S)e C^idóeSowYomt De Engelsen moeten de buikriem aanhalen Engeland versobert op onze kosten Harder werken, minder kopen, meer export De vliegende voorwerpen boven Amerika Gedachtenwisseling in Caïro Eva's graf blijft toevluchtsoord Koning Faroek op Capri Gevechten rond Macao laaien weer op JCavceltje Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 30 JULI 1952 43ste JAARGANG No. 12651 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.— p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Harde slag voor Nederlandse export Richard But.',er, de Engelse minister van Financiën, heeft de Britten gisteren aangespoord harder te werken, meer te verkopen en minder aan te schaffen. De minister, die een tweedaags debat in het Lagerhuis opende, kreeg de wind van voren van de Labour-oppositie, omdat hij zijn voorstellen voor het nationale herstel niet in den brede wilde ontvouwen. De socialisten dien den daarop een motie van wantrouwen in, waarin zij vaststelden, dat de regering in gebreke was gebleven een politiek te ontwerpen, die de natio nale economische veiligheid waarborgde. Men verwacht, dat het Lagerhuis deze motie vanavond, aan het eind van het debat, zal verwerpen. BUTLERS PLANNEN. Tijdens zijn lange uiteenzetting bracht Butler de volgende punten naar voren: 1) In het nog resterende deel van dit jaar zal de invoer nog meer beperkt worden, o.a. die van tabak, welke met dollars betaald moet worden, enkele industriële pro ducten en waarschijnlijk ook papier en pulp. 2) De Engelse handel met de landenj welke harde valuta heb ben, moet tegen het einde van dit jaar in evenwicht verkeren. 3) Op het ogenblik is het nadelig saldo van de betalingen op jaarbasis minder dan 150 millioen pond sterling groot tegen verleden jaar 850 millioen pond sterling. 4) Er zal meer van de in dustriële productie, ook van defensie- uitrusting, verkocht worden als on derdeel van de exportcampagne 5) Engeland hoopt dit-jaar zijn kolenuit- voer te verdubbelen. Deze was ver leden jaar 7,3 millioen ton groot, Butler, die zijn rede onder luide interrupties van de Labourbanken eindigde, zeide, dat de Engelse ar beiders het equivalent van drie uren extra per week zouden moeten wer ken. wanneer zij de invoer op voor oorlogs niveau wilden handhaven. Butler waarschuwde, tevens dat door de hogere lonen de Engelse prijzen zodanig zouden worden, dat Enge land van de wereldmarkt verdreven zou worden, hetgeen tot een bankroet zou leiden. Labour diende een amendement in. waarin de regering verweten wordt, dat zij geen geschikte politiek naar voren heeft gebracht voor de Engelse economischè veiligheid. Dit amende ment werd ingediend op de motie der regering tot het houden van een eco nomisch debat. Indien dit amende ment zou worden aangenomen, zou de regering aftreden. Men verwacht echter, dat het Woensdagavond bij de stemming zal worden verworpen. Voor de eerste maal in de afge lopen twee weken heeft men op ra darschermen waargenomen, dat de lucht boven Washington vol met niet nader te bepalen vliegende voorwer pen was. Volgens de burgerluchtvaardienst verschenen Dinsdagmorgen twaalf voorwerpen op het radarscherm. Zij schenen zich met een snelheid van 140 a 190 kilometer per uur in een gebied van ongeveer 25 km. lengte voort te bewegen. De luchtmacht heeft enkele harer „vliegende schotels"-deskundigen uit Dayton (Ohio) naar Washington ont boden voor een persconferentie. Experts van de Amerikaanse lucht macht hebben verklaard, dat de re cente waarnemingen van de vliegen, de voorwerpen op natuurkundige verschijnselen berusten. Generaal-majoor John A. Samford, directeur van de inlichtingendienst van de luchtmacht, zeide, dat een analyse gedurende zes jaar geen sys teem bij deze voorwerpen aan het licht had gebracht, dat „in de verste verte" op een bedreiging van de Ver enigde Staten wees. H.M. de koningin is Dinsdagmor gen per trein naar Orange vertrok ken, waar zij, zoals bekend, de op voering van Vondel's „Joseph in Dothan" in het „Theatre Antique" zal bijwonen. Rechts aohter de vor stin, mr. C. G. W. H. Baron van Boetzelaer van Oosterhout, de Ned. ambassadeur in Frankrijk. DE TERUGSLAG OP NEDERLAND. Wanneer de plannen van de Britse minister doorgaan, zal de invoer van ongerantsoeneerde levensmid delen worden beperkt. Dit zijn o. a.: fruit, groenten, vlees in blik, sui kergoed e. d. Zulk een beperking betekent ver moedelijk voor de Nederlandse ex port van land- en tuinbouwproduc ten een ernstige tegenslag. Al spoor de de minister de Britten aan, om harder te werken, minder te kopen, doch meer te verkopen en wees hij op het gevaar, dat Engeland door zijn hoge lonen, op den duur de concur rentie niet zou kunnen volhouden, voor het ogenblik komt de beper king van de invoer toch ten laste van landen als Nederland, dat in belangrijke mate op export naar Engeland is aangewezen. Verleden jaar heeft de Britse re gering de invoer reeds aanzienlijk gereduceerd, maar desondanks zijn de Nederlandse leveranties aan En geland nog groot gebleven. Zo zijn groenten practisch vrij gebleven en voor ingeblikt vlees bestond een zo genaamd „globaal quotum", waarin Nedevland een redelijk groot aan deel had. Tot dusver is de Nederland se uitvoer naar Engeland nog niet zwaar getroffen, maar de verdere reductie met veertig procent zou voor Nederland wel eens ernstiger kunnen worden. Canada is, volgens berichten uit Ottawa, van plan een deel van zijn defensieprogram van 5 milliard dol lar te gebruiken om Engeland te hel pen de dreigende economische crisis te boven te komen. Canada zou zo veel mogelijk bewapenings-orders plaatsen bij Britse fabrieken. Reeds zou 75 millioen dollar zijn toegewe zen voor een licht vliegdekschip, een aantalCenturiontanks en electroni- sche uitrusting. Er zou onderhandeld worden over het plaatsen van nog meer Canadese orders in Engeland, aldus deze berichten. Engeland kijkt kat uit de boom Premier Ali Maher Pasja van Egypte heeft gisteren de Engelse en Franse ambassadeurs, is Ralph Ste venson en Couvé de Murville, ont vangen en met hen van gedachten gewisseld over de ontwikkeling van de toestand in Egypte. De beide di plomaten onderbraken hun verloven in Europa en begaven zich zo snel mogelijk naar de Egyptische hoofd stad, waar zij een onderhoud aan vroegen met de nieuwe minister-pre sident. De Engelsche diplomatieke missie te Caïro schijnt na de staatsgreep en de troonsafstand van Faroek de kat uit de boom te kijken. Er zijn geen aanwijzingen dat de Engelse ambas sadeur zal aandringen op het spoedig heropenen van de besprekingen over Engels-Egyptische vraagstukken. Er heerste opnieuw een grote di plomatieke en politieke bedrijvigheid in Caïro, waar de belangrijkste pun ten nog steeds onder bewaking van het leger staan. Westelijke diploma ten volgen met gespannen aandacht de activiteit van de nationalistische Wafd-partij, die nog steeds de mach tigste van het land is, alsmede de ontwikkelingen in verband met het vormen van de regentschapsraad Gebrek aan priesters in Oostenrijk Hoezeer het gebrek aan priester roepingen in Oostenrijk zich doet ge voelen blijkt wel uit het feit, dat in het aartsbisdom Salzburg dit jaar geen enkele priesterwijding kon wor den toegediend aan de diocesane cle rus. Andere jaren werd de toedie ning daarvan op de tweede Zond'ag in Juli steeds met grote plechtigheid en onder gróte belangstelling van cle rus en volk gevierd. Ook in het oorlogsjaar 1942 was er in dit aartsbisdom geen enkele priesterwijding. In de jaren 1943 tot 1945 was er één wijdeling, in 1946 zeven, in 1947 veertien, in 1948 vijf, in 1949 negen, in 1950 en 1951 zes. In vergelijking met de aantallen wij delingen voor de oorlog is de pries- teraanwas ontstellend klein. De „Rupertibote", het officiële kerkblad van het aartsbisdom, dat anders in deze tijd met een speciaal verzorgd nummer voor de priesterwij ding uitkomt, bevat nu een ernstige oproep van de aartsbisschop mgr. dr. Rohracher tot gebed en offer voor priesterroepingen. In een hoofdarti kel „Dit jaar geen priesterwijding" wordt gezegd: „Als in een Christelijk land de weg naar het priesterschap blijkt verzand, als er geen roepingen voor religieuze orden meer opbloeien, dan is het een teken, dat het met hei Christendom bergafwaarts gaat". DE BRAND TE DJAKARTA Deskundigen schatten de schade, aangericht door de brand, die Maan dag te Djakarta in de kampong Bun der heeft gewoed, op 10 millioen ru- piah. 4000 Personen behoeven on middellijke hulp. President Sukarno heeft Woensdag tezamen met.de mi nister van sociale zaken, Anwar Tjo- kroaminoto, het verwoeste kampong complex bezocht. Het parlement heeft met algemene stemmen een voorstel aangenomen, dat ieder par lementslid 100 rupiah voor steun aan de slachtoffers zou bijdragen. Intussen zijn Dinsdagmiddag 15 huizen in een kampong achter de Theresiakerkweg te Djakarta door brand verwoest. Faroek als ere-generaal Een Brits Labour-afgevaar- digde heeft Maandag aan minis ter Eden gevraagd, of ex-koning Faroek „nu hij over meer vrije tijd beschikt" in zijn kwaliteit van „Brits ere-generaal" zal worden uitgenodigd zich ter be schikking van de Britse Home Guard te stellen. Temidden van gelach antwoordde Eden, dat hij de kwestie zou bestuderen, maar zo voegde hij hieraan toe „ik ben helaas niet zo op de hoogte van de bestaande juridische toestand, daar de vroegere socialistische regering koning Faroek tot ge neraal van het Britse leger be noemd heeft." voor de jonge koning. De Wafd zou aandringen op het samenroepen van het parlement, dat Faroek in Maart ontbond en waarin zij de meerderheid bezat. A.F.P. heeft Dinsdagavond in Lon den vernomen, dat alle Britse offi cieren en manschappen, die met ver lof op Cyrus zijn, bevel hebben ge kregen onmiddellijk naar hun basis in de zóne van het Suezkanaal te rug te keren. In Caïro is officieel bekendge maakt, dat in het vervolg niemand het land mag verlaten zonder spe ciale toestemming van het ministerie van binnenlandse zaken. Dit geldt ook voor personen, die reeds in het bezit zijn van een geldig paspoort. President Peron heeft in een offi ciële verklaring bekend gemaakt, dat alle Argentijnen, die hulp nodig heb ben, hun verzoekbrieven kunnen blij ven richten aan Eva Peron en dat zij namens haar antwoord zullen ont vangen. Wanneer haar stoffelijke res ten in een mausoleum zullen zijn bij gezet, dat te Buenos-Aires zal wor den gebouwd, wordt dit mausoleum het correspondentie-adres, aldus deze bekendmaking. „Ik wil de brug blijven voor de liefde tussen het volk en Peron", was één van mevrouw Peions laatste wen sen. De onophoudelijke zware slagre gens hebben d» menigte, die te Bue nos-Aires voor het ministerie van Arbeid staat te wachten om langs de baar van Eva Peron te defileren, aanzienlijk gedund. De na drie dagen zware dienst oververmoeide politie mannen zijn nu vervangen door mili tairen, die evenwel niet veel moeite meer hebben met het in bedwang houden der wachtende mensen. De regering heeft nog geen datum bepaald voor de begrafenis van me vrouw Peron, welke oorspronkelijk op gistermiddag wat vastgesteld maar die werd uitgesteld om meer Argentijnen in de gelegenheid te stellen een laatste hulde te brengen aan „Evita". Ex-koning Faroek en koningin Nar- riman hebben hun intrek genomen in een luxueus hotel op Anacapri, het hoger gelegen deel van Capri. Zij zullen een week op het eiland, waar zij ook indertijd hun wittebroodswe ken doorbrachten, blijven en daarna naar de Ver. Staten vertrekken, al dus geeft de leider van het reisbureau dat Faroeks reis regelt, meegedeeld, Het is nog niet bekend of Faroek zich blijvend in de V.S. zal vestigen. Men had tevergeefs in Napels naar een geschikte accomodatie voor het gezelschap gezocht. Het reisbureau heeft daarop een gehele verdieping en de daktuin van het hotel op Anacapri gehuurd. Bij het aan land gaan werd Faroeks echtgenote door een Italiaanse func tionaris een groot bouquet bloemen aangeboden. Faroek bracht tevoren een kort bezoek aan zyn nieuwe jacht, de „Feid el Bikhar". dat kort tevoren in Napels was Aangekomen. Faroek heeft het overbrengen van 76 hutkoffers, koffers en kleine zware metalen dozen, die naar men gelooft een fortuin aan juwelen bevatten, zelf gadegeslagen. Hij stond terzijde toen ex-koningin Narriman, in een beige costuum, op het kleine jacht overstapte. Zij werd gevolgd door een in het wit geklede verpleegster, die koning Foead II droeg. De drie doch ters uit Faroek's eferste huwelijk, die gekleed waren in grote sweaters en rode mutsen droegen, wipten even eens over. Ten slotte volgde er een kleine stoet personeel. Faroek, die het laatste overstapte, draaide zich om en drukte elke officier en matroos de hand. Een officier zei later, dat de ex-koning trillend van emotie, had gezegd: „Ik wens u het beste." Conventies van Bonn niet ongrondwettig Het Westduitse Constitutionele Ge rechtshof heeft Woensdag te Karls ruhe het verzoek van 144 parle mentsleden, van wie de meesten so ciaal-democraten, om de tussen de Westelijke geallieerden en West- Duitsland gesloten conventies van Bonn en het verdrag inzake het Europese leger ongrondwettig te verklaren, van de hand gewezen. Nieuwe regering in Chili President Gonzales van Chili heeft Dinsdagavond de leden van een door hem gevormd zakenkabinet beëdigd. Het oude coalitiekabinet was eerder op de dag afgetreden. De president had dit aftreden verzocht om in staat te zijn een geheel onafhankelijk ka binet te vormen met het oog op de op 4 September a.s. te houden presi dentverkiezingen. Volgens de grond wet heeft de Chileense president het recht hiertoe. Deze maatregel van president Gon zales heeft veel misnoegen bij de lei ders van zijn partij, de radicalen, ge wekt. Naar verluidt overwegen de leiders hem uit de partij te stoten wegens „inibreuk op de discipline". Hei te^aeü u-an de koningin aan ÖAariqe Tijdens de receptie in het stadhuis van Orange luistert H. M. de Koningin naar de welkomstrede van burgemeester Ballester. TELEFOTO ANP. De laatste dagen van Portugees bewind Aan de grens van China en de Portugese kolonie Macao is het Dinsdag avond en Woensdagmorgen vroeg opnieuw tot schietpartijen tussen Portu gese en Chinese soldaten gekomen. Nadat het, sedert de schietpartijen op Vrijdag j.l. naar aanleiding van een meningsverschil over de plaats van een prikkeldraadversperring, drie dagen rustig was geweest en het incident ge sloten scheen, ontstonden Dinsdagavond opnieuw gevechten. De Portugezen (Oost-Afrikaanse koloniale troepen) bemanden zware machinegeweren. Ook werd een aantal granaten gegooid. Na anderhalf uur werd het weer rustig. Woensdagmorgen werd het schie ten hervat. Voor de eerste maal meng de zich ook de Portugese kanonneer boot, die in de haven van Macao ligt, in de strijd. Ook vanaf een Portu gees fort nabij de grens werden gra naten afgeschoten, die op Chinees ge bied ontploften. Gemeld wordt, dat de Chinezen versterkingen sturen r>aar de garni zoenen op het eiland Lapa, ongeveer anderhalve kilometer ten Oosten van Macao, en naar Pak Sjan Liang, on geveer 24 kilometer ten Noorden van de Portugese kolonie. Het licht van de vuurtoren Guia in Bij de beeltenis van Eva Peron geven vrouwelijke Jeden van een van haar politieke comité's uiting aan haar gevoelens van diepe smart. De man die de klappen krijgt Volgens radio-Teheran heeft het Perzische Lagerhuis met algemene stemmen een motie aangenomen tot arrestatie van Ghavam es Soeltaneh die eerder !n deze maand vier dagen minister-president was. Verder wordt in deze motie ver zocht om inbeslagneming van Gha- vams bezittingen ten bate van de na bestaanden van hen, die bij de on lusten op 24 Juli om het leven kwa men. Een parlementscommissie zal de motie bestuderen, aldus dit radio bericht. Protesteren in plaats van onderhandelen Generaal Nam II, het hoofd van de communistische onderhandelaars te Panmoendjon', heeft Dinsdag bij ge neraal Harrison-, zijn geallieerde col lega „ernstig" geprotesteerd tegen „het doden van een communistische gevangene en het verwonden van ze- van anderen in het kamp nabij Won san op Zondag j.l.," aldus meldt het communistische persbureau „Nieuw China". Nam II beschuldigde de V.N. van „voortdurende slachting" van com munistische krijgsgevangenen sedert Februari j.l., waardoor ruim 800 ge vangenen om het leven kwamen of werden gewond", aldus dit bericht. „De barbaarse handelingen" waren „er op gericht om de conventie van Genève inzake krijsgevangenen te verscheuren", aldus Nam II. Bij duizenden vluchten de Oostduitsers Gisteren zijn in hpt geheel 1.100 Oost-Duitsers naar West-Berlijn uit geweken. Zij vroegen om politiek asyl. Dit recordgetal is 100 hoger dan het aantal vluchtelingen van Maandag, aldus de West-Berlijnse ge meentelijke autoriteiten. Tegen de middag kwam de 10.000ste vluchte ling van deze maand in West-Berlijn aan. In Juni weken ongeveer 9.000 personen uit. De vorige week stroomde een bij zonder groot aantal toe, daar ge ruchten de ronde deden, dat de Oost- Duitse autoriteiten de Berlijnse gren zen begin Augustus geheel zouden af sluiten. Het gemiddelde van 300 per dag steeg in Juli plotseling tot on geveer 600. Voorts zijn er nog vele vluchtelingen, die zich niet bij de autoriteiten melden. de haven van Macao is Dinsdagavond gedoofd, hetgeen gezien wordt als een teken, dat de Portugezen opnieuw de kolonie voor het scheepvaartver keer met China hebben gesloten Onder de 350.000 inwoners van Macao heerst grote onrust. Naar ge meld wordt hebben zich rijen van inwoners gevormd op de kade, van waar ponten naar Honkong vertrek ken. Commentaar leverend op de toe stand in Macao verklaarde de Lon- dense „Times" Woensdag, dat „nie mand kan voorspellen hoe lang Macao in Portugese handen zal blijven." In de afgelopen vier eeuwen had China op bijna ieder ogenblik, indien het dat had gewenst, de kolonie kunnen bezetten, doch de Chinezen hebben het gebied tot nu toe aan de Portu gezen gelaten, aldus het blad. Volgens de „Times" was „de ge ringe omvang en de zwakheid" van deze kolonie haar voornaamste ver dediging, aangezien het nooit de Chinese trots kwetste. DE KABINETSFORMATIE Econ. Zaken aan Anti-Rev. In parlementaire kringen wordt het vermoeden geuit, dat de kabi netsformateur heeft voorgesteld het departement van Economische Zaken toe te vertrouwen aan een Anti- Rev. Daardoor zou aan het bezwaar van de A.R. tegemoet worden geko men, dat zij geen zeggenschap zou den hebben in het sociaal-economisch bestel en aan hun cis, Sociale Za ken, op andere wijze worden vol daan. Dr. Beel zou dan minister president worden. Naar verluidt is het „voornemen" van dr. Beel zó gesteld, dat het slechts aanvaard öf verworpen kan worden. Do kabinetsformateur had van middag nog niet van alle vier frac tievoorzitters de antwoorden ont vangen op de door hem gedane voor stellen. De heren Rommc en Tilanus hebben het antwoord schriftelijk ge bracht bij prof. Beel, doch de ove rige twee fractievoorzitters zouden in de loop van dc dag nog antwoor den. Het gaat hier tevens over de ze telverdeling. In politieke kringen verluidt, dat de vier fractievoorzit ters zich verenigd hebben met het door prof. Beel in dit opzicht voor gestelde en voorts bestaat de indruk, dat de formateur in ieder geval aan deze verdeling zal vasthouden. Mocht één of meer fracties overwegende bezwaren hebben, dan zou prof. Beel zich moeten beraden over de verder door hem te volden weg. NEDERLANDSE BOTER NAAR DUITSLAND Volgens een mededeling van het ministerie v. voedselvoorziening zul len in de Duitse bondsrepubliek 500 ton boter worden ingevoerd uit Scandinavië en Nederland, om het stijgen van de boterprijzen tegen te gaan. Geduld is het geneesmiddel tegen slechte tijden.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1