Gewiekste Belgen namen twee gouden plakken mee naar huis Hongaarse voetbal-artiesten sterker dan de Zuid Slaven Ons polo-team arriveerde op Schiphol £e*U§ UIT HELSINKI Wereldrecordhouder Klein moest het hoofd buigen 17 MAANDAG 4 AUGUSTUS 1952 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 EEN FLESJE LIMONADE KOSTTE NEDERLAND DE BRONZEN PLAK De Finse muziekgezelschappen, die reeds maanden voor de Olympische Spe len iedere avond oefenden om alle bestaande volksliederen onder de knie tj krijgen, hebben het Wilhelmus tevergeefs of hooguit bij wijze van algemene ontwikkeling ingestudeerd. Geen enkele maal is de Neder landse driekleur aan de hoogste mast in top gegaan en geen enkele maal ook heeft ons volkslied op deze spelen weerklonken. Zaterdag hadden we nog een kleine hoop op onze wegïenners, waarvan Plantaz en Voorting de capaciteiten hadden om in het ongetwijfeld sterke, internationale veld een rol van betekenis te spelen. Het mocht helaas niet zo zijn. Tien minuten na de snelle eindsprint van de Belg Noyelle wisten we, dat we genoegen moesten nemen met de bronzen medaille van het ploegenklassement. Maar toen kwam het eigenaardige pechduiveltje, dat ons op deze Olympische Spelen ieder dag dwars gezeten heeft, opnieuw te voorschijn. De Belgische en Italiaanse ploegen werden uitgenodigd het goud en zilver in ontvangst te nemen, maar over Nederlanders werd niet gesproken. Natuurlijk werd ei- direct geprotesteerd. De jury bracht alle papieren op tafel en toen bleek, dat Van 't Hof uit Sassenheim, die voor het grote peloton over de eindstreep ging, door de heren niet was gezien. In ieder geval kwam hy in het klasse ment helemaal niet voor. Plantaz, die niet te ver achter wilde raken, demarreerde eveneens en zo was er in de tiende ronde een kopgroep van negen renners, waar bij twee Nederlanders waren. In de ze ronde gebeurde er echter een klein drama, dat het aspect van de strijd zou veranderen. In het grote peloton ontstond een valpartij, waar bij 25 renners over de keien rolden. De enkele jongens, die op de fiets bleven, wisten zich bij de kopgroep te werkenen daardoor werden de uitlopers uiteindelijk weer een in flink peloton opgenomen. De beslissing viel. In de elfde ronde viel de beslissing van deze Olympische wegwedstrijd. Drie Belgen, Noyelle, Victor en Grondelaers gingen er plotseling tussenuit en het peloton, dat zich waarschijnlijk het gevaar van drie Belgen op kop niet realiseerde, was er te laat bij. Alleen onze landgenoot Van Maenen en de Duitser Ziegler Voorting had pech Hoe gebrekkig de organisatie van deze wegwedstrijd was, bleek uit het feit, dat het probleem Van 't Hof pas in de loop van Zondag werd op gelost. Aanvankelijk werd medege- deel, dat de Sassemer gediskwali ficeerd was, omdat hij op ongeoor loofde wijze was geravitailleerd. Van 't Hof ontkende dit, maar de kamp rechter, de Fransman Dupin weiger de de zaak uit te zoeken, aangezien hij een uur na afloop van de wed strijd het vliegtuig naar Parijs moest hebben. Na veel geharwar, waarbij tientallen fouten in de administra tie van de jury aan het licht kwa men, bleek tenslotte, dat onze land genoot Van Maenen gezondigd had. Hij was het geweest, die uit het pu- bljek een flesje limonade had aan genomen, hetgeen volgens de voor schriften verboden was. Men had dus enige Nederlanders verward. maar de oplossing van het probleem reageerde snel genoeg. Zij grepen bracht ons alleen eerherstel voorj het wiel van Victor en volgden de tt jjyUg ^ie Qnze Zuiderburen ont- Van 't Hof, maar geen brons. Van Maenen werd gediskwalificeerd en daarmede was Nederland van de derde plaats verdrongen. In de voorste gelederen. Dubbel jammer is deze gang van zaken, omdat onze wegrenners een zeer goed figuur hebben geslagen en practisch de gehele wedstrijd in de voorste gelederen aan het offen sief deelnamen. Alleen Voorting ver bleef in deze wedstrijd in de achter hoede. Reeds in de tweede ronde stond hij met een lekke band langs de weg en dat kostte hem drie kost bare minuten, die op het moeilijke parcours van Helsinki niet meer in te halen waren. Dat de Haarlemmer desondanks de strijd niet staakte, ge tuigt van zijn goede wedstrijdmen taliteit. Lange tijd joeg hij alleen voort en wist tenslotte andere ach terblijvers te bereiken met wie hij de bijna 200 km. volmaakte. Een prestatie op zich! Aan de kop is er in deze wegwed strijd verwoed gevochten. Reeds in de vierde ronde begonnen de uit looppogingen en het was de Zweed Martenson, die het eerst met grote plannen demarreerde. In één ronde nam hij 65 seconden voorsprong op het peloton, waarin de Nederlanders Plantaz, Van 't Hof en Van Maenen zaten. De Zweed scheen er plezier in te hebben. Hij voerde zijn tempo steeds meer op, waarmede ook zijn voorsprong op het peloton groter werd. Van 't Hof, die de toestand gevaarlijk begon te vinden, zette eenklaps de achtervolging in. Spoe dig had hij de Zweed te. pakken, maar hij liet zich niet verleiden om samen verder te gaan. Resoluut trok hij de uitloper terug naar vier an dere vluchtelingen, zodat zich aan de kop een groepje van zes renners vormde. ketende. Met nog 55 km. te rijden had dit groepje van vijf een voor sprong van 1 min. 8 sec. De Belgen lieten prachtig teamwork zien. Om beurten trokken zij de kleine groep en met het dubbele Olympische goud voor ogen werd hun moreel sterker. Toen er nog vier ronden te rijden waren was de voorsprong op het pe loton uitgegroeid tot 5 min. 40 sec. Van 't Hof was echter met twee an dere renners een achtervolging be gonnen en lag op anderhalve minuut. De Belgen bekommerden zich ech ter niet meer om de jagers. Zij had den nog slechts één zorg: De Neder lander en de Duitser kwijt te raken. Wat Van Maenen betreft, gelukte dit. Hij kon het hoge tempo op een gegeven moment niet meer volgen en moest lossen. De Duitser beet zich echter aan de kopgroep vast. Toen de laatste ronde inging, wisten onze Zuiderburen, dat ze Ziegler niet kwijt zouden raken. Dat was een grote moeilijkheid, want de Duitser heeft de reputatie van een goed sprinter. Er was dus slechts een mo gelijkheid «om zich van het goud te verzekeren. Eén man moest demar reren. Het was Grondelaers, die er plotseling tussenuit trok en voor de twee achterblijvende Belgen was het een kleine moeite, om de Duitser vast te houdeji. De vluchteling was spoedig 400 meter voor en toen meende men, dat de beslissing ge vallen was. Maar er wachtte nog een verrassing van de tactisch rij dende Belgen. Plotseling ging ook Noyelle er vandoor. Hij wist zijn landgenoot te bereiken en samen stoven zy op de finish af, strijdend voor hun eigen kans. Noyelle bleek de sterkste. Victor, die de Duitser belet had om de vluchtelingen ach terna te gaan, nam genoegen met de ze Belgische overwinning en gunde Ziegler het brons. In de eindsprint liet hij hem gaan en bezette zelf de vierde plaats met de wetenschap, dat het goud van het ploegenklassement voor hem was. Het officiële individuele klasse ment van de Olympische wielerwed strijd op de weg luidt: 1. en olympisch kampioen: Noyel le (Belg.) 5.06.03; 2. Grondelaers (Belg.) 5.06.51.2; 3. Ziegler (Did.) 5.07.47.5; 4. Victor (Belg.); 5. Bruni (It.); 6. Eucconelli (It.); 7. Ghidini (It.); 8. Zeissner (Did.); 9. Andersen (Denem.); 10. van 't Hof (Ned.); 11. Plantaz (Ned,). Later vernamen wij officieus, dat Van 't Hof achtste werd. Het officiële ploegenklassement luidt: 1. en olympisch kampioen: België 15.20.42.1; 2. Italië 15.33.23.3; 3. Frankrijk 15.38.58.1. Zaterdag werd te Helsinki de Olym pische wegwedstrijd verreden. We zien hier de kopgroep tijdens de rit, kort voor het einde, geleid door Noyelle (nr. 24); achter he::i zijn landgenoot Grondelaers. De voetbalfinale tussen Hongarije en Zuid Slavië heeft er geen twijfel over gelaten, wie de titel van Olym pisch kampioen verdiende. De sterk ste kwam als winnaar uit de strijd, want in deze demonstratie van hoge school-voetbal bleken de Hongaren niet alleen over een langere adem, maar ook over een iets betere tech niek dan hun tegenstanders te be schikken. De liefhebbers van sensatie, die op de manier van: „Bedankt voor dat goedkope doelpunt". Hij schoot echter zo slecht, dat de Zuid Slavi sche doelman de bal met gemak stopte. Tot hilariteit van het publiek stapte Cajkovski toen op de mid- voor af en drukte hem bij wijze van dank eveneens de hand. De verdedigingen beheersten overi gens deze wedstrijd volkomen en vooral de productieve Slavische voor hoede had haar meester gevonden. het stadion van Helsinki warenM?' blanke stand ging de rust in gekomen, zijn ongetwijfeld teleurge steld huiswaarts gekeerd, maar de In de tweede helft werd het gro tere uithoudingsvermogen van de echte voetballiefhebbers konden naar Hongaren uiteindelijk de beslissende hartelust genieten. Vooral voor de rust toonden beide ploegen een mees terschap in balbehandeling en com binatievermogen, dat in Nederland nog nooit te zien geweest is. Het uit. verkochte stadion werd vergast op een typisch Midden-Europees spel. Er waren vernuftige enbrillante com binaties, die echter stierven in een wir-war van spelers. Het schot ont brak. De slechte schutterscapaciteit werd wel duidelijk gedemonstreerd, toen Hongaije een strafschop kreeg toegewezen wegens een overtreding van de Zuid Slavische linkshalf Caj kovski. Sarcastisch drukte de Hon gaarse midvoor deze speler de hand Sportief gebaar van Zatopek Emil Zatopek, de Tsjechische athleet, die te Helsinki driemaal olympisch kampioen werd, op de 10.000 meter, de 5000 meter en de marathon, heeft zijn gou den medaille, welke hy op de 5000 meter won, aangeboden aan de Duitse loper Herbert Schade. De Tsjech was van me ning, dat hij zonder de heroische strijd met de Duitse kampioen waarscr >»:lijk niet zou hebben gezegevierd en daarbij het Olym pische record zou hebben verbé terd. Schade werd in die wed strijd derde achte-r de Fransman Mimoun. Dr. Karl Ritter von Halt, pre sident van het West-Duitse Olympisch Comité, heeft profes sor Cruz, de Tsjechische verte genwoordiger in het internatio naal olympisch comité medege deeld, dat het ridderlijke aan bod niet kan worden aanvaard, 'indat de medaille aan de wer kelijke overwinnaar toekomt. Zatopek heeft tijdens de ath- letiek wedstrijden te Helsinki be wezen de grootste loper van het ogenblik te zijn, aldus Von Halt. Zondagmiddag arriveerde een groep Nederlandse deelnemers aan de 15e Olympische Spelen te Helsinki in ons land. Het was een aantal zwemmers, zwemsters en de voltallige waterpoloploeg, die we hier het vliegtuig zien verlaten. Onder meer zien wij op de voorgrond de zwemsters Irma Heyting-Schuhmacher; Wies LinssenVaes- sen; Ria van der Horst en Nel Gerritse. Een enthousiaste menigte verwelkomde de deelnemers. factor. Naar mate de tijd vestreck, verloren de rushes van de Zuid Sla ven hun snelheid en werd het fijne borduurwerk van samenspel uit de eerste helft vervangen door lange en vaak onnauwkeurige trappen. De Hongaren wisten hun snelheid ech ter te handhaven. Toen een van de Hongaarse verdedigers de bal met een ver schot naar voren zond, stoof Palotas rijteen op het doel af. Half struikelend ging hij langs de Slavi sche rechtsback, draaide handig om de uitgelopen keeper héén en had weinig moeite om de bal in het ver laten doel te trappen. Onder de Hongaarse supporters op de tribune brak een vreugde-paniiek los. Zij vielen elkaar om de hals en het ontging de meeste, dat linksbui ten Czibor met een hard schot via de binnenkant van de paal de voor- (Van onze ondeskundige mede werker tydens de afgelopen Olympiade). De terugreis verliep vlot, ge zellig en had andere voortreffe lijke eigenschappen tot Amster dam; daar hield de voorspoed op. Terwijl we de Helsinki-expres uitstapten, ontwaarden we een grote menigte, die luidkeels schreeuwde: Zit Kronus soms bij jullie in de wagon?" Juist wilden we (bescheiden) glimlachend naar voren treden, ïoen we tussen de menigte grote manden overrijpe tomaten en lange hooivorken zagen staan. Een onderdeel van een seconde aarzelden we, toen vroegen we vlug: „Bedoelen jullie die lam straal van „De Leidse Courant?" „Ja", juichte de menigte, „en deed een verwoede greep naar de hooivorken en de tomaten. We weten niet, waaraan we het verdiend hebben, maar pre cies op tyd kregen we de juiste ingeving: „Die is niet meegeko men" brulden we opgelucht, „hij had zijn washandje in zijn hotel laten liggen en komt nu een trein later." De teleurstelling was alge meen. Een ogenblik leek het of de menigte zich dan maar met ons tevreden wilde stellen en zo doende onbewust nog haar doel zou bereiken, toen riep er een: Lamaar jonges. Dan gaan we eerst even naar Halfv/eg Fanny BlankersKoen huldigen. Als we een beetje opschieten, zijn we nog net op tijd terug." Via Utrecht hebben we Leiden bereikt en hopen nu maar, dat de politie hier even paraat is, als haar collega's in Helsinki. KRONUS. sprong enkele minuten later ver grootte tot 2—0. Zuid Slavië was hiermede een geslagen ploeg. De kans op de overwinning had de uitgeput te spelers tot op dat moment staande gehouden, maar met een 2—0 achter stand volstonden zij er mee om in de verdediging te gaan en verdere Hon gaarse doelpunten te voorkomen. De Engelse scheidsrechter Ellis, die de wedstrijd leidde, had een gemak kelijke taak en behoefde de teugels niet te strak aan te trekken. In het Olympisch voetbaltournooi is het goud en zilver terechtgekomen bij de ploegen, die hierop de meeste aan spraak maakten. De prinsessen Batrix en Irene woonden de wedstrijd by. Laatste Zwemfinales HIJ WERD SLECHTS DERDE Drie Amerikaanse vlaggen gingen in top In het zwemstadion van Helsinki de aandacht opeisen. Het was Eva waren duizenden belangstellenden i Szekely, die na het laatste keerpunt Zaterdagavond getuigen van de laat- j een achtervolging op Eileen Kawa- ste finales, die verzwommen werden. moto inzette, maar het zwemstertje En speciaal op deze laatste dag heb- j van Hawaii vocht terug en bleef der ben zij waar voor hun gekregen. de. Met 5 min. 12.1 sec., een prachtige In de finale 200 meter schoolslag I tijd voor een 50 meterbaan, werd heren speelde zich hetzelfde drama j Gyenge kampioene maar ook Eva af als enige dagen geleden op de 100 j Novak, Eileen Kawamoto en Carry meter rugslag dames. Zag toen de Green bleven onder het Olympisch reeds bij voorbaat tot Olympisch kam 1 record, dat enkele dagen tevoren pioene bestempelde Geertje Wiele- door Eileen Kawamoto en Daphne ma zich het goud ontglippen, thans Wilkinson (G.b.) op 5 min. 16.6 was was het de wereldrecordhouder Her- j gebracht, bert Klein uit Duitsland, die de zelfde onaangename ervaring moest opdoen. Zelfbewust was hij naar de start gestapt en direct nadat het schot gelost was, nam hij de leiding. Toen Klein na het. derde keerpunt zijn voorsprong nog steeds wist te handhaven, twijfelde niemand meer aan zijn overwinning. Maar de Ame rikaan Stassforth en vooral de Australiër Davies, die bijna de gehele wedstrijd in zesde positie had gele gen, bleken meer in hun mars te hebben dan Klein. Op de laatste der tig meter werd de Duitser door deze twee studenten gepasseerd en kreeg in plaats van goud het brons. Zo fel was deze strijd geweest, dat alle drie zwemmers het Olympisch record bra ken. Erg sportief gedroeg de Duitser zich niet na de race. Hij stond met opeengeklemde lippen op het erepo dium, feliciteerde zijn overwinnaars niet en weigerde met hen voor de fo tograaf te poseren. De tijd van Davies was 2 min. 34.4 sec. Weer de Hongaarse meisjes. Even fel en spannend was de strijd in de finale van de 400 meter vrije slag dames, waarin het weer Hpnga- rije was, dat de boventoon voerde. De sterke Deense Ragnhild Andersen— Hveger was tot aan het tweehonderd meter keerpunt aanvoerster van het achttal, met het Amerikaantje Kawa moto en Eva Novak. Met de Hongaar se allround zwemster, vormde zij de spits van het veld, maar Valeria Gyenge, met Katalin Szoke de nieuw ste aanwinst van Hongarije, kwam vanuit de achterhoede opzetten en terwijl de achtvoudige Deense we reldrecordhoudster steeds meer te rugviel, kwam Valeria naar voren om de kop over te nemen. Eva Novak handhaafde haar tem po en haar tweede positie tot de laat ste slag. Nog een Hongaarse kwam De zwem-marathon. In de eindstrijd van de 1500 meter vrije slag deed Ford Konno, wat men van hem verwacht had. Nadat hy samen met Hashizume de Braziliaan Okamoto teruggewezen had ontwikkel de zich 'n duel tussen de Amerikaan en de Japanner, dat de duizenden op de geheel bezette tribunes in vervoe ring bracht. Aarvankelijk had Hashi zume enkele meters voor gelegen, maar na 1.000 meter, juist toen aan ae hand van de tussentijden (400 me ter in 4 min. 45.6, 800 meter in 9 min. 44.4 sec. en 1.000 meter in 12 min. 14.7 sec) duidelijk werd, dat een nieuw Olympisel record op stapel stond, begon de Japanner vermoeid te geraken. De v/enteling in zijn schouders werd rukkerig en zijn beenslag onregelmatig. De tengere Konno ging echter steeds beter en soepeler zwemmen en snel nam hij een voorsprong, die hij in de loop van de resterende baj.en tot een tien tal meters vergrootte. Halverwege de laatste baan bezorgde Konno de veel voudige wereldrecordhouder, de Australiër John Marshall, zelfs een lap. Met een laatste 100 meter in pre cies 1 minuut en 12 seconden, hees Ford Konno zich even later op de kant, blij met zijn zege en zo fris als een hoentje. Nog geen half uur na de ceremo nie ter ere van Foi 1, Hashizume en Okamoto klonk „The star spangled banner" voor de zoveelste maal over het wat°r in nu ging niet een Amerikaanse vlal- boven het sco- ringsbord omhoog, maar drie. Deze driedubbele prest «tie werd gele verd door de Cc-lifornische meisjes Pat McCormick, Paula Myers en Juno Irwin—-Stover, die in een prachtige demontsratie van lichaamsbeheersing, bevalligheid en moed de medailles bij het toren- springen hebben g -wonnen. Amerikanen bovenaan in het bokstournooi De uitslagen van de finales van het olympisch bokstournooi luiden: Vlieggewicht: Brooks (V.S.) w.o.p. van Basel (Did.). Bantamgewicht: Hamalainen (Fin land) w.o.p. van McNally (Ierland). Vedergewicht: Zachara (Tsj. SI.) w.o.p. van Caprari (It.). Lichtgewicht: Bolognesi (It.) w.ojp. van Antkiewicz (Polen). Lichtweltergewicht: Adkins (V.S.) W.o.p. van Mednov (Rusland). Weltergcwicht: Chychala (Polen) w.o.p. van Soherbakov (Rusland). Zwaarweltergewicht: Papp (Hon garije) w.o.p. van Schalkwijk (Z. A.). Middengewicht: Patterson (V.S.) won door k.o. in de eerste ronde van Tita (Roemenië). Halfzwaargewicht: Lec (V.S. w.o.p. van Pacenza (Argentinië). Zwaargewicht: Sanders (V.S.) won Van Johansson (Zweden) door dis kwalificatie in de tweede ronde. Jo hansson werd gediskwalificeerd om dat hij geen partij gaf. In het bokstournooi veroverden de Amerikanen dus 5 gouden medailles. OLYMPISCHE BALANS Nu de olympische spelen be ëindigd zyn, ziet de verdeling van de gouden, zilveren en bronzen medailles er als volgt uit: goud zilver brons 1. Ver. Staten 40 20 2. Rusland 22 30 16 3. Hongarije 15 10 16 4. Zweden 12 12 9 5. Italië 8 9 3 6. Frankrijk 7 6 5 7 Tsj. Slowakije 7 3 3 8. Finland 6 3 11 9. Australië 6 2 3 10. Noorwegen 3 2 11. Zwitserland 2 6 6 12. Zuid Afrika 2 3 1 13. Jamaica 2 3 14. Denemarken 2 1 2 15. Turkije 2 1 16. Japan 1 6 1 17. Gr. Brittannie 1 2 8 18. Argentinië 1 2 1 19. Polen 1 2 1 20. Canada 1 2 21. België 1 2 22. India 1 1 1 23. Zuid Slavië 1 1 24. Roemenië 1 1 25. Nieuw Zeeland 1 2 26. Brazilië 1 1 27. Luxemburg 1 28. Duitsland 1 16 29. Nederland 5 30. Iran 3 4 31. Chili 2 32. Oostenrijk 1 1 33. Libanon 1 1 34. Spanje 1 35. Mexico 1 36. Trinidad 2 37. Korea 1 38. Venezuela 1 39. Uruguay 1 40. Egypte 1 41. Portugal 1 42. Bulgarije Ook geen goud voor onze wegrenners

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5