Fina-congres scheidde orthodoxe schoolslag en vlinderslag De Vierdaagse Niet praten maar doen! De K.V.P. na de verkiezingen Texel dorst naar vocht Een emmer water kost 8 cent Auto stortte van brug Stelende dienstbode Schatgraverij te Egmond aan Zee Se avantuxen IXCUt Humpo Hotsllots kunstenaar £e« maeAty.it DONDERDAG 24 JULI 1952 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Het belangrijkste agendapunt van het congres van de Fina, dat ter ge legenheid van de olympische spelen onder leiding van president R. De- raeve (België) te Helsinki werd ge houden,, vormde de besprekingen in zake het al of niet scheiden van de orthodoxe schoolslag en de vlinder slag. Groot Brittanndë stelde voor de vlinderslag geheel van de program ma's der officiële wedstrijden af te voeren, doch dit voorstel werd met 45 tegen 18 stemmen verworpen. Nederland, vertegenwoordigd door de heren Jan de Vries, voorzitter en B. Moolenaar, secretaris-penning meester van de K.N.Z.B., stemde te gen. Vervolgens werd hét Hongaar se voorstel, niet meer toe te staan, dat in één wedstrijd de orthodoxe schoolslag en de vlinderslag wordt gezwommen, in stemming gebracht. Met 42 tegen 22 stemmen werd het voorstel van de Hongaren aangeno men, zodat met ingang van 1 Januari 1953 de schoolslag en de vlinderslag dus tweè aparte nummers zullen vor men. Nederland behoorde bij de voor-stemmers. Bepaald moest nu nog worden, wat er met de schoolslag moest gebeuren op de volgende olympische spelen, terwijl ook moest worden beslist hoe de wereldrecordlijst nu zal moeten worden samengesteld en welke slag in de wisselslag estafettes zal wor den gezwommen. Er bleek bij de af gevaardigden een groot verschil van inzicht te bestaan over deze proble men, waarbij bijna alle vertegen woordigers van de 40 aanwezige lan den het woord voerden. Na eindeloze Aetherklanken VRIJDAG HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 12.00 AVRO. 16 00 VARA. 19.30 VPRO 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00— 24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.18 Gr.muz. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gr.muziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.05 Gr.muziek (9.3159.40 Water standen). VPRO: 10.00 „Kinderen en mensen," causerie. 10.05 Morgenwij ding. VARA: 10.20 Gr.muziek. 10.40 Alt en piano. 11.00 Voordracht. 11.20 Gr.muziek. AVRO: 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinbouwmededëlin- gen, 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gr.muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Me dedelingen en gr.nïuziek. 13.30 Or kestconcert. 14.00 Kookpraatje. 14.20 „I Plagiacci," opera (gr.pl.) 15.30 Boekbespreking. 15.50 Sport. VARA: 16.00 Orgel en zang. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Gr.muziek. 17.20 „Wij en de muziek," muzikale causerie. 18.00 Olymp. spelen. 18.30 Nieuws 18.40 Felicitaties. 19.15 „Denk om de bocht". VPRO: „Vroomheid, die moest buiten staan," causerie. 19.45 „Op bezoek bij anderen," causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Berichten en boe ken. 20.15 Viool en piano. 20.30 „Benelux". 20.40 „Van vreemde bo dem," causerie. VARA: 21.0Q Cabaret 21.30 Gevarieerde muziek. 21.55 „Het leven betrapt". 22.15 Olymp. spelen. 22.25 Buitenlands weekoverzicht. VPRO. 22.40 „Vandaag," causerie. 22.45 Avondw. VARA. 23.00 Nieuws. HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Niéuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gr.muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Gr.muziek. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Gr.muz. 10.30 Morgendienst. 11.00 Pianoreci tal. 11.30 Gr.muziek. 12.00 Suri naamse volksmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Lichte muz. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Amusementsmuziek. 13.45 Gr. muziek. 14.00 Causerie over vaste planten. 14.15 Metropole orkest. 15.00 Piano-duo. 15.20 Blokfluit-ensemble. 15.40 Voordracht. 16.00 Instrumen taal trio en viool. 16.30 Voordracht. 16.50 Gr.muziek. 17.00 Verzoekpro gramma v. d. jeugd, 17.30 Militaire causerie. 17.40 Gr.muz. 17.45 Friese uitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 In strumentaal septet. 18.35 Gr.muziek. 18.40 Strijkkwartet. 19.15 Regerings uitzending: Verklaring en toelichting 19.35 Gr.muziek. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.10 „Vijf minuten". 20.15 Dubbelkwartet 20.30 „Wiek wint", hoorspel. 21.15 Concertgebouworkest. 21.35 Meisjes koor. 22.00 Lichte muziek. 22.30 Gr. muziek. 22.45 Avond-overdenking. discussies werd op voorstel van Span je besloten een commissie in> te stel len, die als taak zal hebben de ver schillende bij de scheiding van de beide slagen ontstane vraagstukken te bestuderen en rapport uit te bren gen op het congres, dat 3 Augustus te Helsinki wordt gehouden. Het Nederlandse voorstel om de amateur definitie in hetreglement zo te wijzigen, dat de zwemleraren, die zich alleen met het elementair on derwijs bezig houden, de amateur status krijgen', werd ondanks het pleidooi van de K.N.Z.B.-voorzitter, verworpen. Hetzelfde gebeurde met een soortgelijk voorstel van Zwe den, dat alleen de door de overheid betaalde leerkrachten bij het elemen tair zwemonderwijs van de beroeps- lijst geschrapt wilde zien. Ten aanzien van de herkwalificatie van zwemmers en zwemsters van professional tot amateur werd beslo ten, dat de Fina controle zal uitoefe nen op het deelnemen van deze zwemmers en zwemsters aan buiten landse wedstrijden. WATERPOLO. De Fina en het tweemeterspel De waterpolocommissie heeft te Helsinki vergaderd. Na afloop van de bijeenkomst von den wij onze landgenoot, de heer Jan de Vries, secretaris van de Board, bereid ons het een en ander te yer- tellen over het verloop van de be- sprekingen? die, zij het dat geen di recte besluiten werden genomen, toch van groot belang waren met het oog op de ontwikkeling van het spel. Het voornaamste purst van de agenda was het behandelen van de van verschillende zijde gedane sug gesties inzake het twee meterspel. Besloten werd in geen geval over te gaan tot ingrijpende wijzigingen, doch wel werd een commissie samen gesteld, welke zal bestaan uit de heren de Vries (Ned.), Delahaye (Belg.) en Scott (Groot Brittannië), die tot taak zal krijgen tijdens het in Helsinki te spelen tournooi te be studeren of het noodzakelijk is ten aanzien van de 2- en 4-meterlijn nieuwe bepalingen te creëeren. Tot de voorstellen tot wijziging van de 2-meterregel behoort dat van de Zuidamerikaanse landen om de twee- meterlijn geheel te doen vervallen en het schieten op doel binnen de vier- meterlijn als een overtreding te be schouwen. Het bestuur van de Fina zal zich voor het einde der spelen over deze kwetie uitspreken. AZ.C—DE GOUWE. 1—2. VOETBAL. JEUGDTOURNOOI DOSR. Het programma voor het juWleum- jeugdtournooi van DOSR luidt, als volgt: Afd. A: a, 12 uur, DOSR (A)— RKAW (A); b. 12.45 uur, Roda (A) Warmunda (A). Afd. B: a, 1.30 uur, DOSR (B)— Warmunda (B); b, 2.15 uur, RKAVV (B)—Roda (B). Afd. A: 3 uur Verliezer aVerlie zer b. Afd. B: 3.45 uur Verliezer aVer liezer b. Finale. Afd. A: 4.30 uur Winnaar a Winnaar b. Afd. B: 5.15 uur Winnaar aWin naar b. WANDELSPORT Telde veel uitvallers Gistermorgen zijn 89 wandelaars niet aan de start van de Vierdaagse verschenen, terwijl in de loop van de tweede marsdag ntjg 47 deelne mers hebben opgegeven. Voor een belangrijk deel is dit aantal uitval lers te wijten aan de doorgestane vermoeienissen op de eerste, zeer warme dag. De sterkte van het vier- daagse-leger is thans tot 9674 deel nemers teruggelopen. De tippelaars trokken op de twee de dag door het vlakke land ten westen van Nijmegen. De eerste uren werd in zeer snel tempo ge wandeld. want er hing een kille ochtendnevel, die de lopers nood zaakte er flink de pas in te houden om warm te blijven. De koude ver oorzaakte evenwel heel wat spier pijn die velen een tocht naar de me dische posten deed maken. De in café's, boerderijen en stallen ge- improviseerde ziekenzaaltjes deden uitstekend dienst. Vele massage klanten begonnen na de behande ling weer als herboren aan de vol gende kilometers. Afgezien van deze morgenkoude is het uitstekend wan delweer geweest en bovendien was 's middags, toen de zon weer wat feller begon te schijnen, het groot ste deel van de wandelaars al bin nen. Het middelpunt van de tweede marsdag vormde Wychen, in welke plaats de vele duizenden op feeste lijke wijze werden ingehaald en waar op het kasteel de traditionele ontvangst door het gemeentebestuur van Wychen plaats vond. De ruim 250 buitenlandse deelnemers houden zich uitstekend en geven door hun aanwezigheid het bonte vierdaagse- gezelschap een internationaal tintje. Tot nu toe heeft slechts één buiten lander, een Zwitser, de strijd ge staakt. Werkloosheid bij toerbeurt Enige dagen geleden publiceerden wij een plan, opgesteld door de heer Honig uit Zaandam, dat beoogt de „eeuwigdurende" werkloosheid op te heffen, door de arbeiders „afwisse lend" enige weken zonder werk te laten en hun werkloze collega's hun plaats te laten innemen. Naar aan leiding hiervan heeft het Alg. Dag blad een onderhoud gehad met de Zaanse initiatiefnemer, die zijn plan in Nijmegen momenteel al experi menteel werkelijkheid ziet worden. De eerste vraag luidde: als werk nemers volgens het activeringsplan tijdelijk werkloos worden, hebt u dan de zekerheid, dat de bedrijfsvereni gingen wachtgeld uitbetalen? Dit is inderdaad een belangrijk technisch punt, antwoordde de heer Honig. De bedrijfsverenigingen, juist gestart, zijn n-L beslist niet voor dit MUGOLIN (reukloos) voorkomt dat muggen U steken. Per flacon 93 en 52 ct, (Advertentie) Het algemeen secretariaat der K.V. P. deelt ons het volgende mede in aansluiting op hetgeen reeds aan de afdelingen der Partij werd meege deeld: Het Dagelijks Bestuur der K.V.P. heeft zich in opdracht varo het Partij bestuur diepgaand beraden over de situatie van de K.V.P. na de verkie zingen, met name haar situatie in het Katholieke volksdeel. De resultaten van dit beraad zul len in een uitvoerige nota worden vastgelegd. Deze nota zal aan de le den van het Partijbestuur worden toegezonden. Het Partijbestuur zal de bespreking van de daarin- behandelde ikken begin September aan vangen. In een spannende fraaie wedstrijd, die uitstekend werd geleid, heeft A ZC Woensdagavond in het Alphense I vraagstukken begin September Zwembad dank zij de prachtige vantTpn vorm van de Waddinxveense doel man, De Oudste, het hoofd moeten buigen voor hun gasten. Direc. na de uitworp zijn de gasten reeds in de aanval en uit een misverstand in de Alphense achterhoede krijgt de snelle middenvoor der Waddinxve- ners reeds een kans om zijn ploeg de leiding te geven, die hij dan ook keurig benut 01. AZC valt hierna direct fel aan en als Indermauer goed door breekt denkt ieder aan de gelijkmaker; hij wordt echter „over zwommen" wat de gasten een af- strafworp kost. Indermauer neemt d.e strafworp echter slecht, waardoor de kans verloren gaat. Na de hervatting zit AZC er fel op en na enige vergeefse pogingen slaagt Kamper er in keurig gelijk te maken (11). De strijd gaat dan meer gelijk op maar als de Gouwe weer enige goede aanvallen kunnen lanceren is het de Graaf die hieruit tegen ieders verwachting in zijn club opnieuw de leiding weet te geven (1—2). Dank zij medewerking van het rijksarbeidsbureau en de directie van dc Hollandia fabrieken te Nijmegen, heeft het gewestelijk arbeidsbureau aldaar een plan tot werkloosheids spreiding uitgewerkt, dat met ingang van 1 Augustus zal worden toege past. Bij Hollandia werken 500 man, onder wie 250 niet-vaklieden. Dit aantal van 250 niet-vaklieden wil men nu met 100 procent verhogen, dus opvoeren tot 275. Telkens zal dan een groep van 25 niet-vaklieden een maand verplichte vacantie moeten nemen met 80 procent werkloosheids uitkering, volgens de werkloosheids wet met een aanvulling van 10 pro cent loon door de directie. Boven dien geven de arbeiders vrijwillig nog een toeslag. In de verplichte va cantie krijgen de arbeiders gelegen heid zich te bekwamen in hun vak. De vaklieden op de Hollandia blijven gewoon aan het werk. Texel verkeert in nood. Sinds 6 April is er geen druppel regenwater gevallen en daar het eiland, wat de watervoorziening betreft, geheel op regenval aangewezen is, is de toe stand zeer critiek. De sloten en put ten bevatten nog een beetje drabbige modder en alleen de grote zuivelfa briek, die het water van zeer grote diepte pompt, kan water leveren. Daar de fabriek echter de vervoers kosten in rekening brengt en deze acht gulden per duizend liter bedra gen, zijn vele Texelbewoners nog niet veel geholpen, want deze prijs ligt voor velen veel te hoog. Reeds in 1950 hadden Ged. Staten aan een commissie opdracht gegeven, het watervoorzieningsprobleem op Texel in studie te nemen, ten einde tot een goede oplossing te konven. Maar zoals iedere commissie heeft ook deze weer de nodige tijd gevergd met het gevolg, dat het rapport nog steeds niet bij Ged. Staten terecht is gekomen. Men poogt nu een tus sentijdse oplossing te vinden en de burgemeester van Den Burg heeft zelf al maatregelen getroffen, om de gemeentenaren, die de hoge tran sportkosten van het water niet kun nen opbrengen, financieel te steunen. Voor de hotels en pensions op Texel betekent deze situatie echter een DE INUNDATIEGEBIEDEN ROND BRABANTS HOOFDSTAD. Als het streekplan, ontworpen door de vaste commissie voor planologie in Brabant, dat de verdere ontwikke ling van de gebieden rond 's Herto genbosch beoogt, ten uitvoer wordt gebracht, zal de Brabantse hoofdstad een inundatiegebied van 580 ha. krij gen. Deze terreinen zullen niet voor bebouwing in aanmerking komen, maar beschikbaar blijven als weide en grasland. Noord-oostelijk van den Bosch worden de gebieden tot rond Den Dungen voor de landbouw gere serveerd. De waterstaatkundige toe stand zal definitief geregeld worden door ophoging van een aantal kaden. De overstromingen rond Boxtel en St. Michielsgestel zullen straks tot het verleden behoren. Dit als gevolg van een nieuw geprojecteerde ver binding tussen de Dommel en de Es- sche stroom, waardoor 's winters de wateroverlast van de eerstgenoemde rivier weggewerkt zal kunnen wor den. Bovendien wordt binnen afzien bare tijd ook een einde gemaakt aan de verontreiniging van het Dommel- water bij Tilburg en Oisterwijk door het stichten van een waterzuiverings installatie. experiment ingericht. Wij zetten de proef echter welbewust door, opdat de bedrijfsverenigingen kleur moe ten bekennen. Wij voorkomen daar mee wellicht, dat er drie jaar over dit vraagstuk wordt getheoretiseerd. Als onderneming riskeren wij dus de uitbetaling voor ongeveer 240 man, in goed vertrouwen dat het Rijk hier ever de brug komt. Immers, het Werkloosheidsfonds wordt door onze rouleerregeling in belangrijke mate ontlast. Van belang is hierbij de vraag of de deelnemers aan de rou leerregeling moeten worden be schouwd als vrijwillige of onvrijwil lige werklozen. Het Centraal Werk gevers Verbond plaatst zich op het standpunt, dat betrokkenen onvrij willige werklozen zijn; weliswaar stemmen zij in met de regeling, maar zij zijn in feite plaatsvervangende slachtoffers van de werkloosheid. Uw systeem betekent, dat bepaalde categorieën werken. Heeft u daar voor van de arbeidsinspectie toestem ming? Op deze vraag luidde het ant woord: De regeling gaat uit van het principe, dat de deelnemers zuiver werkloos zijn. Hiervoor is geen ver- Sunning van de arbeidsinspectie no- ig. Wel van het Arbeidsbureau, dat medewerking verleent, uiteraard on der de nodige garanties dezerzijds (terugneming na de werkloosheids periode of wel wisselweek of-maand) Gezien het succes van het vorig jaar heeft het bestur van de St. Vincentius- Inmiddels heeft het plan van de I conferentie te Alkmaar besloten Zondag 27 Juli a s. des middags om 2 uur heer Honig allerwege in het land I wederom een schatgraverij te organiseren. Een met „goud" beslagen kist, aandacht getrokken. De Algemene ^ie een waardebon van 100.zal bevatten, wordt op een diepte van ongc- Werkgevers Vereniging heeft aan al veer 30 cm. onder het zand gebracht. Iedeteen, die twee kwartjes entree haar leden gevraagd, hun mening betaalt, mag er naar graven. Mits men dat doet met de blote hand. Er zal ever het plan kenbaar te maken. Het T°g een tweede kist begraven worden die een chequé van 50.— zal inhou- ligt in de bedoeling allen die reage- j den. Tevens zullen over het gehele veld verspreid een honderd busjes, ren, hetzij positief of negatief, uit te waarin de schriftelijke belofte, dat men bij een of andere winkelier iets nodigen tot een vergadering, opdat j kan kopen, zonder ervoor te betalen, in het zand worden verstopt. De baten het plan mogelijk in breder kring van deze schatgraverij' komen ten goede aan do St. Vincentius-confercntie kan worden toegepast. te Alkmaar. enorme terugloop van verdiensten, juist in de seizoentijd. Ook het brandgevaar is op Texel zeer groot. Wanneer door dc droogte ergens brand uitbreekt, is er prac- tisch nergens water te vinden, om het vuur te bestrijden. Vier gewonden Gisteravond omstreeks kwart over zeven is van de Oostelijke Parallel weg van de Hoornbrug over De Vliet te Rijswijk een personenauto omlaag gestort, waarbij de inzittenden: drie dames en een kind werden gewond, allen afkomstig uit Den Haag. Zij liepen vleeswonden op en een van de oudere dames heeft een shock. Dc auto is zeer zwaar beschadigd. De da mes hadden de auto voor een dag ge huurd en waren op weg naar huis. Door de politie is aangehouden een 20-jarige dienstbode, M., die kans had gezien om over een periode van on geveer een jaar een bedrag van vier duizend gulden aan contanten en sie raden te ontvreemden uit de woning van twee oude dames, bij wie zij werkzaam was. Ook de verloofde van het meisje, de 25-jarige B., is door de politie ini bewaring gesteld. Hij wordt verdacht van opzettelijke heling. Van het ont vreemde geld heeft het meisjes voor ruim 1400 goederen gekocht, die door de politie in beslag zijn geno men. Aangenomen wordt, dat het paar van de rest van het geld een ge noeglijk leven heeft geleid. Vandaag zullen beiden voor de officier van Justitie wordeni geleid. Limburgse mijnwerker in België verongelukt De 36-jarige mijnwerker W. Frans- sen uit Vaals, werkzaam in een Bel gische mijn bij Luik, is in de nacht van Dinsdag op Woensdag door val lend gesteente getroffen. Hij over leed kort daarna. Het slachtoffer was gehuwd en vader van een kind. 4. En zoals dat een groot kunste naar betaamt, wachtte Humpo Hots- flots eerst op inspiratie. Hij had het portret van de oom van Steven Steen rijk bij het maagdelijke doek op de ezel gezet en rookte nu een sigaret uit een lang pijpje. „Wat ben ik blij, dat ik destijds dit sigarettenpijpje voor een dubbeltje heb gekocht!" mompelde Humpo. „Toen was het een prul waarvan het ontwerp was ent- sproten uit een fantasieloze brein, die niet haalde bij de mijne, dat gelou nou, ja, een andere keer maar. Maar thans! Thans is het een bron van ko ninklijke inspiratie. Als ik toch be denk welke kostelijkegloedvolle kunstproducten de wereld niet zou den hebben aanschouwd, indien ik niet altijd weer mijn rust terugge vonden had bij dit simpele sigaretten pijpje! Eens zal dit een beroemd pijp je zijn.... Eens zal dit pijpje mis schien liggen in een in het oog lopen de vitrine van liet Rijksmuseum Ie Amsterdam met een bordje er bij: niet aanraken.... Na al deze en nog andere gedachten zette Humpo Hots- flots de eerste streek op het doek. Hij werkte drie dagen en drie nachten en toen was het schilderij klaar. RAAKT ZOEK DOOR WILLY WATERMAN 6) Op een goede dag kwam er, toen ik niet thuis was, een kerel aan de deur verkleed als ambtenaar van het tele foonbedrijf en die brave man haalde elk papier op mijn kamer overhoop, terwijl hij zogenaamd de telefoon controleerde; hij was verdwenen voor ik thuis was. Een andere keer viel een schat van een meisje op mijn stoep flauw, vlak voor mijn deur. Ik liet haar natuurlijk bij mij binnenbrengen en ze vroeg me met een engelachtig gezichtje, haar even alleen te laten met een ijlings toe geschoten oude dame, om zich even op te frissen. Maar ze friste zich al lemachtig lang op, dat ik ernstig on gerust werd, dat ze alletwee onwel waren geworden en klopte voorzich tig op de deur. Er kwam geen ant woord. Ik klopte nog eens, weer niets. Ik probeerde de deur, maar die was van binnen gesloten. Toen heb ik mijn schouder er tegen gezet, in de verwachting lijken te zullen vinden, maar jawel! Alles in de ka mer was overhoop gehaald, geen pa pier was onaangeroerd gebleven en dé vogels waren door het raam ge vlogen. jammer, het was toCh een aardig kind." Clim verdiepte zich even in een droeve mijmering en ging dan voort. „Het papier hadden ze niet gevon den. Het zou wel een wonder zijn, als dat wel het geval was geweest, want na mijn eerste ervaring met die telefoonreperateur had ik het meege nomen en verstopt." Peter, die bezig was, zijn pijp op nieuw te stoppen, grijnsde. „Waar heb je dat ding ergens ver stopt, in je auto?" Clim schudde het hoofd. „Geen denken aan. Mijn wagen had. kunnen afbranden of gestolen wor den; de garage, waarin hij stond had in brand kunnen vliegen, en dan was ik mijn rotstuin met cactussen kwijt geweest Ik besloot, mijn document te verstoppen op een plaats, zo afge legen en eenzaam, dat geen mens het .er zou zoeken en op een plaats waar er niets mee kon gebeuren. Denk er aan, het was anders dan een gewoon papier: als ik het door onverschillig welke oorzaak kwijt was, was ik mijn land ook kwijt, onherroepelijk. Ik fabriceerde een zware, loden koker, die ik met een schroefdop luchtdicht kon afsluiten, stopte mijn opgerold document er in en nam het op een ochtend heel vroeg mee in mijn auto. Ik reed naar zee, naar een stuk strand waar ik nog nooit een mens een voet had zien zetten. Daar zette ik de wagen in een bosje, klom op 'n hoge rots en ging daar plat boven op liggen om te zien of er ook een of andere spion in de buurt was. Van waar ik lag, kon ik mijlen in de om- treje desnoods een oorwurm zien lo pen. Er viel geen levend wezen te bekennen. Toen scharrelde ik naar beneden en begroef mijn woestijn in het zand, een halve meter diep. Voor de feestelijkheid had ik speciaal een schop meegenomen en toen ik het geval ingroef, was het lage eb. Bij gewone eb of bij vloed, dat is twin tig van de vierentwintig uuf, staat er een halve tot een paar meter water boven mijn woestijn. Sindsdien haal de ik vrijer adem. Ik had toen reeds het plan gemaakt, om in elk geval naar Mexico te gaan en te kijken, wat voor een bezitting ik eigenlijk op de kop getikt had. Daags voor mijn vertrek ben ik mijn eigendom gaan ophalen. Het lag er nog juist zo, en recht van die plek ben ik in volle vaart naar de kade gereden. Ik wilde geen enkel risico lopen, op het laatste moment nog te worden óvervallen. Mijn wagen heb ik door mp garage laten afhalen. En nu weet je zo ongeveer, wat ik aan boord van deze boot uitvoer." Peter knikte zeer bedenkelijk en klopte zijn uitgedoofde pijp leeg. Clim hield hem een sigarettenkoker voor. „Neem een sigareten doe die pijp weg; er nvoeten nog meer mensen in de buurt van dat ding le ven dan jij alleen. Ik geloof niet, dat er nog aan valt te twijfelen dat er iets heel eigenaardigs aan het handje is met die woestijn van mij. Ik heb je al eens gezegd, dat ik niet geloof, dat er petroleum of goud of zoiets te vinden is. ALs werkelijk iemand wist, dat er goud was verstopt, zou het allang verdwenen zijn. Daar m Mexicc wachten ze heus niet op een eigendomsbewijs als er goud te ha len valt op een stuk land, waarvan niemand de eigenaar kent. Petro leum heeft niemand in de buürt zelfs maar geroken. Maar die ranch is voor sommige lui een massa geld waard dat staat als een paal boven water. En eveneens staat vast dat er lui zyn, die een massa riskeren en hopen geld uitgeven om in het bezit ervan te kom en. Als ik er in geslaagd was, rr/ijn eigendom te laten registre ren, had 'het me allemaal geen steek kunnen schelen. Was dan dat docu ment verbrand of zoiets, dan had ik dadelijk een nieuw kunnen aanvra gen. Het land had dan onbetwistbaar op mijn naam gestaan.. Maar zoals de zaken nu zijn, moet ik elke se conde opletten, dat ik niet bestolen wordt." Hij hield op ,om de as van zijn sigaret in de asbak te tikken en ging dan voort. „Maar even vast staat dat ik, koste wat het kost. die ranch zal houden, al Wijkt het dan ook niets anders te zijn dan een verzameling cactussen en oorwurmen. Ik heb al mijn geld opgenomen, omdat ik 't daar plotse ling nodig zou kunnen hebben en heb me op deze stomvervelende boot Ingescheept om zelf te gaan zien, waar die ranch van mij ergens uit hangt en wat er voor waardevols aan kan zijn, Op het ogenblik snap ik er nog geen steek van en alle nvensen, wie ik het heb gevraagd en daar waren lui bij die Mexico kennen als hun broekzak snapten er even min iets van. Alle mededelingen stemmen hierin overeen, dat mijn ranch ergens in de binnenlanden moet liggen en of het onbewoonbaar- ste stuk land ter wereld is, of 't on- bewoonbaarste op de Noordpool na. Peter rekte zijn schouders. „Mag er in die Sahara van jou worden gerookt?" Clim staarde hem stomverbaasd aan. „Wat doet er dat in vredesnaam toe?" Peter keek verwijtend. „Kijk eens hier, sinds twee weken zoek ik naar het een of ander avon tuur. Bij jou valt er in de toekomst vast en zeker wat te beleven, dug ga ik mee. door dik en dun. als ik ten minste daar met mijn pijp geen cac tusplantages in gèvaar brengt. All right?" Clim staarde hem een ogenblik aan en stak dan zijn hand over de tafel. Een cocktailglas viel kletterend op de grond. Peter aarzelde een enkel ogenblik en keek vol tederheid naar zijn pijp: „En die cactussen daar?" „Laten branden," zei Clim. „Heb je een revolver bij je?" Peter knikte. „Een Parabellum." 'Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5