijk ne men, dat zij in het oog van de rest van de wereld zich overdreven ge dragen met hun verering rond de lijkbaar van Senora Evita Peron. Zelfs met de welwilleudheid, welke men het Argentijnse volk toedraagt en de vurige volksaard als vergoelij kende omstandigheid hanvoerend, is de agitatie, welke zich na het af sterven van de eerste vrouwe van Argentinië afspeelt, onbegrijpelijk. De Argentijnen zullen, tot bezon kenheid gekomen het ais een bewijs van buitengewone sympathie zowel voor het Argentijnse volk. a's voor hun geiiefde dode mogen beschou wen, dat de rest van do weield zich bij deze gebeurtenissen van scham pere opmerkingen altiians in 't open haar heeft onthouden. Deze zelfbe heersing ten aanzien van zoveel on beheerstheid moge hun tot voorbeeld strekken. Er zou geen aanleiding zijn ons in deze intieme binnenlandse aangelegenheid var. de Argentijnse republiek te mengen, indien het tot een binnenlandse aangelegenheid was beperkt gebleven, maar de aan gevraagde zaligverklaring over schrijdt deze beperking. De hoog achting en het rouwbeklag dat het Argentijnse volk de overleden Staats- vrouwe toedraagt, wordt ook in het buitenland gedeeld, maar algemeen wordt betreurd en gegispt, dat de Ar gentijnen, door op een zaligverkla ring aan te dringen, de Katholieke zaak een kwade dienst bewijzen. Het kerkelijk gezag zal, gelet op de staat van vererende opwinding, waarin het Argentijnse volk zich op 't ogenblik (nog) bevindt, wel geen haast maken met het afwijzen van de „zaligver klaring"! Het moet op de niet-katho- lieken echter een vreemde indruk maken, dat, zoals het Protestantse dagblad Trouw" hedenmorgen meldt, Eva Peron „reeds een heilige genoemd" wordt, waaraan het blad het volgende toevoegt: „Sint Eva van Amerika" zo noemde Jose Espejo, de secretaris generaal van het Argentijnse alge mene vakverbond haar tijdens een interview met het bondsblad „La Prensa". Iiij sprak van „onze ar- beidsmartelares", die als Jezus de wijzen met haar talent hard ver baasd. Al moeten v/ij haar sterven als feit aan/aarden, we kunnen ons troosten door te luisteren naar de stem des volks, die zegt, dat er een heilige geboren is". Espejo antwoordde op vragen naar aanleiding van een verzoek, om zalig- en heiligverklaring, dat vorige week naar ce Paus Pius XII is gestuurd. De secretaris van de bond, die het verzoek gedaan had, zeide, dat de Paus niet meer te doen had dan zijn goedkeuring te hech ten aan een besluit dat het Argen tijnse volk reeds had genomen. Tot in lengte van dagen zal Eva Peron een heilige zijn in hemel en op aarde. Zij moet nu op de alta ren geplaatst worden, zo zeide hij. Als Argentijnen niet in hun eigen taal en pers, maar in een buitenland se taal an in de buiteiandse p^s het verslag van dit interview lazen, zouden zij misschien tot bezinning komen en er even hard van schrik ken als wij. Wanneer men de katholieke heili- gen-verering eens en voor goed be lachelijk wil maken in de ogen van andersdenkenden, dan is zulk een in terview het meest geëigende middel. Wat zich afspeelt rond de lijkbaar van Evita Peron zij ruste in vrede is te ergerlijk, om er als katholiek niet openlijk tegen te protesteren. Het is een profanatie van de erg ste soort, waarover na enige tijd het Argentijnse volk zich onthutst en ver baasd de ogen zal uitwrijven. Presidentsverkiezingen in Z. Korea In Zuid-Korea zijni Dinsdag presi dentsverkiezingen gehouden. Het schijnt, dat zich geen incidenten héb ben voorgedaan. Ongeveer 50000 kies gerechtigden werden bij de stemloka len teruggestuurd, omdat hun namen niet op de kiezerslijsten voorkwa men. Volgens leden van het verkie zingscomité in het district Poesan is dit te wijten aan het feit, dat er slechts tien dagen beschikbaar wa ren voor het opstellen van de lijsten. Ongeveer 90 procent van het aantal kiesgerechtigden heeft zijn stem uit gebracht. Volgens waarnemers is het vrijwel zeker, dat Syngman Rhee herkozen is Zijn voornaamste tegenstander is Tsjo Bon Ahm, een politicus, die in 1947 voor het lidmaatschap van de communistische partij bedankt heeft. Bij deze verkiezingen zijn, behal ve de president, ook de vice-presi dent en de leden van een nieuw par. lement aangewezen. De uitslag wordt niet vóór Vrijdag verwacht. De commissie van de Verenigde Naties voor de eenwording en de we deropbouw van Korea heeft met vijf groepen waarnemers het verloop der verkiezingen gevolgd. Roof ah motief van de gruweldaad Bekende professor Drummond 't slachtoffer De politie van geheel Zuid-Oost-Frankrijk, versterkt met afdelingen bloed honden, heeft een verbeten jacht geopend op de daders van een even opzien barende als afschuwelijke moord, waarvan de over de gehele wereld be kende Britse professor en expert op voedingsgebied, Sir Jack Drummond, zijn echtgenote, Lady Anne, en hun 12-jarig dochtertje Elizabeth het slacht offer zijn geworden. Roof is naar alle waarschijnlijkheid het motief van deze misdaad geweest. IN PYAMA'S VÓÓR DE TENT. Vroeg in de ochtend reed gisteren een Frartse boer, Gustav Dominici, over de hoofdweg naar Marseille de :.g. Route Napoléon. De zon was nog maar kort boven de Alpentoppen ge komen. Voor en achter Dominici be woog zich een constante stroom vro lijke toeristen, op weg naar de Zuid kust. Niemand schonk speciale aan dacht aan de kampplaatsen, die op gezette afstanden langs deze weg de automobilisten gelegenheid, geven him tenten op te slaan. Oók niet aan het idyllisch gelegen kampeerterrein tussen de autoweg en de snelstro- mende rivier Durance, waar een eenzame auto en twee tenten ston den. Boer Dominici keek wèl. En iets trof hem in de houding van de twee kampeerders, die zo beweging loos, in pyjama's gekleed, onder hun dekens voor de tenten lagen. Hij stapte af en liep langzaam op de sla- penden toe. Toen kreeg hij de schrik van zijn leven. De man en de vrouw, die daar lagen ademden niet. Zij waren dood. Dominici sloeg de dekens op. Ge ronnen bkted °n schotwonder beves tigden zijn vermoeden. Ogenblikke lijk sloeg hij alarm, en korte tijd la ter stoven politie-auto's met huilen de sirenes over de snelweg naar de plek van de misdaad. Her en der verspreid rond de tent en de auto lagen kleren, papieren en andere persoonlijke bezittingen. Er lag ook een schoolagenda. Eli zabeth Drummond, dochter van prof. Drummond en lady Anne, stond er in geschreven. Maar waar was de dochter? Gevlucht? Terstond werd de omgeying afgezocht. En in een greppel lag het kind, met ingeslagen schedelDe ouders waren door kogels gedood. De hulzen lagen op de grond. De moeder had een schot door het hart. Prof. Drummond was van achteren neergeschoten een kogel door de borst, een door de rechterschouder en een door de rech terhand. Klaarblijkelijk had zij zich verzet. En even klaarblijkelijk had het kind, gewekt door het geluid van de schoten, willen vluchten. Doch de onverlaten haalden het in en hie ven de geweerkolf Motief was duidelijk. Over het motief bestond, gezien de enorme wanorde, geen twijfel; roof. Ook de auto was doorzocht, maar toch vond de politie onder een zit ting nog een bedrag van 100.000 francs. De misdaad was gereconstrueerd. De jacht op de daders werd geopend. Naar alle plaatsen en dorpen vlo gen waarschuwingen, signalementen. Want er bestaan enige aanwijzingen. Boer Dominici vertelde, dat hij de kampeerders de vorige avond al had Fietsende juffrouw De 46-jarige Londense juffrouw Eve lyn Hamilton wilde bewijzen, dat Engelse rijwielonderdelen de beste ter wereld zijn. Zij vertrok op April j.i. uit de Engelse hoofdstad met het voornemen per fiets in hon derd dagen een afstand van ruin 17500 km. af te leggen. Toen zij dit aantal kilometers „verslonden" had bleek zij nog zeven dagen over te hebben en zij besloot daarom er nog een „rukje" van 2000 km. aan vast te knopen. Bij haar aankomst aan het „Parliament Square" te Londen na het volbrengen vaD het fietstocht je" werd juffrouw Hamilton door jeugdige bewonderaars geestdriftig verwelkomd. zien zitten voor de tenten, vrolijk pratend, aan hun avondmaal. Kort na middernacht hoorde hij vijf of zes harde knallen, maar hij dacht aan de open knalpot van een motorfiets. Op dat tijdstip losten de moorde naars kennelijk hun fatale schoten, rna zij hun slachtoffers met de deken bedekten, de schijn wekkend alsof zij sliepen. Het gaf hun in elk geval een voorsprong van uren, want honderden vacantiegangers moeten het kamp gepasseerd zijn, op slechts enkele meters van de vermoorden, zonder enige achterdocht Een andere boer wist te vertellen, dat hij vroeg in de ochtend nabij de plaats van de misdaad een motor met zijspan had gezien. Hierop wordt nu in het gehele gebied van de Zuide lijke Alphen koortsachtig gezocht. Maar ook wordt gejaagd op een de serteur van het Vreemdelingenle gioen, wiens uniform een 40 km van het dorp Forcalquier is gevonden. De naam van deze man is al bekend: de Italiaan Cesarino Donati (25) uit Genua. Zijn zij de moordenaars? Deze woeste, dorre streek van Zuidoost-Frankrijk biedt maar wei nig gelegenheid om zich schuil te houden. En de politie vertrouwt, dat zij vroeg of laat de bedrijvers van deze laaghartige misdaad zal vangen in het dichtgemaasde net, dat zorg vuldig is uitgelegd. Bekende figuur. Met prof. Drummond is een we reldbekende figuur heengegaan. Tij dens de laatste oorlog, toen hij we tenschappelijk adviseur van het mi nisterie van Voedselvoorziening was, stelde hij het dieet voor de Britten vast. Ook de legerrantsoenen werden door hem samengesteld. Zo hoog werden zijn verdiensten voor de ge allieerde zaak aangeslagen, dat hij in 1944 geridderd werd. Hij troostte zijn landgenoten voor het verlies van sinaasappelen, bananen, grape fruits en meloenen door hun te ver zekeren, dat peen, aardappelen en tomaten veel voedzamer waren. Ook bepleitte hij sterk het gebruik van eier- en melkpoeder, terwijl hij bo vendien al dacht aan gedroogde biefstuk en carbonade. Met (toen nog) miss Anne schreef hij samen het boek „Het voedsel van de En gelsman" een samenwerking, die werd voortgezet in een huwelijk, waaruit hun dochtertje Elizabeth ge boren werd. DE DESERTEUR WAS HET NIET Nader wordt gemeld, dat de Franse politie voor een raadsel staat. Men heeft nog geen enkel spoor van de moordenaar gevonden. De Italiaanse deserteur, wiens uniform op 40 km. afstand van de tent der Drum'monds werd gevonden, blijkt reeds Zater dag, drie dagen voor de moord, de grens naar Italië te hébben over schreden. VERMOEDELIJK OVERBOORD GESPRONGEN brillante schoolcarrière zakte zij voor het eindexamen. Dat heeft haar blijk baar zo aangegrepen, dat zij niet lan ger leven wilde. Aan boord van de Veendam van de HollandAmerika lijn, die gisteren de haven van New York is binnenge lopen, is een meisje verdwenen, de achttienjarige Patricia Partridge. On danks twaalf uur zoeken, midden op de Atlantische Oceaan, heeft nen geen spoor van haar kunnen ontdek ken en men moet aannemen, dat het meisje in een vlaag van wanhoop overboord is gesprongen. Patsy Partridge reisde met haar ouders en haar zestienjarige zusje Harriet naar Amerika. De familie woont reeds sedert zes jaar in Lon den en heeft voordien enige tijd in Nederland gewoond, maar was nu on- derweg naar Amerika voor een maand vacantie bij een familielid in New Jersey. Verleden week Woens- zo vertelde de kapitein Harm Oydenburger van de Veendam, werd het meisje voor het laatst gezien. Zij wandelde toen om drie uur in de nacht aan dek. Een matroos, die wacht had, merkte haar ook op, maar er scheen niets bijzonders met haar te zijn. Zij leek althans volko men kalm. Harriet was de eerste, die zich over haar zusje ongerust maak te. Toen er alarm was gemaakt, beval de kapitein het gehele schip te door zoeken. Daar ging anderhalf uur mee heen. Toen keerde de Veendam op haar weg terug en voer twaalf uur lang een zig-zag koers, terwijl alle sche pen in de buurt op de hoogte werden gesteld. Toen dat ook geen resultaat had, zette het schip de reis naar New York voort. Patricia, een slanke, knappe bru nette, liet een briefje voor haar ouders achter, dat Harriet tenslotte heeft gevonden. Daarin schreef zij, hoe terneergeslagen zij zich voelde over haar mislukte examen. Patricia was namelijk studente ge weest op een kunstacademie te Lon den, waar zij zich specialiseerde in il lustratief tekenen. Collega's die haar gekend hebben, verzekerden, dat zij veel talent had, maar ondanks een In Amerika verongelukt De 25 jarige reserve korporaal F. B. Homan uit Amsterdam, dio vorig jaar Augustus naar de Verenigde Staten vertrok om daar een oplei ding tot vlieger te ontvangen, is Maandag in de nabijheid van Craig Air Force Bae, Alabama, met een Shootingstar verongelukt. Hij is hierbij om het leven geko- -men. Over de oorzaak van het onge luk zijn nog geen bijzonderheden ontvangen. CLARA VIEBIG OVERLEDEN. De bekende Duitse romanschrijf ster Clara Viebig is op 92-jarige leef tijd te Berlijn overleden. Voor de eerste wereldoorlog maakten boe ken van Clara Viebig grote opgang. Het Kabinet der Koningin deelt mede: H. M. de Koningin heeft aan mr. L. A. Donker de opdracht verstrekó tot het vormen van een kabinet. De heer Donker heeft verzocht de opdracht in beraad te mogen houden. Mr. L. A. Donker, fractie-voorzitter in de Tweede Kamer van de Partij van de Arbeid, is te Gorinchem ge boren en studeerde aan de Gemeen telijke Universiteit te Amsterdam. Hij vestigde zich als advocaat te Rot terdam, werd daar lid van de ge meenteraad, in 1931 lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland, in 1934 lid van de Tweede Kamer. In 1951 volgde hij jhr. mr. Van der Goes van Naters op als fractie-voor zitter in de Tweede Kamer van de P. v. d. A. De heer Donker is 53 jaar oud. Het is met enige aarzeling, dat mr. Donker de taak van kabinetsforma teur op zich neemt, een aarzeling, die begrijpelijk is na het falen van dr. Drees en dr. Beel. Het is in 't geheel niet duidelijk, welke richting de for mateur uit wil. Een parlementair kabinet behoort welhaast tot de on mogelijkheden en voor een extra parlementair liggen de kaarten even min gunstig. ONAFHANKELIJKHEID VAN AMERIKA De Franse minister van Defensie, René Pleven, heeft gisteren critiek gele verd op de Verenigde Staten en de NAVO, omdat de herbewapening van Europa niet verloopt volgens een plan op lange termijn. Hij betoogde, dat Frankrijk zich niet kan verdedigen met wapens, welke uit de V. S. worden ingevoerd, maar dat het een eigen wapenindustrie moet hebben. Hij gaf de verzekering, dat er in de wapenindustrie geen werkloosheid zal ontstaan, indien de Amerikaanse „off-shore'"-bestellingen niet aan dc Franse ver wachtingen zouden voldoen. Pleven sprak te Lorient bij de tewaterlating van het eerste Franse oorlogsschip, dat sinds de oorlog op Franse werven gebouwd is, het 1130 ton metende korvet „Corsé". Het grootste gedeelte van zijn re devoering was gewijd aan het ge schil tussen Frankrijk en de V.S. over de Amerikaanse militaire orders voor de Franse wapenfabrieken. De minister pleitte voor „een fun damentele herziening" op een lange termijnbasis van de Amerikaanse hulpverlening. „Reeds lang hebben wij er de nadruk op gelegd, dat een gezond herbewapeningsprogram niet kan worden uitgevoerd op basis van jaartermijnen". Hij kon geen ge meenschappelijk voordeel ontdekken in een toestand, waarin een land voor het merendeel van zijn bewa pening op het buitenland moet ver- Vrouwen in het leger? Hervorming is nu het wachtwoord in Egypte. Generaal Nagui-b heeft gisteren de leidster van de Egyp tische vrouwenbeweging, de schone, 34 jaar oude mevrouw Doria Sjafilk, meegedeeld, dat hij voorstander is van de tewerkstelling van vrouwen bij het leger, hetzij in administratieve baantjes, hetzij als chauffeuse of zelfs bij het luchtdoelgeschut. Het vraagstuk van het vrouwen kiesrecht in Egypte kan echter pas worden opgelost als de zuiverings- strijd in het gehele land gewonnen is, aldus de generaal. Het Egyptische kabinet heeft ont werpdecreten goedgekeurd voor de zuivering van het bestuursapparaat en de aanwijzing van commissies die een onderzoek moeten instellen naar corruptie, kuiperij en oneerlijkheden onder ambtenaren. Een andere maat regel voorziet in een straf toezicht op de gedragingen van ministers in de toekomst. Vóór het einde van het jaar zullen alle regeringsambtenaren een over zicht moeten indienen van hun ver mogen en inkomen en moeten aan tonen op welke wijze hun vermogen is toegenomen, als dat het geval is. Dit decreet is van toepassing op alle ambtenaren, ook de vrouwelijke, en is van terugwerkende kracht tot 1933. De zuivering, welke de Wafdpartij in eigen gelederen heeft ondernomen, heeft reeds geleid tot het ontslag van twaalf van de leiders der partij. trouwen. Daargelaten, dat dit voor Frankrijk onaanvaardbaar zou zijn, zou zulks leiden tot een nimmer ein digende stroom van Amerikaanse zendingen. Pleven verklaarde, dat het bouw programma voor de Franse vloot voorzag in de bouw van 11 korvet ten, 12 torpedoboot jagers, 17 mijnen vegers en vier duikboten. Dit jaar komen nog een korvet en vijf mij nenvegers gereed. De overige sche pen moeten in 1953 voltooid zijn. Nieuwe Zweedse protesten Zweden heeft opnieuw twee krach tige protestnota's aan Rusland ge zonden. De eerste bevat een klacht over de Russische spionnagepraktij- ken in Zweden, zoals die bij de re cente processen aan het licht zijn gekomen. In de tweede wordt gepro testeerd tegen de Russische afwij zing van het Zweedse voorstel het geschil over de neergeschoten Zweed se vliegtuigen aan het Internationale Hof te Den Haag of een ander inter nationaal lichaam voor te leggen. In deze laatste nota doet Zweden een beroep op het Kremlin het afwijzend standpunt alsnog te herzien. GOUDMIJN GEBOMBARDEERD. De geallieerden hebben een goud mijn geborbardeerd in Noord-Korea, „de voornaamste bron van de Noor delijken van goud voor de aankoop van oorlogsmateriaal". De mijn ligt bij Hoetsjang. Jlameitje De knappe begint daar te denken waar de domme ophoudt. Aan prinses Irene zijn Dinsdag ter gelegenheid van haar dertiende verjaardag tal van geschenken aangebo den in de tuin van het paleis Soestdijk. Hier bewonderen de jarige prinses, haar moeder en haar zusjes de tradi tionele cassette met tafelzilver als aanvulling op het in de voorgaande jaren reeds geschonken zilver, aangebo den door de Zee-, Land- en Luchtmacht. Van rechts naar links: prinses Beatrix, prinses Marijke, prinses Irene, prinses Margriet en de koningin.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1