COEBERGH'S Spannende atletiekwedstrijden op het S*J*Z+~terrein te Zoeterwoude Op de Spelen 1956 te Melbourne wordt vlinderslag niet toegestaan In Londen sneuvelden diverse wereldrecords van athletiek Olympische Spelen door Rusland gewonnen" - aldus beweert Pravda Zeilfestijn op tweede dag van de Nieuwkoopse Nivo-week DINSDAG 5 AUGUSTUS 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Na een inspannende Zaterdagmid dag, waarop ongewone bezigheden als het trekken van kalklijnen en het spannen van finishdraden moesten worden verricht, was het S. J. Z.- terrein gereed voor het houden van atletiekwedstrijden. De organisa toren zagen hun moeite beloond, toen een geweldige schare belangstellen den het veld omzoomde, om eens na der kennis te maken met de athle- tiek, die dank zij de Olympische Spelen weer in het middelpunt van de belangstelling staat. Begonnen werd met de series 100 meter hardlopen, waarvan de eerste twee werden geplaatst voor de halve finales. De geplaatsten uit de series waren: Th. Overdevest, K. van Leeu wen Jzn., A. Berg, J. van Rossum, T. Berg en O. Schouten. Uit de herkan sing tussen de nummers drie bereik ten nog de halve finale C. Overde vest Pzn., en P. v. d. Salm. De eerste halve finale had tot uit slag: 1. A. Berg 12,8, 2. Th. Overde vest; 2e halve finale: 1. Ton Berg 12.4, 2. C. Overdevest. In de finale bleek Ton Berg niet tegen zijn oudere broer opgewassen te zijn, maar een tweede plaats was voor deze jeugdige athleet toch zeker een prima resultaat. De junioren liepen 80 meter. Uit 2 series plaatsten zich in de finale: W. Opdam, B. v. d. Geest, W. Belt en N. v. d. Salm. De finale leverde een royale overwinning op voor W. Opdam. Een groot aantal adspiranten had zich aangemeld voor de 60 meter hardlopen. 4 series brachten de vol gende 8 jongens in de halve finale. P. Bos, P. v. d. Elzen, P. v. d. Drift, J. van Bemmelen, C. v. d. Drift, J. Pieterse, Fr, Krogt en G. v. d. Geest. Uit de halve finales plaatsten zich: P. Bos, P. de Elzen, C. v. d. Drift. De verrassing kwam hier in de finale, waarin P. Bos, die zich twee maal de meerdere had getoond over P. de Elzen in deze zijn meerdere moest erkennen en zelfs met een der de plaats, genoegen moest nemen. Goed bezette 1500 M. Een goed bezet nummer was ook de 1500 meter. G. Belt nam al spoedig de leiding en wist een voorsprong van 20 meter te verkrijgen. In een prachtige stijl met een soepele pas vergrootte hij langzaam zijn voor sprong en won met royale voor sprong in de goede tijd van 4 37,4. Achter hem liep ook Th. Engel een goede race. In de laatste ronde wist hij zelfs nog een klein gedeelte van zijn achterstand weg te werken. Het mooiste nummer van de mid dag v/as wel de 400 meter, waarop wederom een groot aantal deelne mers startten. Deze afstand werd een fraaie overwinning voor de jeugdige Wim Opdam. Nadat de gebroeders A. en K. van Leeuwen gedurende 350 meter op kop hadden gelopen, wist Wim Opdam in een prachtige eind sprint beide te passeren. Ui', twee serie 4 x 100 meter plaat sten zich de ploeg van de L.T.J. 55;2 en een gemengde ploeg in 55,6. In de finale bleek de gemengde ploeg, die pas te elfder ure werd geformeerd, doch over uitstekende lopers be schikte, de snelste te zijn. Voor de adspiranten was er nog een estafette over 4 x 60 meter, die door de Weipoort werd gewonnen. De 4 x 80 meter voor de junioren leverde een overwinning op voor een gemengde ph?eg. De 80 meter horden met 4 horden van 85 c.m was een aangelegenheid voor de gebr. van Leeuwen Jzn. Het touwtrekken leverde een over winning op, hoe kan het ook anders, voor de zes van de L. T. J. De middag werd besloten met een aardig nummer voor de junioren en adspiranten, het baldribbelen. Na afloop werden met een toepas selijk woord de prijzen uitgereikt. Hierbij dankte de voorzitter de S. J. Z.-leden en de overige athleten voor hun medewerking tot het slagen van deze middag. De uitslagen. 100 m. heren: 1. A. Berg 12,4, 2. T. Berg, 3. C. Overdevest Pzn. 80 m. junioren: 1 W. Opdam 10.4, 2. B. v. d. Geest, 3. W. Belt. 80 m. adspiranten: 1. P. de Elzen 8.9, 2. C. v. d. Drift Wzn., 3. P. Bos. 80 m. horden: 1. K. v. Leeuwen 12-1, 2. J. van Leeuwen, 3. W. Belt. 400 m. heren: 1. W. Opdam, 1.05, 2. A van Leeuwen, 3. K. van Leeu wen. 1500 m. heren: 1. G. Belt 4.37,4, 2. Th. Engel, 3. C. Onderwater. 4 x 100 meter heren: 1. Gemengde ploeg (G. Vreeswijk, G. Pietersen, Jac. Schrader en J. van Rossum) tijd 55,2. 2. L. T. J. 4 x 80 meter junioren: 1. Gemengde ploeg (W. van Bemmelen, A. Lou N. v d. Salm, 3. Ton Berg), tijd 47.3.; 2. Watertje. 4 x 60 meter adspiranten: 1. Wei poort (P. de Elzen, P. Bos, A. van Leeuwen, W. Janmaat); 2. Watertje. Baldri'obelen: Junioren: 1. Ton Berg, 2. W. Opdam. Adspiranten: 1. P. v. d. Drift, 2. C. Overdevest Pzn. Touwtrekken: 1. L. T. J., 2. Water tje. WIELRENNEN Van Vliet kon het niet bijhouden Een te Brighton gehouden interna tionale omnium is gewonnen door de Brit Reg Harris met 12 punten. Op de tweede plaats eindigde de Austra liër Patterson met 9 pnt. en derde v/erd onze landgenoot Arie van Vliet met 6 pnt. Harris nam de drie sprint- wedstrijden en de rit óver 440 yards met vliegende start voor zijn reke ning. In de eerste sprintrace tegen Patterson noteerde hij 13.4 sec. over oe laatste 220 yards, in de tweede tegen Van Vliet 13.6 sec. en in de derde, waarin de 3 rijders gezamenlijk startten, was hij met 12.8 sec. ever de laatste 220 yards wederom het snelste. De 440 yards met vliegende start reed de wereldkampioen in 24.8 sec. Patterson behaalde in de achter volging over 380 yards de zege in 4 min. 42.6 sec. Harris eindigde als tweede en daarna kwam Van Vliet binnen. Na het beëindigen van de Olympi sche Spelen te Helsinki hield de FI- NA een congres, waarin na het toelaten van Oost-Duitsland als lid de .meeste aandacht werd besteed aan de schoolslagkwestie. Zoals men zich herinnert, had het congres van 23 Juli zich uitgespro ken vóór de scheiding van de ortho doxe schoolslag en de vlinderslag. Dit wil dus zeggen dat er, met in gang van 1 Januari vier zwemslagen zullen bestaan: de vrije slag, de rug slag de schoolslag en de vlinderslag. Aangezien vaststaat dat het inter nationale Olympisch Comité geen uit breiding van het olympisch program ma' zal toestaan, kwam nu de vraag naar voren wat te doen op de olym pische zwemwedstrijden in Melbour ne? Met kleine meerderheid van stemmen werd besloten, dat zowel door de dames als door de heren op de olympische spelen van 1956 de orthodoxe schoolslag zal worden ge- Tijdens te Londen gehouden inter nationale athletiekwedstrijden zijn Zondag twee wereldrecords verbeterd. De Australische dames estafette ploeg, "bestaande uit Shirley Strick land, Verna Johnstone, Winsome Cripps en Marjorie Jackson liep de 4 x 1101 yards estafette in de nieuwe wereldrecordtijd van 46.3 sec. Het oude record stond op naam van Zuid Afrika (Florence Wills, Sally Black, Edna Maskell, Daphne Robb) met 46.9 sec. en werd op 26 Maart 1951 te Pretoria gemaakt. Het tweede record, dat verbeterd werd, was de 4 x 880 yards estafette heren. Het Amerikaanse team met de lopers Ashenfelter, Pearman, Barnes en Whitfield, liet de nieuwe wereld recordtijd van 7 min. 29.2 sec. voor zich afdrukken. Het oude record, 7 min. 30.6 sec., stond op naam van Groot Brittannië met Nankeville, Webster, Evans en Parlett en werd op 26 September 1951 eveneens te Londen gemaakt. Ook op het nummer 4 x 220 yards estafette dames ging het wereldrecord er aan. Een uit Daphne Hasenjager en Edna Maskell (Zuid Afrika) en Verna Johnston en Marjorie Jackson (Australië) samengesteld team no teerde op deze afstand 1 min. 38.7 sec., waarmede het oude, sinds Sep tember 1951 op naam van een Brits nationale ploeg staande record van 1 min. 41.4 sec. met 2.7 sec. werd verbeterd. Daar de dames niet de zelfde nationaliteit bezitten, kan deze tijd echter niet als wereldrecord worden erkend. De als tweede ge- eindigde Amerikaanse ploeg bleef evenwel met 1 min. 40 sec. ook on der de oude recordtijd, zodat het wereldrecord thans in handen van de Verenigde Staten is gekomen. Enge land kwam op de derde plaats in 1 min. 40.4 sec., hetgeen dus eveneens èen verbetering van het record in hield. Voorts bracht Shirley Strickland op de 80 meter horden een uiterst snelle 11 sec. op de horloges (een evenaring van het wereldrecord van Fanny BlankersKoen, waar de Australische te Helsinki echter al met 10.9 sec. onder is gebleven), ter wijl de Amerikaan Charley Moore op de 440 yards horden een bijzonder fraaie prestatie leverde door met 51.9 sec. het wereldrecord van Filiput (It.) te evenaren. ven. Starfcpaats was Maastricht, afst. Voor de samenstelling van de we- reldrecordlijst had een en ander na tuurlijk ook ingrijpende gevolgen. Op /de nieuwe wereldrecordlijst, die per 1 Januari van kracht zal worden, zullen de schoolslag en de vlinder slag worden gescheiden. Het FENA- bestuur zal een tijd vaststellen, die als basis voor de nieuwe recordver beteringen zal gelden. De wisselslag persoonlijk zal een plaats krijgen op de wereldrecord- lijst. Nadat de beslissing over de scheiding van schoolslag en vlinder slag was gevallen, werd besloten als wereldrecord in te voeren de 4 x 100 m. wisselslag persoonlijk voor dames en heren. De volgorde van zwem men zal hierbij zijn: rugslag, school slag, vlinderslag en vrije slag. Aangenomen werd ook de wissel slag estafette op 4 x 100 m. te bren gen. Tenslotte werd de bestuursverkie zing gehouden. President R. de Rae- ve had de beurt van aftreden. In zijn plaats werd benoemd de Argentijn Mario Negri, tot dusver vice-president Als vice-presidenten werden be noemd: R. de Raeve (Belg.), M. Rit- ter (V.S.), J. de Vries (Ned.) en W. Berge Philips (Austr.). De Rus Mesh- kov en de Hongaar Rajki, die even eens candidaat waren gesteld kregen het vereiste stemmenaantal niet. Als secretaris werd de Zweed D. Saelfors aangewezen, terwijl H. E. Fern (Gr. Br.) als penningmeester werd herko zen. Van de acht candidaat gestel den werden tot lid van het FINA-be- stuur gekozen: Lemoine (Fr.), Rajki (Hongarije), Abe (Japan), Lindqvist (Finland) en Picornell (Spanje). Tenslotte werd de aftredende vice- president, de Fransman Drigny, tot ere-president benoemd. NEDERLANDS POLITIE-ELFTAL NAAR EUROPEES KAMPIOEN SCHAP. Aanvankelijk heett het er naar uit gezien, dat het Nederlandse oolitie voetbalelftal niet zou kunnen deelne men aan het tournooi om het Euro pese voetbalkampioenschap voor po- liije-ploegen, dat var. 13 toi 18 Au; in. Edinburgh zal worden gehouden. Het feit, dat de Nederlandse Politie- sportbond niet over voldoende finan c:ën beschikt, was hier de oorzaak van. Het is het bestuur van d? Ne aerlandse Pclitiesportbond echter a'tnog gelukt met medewerking van een aanta1 grote Nederlandse onder nemingen de uitzending van eer ploeg mogelijk te maken. Het elftal zal Dinsdag 12 Augus tus naar Engeland vertrekken, eerste wedstrijd zal tegen Zweden worden gespeeld. De opstelling van het elftal luidt: Doel: Kok (ADO); achter: Van Dam (Gooi) en C. Kam- meijer (GVAV); midden: Remmers (BW), Gillissen (Roosendaal) en Huybregts (BW); vóór: Kooien (VDL), v. d. Eist (Theole), van On- selen (Stormvogels), v. d. Meulen (HSC) en Becx (Willem II.) GEEN VOETBALWEDSTRIJDEN OM KAMPIOENSCHAP VAN ALPHEN. De na-oorlogse traditie van wed strijden om het voetbalkampioen schap van Alphen, tussen Alphense Boys, ALphia en ARC zal dit jaar onderbroken worden. Laatstgenoem de vereniging behaalde vorig jaar de titel en heeft de wisselbeker in be zit, maar de animo bij de andere clubs, om deze eer te betwisten, is niet groot. De Alphense Boys, die met een pittig elftal enthousiast trai nen, willen in het a.s. seizoen trach ten het 4e klasserschap, dat het voor laatste seizoen verloren ging, te heroveren. Men voelt er, begrijpelijk, niets voor, spelersrisico te nemen voor deze wedstrijden, die wel veel publiek trekken, maar geen wezen lijke waarde hebben. ARC heeft ook nu nog niet de be schikking over een eigen goed be speelbaar terrein en zou weer moe ten huren, wat de penningmeester maar matig aanstaat. Bovendien zijn de roodbroeken nog steeds wat voet balmoe. En tenslotte heeft ook Alphia geen interesse. Hier hoopt men op het nieuwe terrein het ook tot een kam pioenschap te kunnen brengen en werkt men ook aan een gaaf ploeg- venband. Ongetwijfeld zullen tal 'van voet balminnaars betreuren dat men deze wedstrijden dit jaar moet missen, maar de aanhangers der diverse clubs zullen de opvattingen der be sturen toch begrijpen en waarderen. Het rekenwonder van Moskou in actie Het rekenwonder van Moskou is weer eens in actie gekomen om aan te tonen, dat Rusland de Olympische Spelen in Helsinki heeft gewonnen. Amerika heeft weliswaar de meeste medailles veroverd, maar zo be weert men in Moskou de vierde en vijfde plaatsen moeten ook meege teld worden. De heer Romanov heeft aan de hand van deze theorie een re kensommetje voor het dagblad Prav da gemaakt, waaruit blijkt, dat de Sovjets in totaal 494 punten behaal den tegen de Amerikanen 490.25. Aan zijn berekening voegde de heer Romanov nog de mededeling toe, dat de uitslag voor Rusland nog veel gunstiger zou zijn geweest, indien de scheidsrechters minder partijdig de wedstrijden hadden beoordeeld. Deze Russische overwinning was eigen lijk tot stand gekomen tegen de druk van de scheidsrechters in. Volgens de standaardmethode voor puntentelling, die sinds 1920 wordt toegepast, heeft Amerika op de Spe len te Helsinki 614 punten en Rus land 563 p. behaald. Het landenklassement is niet offi- Geertje Wielema werd gehuldigd Het gemeentebestuur en de burge rij van Hilversum hebben het Rob- benzwemstertje Geertje Wielema, dat in Helsinki zilver en een Ol. record voor ons land veroverde op 't nummer 100 m. rugslag, bij haar thuiskomst een allerhartelijkste ontvangst be reid. Een grote menigte juichte haar toe, toen zij met haar ouders Maan dagmiddag van Schiphol aan het Hil- versumse raadhuis arriveerde om te worden gehuldigd. In de burgerzaal was het gemeentebestuur vrijwel volledig aanwezig, alsmede delega ties van talrijke sportverenigingen, trainer Jan Stender en ook enieg Olympische Robbenzwemsters van 1948. Nel van Vliet, oud-Olympisch kampioene en Tonny Hom waren de eersten om hun sport- en clubge- nootje met een kus te feliciteren. Voorts bood o.m. burgemeester J. Boot onder hartelijke woorden bloe men aan. In de avonduren heeft de Hilversumse zwemwereld in de over dekte aan de Kapelstraat de huldi ging nog eens „dunnetjes" overge daan. Op Maandag, de tweede Nivo-dag te Nieuwkoop, werden de verdere nationale zeilwedstrijden gehouden. Door het gunstige weer kon er snel en gemakkelijk worden gestart. De koers was zodanig uitgezet, dat er op de heentocht steeds zeer moei lijke gijpboeien moesten worden ge nomen. Terug was het belangrijkste rak een zeer lang en moeilijk kruis- rak. De uitslag van deze natjonale wedstrijd, welke uit drie ronden be stond, is als volgt: 12 M2 Sharpey's: 1. J. Bodegraven met „Senang" van z.v. „Noord-Zuid"; 2. A. Rijnbeek met „Straaljager" van z.v. „Noord-Zuid"; 3. P. van Meel met „Brandaris" van z.g. „Aegir". Vrijheidsklasse: 1. J. de Leeuw. 16 M2 klasse: 1. R. van Dam met „Buizerd" van z.v. „Noord-Zuid"; 2. J. van Bergen met „Gouwe Nimf" van z.v. „De Kaag"; 3. F. Beever- voorde met „Cheerio" van z.v. „De Kaag";.4. J. C. Zondag met „Clancus" BESSEN JENEVER i/oor cfe/o/tge/u/ cieel en de leiders zijn er ook tegen, omdat naar hun mening de indivi duele prestaties de voorrang verdie nen. Voor de Finse pers legde Roma nov een verklaring af, waarin hij vaststelde: „We zijn er trots op de eerste plaats in dc Olympische Spe len veroverd te hebben met 494 pun ten. Ongetwijfeld zouden de Russi sche sportlieden nog veel meer uitge munt hebben, wanneer alle wedstrij den objectief beoordeeld waren. De Amerikaanse deelnemers be zetten met 490.25 de tweede plaats. We huldigen de Hongaarse athleten, die de derde plaats veroverd hebben. Tijdens de Olympische Spelen is het contact tussen de Russische en Finse en andere sportbeoefenaren aanmer kelijk vernauwd." In de Sovjet-pers is deze denk beeldige Russische overwinning met veel gejuich bekend gemaakt. „Wij openen de tij van overwinnaars", schrijft de Pravda onder de kop „Sovjet-athleten op de eerste plaats." De Russen hebben in het landen klassement gebruik gemaakt van de volgende telling: zeven punten voor de eerste plaats, vijf voor de tweede, vier voor de derde, drie voor de vier de, twee voor de vijfde en één voor de zesde plaats, DAMMEN OM HET DAMKAMPIOENSCHAP VAN LEIDEN. Twee verrassingen deden zich voor tijdens de 7e ronde om het damkam pioenschap van Leiden. W. Leeuwen burg leed zijn 1ste nederlaag tegen v .d. Veld en Sladek boekte zijn 1ste overwinning tegen de oud-kampioen van Leiden, de heer I. Laterveer. De verdere uitslagen luiden; Hoofdklasse: TelengHeemskerk 02; SlingerlandJ. Mertens 11; W. LaterveerW.Huisman 02; Lar- deev. d. Zwan afg.; Huisman Kleijn Jr. 0—2; v. d. Velde—W. La terveer 02. Ie klasse: Schildv. Drimmelen 11; W. v. d. ReijdenOoft 20; Brinks'Herkenmulder 11; Brou werDreef 11; SchildW. F. v. d. Reijden 20; Vink'Ooft 20. 2e klasse: Boomv. Dijk 02; MandiSladek 20; v. d. Putten Huisman Sr. 0—2; v. Dijk—Iterson 11; Roosendaalv. Klaveren 20; KlinkenbergKwartel 20. DUIVENSPORT. „De Zaterdagvliegers" te Zocter- meer". Concours met jonge dui ven. Startplaats was Maastricht, afst. 160 km. De prijzen werden als volgt toegekend: A. v. Holst 1, 2, 3, 8, 9; F. v. Staalduinen 4, 5, 6, 7, 10; W. v. Ardenne 11, 12. De eerste duif had een snelheid van 1257 m. per min. A.s. Donderdag inkorven voor Ciney. A.s. Vrijdag inkorven te Rotterdam. „De Luchtbode", Boskoop. Wed vlucht vanaf Maastricht. Afstand 154 ikm. Dc vogels werden gelost om 8.20 uur. Aankomst le duif 10.18.14; laat ste duif 10.26.46. Dc gedetailleerde uitslag is als volgt: H. v. d. Willik 1, 6, 8; A. Verhoef 2; F. Middelkoop 3; W. v. Leeuwen 4; G. Lamorée 5, 7, 9, 10. In concours 112 duiven. Postduivenvereniging „Het Oosten", Leiden. Wedvlucht van Libourne op Vrijdag 1 Augustus. In concours 72 duiven, welke Vrijdag om 5.30 met Z.W. wind werden gelost. Afstand van de eerste prijswinnaar 880.49 km. De eerste duif bereikte zijn hok om 20.34.53 uur en maakte een snelheid van 973.02 meter per minuut. van z.v. „Noord-Zuid". In de onderlinge wedstrijd van de plaatselijke watersportveren. „Noord- Zuid" voor ongeregistreerde 16 M2 werd 1. mej. R. den Oudsten met „Rietvink" en 2. P. Hoogendoorn met „De Witte". Dinsdag worden de laatste wed strijden gehouden, waarmede dan het watersportgedeelte wordt gesloten. Tevens zullen dan de einduitslagen worden bekend gemaakt. Bromfietsen en ringsteken. Gisteravond was er ook nog een wedstrijd van geheel andere aax-d. De bromfietsers kregen de gelegenheid hun behendigheid te tonen, in een laatste prijswinnaar op Zaterdag om ringrijderij, welke in het Zuideinde12.34.54 uur met een snelheid van werd gehouden. Hoewel het aantal I 633.80 meter per minuut. De uitslag bromfietsrijders in de plaats belang rijk is, was de deelname nu niet be paald groot. Uiteraard was er van de zijde van het publiek grote be langstelling. De uitslag luidde: 1. Henk van der Laan ƒ7,50; 2. Teuni Kranenburg f5,en 3. Mien Kra nenburg 2,50. In hotel „Het Vliegende Paard" werden filmvoorstellingen gegeven, waarvoor enorme 'belangstelling was. De film, die werd vertoond, gaf te zien de nijverheid die alzo in de Rijn streek wordt uitgeoefend. Programma voor Woensdag: 3 uur: Sprookjesoptocht voor en door de kinderen. 7 uur: Zeepkistenrace voor de jeugd van 811 en van 1114 j. luidt: J. de Weerd 1, 4, 5, 8, 9, 13, 19, 20; T. Breedijk 2; J. Smits 3; H. Ket- tenis 6, 17, 21; W. Nagtegaal 7, 24; J. Braxhoven 10. Tevens hield bovengenoemde ver eniging een wedvlucht van Maas tricht af. In concours 141 duiven, welke Zaterdag 2 Augustus om 12 uur met Z.W. wind werden gelo3t. De eerste duif bereikte zijn hok om 2.13.8 uur mot een snelheid van 1255.70 meter per minuut. De laatste prijswinnaar om 2.29.13 uur met een snelheid van 1144.55 meter per min. De uitslag luidt: W. Nagtegaal 1, 5, 10, 16, 23; J. Marijt Jr. 2, 14, 15, 25, 26; R. v. d. Berg 3, 6, 23; H. Kettenis 4, 17; Lolkes de Beer 7, 8; A. Singc- ling 9. £eti ivoeótyn RAAKT ZOEK DOOR WILLY WATERMAN 16) Achter een van de vele groenge- lakte deuren, die Clim en Peter op hun weg naar de rooksalon passeer den, zaten drie mannen om een tafel, waarop een stapel glanzende stalen buizen prijkte. In de hut hing een blauwe damp van sigarettenrook en door het blauwe waas ijsbeerde de leider van de bende, hijgend van agi tatie van wand tot wand. Hij kauw de op een uitgedoofde sigaarstomp, en veegde met tussenpozen 't zweet van zijn voorhoofd. Plotseling bleef hij stilstaan, zich met een ruk tot het driemanschap wendend. „Weten jullie dan niets? Kunnen jullie dan niets bedenken? Dat zijn nu drie doorgewinterde Amerikaanse all-round gangstersMijn lijf wacht! Je zou ze een cent geven." Hij beet verwoed op zijn sigaar, deed vier stappen, die herri bij de tegenoverliggende wand brachten, keerde zich om en bekeek het onver stoorbaar rokende 3-tal met wraak zuchtige blik. „Crofts.... kom jij eens met iets voor de dag, inplaats van daar te zit ten kijken of je op een begrafenis bent!" Crofts keek langzaam' op en zijn gelaat gaf duidelijk te kennen, dat hij waarschijnlijk een intens genoe gen zou hebben geput uit het bijwo nen van één enkele zeer bepaalde begrafenis, doch hij hield zijn per soonlijke wensen en verlangens voor zich. „Kijk eens hier," zei hij, „we hoe ven er geen van beiden doekjes om te winden. Die Pejrroney is ons alle maal te glad af geweest, jou net zo goed als ons. Hij heeft nou langza merhand genoeg ervaring opgedaan, om deksels voorzichtig te zijn voor zover het dat papier betreft. Geloof maar niet, dat we nog een kans zul len krijgen om hem dat document afhandig te maken, vóór de schuit morgen aan wal is. Dat staat als een paal boven water. We zullen moeten zien, ergens aan wal onze slag te slaan en reken maar, dat dat een ak kefietje is, dat niet een-twee-drie is opgeknapt. En daar komt nog wat bij: je hebt in de afgelopen dagen zelf kunnen zien, hoe dik Perroney met de kapitein is. Reken maar dat, hij van de kapitein gedaan heeft ge kregen, eerder van de schuit af te mogen dan de andere passagiers dat is voor hem geen kunstje, maar laten wij het eens proberen, zoiets gedaan te krijgen. Nou, al is vriend Perroney maar vijf minuten eerder aan de wal en door de douane dan wij, dan kunnen we gerust meteen naar kooi gaan en schapen tellen Hij neemt een taxi, jakkert er als de gesmeerde bliksem mee naar de dichtstbijzijnde garage, huurt 'n auto rijdt naar de eerste de beste eenza me plek, die een eind uit de buurt ligt, en begraaft daar zijn papier. Hij heeft maar een paar minuten voor sprong nodig en wij zijn hem redde loos kwijt. Het enige wat er op zit is, dat jij een telegram stuurt naar de lui aan wal om hem op de kade op te wachten Dan zijn we er zeker van, dat hij niet kan verdwijnen, wat er ook gebeurt." Hij zweeg, trapte zijn peukje sigaret op de grond uit en keek de kring rond. Allen staar den afwachtend Morescu aan. Het centrum van de algemene be langstelling dacht even na, kauwend op zijn sigaar, knikte dan en liep naar de tafel. „Het is nog het beste idee. dat in lange tijd uit jouw hersenpan te voorschijn is gekomen," gromde hij. Hij zette zich aan tafel, haalde een velletje papier uit zijn zakboekje en begon te schrijven. Crofts hees zich langzaam uit zijn stoel op en pakte enkele der stalen buizen van het an dere eind van de tafel. „Hei, Parker, help eens even dit meubel in elkaar te zetten, vóór die Fransman terugkomt en herrie gaat schoppen." Parker stond op en samen begon nen ze de buizen uit te zoeken en in elkaar te schroeven. „Toch wel lollig werk," zei Parker, met een scheve blik naar de kale, glimmende schedel van Morescu. Hij knelde zijn duim en liet het lollige werk in de steek, om tierend de hut rond te rennen. „Best leuk," zei Crofts opgewekt, „wie heeft er naald en draad?" Parker bracht het verlangde te voorschijn en keek op zijn beurt vol belangstelling toe bij de pogingen, die Crofts in het werk stelde om zijn duim niet aan de zitting van de stoel vast te naaien. Toen Crofts klaar was en de laatste druppels jodium uit 'n flesje over zijn duim uitgoot, terwijl Turpey de stoel ging wegbrengen, had Morescu zijn telegram Jn code omgezet. Hij las het origineel eerst hardop voor, alvorens het te ver scheuren. „Dat is wel voldoende, denk ik," zei hij, „luister: Fernando, Tampico City, Mexico. Met City New Orleans arri veert in Tampico Perroney jon ge man lang blond In geen geval uit het oog verliezen Indien mo gelijk kidnappen Verdwijn tele grafeer verblijfplaats. Morescu C.W.S." Het was jam'mer voor Clim dat het niet voor hem was weggelegd, een blik te werpen op de eerste bladzijde van het kleine, in rood leer gebonden boekje, dat naast Morescu op tafel lag. Boven de kolommen, woorden en cijfers stond op de eerste blad zijde van dat boekje: CODE CRYSTAL WATER SYNDICATE Had hij die naam kunnen zien, dan zouden vele duistere zaken Clim plotseling helder zijn geworden. Het Cristal Water Syndicate! Het viel te betwijfelen of er één burger in de Ver. Staten was, voor wie die naam niet een bekende klank had. Dagen lang had die naam in vette koppen op de voorpagina's van alle couran ten in de Ver. Staten geprijkt. Even plotseling als die naam was opgedo ken, was hij weer van die voorpagi na's verdwenen. Er deden geruchten de ronde volgens welkp aan verschil lende redacties ruime douceurs wa ren aangeboden als onbaatzuchtige bijdragen voor het handhaven van de zo zeer te waarderen persvrede. Volgens diezelfde geruchten, wa ren de voor deze giften verant woordelijke vredesengelen meer spe ciaal onaangenaam getroffen gewor den door de oorlogszuchtige toon der pers tegenover het Crystal Wa ter Syndicate Hoe het ook zij, een feit dat een ieder kon constateren was, dat op zekere dag de naam van het syndicaat plotseling van de voor pagina's van de meeste grote cou ranten was verdwenen. Ondanks dat feit echter bleven wilde geruchten over de duistere activiteit van dat st *'"aat de ronde doen. Wordt vervoled)

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5