Marjorie Jackson is op het ogenblik de snelste vrouw lUinnaató. ap het erepodium Matige resultaten der Nederlandse zeilers Meiemaal uit heisihki 5)e Vimdaa^öc afótand&matóen WOENSDAG 23 JULI 1952 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Er ging een golf van teleurstelling door de kleine Nederlandse kolonie in Helsinki, toen het bericht kwam, dat Fanny Blankers—Koen zich wegens ziekte had teruggetrokken voor de halve finale van de 100 m. dames. Maar toen men de reden had gehoord ging algemene deernis naar onze landgenote uit, en men gaf Jan Blankers. haar echtgenoot- coach groot gelijk, dat hij haar geen toestemming had gegeven te star ten. Immers onze kampioene had zelf dolgraag aan de start willen ver schijnen. Reeds enkele dagen wisten wij, dat een karbonkel dreigde en zij daardoor opgezette lymphklieren had. De wijze, waarop Fanny Blankers Maandag in de seriés liep, deed ons al het ergste vrezen. Bo vendien voelde zij de plicht ..haar olympische titels te verdedigen" zwaar op haar schouderrs rusten. Men verwachtte te veel van haar en dit maakte haar nerveus en haar zelfvertrouwen scheen haar in de steek te laten. Dus werd de eerste halve finale tussen vijf meisjes gelopen. De start blokken van Fanny, welke al op de binnenbaan waren geplaatst, werden weggehaald en daardoor kwamen de duizenden toeschouwers op de hoog te van haar pech. In deze halve fi nale zou onze landgenote haar Australische rivale Marjorie Jackson hebben ontmoet, die zich overwegend de sterkste toonde en niet eens uit liep. Dat was niet bepaald verstan dig, want zij zou de kans hebben ge had het wereldrecord van 11.5 cec. van Helen Stephens en Fanny Blan kersKoen te verbeteren. Nu even aarde zij het wereldrecord en tevens het olympisch record. We moeten er bij vermelden, dat Fanny Blankers op de nationale kampioenschappen op 29 Juni 1952 te Rotterdam reeds 10.4 sec. heeft genoteerd, doch deze tijd zal waarschijnlijk niet als we reldrecord worden erkend- PUCK BROUWERS UITGESCHAKELD. In de tweede halve finale kwam onze landgenote Puck Brouwer uit. Helaas wilde ze iets te vroeg star ten, zij herstelde zich terstond, maar startte toen te laat. Zij kon de door de start, opgelopen achterstand niet meer inlopen. Zij eindigde als vier de en werd dus voor de finale uit geschakeld. De eindstrijd, welke ging tussen drie Australische meisjes, een Ame rikaanse, een Zuid-Afrikaanse en een Europese vertegenwoordigster, is te gengevallen. Weliswaar toonde ook nu Marjorie Jackson zich verreweg de sterkste, doch haar lopen had iets krampachtigs. Zij miste daardoor de kans het wereldrecord te verbeteren doch maakte dezelfde tijd als in dc halve finale, 11.5 sec. Toch is het een prestatie in de series tweemaal ach tereen 11.5 sec, te noteren en in de halve finale en de eindstrijd beide malen 1.5 sec. Zij is een waardige op volgster van Fanny BlankersKoen als olympische kampioene. Wederom Amerikaanse overwinningen Op drie nummers, de 800 meter, het disci^swerpen en het polsstok- hoogspringen kwam het tot een be slissing. En drie keer was het een Amerikaan, die beslag legde op de gouden medaille met waarlijk fraaie prestaties. Malvin Whitfielt, olym pisch kampioen 1948 op de 800 m en Arthur Wint, winnaar van de zilve- j ren medaille te Londen hadden zich ook ditmaal in de eindstrijd ge plaatst. Wint nam gedurende de eer ste ronde de leiding en eerst 250 m. voor de eindstreep kwam Whitfieid uit derde positie naar voren, nam zelfs een voorsprong en ondanks po gingen van Wint deze teniet te doen ging hij als eerste door de finish in dezelfde tijd, als hü te Londen had gemaakt, 1 min. 49.2 sec. in de tijd van zijn olympisch record. Wint no teerde 1 min. 49.4 sec. en bleek na vier jaar 0.1 sec. minder nodig te hebben. Voor het discuswerpen hadden zich 17 athleten in de finale geplaatst. Bij de eerste worp verbeterde de Ame rikaan Iness het olympisch record van Consolini met 52.78 m. daterend van Londen 1948, door de discus 53 47 m. ver te werpen. Zijn record was niet van lange duur, want met de tweede beurt van Consolini, be reikte de Italiaan een afstand van 53.78 m.; doch ook dit record werd nog eenmaal verbeterd met de der de worp van Sam Iness tot 55.03 m. Consolini behaalde de zilveren me daille en Dillion (V. S.) de bronzen. De wereldrecordhouder Gordien (V. S.) moest met 52.66 m. genoegen ne men met de vierde plaats. De finale polsstokhoogspringen heeft zeer lang geduurd. Om twee uur begon men en het nummer was eerst tegen acht uur afgelopen. Het deed ons denken aan de strijd op de olympische spelen te Berlijn in 1936, toen tenslotte Meadows en Nishida tezamen waren overgebleven. Toen zegevierde Meadows met een sprong van 4 35 m. in Londen In 1948 won Smith het nummer met 4.30 m. doch gisteren waren er al vier deelnemers die 4.40 m. bereikten. De Zweed Lundberg en de Rus Dcnisenko strandden beiden op 4.45, doch de twee Amerikanen Don Laz en Ri chards (winnaar van de bronzen medaille in 1948) kwamen er ever- heen en eveneens over de 4.50 m. Het overige programma van de dag was toen al afgewerkt, zodat een ieder zich concentreerde op de pa len met een lat op 4.55 m. hoogte. Don Laz faalde driemaal, doch Ri chards presteerde het met de derdo sprong op schitterende wijze over de lat Ie springen. Een ovatie w3rd zijn deel. De olympische kampioen tracht te nog o'riemaal 4.60 m. te springen, doch dit mocht door slordige con centratie niet gelukken. Met deze Richards was voor de wedstrijd het volgende gebeurd. Onze landgenoot ir. A. Paulen. de man, die op het groene veld mede de scepter zwaait, merkte bij het controleren van de polsstokken, dat de winding van de Amerikaan niet deugde. Hoe moest hij dat Richards aan het verstand brengen zonder zijn concentratie te storen? De Amerikaanse coach was in geen velden of wegen te bespeu ren. Daarom begaf I aulen zich naar de kleedkamer en vertelde op tacti sche wijze, dat de winding van Ri chards reglementair niet goed was. Ir» plaats van een grote teleurstelling te constateren bij de Amerikaan, die een goede sportsman is, nam Ri chards een mes en waar Paulen bij stond haalde hij de binding er af. En toen zorgde Richards voor een nieuwe binding en vroeg Paulen, of het zo goed was. Perfect, antwoord de Paulen en Rxhards, die gevoeic had, dat de opdracht van Paulen een zeer delicatie was. repliceerde: iK vind het helemaal niet erg, dat u dit gezegd hebt. Wjj, in Amerika, vin den die binding tr, goei, maar als u er niet mee accoord kon gaan, is dat zeer begrijpelijk. En u heb* mij hier mede niet uit mijn concentratie ge- naald. Deze houding van de Amerikaan, getuigend van de ware sportgeest, was een olympisch kampioen waar dig. Theo Saat met ere uitgeschakeld Onze landgenoot Saat kwam gis teren uit op de 200 m. In de eerste serie startte hij uitstekend en wist zijn tegenstanders te slaan. Hij no teerde een tijd van 22 sec. In de tweede ronde lag onze landgenoot, die op de binnenbaan liep, tot 20 m. voor het einde op di tweede plaats, doch door een betere finish wist Pinto nog juist tweede te worden. De heer Moerman, chef d'equipe van de Nederlandse athiotiekploeg, had nog geprobeerd voor Saat een andere baan te verkrijgen. De zware Nederlandse athlest kan niet zo goed met de binnenbaan overweg en aan gezien Pinto, de athleei uit India, liever de binnenbaan zou wijlen hebben, gingen beiden naar de wed- strijdcommissie om ruiling voor te stellen. Maar de commissie wees, re glementair terecht, het verzoek af. En laat Saat nu juist door Pinto zijn uitgeschakeld. De tijd van Saat, 21.7 sec., was in tussen zeer goed in dit milieu, het geen nog duidelijker blijkt uit het feit, dat enkele andere lopers met dezelfde tijd wèl in de halve finales terechtkwamen. Het snelst was de favoriet, de Amerikaan Stanfield, die 20.9 sec. noteerde. Van de 71 inschrijvers had den zich 18 deelnemers teruggetrok ken, onder wie zich Rhoden en Mac Kenley bevonden. Deze athleten wilden zich sparen voor de 400 m. Er rest ons nog te vermelden, dat de 5000 m. in drie series werd gelo pen. De grote candidaten voor de ti tel, Gaston Reiff en Emil Zatopek wisten zich o-a. in de finale te plaat sen. De tweede serie werd gewon nen door de Duitse kampioen Her- bert Schade, met een nieuwe olym pische recordtijd, n.l. 14 min. 15.4 sec. (oud record 14 min. 17.6 van Gaston Reiff, gemaakt te- Londen 1948). De mogelijkheid is groot, dat de Olympische kampioen 1948 en 1952 op de 800 meter, Malvin Whitfield (V.S.) zal starten op de revanche wedstrijden van Helsinki, welke oip 10 Augustus in het Olympisch sta dion te Amsterdam worden gehou den. Op deze wedstrijden zou dan ook Mac Donald Bailey, de sprinter, starten. Door de Nederlandse orga nisatoren is het verzoek om naar Amsterdam te komen voor beide athleten ingediend, maar de Ameri kaanse en Engelse bond hébben nog geen definitieve beslissing genomen. Definitief is overeengekomen, dat het Egyptisch elftal op die dag tegen het Nederlands elftal een voetbal wedstrijd zal spelen. Dr. Hingst uit Utrecht, coach van de Triton-twee werd door de chef de mission, K. J. J. Lotsy gevraagd met instemming van alle betrokkenen, de zieke Fanny BlankersKoen te 'be handelen. En de Utrechtse genees heer kon ons gisteravond laat mede delen, dat zijn patiënte het redelijk goed maakte en dat de kans zeer groot was, indien de koorts wegbleef, onze olympische kampioene van Londen hedenmiddag 4 uur zou kun nen starten in de series van de 80 m horden, haar favorietennummer. Dr. Hingst heeft enkele peniciline- inspuitingen verricht teneinde de in fectie te bedwingen en gisteravond voelde Fanny zich zoveel beter, dat zij zo uit haar bed wilde springen om te bewijzen, dat zij zich lichame lijk een stuk béter gevoelde. Maar dr. Hingst achtte het raadzamer zijn definitieve beslissing eerst heden morgen vroeg te geven, maar er be staat gegronde hoop, dat de sympa thieke Amsterdamse athlete haar titel op de 80 meter horden kon verde digen. Het is nu wel duidelijk geworden, dat Fanny BlankersKoen Maandag eigenlijk niet had mogen lopen. Zij voelde zich na de tweede serie toen zij als derde arriveerde, zeer duizelig, wel een bewijs, dat zij zich verre van fit gevoelde. Jan Blankers, haar echtgenoot en coach was zelf buiten gewoon teleurgesteld door de onver wachte ziekte van zijn vrouw. „Bad luck", zei hij tegen ons en het is maar te hopen, dat zij in de andere num mers zal kunnen starten. Want om op deze wijze afscheid na een zo schitterende loopbaan te moeten ne men, betekent een dramatisch einde, dat onze landgenote geenszins heeft verdiend. En iedereen was het er over eens, dat Fanny misschien niet de gouden medaille op de 100 meter had gewonnen, ook ai zou zij haar vorm van de Rotterdamse kampioen schappen hebben gehad, want daar voor is Marjorie Jackson te sterk en te goed in vorm. Maar een zilveren medaille zat er voor Fanny zeker in. Links: De Italiaan G. Dordoni, met de handen boven het hoofd winnaar van 73e gouden medaille voor de 50 Km. snelwandelen. Hij vestigde een nieuw wereldrecord door deze afstand af te leggen in 4 uur 28 min. 0.78 sec. Aan zijn linkerzijde de Tsjech J. Dolezal, die tweede en aan zijn rechterzijde de Hongaar A. Roka, die derde werd. Rechts: De winnaars van de 400 meter horden. In het midden de Amerikaan Charles H. Moore, winnaar van de gouden medaille op dit nummer in 50.8 sec.. Links van hem de Rus J. Lituev en rechts de Nieuw Zeelander J. H. F. Holland, die respectievelijk tweede en derde werden. Het vertrek der zeilers van het eiland valt altijd omstreeks 11 uur, waarna een uur slepen of zeilen naar de startplaaats volgt, eventueel zeilen verwisselen en om 1 uur starten. Wanneer er, zoals gisteren een wedstrijd van 3 lange uren volgt op deze 2 uren van voorbereiding, met tot slot 1 uur terugvaren in drijfnatte kleding en nog eens een uur schepen en zeilen bergen, vergt dit een inspanning als voor een* mara thon. Zeven uren in een harde bries, een golf gang van 1,5 a 2 meter, zodat men zich aan alles moet klemmen om zich niet beurs te stoten, doorweekt en bij bijkans winterse temperatuur ook de -sterksten komen dan verkleumd terug. Vooral de starzeilers, maar ook de jollen- zeilers hebben het met him buitenboord hangen dan zwaar te verduren. (Van onze ondeskundige medewerker). In de kamer naast ons woont een Nederlandse familie, die (voor de regenachtige dagen en de gezelligheid) een gramofoon meegebracht heeft met een zeer beperkt aantal platen. Tot nu toe hebben we nog niets anders gehoord, dan een schoon lied over een zeeman, die 's nachts niet slapen kan, omdat hij naai de haven gedreven wordt. Nu vinden wij dit heel zielig voor die zeeman, maar wij vragen ons wel af, wat hij dan in 's hemels naam in die kamer naast ons doet, als hij naar de haven moet, want daardoor bezorgt hij ons óók slapeloze nachten. Als we echter héél eerlijk zijn, is de zeeman niet de énige oor zaak van onze slapeloosheid. We stonden vandaag te kijken naar de athletiekwedstrijden, waar in ook Fanny BlankersKoen uitkwam. Toen deze dame niet als eerste aankwam, zei ze tegen een andere draafster zoiets van: „Gelukkig, ik ben vierde ge worden. Nu ben ik gelukkig uit geschakeld." Mét de zeeman hebben deze woorden een probleem voor ons geschapen, dat ons slapeloosheid en hoofdpijn bezorgt. Als mevr. BlankersKoen niet voor haar éigen genoegen zich bijna een ongeluk rent, voor wiens plezier doet zij het dan wèl? Heus, VQor óns plezier echt niet. Toen wij gisteren Zatopek als eerste halfdood over de eind streep zagen waggelen, dachten we nog: „Wat die man daar nu aanvindt! Maar goed, als hij 't nu maar leuk vindt. Niet ieder een heeft in dezelfde dingen ple zier Wij zitten nog met ons pro bleem, maar Fanny heeft het ha re al opgelost. Ze is ziek gewor den en niet zo'n heel klein beet je: het halve lijstje van de poli kliniek komt er aan te pas. Ze is meteen in bed gekropen om toch nog fit te zijn voor de 80 meter horde, die een dag na de 100 me ter gelopen wordt. Toch een vitale dame, die Fanny, om te proberen in een dag van zo'n hoop zieken te genezen. KRONUS. PAKISTAN VERLOOR OOK VAN GR. BRITTANNIE. De wedstrijd om de derde plaats van het olympisch hockeytournooi tussen Groot Brittannië en Pakistan, de verliezers van de halve eindstrij den, werd door Groot-Brittannië met 21 gewonnen. De ruststand was 10 voor de Britten. ZUID-SLAVIE VERSLOEG RUSSISCHE VOETBALLERS. Zuid-Slavië heeft de tweede ont moeting tegen Rusland voor de acht ste finale van het olympisch voefcbal- tournooi gewonnen met 31. De ruststand was 2—1. Zuid-Slavië heeft zich in de kwarteindstrijden geplaatst. Twee dagen geleden eindigde de eerste ontmoeting tussen beide lan den in 'n 5—5 gelijk spel, ook na de voorgeschreven verlenging. DE VERDELING DER MEDAILLES Na drie dagen is de verdeling van de gouden, zilveren en bronzen me dailles als volgt: goud zilver brons Ver. Staten 8 4 3 Rusland 6 7 4 Zwitserland 2 2 3 Italië 1 1 Tsjecho-Slowakije 1 1 Zweden 1 2 Australië 1 1 Japan 2 2 Jamaica 2 Zuid-Afrika 1 Duitsland .1 1 Frankrijk 1 Polen 1 Finland 3 Hongarije 2 Brazilië -r- 1 Groot-Brittartnië 1 Nieuw Zeeland 1 Aangezien het hqekey-tqurnooi nog niet is afgelopen, is de bronzen me daille van Groot-Brittannië niet in deze verdeling opgenomen. De wereldkampioen hoogspringen bij de laatste Olympiade Patterson werd dezer dagen door de bisschop van Montreal, Mgr. Léger, in de Ka tholieke Kerk opgenomen. Patterson is thans student op het College van O. L. Vrouw in Montreal. WIELRENNEN TOUR DE FRANCE-PLOEG IN AMSTERDAM GEHULDIGD Op enthousiaste wijze hebben gis teravond plm. 15.000 wielersportlief hebbers de Nederlandse Tour de France-ploeg in het Olympisch sta dion gehuldigd. Die duizenden heb ben voorts onze nationale acht uit de Franse monsterrit aan het werk gezien in een wedstrijd achter kleine motoren, waarin W'im van Est de grote man was. De vice-voorzitter van de KNWU, de heer Viruly, sprak nadat hij de tourrenners van 'het forum had ge haald, over het unicum, dat een Ned. ploeg volledig uit de ronde is geko men. Dat was naar zijn mening de grootste winst van de afgelopen Tour de France. Woorden van dankbaar heid sprak vervolgens ook dr. Tetz- ner, namens de N.V, het Nederlands Sportpark. Hij was vooral verheugd over het feit dat onze jongens gezond uit die lange tocht terug in Neder land waren gekomen. In de hulde werd natuurlijk ook de ploegleider, Kees Pellenaars betrokken. Hartelijk toegejuicht door de vele duizenden op de tribunes reed de ploeg daarna een ereronde. Zoals gezegd: Van Est was de grote man in de wedstrijd achter de kleine motoren. Hij won de eerste manche over 10 km., kwam in de tweede achter Jan Nolten op de 2e plaats en eindigde in de derde rit, eveneens over 20 km., als tweede. De finale van de amateurwedstrijd over 15 km., werd een fraaie sprint voor de Amsterdammer Patsy Wille- kes. nadat Wim Jun de eerste serie en Willekes zelf de tweede gewonnen had. In een achtervolgingsnuir.mer voor amateurs was onze nationale kam pioen Piet van Heusden de beste. o Protest tegen van Duy 1 SS Maas kreeg zijn deel bij het helpen aan deze werkzaamheden, en beiden waren dus doornat nog voor de strijd De windrichting was gisteren west- tot noord-west met een snel heid van 6 tot 8 m/s., de lucht half bewolkt, en het was fris doch goed zeilweer. In de 5,5 meter klasse had Wim de Vries Lentsch een slechte start doordat hij uit moest wijken voor zijwaartse schepen, welke hem, ove rigens volkomen reglementair, over de startlijn drukten. Door onmiddel lijk wenden en opnieuw starten kon hij een grotere achterstand voorko men, doch de positie was nu hope loos (15e). Uitslag: 1. Zweden, 2. Noorwe gen, 3- Zuid-Afrika, en op enige honderden meters Nederland 12de. Van Duyl in de Drakenklasse deed het beter. Hij wist zijn zwaarste concurrent, de Noor Thorvaldsen, over de startlijn te drukken, even eens op volkomen correcte wijze, zo dat de Noor te vroeg startte, en te ruggeroepen werd voor een nieuwe start. v Na het tweede kruisrak lag Dene marken onbereikbaar ver voor, twee was Argentinië, 3. Zweden, 4 Austra lië, 5. Nederland. De stand bleef tot de finish toe ongewijzigd met uit zondering van de Australiër, zodat de Nederlander 4e werd. Er is ech ter een protest tegen van Duyl inge diend door Zweden, zodat we de uit spraak hierover dienen af te wachten. Om zich enigszins te sparen lieten Maas en Stutterheim zich met hun star naar het startterrein slepen om ter plaatse zeil te zetten. In de lopende golfgang viel dit echter niet mee. Bij het aanslaan van de fok zag Stutterheim zich ge noodzaakt plat op het voordek te gaan liggen om er niet afgespoeld te worden. Hij hield zich vast mei twee benen en een arm zodat voor het bevestigen der sluitingen een hand en de mond overbleven. Tijdens deze acrobatiek, welke ze ker 10 minuten duurde, werd hij iedere 30 seconden ondergedompeld begonnen was. Verder wilde het niet helemaal vlotten met het lopend want, zodat de zeilen niet strak genoeg erbij stonden. Er werd dan ook niet vol- dende snelheid en hoogte bereikt aan de wind, hetgeen in een zo zwaar bezette klasse een te grote handicap is. Ondanks een uitstekende start werden zij tenslotte negende. Ame rika werd eerste, gevolgd door Ita lië en Portugal. Hoewel een vijfde plaats uit 23 mededingers in de Finnklasse lang niet slecht is was de Jong toch niet tevreden. Hij kon zijn jol niet goed aan de wind krijgen en moest met minder hoogsturen genoegen ne men. Was dit niet het geval geweest dan zou hij na zijn goede start zeker een nog betere plaats ingenomen hebben bij de finish. Bovendien werd hij kort na het begin geweldig gehinderd door de Engelsman Charles Currey, waarbij de Jong in een dwangpositie kwam welke enkele plaatsen kostte op dat moment. Deze schade werd "vel weer enigszins goed gemaakt, doch de koplopers waren gisteren te snel voor hem. Einduitslag: 1. Denemarken, 2. Noorwegen, 3. Italië, 4. Zweden, 5. Nederland. Ned, roeiploegen uitgeschakeld De Nederlandse roeiers hebben af gedaan op de Olympische Spelen. Gisteren vond de tweede herkansing plaats voor skiffeur van Mesdag en voor de Triton Twee zonder stuur- Van Mesdag werd derde achter Wood (Austr.) en Meyer (Zwits.*);] vierde werd Steenacker (België). j De Triton Twee verloren van Bel gië en Argentinië. 1 De eerste dag van de 36e interna tionale Vierdaagse is voor de 9824 deelnemers, die gistermorgen aan de start verschenen, een zware dag ge worden. Weliswaar werden de eer ste kilometers in vlot tempo afge legd, maar toen omstreeks 7 uur de zon door de ochtendnevel brak, be gon de temperatuur snel te stijgen en het duurde daarna niet lang of de medische dienst kreeg vele blaren te verzorgen. Het parcours voerde deze eerste marsdag door het rijke fruit- land van de Betuwe, waarvan Eist een feestelijk centrum vormde. In deze plaats verenigden zich de ver schillende parcoursen (55, 50, 40 en 30 km.) en vele wandelaars hielden hier hun grote rust, alvorens zij aan de laatste kilometers begonnen. In het gemeentehuis te Eist vond de tra ditionele ontvangst plaats van het N.B.V.L.C.-bestuur, waarbij de bur gemeester van Eist, de heer C. Kleyn een korte toespraak hield. De hitte speelde de deelnemers da nig parten. In het bijzonder het laat ste traject over de dijk van Ooster hout naar Nijmegen eiste slachtoffers. Moe en stoffig, doch niettemin opge wekt, trok het leger over de kronke lende dijk, waarop de zon onbarm hartig scheen, de Waalbrug tegemoet. Voor velen waren deze laatste kilo meters te machtig. Blaren en moe heid deden zich sterk gelden, terwijl ook verscheidene wandelaars door de hitte werden bevangen. In totaal hebben de eerste dag 44 deelnemers opgegeven, een aantal, dat gezien de weersomstandigheden en het grote aantal wandelaars, klein te noemen is. Het feit, dat velen op hun laatste krachten te Nijmegen binnenkwa men, wekt echter de verwachting, dat, indien de warmte blijft aanhou den, het aantal uitvallers in de ko mende dagen belangrijk zal toene men. De wandelaars onderweg in het plaatsje Eist.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6