groene lafe Vliegdemonstraties te Ypenburg trokken Zaterdag 50*000 bezoekers Rechtspraak in het Jongensdorp De Bussumse kermis in de knel 4-11 Augustus Junket utetd óneC&uffet MAANDAG 4 AUGUSTUS 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 De verrichtingen op de eerste dag van de vierde internationale lucht vaartshow Ypenburg, de I.L.S.Y., zijn door een recordaantal bezoekers gevolgd. Het maken van schattingen is een i kant vak, maar van de zij de van het organisatiecomité hield men er rekening mede, dat veel meer dan vijftigduizend personen zich bin nen de omheining van het vliegveld bevonden. Om vijf minuten voor half drie landde een „Dakota" van de Ameri kaanse luchtmacht met generaal Lau- ris Norstad, opperbevelhebber der Navo-lüchtstrijdkrachten in Europa aani boord. Een half uur later zetten de bestuurders van de twee Sikorsky S-55 hefschroefvliegtuigen hun toe stellen aan de grond. Men zag het de vliegers niet aan, dat ze juist het laatste stuk van de tocht van Ame rika naar het vaste land van Europa achter zich hadden. Welkome gasten. De bemanningen, kapitein Vincet Mc Govern) en luitenant Harold W. Moore gezagvoerders en de kapiteins Harry C. Jeffers en George O Ham- brick, zijn later op de middag voor het front van de ere-tribune door dr. A. Plesman, president-directeur van de K.L.M. aan het publiek voorge steld. De middag begon met het hijsen der vlaggen der negen deelnemende landen door manschappen van de marine luchtvaartdienst. Het fanfare corps van het regiment „Limburgse Jagers" speelde daarna het „Wilhel mus". Nadat de voorzitter van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart, de heer C. Kolff, een welkomstwoord had ge sproken, waarin hij de leden van het kabinet, militaire en civiele autori teiten, en buitenlandse gasten had verwelkomd, heeft minister Wem- mers de I.L.S.Y. geopend. Het programma nam een aanvang en gedurende de volgende drie en een half uur heeft de lucht geda verd van de overschietende toestel len. Er waren wel eens hiaten in het programma en een enkele maal viel er wel eens een spat regen uit de steeds dreigender wordende lucht, maar over het algemeen heeft nie mand zich kunnen beklagen, dat er niets te zien of te horen was. Met zoveel volwassenen en kleine kin deren behoefde men zich in de en kele ogenblikken dat er niets was te zien in de lucht niet te vervelen. Europese primeur. Behalve de Europese primeur van de Sikorsky-helicoptèrs, was er een andere Europese „eersteling": Een vrachtvliegtuig van de Engelse „Sil ver City Airways" leverde voor het eerst twee spiksplinternieuwe Engel, se personenautomobielen rechtstreeks uit het vliegtuig aan klanten af. Ook enige rijwielen kwamen door middel van dit vrachtvliegtuig bij hun nieu we eigenaren. Primeurs voor Neder land waren: Het overvliegen van een der English Electric „Canberra" tweemotorige straalbommenwerpers van de Engelse luchtmacht, het stunt- escadrille „Thunderjet"-vliegers (ma- jaor-vlieger De Zwaan en de mili taire vliegers Jolly en Eikerbout); het trio militaire zweefvliegers, die van het ontkoppelen in de lucht af tot en met de landing in formatie zweefden; het défilé van 36 „Thun der jet" en 57 „Meteor" straaljagers van de Nederlandse luchtstrijdkrach ten. De snelste straaljagers waren de ,.Sabre" jagers der Canadese lucht macht, die vervaarlijke rookslierten trokken. Majoor Gerben Sonderman demonstreerde op onvolprezen wijze de Fokker S-14, vloog er mee terug naar Schiphol, stapte daar in de Fok ker S-ll, vloog terug naar Ypenburg en vloog vervolgens dit lesvliegtuig op verbluffende wijze, De chef-vlie ger der Fokkerfabrieken en piloot van Z. K. H. prins Bernhard was spe ciaal voor de I.L.S.Y. uit Helsinki overgekomen en hij zou zich ook weer naar het hoge noorden begeven teneinde prins Bernhard en de prin- Aan het einde van de Zaterdag op Ypenburg gehouden Internationale Luchtvaart show, begon het te re genen. De bezoekers lieten zich ech ter niet ontmoedigen en volgden, gewapend tegen de nattigheid, de verrichtingen van de machines. We zien hier van rechts naar links mi nister Drees, mevrouw Drees, ambas sadeur Selden Chapin, die bescher ming vonden onder de door Jhr. van den Bergh van Heemstede opgehou den parapluie. sessen Beatrix en Irene volgende week naar ons land terug te vliegen. Parachutist gaf reportage. De rijksluchtvaartdienst was verte genwoordigd door zes „Harvard"-les- vliegtuigen. Onder leiding van in structeur G. Slag voerden de R.L.S.- vliegers formatievluchten uit. Drie vliegers van de zes, de heren Slag, Poublon en Moerkoert bewezen dat het stuntvliegen met een-motorige „ouderwetse" toestellen nog steeds een vak is. Het heeft weinig zin alle ruim der tig programmapunten de revue te la. ten passeren. De mensen op het veld (ook minister-president dr. W. Drees was aanrwezig en de regenbui deer de hem niet) en de duizenden er bui ten hebben met open mond naar de elf Nederlandse parachutespringers staan kijken toen zij boven Ypenburg uit een K.L.M.-„Dakota" sprongen. Een der parachutisten gaf over de radio een beschrijving van hetgeen (hij daar boven al dalende ondervond. De vier „Skyblazers" hebben weder om ontegenzeggelijk de meeste be wondering afgedwongen door hun wijze van vliegen. Zij zijn, daarover zijn deskundigen en leken het eens, de besten ter wereld. ProgTamma van Zondag. Op de tweede dag van de lucht vaart-show op Ypenburg werd het programma, dat de deelnemers uit negen landen gistermiddag reeds voor enkele tienduizenden mensen hadden vertoond, in grote trekken herhaald. Slechts de Nederlandse luchtstrijdkrachten ontbraken op het appél. Deze awezigheid werd ove rigens ruimschoots vergoed door ver schillende andere attracties. Zo zorg de de Amerikaanse luchtmacht voor een gigantische opening van het veel zijdige programma. In schitterende formatie vlogen achtereenvolgens zes Boeing B-50 bommenwerpers over, LUIDE KNAL Volgens een mededeling van de „Ilsy" was de luide knal, die Zondagmiddag even over vijf in Den Haag en omgeving te horen was, het gevolg van het door breken van de geluidsbarrière door „Sabres", die op Ypenburg aan de „Ilsy" meedoen. Hiermede zijn de geruchten, als zou een vliegtuig verongelukt zijn, tegengesproken. die met hun machtige motoren een schuchtere poging deden om het ge luid van de 24 begeleidende Republic F-84 Thunderjet straaljagers en de 18 Douglas B-26 Invader bommenwer pers te overstemmen. De sensatie vani de middag waren weer de 13 North American F-86 Sabre straalja gers van de Canadese Luchtmacht, die de tienduizenden mensen binnen 't vliegveld enige minuten in angstige spanning hielden. De Sabres onttrok ken zich echter steeds weer gauw aan het oog. Anders was het met het hefschroefvliegtuig van de Belgi sche luchtvaartmaatschappij Sabena. Iedereen kreeg ruimschoots gelegen heid dit typische luchtvaartuig te be wonderen. Dan was er tenslotte het formatie- en stuntvliegen door de verschillende naties, dat ieders res pect afdwong. K. L. M. WIL HEFSCHROEF VLIEGTUIGEN AANSCHAFFEN. Dr. Plesman heeft vanochtend op Schiphol medegedeeld, dat de K. L. M. op het ogenblik de mogelijkheden van het gebruik van hefschroef vliegtuigen bestudeert. „Eind 1953 hopen wij twee Helicopters S55, maar met andere motoren dan de Ameri kaanse, in gebruik te nemen", zo zei de president-directeur van de K. L. M.. naar wiens mening het hef schroefvliegtuig in 1960 economisch bruikbaar zal zijn. Desgevraagd vertelde dr. Plesman, dat de Helicopters bestemd zullen zijn voor het burgerluchtverkeer in Nederland. A. V. R. O.-bestuur voor de rechtbank Met toestemming van de president van de Amsterdamse Rechtbank zal op korte termijn door de vacantieka- mer dezer rechtbank worden beoor deeld of de algemene vergadering van de AVRO, die op 5 Juli j.l. te Maastricht is gehouden, rechtsgeldig is. In opdracht van een lid van de AVRO, aan wie ondanks vertoon van zijn lidmaatschapskaart de toegang tot deze vergadering geweigerd wejd, heeft mr. Ph. Reyinga te Hilversum op korte termijn een uitspraak van de rechtbank gevraagd. Eiser acht deze vergadering in strijd met statu ten en huishoudelijk reglement ge houden en derhalve ongeldig, v/aarop tevens de op die vergadering geno men besluiten onder meer de her benoeming van voorzitter G. de Clercq rechtskracht missen en nie tig dienen te worden verklaard. Als grónden, waarop de rechtsgeldigheid wordt betwist zullen o.m. worden aangevoerd het feit, dat deze vergade ring te laat is uitgeschreven en het feit, dat aan leden ten onrechte de toegang is ontzegd. Deze zaak zal in eerste instantie op Donderdag 7 Augustus a.s. dienen, waarna vermoedelijk een week later de pleidooien zullen worden gehou den. Hoe word ik wereldburger Onderwijzers vergaderen te Zeist over een intern, onderwijspolitiek Het Unesco Seminar op Woudscho- ten te Zeist, waar onderwijsmensen uit de gehele wereld zich zullen be raden over actieve onderwijsmetho-r den tot het vormen van wereldbur gerschap, werd hedenochtend ge opend door de directeur-generaal der Unesco, dr Jaime Torres Bodet. Aan zijn openingsrede ontlenen wij het volgende. „Meer dan 80 onderwijskrachten zijn hier bijeen gekomen om te zoe ken naar methoden om de jeugd te vormen tot burgers, die bereid zijn in een wereldgemeenschap te leven, waarin de beginselen van de uni versele verklaring van de rechten van de mens en de verplichtingen om de vrede te helpen handhaven, worden geëerbiedigd en toegepast. Dit moet tot een waarlijk interna tionale onderwijspolitiek leiden De bedoeling is geenszins de mens zijn nationale loyaliteit te doen ver liezen, maar om hem te leren om naast zijn nationale verplichtingen ook de internationale te kennen en te gehoorzamen. Als intergouvernementele organi satie respecteert de Unesco alle ge loven en confessies. Haar actie moet rusten op het beginsel, dat in elk land iedere instelling en ieder ge zin zijn eigen opvatting en levens overtuigingen mag hebben. Sedert de Ver. Naties in 1945 zijn opgericht, gaat het niet meer om vage pacifis tische aspiraties, maar om een alge mene orde, die geconsolideerd, ge perfectioneerd en verdedigd moet worden. Twee gevaren dreigen: enerzijds de propaganda, anderzijds een teveel aan woorden. De Unesco wenst geen tendentieuze verspreiding van meer of minder geslaagde slogans en evenmin wenst zij de jeugd te laten inslapen met uitsluitend woorden: Gemeenschapszin wordt door da den onderwezen. Het is niet ver standig om te .spelen" met begrip pen als collectieve veiligheid of de rechten van de mens. Als uitgangspunt van deze confe rentie kan een aantal suggesties worden genoemd die geformuleerd zijn door een werkgroep van de uit voerende raad der Unesco: 1. verklaren van de oorzaken van verscheidenheid in levens wijze van verschillende vol keren, van hun tradities, hun problemen en de wijze waar op men deze tracht op te los sen. 2. verklaren, dat de beschaving Wie vecht of ruzie maakt, komt voor de dorpsrechtbankzo luidt een der bepalingen voor de burgers van Jongensdorp in Zaandam dat door hon- derdylerenzeventig jongens is opgebouwd. Dat het de magistraten ernst is oleek Donderdag toen een overtreder van de wetten van Jongensdorp voor tfe dorpsrechtbank moest verschijnen. Voor deze „rechtspraak" in de open lucht bestond veel belangstelling. „BOERENWAGENCLUB" KOMT NAAR LAREN (N.-H.). De Boerenwagenclub viert dit jaar haar tienjarig bestaan. Ter gelegen heid daarvan wordt in de week van 23 tot en me' 30 Augustus in de Kunstzaal van hotel „Hamdorff" te iLaren (N.-H.) een jubileumtentoon stelling georganiseerd van het fraai ste wagensnij-, smeed- en schilder werk uit diverse streken van ons land. Op de dag der opening, 23 Aug., kwamen de leden van de Boerenwa genclub uit heel ons land naar La ren, waar op boerenwagens een feestelijke rondrit door de kom der gemeente wordt gemaakt. Aan deze feestrit, waaraan ook een gezel schap Zaankanters deelneemt, wordt muzikale medewerking verleend door de boerenkapel „De Kroonridders" uit Westzaan. rust op een geheel van we derzijdse verplichtingen tus sen de volkeren, waarbij de nadruk wordt gelegd op on derlinge afhankelijkheid. 3. verklaren, dat alle vooruit gang een gezamenlijk erfdeel van de gehele mensheid is 4. verklaren, dat het de plicht van alle landen is om samen te werken in internationaal verband. !j. verklaren dat deze samenwer king slechts zin krijgt door de mate, waarin de volkeren er hun actieve steun aan willen geven 6. verklaren, dat voor een inter nationale gemeenschap inter nationale burgerzin noodzake lijk is. 7. steun aan volkeren, en spe ciaal aan de jeugd, teneinde hen bewust te doen worden van hun verantwoordelijkheid t.ov. de vrede; 8. het bevorderen bij de jeugd van de ontwikkeling van een gezonde houding tegenover de samenleving om te komen tot een beter internationaal begrip en een betere internationale gemeenschap. In de 516e Staatloterij, vijfde klas se, negende lijst is heden de 25.000 gevallen op het lot 15355. Vo-ol de HAAGSE RECHTBANK Voordelige koehandel Op een zeldzaam brutale manier wist de vertegenwoordiger H. M. van R. uit Limbricht (L) aan de kost te komen, maar hij moet nu boeten voor zijn listigheid. De officier van justitie bij de Haagse rechtbank eiste wegens oplichting een jaar en zes maanden gevangenisstraf tegen hem. De 25e Januari j.l. was v. R. naar Leiden gekomen en op de veemarkt had hij post gevat bij twee koeien, die een veehouder hier had neerge zet. Hij besloot deze beesten te ver kopen en schoot een man aan, die hij vertelde eigenaar te zijn van de koeien. Na enig loven en bieden kreeg hij 1150 voor de koeien. Toen de nieuwe eigenaar zich met de bees ten wilde verwijderen, was van R. al lang gevlogen. Ondertussen wa: de werkelijke eigenaar op komen da gen en kwam de zaak uit. Ook te Zwolle, Utrecht en Den Bosch had verd. dergelijke listigheid uitgehaald. Voor het geval Utrecht had h(j reeds terecht gestaan, maar hier was hij vrijgesproken, omdat de rechtbank meende dat het diestal be trof en geen oplichting, zoals ten laste was gelegd.In hoger beroep zal het Amsterdam's gerechtshof hierover vonnis wijzen. Reeds vaker was de man veroor deeld. De officier van justitie meen de dat de man verstandiger zal doen zijn stevige sohouders eens onder normaal werk te zetten. Vroeg of laat loopt het toch steeds weer spaak met hem. Voor oplichting eiste de officier anderhalf jaar gevangenis straf m.a. voor hem. De verdediger, mr. De Planque, RUKWIND NAM TENTEN EN ZEILEN MEE Toen Zaterdagavond omstreeks 9 uur een hevige onweersbui losbarste boven de kermis, opgeslagen aan de buitenkant van Bussum, rukten de hevige windstoten het dakzeil los van een z.g. steilwand, juist op het moment, dat de 27-jarige eigenaar van deze vermakelijkheid, de heer W. C. G. op zijn motor toeren ver richtte langs de steile, ronde wand. Met het zeil sloegen enige dakspan ten naar binnen. Een houten lat trof de motorrijder in het gelaat, tenge volge waarvan hij met motor en al naar omlaag stortte. Hij is naar de St. Gerardus Majellastichting over gebracht, waar bleek, dat hij een halsbeentje had gebroken. Door de paniek, die onder de ongeveer twee honderd toeschouwers van de „Steil wand" ontstond, liepen enige per sonen lichte verwondingen op. De schade aan het bouwwerk, waarvan was er nog niet zo zeker van dat het wel oplichting was. Hij citeerde o.m. dat het geval wel eens omschreven was als het doen plegen van diefstal en ook. dat de koper niet bewogen was tot het afgeven van geld, maar tot het aangaan van een koop-over eenkomst. Als dit zo was, dan zou den vele oplichters er goed afkomen, repliceerde de officier. Op 5 Augus tus zal de rechtbank uitspraak doen. Meel met een luchtje, er aan Nee, het was niet de zaak, die zoveel gerucht heeft veroorzaakt, maar toch was het meel n?et een luchtje, dat 'n vertegenwoordiger uit Leiden in de handel bracht, zij het dan ook in fi guurlijke zin. Een collega van de vertegenwoordiger, die eveneens bij de meelfabriek in Leiden werkte was ontslagen en ook voor verdachte dreigde ontslag als hij niet goed ver kocht. Om zijn afzet te vergroten begon hij op eigen initiatief korting te ver ier.. De klanten betaalden het volle pond, maar verd. betaalde de korting met geld dat hij van andere klanten ontving. Toen de affaire ontdekt werd, was 'het een hele uitzoekerij, temeer, omdat verd. geen vorm van boekhouding er op na had gehouden. Een tekort van ongeveer 7.000 kon de -accountantsdienst niet verklaren. De verd. zelf beweerde, plm. 19.000 aan korting te hebben uitbetaald. Hij ontkende zelf ook geld van de zaak te hebben gebruikt. „Als men valt is het net als een sneeuwbal," zei verd. voor de recht bank. Tegen de reclassering had hij echter verteld, dat z.i. de zaak geen schade had geleden omdat door zijn manipulaties de omzet vergroot was. Vroeger had verdachte al eens een zelfde geval aan de hand gehad, maar hiervoor was hij niet vervolgd. De officier van justitie eiste een half jaar gevangenisstraf. Uitspraak 5 Augustus a.s. Steungeld verdronken Een 39- jarige fabrieksarbeider uit Leiden, stond voor de Haagse rechtbank te recht, omdat hij zich goederen had toegeëigend uit eed kalkzandsteen fabriek te Katwijk aan den Rijn. In de nacht van 29 Mei was verd. met zijn steungeld naar een café gegaan en had al het geld verdronken. In beschonken toestand ging hij naar 't kantoor van de fabriek, verschafte zich toegang door verbreking van 'n ruit en ging zijn roes uitslapen. Toen hij de volgende morgen wak ker werd, nam hij uit een kast 22 dozen sigaren, stukken zeep, thee en handdoeken weg. Reeds eenmaal was hij wegens diefstal veroordeeld en ook was de rechtbank bekend, dat de man wel vaker dronk. De officier van justitie noemde verdachte geen grote schavuit of een kwade vent, maar hij kan het soms niet laten. Voor diefstal met braak en inklim ming eiste hij tien maanden gevan genisstraf met aftrek. Mr. J. de Lichte, de verdediger, be pleitte een voorwaardelijke straf. Uitspraak 5 Augustus a.s. de eigenaar niet verzekerd is, be draagt ongeveer 800. Even daar voor had reeds een grote consump tietent, waar een driehonderd be zoekers een droog onderkomen voor de regen meenden te hebben gevon den, het moeteii ontgelden. Het om hulsel van zeildoek van de tent werd geheel weggescheurd. Hier be draagt de schade, die niet door de verzekering wordt gedekt, ongeveer 1000. Met dit alles vond de kermis, die ter gelegenheid van de zomerfeesten van de buurtvereniging „Het Laar- derwegkwartier" was opgericht, een vroegtijdig einde. Uiteraard is dit een grote schadepost voor de ker- mis-exploitanten. SPELDJESACTIE Nationaal HAAGSE RECHTBANK. Veertig a vijftig inbraken. Drie jaar gevangenisstraf met aftrek eiste de officier van justitie bij de Haagse Rechtbank tegen de 47-jarige landar beider A. J. T. uit Leiden. Deze had na zijn laatste vonnis in totaal 40 a 50 inbraken gepleegd, o.m. te Ze venhuizen, Voorschoten, Leerdam en Hoofddorp. In Zevenhuizen had hy zelfs vijfmaal geopereerd. Steeds had hij het voorzien op portemonnaies, geldtrommels en portefeuilles. Om de zaak niet te ingewikkeld te maken had men hem een viertal gevallen ten laste gelegd Zo had verd. in de nacht van 5 op 6 Maart 1951, na per fiets naar Nieuw Vennep te zijn getogen, zich door een keukendeur toegang weten te ver schaffen. tot een huis. Hier maakte hij drie portemonnaies met geld buit en stal hij geld uit een trommel. Op 27 November 1951 kwam verd. te Hoofddorp door een W.C.-raampje een huis binnen, pakte een porte feuille met 62.5C uit een jasje en brak een bureau open.. Hierin vond hij gelddoosjes met ongeveer 600. Te Voorschoten had de landarbeider in de nacht van 1 op 2 Februari in gebroken. Door middel van een valse sleutel wist hij de keukendeur van een huis te openen. Hij vond een geldkist, maar hierin zat niets van zijn gading. In de dressoirlade maakte hij twee portemonnaies buit. Niet tevre den over zijn vangst ging hij hierop een ander perceel binnen, maar hier maakte hij helemaal geen buit. Op 28 Februari daaraan volgend stal hij in een huis te Leerdam uit een dressoir een horloge en een schakelketting. Reeds vaker was verd. veroor deeld en de rechter deelde mede, dat er nog een dik dossier was, dat nog niet onderzocht was. De verdachte bekende alle feiten. Een vrij hope loos geval, concludeerde de presi dent. De officier van justitie rele veerde hoe verd. een groot deel van de tijd in de gevangenis heeft door gebracht en als hij dan weer vrij kwam, ging hij stelen. Zijn stand punt is blijkbaar, dat wanneer de maatschappij hem niet tegemoet komt het dan zijn goed recht is om te stelen. Hierop eiste de officier drie jaar met aftrek. Op 5 Augustus a.s. zal de rechtbank uitspraak doen. L'en vindingrijke firma op Texel heeft een op het strand bij de Koog staande voormalige Duitse bunker ingericht tot snelbuffet. Moge het uiterlijk van deze uitspanning weinig aesthetisch zijn, het inwendige van het betonnen gevaarte leent zich uitstekend tot het bewaren van verfrissende dranken, die er heerlijk koel blijven, zodat de bunker tenslotte voor de vacantiegan- ger toch zijn nut heeft.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 8