S)e ftzidóeSotiAo/nt Egypte vraagt kapitaal aan het buitenland Korte rebellie in Belgisch legerkamp Halve blokkade van Radio-Berlij n Egyptische prinsessen op Capri Prof* Beel geeft opdracht terug Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 5 AUGUSTUS 1952 43ste JAARGANG No. 12656 Gevraagd een handige kabinetsformateur Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 GEEN RAMP HET is gemakkelijk te constateren!, dat het Nederlandse volk zich buitengewoon weinig heeft aange trokken van het stoute stuk, dat de Eerste Kamer uithaalde, toen zij de uitbreiding van de Tweede Kamer om hals bracht. Niet zo gemakkelijk te constateren is, of de Eerste of de Tweede Kamer een flater heeft ge maakt. Men kan hoog van de torent blazen en het een schandaal noemen, dat de Eerste Kamer zich het recht^ aanmatigde aan de Tweede Kamer de uitbreiding te onthouden, welke dit college voor zichzelf nodig achtte en dat de Katholieke senatoren die tegenstemden aan hun verkiezings program ontrouw werden, maar dan heeft men om sterk te staan in zijn afkeuring de zaak toch sterk eenzij dig voorgesteld. Immers, aan de uit breiding van het aantal zetels der Tweede Kamer van 100 op 150 waren vastgekoppeld en helaas vastgekop peld gebleven de amendementen-An- driessen over het quorum en over de overdraagbaarheid van stemmen, welke amendering ook direct op de gang van zaken in de Eerste Kamer ingreep. Indien men de inderdaad omslachtige weg had gekozen deze amendementen af te splitsen van het oorspronkelijke voorstel tot Kamer uitbreiding, behoeft er niet aan ge twijfeld te worden, dat de Eerste Ka mer haar zegen aan de Grondwets herziening zou hebben gegeven. Mis schien niet van harte, maar omdat het een aangelegenheid was, welke de Tweede Kamer maar voor haar eigen verantwoording moest nemen, indien zij uitbreiding nodig achtte. Een ramp kunnen wij deze verwer ping niet vinden, want al zijn er vele aanprijzende argumenten te vin den voor de gedachte van de heer Andriessen, er zijn ook ernstige be zwaren tegen in 't veld gebracht, waardoor het moeilijk werd er met volle overtuiging zijn sanctie aan te geven. Ook de noodzakelijkheid het aantal leden der Tweede Kamer uit te breiden is nu niet zo klaarblijke lijk, dat iedereen er ook al heeft hij vóór gestemd er volledig ach ter stond. Nu het zo gelopen is, kan men het parlementair merkwaardige geval met een zekere gelijkmoedig heid bekijken en er zich over verba zen, dat van de gehele tussentijdse Grondwetsherziening, welke de dub bele Kamerverkiezing heeft nodig gemaakt, niet anders terecht zal ko men dan de regeling der buitenlandse betrekkingen, overigens een belang rijke zaak. Bij de raadpleging des volks vóór de Grondwetherziening, heeft de Grondwet geen enkele rol gespeeld. De regeling der buitenland se betrekkingen is een kwestie, wel ke het grote publiek niet interes seert en de uitbreiding van het aan tal Kamerzetels heeft het beschouwd als een interne aangelegenheid. Deze uitbreiding gaat niet dqor het zij zo. Zeer overdreven is de voor stelling van zaken, dat de regering een figuur heeft geslagen en het volk verontwaardigd is op de Eerste Ka mer omdat deze de regering een fi guur heeft laten slaan. Deze veront waardiging zou dan toch de weerslag moeten zijn van een gefnuikte geest drift, maar van enige geestdrift voor de Kamer-uitbreiding hebben we nooit of nergens iets kunnen bespeu ren. Wij kunnen er zeer wel vrede mee hebben, dat het plan nog eens enige jaren in studie wordt genomen en wordt getoetst aan de tegenwoor dige werkwijze in Tweede Kamer, vóór het bij de grote Grondwetsher ziening weer aan de orde komt. De vraag blijft of de regering de moed heeft de koe bij de horens te pakken en maatregelen te treffen tegen het handjevol ex-pasja's, die Egypte's rijkdom in handen hebben, terwijl 20 millioen mensen in barre armoede leven. Buitenlandse zaken lieden wachten ook af of Egypte's kapitaal in het land wordt gehouden of naar het buitenland mag worden gebraoht, zoals in het verleden te veel is gebeurd. Men is bang dat de Wafdisten-par- tij terugkeert. Deze groepering heeft nooit uitgeblonken door vriendelijk heid tegen de buitenlandse belegger. De vreemdeling ondervindt nu nog veel last. Zijn post wordt geopend en gecensureerd. Hij ontvangt zijn kranten met stukken er uic geknipt. Zijn telefoongesprekken worden af geluisterd. De buitenlandse zaken man in Egypte heeft nog geen reden om zijn vrienden aan te raden him geld in het land aan de Nijl te ste ken. Minister-president Ali Maher heeft meegedeeld, dat de regering zich be zig houdt met de reusachtige eigen dommen van ex-koning Faroek in Egypte. Hij bezit ruim 100.000 hec tare landbouwgrond, verscheidene paleizen, verzamelingen kunstvoor werpen van fabelachtige waarde en een persoonlijk fortuin van tenmin ste 212 millioen gulden. Een rege ringscommissie heeft opdracht ge kregen na te gaan hoe Faroek zijn DE VEERTIGSTE DAG \/OOR wie van pokeren houdt, is de kabinetsformatie nu eerst goed in een interessant stadium treden. Er zijn twee opdrachten te ruggegeven en twee opdrachten met een hoofse verontschuldiging a" wezen. Bij pokeren we kennen het spel slechts uit wild-West-ver- halen komt het er vooral op aan zijn gelaat in een strakke, harde plooi te houden en deze rol speelt de P. v, d. A. meesterlijk. Ten n ste: van poker-standpunt bezien, niet van nationale overwegingen uitgaande. De P. v. d. A. drijft met onverzettelijkheid haar zin door, zich vastbijtend in de juiste over weging, dat niemand haar in de oppositie wil zien belanden, als het maar enigszins mogelijk is haar er buiten te houden. Deze overweging gold reeds bij iedere poging tot ka binetsformatie in 1951, zij geldt in versterkte mate na de verkiezings uitslag voor de formatie nu. De P. v. d. A. manoeuvreert als pokeraar- ster uitstekend. Zij heeft, gebruik makend van een gering stembus- overwicht, de verzwakte K.V.P. uit haar leidende positie gewrikt, maar het is opvallend hoe onbescheiden zij van haar leiderschap gebruik maakt. Ook het politiek aan de kop gaan brengt, zoals ieder leiderschap, zijn verplichtingen mee, een terug houdendheid in het uitbuiten tot het uiterste van zijn positie. De K.V.P. toonde in de decennia, dat zij groot ste partij was, zich de brede opvating eigen gemaakt te hebben, welke met haar voorrang strookte. De P. v. d. A. nog wat beneveld van haar over winning en wat onwennig en huive rig van haar verantwoordelijkheid in deze, heeft zich nog niet tot de hoog te kunnen opwerken, welke haar MAAR BUITENLAND WACHT AF Om Egypte's wankele economie er boven op te helpen probeert de regering buitenlands kapitaal naar het land te lokken. Minister-president Ali Maher vroeg gisteren voor de tweede keer om buitenlandse beleggingen. „Deze zijn noodzakelijk om de hulpbronnen van het land te ontwikkelen zonder welke sociale krvormingen onmogelijk zijn", verklaarde hij. Ali Maher heeft reeds onderhandelingen geopend met olie- en luchtvaartmaatschappijen. Maar vremdelingen hebben meer dan eens tegen een steen getrapt in Egypte pn er is heel wat voor nodig om hen gerust te stellen. bezittingen heeft verworven. De re gering overweegt voorts het bedrag, waarop de leden der Egyptische ko ninklijke familie van staatswege recht hebben, met een derde te ver minderen. Fatale droogte in Amerika De boeren in het Zuiden en in Nieuw-Engeland hadden Maandag weinig hoop, dat er een einde zou komen aan de twee maanden droog te, die hen niet ver van een econo mische ramp heeft gebracht. De schade aan oogst en vee in het Zui den wordt geraamd op meex dan 500 millioen dollar. De veehouderij is ernstig getroffen. Vele veehouders hebben, daar zij geen voeder konden krijgen, de dieren op de markt ge bracht tegen veel lagere prijzen. Het weerbureau in Atlanta deelde mede, dat er nergens in het Zuiden kans is op algemene regenval. Landbouw deskundigen hebben verklaard, dat er minstens drie dagen gestadige re genval nodig is om de nog aanwe zige oogsten te redden. Acht staten en delen van andere staten zijn aangewezen als rampge bieden, waardoor de boeren snelle federale hulp kunnen krijgen voor het aankopen van veevoeder en de aanplant van nieuwe oogsten. DE AUTOBUSSENBOTSING IN TEXAS. Thans is vastgesteld dat tengevol ge van het (reeds gemelde) op el kander rijden van twee autobussen, hetgeen te Waco, in de Amerikaanse staat Texas, geschiedde, ten minste 28 en mogelijk 33 personen om het leven zijn gekomen. Onder de doden bevinden zich de bestuurders van beide bussen. De lijken van 28 inzit tenden zijn geborgen; vijf passagiers worden nog vermist; 24 gewonden zyn in ziekenhuizen opgenomen7"De toestand van velen van hen is ern- De oorzaak van het ongeluk, dat het ernstigste wordt genoemd dat tot nu toe door botsingen tussen autobussen is veroorzaakt, is nog niet bekend. Weg met de diensttijd Sterke afdelingen van gewapende gendarmes patrouilleerden vannacht in de streek rondom Luik en zetten het Belgische legerkamp bij Casteau af, waar gisteren in de vroege mor genuren een kortstondige rebellie plaatsgreep. Onder het zingen van de Interna tionale en van leuzen als „Weg met de dienst van twee jaar" maakten 68 recruten van een artillerie-eenheid zich meester van vijf legerwagens en reden daarmee naar Bergen, en voorts naar Doornik. In deze beide garni- OP ZOEK NAAR URANIUM De tijd van de gold-rush is voor Canada voorbij, maar er is iets voor in de plaats gekomen, n.l. de ura- nium-rush. Honderden avonturiers (in de goede zin van het woord) hebben de nacht van Zondag op Maandag in tenten doorgebracht. Gisterochtend om precies acht uur stelde de proviniciale regering van Saskatchewan een groot gebied open voor verdeling onder particulieren, die er naar uranium willen zoeken. Drie jaar geleden al had de rege ring hetzelfde gebied verdeeld onder enige- grote maatschappijen, maar niemand had de moeite genomen om er werkelijk te gaan zoeken. Wie erts vindt, mag niet proberen het aan de eerste de beste te verko pen, De regering is de enige, die er recht op heeft. Geen particulier mag het kostbare erts in zijn bezit heb ben. Wie vroeger goud ging zoeken was in de regel al enigszins op leeftijd. Nu zijn de prospectors bijna alle maal jongens, die niet met schop en houweel sjouwen, maar met weten schappelijke instrumenten en hun tenten zijn natuurlijk van nylon. Geen onderzoek van voertuigen De Engelse autoriteiten te Berlijn hebben de Sowjetrussen gisteren de verzekering gegeven, dat zij niet voornemens zijn Sowjetvoertuigen te onderzoeken of tegen te houden, die het complex van Radio Berlijn (een Sowjet-enclave in de Engelse sector) binnenrijden. Daags te voren was 'n oplegger van het Engelse leger voor het inrijhek van het gebouw neerge zet en de militaire politie, die op wacht stond, had opdracht Sowjet- wagens na te kijken voordat hij de oplegger wegduwde om de ingang vrij te maken. De Engelsen hadden namelijk het vermoeden, dat de Sowjet-auto's, die de aflossing van de wacht verzorg den, Duits personeel mee naar bin nen smokkelden, terwijl dit gebouw slechts mag worden betreden, wan neer men voorzien is van een spe ciale pas, die in West Berlijn afge haald moet worden. De Engelse schildwacht is niet gerechtigd, de Sowjet-voertuigen aan een onderzoek te onderwerpen en kan niets uitvoeren als de chauffeurs weigeren m'ede te delen, of zij al dan geen Duitse burgers vervoeren. De Engelse autoriteiten hebben de Sow- jets nu duidelijk gemaakt,, dat het alleen haar bedoeling is, burgers op de gebruikelijke wijze naar hun pa pieren te vragen. Men verwacht, dat zij opnieuw de medewerking van de nieuwe staat en stand meebrengt. Al doende leert men en misschien komt dat breder inzicht ook in haar ge varen. Maar met dat al is het nu reeds de veertigste dag van de ka- binets-crisis. zoensplaatsen reden de opstandelin gen die naar men aanneemt ge volg hadden gegeven aan communis tische orders naar de barakken. Door de gesloten hekken schreeuw den zij naar hun kameraden, naar buiten te komen en zich bij hen aan te sluiten. Ofschoon binnen verwar ring ontstond, gehoorzaamden de manschappen hun officieren, waarop de tierende troep verder trok. Toen zij Charleroi, een van de centra van de Belgische mijnindus trie naderden, stieten zij op een ver sperring van met automatische gewe ren gewapende gendarmes, die in de tussentijd waren aangevoerd. De re bellen gaven zich over zonder een schot te lossen hoewel sommigen van hen wapens bij zich droegen en werden later opgesloten. De Belgische katholieke volkspartij heeft de stakingen, die zich in de afgelopen dagen vooral in het industriegebied rondom de stad Luik hebben voorgedaan, veroordeeld. Wel eisen de Belgische katholieken evenals de socialisten van hun rege ring, dat zij met kracht moet streven naar gelijkschakeling van de militaire diensttijd in alle landen van de Euro pese defensiegemeensohap. Peron neemt Eva's werk over De Argentijnse staatsradio-omroep heeft medegedeeld dat president Pe- rón, met ingang van Maandag de leiding van de stichting Eva Perón (die liefdadige doeleinden nastreeft) op zich neemt. Voorts zal de president driemaal in de week werken aan het ibureau, dat zijn vrouw in het minis terie van arbeid bezette, om er de behoeftigen te ontvangen. Reuter meldt dat de Argentijnse federale politie voortaan elke avond, ter nagedachtenis van Eva Perón, eer minuut stilte in acht zal nemen, er wel op het tijdstip van haar over lijden. Leerlingen staken school in brand Heftige relletjes braken gisteravond uit in Bensonvale (in de Kaapprovin cie), toen Afrikaanse leerlingen de bijgebouwen van hun school in brand staken naar verluidt uit misnoegen over het ontslag van een leraar. Alle met riet bedekte bouwwerken waren reeds in vlammen opgegaan, vóór de politie ter plaatse kwam en met de vuurwapens de orde herstelde, waar- Sowjets zullen inroepen, om „onbe voegden" te beletten, het gebouw te betreden. Gistermiddag kwamen twee Sow- jetofficieren met een soldaat voor 't gebouw. De schildwacht duwde de oplegger weg en het gezelschap reed door, na de militaire groet te hebben I bij een student aan de benen gewond beantwoord. werd. Met de onbezorgdheid haar leeftijd eigen beginnen de Egyptische prinsessen Forlal (14 jaar), Fawzia (9 jaar) en Fadia (6 jaar), de dochters uit het vorige huwelijk van ex-koning Faroek, zich reeds thuis te voelen op Capri. We zien de prinsessen hier op de „Canzone del Mare" in gezelschap van haar Franse gouvernante Madame Simone Tabouret, met wie zij uitsluitend Frans spreken, de taal, waarvan ook prins Faroek Foead en ex-koningin Narriman zich onder elkaar bedienen. Prins en prinsessen weer in Nederland Maandagmiddag kwamen Z. K. H. Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene weer thuis van hun verblijf in Helsinki, waar zij de 15e Olympische Spelen hebben bijgewoond. Na de begroeting door H. M. de Koningin, van links naar rechts: Z. K. H. Prins Bernhard, H. K. H. Prinses Beatrix, H. K. H. Prinses Irene en H. M. de Koningin. DE KAB1NETS-CRISIS OPNIEUW WEIGERING VAN P.v.dA Dr. Beel heeft gisteren zijn op dracht tot vorming van een kabinet aan H. M. de Koningin teruggegeven. Wij vernemen nog van de ex-kabi netsformateur, dat hij de bijeen komst, welke hij gistermiddag nog heeft gehad met de vier fractievoor zitters, bedoelde al: een afsluiting van zijn pogen een parlementair ka binet te formeren met steun der vier in het geding zijnde partijen. Tegelijk heeft hij echter van de gelegenheid gebruik gemaakt zich te oriënteren op de mogelijkheid een extra-parlementair kabinet te vor men, dat dus los 2ou staan van de fracties. Prof. Beel had in zulk een kabinet figuren willen opnemen, die toch een zekere binding zouden hebben met de vier partijen. Het bleek hem, dat hij van drie fractievoorzitters dien aangaande geen tegenwerking zou hebben te verwachten .De voorzitter van de P. v. d. A.-fractie echter zag in een extra-parlementair kabinet op de voorgenomen basis een verdere verslechtering van de positie van de P. v .d. A. in de regering. Zodra prof. Beel bleek, dat een ex tra-parlementair kabinet niet te vor men zou zijn met P. v. d. A.-figuren, heeft hij zijn pogingen ook in dit opzicht gestaakt. Hij wees er op dat niet alle com binaties voor zulk een kabinet voor hem acceptabel zijn. Prof. Beel schetste de thans ontsta ne toestand als zeer moeilijk. Het kabinet der Koningin deelt mede: De voorzitter van de P. v. d. A.- fractie in de Tweede Kamer, mr. L. A. Donker, is gisteravond om half negen door de Koningin op Paleis Soestdijk in audiëntie ontvangen. H.M. de Koningin heeft vanochtend te Haren paleize een onderhoud ge had met de voorzitter der K.V.P.- fractie uit de Tweede Kamer, prof. C. P. M. Romme. Sneltrein Wenen- Parijs ontspoord De exprestrein van Wenen naar Parijs is Maandagmiddag te 14.30 u bij het station van Boeheimkirchen, ongeveer 45 km. van de Oostenrijkse hoofdstad, ontspoord. Bij het passé ren van een wissel liep de locomo tief uit de rails, gevolgd door de eer- ste zes rijtuigen. Een spoorwegarbeider, die zich op het emplacement bevond, werd onder de locomotief verpletterd. Negen passagiers liepen lichte verwondin gen op, evenals de machinist. De sto ker is zwaar gewond onder de loco motief vandaan gehaald. Het ongeluk is waarschijnlijk ver oorzaakt door te snel passeren van de wissel. De politie heeft de machi nist aangehouden. Hij beweert, dat de remmen niet werkten. EEN GROT VAN 590 M. DIEP. Een Frans-Brits-Belgische expedi tie maakt zioh gereed om deze week meer dan een halve kilometer onder de grond af te dalen in de grot Pierre St. Martin, die naar men gelooft 's werelds diepste is. Hij ligt in het gebied van de Pyreneeën. De expeditie telt elf leden en staat onder leiding van de bekende Bel gische professor Max Cosijns. Men hoopt een basis-kamp op te kunnen slaan aan de oever van een snel- stromende rivier op een diepte van 505 meter. Onder de 2000 kilo voor raden en uitrusting die de expeditie meevoert, bevindt zich ook een elec- trische lier om de mannen in staat te stellen langs loodrechte wanden af te dalen. De wanordelijkheden in Perzië De commissie, die in opdracht van de Perzische regering een onderzoek heeft ingesteld naar de wanordelijk heden in Perzië op 21 Juli jl, die hebben geleid tot het aftreden van de toenmalige permier Ghavam Soeltaneh, heeft Maandag een rap port van haar bevindingen gepubli ceerd. Met zekerheid is vastgesteld, dat op deze bloedige dag 27 personen om het leven zijn gekomen en 54 ernstig gewond, 74 personen kregen kogelwonden, 370 werden gewond door bajonetsteken en drie liepen ernstige kwetsuren op als gevolg van aanvallen door gevechtswagens. De commissie verklaart nadrukke lijk, dat in haar gegevens geen reke ning is gehouden met slachtoffers, wier lijken niet zijn teruggevonden. Gemeld wordt, dat politie en mili tairen 21 Juli jl. verschillende ma len onder de manifestanten hebben gechargeerd, met het uitsluitende doel de lijken der gevallenen te ber gen. Men acht het waarschijnlijk, dat deze om het leven gekomenen nimmer anders dan als „vermist" zullen worden geregistreerd. Het schijnt, dat de regeringscom missie ook geen rekening heeft ge houden met de 48 stoffelijke over schotten, die de dag na de bloedige botsing in het Perzische parlements gebouw zijn opgebaard. Parijs geeft Bey niets toe Dc Franse minister van Buiten landse Zaken, Robert Schuman, heeft per persoonlijke koerier een brief aan de Bey van Tunis doen toeko men, waarin hij, naar verluidt, op nieuw verklaart, dat Frankrijk niet bereid is, Tunesische tegenvoorstel len op het hervormingsprogramma te aanvaarden. JievieFtje, Als men met mensen goed wil om gaan, moet men helaas goed comedie kunnen spelen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1