Vijf percent der kiezers liet ver tek gaan Het oliebad aan de zeekust wordt veroorzaakt door wrakken Een moderne Ark van Noë Sanapirin aaa Een interessante tocht langs de katholieke jeugdherbergen Buurman pleegde 3-voudige moord £ett uiaeófyti MAANDAG 4 AUGUSTUS 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 T weede-Kamerverkiezing Het Centraal Bureau voor de statistiek heeft enkele tot dusverre nog niet beschikbare gegevens verstrekt inzake de jongste verkiezingen van de leden der Tweede Kamer. Van de hier te lande op 1 Januari 1952 woonachtige pex*sonen van 23 jaar en ouder (5.984.906) was 96,8 (5.792.679 personen) kiesgerechtigd. Aan de stemming heeft deelgenomen 95% van het aantal kiezers (5.501.726 perso nen), 5 heeft derhalve verstek laten gaan. Van het aantal uitgebrachte stemmen was 97 geldig, ongeldig was 3 (blanco 1,4 en overige van onwaarde 1,6 Vergeleken met de vorige Tweede-Kamerverkiezing in 1948 vertonen de cijfers voor Nederland relatief weinig afwijkingen. Alleen het aantal kie zers, dat een stem heeft uitgebracht, blijkt niet onaanzienlijk te zijn geste gen (in 1948 93,7 Naar alle waarschijnlijkheid is dit een gevolg van de bij de vaststelling der nieuwe Kieswet ingevoerde verruiming van de moge lijkheid om „bij volmacht te stemmen." In 1948 was de bevoegdheid daartoe verleend aan 1233 tot het gewone kiezerscorps behorende personen, in 1952 daarentegen aan 91.353 kiezers (1,6 De cijfers met betrekking tot het aantal uitgebrachte geldige en ongeldige stemmen per provincie wijken relatief weinig af van die over 1948. Het aantal uitgebrachte stemmen ligt, behoudens voor Zeeland en Limburg, waar het iets lager is, voor alle provincies iets hoger dan in 1948. Het aantal blanco stemmen blijkt in Noord-Brabant en Limburg tc zijn gestegen van resp. 1,7 en 2,4 in 1948 tot 2 en 3,1 in 1952 Voor wat aangaat de „overige stemmen van onwaarde" vertonen Noord-Holland en Limburg een geringe stijging (in 1948 1,8 voor beide provincies, in 1952, respectievelijk 2% en 1,9 Amerikaanse prof. Nederland ideeën gaf Zaterdag vertrok uit Rotterdam prof. Emyour Tilles, hoogleraar in de technische wetenschappen in de Ame rikaanse staat Indiana. Prof. Tilles, heeft vanaf 6 Juni jl. in ons land ver toefd en na een inspectiereis langs de Nederlandse bedrijven, enige col leges gegeven te Delft voor studenten en vertegenwoordigers van het be drijfsleven, naar aanleiding van de opgedane ervaringen in Nederland. Tijdens deze colleges gaf hij de aanwezigen nieuwe ideeën omtrent structuur en bedrijfsorganisatie, de keuze van werkwijze, het kwaliteits- en tijdsprobleem, de mogelijkheid tot kostenvermindering, het contact tussen wetenschap en industrie en nog enige andere onderwerpen over productieverbetering. De prof. was vol lof over het Ned. P.T.T.-bedrijf en verklaarde, dat Amex-ika op dit gebied nog wel het een en ander van Nederland kan leren. Prof Tilles hoopt half September weer in Nederland terug te keren, ten einde het resultaat van de door hem geadviseerde systemen te besturen. Lieftinck over een jaar terug Prof. mr. P. Lieftinck zal, naar de ,,Tel" ter ore komt, slechts voor de tijd van één jaar als vertegenwoor diger der Wereldbank te Ankara op treden. De oud-minister van Financiën hoopt nadien v/eer zijn intrede in het politieke leven van Nederland te doen in die zin, dat hii althans zal weer keren in de Eerste Kamer. Bij de jongste verkiezingen voor de Senaat is hij op de lijst van de P. v. d. A. tot lid van de Eerste Kamer geko zen, maar hij bedankte wegens zijn benoeming in Turkije. Als zijn op volger deed de R tterdamse wethou der J. van Tilburg, wederom zijn in trede in de Kamer. Doch prof. Lief tinck heeft van de door de wet gebo den gelegenheid gebruik gemaakt om op de lijst der P. v. d. A. te blijven staan, zodat hij na terugkeer in ons land zijn zetel weer zal kunnen inne men, nadat een van zijn partijgenoten voor hem zal hebben bedankt. BREDA BERICHT: 300.000ste bezoeker In het Oranjekwax'tier'te Breda het uit karton eii andere hulpmidde len opgetrokken historische plekje-in de 700-jarige stad Breda is gister avond - de 300.000 bezoeker begroet. Het was mevrouw A. M. Maree uit Trecht. Zij bezocht samen met haar echtgenoot, die als 299.999ste wex-d genoteerd, de Oranjestad. Het echt paar werd gehuldigd en kreeg ver scheidene geschenken. Mevr. Van Schijndel uit Waalwijk, die als no. 300.001 de poox*t gepasseerd, deelde in deze hulde. BELGISCHE JONGEN IN NEDERLAND VERDRONKEN. Onder de gemeente Heerhugo- waard is Zaterdagmiddag de 18 ja- x-ige R. D. uit Brussel, die met va- cantie in ons land was, verdronken. Met twee zijner kameraden was hij aan het zwemmen in het Westfriese kanaal, toen hij onverwachts om hulp riep; hoewel hij de zwemkunst wel machtig was. Vermoedelijk heeft hij kramp gekregen. Omstanders schoten te hulp, daar de twee ande re jongens niet goed konden zwem men, Twee redder-s bevonden zich op een paar meter afstand toen D. naar de diepte zonk. De politie slaagde erin de jongeman met een haak op 't droge te brengen. Kunst matige ademhaling had geen resul taat meer. Beel peinst voort Zaterdagmiddag deelde het kabinet der Koningin mede, dat de Koningin des middags ten paleize Soestdijk prof. dr. A. J. Ivl. Beel in audiëntie had ontvangen. De heer Beel blijkt zijn opdracht niet te hebben teruggegeven, zodat geconcludeerd mag worden, dat hij aan het „peinzen" is op een extra parlementair kabinet. De verwach ting is, dat daarvoor in P. v. d. A.- kringen weinig animo zal bestaan. De kabinetsfox-matcur heeft van morgen een bezoek gebracht aan dr. Drees eix zal hedenmiddag drie uur de vier fractievoorzitters ontvaxxgen. HOOFDAMBTENAAR VERDACHT VAN VERDUISTERING. Verdacht van het plegen van ver duistering is door de rechex-che aan gehouden en in verzekerde bewaring gesteld de hec H. O., directeur van de gemeentelijke dienst voor sociale zaken te Winschoten. De heer O. is inmiddels in zijn functie geschorst. Er wordt door de politie een nader onderzoek inge steld. De grootte van het verduisterde bedrag is nog niet bekend. CIRCUS MULLENS NAAR BRAZILIë. Het Nederlandse circus Jos Mullens „Cirque Geant", gaat tegen het najaar een tournee maken door Zuid Ame rika. Na de tournee, die het Cirque Geant op het ogenblik door Neder land maakt, zal het in Rotterdam of Marseille scheep gaan op een vracht schip, dat speciaal voor deze expedi tie is verbouwd. Het circusmateriaal moet voor deze reis behandeld wor den met preparaten ter bescehrming tegen termieten en tegen de felle tro pische hitte. Een Franse veearts en een medisch student maken de Zuid- amerikaanse reis mee. Naar aanleiding van klachten aan gaan de bevuiling van badstrand en zeewater door resten stookolie heeft de directie van de N.V. Maatschap pij Zeebad Scheveningen zich tot de autoriteiten gewend ter verkrijging van inlichtingen omtrent de oorzaak van dit euvel en van advies inzake bestrijding ervan. Dit kwaad, dat op vele plaatsen langs de Noordzeekust wordt gesig naleerd, wordt thans zowel nationaal vanwege het ministerie van verkeer en waterstaat als internationaal van wege de vex*enigde naties on derzocht. Een daaxioe ingestelde commissie van onderzoek heeft ex- bereids rapport over uitgebracht en algemeen is men van oordeel, dat de verontreiniging van het strand geenszins het gevolg is van het stor ten van afgewerkte olie door zee schepen in daarvoor niet aangewe zen zones. Daarentegen wordt aan genomen, dat deze verontx-einiging afkomstig is van de wrakken van schepen, die in de laatste wereldoor log, dikwijls met geheel gevulde olietanks iix de Noordzee tot zinken zijn gebracht. Deze wrakken, die thans geleide lijk uit elkaar worden gerukt door de stromingen, of die beginnen te vergaan, vex-oorzaken op de meest willekeurige en uit den aard der zaak tevoren niet altijd controleer bare plaatsen uitgebreide stookolie- velden in de zee. Het verschijnsel is van zeer tijde lijke aard. Apen kregen gezinsuitbreiding De gezagvoerder van het m.s. „Kota Inten", dat gisteren te Rotterdam arriveerde, was kennelijk trots op de lading, die hij vanuit Indonesië naar ons land gebracht had. „Mijn dierenpark", zo zegt kapitein B. Blok met een onverschillige trots en daax-mede bedoelt hij dan de „Ark van Noë", die hij cdurende een maand over de woelige baren gevoerd heeft. Het is niet zo ei-g verwonderlijk, dat de kapitein trots was op zijn lading, want deze be stond uit niet minder dan ruim 17.000 dieren. Onder de passagiers bevonden zich 13.500 rijstvogeltjes. 3400 Javaspreeuwen, 50 lonchuara's, 20 buffelpik kers, 18 parkieten, 18 boomeenden, 10 kakatoe's, 8 Indonesische hoenders, G Lampongs-apen, 6 goudbuik-buul-buuls, 4 driekleurspreeuwen, 80 papa gaaien en 2 geelkuifkakatoes. Deze dieren zijn bestemd voor de Brusselse dierentuin en voor handelaren in Krimpen aan de Lek. Tilburg en Helmond. De Haagse dierenvanger Henk van Geuns ving voor diergaarde Blijdorp een tijger, 56 Sumatra-apen, 4 Gibbons, 3 pythons, 5 argus fazanten en twee orang-oetans, die eveneens met de „Kota Inten" meekwamen. Bootsman A. A. Gebuys uit Delft en timmerman P. C. Ligtenberg uit Rot terdam hebben de dieren gedurende de reis verzorgd. Een der kakatoes sloot een hechte vriendschap met de bootsman en het dier was niet eerder tevre den, dan wanneer de „boots" bij hem was. Dan kakelde de kakatoe van plezier. Dat kakelen had het dier geleerd van de kippen, waarmee het in Indonesië in een hok had gezeten. Het schreeuwen was niet van de lucht, als de bootsman weer aan zijn werk ging. De familie Sumatra-apen heeft gedurende de reis de ooievaar op bezoek gehad, want na Port Said waren er twee babies bijgekomen. HENRI 'T SAS 75 JAAR. Op 9 Augustus a.s. zal de volks kunstenaar en schrijver Henri 't Sas uit Breda zijn 75e verjaardag vie ren. Er heeft zich inmiddels een hul- digirfgscomité gevormd. De huldi ging zal geschieden op genoemde da tum in het Oranje Paviljoen te Breda. GEMASKERDE OVERVAL IN EINDHOVEN. Naar thans eerst bekend wordt is Vrijdagavond in een der buitenwij ken van de stad dr. B. uit Eindho ven door een gemaskerd individu overvallen. Vermoedelijk onder be dreiging met een revolver dr. B. kon in het donker niet zien welk voorwerp de aanvaller in zijn hand had werd dr. B. gedwongen zijn portefeuille, waarin zich een groot bedrag aan geld bevond, benevens zijn autopapieren af te geven. De re cherche van Eindhoven stelt een on derzoek in. Plotselinge sterfgevallen in Amsterdam In de reizigerstunnel van het Cen traal Station te Amsterdam is Za terdagmiddag omstreeks vijf uur de 70-jarige L. P. woonachtig te Baaxm, plotseling onwel geworden en ter plaatse overleden. Het stoffelijk overschot is vervoerd naar het Bin nengasthuis. Een uur later trof de 50-jarige Amsterdammer L. O., die op de fiets in de Van Baerlestrnat nabij de Fr. v. Mierisstraat reed, hetzelfde lot. Ook hij werd onwel en overleed on middellijk, vermoedelijk tengevolge van een hartverlamming. Hij is overgebracht naar het Wilhelmina- gasthuis. op wekkend-p ij nverdr ij vend (Advertentie) GROEIEND WERK (Van onze speciale verslaggever). Het is thans volop vacantie, een tijd, waarin vooral de jongelui op avontuur gaan, willen reizen en trekken. En waar dit niet steeds kan geschieden in gezelschap van de ouders of onder toezicht van oudere vacantiegangers, ligt het voor de hand, dat zij, die verantwoordelijkheid moeten dragen, weten, waar de meisjes en jongens gedurende hun vacantieweken terecht komen. Door de werkzaamheid van de nog slechts enkele jaren bestaande Katho lieke Vacantiehuizen- en Jeugdherbergen Centrale (de K. V. C.) kunnen tegenwoordig duizenden jongeren in de zomer er op uit trekken, kost en onderdak vinden op vertoon van hun inschrijvingsbx-ief bij die K. V. C. Taak voor de parochies Eigexilijk had de K. V. C. er jaren eerder moeten zijn, als tegenhanger van een dergelijk instituut van an dersdenkende zijde. Vandaar, dat de Katholieke Centrale nog niet is ge vorderd tot het hoogtepunt van haar organisatie. Maar onder leiding van een vakman als de heer P. van Veen worden overal in het land steeds meer katholieke Jeugdherbergen en Vacantiehuizen ingericht. V/ij hebben er dezer dagen verschillende kunnen bezoeken, meestal in het midden van ons land. Maar de K. V. C.heeft zich toch ook genesteld in de natuur-rijke gebieden van Oost en Zuid: in Lim burg en Noord-Brabant en zelfs in verre Zeeland, te Middelburg. Uiteraard kwamen de Jeugdherber gen aan de beurt, zowel voor jongens als voor meisjes, en ook wel voor jon gens en meisjes beide, maar dan in gescheiden behuizing. Men kan be wondering hebben voor de verschil lende eigenaren van die jeugdherber gen, omdat zij een aantrekkelijk in terieur hebben weten te scheppen in een behuizing, waar 's winters het vee ondex-dak en beschutting vindt. Noemen we bij voorbeeld de jeugd herbergen voor jongens te Huis'ter Heide en Bakkum, waar niets herin nert aan de eigenlijke winterse be stemming van het huis. Als voorbeeld van een jeugdherberg voor gemengde bevolking hebben we gezien „De Meerkreuk" te Oude Wetering Z.-H., niet slechts aantrekkelijk ingericht, maar kostelijk gelegen aan'het Bra- semermeer met haar zeil- en roei- sport. Parochiehuis als tijdelijke Jeugdherberg. De meest ideale van alle Jeugdher bergen, die we op onze tocht hebben bezocht, was stellig het Jeugdhuis te Oastricum. Dat lag eigenlijk voor de hand. omdat dit huis zijn vaste be stemming heeft voor de parochie. Nu heeft men er een proef genomen, om •Jat huis gedurende de vacantiemaan- den, als er in de parochie toch niet veel wordt vergaderd, in huur te ge ven aan de K. V. C. orn er een Jeugd herberg te vestigen. Het is er voor tref elijk, zowel wat betreft de lig ging als de verzorging. In deze geest moest men ook elders iets kunnen bereiken; en we vragen ons af, of dat alsnog niet kan gebeu ren, waar de vacafities nog wel een week of zes duren. Als men zich richt naar het model van Castricum, is er niets tegen en alles voor. Daar heeft zich een comité gevestigd van plaat selijke autoriteiten, die het patrona ge over de Jeugdherberg op zich heb ben genomen We nebben ze allen ge sproken: de burgemeester, de kape laan, de dokter en een mevrouw, deze laatste, omdat de Jeugdherberg te Castricum alleen voor meisjes is be doeld Dit comité vormt de schakel tussen parochie en K. V. C.-leiding En wat tevens zeer belangrijk is: men in Castricum bezig met een uit wisseling van jongelui, hopelijk zelfs in internationaal verband, waardoor men de Europese gedachte hoopt te bevorderen, Dat vacantiehuizen en jeugdher bergen allengs meer door katholieke meisjes worden bezocht, vindt zijn oorzaak in het feit, dat het aan de georganiseerde meisjes is verboden, in tenten te overnachten, dus om te kamperen. Als wij nu hiervóór mee deelden, dat sommige huizen en her bergen dit jaar voor het eerst „ge mengd" zijn kan hieraan worden toegevoegd, dat de leiding er geen spijt van heeft. Men trekt jongelui, maar toch zo, dat ouders zich niet ongerust behoeven te gevoelen. Van de zijde der leiding werd zelfs de wen: geuit, dat de parochiegeestelijk heid ter plaatse zich wat meer met de Jeugdherbergen van de K. V. C. zou bemoeien. Avondverpozing. Overdag is men er natuurlijk steeds op uit, genietend van de na tuur Maar in sommige Jeugdherber gen weet men niet steeds, hoe de avonden genoeglijk te vullen. In Bak kum troffen we een jonge leider, een voortrekker, die het stellig wel wist, Hij redeneerde ongeveer aldus: als de jongelui 's avonds vermoeid van het trekken thuis komen, en buiten geen gelegenheid tot bioscoopbezoek of dansen hebben, moeten zij toch een compensatie vinden. Voor die voor trekker zal het niet moeilijk zijn, een aantrekkelijke avondverpozing te be zorgen: maar in Jeugdherbergen, waar de leiding even anders is ge oriënteerd, moet men natuurlijk een weg zien te vinden. Daarbij wordt enigszins gerekend op de medewer king van ingezetenen van de plaats, waar de vacantie-jeugd verblijft. Natuurlijk hangt het er mede van af, welk type jongelui men samen heeft. In de meeste gevallen schijnt het geen moeilijkheid on te leveren, ook al zijn kantoormeisjes samen met gymnasiasten, of verpleegstrs met meisjes uit de huishouding. Wij hebben nog vernomen, dat de overgang van neutrale naar katho lieke jeugdherbergen een succes blijkt te zijn; stex*k stijgend is dan ook het aantal overnachtingen. Soms mel den zich zelfs paartjes met eigen auto; maar die zijn nu juist niet zo welkom, omdat hun uitrusting niet pleit voor trekkers-mentaliteit. Wie meer wil weten van de katho lieke vacantiehuizen en jeugdherber gen, kan aan het kantoor van de K, V. C.. Nachtegaalstraat 60bis, te Utrecht, het uitvoerige en alles be vattende prospectus aanvragen. Hij zal daarin tevens lezen, dat aan de kwaliteit van de tehuizen en aan de completering van het herbergennet voor de katholieke j'eugd steeds hard wordt gewerkt, en dat aan de ont vangst van de gasten grote zorg wordt besteed. Door eigen waarneming zijn we van dit alles overtuigd geraakt. De sterfgevallen te Varsseveld Tijdens het „uitluiden" in kerk gearresteerd Dc vorige week werd berioht, dat een landbouwersfamilie uit Varsse veld na het gebruiken van het mid dagmaal, plotseling onwel geworden was en kort daarop overleed. Dit gezin, bestaande uit drie per sonen, werd Zaterdagmorgen begra ven, nadat de politie het vereiste on derzoek naar dc gewelddadige dood had ingesteld. Dit onderzoek heeft geleid tot de arrestatie van een ze kere L., buurman van de drie ge storven landbouwers. De klokkenluider. Er bestaat in de buurtschap Heel- weg, waar de landbouwers gewoond hebben, een gewoonte, waarbij de buurtgenoten, de gestorvenen „uitlui den". Tijdens de begrafenis helpt de gehele buutrschap mee, met het lui den van de kerkklok. Ook de buur man nam Zaterdag aan het „uitlui den" van zijn eigen slachtoffers deel. Terwijl hij daarmee bezig was, arri veerde de rijkspolitie uit Terborg, die hem bij het verlaten der kerk in arrest nam. De man legde vrij spoe dig een volledige bekentenis af. Roof-motief. Alhoewel het de politie eerst een raadsel was, wat de man tot deze af schuwelijke daad gebracht kon heb ben bleek na het verhoor, dat blote geldzucht de oorzaak van deze drie voudige moord is geweest. Het was de buurman bekend, dat de drie gebroe ders een aanzienlijk bedrag aan geld in huis bewaarder. Hij hoopte nu, door hen uit de weg te ruimen, het geld in bezit te krijgen. Bijna ook zijn broer vermoord. De moordenaar is als volgt te werk gegaan. Toen Woensdagmiddag even voor etenstijd de familie uit het huis was èn het midageten op tafel ge reed stond, heeft hij kans gezien de keuken binnen te dringen en een zeer zwaar landbouwvergift door het maal te mengen. Onmiddellijk na de maal tijd werd de familie onwel en kort daarop overleden de landbouwers. Bijna was de broer van de moorde naar ook het slachtoffer geworden van diens lage daad, daar deze in de ochtenduren enig werk voor de drie landbouwers verricht had en dezen hem aan tafel noodden. De broer sloeg echter het aanbocl af en ont liep zo de vergiftigingsdood. Kindje door trein gegrepen Nabij wachtpost 55 te Ticnray (L.) heeft zich Zaterdag omstreeks half zes een tragisch ongeluk voorgedaan. Het vijfjarige dochtertje van de heer S. uit Horst zaï bij haar oom achter op de fiets. Voorop zat nog een twee jarig kind. Bij het passeren van de onbewaak te overweg zag de fietser de diesel- trein uit de richting Nijmegen nade ren. Om op tijd do overkant tc kun nen bereiken zette; de man vlug aan, doch door die onverwachte bewe ging sloeg het meisje van de fiets. Het kind werd door de trein gegre pen en op slag gedood, De vader van het meisje reed met. paard en kar dicht achter de wielrijder en zag zijn kind vlak voor y 'jn ogen door de trein gegrepen. De diesel kwam tweehonderd meter verder tot stil stand. »>Alg. Dgbl." „HOLLANDS GLORIE" ALS FILM. De Engelse filmregisseur Brian Desmond Hurst en mr. H. A. Keuls uit Amsterdam, zijn op verzoxk van de Republic Pictures Corp. naar Hol lywood gevlogen ter onderteekoning van de contracten voor de verfilming van „Hollands Glorie", naar het ge lijknamige boek van Jan d„- Hartog. De datum van de productie en de bezetting zullen in Hollywoord wor den vastgesteld. De film zal in een Engelse en een Nederlandse versie worden gemaakt. RAAKT ZOEK DOOR WILLY WATERMAN 15) „Ik neem dan daar mijn intrek in die hut en ik verzeker je, dat ik er niet wegga vóór ik heb uitgevist, wat al dat gedoe om me heen te beteke nen heeft. Als het dan blijkt, dat er iets te verdienen valt, zal ik de ver koopsom met groot genoegen incas seren ik kan het gebruiken,'.' Peter knikte nadenkend. „Kijk eens hier, Clim', we zijn met ons tweeën en voor zover we nu weten, bestaat de tegenpartij uit 3 personen. Maar het is zeker, dat er een hele macht achter die drie man staat. En een goed georganiseerde macht ook, dat hebben jouw erva ringen met je bezoekers wel bewe zen, Dus kunnen we verwachten dat we, als we eenmaal op die ranch zit ten, op ons dooie, eentje een hele bende op ons dak kunnen krijgen. Het is nog waarschijnlijker dat we onderweg worden overvallen. Die lui zijn ook wel zo snugger, dat ze snap pen dat wij, als we eenmaal zijn waar we wezen moeten, het docu ment op tienduizend verschillende plaatsen kunnen verstoppen, ex'gens midden in de woestijn of zo, 'n plek, waar ze het ten eeuwige dagen niet zullen vinden. Het is zo goed als ze ker, dat ze ons op de hielen zullen zitten van het ogenblik af, dat we op weg gaan naar het binnenland. Wat beginnen we, als we onderweg door een man of tien van de bende worden aangevallen?" Clim verzonk in gepeins. „Als we maar eerder dan zij van deze boot afkonden," merkte hij na een poosje op, „dan waren we een heel stuk verder." Hij had het nauwelijks gezegd of Peter sprong op, en klopte met een heftige tik de as van zijn sigaret. „Man.... daar zeg je iets.... dat is de oplossing. Dat kan ik best met de kapitein in orde maken., wed Hfj dacht even na en knikfe. „Het gaat, ik ben er zeker van. Begin jij intussen maar vast je koffex-s te pakken en zorg er voor, dat je pier niet zoek raakt, door er je schoenen in te draaien of zoiets. Ik ga met de kapitein spreken Het volgend ogenblik was hij de deur uit, terwijl Clim hem nastaarde. Hoe wilde hij het klaar spelen, vóór de andere passagiers van boord te gaan? Maar in zijn le ven had hij al veel zonderlinge din gen zien gebeuren en in dat speciale deel van zijn geheugen, dat voor col lege-herinneringen was gereserveerd, was de naam van Peter Regan omge ven door een waas van heldhaftige stoutmoedigheid. Dus hurkte hij neer voor de koffers die hem nog restten, stak zijn handen in zijn haren en be gon zich bezig te houden met het probleem, hoe daar al zijn bezittin gen in te rammen, nu zijn hutkoffer was vernield. Het was geen gemak kelijk karwei, maar ten laatste speelde hij het toch klaar. Hij haalde een kam uit zijn zak, trok die door zijn verwarde haren en ging op de rand van zijn bed een sigaret zitten roken. Waar bleef Peter toch? Hij keek op zijn polshorloge en zag de wijzers op vijf voor tien staan. De patrijspoor ten van zijn hut. die nog licht waren geweest toen hij overvallen werd, waren nu allang zwarte schijven geworden. Hij had een groot uur aan het pakken besteed, Juist toen hij het plan begon te overwegen, in Pe ter's hut een onderzoek in te stellen, niets anders verwachtende, dan dat die dolende ridder op zijn beurt de eer ten deel was gevallen, met een paar lakens gebonden op de vloer van zijn hut te liggen, ging de deur open en de dolende ridder stak zijn hoofd naar binnen. „Klaar?" informeerde het hoofd. Clim grijnsde. „Dacht je dat ik een volle week nodig had om te pakken? Ik zit al ik weet niet hoelang hier te bepein zen hoe jij aan je eindje gekomen zou zijnwaar heb je uitgehan gen? In de dancing?" Peter kwam verder naar binnen, sloot de deur en keerde zich om. Zijn gelaat vertoonde diepe verontwaardi ging. „In de dancing. Ik. Eerst heb ik m'et de kapitein gesproken, en toen ben ik mijn koffers gaan pakken. Die staan nu klaar voor de ontsche ping." Clim zat ouder gewoonte op de rand van zijn bed, zwaaiend met zijn benen. Hij staakte dat zwaaien en staarde Peter aan. „De ontscheping? Heb je dan al?" Peter knikte. „Inderdaad. Vannacht om een uur of twee, als alle normale mensen in bed liggen, kruipen wij tweeën in de motorsloep van 't schip. De sloep wordt in alle stilte naar beneden ge laten met ons plus onze bagage erin. morgenvroeg, bij zonsopgang, kunnen we aan elk willekeurig plekje van de Mexicaanse kust landenlaten de heren dan maar zoeken waar we ge bleven zijn. Zelfs al weten ze dat we met dc' motorsloep verdwenen zijn, en dat zullen ze wel moeten ontdekken, als wc op het hele schip niet meer te vinden zijn, dan kunnen ze toch nooit of te nimmer uitvissen waar we ergens aan land zijn gegaan. Klopt als een bus nietwaar?" Clim keek hem nog'steeds verbaasd aan. „Wat ik niet snap is, hoe je het hebt klaargespeeld, de kapitein zijn motorboot afhandig te maken. Het schiü heeft er maar één." „Wel, ik vertelde hem, dat ik van boord wilde om lastige belangstelling bij aankomst te ontgaan, te zamen met mijn vriend Perroney. Dat scheen hij zeer goed te kunnen in denken. En voorts, dat we een be langrijke bespreking hadden in Tam- pico, die vereiste, dat wij vóór 12 uur daar aanwezig waren. Daarop vroeg ik, of dat op de een of andere ma nier voor elkaar te krijgen was, waarop hij een zeer bedenkelijk ge zicht zette en verklaarde, dat het al leen mogelijk zou zijn met de motor sloep van 'het schip, en dat hij als gezagvoerder van het schip moest in staan voor alles wat er bij het schip behoorde en dat hij dus bij even tueel verlies van de boot daarvoor aansprakelijk zou worden gesteld. Toen heb ik hem twee maal de waar de van de sloep, in contanten, aan geboden cn de za^k was in orde.... zo eenvoudig mogelijk." „Dus vannacht om twee uur verla ten we deze schuit?" Clim1 stond op en rekte zich uit., „Ik ben duivels benieuwd, wat voor avonturen we tegemoet gaan, want dat we die zullen beleven, dat staat vast." „Het is te hopen voor je," bromde Peter, naar zijn pijp zoekend, „als dat veelbelovende, roemruchte avon tuur uitdraait op een alledaagse sjouwpartij door een woestijn, ben ik in staat om dat papier van jou te gappen en er mee vandoor tc gaan, alleen om de sport. Ga mee naar de rooksalon, dan zullen we onze laat ste whisky aan boord drinken." Ze vertrokken samen naar dc bar, nadat Clim met grote zorgvuldigheid de knoop van het klepje boven zIjti binnenzak had vastgemaakt. (Wordt vervolgd#

Leidse Courant | 1952 | | pagina 7