Olympische Spelen te Helsinki geëindigd Het hockey-team van India demonstreerde Ook het waterpolo-goud ging naar de Hongaren p£JNEN akkertjes w Hoogspanning in Sassenheim Wielrenners en athleten streden dit weekend een sportieve strijd MAANDAG 4 AUGUSTUS 1952 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 '■X'. Zondagmiddag zijn de 15e Olympische Spelen, welke te Helsinki gehouden werden, officieel gesloten. Een beeld uit de sluitingsceremonie: de voorzitter van het Olympisch Comité, de heer Edstrcm, draagt de Olympische vlag over aan de Burgemeester van Helsinki, die de vlag zal bewaren, totdat de volgende Olympische Spelen een aanvang zullen nemen. Op elke Olympische opening volgt onherroepelijk de sluiting, want alle dingen hebben hun bestemde tijd. Nadat het edele spel van behendig heid en gratie van ruiters en paar den, sportief hoogtepunt van de laat ste dag, een einde had genomen volgde al spoedig de protocolaire ce remonie van de sluiting. De zon was al weggezonken achter de westelijke tribune, alleen de hoogste gaande rijen daartegenover vingen nog iets van haar gulden gloed. Boven het scoringsbord, dat zo tal- tyke grote verrichtingen trouw heeft geregistreerd, verscheen in verlichtte letters een van de kernachtige spreu- ken van Pierre Coubertin in vier ta len, Fins, Zweeds, Frans en Engels: Schoon is de overwinning, maar veel schoner de edele strijd. De voortreffelijke militaire kapel zette een meeslepende mars in, en met Griekenland voorop, en daarna öe Antillen en de overige landen, 71 in totaal, in volgorde van de Finse benamingen, marcheerden de vlagge- dragers van de deelnemende landen door de Marathonj>oort het stadion binnen. Toen de vlaggedragers zich in een kleurig cirkelsegment voor de ere tribune hadden opgesteld begaven de president van de IOC, Sigfrid Ed- stroem, die zijn laatste officiële Olym pische handeling zo\v verrichten, de president van het Finse organisatie comité Erik von Franckell en de bur gemeester van Helsinki Eero Kyd- man, zich naar het spreekgestoelte, waar ze zich keerden naar de drie masten boven het scoringsbord. De Griekse vlag v erc. gehesen en het Griekse volkslied schalde door het stadion. Toen ging het blauwwit van de Finse vlag omhcog aan de mid delste mast, waarna het Finse volks-1 Edstroem sprak toen de sluitings lied met gloed en overtuiging werd proclamatie uit. meegezongen door de zeventigduizend Finnen, die deze plechtigheid volg den. Tenslotte rees de. Australische vlag aan de linker mast, omdat de spelen in 1956 immers te Melbourne zullen worden gehouden, en weer klonk eerste het God save the King en daarna het Australisch volkslied. Wegkampioenen werden onttroond In verschillende landen zijn giste ren de nationale kampioenschappen wielrennen op de weg verreden. Het merkwaardige is, dat hierbij enkele grote kampioenen werden onttroond. Wereldkampioen Kubler moest in Zwitserland zijn meerdere erkennen in Gottfried Weilenmann en genoegen nemen met een vierde plaats. In Ita lië, v/aar Bartali en Coppi aan de start verschenen, werd het wegkam- pioenschap bij verrassing veroverd door Moresco. Bartali werd derde en Coppi vijfde. Ook de Franse favoriet Bobet werd gistermiddag van de troon gestoten. Deledda, bekend uit de Tour de France, werd hier de nieuwe wegkampioen. In Luxemburg tenslotte kon Kemp niet verder ko men dan de tweeae plaats. In de sprint verloor hij van Goedert. Faanhof snelste te Tilburg Te Tilburg werd een tour-ronde verreden, een wegwedstrijd over 125 km. voor profs, waaraan de gehele Nederlandse Tour de France-ploeg deelnam. Vooraf werden de tourren ners en ploegleider Kees Pellenaars door de voorzitter van de VW „Til burg Vooruit" gehuldigd. De uitslag luidt: 1. Faanhof (Roo sendaal) 3 uur 2 min. 10 sec.; 2. Van Oers (Langeweg) z.t.; 3. Harm Smits (Amsterdam) z.t.; 4. De Vries (Vlaar- dmgen) z.t.; 5. Van der Zande (Hal steren) z.t.; 6. Wagtmans (Breda) z.t. Daarna werd de Olympische vlag van geborduurd satijn, die in 1920 door België werd geschonken, binnengebracht en door de pre sident van het IOC overgedra gen aan de burgehmeester van Hel sinki, die haar bewaren zal tot aan de volgende spelen. Ook het Europees elftal was kansloos Het prachtige hockey-team van India, dat met het grootste gemak de Olympische titel te Helsinki verover de, is dit weekend in Amsterdam op bezoek geweest. Wederom toonde India zijn onbetwist meesterschap op het hockeyveld door Zaterdag het Europese elftal met 51 en Zon dag het Nederlands Elftal met 61 te verslaan. In het begin van de eerste wed strijd zag het er hoopvol voor het Europese team uit. Direct trok het ten aanval en de verdediging van India moest alle zeilen bijzetten, om doelpunten te voorkomen. Lang duurde het Europese overwicht ech ter niet. Geleidelijk kwam India er beter in en na een kwartier stond het Europese doel onder een on houdbare druk. Binnen het kwartier moest doelman van Leer (België) drie maal de bal uit het doel halen en een minuut voor de rust ver dween de bal voor de vierde maal tussen de palen. Na de hervatting kwam een her boren Europees team in het veld. India kreeg niet veel kans meer om Na de laatste zwemnummers van de Olympische Spelen 1952 en het torenspringen dames werden de be slissende wedstrijden voor het water- polokampioenschap gespeeld. Eerst gingen Zuid-Slavië en Italië te water. In een wedstrijd, die door zijn hardheid en gemis aan goed wa terpolo het aankijken nauwelijks waard was, wonnen de Zuid Slaviërs, dank zij de schutterscapaciteiten van Kurtini met 31. De ontmoeting HongarijeVer enigde Staten was aantrekkelijker. Hier geen vasthouden cn afzetten, maar een interessant duel tussen de ijverige en snel zwemmende, doch baltechnisch onvoldoend geschoolde Amerikanen en de geraffineerde goed Gold und Silber In dit weekend werd er te Helsinki in verschillende takken van sport nog gestreden voor de hoogste eer. In de afdeling paardensport werd de Zweed H. G. F. N. von Blixen Fi neken eerste in de samengestelde wedstrijd. De Fransman G. de Frant werd tweede en de Duitser W. Busing bezette de derde plaats. In het landenklassemcnt van deze afdeling werd Zweden eveneens eer ste. Op de tweede plaats eindigde Duitsland en derde werd Amerika. In de strijd om de Grote Prijs der Naties werd P. Jauqueres eerste. Twee werd O Christi (Chili) en drie de Duitsers F. Thiedeman. In het landenklassement was de uitslag: 1. Engeland, 2, Chili, 3. Ver. Staten. In het basketbaltornooi veroverde Amerika het Olympisch goud. Rus land nam het zilver voor zijn reke ning en Uruguay het brons. plaatsende Hongaren. Toch kon het Hongaarse spel niet geheel bekoren. Het team bestaat uit zeven stevige knapen, die ieder over een behoorlijke zwemsnelheid be schikken, maar er is een belangrijk onderdeel in het Hongaarse spel, dat minder sterk is en dat het Neder lands zevental bijvoorbeeld stukken beter onder de knie heeft n.l. de bal behandeling. Ook nu kwam dat weer tot uiting en meerdere malen kon een der Amerikaanse spelers met een snelle reactie ingrijpen, wanneer een Hongaar geen raad met de bal wist. Wanneer iemand vanuit de verde- dediging met de bal kwam opzwem- men, moest hij zich eerst een halve slag omdraaien voor hij zijn rush kon afwerken. Het gevaar school bij de Hongaren weer in de lange ballen, die op midvoor Szivos werden ge plaatst. Deze hoog op het water lig gende midvoor beschikt over een hard en snel schot in" beide armen en ook nu kon hij zijp ploeg met een onverwachte lage bal de leiding geven. Door Gyarmati en nogmaals Szivos was de stand bij de rust reeds 30 in het voordeel van de Magya- ren. Na de hervatting bleken Amerikanen als betere zwemmers meer uithoudingsvermogen te heb ben, maar zwak schieten van Hughes en Kooistra en het goede doelverde- digen van de Hongaar Jenei voor kwamen elk tegenpunt. Szivos maakte er tenslotte 40 van. Groot was de vreugde bij de Hon garen over het behalen van de Olym pische titel. Waarschijnlijk is het kampioenschap hier ook terecht ge komen bij de sterkste, althans de meest homogene ploeg van het tour- nooi. Zuid Slavië kreeg de zilveren medaille in ontvangst te nemen en Italië de bronzen. De eindstand van het Olympisch waterpolotournooi luidt: 1. en olym pisch kampioen Hongarije; 2. Zuid Slavië; 3. Italië; 4. Verenigde Staten; 5. Nederland; 6. België. te scoren, maar aan de andere kant bleven doelpunten echter duur. ^Na een kwartier spelen scoorde Babu het vijfde doelpunt en het was onze landgenoot Kruize, die tenslotte de eer voor Europa wist te redden. Met dezelfde cijfers, waarmee In dia in de finale van het Olympisch hockeytournooi Nederland versloeg, 6—1, heeft het ook in de Zondagmid dag in het Wagener-stadion te Am stelveen gespeelde wedstrijd het Ne derlands elftal teruggewezen. Met rust was de stand 40 voor de gas ten. In de 8e minuut nam India door Udhain Singh de leiding en 9 minu ten later vergrootte Rajagopal uit een korte corner de voorsprong van zijn ploeg tot 20. Na 22 minuten spelen bracht Udhain Singh de stand op 30 en kort voor de rust zorgde de zelfde speler voor 't vierde doel punt voor India. 7 Minuten na de hervatting kreeg Dosanijn na onvol doende wegwerken van doelman Mulder de bal te pakken en met een keihard schot maakte hij er 50 van. 6 Minuten later had Nederland eindelijk succes toen Kruize uit een door Esser genomen korte corner keeper Francis kansloos passeerde (51). Tien minuten voor het einde leidde een combinatie tussen Do- sanjh en Babu Singh tot het zesde doelpunt voor India. Hard werd de bal Dosanjh langs Mulder gejaagd (&-1). CRICKET AJAX KAMPIOEN. Door een innings-overwmning op Concordia uit Delft heeft Ajax het kampioenschap van haar afdeling be haald. Concordia behaalde in de 1ste innings 57 runs waarvan J. de Gfaaf 19 en G. van Bueren Lensinck 12 runs. Bowlingcijfers Ajax J. de Jongh 5 voor 6, A. Wempe 3 voor 16 en A. de Goederen 1 voor 15. Ajax 108 runs waarvan A. Wempe 11. A. van Hete- ren 12 en J. Versteegh 12 runs. Ch. van Goor was topscorer en bleef met 38 runs not out. Concordia behaalde in de 2de in nings 45 runs, waarvan H. Eckebus 10. Bowlingcijfers Ajax A. Wempe 5 voor 10, J. de Jongh 3 voor 13, Ch. van Goor 1 voor 9 en A. de Goederen 1 voor 8. Ajax won dus deze wed strijd, en tevens het kampioenschap, met innings en 6 runs.' VOETBAL D. H. C.—V. U. C. 3—3. VUC dat evenals DHC met slechts enkele invallers was verschenen, gaf voor de rust het beste spel te zien, en wist na een kwartier op gelukkige wijze de leiding te nemen. DHC maakie even later uit een strafschop gelyk. maar nog voor de thee herna men de Hagenaars de leiding. Na de hervatting was DHC de be tere ploeg en na een VUC overtreding in het beruchte gebied konden de Delftenaars uit de toegekende straf schop gelijk maken. Tegen de verhouding in, nam VUC coor de Vaal toch weer een voor sprong maar een halve minuut voor het einde maakte de Wit voor DH<^ gelijk. Er waren na afloop 18 strafschop pen nodig om DHC als winnaar en finalist aan te wijzen. A.s Zaterdag om 6.30 uur wordt tussen Rijnsb. Boys en VUC om de 3e en 4e prijs gespeeld. w zenuwpijn,kiespijn Tergende pijnen..duldeloos,maar niet hope loos, want AKKERTJES'verslaan alle pijnen snel en zeker. Weiger namaak. helpen direct - ^9 Sport in 't kort In de halve finale om de Davis Cup heeft Canada een 30 overwin ning behaald op Mexico. Cuba moest het onderspit delven tegen de Ver. Staten. In de eindstrijd zullen Ca nada en de Ver. Staten elkaar dus ontmoeten. De Italiaan Villoresi behaalde te Boreham in de wedstrijd om de internationale „Trophy" de eerste prijs. In zijn Ferrari legde hij de 322 km. af in 2 uur 25 min. 36 sec. De Engelsman Cecil S. Denny heeft in het open golfkampioenschap van Nederland beslag gelegd op de eerste plaats. Onze landgenoot J. F. Dudok van Heel bezette de tweede plaats. In het sportpark Te Werve in Rijswijk werden nationale atletiek wedstrijden gehouden. Puck Brouwer en Theo Saat wonnen op de 100 m. en Willy Lust was winnares op de 80 nieter horden. De Amsterdamse zwemvereni gingen „IJ" en D. J. K hebben gis teren bij gelegenheid van haar zes tigjarig bestaan een zwemwedstrijd over 2 km. georganiseerd. Bij de he ren tikte Kayzer van Robben en Ten Thije van L. Z. O. gelijk aan. Bij de dames werd Ria Vonk van H. D. Z. winnares. Heel Sassenheim leefde Zaterdagmiddag mee met Arend van 't Hof, die in Helsinki de eer van Nederland op de weg hielp hoog houden. Nadat het bericht „Van Maenen en Van 't Hof aan de kop" was doorgekomen, ontstond er in het rustige bollendorp een toe stand van hoogspanning. Zouden ze het kunnen bolwerken met z'n tweeën. Bij Arend van 't Hof thuis heerste tot zes uur de hoop op een me daille. Maar toen kwam de teleurstelling. „Oh mijnheer, schei maar uit", zei zijn moeder, die we even opzochten, „de sufferds hebben Arend niet gezièn." Leo Pagano had het nieuws in de huiskamer geslingerd. „Het is toch treurig, dat ze nog geen groep van zeven man kun nen klasseren", zei vader Van 't Hof. En terwijl de radio bleef doorspelen, omdat ieder ogenblik nader nieuws verwacht kon worden, liet vadeï Van 't Hor ons de prijzen zien, die Arend bij verschillende wedstrijden had gewonnen. Arend is een jongen, die niet veel zegt. In het dagelijks leven is hij automonteur, maar zoals iedere wielrenner droomt hij er natuurlijk van om in de toekomst nog een prof te worden. De spanning in het gezin Van 't Hof bleef de gehele Zaterdag voortduren. Zelfs de nieuwsberichten van elf uur brachten geen oplossing. Maar gelukkig kwam Arend Zondag thuis en toen was het drama gauw opgelost. Nadat hij door een commissie was verwel komd, een commissie, die hartelijke woorden gepaard liet gaan met de aanbieding van een grote fruitmand, kwam de grote vraag: „Welke plaats heb je in het klassement?" „De achtste", antwoordde Arend, „maar een flesje limonade van Van Maenen kostte ons het brons." „Ben je moe?" „Morgen ga ik weer in Hoek van Holland rijden", antwoordde Arend lachend, „en ik hoop. dat ik mee mag naar de wereldkampioen schappen op de weg." Nu, dat heeft hij wel verdiend als eerst aangekomen Nederlander. SPORTUITWISSELING LEIDEN-OXFORD Zaterdagmiddag was de Sintelbaan van het sportpark in de Leidsc Hout het toneel van de athletiekontmoeting LeidenOxford. De wedstrijd werd op officiële wijze geopend met het spelen van volksliederen, waarna wethou der J. van Schaik een toespraak hield, waarin hij gewag maakte van de pret tige banden, die er bestaan tussen de beide steden. Een aardig moment was het, toen de leden van de Leidse Athletiekploeg aan hun collega's van Oxford een presentje aanboden. Tevens werd er nog een klein pro gramma voor vrije inschrijvingen ge houden. De athletiekontmoeting bracht al bij al genomen een genoeg lijke en sportieven strijd, waarin de Engelse athleten hun onbetwiste meerderheid hebben getoond. Oxford won athletiek Bij de dames verliep de strijd zeer spannend. De Leidse dames begon nen met overwinningen op de 100 m., hoogspringen en kogelstoten, hetgeen resulteerde in een voorsprong van 9 punten. Toen keerden de kansen echter. De Oxford-dames wisten be slag te leggen op de eerste twee plaatsen op de 200 m. en vèrspringen, waarmede zij de leiding in de pun tentelling overnamen. Het discus werpen bracht de partijen weer op gelijke voet, zodat de estafette hier de beslising moest brengen. Op wer kelijk prachtige wijze wist ae Ox- ford-ploeg als eerste over de eind streep te gaan. De eindstand bij de dames was dus: 1 Oxford 37 punten 2 Leiden 35 punten. Ook Oxford-heren sterker. Bij de heren ging het aanvankelijk I ook naar wens voor de Leidenaren. Een dubbele overwinning op de 100 m., alsmede een eerste plaats op het kogelstoten bracht Leiden een goede puntenvoorsprong. Ook hier trad toen plotseling een kentering in. De Oxford-athleten verrichtten goede prestaties op de 400 en 1500 m. en het vèrspringen. Voor al D. Burfitt haa een groot aandeel in de wending, die de wadstryd nam. Hij won nl. de 400 en 1500 m. Deze 3 nummers eindigden allen in een dubbele overwinning voor Oxford. Ook het hoogspringen en de 5000 m. leverde een Oxford-zege op, zo dat de overwinning voor de gasten practisch een feit was. Ook in de Olympische estafette wist Oxford te zegevieren, zodat de eindstand bij de heren was: 1. Oxford 47 punten. 2. Leiden 34 punten. De race in Noordwijkerhout. v\l Op het fraaie parcours van de St. Bavo-stichting te Noordwijkerhout had Zondag een wielerwedstrijd (60 km\) plaats tussen het Leidse Swift en Engelse renners uit Oxfofti. Na de 20e ronde namen Duiven voorden uit Noordwijkerhout (Swift) en Tornton (Oxford) de leiding en behielden deze tot aan het einde toe. Vijftien ronden vóór het einde trachtte Wallet uit Leimuiden er bjj te komen, doch moest 200 m. van de leiding blijven. De uitslag was als volgt: 1. J. Dui venvoorde, Noordwijkerhout, in 1 u. 32 min., 57 sec.; 2. Tornton (Oxford) 3. Wallet, Leimuiden; 4. J. Slinger land, Zoetermecr; 5. Jac de Groot, Leiden; 6. R. Riethoven. Leiden; 7. B. van' Wetten, Noordwijkerhout, 8. G. Mokkenstorn, Rijnsaterwoude; 9. Upton, Oxford; 10. Sunderland, Ox ford; 11. H. de Vos, Leiden. Na afloop van de wedstrijd verza melden de deelnemers zich aan een uitstekend verzorgde koffiemaaltijd in de St. Bavo-stichting, aangeboden door de broeders in verband met het feit, dat de recette van de middag bestemd werd voor het studiefonds van de Broeders van Liefde. Strijd WalletVreeswijk. In de wielerwedstrijd, die Zater dagmiddag in 't kader van de sport- uitwisseling Leiden—Oxford werd gehouden, kwamen 13 Engelse en 25 Nederlandse renners aan de start. De Engelsen hadden grote moeite met de bochten en daaraan was het te wijten, dat de strijd om de eerste plaatsen een Nederlandse aangele genheid werd. Ondanks het feit, dat hij een ronde achterstand opliep, was het rijden van Summerlad zeer goed. Hij kreeg daarvoor aan het einde van de wedstrijd een extra prijs. De wedstrijd begon met felle uitlooppo gingen van de Alp'henaar Vreeswijk, die, zoals altijd, 'n ronde voorsprong trachtte te krijgen. Het gelukte hem echter niet om alleen weg te komen. Wallet bleef aan zijn wiel hangen en toen de voorsprong van de beide renners steeds maar groter werd, be sloten zij het sam'en te doen. De Groot, Summerlad en vele anderen werden gelapt. Slechts 10 deelnemers reden de race uit. In de eindsprint moest Vreeswijk het hoofd buigen voor de snelle Wallet. Wethouder v. Schaik reikte de prijzen uit cn Wal let, Vreeswijk en Summerlad reden een ere-rondje. HENGELEN LICHTFABRIEKEN EN REINI GINGSDIENST HENGELDEN. De jaarlijkse ontmoeting tussen de Sted Lichtf. en de Gem. Reiniging had tot resultaat dat de S. L. F. eige naar werd van de wisselbeker door deze driemaal achtereenvolgend te winnen. Van beide clubs namen 13 leden deel. Er werd gevist in de ringvaart bij de Oude Wetering. Uitslag: S. L. F. 3442 gram, G. R- 1590 gram. Kampioen van deze mid dag was wel J. Pelt S. L. F. die alleen 1067 gram aan de kant bracht. hizalOS

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6