S)e CcidóeSoti/fca/tit ARNHEM ziet ze vliegen Voortdurende bombardementen op belangrijke krachtstations Voor ECHTE HOOPJES Steekspel tussen Russen en Amerikanen Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 25 JULf 1952 43ste JAARGANG No. 12647 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 SCHULDVRAGEN 1"\E socialistische dagbladen zijn er eensgezind op uit de schuld van het mislukken der formatie-Drees af te schuiven op de K.V.P., in 't bijzon der op prof. Romme. Het „Parool" acht „Romme op de eerste plaats verantwoordelijk voor de huidige impasse", terwijl „Het Vrije Volk" bijna hetzelfde schreef: „De verant woordelijkheid voor de mislukking van de formatie drukt op de K.V.P. en zwaarder op haar dan op de anti revolutionairen". Zij drukt „in geen enkel opzicht" op de formateur, dr. Drees, wiens beleid, voor zover daar van naar buiten is gebleken, „het tegendeel van star is geweest". Deze ijver de schuld op een ander te schuiven, maakt sterk de indruk zichzelf schoon te willen praten. Het zóu niet rechtvaardig zijn, indien we leer om leer de schuld op dr. Drees' hoofd wilden leggen, om dat hij geen oor gehad heeft voor de Anti-Rev. verlangens, óók een stem te hebben in het sociaal-economisch beleid, een verlangen, dat niet alleen verklaarbaar, maar ook te billijken is. Van de andere kant is het ver klaarbaar en te billijken, dat de P. v. d. A. de overwinnares in de ver kiezingen er al bijzonder weinig toe genegen is haar zeer belangrijke sleutelposities prijs te geven. Zij heeft daar hardnekkig en wel dege lijk „star" aan vast gehouden. Als men van schuld spreken wil, is de mislukking in zeker opzicht te wijtei. aan de P. v. d. A., in zeker opzicht aan de Anti-Rev. en in zeker opzicht aan de K.V.P. De K.V.P. heeft name lijk zijn medewerking geweigerd aan een kabinet rood-rooms plus een christelijk-historisch aanhangsel. Toen de Anti-Rev. zich afzijdig stelden, trok ook de K.V.P. zich terug. Deze houding kwam zeker niet als een verrassing, aangezien van Katholieke zijde nooit in het ongewisse is gela ten, dat de brede basis haar, om licht te doorgronden redenen, zeer lief is. Toen door de „schuld" van de P. v. d. A. en de Anti-Rev. een vier-par- tijen-regering onmogelijk werd, volg de automatisch de „schuld" van de K.V.P. Maar het behoort nu eenmaal tot de tactiek van de socialistische pers een tactiek, welke aan libe rale en katholieke bladen in hun eigen kring vreemd is alles goed te praten en te prijzen, wat de P. v. d. A.-mannen ondernemen en daarom moest de last voor de mis lukking „in geen enkel opzicht" drukken op dr. Drees, maar vooral op de K.V.P., die niet wilde, toen de twee andere niet wilden. Na de ver kiezingsuitslag is het voor de K.V.P. natuurlijk dubbel zaak op haar tel len te passen tegenover de aanma tigingen van de P. v. d. A. Zij is daarop reeds vóór de verkiezingen herhaaldelijk gewezen, en de vol gende meningsuiting van het „Pa rool" is bijzonder geschikt om haar tot voorzichtigheid zo daaraan nog behoefte was te manen: De kiezers, die op 25 Juni hun vertrouwen uitspraken in de P. v. d. A., hebben haar daarmee een opdracht gegeven. Naar onze me ning omvat die opdracht óók om de K.V.P. zo mogelijk te nood zaken zich uit te spreken over welke boeg zij het in dit opzicht (de door haar gewenste coalitie genoten) uiteindelijk gooien wil. De P. v. d. A. zou opdracht heb ben ontvangen nopens de K.V.P".! Deze apostolische bemoeienis gaat toch wel heel ver. Wanneer deze me ning kenschetsend mocht zijn voor de overwinningsmentaliteit van de P. v. d. A. kunnen we des te meer billijken, dat de K.V.P. niets voelt voör een pure rooms-röde coalitie, waarin de P. v. d. A. bij monde van hetzelfde blad zich „zeer wel zou kunnen schikken". De nieuw- aangewezen formateur, dr. Beel, heeft weliswaar in 1946 zulk een ka binet geformeerd, doch de tijden veranderen in 1948 is hij daar niet meer in geslaagd en thans is de kans daarop geringer dan ooit. Indien hij niet slaagt in een vier-partijen-rege- ring op de grondslag gelegd door dr. Drees, zal hij voorzien van zijn nieuwe opdracht moeten overgaan tot een extra-parlementair kabinet. Zulk een extra-parlementair kabinet zou vanzelfsprekend eveneens „het vertrouwen van het parlement" moe ten genieten, maar zou veel losser staan tegenover de partijen, welke het al of niet van geval tot geval willen steunen. Dr. Beel wordt alge meen geacht de aangewezen figuur te zijn om in deze moeilijke situatie een uitweg te vinden óf in de rich ting van een oplossing, die Anti's en de P. v. d. A. beide tevreden stelt wat uitermate lastig is óf in de richting van een extra-parlementair kabinet, dat zo zou zijn samengesteld, dat de P. v. d. A. niet in de oppositie wordt gedreven. De P. v. d. A. heeft daar vóór de verkiezingen wel mee gedreigd, doch na de verkiezingen zou deze gedwongen oppositie in een democratisch bestel zeer vreemd aandoen en in 's lands belang zeer ongewenst zijn. Als er van een „basis" dan niets terecht kan komen, blijft de „breedheid" in de regering toch het nastreven waard, waarbij nu de situatie anders ligt ook de V.V.D. niet meer zou behoeven worden uitgebannen. Strijd op Korea In een communiqué van het op perbevel der V. N. worden vandaag de geheime besprekingen, die drie weken geduurd hebben en vandaag met de achttiende bijeenkomst te Panmoendjon eindigden, „volkomen vruchteloos" genoemd. De commu nisten bleven bij hun standpunt, dat de V. N. alle gevangenen moeten te rugzenden, of deze willen of niet. De opperbevelhebber der V. N., generaal Mark Clark, en de Ameri kaanse ambassadeur in Japan, Ro bert Murphy, hebben vandaag een onderhoud gehad op de grote Ame rikaanse luchtbasis Okinawa. Op het hoofdkwartier van Clark is men te rughoudend over het doel der bespre king. Van de zijde der Amerikaanse ambassade in Japan wordt verklaard dat Murphy op Clarks uitnodiging naar Okinawa is. gegaan. De campagne van generaal Clark, die tot doel heeft de communistische krachtbronnen zoveel mogelijk te vernietigen, is Donderdag voortgezet met aanvallen van vliegtuigen van Britse en Amerikaanse vliegdek schepen op krachtstations aan de Koreaanse Oost- en Westkust. In het gebied van Haedjoe werd door napalmbommen brand veroor- 'zaaat in een onderstation, ten Zuid oosten van Tsjinnampo wer deen transformatorstation vernield, terwijl bij Wonsan aan de Oostkust drie goedbeschermde krachtstations wer den vernietigd. Even te voren hadden 200 vliegtuigen een opslagplaats in het gebied van Wonsan gebombar deerd. Helicoptère haalde Mig op Een Amerikaanse piloot is er in geslaagd zijn hefschroefvliegtuig vlak bij een Mig-straalvliegtuig van de Noordelijken in Korea op de grond te zetten, de Mig met behulp van handgranaten in stukken te doen springen en deze stukken in zijn he licoptère mee terug te nemen naar de linies der geallieerden. Meer dan vijftig jagers vergezel den het hefschroefvliegtuig op deze expeditie. De Mig was gesignaleerd door ver kenningsvliegtuigen. De piloot van het hefschroefvliegtuig, Joseph Coo per, had eigenlijk opdracht gekregen te trachten de Mig ter plaatse te de monteren om het toestel aldus in stukken mee terug te nemen. De ge reedschappen die hij en zijn mannen bij zich hadden bleken echter niet toereikend te zijn en daarom besloot Cooper zijn paardenmiddel toe passen. AMERIKAANSE STAPPEN BIJ RUSLAND INZAKE BEHANDELING KRIJGSGEVANGENEN. Donderdag is te Washington be kendgemaakt, dat de V.S. de Sowjet- Unie hebben verzocht haar invloed aan te wenden bij de communisten in Korea, opdat zij zich zullen houden aan de voorschriften van de overeen komst van Genève voor de behande ling van krijgsgevangenen. Medeiiatidóe dame* in MeCóinhi De Russische autoriteiten hebben beperkende maatregelen ten aanzien van de Amerikaanse militaire missie in Oost-Duitsland getroffen. Zulks als antwoord op dergelijke maatre gelen tegen de Russische missie in West-Duitsland door de Amerikanen, aldus meldt het Oost-Duitse pers- bureau ADN. De Amerikaanse missie is verbon- j den aan de Russische controle-com- j missie in Duitsland, die haar hoofd- kwartier te Potsdam heeft. Volgens ADN hebben de Amerika- i nen aan het einde van vorige maand voor het gebouw van de Russische missie te Frankfort een permanente wacht van West-Duitse politieman nen doen opstellen, die alle bezoekers controleert en hun namen noteert. Voorts worden voertuigen van de missie op tochten door de Ameri kaanse zóne door de Amerikaanse militaire politie begeleid, aldus ADN, die hieraan toevoegt, dat tegen deze gang van zaken is geprotesteerd. De opperbevelhebber der Amerikaanse troepen in Europa, generaal Handy, had echter geweigerd hierop in te gaan. Thans zijn soortgelijke maatrege len tegen de Amerikaanse missie genomen, aldus het Oost-Duitse persbureau. Een woordvoerder der Amerikaan se autoriteiten heeft verklaard, dat de Russische beperkende maatregelen niet de minste invloed hebben op de werkzaamheden van de Amerikaanse militaire missie te Potsdam. Vol gens de woordvoerder komen de Rus sische beperkingen neer op plage rijen door middel van haarkloverijen. ffioade JWuió oeigadeni te flxvcanta Truman stemt op Stevensón Degene, die door president Tru man is gemachtigd zijn stem op de Nationale Democratische Partijcon- j ventie uit te brengen, heeft Don- derdagavond meegedeeld, voorne mens te zijn de presidentiële stem uit te brengen op gouverneur Ste venson van Illinois. Het Witte Huis heeft later beves tigd, dat president Truman zijn „stemuitbrenger" had verzocht op gouveneur Stevenson te stemmen. PRESIDENT TRUMAN VERLEENT GRATIE AAN COLLAZO. President Truman heeft het vonnis tegen Oscar Collazo, een Portoricaan- se nationalist, die anderhalf jaar ge leden poogde de president te doden, veranderd in levenslange gevangenis straf. Collazo was tot de electrische stoel veroordeeld en zou in Augustus terechtgesteld worden. Toestand van Eva Peron De Nederlandse Dames die deelnemen aan de gymnastiek-oefeningen in de Messuhalli te Helsinki, waarvan Donderdag de finales werden gehou den, in actie. Staalconflict in V S. bijgelegd Uit Washington wordt gemeld, dat het Amerikaanse staalconflict bijge legd is. De staking heeft 53 dagen geduurd. De staking is opgeheven na een bijeenkomst van president Truman met Benjamin Fairless, president directeur van de „United States Steel Corporation" en Philip Murray, ïe.der van het vakverbond der Ame rikaanse metaalarbeiders. Op de bij eenkomst, die op het Witte Huis is gehouden, nodigde de president zijn beide gasten in krachtige bewoordin gen uit tezamen te overleggen en een einde te maken aan de staking. Tru man heeft zijn vertrek naar Chicago, ter bijwoning van de Nationale Con ventie der democratische partij, een dag uitgesteld voor deze bemidde ling in het staalconflict. De zes voor naamste Amerikaanse staalbedrijven zijn thans met de vakbond der me taalarbeiders tot overeenstemming gekomen. Toen president Truman in een korte verklaring het opheffen der staking bekend maakte, zat Murray aan zijn rechter- en Fairless aan zijn linkerhand. Beiden glimlachten, toen de president zijn mededeling deed. Het zal vier of vijf dagen duren voor de Amerikaanse staalindustrie weer geheel op gang is. Deze staaistaking heeft Amerika ongeveer 4 milliard dollar gekost. In het jongste bulletin over de ziekte van mevrouw Peron wordt ge zegd, dat haar toestand nog „pre cair" is. President Peron is Donderdag we derom niet op zijn bureau versche nen. Inmiddels zijn de twee Duitse art sen, prof. Kalk, een specialist op het gebied vani de stofwisseling, en de hartspecialist prof. Uhlenbruck, op weg naar Buenos Aires te Rio de Ja neiro aangekomen. Zij deelden mee, dat zij de reis maken op verzoek van de Argentijnse ambassadeur te Bonn voor de behandeling van „een zieke". Zij reizen op diplomatieke paspoor ten. Aan boord van een vliegtuig, dat Donderdag uit New York naar Bue nos Aires zou vertrekken, was een pakket bezorgd, waarin zich 200 voor mevrouw Peron bestemde stuks sa belbont bevonden. Voor het vertrek werd het bont door de New Yorkse firma, die het aan boord van het vliegtuig had doen brengent weer weggehaald. Een verklaring is niet gegeven. 72 landen van het Internationale Roode Kruis. Deze conferentie wordt ge houden in het Royal York Hotel, het grootste hotel van het gehele Britse Gemenebest. Het is een stad op zichzelf. In de benedenverdieping zijn winkels, een kapper, een beautyshop, een cafétaria, enz. Het hotel heeft meer dan duizend kamers met badkamer. De afgevaardigden ter conferentie wonen en vergaderen in het hotel, waar tevens een internationale tentoon stelling van schooltekeningen van het Jeugd Roode Kruis wordt gehouden. De conferentie duurt tot 9 Augustus. Positie van Faroek nog onduidelijk Na de staatsgreep in Egypte, waar mee generaal Naguib eergisteren zonder slag of stoot het heft in han den nam, is de positie van koning Faroek nog zeer onduidelijk. De ko ning heeft zich niet over de nieuwe stand van zaken uitgesproken en ook zijn paleis niet verlaten. Een mis schien veelbetekenende omstandig heid is, dat de Egyptische radio niet meer zoals tot dusver de uitzendin gen opent met het spelen van het aan het Egyptische vorstenhuis ge wijde volkslied, maar met het onaf hankelijkheidslied van het leger. Generaal Naguib, de leider van de militaire staatsgreep, heeft te Cairo medegedeeld, dat iedere Egyptenaar in uniform, behorend tot het leger, de vloot, de luchtmacht of de politie, achter onze actie staat. De generaal in een gekreukelde uniform en met een baard van drie dagen, legde deze verklaring af in zijn hoofdkwartier in de Abbassia-kazerne in de buiten wijken van Cairo. „De laatste leger eenheid die zich uitsprak voor onze beweging was het grenscorps. Wjj wachten nu de ontwikkeling op poli tiek gebied af." De generaal weigerde zich uit te laten over het Brits-Egyptische ge schil, het voorgestelde commando voor het Midden-oosten en de Pale stijnse kwestie. „Laten wij deze aan gelegenheden aan de politici overla ten," zo zeide hij. Franco zal Don |uan op zee ontmoeten Generaal Franco, 't Spaanse staats hoofd, en Don Juan, de Spaanse kroonpretendent, gaan vissen in de Middellandse Zee. Franco is reeds aan boord van zijn jacht Azor en Don Juan gaat saheep in Algiers. Zij ontmoetten elkaar voor het laatst in Augustus 1948, eveneens op zee, voor de kust bij San Sebastian. Waarnemers in Madrid vermoeden dat de bijeenkomst gewijd zal zijn aan het mogelijk herstel van de mo narchie in Spanje. „Zeg. het met hoedenzeggen de dameó te Chicaga Op de Democratische Nationale Conventie te Chicago geven de dames op haar wijze uiting aan haar gevoelens jegens de ver schillende candidaten. Mevr. Murphy (geheel links) en Tilly Busch (tweede van links) heb ben de symbolische ezel tot mo tief van haar hoofdtooi gekozen. Mevrouw Taubensee (tweede van rechts) toont op de rand van haar strooien hoed duideliijk haar voorkeur voor „Harry" terwijl Mevr. Piocolo (geheel rechts) haar sympathie voor Kefauver niet onder stoelen of >anken steekt. Turijn voorlopig staalstad Ministers waren 't niet eens De ministers van buitenlandse za ken van de zes bij het plan-Schuman aangesloten landen hebben op een vergadering, die tot ver na midder nacht duurde, besloten, dat de hoge autoriteit van het plan op 10 Augus tus in functie treedt, zo wordt gemeld. Zy besloten voorts, dat het tijdelijk bureau van de hoge autoriteit en haar hof van justitie in Turijn wor den gevestigd. De Assemblee van het plan-Schuman zou voorlopig te Straatsburg bijeen komen. Deze regelingen, zo wordt gemeld, zijn tijdelijke maatregelen, hangende overeenstemming tussen Wets-Duits- land en Frankrijk over de „Europea nisering" van De Saar als toekomsti. ge zetel voor de hoge autoriteit. De ministers van buitenlandse za ken van Frankrijk, West-Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxem burg werden het niet eens over de plaats van de permanente zetel van de hoge autoriteit. Tenslotte werd besloten de kwestie uit te stellen tot 15 September, teneinde Frankrijk en West-Duitsland gelegenheid te geven de toekomstige status van het Saar- gebied te bespreken. Donderdag benoemde de conferen tie de mannen, die de 40 millioen ton staal en de 230 millioen ton steen kool zullen beheren, die jaarlijks in West-Europa worden geproduceerd en die nu op één enkele markt, zon der barrières, zullen worden ver deeld. Hun namen zijn nog niet offi cieel bekend gemaakt, maar irv de naaste omgeving van de confrentie wordt gezegd, dat onder hen zich vermoedelijk bevinden de Fransman Jean Monnet als president, de West duitser Franz Etzl en de Belg Gaston Eyskens. ONTPLOFFING IN BRAZILIAANSE SPRINGSTOFFENFABRIEK Door een ontploffing in 'n spring stoffenfabriek in Guaretingueta in Brazilië zijn Woensdag negen arbei ders om het leven gekomen. Een ar beider werd op slag gedood. De an deren overleden later aan de beko men verwondingen. De oorzaak van de ontploffing is niet bekend. De Kabinetscrisis De kabinetsformateur, prof. Beel, heeft vanochtend een onderhoud ge had met de fractievoorzitters mr. Donker (Partij van de Arbeid) en prof. Romme (K.V.P.). Hij sprak met ieder afzonderlijk. Jixwiettje Van de tien beweringen, dat iets niet kan, berusten er negen op de onwil of gebrek aan lust om het te doen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1