3)e CGid&eSowfca/itt Koning Faroek van Egypte door het leger van de troon gestoten Kroonprins van 7 maanden tot koning uitgeroepen Evita Peron stierf in de nacht van Zaterdag op 33 jarige leeftijd Russisch vliegfeestje Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 28 JULI 1952 43ste JAARGANG No. 12649 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 ONVERVULDE BELOFTE Het Egyptische leger heeft koning Faroek van de troon gestoten en daarmede is de tragedie voltrokken van een koninklijk bewind, dat be neden de hooggespannen verwachtin gen is gebleven. Toen de 16-jarige Faroek in 1936 de kroon van zijn vader overnam, ver wachtten velen, dat ei in Egypte dras tische hervormingen zouden worden doorgevoerd. De jonge Faroek was een gezonde, athletische man, opge voed in de beste Engelse traditie. Hij kreeg een degelijke militaire oplei ding in Woolwich en alles scheen er op te wijzen, dat hij de krachtfiguur zou zijn, die de bezem zou kunnen halen door de corrupte groepen rond de Egyptische troon. Deze belofte, die Faroek vooruit ging, is niet in vervulling gegaan. Toen de jonge vorst zijn koninklij ke taak aanvaardde en bovendien be zitter werd van een enorm vermogen, was hij van de eerste dag af gevan gen in het verstikkende web van hof- intriges, hovelingenvleierij en corrup tie. Practisch gesproken had hij geen enkele betrouwbare raadsman naast zich. In die sfeer moest de jonge Faroek rijpen tot man. In die sfeer leefde hij, toen in 1942 een diepe rancune hem kwam scheiden van Engeland, dat tweede vaderland. Rommel stond aan de poorten van Cario. De toenma lige Egyptische regering bleek een te onbetrouwbaar bondgenoot voor de geallieeerden en 't diep grievende ge beurde: Britse troepen omsingelden het Koninklijk paleis en Faroek stond voor de keus: ontsla uw rege ring of treed af! Die vernedering heeft Faroek zijn vroegere vrienden nooit vergeven en sindsdien hadden de extreme nationa- listen in zijn land, die niet willen rus ten voordat de laatste Brit uit Egyp te is vertrokken, bij hem een willig oor. Maar het overige bleef zoals het was. Van de unieke gelegenheid om Egypte te leiden op de weg naar een modern bestel heeft Faroek geen ge bruik gemaakt. De intriges vergiftig den het openbare leven, de corruptie bleef hoogtij vieren. Faroek interes seerde zich bij vlagen voor sociale hervormingen, zoals landverdeling onder de armen Lang duurde dat nooit. Men zag hem al spoedig weer m de snelste racewagen aan de bac- carat-tafel of aan de roulette. Thans is er een einde gekomen aan het bew;nd van, koning Faroek. De ontwikkeling van de laatste week in Egypte is zeker geen verrassing voor hem geweest, 'n Jaar geleden liet hij reeds blijken, dat hij een spoedig einde van zijn koningschap voorzag. Tegenover een Amerikaan verklaar de hij: „Er zullen spoedig nog maar vijf koningen in de wereld zijn. De koningen van harten, schoppen, kla veren, ruiten en de koning van En geland." Ex-koning Faroek is thans uit zijn land verjaagd. Zijn enige troost is, dat de monarchie blijft bestaan, hoe wel het een vraag blijft in hoeverre deze belofte van de opstandelingen te vertrouwen is. OVERSTROMINGEN IN AUSTRALIë In het gebied rondom Sydney zijn in de afgelopen 24 uur als gevolg van overstromingen honderden per sonen uit hun huizen verdreven. Door zware regens gezwollen ri vieren zijn buiten haar oevers ge treden. Het water stroomt door ste den en over landerijen en brengt zware schade toe aan eigendommen en gewassen. Hoofdwegen zijn ge blokkeerd en telefoonverbindingen alsmede gasleidingen afgesneden. In d§ Burragorangvallei ten Zuid westen van Sydney zijn 700 inwoners door het water ingesloten. Ontroerend afscheid in Alexaridrië Koning Faroek heeft moeten bukken voor de opstandige officieren en daar mede is Zaterdag een einde gekomen aan het 17-jarig bewind van de thans 32-jarige vorst. Op bevel van het leger heeft Faroek, na afstand te hebben gedaan ten behoeve van zijn 7 maanden oude zoon, het land verlaten. Ter wijl de ex-vorst van Egypte met zijn echtgenote Narriman en zijn zoon prins Ahmed Foead op zijn jacht „Mahroessa" vanuit Alexandrië in Westelijke richting koers zette kamden de politie en het leger van generaal Nagoeib de hoofdstad Cairo uit, op jacht naar „verderfelijke en gevaarlijke elemen ten", Italiaanse marine-autoriteiten meldden gisteravond, dat de Mah roessa" ter hoogte van de Italiaanse kust was gesignaleerd, kennelijk on derweg naar Napels. Generaal Nagoeib heeft bekend gemaakt, dat hij zich afzijdig zal houden en de regering zal overlaten aan de politici. Er zijn ech ter geen tekenen die er op wijzen, dat hij zijn greep op het land verslapt. De toestand in het land is rustig en er zijn aanwijzingen dat de bevolking zich met genoegen schikt in het nieuwe bewind. Britse vloot is paraat De Engelse Middellandse Zeevloot is inmiddels gealarmeerd en scheeps bemanningen zijn van verlof terug geroepen om op alles voorbereid te zijn in de Suezkanaalzöne. Van Malta zijn twee torpedoboot jagers, een kruiser, een landingsschip en drie fregatten uitgevaren, uit Istan- boel zijn twee vliegdekschepen, een kruiser en twee torpedobootjagers onderweg, van Cyprus is een mijnen veger afgevaren, zonder op achter blijvers te wachten. Zaterdagavond vertrokken twee schepen met 600 verlofgangers. Een eskader Meteor- straaljagers verliet het eiland even eens. Admiraal lord Mountbatten, de En gelse opperbevelhebber in de Mid dellandse Zee, die Zaterdag naar Am man vloog, is gisteren op Cyprus te ruggekeerd en heeft zijn bezoek aan Syrië uitgesteld. Zijn jacht „Sur prise" ligt op de rede, van Famagusto voor uitvaren gereed. NIEUWE ARRESTATIES. Generaal Nagoeib sloeg gisteren opnieuw toe ir de hofkringen. Hij gaf bevel de voornaamste raadge vers van de ex-koning gevangen te nemen. Zijn mannen arresteerden Salah Martaga Bey, de machtige di recteur van de openbare veiligheid van het ministerie van Binnenlandse Zaken, die gedeeltelijk de controle over het leger uitoefent. Zijn plaats vervanger, luitenant-kolonel Moham med Joessef Bey viel eveneens in hun handen. Terwijl Faroek onderweg is naar de Verenigde Staten keren de leiders van de politieke partijen, die in on genade waren gevallen van hun „zomervacanties" terug. De ex-ko ning vertrok Zaterdagavond op last van generaal Nagoeib uit de haven van zijn zomerresidentie Alexandrië, nadat hij afstand van de troon had gedaan ten behoeve van zijn zoontje, dat op 7-jarige leeftijd de kroon zal aanvaarden. Premier Ali Mameh Pasja heeft aangekondigd dat ministers voortaan trouw zullen zweren aan land, vorst en grondwet in plaats van aan vorst, land en grondwet. De premier heeft de uiterst-natio nalistische leiders van de Wafd uit Zwitserland en van de Saad uit de Libanon teruggeroepen om een grond wettige regering te kunnen vormen. Generaal Nagoeibs troepen verkeren nog steeds in alarmtoestand. Jeeps en luidsprekerwagens van het leger be- ftcitió ffiewfiwcd in MeCóinki Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene hebben Zondagmiddag in het Olympisch zwemstadion te Helsinki een gedeelte van de zwemwedstrij den bijgewoond. Hun grootste belangstelling ging uit naar de waterpolo- wedstrijd, welke het Nederlands zevental die middag speelde. EX-KONING FAROEK. wegen zich door de dichtbevolkte wij ken van Cairo en Alexandrië om de mensen op te roepen de kalmte te be waren en „vooral om buitenlandse in woners als broeders te behandelen." die Faroek hem had verleend en zijn oude titel generaal (lewa) waar aan genomen. INSTELLING VAN REGENTSCHAP Ali Maher Pasja is de moeilijke taak ten deel gevallen te regeren vol gens de grondwet van 1923, die niet voorziet in het geval van abdicatie. Er zal evenwel een regentschap inge steld worden voor de jonge prins van zijn zevende tot zijn zeventiende jaar, als hij de troon zal bestijgen. De kroonprins zal als „Ahmed Foead II" uitgeroepen tot „koning van Egypte en de Soedan" door de ministerraad, die tijdelijk met koninklijke be voegdheden is bekleed. Koning Fa roek heeft vóór zijn abdicatie nog een regentschapsraad voor zijn zoon be- noeind, die tot zijn zevende jaar vol gens de wet van de Koran onder de hoede van zyn moeder moet blijven. Koning Faroek was de grootste landeigenaar in Egypte. Zijn eigen ver mogen wordt geschat op een waarde van 260 millioen gulden, waarvan het meeste buitensland ligt, voorna- melijk in Zwitseland en de Verenigde j Staten. Toen het koninklijk jacht afvoer, smeten officieren in regerings gebouwen, kazernes en openbare ge bouwen de portretten van de ex- koning stuk. FAROEK WAS ONTROERD. Generaal Nagoeib is in de hoofd stad uitbundig toegejuicht, nadat hij zijn maatregelen tegen de „hofkliek" bekend had gemaakt. Alle hovelingen zijn onder huisarrest geplaatst. Drie koninklijke raadgevers,* die met vliegtuigen probeerden te vluchten, werden tot terugkeren pedwongen. Alle vliegvelden, havens en stations staan onder scherpe bewaking en vertrek zonder toesteming is niet mogelijk. Faroeks laatste woorden voor zijn vertrek waren: „Ik hoop, dat het le ger zal werken voor het welzijn van Egypte Ministers, opperofficieren, leden van de koninklijke lijfwacht en de ex-monarch zelf, die gekleed was Het paleis te Cairo, omsingeld door troepen, uitgerust met tanks en stukken geschut. Nagoeib heeft gisteren weer afstand het uniform van een Egyptisch admi- gedaan van de titel veldmaarschalk, raai huilden, toen de Mahroessa" het anker lichtte, en Faroek en Egypte van elkaar scheidden. Even te voren had een lid van de lijfwacht de ko ninklijke standaard gestreken, opge vouwen en aan de ex-vorst overhan digd Een militaire kapel speelde het volkslied en Faroek nam voor het laatst de militaire eerbewijzen in ontvangst. Italiaanse vlootautoriteiten te Cagliari (Sardinië) hebben Zondag avond meegedeeld, dat het jacht van ex-koning Faroek gezien is ter hoog te van de Italianasa kust en dat het koers scheen te zetten naar Napels. Later werd echter gemeld, dat het bericht waarschijnlijk voorbarig iu. V'ootautoriteiten schatten cl° sne1- hc-id van het jach: op 15 knopen. Bij deze sne.heid zou het vaartuig niet eerder dan Maandagavond laat Sici lië kunnen bereiken. Het nieuwste jacht van ex-koning Faroek van Egypte, de „Feid el Bi char", is Maandag bij Capri in de golf van Napels aangekomen. Eerst was gemeld, dat Faroek aan boord was, maar later bleek dit niet juist te zijn. Men geloofde aanvankelijk dat Faroek op de „Feid el Bichar" was overgegaan van zijn jacht „Ma hroessa", waarop hij Zaterdagavond uit Alexandrië was vertrokken. Aan boord van de „Feid el Bichar' bevonden zich ongeveer twintig Egyptische zeelieden, die verklaar den, dat zij instructie hadden gekre gen, op Capri te wachten op de „Ma hroessa", welke wellicht later op de dag of Dinsdag met de afgetreden vorst zou aankomen. Prof. Beel bij de Koningin Prof. Beel heeft tijdens het week einde ten paleize Soestdijk aan H,M. de koningin een uiteenzetting gege ven betreffende de stand van de ka binetsformatie. Vrijdag heeft de formateur een bespreking gehad met de vier frac tieleiders. Prof. Beel zou vandaag in de na middag een gezamenlijke bespreking hebben met de vier fractieleiders. Er ligt nog hetzelfde concept-regerings program op tafel, dat dr. Drees heeft opgesteld en waarmede de fractie leiders zich hebben verenigd. De onderhavige besprekingen zul len dam ook wel in hoofdzaak gaan over de zetelverdeling. Aan de per soonskeuze is de formateur immers nog niet toe. Hierna zullen de fractieleiders zich waarschijnlijk willen beraden, even tueel in overleg met hun fracties. Diamdtje Wie in zijn jeugd geen kennis ver gaart, is op latere leeftijd slechts een kale boom. dagen geen vrolijke noot laten weer klinken en de kranten Schrijven pa gina's vol over „Evita", zoals zij werd genoemd door de „hemdlozen" haar duizenden volgelingen. Argentinië rouwt Argentinië bedrijft in het openbaar grote rouw over zijn overleden presi- dentsvrouwe. Vrouwen en kinderen werden gisteravond onder de voet ge lopen, toen tienduizenden Argentijnen elkaar verdrongen om het gebal semde stoffelijk overschot van Eva Peron te aanschouwen, dat tot morgen in staatsie opgebaard ligt in het gebouw van het ministerie van Arbeid. Politie-autoriteiten deden via luidsprekers een beroep op het volk om zijn kalmte te bewaren in de stampvolle straten en om ruimte te maken voor de ziekenauto's, die de „vele gewonden" moesten vervoeren. In allerijl zijn langs de hoofdwegen grote borden neergezet met het verzoek aan de duizen den rouwklagers om met de autoriteiten samen te werken. President Juan Peron bevond zich aan het sterfbed vam zijn echtgenote. Hij was sinds haar toestand steeds sneller verergerde, niet meer in zijn kabinet geweest. Elisa, Branca en Herminda, Eva's drie zusters, haar broer Juan en haar moeder Juana Ibarguren de Duarte bevonden zich eveneens in de ziekenkamer. Me vrouw Peron, die 33 jaar geworden zou zijn, werd in September ernstig ziek. Men veronderstelt dat zij aan kanker gestorven is. Kranten wedijveren met autoritei ten in het betonen van eerbied voor de ex-film actrice, die „landsvrouwe" werd. Snikkend stonden duizenden Argentijnen de ganse nacht in de stromende regen buiten de presiden tiële residentie, waar mevrouw Pe ron Zaterdagavond na maandenlang ziek geweest te zijn overleed. Over eenkomstig haar eigen wens zal zij morgen ter aarde worden besteld, in de nieuwe zetel van het machtige Ar gentijnse vakverbond (CGT). Een nationale commissie zal een graftom be voor haar oprichten, waarschijn lijk op het historische de Mayoplein. Tijdens de begrafenis zullen na vijf minuten algemene stilte alle kerk klokken van Argentinië een kwartier lang tegelijktijdig luiden. De arbei ders zullen zich twee dagen van alle werk onthouden en met de regering dertig dagen rouw aannemen. Tot in lengte van dagen zal een arbei dersdelegatie bij het aanbreken van de dag bloemen naar Eva's graf bren gen. Tien dagen lang hangen alle vlaggen halfstok. Gisteren hebben machinisten te Tucuman de fluiten van hun loeo- motieven een half uur laten blazen. De bevolking van Santiago de Leste- ro hield een symbolische nachtwacht. President Peron tekende een decreet, waarbij de geldige postzegels worden ingetrokken en een nieuwe gedach teniszegel wordt uitgegeven met de beeltenis van zijn overleden echtge note. De omroepen zullen in dertig In het gehele land ligt alle bedrijf, met uitzondering van de openbare diensten, stil. In hotels zijn geen war me maaltijden verkrijgbaar en alle sportwedstrijden werden afgelast. Président Peron heeft een telegra fische betuiging van deelneming ont vangen van president Truman. Spaan se en Portugese bladen besteden gro te aandacht aan Eva Peron, die in 1947 bezoeken aan Lissabon en Ma drid bracht. Tienduizenden mensen, die sinds de vroege morgem langs de verwach te route tussen het paleis en haar bureau in het ministerie van Arbeid hadden staan wachten, werden teleur gesteld. Het stoffelijke overschot werd in een gesloten ziekenauto ver voerd langs een ongebruikelijke weg. De vier volgauto's met president Pe ron en Eva's familie waren geblin deerd. De kist is geplaatst op een kata falk, die schuil gaat onder witte en paarse orchideeën. Zij is gedekt met de Argentijnse vlag. Rondom in de zaal staan kransen tégen» de muren. Een keurcorps arbeiders en verpleeg sters houdt de dodenwacht terwijl de mensen onafgebroken voorbijtrekken. Onderwijl zijn 300 werklieden on der toezicht van de burgemeester van de hoofdstad bezig met het in ge reedheid brengen van de voorlopige laatste rustplaats in de conferentie zaal van het hoofdkwartier van de CGT. Vandaag komen de beide Huizen van het Congres in buitengewone zit ting bijeen in een herdenkingszitting. In Mar del Plata zijn 75 duizend gulden beschikbaar gesteld om een ereboog op te richten. Het parlement heeft haar de hoogste Argentijnse ridderorde verleend, het grootkruis van de generaal-bevrijders San Mar tini. De CGT riep haar een halfuur voor haar sterven uit tot „Martelares van de Arbeid". (Zie levensbeschrijving elders in dit blad). NEDERLANDSE DEELNEMING BIJ OVERLIJDEN VAN EVA PERON. H.M. de koningin heeft aan de pre sident van Argentinië, de heer Peron, een telegram van deelneming gezon den naar aanleiding van het overlij den van zijn echtgenote. Namens prins Bernhard is ten hui ze van de thans ontslapene een krans bezorgd. Onze gezant in Buenos Aires, de heer B. Kleyn Molekamp, bracht een bezoek van rouwbeklag bij de Argentijnse minister van buitenland se zaken. De Nederlandse regering zond bovendien een krans. De Ne derlandse gezant zal onze regering vertegenwoordigen bij de begrafenis, welke morgen plaats heeft. Haat zaaien tegen V.S. Do Amerikaanse regering heeft Zondag bij monde van haar ambas sadeur te Moskou, Kennan, krachtig bij de Sovjet-Unie geprotesteerd te gen het feit, dat ter gelegenheid van het grote vliegfest bij Moskou bil jetten zijn aangeplakt, waarop Rus sische jagers staan afgebeeld, die vliegtuigen met Amerikaanse ken tekenen achtervolgen. Volgens de Amerikaanse regering zijn dergelij ke aanplakbiljetten bedoeld om haat I tegen de V. S. te zaaien. Ambassadeur Kennan protesteerde i verder nogmaals tegen het optreden van Russische jagers tegen Ameri kaanse toestellen boven neutraal ge bied. Teneinde het Amerikaanse protest kracht bij te zetten, had Ken nan van zijn regering opdracht ge kregen, het Russische vliegfeest niet I bij te wonen, hoewel hij hiervoor was uitgenodigd.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1