Ste Ceid6e(5oiiAcmt Faroek heeft een baas Koning Faroek buigt voor de eisen van het leger Koningin gaat naar Orange Geraffineerde overval op onderneming bij Bandung Waarschijnlijk wordt vandaag democratische candidaat gekozen Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 24 JULI 1952 43ste JAARGANG i' No. 12646 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20S26, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 0.47 p. w., 2.p. mnd., f 6.p. kwart Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 Staatsgreep in Egypte De staatsgreep in Egypte onder leiding van generaal-majoor Naguib Mo hammed heeft zonder dat er bloed vergoten isde vroegere premier Aly Maher Pasja weer aan het bewind gebracht. Het doel van de machts greep was op de eerste plaats een zuivering in de hogere rangen van het leger en voorts een grote schoonmaak in het politieke leven. afgelopen twaalf uur is dat het leger voornemens is „tot zaken te komen" en dat het vastberaden naar de ver wezenlijking van zijn doeleinden zal streven. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft meegedeeld vernomen te hebben, dat zich onder de vooraanstaande Egyptische offi cieren, die in hechtenis zijn geno men, de bevelhebber van het Egyp tische leger, generaal Haidar Pasja, bevindt. Koning Faroek heeft inmiddels een vertegenwoordiger naar Cairo gezonden om met generaal Naguib te onderhandelen. Men ver wicht, dat de wensen van het leger zullen wor den ingewilligd. De achtergrond Koning Faroek is reeds voor de eisen van de nieuwe machthebbers gezwicht en heeft zijn goedkeuring gegeven aan de benoeming van ge neraal Naguib tot opperbevelhebber. Aly Maher, die direct na het aftre den Hilaly Pasja tot formateur werd benoemd, heeft zijn nieuwe kabinet al gereed waarin hij zelf, behalve het premierschap, ook de portefeuil les van Oorlog en Marine en van Binnen- en Buitenlandse Zaken be heert. Vanavond verklaarde hij: ,De situatie is zeer ernstig, maar wellicht dat zij uit zichzelf binnen enkele da gen opklaart". Het schijnt dat de achtergrond van het aftreden van premier Hoessein Sirry Pasja, op Zondag j.l. bestond uit de onenigheid tussen ontevreden officieren van het Egyptische leger enerzijds en de legerleiding en hoge beambten van het ministerie van landsverdediging anderzijds. Verno men wordt dat deze twisten een week geleden hun hoogtepunt be reikten. Gemeld wordt dat de ontevreden Egyptische officieren en het schijnt dat zij de meerderheid van het Egyptische officierenkorps om vatten met ongerustheid de toe nemende politieke onzekerheid in Egypte en het doen afbrokkelen van de kracht des lands in onderlinge twisten en pogingen om aan de macht te komen, aanzagen. De gemoederen liepen hoog op een veertien dagen geleden te Cairo gehouden bijeen komst van de Egyptische officiers club, uitgeschreven om een nieuw bestuur te kiezen. Een gedeelte der leden, omvatten de de ontevredenen, stemde voor de verkiezing van generaal Naguib, doch veldmaarschalk Haidar Pasja, opperbevelhebber der Egyptische strijdkrachten en als zodanig ere president der officiersclub, wist de verkiezing van generaal Naguib on gedaan te maken. De woedende of ficieren-aanhangers van laatstge noemden verklaarden thans dat de verkiezing van een bestuur hunner club moest geschieden overeenkom stig de reglementen der club. Tevens ontstond een beweging om veld maarschalk Haidar Pasja ook als op perbevelhebber der Egyptische weer macht ter zijde te schuiven. Premier Sirry Pasja bevroedde, dat zich een ernstige toestand aan het ontwikkelen was. Toen het hem niet mogelijk bleek de man zijner keuze door koning Faroek tot minis ter van oorlog te doen benoemen, gaf hij er de voorkeur aan af te tre den. De geest op het hoofdkwartier van de leiders der staatsgreep en de in druk van de ontwikkelingen in de Drie Nederlanders in Mexico gevangen Drie leden van de bemanning van het Nederlandse schip de Alblasser- dyk, zullen te Vera Cruz terecht moeten staan in vebband met de dood van een Cubaanse verstekeling. Drie andere leden van de bemanning zijn vrijgelaten en overgedragen aan de zorg vay de Nederlandse consul te Vera Cruz. Rechter Antonio Pirron heeft beslist, dat er voldoende be wijsmateriaal is tegen de eerste drie, om een proces te rechtvaardigen. De rechter deelde mee, dat zijn uitspraak gebaseerd is op de verklaringen van drie van de mannen, dat zij de ver stekeling ontdekt en achternagezeten hadden, totdat hij hun was ontko men. Hij zei ook, dat uit het feit dat er roet en olie op de handen van de dode man was aangetroffen, bleek, dat deze in de machinekamer was geweest. In Mexico houdt men geen formele processen op vastgestelde data. In plaats daarvan zal de rech ter de bestudering van de zaak en de verklaringen van de verdedigers en het openbaar ministerie voortzet ten, totdat zijn oordeel vaststaat. Daarmee kan wel een jaar heengaan. 5)e anye>ieg.etd¥ieden in Seketan Dertig personen werden gedood en vele honderden gewond tijdens bloedige ongeregeldheden in Teheran, waarbij politie en militairen slaags raakten met de menigte. Standbeelden van de Koninklijke Familie werden door de monstranten vernield en slagzinnen tegen de Sjah werden door spreekko ren uitgeroepen. Vanaf het dak van een gesloten kiosk richt een der de monstranten het woord tot de samengestroomde menigte. het parlement een wetsvoorstel in gediend om Ghavam es Soeltaneh zijn bezit te ontnemen en dit te ver delen onder de nagelaten betrekkin gen van hen, die Maandag by de on geregeldheden zijn gedood. Ghavam is een der rijkste landeigenaren van Perzië. Dr. Beel kabinetsformateur De Koningin heeft aan prof. dr. L. J. M. Beel de opdracht verstrekt tot het vormen van een kabinet. De heer Beel heeft verzocht deze opdracht in beraad te mogen houden. Aan de opdracht aan prof. dr. Beel waren twee andere uitnodigingen voor de vorming van een kabinet voorafgegaan. Eerst had de Koningin prof. mr. C. M. Romme uitgenodigd de forma tie op zich te nemen van een kabi net, dat geacht kon worden, het ver trouwen van het parlement te genie ten. De heer Romme heeft echter ver zocht deze opdracht niet te behoeven te aanvaarden. De Koningin heeft daarop dr. W. Drees ontvangen en hem uitgenodigd de vorming van een kabinet op zich te nemen. De heer Drees heeft even eens verzocht de opdracht niet te behoeven te aanvaarden. Dr. Beel is bij zijn opdracht aan geen binding gebonden. De verwachting is echter, dat hij een poging zal doen de P. v. d. A. en de Anti-Rev. weer tot elkaar te brengen en een kabinet te vormen, dat zijn steun vindt bij de P. v. d. A., de Anti-Rev., de Christ.-Hist. en de K.V.P. De kansen voor een dergelijke ver- zoenings-actie worden niet al te hoog genoteerd. Mocht deze poging niet slagen, dan blijft als mogelijkheid open een extra-parlementair kabinet, samengesteld uit buiten-parlemen taire figuren. Een kabinet, steunend op de K.V.P., de A.-R., de C.H.U. en de V.V.D. wordt tot de politieke onmogelijkhe den gerekend. Het kabinet van de koningin deelt mede, dat de voorgenomen reis van de koningin naar Orange doorgang zal vinden. H. M. vertrekt Zondag avond per trein uit Amsterdam. De koningin reist in haar eigen rijtuig, dat aan de trein zal worden gekop peld. Zoals bekend, zal H. M. in Orange in het „Théatre Antique" de opvoe ring van Vondel's „Joseph in Dothan" bijwonen. Yliejuw- uuAetdbecoAd hLnJk-üaji-bp'iXHiq, JOEGOSLAVISCHE ARBEIDERS NAAR WEST-EUROPA. 371 Joego-Slavische arbeiders zul len, ingevolge door de internationale arbeidsorganisatie getroffen regelin gen, gedurende achttien maanden in Westeuropese fabrieken te werk wor den gesteld om hun technische vaar digheid te vergroten. 24 hunner zijn Woensdagavond naar Zwitserland vertrokken, waar zij gedurende zes maanden zullen werken. Twintig deren zullen Donderdag naar Neder land vertrekken, waar zij bij scheeps bouwbedrijven zullen werken. 44 Westeuropese voorlieden zullen Joegoslavische fabrieken bezoeken en de arbeiders technische voorlich ting geven. Toestand in Perzië Soeltaneh gearresteerd Ghavam es Soeltaneh, de afgetre den premier van Perzië, is Woens dag, ongeveer tachtig km ten Zuiden van Teheran, gearresteerd. Aanhan gers van het Nationale Front, van dr. Mossadeq hebben sedert Soelta- r.eh's benoeming tot premier, toen hij een „nieuwe politiek" aangaande (het oliegeschil met Engeland aan kondigde, om zijn arrestatie ver zocht. Radio-Teheran had Dinsdag gemeld, dat Soeltaneh uit Teheran was gevlucht. Volgens gewoonlijk welingelichte kringen te Teheran heeft de Sjah Woensdag tijdens zijn onderhoud met dr. Mossadeq ingestemd met de benoeming van een burger tot mi nister van oorlog. In Teheran is de toestand thans rustig- De Sjah heeft diegenen, die bij de woelingen hun familieleden hebben verloren, zijn leedwezen betuigd. Een hoge regeringsfunctionaris heeft verklaard, dat „alle menings verschillen tussen dr. Mossadeq en de Sjah zijn weggenomen". Dertig afgevaardigden hebben in Premier Churchill heeft Woensdag in het Lagerhuis meegedeeld, dat de Britse regering de producten van de olie-industrie in Zuid-Perzië nog steeds beschouwt als het eigendom van de „Anglo-Iranian". „Er zullen alle mogelijke stappen worden gedaan teneinde iedere po ging van de zijde der Perzische rege ring om op welke wijze dan ook deze olie aan derden te verhandelen te verijdelen", zo voegde Churchill hieraan toe. Post uit 1938 teruggevonden Op een gletscher Dank zy ongewoon zware dooi in de Zwitserse Alpen, aldus meldt de correspondent van de .Times" te Genève, heeft volgens mededeling van de Zwitserse posterijen een gids dezer dagen op de Cengalo-gletscher een postzak kunnen ontdekken welke 125 brieven en 17 briefkaarten- uit Nederland met bestemming Duitsland en Italië bleek te bevatten. De cor respondent herinnert hierbij aan een vliegtuig, dat op 1 October 1938 op de vlucht van Frankfort naar Mi laan is verongelukt. Het vliegtuig had vele passagiers aan boord. De teruggevonden poststukken zul len zo mogelijk nog besteld worden. De Braziliaan Adhomer Ferreira da Silva heeft gisteren een nieuw record hink-stap-sprong gevestigd met een sprong van 16,2 meter. Hij was ook hou der van het oude wereldrecord van 16.01 meter gevestigd in 1951 in Brazilië. De rubberonderneming „Radjamandala", gelegen halverwege tussen Ban dung en Tjiandjur, niet ver van de grote weg, is 17 Juli het doel geweest van een geraffineerde overval door een bende van de D. I. Alvorens de onderneming aan te vallen, zagen de terroristen kans de aan de grote weg gelegen politiepost van Radjamandala te overrompelen en te ontwapenen, zonder echter slachtoffers te maken. Sleutel van brandkast was niet te vinden [Pjtinó ffiewatd te ffiaweueCd Woensdag heeft Z.K.H. Prins Bernhard een bezoek gebracht aan Barneveld ter gelegenheid van het 100-garig bestaan van de Barneveldse markt. Namens de Gemeente »/erd de Prins een koppel Barneveldse leghorns aan geboden. Geheel links de Burgemeester van Barneveld, Mr. C. E. E. Kuntze. Conventie te Chicago Er waren Woensdag steeds meer aanwijzingen dat de Democratische Nationale Partijconventie voornemens is gouverneur Stevenson van Illinois als haar candidaat voor de presi dentschapsverkiezingen in November a.s. aan te wijzen. Een groeiend aan tal afgevaardigden geraakt er van overtuigd, dat Stevenson voor de wens der partij zal zwichten, indien zij hem candidaat stelt. De gouverneur zelf heeft nog niets laten merken van een verandering in zijn voornemens: Hij handelt in zijn kantoor in het Conventiegebouw to Chicago aangelegenheden af, die betrekking heben op zyn gouver neurschap van Illinois. Nader wordt gemeld dat gouver neur Stevensin heeft beraadslaagd met de minister van binnenlandse zaken, Chapman, die als een afgezant van president Truman wordt be schouwd en die gedurende de con ventie reeds door verscheidene voor aanstaande democraten is bezocht; het gesprek liep over de aanwijzing van de presidentiële candidaat. De Conventie heeft Woensdag een compromis-oplossing goedgekeurd voor de „Belofte van trouw", welke ten doel heeft een einde te maken aan de tegenstelling tussen Noorde lijke en Zuidelijke democraten. Het compromis is Dinsdagavond, onder druk van het Witte Huis. bereikt. Er wordt in gezegd, dat de afgevaardig den zich verplichten de door de Con ventie aangewezenen in hun staten op de democratische verkiezingslijs ten op te nemen als de rechtmatige vertegenwoordigers der democrati sche partij, „tenzij de wetten van de staat of regels der democratische partij in de staat een belemmering hiervoor vormen". Laatstgenoemde beperkende bepaling is ingelast om tegemoet te komen aan de bezwaren van de delegaties van Georgia, Vir ginia, Louisiana en Zuid-Carolina, dat zij, ingevolge in hun staten be staande wetten, geen „belofte van rtuow" kunnen tekenen. Desondanks volgen de delegaties van Virginia, Louisiana en Zuid-Ca- rolina thans een politiek van veron- achtzamng van de „belofte van trouw". Als resultaat hiervan Is het aan twijfel onderhevig of deze de legaties stemrecht zal worden ver leend, wanneer de Conventie over gaat tot de stemming (waarschijnlijk vandaag) voor het aanwijzen van de candidaten voor het presidentschap en vice-presidentschap der Verenig de Staten. James Roosevelt, een zoon van de voormalige president en aanhanger van Kefauver, heeft ontkend dat, als eerder gemeld, de volgelingen van deze senator en die van Harriman besloten zouden hebben gezamenlijk te pogen het aanwijzen van gouver neur Stevenson als democratisch candidaat te verhinderen. Het was omstreeks kwart voor elf, toen zich aan de bewuste politiepost, die op dat moment een bezetting tel de van 16 man, een aantal in mili taire uniformen gestoken lieden meldden, die verklaarden te behoren tot de militaire versterkingen, die zouden worden gezonden in verband met de komst vani president Quirino. Zij hadden pech gehad met hun truck en wilden graag even van de telefoon gebruik maken, zo zeiden zij. Correcte lieden. In hun gezelschap bevonden zich ook enkele „politiemannen", onder wie een inspecteur 2e klas en een hoofdagent. De mensen gedroegen zich zeer correct en bij de bezetting van de post bestond dani ook niet de minste argwaan. Op een gegeven ogenblik richtten de pseudo-militairen echter hun wa pens op de politiemannen en gelast ten hun karabijnen en verdere wa pens af te geven. Buiten de post had zich inmiddels een complete troepen macht ter sterkte van circa 300 man verzameld, zodat er voor de over rompelde politiemensen weinig an ders opzat, dan aan het bevel gevolg te geven. Na deze maar al te goed geslaagde overval trokken de bendeleden naar de onderneming, waar men zich van geen onraad bewust was. Vlak voor dat de terroristen het gehele empla cement hadden omsingeld werd hun aanwezigheid echter bemerkt en zag de administrateur, de heer Halewyni, kans om met zijn vrouw en de sleu tel van de brandkast de tuinen in te vluchten. Aan deze omstandigheid is het te danken, dat de bendeleden na de administrateurswoning te zijn binnengedrongen vergeefs hun krachten probeerden op de zware brandkast. Behalve de inhoud van de safe werd echter alles wat maar enigszins van waarde was door de bandieten het huis Uitgesleept en hetzelfde lot trof de woning van de employé Dozen, die ook nog afstand moest doen van zijn revolver en een aantal patronen. Toen de bende na een half uurtje de aftocht blies, was er weinig van waarde in de geplun derde woningen achtergebleven. Met alles op de hoogte Blijkbaar nog niet tevreden trok ken de bandieten nu in de richting van het ongeveer 2Vi kilometer zui delijker gelegen Tjipeureudeuj, waar zicht nog een kleine politiepost met 5 man bezetting bevond. De man schappen van deze post waren hier op hun hoede, daar de bezetting van de post „Rantjamandala" na het ver trek der bandieten kans had gezien met een achtergehouden revolver en kele waarschuwingsschoten te lossen. De 5 man lagen dan ook ini hinder laag toen de bendeleden naderden, doch daar het niet uitgesloten was, dat zij hier met een normale militaire eenheid te doen hadden, gaven zy met een zaklantaren de voorgeschre ven seinen. Prompt werden deze door de naderende groep op de juist wijze beantwoord. En toen direct daarop ook het wachtwoord nog in de juiste code werd geseind, twijfelden de po litiemannen geen moment meer, of men had hier met een militaire een heid te doen. De ontgoocheling kwam, toen de 5 mannen zich plot seling omringd zagen door een ge weldige overmacht en direct daarop gelast werden hun wapens in te le veren. Zij zelf werden verder on gemoeid gelaten. Z. U. de Txiui. in Qablel Qxmdotfio Pau* Pius XII kijkt zeer opgewekt bij zijn aankomst aan zijn zomerver blijf te Castel Candolfo, waar hij verwelkomd wordt door de nieuwe Christen Democratische burgemees ter. Vorige jaren werd de Paus be groet door een communistische bur gemeester, die echter bij de jongste verkiezingen werd verslagen. JCowettje Ook in moeilijke tijden kan het ge zin tot een gezellig tehuis worden gemaakt.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1