Records sneuvelden aan de lopende band Athletiek-tournooi blijft meeste belangstelling trekken Slechte dag voor Ned. zeilers Paardensportfeest te Stompwijk opende met een geslaagde kortebaan-draverij 0 Marijke won f 1100.- prijs DONDERDAG 24 JULI 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Als men zou denken, dat het menselijke kunnen op athletiekgèbied de grens bereikt heeft, dan is gisteren in het stadion te Helsinki geileken, dat deze stelling niet juist is. Op de Olympische Spelen, waar de beste athleten van de wereld elkaar ontmoeten en elkaar daardoor tot de grootste inspannin gen prikkelen, sneuvelen elke dag opnieuw olympische- en wereldrecords. Nadat Shirley Strickland, weliswaar met een stevige rukwind in haar serie, 80 meter horden, 11 sec. had genoteerd, waarmede zij het olympisch record van Fanny BlankersKoen evenaarde, wist zij de halve finale in 10.8 sec. te lopen. Maria Sander (Duitsland) en Jean Desforges (Groot-Brittan- nië) maakten een tijd van 10.9 sec., zodat het Europees record op beider naam kwam. Natuurlijk verkeerde iedereen in spanning, hoe Fanny Blankers-Koen zich zou houden. Dinsdag had ze het bed moeten houden en had tien im- spuitingen penicilline gehad om een vervelende infectie te bedwingen. Dr. Hingst had haar echter toestem ming gegeven om te starten en onze landgenote wilde dat maar al te graag. Zij had het zeer spijtig ge vonden, dat zij zich voor de halve finale op de 1Ö0 m. had moeten te rugtrekken. Fanny Blankers won haar serie gemakkelijk maar niet, zo als we dat van haar gewend zijn. Het lopen was wat krampachtig. In de halve finale startte ze perfect, maar stootte de tweede horde aan, nam als eerste de vijfde horde, doch helaas 1 wierp zij deze om waardoor ze haar j balans verloor. Wel herstelde ze zich, maar eindigde als tweede, i Willy Lust kon het niet bolwerken I in haar serie en eindigde als derde in de voor haar goede tijd van 11.6 sec. Als men de resultaten van de se ries beziet, moet er toch iets mis zijn met de indelingen. Immers, Yvette Monginou (Frankrijk) trof een sterk bezette serie en werd als derde aan komende uitgeschakeld, al was haar tijd van 11.3 sec. sneller dan de zich wel plaatsende Milena Greppi (Ita lië) met 11.7 sec. Edna Maskell (Zuid Afrika) met 11.6 sec., Pamela Seabor ne (Gr. Britt.) met 11.5 sec. en Clau- die Flament (Frankrijk) met 11.5 sec. Trouwens, in de eerste halve finale werden de loopsters Gokiele en Mas. kell uitgeschakeld, terwijl zij betere tijden hadden dan de nr. 3 van de andere halve finale. Verrassing van Willy Lust. Willy Lust zorgde voor een pretti ge verrassing. Voor het eerst ver scheen op het uitslagenbord van de finale een vertegenwoordigster van Nederland doordat zij vijfde op het nummer verspringen werd. Onze landgenote had zich bij de kwalifica tie met de tweede sprong van 5.63 meter geplaatst voor de finale, nadat haar eerste sprong van ongeveer 5.80 meter min of meer ten onrechte was afgekeurd. Van de 33 deelneemsters haalden slechts negen springsters de kwalifi- catiegrens van 5.30 meter niet, een bewijs, dat de grens te laag was ge steld. De Britse Shirley Cawley begon reeds met haar eerste sprong van 5.73 meter het olympisch record van de Hongaarse Olga Gyarmati uit 1948 te verbeteren. De volgende springster Aleksandra Chudina (Rusland) sprong echter 4 c.m. verder. Doch ook zij mocht het record niet lang in haar bezit houden, want Yvette Wil liams (Nw. Zeeland) bereikte een afstand van 6.16 meter. In de finale, welke door het grote aantal deel neemsters zeer lang duurde, hield Willy Lust zich uitstekend. Zij maak te drie sprongen van resp. 5.68 m., 5.65 m. en 5.79 m. hetgeen een per soonlijk record is. Hierdoor plaatste zij zich onder de zes sprintsters van de wereld en mocht voor het definitieve klassement nog eens drie sprongen maken. De eerste en derde sprong werden af gekeurd, doch met haar tweede sprong verbeterde zij haar persoonlijk re cord opnieuw en bracht het op 5.81 meter. Zij eindigde gelijk met de Russin Tjurkina, doch haar andere sprongen waren beter geweest en zo doende nam Willy Lust de vijfde plaats op de ranglijst in, een presta tie, welke haar grote voldoening schonk. Toen bekend werd, dat Willy Lust zich voor de finale had geplaatst sloop Gré de Jongh van de tribune en nam plaats op de bank. waar de springsters zaten. Collegiaal hielp ze Willy Lust na het volbrengen van de sprongen met het aantrekken van het trainingspak, sloeg haar een de ken om en zorgde, dat het zand uit Willy's Lust schoenen werd verwij derd. Merkwaardig was het, dat de eerste twee sprongen van Yvette Williams in de finale moesten worden afge keurd, doch toen had ze haar vorm teruggevonden en sprong 5.90 m. 6.24 m. en 6.11 meter en 5.29 meter. Met haar vierde sprong verbeterde zij haar olympisch record van de kwalificatie opnieuw. De Nieuw Zee- landse heeft enige maanden geleden al eens 6.29 m. gesprongen en daar mede het wereldrecord van Fanny Blankers-Koen (6.25 daterend uit 1943) verbeterd, doch dit record is nog niet officieel erkend. De nieuwe olympische kampioene had een krachtige opsprong en wierp zich fraai vooruit, waaraan het prachtige resultaat dan ook zeker te dankën is. Da Silva in grootee vorm. Bij de hink-stap-sprong bleek de wereldrecordhouder, de Braziliaan Ferreira da Silva, in grootse vorm. Tot tweemaal toe verbeterde hij het olympisch record (16 meter van Tajima, Berlijn 1936) en het wereld record, 15.95 m.). Zijn zes sprongen duidden op grote regelmatigheid, 19.95 meter, 16.12 meter, 15.54 meter, 16.09 m., 16.22 m., en 16.05 meter. De Braziliaan was door het dolle heen door het resultaat en nadat de olympische ceremonie was geschied en hij van een in Fins costuum ge stoken meisje bloemen had gekregen, liep hij een ererondje, iets wat nog nooit in de geschiedenis van de olym pische spelen is voorgekomen. De Rus Scherbakov, die beslag legde op de zilveren medaille verbeterde zijn Europees record van 15.70 meter met 18 c.m. Nog meer Olympische records. Maar nog meer olympische re cords werden op de vierde athletiek- dag verbeterd. Nadat Kazantsev (Rusland) in de eerste serie van de 3.000 meter hindernis een tijd had gemaakt van 8 min. 58 sec., waarme de hij het olympisch record van Iso Hollo van 9 min. 03,8 sec., gemaakt te Berlijn in 1936, verbeterde, was de Amerikaan Ashenfelter in de derde serie nog 7 sec. sneller, zodat het record op 8 min. 51 sec. kwam te staan. Bij het speerwerpen wisten de eer ste zes athleten allen de 70 m. te overschrijden. Winnaar werd de Amerikaan Young met 73.78 meter, ook al een nieuw olympisch record. (Oud record stond met 72.71 meter op naam van Matti Jarvinen sinds de O.S. te Los Angelos in 1932). Nog nooit tevoren heeft een Ame rikaan dit nummer kunnen winnen. Sinds 1908 zijn drie Zweden, vier Finnen en een Duitser olympisch kampioen geworden. Nadat Stanfield (V.S.) de halve finale 200 meter met groot gemak had gewonnen, zelfs omkijkend en niet uitlopend in de fraaie tijd van 21.1 sec., was hij de favoriet voor de eindstrijd. Deze werd gelopen door vier negers, die de middenbaan had den, aan beide zijden geflankeerd door een blanke. Het nummer werd een drievoudige overwinning voor de V.S. Stanfield evenaarde de Olympi sche recordtijd 20.7 sec., die Jesse Owens sinds 1936 op zijn naam heeft. Van de dertien athletieknummers voor heren, welke tot nu toe beslist zijn, hebben de Amerikanen er tien gewonnen. Satiny 3$tanken,& tweede Ut de ame Ondanks het feit, dat haar lichamelijke conditie geen 100 was, is onze landgenote Fanny BlankersKoen gistermiddag uitgekomen in de demi finale 80 meter horden. Halverwege werd zij ingehaald door de Russische athlete Maria Golubichnaja, die de finish ééntiende seconde eerder bereikte dan Fanny Blankers. We zien hier een moment uit de wedloop: voorop Maria Golubichnaja, onmiddellijk gevolgd door Fanny BlankersKoen, die zich hiermede in de eindstrijd heeft geplaatst. A.N.P.-TELEFOTO. Ook vandaag vielen alweer enke le recordsverbeteringen te noteren. In de eerste serie van de 10.000 me ter snelwandelen verbeterde de Rus Junk het olympisch record door een tijd te noteren van 45 min. 05,8 sec, Het oude record stond met 45 min. 13.2 sec. op naam van Mikaelsson (Zweden) gemaakt te Londen tij dens de olympische spelen in 1948. Deze werd nu tweede in 45.10.0. Ook bij het kogelslingeren werd een record gebroken. Met de eerste worp in de kwalificatieronde slinger de de Hongaar Csermak de kogel 57.20 m. ver, waarmede hij he: olym pisch record van 54.49 meter van Karl Hein (Duitsland), gemaakt op de olympische spelen te Berlijn in 1936, verbeterde. START FANNY BLANKERS-KOEN OP DE 200 METER? Na afloop van de halve finale 80 meter horden voelde Fanny Blankers- Koen zich wat duizelig waardoor wel duidelijk is bewezen, dat onze land genote nog niet volkomen fit is. Trouwens het is een grote zeldzaam heid in haar sportloopbaan geweest, dat zij op haar sterkste nummer, de 80 njeter horden, een horde aanraakte of omver wierp, hetgeen ditmaal wel is geschied en waardoor tevens haar tweede plaats in de halve eindstrijd verklaard. Na consult met dr. J. N. Hingst is besloten, dat Fanny Blankers-Koen in ieder geval de finale 80 meter hor den zal lopen in de hoop, dat zij een goede nachtrust heeft. Van het re sultaat van de finale van het hor dennummer zal afhangen, of onze landgenote op de 200 meter hardlo pen zal starten. Men vreest, dat door haar ziekte zij niet fit genoeg zal zijn om dit zware nummer met succes tot een goed einde te brengen. GROOT GEDEELTE NEDERLANDSE PLOEG AANGEKOMEN. Gisteravond zijn te Helsinki aan gekomen de zwemsters en zwemmers, die ons land bij de olympische zwem wedstrijden zullen vertegenwoordi gen. Verder de kanovaarders, de ge wichthef fers en de wielrenners. Ver der zijn in de Finse hoofdstad gear riveerd de gebroeders Van Loon. De gezondheidsverklaringen voor. de paarden waren nog niet aanwezig, zodat de paarden nog niet konden worden ingeklaard. DE ROEIWEDSTRIJDEN. De finales van de roeiwedstrijdën hadden "de volgende uitslagen: Skif: 1. en Olympisch kampioen Tjoekalov (Rusl.) 8.12.8; 2. Wood (Austr.) 8.14.5; 3. Kocerka (Polen) 8.19.4. Double scull: 1. en Olympisch kampioen Argentinië 7.32.2; 2. Rusl. 7.38.3; 3. Uruguay 7.43.7. Twee zonder stuurman: 1. V.S. 8.20.7 (Olympisch kamp.); 2. België 8.23.5; 3. Zwitserland 8.32.7. Twee met stuurman: 1. en Olym pisch kampioen Frankrijk 8.26.6; 2. Duitsland 8.32.1; Denemarken 8.34.0. Vier zonder stuurman: 1. en Olym pisch kampioen Zuid-Sla vië 7.16.0; 2. Frankrijk 7.18.9; 3. Finland 7.23.3. Vier m. stuurman: 1. Tsj. Slowakije 7.33.4 (Olymp. kampioen); 2. Zwit serland 7.36.5; 3. V.S.. 7.37.0. Acht: 1. en Olympisch kampioen V.S. 6.25.9; 2. Rusland 6.31.2; 3. Augtralië 6.33.4. SHIRLEY STRICKLAND NAAR AMSTERDAM. Shirley Strickland, de hordenloop ster van Australië, heeft een uitno diging aanvaard om op 10 Augustus in het olympisch stadion te Amster dam te starten ter gelegenheid van de olympische revanches, welke op die dag worden gehouden. Verder staat het vast, dat Arthur Wint, Gas ton Reiff en diens landgenoot Theys op die dag in de hoofdstad zullen uitkomen. Men stelt nog pogingen in het werk om ook Marjorie Jackson, de olym pische kampioene 100 meter, naar Amsterdam te laten komen, maar dit moet niet waarschijnlijk worden ge acht, aangezien het in de bedoeling ligt, dat zij 4 of 5 Augustus naar Australië terugkeert. HET VOETBALTOURNOOI Zweden in halve finale. In de 2e ronde tegen Oostenrijk spelend brachten de Zweden een prachtige, homogene ploeg in het veld en waren gedurende de eerste 40 min. sterk in de meerderheid. Maar Oostenrijk nam toen de leiding. Eerst 35 min. na de rust volgde een massale stormloop op het Oosten rijkse doel en kon linksbuiten Sand- berg de gelijkmaker scoren. Brodd maakte er 21 van en het einde kwam met 31. HET GYMNASTIEKTOURNOOI. Het landenklassement van de eer ste twee dagen luidt: 1. Sowjet Unie 454.03 2. Hongarije 449.26; 3. Tsj. Slowakije 433.32; 4. Zweden 427.63; 5. Bulgarije 426.97; 6. Italië 426.54; 7. Duitsland 424.03; 8. Polen 419.52; 9. Roemenië 416.30; 10. Oostenrijk 409.40; 11. Frankrijk 408.55; 12. V.S. 405.76; 13. Z. Slavië 405.68; 14. Fin land 403.32; Nederland 403.02; 16. Gr. Brittannië 394.31. DE OFFICIEUSE VERDELING DER MEDAILLES. De officieuse verdeling van de gouden, zilveren en bronzen medail les luidt na vier dagen: goud zilver brons 1. Verenigde Staten 13 8 6 2. Rusland 9 12 4 3. Zweden 3 2 1 4. Zwitserland 2 3 4 5. Frankrijk 2 2 6. Tsj echo Slowakije 2 1 7. Turkije 2 1 8. Japan 13 3 9. Italië 1 2 1 O.Australië 1 1 1 Ï.Brazilië 1 1 12. Nieuw Zeeland 1 1 13. Zuid Slavië 1 14. Argentinië 1 15. Duitsland 2 1 16. Jamaica 2 17. Iran 13 18. Polen 1 1 19. India 1 1 20. België 1 21. Finland 4 22. Hongarije 4 23. Gr. Brittannië 3 24. Zuid Afrika 1 25. Denemarken 1 26. Venezuela 1 27. Uurguay 1 Aangezien het hockey-tournooi nog niet is afgelopen, is de bronzen me daille van Groot Brittannië niet in deze verdeling opgenomen. Stetemaal Helsinki (Van onze ondeskundige medewerker). Dat is eens, maar nooit weer. We zijn dikwijls genoeg ge waarschuwd, want onze collega's hebben al zo vaak gezegd: „Jo, jij moet geen grapjes uithalen, daar ben jij de vent niet voor. Jij mist de fijne nuance", maar gisteren meenden we een goed werk te verrichten, door een on schuldig grapje te debuteren. we zijn juist terug van de dok ter en met dat verband om ons hoofd, is het maar lastig wer ken. We liepen vanmiddag in de beste stemming door Helsinki, louter en alleen, omdat we ple zier in het leven hadden en de zon zo koesterend scheen. In de straat aangekomen, waar mevr. BlankersKoen met haar echtgenoot-coach (of is het coach- echtgenoot?woont, ontdekten we een groepje sombergestemde Nederlanders, die aan het begin van de straat iedereen aanhiel den, vilten pantoffeltjes uitreik ten en met een grafstem ver zochten deze aan te trekken, teneinde Fanny haar race tussen kwalen en tijd (voor andere on- deskundigen: dit is geen officieel nummer) in alle stilte te laten lopen. Grote spandoeken, waarop, stond: „Vlug Fit-worden Fanny" en „Fanny is Fijn toch Vlugger", waren over de straat gespannen, zodat Fanny (wanneer ze ten minste uit haar raam keek) zich aan deze stimulerende leuzen kon sterken. Nu was het ons al eerder op de dag opgevallen, dat de Neder- landers-in-Helsinki sinds enige dagen niet meer die opgewekt heid demonstreren, waarmede zij een week geleden vriend en vijand in verrukking brachten en daarom dachten we: „We zullen ze eens recht hartelijk laten lachen; dat hebben ze no dig. Ze zitten hier toch ook niet voor hun verdriet." Bezield met deze gedachte sto ven we op het Nederlandse op stootje af en riepen: „Hebben jullie het al gehoord?" „Ssssssssssssst" werd er meteen van alle kanten gesist en nadat we een verontschuldigend gebaar gemaakt hadden, zei een meneer uit Amsterdam: „Vertel maar meteen het ergste; we zijn op alles voorbereid." „Nou," zeiden wij, „Slijkhuis doet ook niet meer mee. We kwamen hem daarnet tegen. Hij ging naar de dokter toe met zijn achillespees onder z'n arm." Op dat moment kwam er iemand de straat in gestapt. Het was Slijkhuis, die kwam infor meren naar de toestand van Fanny.en zijn achillespees zat op de plaats, die moeder na tuur voor dit lichaamsdeel prac- tisch heeft geacht. De dokter was niet direct alar merend, maar gesteld dat we dit wilden zouden wij mor gen de 80 meter horden niét mee mogen lopen. KRONUS. De weersgesteldheid te Helsinki elke dag guur met regen be gint deprimerend te werken. Men weet de zeilen en de kleding niet meer droog te krijgen, en uiteinde lijk blijkt geen enkele uitrusting het uit te houden in al die nattigheid. In de 5,5 meterklasse begon de Vries Lentsch met een slechte start, wat overigens niet verhinderde, dat een speling in de windrichting hem zoveel voordeel bracht, dat hij als vijfde bij het eerste merkteken kwam achter Portugal, Bahama, Italië en Zweden. Later zou blijken, dat vrou we Fortuna weer terug kwam ne men wat zij eerst zo kwistig ge schonken had. In het tweede kruis- rak bevonden de kruisende groepen zich ca. 2 km van elkaar verwijderd. De minste verandering van wind richting bracht dus aan de ene groep winst en aan de andere groep even zo groot verlies- Lentsch bevond zich toevallig als vijfde bij de ongelukki- gen. Hij kwam nu op de twaalfde plaats terecht, waaraan hij tot de finish niets meer kon veranderen. Portugal werd eerste, Noorwegen tweede en Zweden derde. Bob Maas was weer prachtig op tijd weg in de Starklasse, doch met zijn oude schip wil het toch niet meer zo goed lukken. Wel is er veel ver beterd aan tuigage, het rondhout, het staand en het lopend want, maar de romp van het schip zelf is te veel verouderd en te zwaar om nog mee te kunnen. Het is een hard gelag om te zien. dat zeilers met mindere ca paciteiten hem op de onmogelijkste wijze voorbij varen alleen, omdat hun schip moderner is. Deze snel lere schepen worden alleen in Ame rika gebouwd en kosten een slordige 3.000 dollar, een bedrag dat nu niet bepaald iedereen in een oude kous heeft zitten. Het slot kwam met een elfde plaats voor Maas, terwijl Amerika Het tweedaagse paardensportfeest te Stompwijk achter café Het Blesse Paard, is gistermiddag ingezet met de traditionele kortebaandraverij. Er bestond wederom zeer grote belangstelling op de baan, ondanks het weer enigszins tegenviel na de mooie dagen, die we gehad hebben. Voor de Stompwijkers was het echter geen reden om thuis te blijven zo erg was het nu ook weer niet en ook uit onze omgeving waren velen naar Stomp wijk gekomen, want de draverij zou mén niet gaarne willen missen. De voorzitter van de harddraverij vereniging „Nooit Gedacht" sprak voor de aanvang een kort openings woord bij ontstentenis van burge meester Banning en daarna kon de draverij een aanvang nemen. Van de 28 ingeschreven paarden waren er bij de loting nog 24 over gebleven. Van deze kwam Omessa (eig. erven A. S. Groenewegen) niet uit wegens kreupelheid, terwijl Leo O (eig. B. de Mol) zonder kennis geving afwezig bleef. Het programma werd in twee de len gesplitst, volgens programma 12 bij 12, zodat King Spencer (Stal Hol- landia) ber. J. T. de Graaf gemakke lijk in de volgende ronde kwam, evenals Nanda O (Jb. Ham), ber. J. v. Leeuwen Jr., uit de tweede helft. In de ritten van de eerste helft was slechts één kamprit nodig, nl. tussen Koningin Draisine G, ber. J. Ver gay, en Oranje Nassau. Eerstgenoem de won de eerste rit, maar Oranje Nassau, ber. H. C. ten Hagen won de tweede doordat Draisine G we gens te vroeg starten werd uitgescha keld. De beslissende rit werd ook door Oranje Nassau gewonnen. Uit de eerste helft plaatsten zich verder door het winnen van twee ritten: Nico Maire, ber. N. J. Bloem- saat, Miss A, ber. J. v. Leeuwen Jr., Allouez, ber. J. Ham, en Notre Dame, ber. J. Wagenaar. Uit de tweede helft plaatsten zich na twee gewonnen ritten: O Marijke, ber. J. Th. Knijnenburg, en Nanda O, ber. J. van Leeuwen Jr., resp. door overwinningen op My Darling, ber. J. P. de Vlieger, en Nuni Brewer, ber. H. C. ten Hagen. Voor de overige deelnemers waren kampritten nodig, voor O Nelly Zora, ber. J. Wagenaar en Narcisso G, ber. Th. Kooyman, zelfs twee. Tenslotte werd O Nelly Zora winnaar doordat Narcisso uit zijn draf sprong. Verder plaatsten zich na kamprit Monte Carlo D, ber. J. de Mol, en Laetai-e A, ber. K. Bakker, door over winningen resp. op Eduard Anvil en Narcisso G. Cote le omloop: Notre Dame pi. 71,60, O Marijke pl. 71,70, Nanda O pl. 71,80. In de tweede omloop won Louis F.H. de eerste rit van O Nelly Zora, maar de tweede rit viel in het voor deel van laatstgenoemde uit. King Spencer werd in twee ritten versla gen' door O Mary'ke, waarna Miss A tweemaal won van Allouez, Nanda O van Oranje Nassau, Laetare A van Monte Carlo D en Notre Dame van Nico Maire. Als laatste rit van deze omloop volgde de kamprit van Louis F.H. tegen O Nelly Zora, waarbij dit paard won door galop van Louis F.H. Cote 2e omloop: O Marijke pl. 7 1,50, Nanda O pl. 7 2,20, Notre Dame 1,50. Voor de 3e omloop bleven dus zes paarden aan. De winnaars moesten om de drie eerste prijzen kampen. Verliezers waren Laetare A (320), Miss A (320) en O Nelly Zora (305). Cote 3e omloop: O Marijke pl. 7 2,80, Nanda O pl. 71,90. O Marijke (305) met de jonge Knij nenburg als berijder, versloeg Nanda O, ber. J. van Leeuwen Jr., in twee ritten en daarna Notre Dame (305), ber. J. Wagenaar, op gelijke w'jze, zodat O Marijke winnaar was van de lsté prijs van 71100, Om de 2e en 3e prijs liepen vervol gens Nanda O en Notre Dame, waar bij eerstgenoemde in twee ritten won. Dit paard won dus de prijs van 7 450,terwijl Notre Dame 7 225, incasseerde. De drie verliezers uit de derde ver voor was op Italië, Portugal en Cuba als resp. 2, 3 en 4. Ook bij de Jong in de Finnklasse wilde het niet lukken. Hij begon met een slechte start, ergens in het mid denveld, waar nog bij kwam, dat hij volgens zijn zeggen geen goed kon doen. Iedere slag aan de wind was verkeerd en bracht positieverlies. Ruim windzeilend werd wel weer iets terug verdiend maar toch niet genoeg om zich aan de malaise te kunnen onttrekken. Inmiddels staat de Jong in het to taal klassement nog steeds op de derde plaats. Brazilië werd tweede, terwijl gisteren ook Rusland van zich deed spreken door de eervolle derde plaats te bezetten, de Jong eindigde als elfde. In de Drakenklasse startte Wim van Duyl uitstekend zodat hij als goede vijfde het eerste kruisrak uit kwam achter Zweden, Duitsland, Denemarken en Brazilië. De Noor Thorvaldsen zat met een meter achterstand achter de spiegel van zijn schip. In het tweede kruis rak toonde de Noor weer zijn mees terschap, door de eerste plaats in beslag te nemen. Van Duyl ver trouwde hier teveel op het weerbe richt, dat van krimpende wind sprak, waardoor hij zijn tweede plaats ver speelde, maar liefst vier plaatsen verloor en als zevende eindigde. J. Noorwegen, 2. Zweden, 3. Duits land. SCHAKEN HET TOURNOOI TE ZURICH In de elfde ronde van het inter- natonaal schaaktournooi te Zürich, speelde Euwe tegen de Zwitser Christoffel. Het werd een interessante partij, waarin onze landgenoot op de dame vleugel een sterke druk ontwikkelde. Hij veroverde een pion en spoedig daarna de kwaliteit. De Zwitser gaf het echter niet op, lanceerde met het loperpaar een prachtige tegenaanval en bracht Euwe in tijdnood. De Ne derlander maakte een fout, waardoor Christoffel enig voordeel kon beha len en bij het afbreken van de par tij had de Zwitser eeli pion meer en staat beter. De afgebroken partij tegen Szaba- dos werd door Euwe gewonnen. Na elf ronden heeft de Zweed Lundin de leiding met 81/2 punt plus 1 afgebroken partij. Op de twee de plaats komt Euwe met 7 1/2 punt en 1 afgebroken partij, gevolgd door Udovic met 7 1/2 punt en Canal met 7 punten. omloop deelden de vierde prijs. Cote winnend: le omloop O Ma rijke 74,50, 2e omloop id. 7 2,20, 3e omloop id. 7 2,60. Totale omzet 7 8320, Na afloop volgde als steeds de prijs uitreiking in café 't Blessepaard.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6