DUINSTREEK Sociale Studieweek in Rolduc Voorhouts Wit-Gele-Kruis in eigen huis flAANPAG 4 AUGUSTUS 1952 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Mens en gemeenschap in hun wisselende verhouding ROLDUC, 3 Augustus. Wanneer langs de weg van Kerkrade, tussen de beide mijnschachten van de Dominale door, het koren rijpt, is het tijd voor ae Rolducse Studieweek, de wijd bekende stichting van wijlen doctor Poels. Zijn geest is wel in het bijzonder deze keer vaardig over de vierhonderd deelnemers, mannen en vrouwen, priesters en leken, autoriteiten en nede rige werkers uit gans het land. Want een van Poels' bijzondere problemen heeft door het algemeen onderwerp van deze 21ste Week bijzondere actuali teit verkregen. Het gaat deze keer namelijk over het blijvende en het wis selende in de maatschappelijke verhoudingen, in een tijd, dat men steeds meer aandacht gaat schenken aan de sociale wetmatigheden. Hierdoor krijgt de mens enerzijds een grotere kans. anderzijds loopt hij een enorm gevaar. In deze dagen zullen de leergierigen op Rolduc door bun vijf .lesgevers" de mens en de gemeenschap beter leren kennen in hun blijvende en hun wis- seles^e verhouding. Bezorgdheid van velen. Zowel de Franse sociale week in Dijon als de dagen van de Katholie ke Middenstand te Apeldoorn hebben stof genoeg opgeleverd voor een ge sprek op Rolduc. Dat bleek vandaag reeds tijdens de vrije uren en op de traditionele praatavond, in aanwezig heid van de hoogsten uit het land. Men had nochtans het nodige begrip omtrent afstand bev/aren. In Dijon namelijk had men zich weliswaar ge concentreerd op de brief van de Paus, die prachtige verhandeling over rijk dom en armoede; maar toch in hoofd zaak wareni specifiek Franse aangele genheden van maatschappelijke aard in bespreking gekomen. En wat Apel doorn betreft, bleek reeds op deze eerste dag verschil van standpunt, meer in het bijzonder ten aanzien van de rede, die prof. Veraart had gehouden. Wij komen daar wel op terug. Richten we ons thans liever op de betekenis van het gekozen onderwerp tijdens deze week, een onderwerp, dat door de hoofdaalmoezenier van Sociale Werken in Limburg, de zeer- eerwaarde heer Karei Roncken, se dert enkele jaren opvolger van dr. Poels, heeft ingeleid. De bezorgdheid van velen kristalli seert zich volgens hem rond de vraag: moeten wij de mens helpen van bui ten af door meer sociale rechtvaar digheid en sociale zekerheid, of moe ten wij de wereld verbeteren van binnen uit door hervorming van de mens. Het is voor aalmoezenier Ron cken duidelijk, dat deze simplistische tegenstelling niet de volle werkelijk heid weergeeft. Tussen de mens en de wereld die hem omringt heerst namelijk een niet doorzichtige wis selwerking. De mens is onderworpen aan sociale wetmatigheden, waarvan hij zelf de oorzaak is. Het algemeen onderwerp, dat be- zorgdhedi van velen verraadt, is op deze eerste dag te Rolduc niet slechts behandeld van de maatschappelijke kant, maar ook van geestelijke zijde en wel tijdens de preek in het Ope ningslof. En in meer zakelijke kring heeft prof. Schoonenberg S.j. uit Am sterdam een tweeledige vraag gesteld naar aanleiding van het feit, dat voor de christelijke mens natuur en we reld, stof en samenleving een posi tieve waarde bezitten: moet deze waarde steeds principieel christelijk zijn, of kunnen wij haar aanvaarden als zij in> een christelijk leven kan worden geïntegreerd; en wanneer mag men „in naam van Christendom" een oordeel uitspreken over de wereld met haar sociale ver schijnselen? De antwoorden op beide doordrin gende vragen zullen in de volgende lessen stellig en duidelijk worden ge geven. Maandagmorgen spreken prof. dr. J. A. J. Peeters C.s.s.R., hoogle raar van de Katholieke Universiteit te Nijmegen over „Mens en tijd" en dr. R. Hulpiau uit Brussel over „Mens en gemeenschap". Veilig binnen de oude Abdij. Telkens weer als wij de Limburg se studiedagen, met veel geduld en liefde door Jan Maenen voorbereid, bezoeken, treft ons de traditie, ge waarborgd als het ware binnen de grijze muren (hier en daar door mijn- schade helaas verzakt) van de oude abdij der eerste delvers van het zwar te goud. Niet zodra waren we deze keer de poort binnengegaan, dezelfde waar kort geleden nog een triomfale reünie van oud-Rolduciëns in- en uittrad, of we stonden tegenover de portiers loge van Sjang, de in dienst vergrijs de, nochtans nauwelijks verouderde „burgemeester van Rolduc", dezer dagen door Paus en Koningin onder scheiden voor vele jaren van trouw. Hij kent iedereen terug en iedereen is hem toegenegen, omdat Sjang min of meer een episode vormt in de ge schiedenis van dé Rolducse Studie week. POES TEGEN LEEUW Ongelijke strijd voor deleeuw Hoe ze er precies was ingekomen, was nogal duidelijk: door de tralies Doch waarom ze zich daadwerkelijk in het hol van de leeuw had gewaagd, zal altijd wel een raadsel blijven. In ieder geval stapte het jonge poesje dezer dagen met kleine parmantige pasjes in de kooi van de oude, eer biedwaardige artis-leeuw Sheik rond. Poes trok zicji er niets van aan, zich in het domein te bevinden van de gene, die vroeger jaren een der groot ste en fraaiste van zijn ras was al heeft hij dan in de loop van zijn lange leven de eens fier wapperende manendos verloren. Poes ging eens in 't zand zitten, besteedde de no dige aandacht aan haar make-up en toonde niet de minste belangstelling voor Sheik, die aan de andere kant van het verblijf in stomme verbazing naar het nietige diertje keek, dat zo vermetel was hem in de zoete mij mering van de oude dag te storen. Toen z'n groen-flikkerende blik ken geen enkele uitwerking op de gemoedsrust van het katje bleken te hebben, stond hij op, kennelijk hoogst verontwaardigd! Eén. twee maal schudde hij de reusachtige kop, hetgeen ondanks het gebrek aan manen op iedereen behalve het katje diepe indruk maakte. Toen kwam hij nader. Stap voor stap, als een onafwendbaar noodlot voor poes. Eindelijk, toen een grote scha duw over haar heenviel, keek poes nonchalant op. Sheik bromde even en scheen te overleggen wat hem te doen stond. Doch voor hij tot welke daad ook kon overgaan, kwam poes in actie. Zo hoog 't maar kon. krom de ze haar jong ruggetje; haar «taart werd dik en met alle energie, die in haar was, begon ze te blazen. Sheik staarde verwonderd naar be neden, naar het kleine wezentje daar in 't zand. Poes blies nog eens, het bekje wijd opengesperd. Weer schud de Sheik de kop, verwonderd. En toen draaide de koning der dieren zich eensklaps om en wandelde zo statig mogelijk terug naar z'n slaap- hoekje. Poes blies zachtjes nog wat na en wierp zegevierende blikken naar de brede, geelbruine rug. Ver volgens wijdde ze zich weer aan haar make-up. En de geschrokken oppasser haast te zich Sheik van de kleine indring ster te „verlossen". Nadat door pastoor Bresser het nieuwe gebouw van het Wit-Gele Kruis was ingewijd, heeft burgemees ter De Graaff, tevens voorzitter van het Wit-Gele Kruis, het gebouw of ficieel geopend. Vele belangstellenden waren aan wezig, o.a. de heer Jansen, vert. v. d. Z.-H. Bond, weth. Deutekom, de ge meente-secretaris, de districtsleid ster Zr. Loves, de heer Germing, voorzitter van het Groene Kruis te Sassenheim, Broeder Ephrim, namens de St. Aloysius-Stichting, de .bestu ren v. d. L.T.B., K.A.B. en Midden stand, Zuster v. d. Staak en de dok ters H. A. Bots en A. W. Bots. Bericht van verhindering was bin nengekomen van de afd. Lisse Beek brug, Zusters van St. Agnes en van de Fed. Commissie voor Kinderhy- giëne in Z.-H Vele bloemstukken gavern aan het interieur een feestelijke aanblik. Na een welkomstwoord wierp de burgemeester een terugblik in het verleden vanaf 1922 toen de wijkver pleging is opgericht in samenwerking met de St. Elisabeth-vereniging, na een samenspraak met pastoor Heyt- veld en dr. H. Bots. Grote moeilijkhe den waren te overwinnen, tot het moment dat het niet verder ging. De voormalige ambtswoning van de dokter kwam vrij. Het resultaat ziet u. Namens het bestuur hartelijk dank aan allen die hebben medege werkt tot dit resultaat. Gaarne ver klaar ik dan ook dit gebouw voor geopend. Grote waardering had spreker voor het Architectenbureau v. Oerle en Schrama uit Leiden en de firma's Warmenhoven, v, Kesteren, IJssel- muiden en Jansen, die met zeer be perkte financiën hier iets groots tot stand hebben gebracht. Wethouder Deutekom bracht de ge lukwensen over van het gemeentebe- stuur, terwijl pastoor Bresser het be- i stuur ook hartelijk feliciteerde met dit behaalde resultaat. Grote waar dering had spreker voor het vele werk van het bestuur. Namens het architecten-bureau sprak de heer Schrama zijn beste wensen uit, en tevens zijn dank voor de opdracht. Hoewel bescheiden van middelen, hebben wij dit werk toch gaarne gedaan. Ook bracht spr. hulde aan de medewerkers, die met groot NOORD WIJKERHOUT Spoedeisende raadsvergadering Heden, Maandagavond, 19 uur, komt de raad der gemeente in spoedeisen de vergadering bijeen. Het voornaamste punt der agenda is een voorstel van B en W tot het sluiten van een geldlening en een voorstel van B en W tot het geven van voorschotten aan de woning bouwvereniging „St. Antonius van Padua", voor de bouw van woning wetwoningen. Voor het Middenstandsdiploma slaagden de dames R. van der Berg, R. van Deuzen en C. Nulkes. Als mede de heren Jac. Aartman, Joh. Aartman, B. Koomen, C. van der Slot en H. Warmerdam, allen leer lingen van de R. K. Handelsavond school. STOMPWIJK PAARDENSPORT L.T.J. Slechts een matige belangstelling had dit jaar deze toch altijd zo ge zellige paardensportmiddag, waarin de L.T.J.-leden met boerenpaarden elkaar in behendigheid proberen de loef af te steken. Dit jaar mochten ook de dames hun kunnen proberen. Gestart werd met ringrijden waar in de prijzen werden gewonnen door: 1. G. v. Vliet, 2. H. van Santen, 3. N. v. Schie. De Hindernis wedstrijd werkte sterk op de lachspieren. Het is ook niet zo makkelijk voor een stoere L.T.J.-er om een damesschort aan te doen en de was op te hangen. Maar het kwam toch meestal wel aan, al was het een heel gepeuter. A. v. Schie won hier bij de le prijs, gevolgd door N. v. Schie en L. v. Santen. Stoelendans voor heren bracht naast gezellige muziek ook een ge- «ekreeen on cfoivr nnrianVc rip vprwficrip enthousiasme, wat bij alle voorop stond, hun werk hebben gedaan. Namens het Groene Kruis Sassen heim complimenteerde de heer Ger ming het bestuur en dankte voor de uitnodiging. Namens de Provinciale Bond bracht de heer Jansen de gelukwensen over, tevens van de Fed.-Commissie en de gemeente Noordvijk. Hierna werd een rondgang ge maakt door het gebouw. Veel bewon dering was er voor de ruime boven kamer en voor de dokterskamer, met zijni moderne installatie. Voorhout heeft er een practisch gebouw bij. HILLEGOM Ceb.: z. v. J. W, Verhaar en A. M. Huijsmans; z. v. D. Boef en S. van Es; z. v. S. van den Bosoh en W. Hei kamp; d. v. H. M. Berbee en J. A. Weijers; z. v. J. C. G. Kat en E. Wie- belitz. Ondertr.: M. T. E, Vis en L. J Kappert; H. van Dorp en P, Does; J. Bruining en D. Faas. Getr.: J. Staal en T. Kiewiet. Overl.: C. M. Burger-Bakker, vr,, 84 jaar, Sleutelbeen gebroken Bij een botsing tussen een wielrijder en een motorrijder, toen de eerste de Air/- bachtsstraat kwam uitrijden, brak de motorrijder een sleutelbeen; De Rijks-verkeerspolitie nam de situatie op en liet foto's maken. Voor het praktijkdiploma Boek houden, slaagden A, Duinhoven, C. Pouw en A. Beelen. Voor het diploma Engelse Handels- corespondentie der Ned. Associatie voor Praktijkexamens slaagden G. J. Beutelink, G. J. Slabbekoorn en J- Verhoeven. IISSE POSTHUME UITREIKING OORKONDEN OORLOGS SLACHTOFFERS. Zaterdagmiddag had ten gemeente huize een korte en plechtige bijeen komst plaats, ter gelegenheid van de uitreiking der oorkonden aan de fa milie van de oorlogsslachtoffers dezer gemeente. In de raadzaal was een stemmings volle versiering aangebracht. De burgemeester, mr. Th. M. J. de Graaff, sprak de familie van de oor logsslachtoffers toe, waarin hij uit drukking gaf aan zijn gevoelens van medeleven met de families, die het verlies van een dierbare betreurden, doch ook maakte hij gewag van de dank der Nederlanders aan de man nen, die in de strijd voor Nederlands onafhankelijkheid het hoogste offer brachten. Spr. wees op de dodenherdenking op 4 Mei en op de bevrijdingsdag var 5 Mei, waarop de banden blijven tus sen hen en ons. De tegenwoordigheid van de Nat. Reserve, verpersoonlijkt de overtui ging, dat alle krachten moeten wor den aangewend om ons eigen volks leven tegen elke dwingelandij te verdedigen, welke overtuiging een ere-saluut is aan de overledenen. Met gepresenteerd geweer werd daarna enige ogenblikken stilte be tracht. De burgemeester verklaarde vervolgens deze bijeenkomst te heb ben belegd 'omdat de minister van oorlog hem namens de regering had verzocht aan de nabestaanden tot uitdrukking te brengen, dat de rege ring steeds in erkentelijkheid en respect de gesneuvelden blijft ge-- denken. Achtereenvolgens reikte de burge meester hierna de posthuum ver lende oorkonde uit aan T. Kulle, die op 10 Mei 1940 te Valkenburg sneu velde, aan J. J. Kortekaas, die op 6 Januari 1948 te Pakalongen (Indo nesië) is gesneuveld en aan N. Ob- dam die op 15 Januari 1949 te Singa- pama in Indonesië sneuvelde. Hiermede was deze indrukwekken de plechtigheid geëindigd. Personalia. De heer C. van Vel- zen, kommies-dienstgeleider der Dir. Belastingen alhier, is overgeplaatst naar Leiden en heeft Lisse als stand- zellige sfeer ondanks de verwoede strijdlust waarmede men de ander geen stoel onder het zitvlak gunde. A. v. Schie was het handigste en won voor de 2e keer een le prijs, P. v. Schie 2e en C. Overdevest 3e. De stoelendans voor dames werd gewonnen door Dora v. d. Kroft als le, Corrie Koot 2e en Riet Onderwa ter won de 3e prijs. Zijn opvolger wordt de heer Van den Berg uit d gemeente Katwijk. Geb.: Anna M., d. v. G. W. Baars en G. C. J. Beijk; Hendrina J. A., d. v. J. H. Janson en A. H. Langelaan; Maria J. A., d. v. P. Warmerdam en M. v. d. Reep. Ondertr.: Dirk P. van Breenen, 25 j., te Hillegom en Martha Balken ende; Wilhelmus J. Kool, 26 j., te Haarlem en Erna Steinmeier, 29 j.; Jacobus G. Opstal, 29 j., en Petro- nella M. A. van Nobelen, 22 j.; Jeroen L. Couzijn, 29 j.t te Hillegom, en Adriana M. van der Lans, 24 j.; Cor nells P. N. Slobbe, 22 j., te Den Hel der, en Cecilia Warmerdam, 21 j.; Wilhelmus J. Stroombergen, 23 j., te Hillegom, en Cecilia G. Beugelsdijk, 23 jaar. Getr.: J. Warps, te Diemen, en F. M. de Kwaasteniet; J. J. Schmoll, te Noordwijk, en M. J. Dol; B. A. Augus- tinus en A. M. Wassenaar. Overl.: Catharina M. Aben, 66 j., echtg. v. Q. M. Houberg; Jacob de Vries, 80 j., wed. v. M. A. v. Dongen. KATWIJK Geb.: Janna, d. v. J. van der Plas en A. van der Plas; Lena d. v. P. van Duyvenvoorde en J. van Beelen; Catharina T. W., d. v. D. van der Bent en C. T. J. Slats; Huberta C., d. v. A. Haasnoot en M. Maagdelijn; Arendje, d. v. D, van der Plas en W. van Duyn; Gijsber? J., z. v. J. Varke- visser en M. C. Verboom. Ondertr.: N. J. van der Plas en C. Berkheij; C. van Klaveren en A. van der Plas; G. M. M. Bekx en G. P. van Delft. Getr.: K. van der Bent en J. C. van Duyn; D. van Duyvenbode Barnhoorn; R. van Duyvenbode en A. Sipma. Overl.: P. Zwanenburg, 58 jaar, echtgenoot van M. Erkelrrtens; C. v. Schie, 62 jaar. NOORDWIJK Geb.: Theodorus C. J., z. v. N. J, Groen en H. Jansen; Adriana A., d, v, J. Plug en A. Vink; Maria C. G. H., d. v. G.H. Carsjens en M. G. J. Mooyekind; Raymond D. R. z. v. L. Tawaris en M. D. Maurits; Theodora A., d. v, J. J. Glasbergen en C. M. Steen voorden; Johanna M., d. v. C. S. Viuk en M. A. Schelvis; Antonius P. M., z. v. H. van Rossüm en C. J. Duindam. Ondertr.: W. Scheffelaar Klots, 33 jaar en H. L. Verhoog, 38 jaar. W. P. Brax, 23 jaar en J. Th. Doove, 22 jaar. Getr.: E. Steenhouwer en F. Noor- duijn. Overl.: Willem Bosman, 71 jaar; Johannes Verweij, 34 jaar. VOORSCHOTEN HERZIENING UITBREIDINGS PLAN IN VERBAND MET R.K. SEMINARIE VAN DE PATERS MONTFORTANEN. Door de architect Bijl te Bergen, werd namens zijn opdrachtgever, de Provinciaal der Paters Montfortanen te'Meerssen, aan het College van B, en W. de medewerking verzocht tot het verwerkelijken van de door ge noemde orde voorgenomen bouw van een R.K. Seminarie, op een terrein, hetwelk is gelegen bij de kruising van Papelaan en de spoorbaan Lei den-y's Gravenhage. Bedoeld terrein wera onder voorbehoud voor dit doel reeds aangekocht. In verband hiermede werd door B. en W. contact opgenomen met de stedebouwkundig adviseur van de gemeente, het architectenbureau Ver hagen, Kuiper, Gouwetor en de Ra- nitz te Rotterdam en tevens met de commissie van Advies voor de Uit breidingsplannen voor Zuid-Holland, bij welke instanties de bestemmings toewijzing, welke uit het vorenom- schreven bouwplan voortvloeit, geen bezwaren bleek te ontmoeten. Het college van B. en W. is de mening toegedaan, dat het gemeentebestuur zijn medewerking in deze niet moet onthouden. Een ontwerp van een in verband hiermede noodzakelijke par tiële herziening van het uitbreidings plan in hoofdzaak, in dier voege, dat het onderwerpelijke terrein (thans bestemd voor agrarische doeleinden) daaraan wordt onttrokken en na be stemmingswijziging, toegevoegd -aan het uitbreidingsplan in onderdelen als gedeelte „Papelaan", ligt thans met de daarbij behorende bebou wingsvoorschriften ter visie. Daar na openbare bekendmaking van de ont- werpherzieningen tijdens de periode 15 Mei t.m. 12 Juni 1952 geen be zwaarschriften zijn binnengekomen, stellen B. en W. thans voor het ont- werp-besluit vast te stellen. Buurtfeest Recht door Recht. De buurtvereniging „Recht door recht" van Donklaan en omgeving, heeft Zaterdag weer haar jaarlijkse feest gevierd voor de buurtgenoten. Na dat een optocht gehouden was met versierde fietsen, steps, wagens, en dargelijke, waarbij de Laurentius- Harmonie zijn medewerking verleen de en die door de Narcisstraat, Oran jekade, Papelaan naar de Donklaan ging, opende de voorzitter van de buuiHvereniging, de heer H. Stee houder, de feestelijkheden met een speechje, waarin hij zijn vreugde er over uitsprak, dat de pessimisten, die voor Zaterdag regen voorspelden omdat het bij een buurtfeest op de Donklaani altijd regent, ongelijk ge kregen hadden. Spreker was dank baar voor de medewerking van de burgemeester en van de Koningin Wilhelminavereniging. Toen werd een serenade gebracht aan het echtpaar A. Teunissen en W. E. Teunissen-van Doorne, die hun gouden huwelijksfeest vierden. De Laurentius-harmonie speelde enkele vrolijke wijsjes en voorzitter Steehou der complimenteerde de feestende oudjes. De kinderspelen, waaraan natuur lijk met groot enthousiasme werd deelgenomen, vulden de middag. Er schalde gezellige muziek over de Danklof en natuurlijk werden de kinderen getracteerd, zelfs dikwijls rijkelijk. 's Avonds zetten de groteren van de buurt de bloemetjes buiteni. Er werd kuipje gestoken, ringrijden trok veel belangstelling en het dansje tot slot, waartussen natuurlijk gezellig gehost werd, bracht een feestelijke avond. De buurtvereniging kan weer op een geslaagd feest terug zien. RESTAURATIE VAN DE KOEPEL VAN „HUIZE BIJDORP". Het bestuur van Huize Bijdorp overwoog een half jaar geleden om over te gaan tot sloping van de enigszins vervallen stenen koepel, welke zich op het terrein van de in richting hervindt en wendde zich in verband hiermede tot het College van B. en W., ter verkrijging van de daar toe vereiste vergunning. Bedoelde koepel is één van de theekoepels, welke kenmerkend waren voor alle 18e en 19e eeuwse buitenplaatsen en is voor zover bekend, dat laatst.o' geblevene in onze vroeger aan bui tenplaatsen zo rijke gemeente. Naar de uiterlijke vorm te oordelen, dateert deze koepel uit het midden van de vorige eeuw. Hoewel niet zo fraai als de sierlijke 18e eeuwse theekoe pels, zou het evenwel uit een histo risch en cultureel oogpunt zeer te betreuren zijn, indien dit karakteris tieke gebouwtje zou verdwijnen. Voorschoten zou hiermede één van zijn thans helaas zo weinig pittoreske punten verliezen, terwijl tevens het door de koepel gevormde monumen tale afsluitingsbeeld van de Papelaan verloren zou gaan In verband hier mede hebben B. en W. de mogelijk heid bezien om de koepel in het dorpsbeeld te behouden en is aan de directeur van Openbare Werken op dracht gegeven een kostenbegroting •te maken van de noodzakelijk te ver richten herstelwerkzaamheden. Uit deze begroting blijkt, dat hiermede een bedrag van 1000.zal zijn ge moeid. Na veel besprekingen met het bestuur van Huize Bijdorp werd in beginsel overeengekomen, dat Bij dorp en de gemeente ieder de helft van bedoelde kosten zouden dragen. Na herstel zal de koepel door het be stuur van Bijdorp gratis ter beschik king worden gesteld als clubhuis voor de R.K. Meisjespadvindsters, terwijl de onderhoudskosten, in de toekomst door de jeugdbeweging zul len worden gedragen. Gezien het vo renstaande stellen B. en W. de raad voor 500.als bijdrage in de her stelwerkzaamheden van de koepel bij te dragen. Gemeenteraad. De Raad verga dert Vrijdagavond a.s. 's avonds om 8 uur. De agenda vermeldt o.a.: Voor stel tot subsidie aan de Stichting Ka tholieke Gezinszorg en Gezinshulp te Leiden. Voorstel tot een bijdrage in het „Bekroningsfonds" t.b.v. de In tern. Bloemententoonstelling „Flora 1953". Verlening van een- jaarlijk se subsidie aan de Ned. Ver. tot Rheumatiekbestrijding. Medewerking van de Raad voor de aanschaffing van leer- en leesboeken t.b.v. de R.K. Jongensschool. Een voorstel om het onderhoud van de beplanting rondom de kleuterscholen in deze gemeente door en voor rekening van de Ge meente te doen verzorgen. Herzie ning van het uitbreidingsplan in hoofdzaak en het uitbreidingsplan in onderdelen terrein omgeving Hofweg en terrein omgeving Papelaan. Voor stel tot beschikbaarstelling van een crediet ad 500.voor restauratie van de koepel van Huize Bijdorp. Instelling van een commissie voor Maatschappelijk Hulpbestoon. Voor stel tot een crediet ad 30.200.voor het boüwrijpmaken van gronden in het complex „Klein Langenhorst". Voorstel tot een crediet van ƒ4.750. voor vernieuwing van de Paarden- 1)U5. Geb.: Robert P., z. v. J. W. de Reus en G. van Woersum; Catharina B. C., d. v. J. N. van Velzen en D. G. van den Boogaard; Jelle, z. v. C. Kra mers en J. H. Groen; Arnold H., z. v. C. Arnoldussen en J. P. Hoogenboom. Geboren te Leiden: Francis M., d. v. H. J. Krouwers en E. J. L. Mul der; Maria C., d. v. M. J. Waaijer en M. C. Hensing; Hermanus P., z. v. S. de Jong en M. H. Karremans. Ondertr.: Bastiaan Blok, 26 j., en Elisabeth M. Wassenaar, 16 j. Geh.: Willem van Kuylc en Stijntje Flippo, te Leiden. Overl.: Willem J. Kruijer, 71 j., eohtg. van P. I. Moore. WASSENAAR KINDERFEEST IN OOSTDORP. De kinderen in het Oostdorp heb ben zich Zaterdagmiddag enkele uren op prettige wijze vermaakt met de verschillende wedstrijden, die door de Buurtvereniging op het Bo- thaplein waren georganiseerd in het kader van de jaarlijkse buurtfeesten. De kinderen verzamelden zich op 't plein en maakten eerst een korte rondgang door de buurtschap, met aan het hoofd van de stoet een ge luidswagen. Daarna begonnen wedstrijden. Voor de jongste jongens en meisjes waren er wedstrijden in het klosjesrapen. Voor de oudere meisjes, al naar gelang van hun leef tijd was er een stoelendans, een wed strijd in het was ophangen en een bloempottenrace. De jongens konden eikaars krachten meten bij het zak- lopen, het appels happen en het kranten bezorgen. Voor vier kinde ren uit elke groep was een prijs be schikbaar, voor alle kinderen boven dien een tractatie. De prijzen werden direct na afloop uitgereikt. De uit slagen waren: Klosjesrapen (meisjes van 68 j.): 1. Paulientje Slats; 2. Lenie-v. d. Heiden; 3. Truus Haastrecht; 4. Jokie Orie. Klosjesrapen jongens van 68 jaar): 1. Joop Zonneveld; 2. Wietje van Steen; 3. Wim Edelaar; 4. Peter Vogels. Was ophangen meisjes 9 en 10 jaar): 1. Hennie Veloo; 2. Willy Nagtegaal; 3. Eky Goor; 4. Greetje Zonneveld. Za'klopen (jongens van, 9 en 10 jaar): 1. Johan dfe Zwart; 2. Nico van Straten; 3. Walter Donders; 4. Kees Grundeken. Bloempotten- race (meisjes van 1112 jaar): 1. Tinneke van Barneveld; 2. Rietje Bekooy; 3. Hanny v. d. Doel; 4. Rietje v. d. Ploeg. Appels happen (jongens 11 en 12 jaar): 1. Piet Noordoven; 2. Peter Nederpel; 3. Egbert Aalbers; 4. Aat Stouten. Stoelenlans (meisjes van 13 en 14 jaar): 1. Elly Bekooy; Annie van Steen; 3. Toosje Slats; 4. Lydia v. d. Plas. Kranten bezorgen (jongens van 13 en 14 jaar): 1. An- toon Kroon; 2. Noordoven; 3. Joop Varkeviser; 4. Bertus Noord- oven. Des avonds werden voor jongens en meisjes boven 14 jaar wedstrij den gehouden in het kuipje steken. Hier was de uitslag: 1. F. Gilissen; 2. L. Meershoek; 3. M. v. d. Boon; 4. Adrie Wielders; 5. P. Sohmal; 6. Janny Noordoven. Bekneld tussen de spaken. In de Van Zuylen van Nijeveltstraat kwam de 5-jarige Antonie Matthijssen, wo nende in Den Haag aan de Beeklaan 148, die bij haar moeder achter op de fiets zat, met haar voetje bekneld tussen de spaken van het fietswiel. Zij liep diverse verwondingen op, die door dokter Hubbeling werden ver bonden. Personalia. De heer N. Vlaar, Hoofd van de afdeling Financiën ter Gemeentesecretarie, is dezer dagen benoemd tot secretaris der gemeente Waalwijk. Geb.: Emile F. A. en Fransisca H. W., d. v. A, I. A. Kettenis en D. G. M. Reijers; Jacoma C. M., d. v. G. A. M. van Wissen en C. M. J. van Bo- hemen; Johannes A. G., d. v. G. J. Kriek en C. A. M. van Rijn; Hilde- gard C. A., d v. A. F. America en L. J. F. Hamer; Jacob W., z. v. L. Sneeuw en W. J. van As; Ankie A., d. v. M. W. Vedder en J. van Eg- mond. Getr.: H. N. A. Verheij en H. P, M. Lampe; A. Dalhuijsen en A. M. Laats; C. Verdouw en J. M. van Os; G. A. van Zeelst en P. M. M. Stolwijk; G. F. Knijnenburg en W. van Kuijen: Overl.: Dirk Geertsma, 66 jr., (Den Haag); Grietje W. Steenbergen, 50 jr. (Haarlem); Helena Th. J. Steffens, 81 jr. (Wassenaar); Johannes van der Meer, 42 jr. (Voorburg); Fenna Wol- ters, 75 jr. (Den Haag); Petrus A. van der Soek, 73 jr, (Wassenaar); Sara de Wit, 56 jr. (Dordrecht) Jansje C. van der Plasse, 58 jr, (Den Haag). SASSENHEIM Geboren: Maria Alida, d. van F. M. v. Wiering en J. M. Elstgeest; Caro- linus Johannes Antonius, z. van H. L. van Veelen en C. C. Berg; Joan nes Michaël, z. van A. A. van Elzak- ker en A. J. J. van Pelt; Adriaan, z. van G. Batenburg en W. K. van der Kwaak; Marijke, d. van H. Koel- mans en J. Visser; Hubertus Joannes Hendrikus Derk, z. van H. H. G. van der Staak en C. B. Aalders; Paulus Johannes -Maria, z. van J. H. F. Meijer en L. Meuwissen. Ondertrouwd: C. Plagmeijer 27 j. en E. W. Stokkum 21 j. te Rhenen; A. C. M. Menken 26 j. te Oegstgeest en M. I. Tijssen 22 j. Getrouwd: A. J. Schrama 49 j. en A. Wolvenne 29 j.; A. J. A. Derkse 29 j. te Nijmegen en J. L. Verbij 26 j. ZOETERMEER Getrouwd: C. W. Schot 26 jaar en N. M. Walrave 20 jaar; W. de Hoog 24 jaar en J. Kersten 22 jaar; A. J. van Zetten 26 jaar en G. v. d. Dool 22 jaor; A. Jongejan 22 jaar en J. van Mullf.m 22 jaar. De Katholieke Kerk in A frika In de missiegebieden van Afrika is het aantal katholieken sedert 1933 gestegen van 4,5 tot 12,3 millioen. Het aantal priesters bedraagt nu 8.393, tegenover 3.543 in 1933. De in landse clerus is in die tijd vervijf voudigd, zodat er thans 1254 Afri kaanse priesters zijn. Desondanks is het getal der gelovigen procentueel sterker gestegen, dan dat van de geestelijkheid. Hierdoor dreigt er vroeg of laat een sterk tekort aan priesters. Het zou voorbarig zijn te verwachten, dat deze inheemse cle rus binnen afzienbare tijd dit tekort zal vullen, daar deze pas een zevende deel van 't totale priesteraantal uit maakt. Derhalve moet hier een oplos sing worden gezocht in een ver meerdering van het contingent bui tenlandse priesters. Tegenover de 1254 priesters, waar uit de Afrikaanse clerus thans be staat, beloopt het aantal priesterstu denten reeds 1500. 1234 Seminaristen worden opgeleid in de missiegebie den zelf, terwijl de resterende tien procent in het buitenland studeert. De opleiding in Afrika geschiedt aan 44 groot seminaries. Frankrijk staat met zijn 1800 mis sionarissen in Afrika numeriek nog altijd aan de spits, hoewel het Franse deel van de totale buitenlandse cle rus bijna met een derde verminder de. Achttien jaar geleden vormden de Franse priesters in dit gebied 30 procent van 't totaal, thans nog maar 21,5 procent. België is een van de weinige lan den, die nog steeds meer missiona rissen naar Afrika uitzenden. Onze Zuiderburen hebben momenteel 1583 priesters in het Zwarte Werelddeel, van wie 'n groot deel in de Belgische Congo werkzaam is. Nederland is met 916 en Ierland met 807 missionarissen in Afrika ver tegenwoordigd. Percentsgewijze staat Nederland hier aan de kop. Ons land zendt iedere zevende priester naai de Afrikaanse missie Ierland staat ieder achtste priestr af, terwijl Bel gië en Frankrijk respectievelijk ie dere tiende en iedere dertigste prie ster in de Afrikaanse missie aanstel len. Het aantal Duitse missionarissen in Afrika bedraagt 311, drie meer dan de 308 priesters, die hier in 1933 werkten. U nadert een school, wegversmalling

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2