S)e CddóeSoti/fca/rit Regentschapsraad in Egypte benoemd Vliegende schotel boven atoomcentrum Koning Haakon vierde 80ste verjaardag Maatregelen tegen de mensensmokkelarij Mossadeq krijgt een dictatorsmacht MAANDAG 4 AUGUSTUS 1952 43ste JAARGANG No. 12655 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DICTATOR MOSSADEQ Papengracht 32, Tel. 20015, A dm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w.» f 2.p. mnd., f 6.— p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Waf gebeurt als Naguib zich terugtrekt? Op aandringen van generaal Naguib, de leider van de staatsgreep in Egypte, is een vertegenwoordiger van het leger benoemd in de voorlopige regent schapsraad van drie leden, die de koninklijke macht zal uitoefenen. Als er een nieuw parlement is gekozen, zal een definitieve regentschapsraad wor den benoemd, die zal optreden namens de jonge koning totdat deze meer derjarig wordt. De uitspraak van de Raad van State om niet het oude par lement bijeen te laten roepen, is een nederlaag voor de Wafdpartij, die een kans zag om een of twee leden in de regentschapsraad te benoemen. Minis ter-president Ali Maher is van plan in het najaar nieuwe verkiezingen te houden. WAT GAAT HET LEGER DOEN? De leden van de nieuwe regent schapsraad zijn prins Mohammed Ab- doel Moneim, een achterneef van ex- koning Faroek, de 64-jarige vroegere voorzitter van het Huis van Afge vaardigden, Mohammed Bahy ed-Din Barakat, die algemeen in hoog aan zien staat en de 34-jarige kolonel Mohammed Rashad Mehanna, die in de artillerie dient. Kolonel Mehanna vertegenwoordigt generaal Naguib en de militaire beweging. De vorige week was hij benoemd tot minister van verbindingen in de regering van Ali Maher. Ali Maher heeft besloten de titel van „Excellentie" af te schaffen. De grote vraag in de Egyptische po litiek is: wat gaat het leger doen? Generaal Naguib heeft tegenover een speciale verslaggever van de „Daily Telegraph" verzekerd, dat de solda ten niet van plan zijn zich met de politiek te bemoeien. Ofschoon de generaal zelf lang verontwaardigd is geweest over de corruptie aan het hof en in de regering heeft hij slechts met tegenzin en na vele aarzelingen besloten zelf op te treden. Zal ef echter van de zuivering van het po litieke leven iets terechtkomen, als Naguib weer achter de coulissen ver dwijnt? Hij schijnt overtuigd te zijn dat hij zich spoedig weer kan geven aan militaire zaken. „We hebben niet deelgenomen aan de politiek en zijn ook niet van plan dit in de toekomst te veranderen', zei hij. „Het doel van onze beweging was eerlijkheid en gezondheid aan de grondwet terug te geven. De of ficieren hebben geen politieke rich ting, noch naar links, noch naar rechts. Wij zijn soldaten en denken alleen aan het welzijn van het land". Hij verklaarde dat er geen band be staat tussen de militaire beweging aan de ene kant en de Wafd, de grootste nationalistische par.tij of de invloedrijke Moslimbroederschap aan de andere kant. Generaal Naguib zei dat hij be schuldigingen van corrupties zal on derzoeken en dat hij de buitenlan ders in Egypte zal beschermen. De sterke man. De generaal ziet er niet uit als een man, die koningen in ballingschap stuurt. Hij is bescheiden, kalm en op geruimd, ofschoon hij 20 uur per dag werkt. Hij is ongeveer 1 meter 70 lang, heeft kort grijs haar en een MUITERIJ IN CANADESE GEVANGENIS. In de Bordeauxgevangenis te Mon treal zijn 700 gevangenen, die kla gen over slechte voeding Vrijdag aan het muiten geslagen. Vrijdag avond ontstond een gevecht tussen de muiters en politie, waarbij een gevangene door een verdwaalde ko gel in de nek werd getroffen en ge dood. Een aantal gevangenen werd gewond. De muiters hebben zich in een vleugel van het gebouw teruggetrok ken, waar zij zich hebben ingeslo ten. Een aantal leiders werd door de politie gearresteerd. snor. Boven zijn twee rijen lintjes draagt hij het rode kenteken van degenen, die gewond zijn op het slagveld. Bij de veldtocht in Israël werd hij drie keer getroffen. Hij heeft een vrij rustige loopbaan gehad maar in het leger studeerde hij rech ten en politieke economie. In de oor log tegen Israël was hij bevelhebber van een mitrailleurbataljon in de woestijn van Sinaï. Daarna kwam hij geleidelijk op de voorgrond. Hij werd hoofd van de organisatie van gewonde oud-gedienden en werd, tegen de zin van Faroek, president van de offi- cierscluib van Cairo. Hier vergader den de ontevreden soldaten. Toen de club de koning verzocht het leger te zuiveren, liet hij haar sluiten. Naguib is op het ogenblik ongetwij feld de sterkste man in Egypte. Kan 'hij zich zo maar van het politieke toneel terugtrekken? Volgens de „Sunday Dispatch" houden monar chistische kringen in Egypte zichzelf bezig met de mogelijkheid, dat Fa roek zou trachten terug te keren, eventueel met behulp van linkse en rechtse groepen. Naguib heeft ver klaard, dat het nieuwe regiem „noch fascitisch noch communistisch" is. In de militaire groep die de staatsgreep hielp uitvoeren, zitten echter zowel rechtse als linkse extremisten. De mogelijkheid van zelfs een commu nistische staatsgreep bestaat dus in Egypte. K. H. Prinses Irene viert morgen haar dertiende verjaardag. Opname: W. SCHUURMAN N. F. K. Oost-Duitsland verhindert priesterwijding De Oostduitse staatsveiligheids- politie heeft de inreisvergunning van vijf Rooms-Katholieke priestercan- didaten, die te Erfurt in Thueringen gewijd zouden worden, bij de grens Amerikaanse kustwacht publiceert foto Een „vliegende schotel" heeft vorige week Dinsdag boven Amerika's grote atoomcentrum Los Alamos in New Mexico gevlogen. Aldus een officiële ver klaring van de Amerikaanse luchtmacht. Waarnemers op de grond zagen door hun kijkers een lichtend, waarschijnlijk metalen voorwerp. Het was een halfuur lang goed te zien. Drie straaljagers stegen op om een onderzoek in te stellen. Van de grond af zag men hoe de „schotel" een bijna volledige cirkel in de lucht beschreef, om achter de straaljagers te komen. Terwijl de vliegtuigen in de lucht waren, werd van beneden af nog een tweede „scho tel" gezien, maar de jachtvliegers hebben deze niet waargenomen. punt twee lichtbundels naar achte ren en een naar voren gericht. De fo to was genomen door een 21-jarig lid van de kustwacht. Het hoofdkwa- tier van deze dienst verklaarde, geen mening over de „schotels" te heb ben en de foto slechts te hebben vrij gegeven, vanwege de grote publieke belangstelling in de geheimzinnige voorwerpen in de lucht. HONDERDEN RAPPORTEN. In totaal heeft de Amerikaanse lucht macht dit jaar nu al 432 schriftelijke rapporten over „vliegende schotels" ontvangen. Een woordvoerder van de luchtmacht verklaarde Zaterdag, dat de geheimzinnige voorwerpen die in het Zuidwesten van de Ver. Sta ten zijn waargenomen wellicht kun nen worden toegeschreven aan proef nemingen met raketten en geleide projectielen. Maar uitdrukkelijk voegde hij hier aan toe, dat het hier niet gaat om experimenten met het nieuwe Britse raketwapen. Het hoofdkwartier van de Ameri kaanse kustwacht publiceerde een foto, waarop duidelijk vier ronde voorwerpen zijn te zien, vliegend in een soort V-formatie. Bij elk dezer voorwerpen komen uit het middel- In Korea leeft de strijd op Gedurende de laatste dagen is de strijd op het front in Korea weer heviger geworden. In het gebied van Chorwon hebben tanks en jeeps van de strijd krachten der Verenigde Naties grote moeilijkheden om zich een weg te banen langs de modderige wegen. Piloten vertellen. Jachtvliegers van de luchtbasis Dayton in Ohio hebben vorige week in de lucht een voorwerp waargeno men, dat naar hun mening geen luchtspiegeling geweest kan zijn. Zij waren opgestegen nadat op hun ba sis meldingen over vliegende schotels waren binnengekomen. Op 5000 meter hoogte namen zij boven zich het voorwerp waar. Het was wit en rood en later weer alleen wit, en verdween na 10 seconden met enorme snelheid. Dit is de eerste maal dat piloten, die op „schoteljacht" ge weest zijn, een dergelijke positieve verklaring hebben afgelegd. van Oost-Duitsland ingetrokken. De Oostduitse functionarissen had den de benodigde passen uitgereikt aan vijf geestelijken en de suffragaan bisschop van Fulda, Bolte, die hen zou wijden, doch volgens de politie waren de passen niet geldig, omdat het vijftal in West-Duitsland heeft gestudeerd en de *passen „ongeoor loofd waren uitgereikt door onderge schikte beambten". Mgr. Bolte kon Erfurt, dat tot zijn bisdom behoort, bereiken, doch kreeg hier te horen, dat hij de wijding niet mocht verrichten en Oost-Duitsland moest verlaten. "een nieuwgeboren eiland In de Chinese Zee ten Noordoosten van de Philippijnen is een nieuw eiland uit de zee gerezen en de Brit se autoriteiten zijn van plan het eiland tot Brits gebied te verklaren, aldus meldden Vrijdag twee Britse bladen in Hongkong. Zaterdag ech ter zullen Philippijnse fotografen en journalisten naar het eiland vliegen om de positie ervan te bepalen en na te gaan, of het onder Philippijns rechtsgebied valt, aldus meldt AFP. Rijtoer in stromende regen Geheel Noorwegen heeft gisteren met geestdrift de 80ste verjaardag van koning Haakon VII gevierd. Oslo, onder vlaggen bedolven, was van de vroege morgenuren af stamp vol mensen, die zich ook door een buitje in hun feeststemming niet lieten storen. In de stromende regen maakte de oudste vorst van Europa met een open auto in langzaam tempo een rijtour door de stad. In zijn admi raalsuniform zat de koning kaars recht achterin de grote Mercedes- Benz, wuivend en glimlachend naar zijn duizenden jubelende onderdanen, die in regenjassen gehuld uren onder hun parapluies hadden staan wach ten. De trottoirs voor de ziekenhuizen waren gereserveerd voor patiënten, invaliden en gepensionneerden, die de regen goed ingepakt trotseerden. 's Avonds hadden zich 50.000 No ren verzameld op het plein voor het stadhuis, waar de koning van het balkon af het woord tot zijn volk richtte. Hij besloot zijn kort dank woord met het verzoek een driewerf „hoera" voor Noorwegen aan te hef fen. Zaterdag versierde de bevolking het hek van zijn buitenplaats, zoals zij gewoon was te doen tijdens de Duitse bezetting. Koning Haakon is bijna 47 jaar aan de regering. Hij aanvaardde de regering in 1905 als prins van Denemarken, toen d Zweeds-Noorse Unie werd ontbonden. In de kathedraal werd gistermorgen een bijzondere dienst gehouden. Ko ning Gustaaf VI Adolf van Zweden, koningin-moeder Alexandrine van Denemarken, kroonprins Olaf van Noorwegen en zijn gezin, prins FEESTGANGERS ONDER SCHOT Gistermorgen vroeg zijn te Soessc in Tunesië in een dansgelegenheid twee personen om het leven gekomen en zes gewond, doordat terroristen met een mitrailleur op de aanwezigen schoten. Op het terras bevonden zich 1000 feestvierders, die miss Soesse, de schoonheidskoningin van Tunesië, zouden kiezen. In Tunis werd een trein opgeblazen. De Franse politie-autoriteiten ver moeden dat de aanslag is gepleegd door nationalisten, die gekant zijn tegen een verzoening op het Franse hervormingsplan, dat de Bey heeft voorgelegd aan vooraanstaande Tu- nesiërs met het verzoek hem over drie weken hun standpunt kenbaar te maken. Spanning om radio-Berlijn De Engelse autoriteiten te Berlijn overwegen maatregelen om te voorkomen, dat Duitsers met Sovjet-legerauto's in het gebouw van Radio-Berlijn ge bracht worden, dat in de Engelse sector ligt cn onder Sovjet-beheer staat. Het gebouw zal niet opnieuw met prikkeldraad afgesloten worden, maar de Engelse militaire politie zal op haar stuk staan als onbevoegden binnenge smokkeld worden. Duitsers mogen het gebouw slechts betreden met speciale passen, die in West-Berlijn worden uitgegeven. De Engelsen hebben de Sowjet- autoriteiten medegedeeld redenen te hebben om aan te nemen, dat deze practijken gevolgd worden bij het af lossen van de Sowjet-wachten. De Sowjet-autoriteiten hebben een ver zoek om de wagens te onderzoeken afgewimpeld als een schending van de viermogendheden-overeenkomst. Zij zeiden deu. maatregelen te zul len opvatten als een nieuwe blokka de van het gebouw. Ghavam's bezittingen verdeeld De Perzische Tweede Kamer (Majlis) heeft premier Mossadeq met een over weldigende stemmenmeerderheid voor een half jaar de bijzondere volmach ten geschonken om zijn regeringsprogramma van negen punten uit te voe ren. Een voorstel om hem ook de vrije hand te geven in militaire zaken werd ook met grote meerderheid aangenomen. Het hervormingsplan omvat kieswetgeving, financiën, economie, justitie, onderwijs en volksontwikke ling. De Senaat is in bijzondere zitting bijeengeroepen om het ontwerp te behandelen. Als het wet wordt, beschikt Mossadeq over dictatoriale be voegdheden. Reeds zijn er drie nieuwe generaals benoemd. Voor de gesloten hekken van de in gang voor de auto's van het radio station stond gisteravond een kleine oplegger van het Engelse leger, die de Sowjet-auto's moet dwingen lang zaam te rijden voordat zij binnenrij den. Toen de Sowjets arriveerden werd de oplegger weggesleept. De Sow- jetwagens werden niet aan een on derzoek onderworpen. Een communistische poging om duizenden werkloze West-Berlijnse jongeren te bewegen tot een betoging in de Engelse sector tegen de stads regering is gisteren mislukt. Demon straties,, die langs de stadsgrens had den moeten plaats hebben, liepen eveneens op niets uit. De politie, die in volle sterkte gereed stond met radiowagens en brandspuiten, be hoefde alleen met gummiknuppels 100 communistische jongeren uiteen te jagen, die de Engelse sector poog den binnen te rukken. Er werden 46 communisten gearresteerd. De Majlis besloot gisteren de eigen dommen van ex-premier Ghavam es Soeltanen in beslag te nemen, te ver kopen en de opbrengst te verdelen onder de verwanten van de „natio nale martelaren", die in Tehehan sneuvelden tijoens een oproer, dat Ghavam na vier dagen zijn premier schap kostte. Ghavam bezat rijke theeplantages in het Noorden en lan derijen nabij de hoofdstad. Zijn vrouw en 10-jarige enige zoon krij- „Het Lourdesheiligdom wordt te klein. De laatste jaren wordt de toe vloed van pelgrims zo groot, dat noodzakelijk voorzieningen moeten worden getroffen", verklaarde Mgr. Théas, bisschop van Tarbes en Lour- des, aan een K.N.P.-correspondent, die ter gelegenheid van de Neder landse nationale bedevaart in Lour- des vertoeft. „Het meest urgente probleem echter", aldus de bisschop, „is de vergroting van de Esplanade vooral ter hoogte van de grot. Hier- is een speciale studiecommissie George van Griekenland, vele an dere leden van de Deense en Zweedse koningshuizen, het corps diploma tique en hoge burgerlijke en militaire autoriteiten waren aanwezig bij de dienst die de bisschop van Oslo, Jo hannes Smemo, leidde. Achttien maanden is lang genoeg Het nationale comité van het Alge meen Belgisch Vakverbond heeft verklaard dat het de krachten van de internationale vakbonden zal mobili seren voor een gemeenschappelijke actie in de zes landen van de Euro pese defensiegemeenschap tegen een militaire dienstplicht van twee jaar. Het verbond heeft medegedeeld zijn toevlucht te zullen nemen tot alle gepaste middelen om zijn doel te be reiken. Achttien maanden acht het verbond de maximumtijd voor een militaire opleiding. Deze mededeling is door het na tionale comité gedaan op het „Ar- beidsfestival" dat onder auspiciën van de socialistische internationale in Luik wordt gehouden en dat on der anderen wordt bijgewoond door Clement Attlee, Engelands voorma lige minister-president. Honderddui zend leden van de Belgische socialis- tiche partij hebben van hun aanwe zigheid in Luik gebruik gemaakt om met banieren en plakkaten door de stad te trekken om de regering aan te manen de nieuwe wet op de dienstplicht in te trekken. De Bel gische Algemene Vakbond heeft in middels zijn actie tegen de wet ge opend met een oproep tot de arbei ders om op 9 Augustus één dag te staken. De federatie heeft de socia listische vakbonden in Nederland, Frankrijk, Luxemburg, Italië en West-Duitsland uitgenodigd haar voorbeeld te volgen. In België staken de arbeiders in tal van bedrijven echter reeds uit protest tegen de verlenging van de dienstplicht. Alle arbeiders in de industrie en kolenmijnen in het bek ken van Seraing hebben het werk neergelegd. Het totaal aantal stakers bedraagt hier ongeveer 30.000. Betaal geen losgeld Het te Soerabaja verschijnende blad „De Vrije Pers" is het duidelijk, dat de onlangs in het Cheribonse plaats gehad hebbende ontvoeringen, voornamelijk gepleegd werden om losgeld te krijgen, zoals dit in West- Java meer is voorgekomen. De felle actie van het leger in de richting van de vermoedelijke verblijfplaats van de ontvoerden, kon wel eens averechtse gevolgen hebben, meent het blad. „Uit Bandoeng ontvangen berich ten zeggen, dat de civiele en militaire overheid het betalen van losgeld ver biedt. Het betalen van losgeld wordt zelfs beschouwd als een opzettelijke steun aan revolutionnaire elementen. Ekele maatschappijen, die ontvoerde employé's hebben „losgekocht", schij nen hierdoor zelfs in moeilijkheden te geraken. De overheid wil, dat men de zaak geheel aan het leger over laat, dat dan moet trachten door ge wapende acties de ontvoerden te be vrijden. Men erkent het risico, dat hieraan voor de ontvoerden is ver bonden, maar acht dit minder be langrijk dan het uitkeren van con tanten aan de ontvoerders. Een der gelijk standpunt lijkt ons te star en moreel niet te verdedigen, zegt „De Vrije Pers". „Uiteindelijk blijft het voor de verantwoordelijkheid van de Indonesische overheid, dat ontvoerin gen hebben kunnen plaatsvinden. Zij is aansprakelijk voor de veiligheid, het leven en het bezit van de hier wonende buitenlanders. Wanneer nu blijkt, dat althans levens gered kun nen worden door het betalen van los geld, dan dient zij niet tussenbeide te komen, of zelfs met vervolging te dreigen. Als men het helemaal scherp stelt, zou de overheid zelfs de bedra gen van het losgeld voor eigen reke ning moeten nemen, ongeacht de verdere maatregelen, welke zij daar na tegen de betrokken benden denkt te treffen", besluit „De Vrije Pers". gen 7 der 500 millioen rialen (60 millioen gulden). Over de verblijf plaats van Ghavam is niets bekend. In de Senaat, die Mossadeq's pro gram Zaterdag met één onthouding goedkeurde, heeft een senator terug trekking van de Amerikaanse militai re adviseurs verzocht. Hij stelde ook nationalisatie voor van de kaviaar- visserij in de Kaspische Zee, waar de Sowj et-concessie in October afloopt, van ingenieurs en architecten in hetj i leven geroepen, die verscheidene projecten heeft bestudeerd. Tenslotte is deze commissie tot het volgende resultaat gekomen: Over de rivier de Gave zullen twee brug gen worden gebouwd op onderlinge afstand van 185 meter, do een stroomopwaarts, de andere stroom afwaarts van de grot. Hierdoor wordt de mogelijkheid geschapen op de rechteroever van de Gave een open amphitheater aan te leggen, waar men recht tegenover de grot grote mensenmenigten zal kunnen plaatsen. Van die plaats zullen allen zonder moeite het beeld van de H. Maagd kunnen zien en dank de spe ciale geluidsinstallaties ook alle ge beden. gezangen en predikaties kun nen volgen". Jiavteitje

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1