De Kaagweek 1952 verliep zonder een druppel regen Kath. Jeugdbeweging verbiedt kamperen in Brabant en Limburg De prijswinnaars in de Nationale wedstrijden Binnen veertien dagen tweemaal met vliegtuig omlaaggestort (Snze 5)amrubriek WOENSDAG 23 JULI 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Wegens gevaar voor kinderverlamming Het Nationaal Hoofdkwartier van de Katholieke Jeugdbeweging deelt mede, dat het de leden van alle groe peringen, welke bij de K.J.B. zijn aangesloten, heeft verboden te kam peren in Limburg en Noord-Brabant. Dit verbod is uitgevaardigd in ver band met de in deze provincies ge signaleerde gevolgen van kinderver lamming. De leden van de Katholieke Jeugdbeweging wordt „ontraden" te gaan kamperen in de gebieden rond Den Helder, Alkmaar, Beverwijk, Velzen en Haarlem. Aan de groepen uit Limburg en Noord-Brabant is 't bovendien verboden in andere pro vincies te kamperen. Het verbod van het Nationaal Hoofdkwartier der K.J.B. dupeert o.m. honderden verkennerstroepen, die zoals gewoonlijk omstreeks deze tijd hun jaarlijkse zomerkampen hou den. Een deel ervan zal nu trachten alsnog in andere provincies kampeer gelegenheid te vinden. In verband met dit kampeerverbod is ook het Nationale Kamp van het „Jongensgilde" afgelast, dat ter vie ring van het eerste lustrum begin Augustus in de omgeving van Oir- schot (N.Br.) zou worden gehouden. Het Nationaal Hoofdkwartier van de K.J.B. verklaart met grote nadruk, dat de toestand in bedoelde gebieden geen aanleiding geeft tot te grote ongerustheid, maar men heeft ge meend uit voorzorg en verantwoor delijkheidsbesef aldus te moeten han delen, hoewel men zich de teleur stelling van vele jongeren terdege bewust is. De hoofdcommissaris van de Ka tholieke Jeugdbeweging heeft in een circulaire van de districtscommissa rissen aangeraden zich voor het ver trek naar het kamp in verbinding te stellen met het gemeentebestuur Zolderschuit kantelde Roerganger verdronken Grote consternatie werd er gister morgen om half twaalf bij de brug over de spoorweghaven verwekt, doordat plotseling een boot schéén om te slaan en de twee opvarenden te water geraakten. Het betrof hier een hoog met hout opgeladen zolder schuit van de N.V. houthandel J. van Schijndel en Co. Ze werd door een sleepbootje de spoorweghaven uitge trokken en zou juist de zwaai in de Koningshaven maken, toen de schuit lievig begon te hellen en dreigde te tapseizen. Plotseling echter maakte de deklading zich los en gleed te wa- «r, de schipper, die er bovenop zat >m aanwijzingen aan de roerganger :e geven, meesleurend. Deze schipper, I. Zeilstra gehèten, had het geluk midden tussen het hout terecht te comen, waardoor hij zich drijvende ton houden. De roerganger echter, ie 16-jarige D. Melissant, gleed van iet schip af in het water en kwam liet meer boven. Zijn lijk is later ioor de rivierpolitie geborgen. Zodra de zolderschuit haar dek lading had verloren, richtte zij zich weer op, waardoor voorkomen werd dat de ingang van de spoorweghaven versperd werd. Inmiddels is men be gonnen de verloren deklast weer op te vissen. of de gemeentelijke geneeskundige dienst om te informeren of er zich in de eigen gemeente gevallen van kin derverlamming hebben voorgedaan. In het bevestigende geval dienen zij aan de geneeskundig inspecteur van de Volksgezondheid in hun provincie te vragen of er gevaar zou kunnen bestaan, dat zy besmetting zouden kunnen overbrengen. Ook aan het gemeentebestuur van de plaats, waar gekampeerd wordt, dient gevraagd te worden of het kamperen daar zon der gevaar kan geschieden. Voor de kampen, welke na inacht neming van deze richtlijnen door gang kunnen vinden, worden de vol gende wenken gegeven: 1. Geen grote marsen, wedstrijden en oefeningen houden, die grote lichamelijke spanning vragen. 2. Goede nachtrust van minstens 9 uur en ruime tijd voor middagrust. (Oppassen voor oververmoeidheid). 3. Strenge tróle op de toiletten, handen wassen na gebruik daarvan, liefst ontsmet ting met lysol en dergelijke. 4. Toe zicht op hygiëne bij het bereiden van de maaltijden (vooral letten op het schoonhouden van de pannen en het goed wassen van de groente); zorgen dat er geen vliegen met het voedsel in aanraking kunnen komen, ook niet met melk, brood, suiker of ander voedsel, dat enige tijd bewaard moet worden. Niet te veel rauwe groente gebruiken. 5. Toezicht hou den, dat alleen hygiënisch betrouw baar drinkwater gebruikt wordt (vooral niet te veel en bij voorkeur gekeokt). 6. Zo min mogelijk zwem* men. Uitslaande brand in Goudse zakkenfabriek Half millioen schade Gistermiddag tegen een uur is door onbekende oorzaak een felle brand uitgebroken op de opslagzolder van de firma J. G. de Jong en Zonen aan de Verlorenkost te Gouda. In het gebouw lagen opgeslagen zevenhon derdduizend diverse soorten jute zakken, waarvan 80 pet. nieuw. Ge weldige steekvlammen schoten over de straat, waar het pand staat en schroeiden de verf van de huizen aan de overzijde, die er 15 meter van daan staan. In het pand stonden 45 machines voor het naaien en stoppen van zakken, die ernstig werden be schadigd. De totale schade wordt ge raamd op een half millioen gulden. De firma is verzekerd op beurspolis De gemeentebrandweer van Gouda, die onmiddellijk ter plaatse was, was om half vier het vuur meester. Verdachte brand in de Peel Maandagnacht is in de vroege uren brand uitgebroken in een eenzaam gelegen boerderij onder het gehucht Kronenberg in De Peel. De brand werd ontdekt door de ruim 70-jarige vrouw Verrijt, die met haar iets oudere broer de hoeve bewoont. Vrij spoedig nadien arriveerde de motor brandspuit van de Sevenumse brandweer, die het blussingswerk van enige omwonenden overnam. Zij slaagde er in het woonhuis te behou den terwijl dank zij de betonnen zol dervloeren van de stallen alleen het dak en het zich daaronder bevinden de hooi verbrandde. Het had de aandacht getrokken, dat een zekere H. P. een der eersten was, die bij de brand hulp verleende, om dat hij niet in de buurt woonachtig is en onlangs bij een boerderij brand te Horst ook al hulpvaardig de in boedel naar buiten had gesleept. Op het vermoeden van brandstich ting werd P. door de politie aange houden, maar bij diens aanhouding verzette deze zich zo hevig, dat men slechts met een overmacht en na grote inspanning er in slaagde hem de boeien aan te leggen. Bij onder zoek bleek hij in bezit te zijn van een aan de oude heer V. toebeho rende portemonnaie, zodat het ver moeden van roof met brandstichting rees. Ofschoon de ongeveer 25-jarige jongeman hardnekkig blijft ontken nen wordt onderzocht of hij zich ook te Horst aan brandstichting schuldig heeft gemaakt. Zonderling gaf opdrachten In de Noordelijke provinciën heeft de laatste maanden zoals men weet, een geheimzinnig persoon geope reerd, die telefonisch aan tal van za kenmensen allerlei gefingeerde op drachten verstrekte. In het bijzonder hadden hotel- en caféhouders zyn belangstelling en zo heeft hij onder meer een groot aantal diners besteld voor gezelschappen, die nooit kwa men opdagen en grote hoeveelheden banketbakkersartikelen, waarvan de besteller verder niets van zich liet horen. In den regel noemde hij als de vereniging, die kon worden ver wacht, de bromfietsenclub te Assen. Voorts heeft hij bij een fabrikant van zonneschermen vier ameublementen besteld, alsmede 27 zonneschermen voor een groto gebouw, doch ook deze bestelling kon natuurlijk niet worden uitgevoerd. Gedurende de laatste da- f;en had de man de gewoonte bestel ingen per briefkaart te annuleren en dat heeft geleid tot zijn ontdek king. In Midlaren vertoefde n.l. een per soon, die nogal zonderling deed, het geen de politie argwaan deed krij gen. Het mocht de politie gelukken zijn handschrift te pakken te krij gen en toen dat met het schrift van de annuleringsbriefkaarten werd ver geleken werd zeer veel overeenkomst ontdekt. Direct werd de persoon te Midlaren aan de tand gevoeld, doch hij was helemaal niet geheimzinnig met deze aangelegenheid. Hij bekende vlot, doch kon geen reden opgeven, waarom hij de verschillende bestel lingen had gedaan. De zonderling bleek te zijn de gehuwde J. F. te Assen. De Kaagweek is ten einde en het grootste zeilersevenement in het land behoort weer tot het verleden. De eindindruk is, dat deze Kaagweek uitstekend geslaagd kan worden genoemd in velerlei opzicht In de eer ste plaats was het ditmaal prachtig weer en vooral prachtig zeilweer. Van de vijf dagen was er 4)4 dag wind en veel zon, factoren, die dit zeilfestijn ongetwijfeld tot een der best geslaagde van de 32 Kaagweken stempelen en daarover kunnen de organisator cd maar evenzeer de tal rijke deelnemers volop tevreden zyn, want daarmede is het gestelde doel: goede zeilsport mogelijk te maken en te genieten volledig bereikt.. Reserve-sergeant vlieger C. Groenendijk uit. 's-Gravenhage, die nog geen twee weken geleden ternauwernood het leven er afbracht bij een vliegtuig botsing boven Baarn door per uitschietbare stoel zijn Gloster „Meteor" te verlaten, is gistermiddag weer aan de dood ontsnapt. Toen hij tegen half vijf wilde landen met een Gloster „Meteor" op de vliegbasis Soesterberg. bleek het landingsgestel van het toestel niet goed te functioneren. Met grote tegenwoordigheid van geest wierp Groenendijk mid den op het vliegveld een der reservetanks af om brand te voorkomen. Na een grote boog beschreven te hebben met de „Meteor" voerde Groenendijk met het toestel een perfecte buiklanding uit op de crash-strip. Ademloos hebben honderden toeschouwers langs de weg en het personeel op het vlieg veld toegezien. Uit een enorme stof- en rook-wolk kwam de „Meteor" te voorschijn. De mannen van de vliegveldbrandweer waren onmiddellijk ter plaatse. Tegen hen zei Groenendijk, terwijl hij uit zijn gehavend toestel klom: „Ver roest, dat is de tweede keer". De Gloster „Meteor" is door midden gebroken. Juist dezer dagen is Groenendijk lid geworden van de 30 jaar oude „Ca- terpiller Club". Van deze club" wordt elke piloot op de gehele wereld lid, wanneer hij van een parachute of uitschietbare stoel heeft gebruik gemaakt. Een woord van hulde aan bestuur en wedstrijdcomité, die deze Kaag week weer mogelijk hebben gemaakt en bovendien gezorgd hebben, dat alles iedere dag zulk een vlot ver loop had, is hier zeker wel op zijm plaats. In deze hulde willen wij ook gaarne betrekken „Kappie" Minne- boo, van de persboot, die al die da gen een en al welwillendheid was om de pers in de gelegenheid te stel len de wedstrijden zoveel mogelijk te volgen. DE LAATSTE WEDSTRIJDEN. Meldden we gisteren reeds het Hol lands succes in de Regenboogwed strijd tegen Friesland en de over winning van Tandjong Priok in de Valkenteamwedstrijd tegen de Kaag, dan rest nog een*kort overzicht van de laatste nationale wedstrijden. In de 12 M2 klasse A viel de hoofd prijs weer ten deel aan Sj. Kraan. Met drie overwinningen en een tweede plaats toonde hij zich weer verreweg de sterkste onder de con currenten, die zich overigens wel ge weerd hebben, want het verschil in de races was niet zo groot als VToe- ger. Nu Koos de Jong niet van de par tij was in de Olympiajollenklasse, kregen andere gegadigden een kans en onder hen namen Dijkers en Lesa- ge een eerste plaats. En inderdaad was het één eerste plaats, wan* bei den behaalden evenveel punten, maar eerstgenoemde had de meeste over winningen in deze Kaagweek be haald. Verkuylen was hier de derde gegadigde, doch hij bleef 8 punten onder de twee anderen. Ook de Vrijheidsklasse was voor een Rotterdammer, nl. Vial. Hij was zijn mede-zeilers verre de baas door twee overwinningen en een tweede plaats. De Valkenklasse was dit jaar wel overmatig bezet met 40 A-klassers, De Aalsmeerder C. Groot behaalde verreweg de beste resultaten en werd winnaar van hoofd- en wisselprijs. In de Pampusklasse bleef Willem v. Staveren ditmaal iets op de ach tergrond. Hij eindigde op de derde plaats achter zijn jude concurrent Volker met de Loosdrechtenaar Schipper op de tweede plaats. In de Drakenklasse heeft het dit maal geducht gespannen. Zoals we in onze voorbeschouwing reeds de den uitkomen waren hier, nu van Duyl afwezig was, verschillende ge gadigden voor de overwinning. En het was ditmaal Hofkes, die iets uit vroegere wedstrijdroeien vetuggekre- gen scheen te hebben; Hij had Maan dagmiddag de leiding met 49 punten en v. d. Steen op de tweede plaats met 46. De laatste wedstrijd deed van Wijk zich evenwel weer gelden. Hij eindigde als eerste vóór Hofkes, doch bleef precies een punt bij deze ten achter, zodat Hofkes op het erelijstje kwam voor de wisselprijs. I Ook in de Regeruboogklasse heeft Vervolgens een notedopje van de bekende problemist Jan Scheyen. De aanvangsstand is niet te roemen, wegens de aanwezige dammen, doch het is een charmant stukje. Deze problemist legt zich meestal toe op vraagstukken met een nog uit te werken'eindspel. De ontknoping van het probleem is doorgaans niet al te lastig, maar het gaat om de motie ven. Wedstrijd-Probleem no. 118. Auteur: J. Scheijen, Kerkrad®. Ie Publicatie. 5 rWJÊTT: a S M i i o B IJ* :V m. r •- i 1 fW' ff H JÊLM !-i J IJS WJBJB het danig gespannen na het niet toe kennen van de punten op Maandag middag. Leen de Wit, die zich een mooie kans op de hoofdprijs en het definitief bezit van de wisselprijs al half had zien ontgaan, spande zich in de laatste wedstrijd nog eens extra eindigde wederom als eerste enhet leed was geleden. Hij bleef 8 punten voor op Kiaas Vrolijk. De Bloemendaler Holtrop weerde zich het best in de 12 Voetsjollen- klasse A en won met 15 punten voor sprong op Brinkman, terwijl de jeug dige Jac. Albers, zoals trouwens wel te verwachten was, winnaar werd in de Jeugdklasse. De uitslagen van de lafltste dag luiden: 12 M2 klasse A: 1. Sj. Kraan, 2. Kremer, 3. W. Guldemond, 4. B. van Wijk. Idem B: 1. B. Kraan, 2. R. A. Sicke- ler, 3. R. C. Korstanje^ 4. J. J. Kes- ler, 5. H. Glensteen. Olympiajollenklasse A: 1. B. W. Willems, 2. H. Lesage, 3. H. Slees- wijk, 4. H. Prins, 5. J. J. Huurman Jr. Idem B: 1. A. Benjamins, 2. F. A. Pruymboom, 3. J. H. Menten, 4. J. J. Brasser, 5. J. R. Dinger. Vrijheidsklasse A: 1. C. W. Kist, 2. Joh. van Diemen, 3. E. R. Frech, A. de Wit, 5. B. J. Colenbrander. Vrijheidsklasse B: 1. A. J. Vixse- boxse, 2. J. Schakenkos, 3. H. R. A. Liebe. 16 M2. Eenheidsklasse B: 1. T. H. v. d. Honert. 2. H. Blom, 3. A. War- naar, 4. W. de Jong, 5. J. C. J. Schiet. Idem C: 1. J. E. A. M. Coebergh, 2. J. H. Lagendijk, 3. F. van Dam. Valkemklasse A I: l.P. van Buren, 2. W. Ritman, 3. mevr. C. Joustra- van Gooi, 4. G. Groot, 5. J. Keijzer. Idem A II: 1. H. C. Kirkenier, 2. J. C. Lichtenauer, 3. Th. van Helvert, 4. E. J. Hoppe, 5. C. M. H. Nauta. Idem B: 1. A. J. N. Nyman, 2. R. W. K. Voors, 3. mej. A. E. v. d. Man- dele, 4. P. J. de Vos, 5. A. L. J. van der Veer. 16 M2 Eenheidsklasse A: 1. F. Jansma, 2. J. P. van Dijk, 3. H. Schmitz, 4. J. Helder, 5. A. A. Tase- laar. Pampusklasse A: 1. A. Volker, 2. P. J. Zaaijer, 3. W. M. van Staveren, 4. P. H. Cramer. Idem B: 1. G. Biesot, 2. J. W. Dijk man, 3. D. Eisma. Drakenklasse A: 1. G. van Wijk, 2. J. C. P. Hofkes, 3. S. Bakker, 4. H Verduyn Idem B: 1. mevr. Duerr-Ziech, 2. F. J. Buys, 3. R. Ph. Keegstra. Regenboogklasse A: 1. C. van Sta veren, 2. L. de Wit, 3. F. A. D. Theu- nissen, 4. L. L. Hof Jr., 5. J. Alberda. Regenboogklasse B: 1. K. J. Tol, 2. P. A. Euwern, 3. A. Gebuis. 12 Voetsjollenklasse A: 1. B. P. Hageman, 2. M. A. Nederburgh, 3. L. R. Koopmans, 4. F. J. Daniëls, 5. E. J. Holtrop. Idem B: 1. W. Schokking. 2. A. H. Verkade Jr., 3. L. Bergmans, 4. J. C. M. Dhont, 5. T. Mudde. Idem C: 1. mej. A. v. d. Stadt, 2. J. F. Bangert, 3. J. H. Engel. 4. mej. D. E. Voors, 5. H. Bergmans. Jeugdklasse A: 1. Jac. Albers, 2. H. J. de Jong, 3. B. Mos, 4. N. J. Jonker. Idem B: 1. S. H. de Vries, 2. A. W Rijmenam, 3. A. E. Lelieveld, 4. W v. d. Maas. DE HOOFDPRIJSWINNAARS. In de nationale wedstrijden werden de hoofdprijzen in de A-klassen als volgt gewonnen: 12 M2 klasse A: Sj. Kraan Leimui- den 91 pnt. Olympiajollenklasse: Joh. Dykers Rotterdam 95 pnt. H. Lesage Amster dam was tweede met 95 pnt. Vrijheidsklasse: C. A. Vial Rot terdam 86 pnt. Valkenklasse: C. Groot Aalsmeer 105 pnt. 16 M2 Eenheidsklasse: J. Helder Paterswolde 100 pnt. Pampusklasse: A. Volker Den Haag 76 pnt. Drakenklasse: J. C. P. Hofkes Den Haag 67 pnt. Regenboogklasse: L. de Wit Zaan dam 56 p. 12 Voetsjollenklasse: E. J. Holtrop Bloemendaal 91 pnt. Jeugdklasse: Jac. Albers Rotter dam 88 pnt. Alle correspondentie betreffende deze rubriek gelieve men te zenden aan W. J. v. d. Voort, Rustoord- itraat S, Nieuw-Vennep. DE MAANDELIJKSE OPLOS WEDSTRIJD. Onze problemen. Het probleemgedeelte is ditmaal een echt zomerkostje, doch niet min der fraai van gehalte. Onder no. 112 een verdienstelijk vraagstuk van de heer A. A. Polman, waarin een mooi, hoewel niet nieuw, Idee ver werkt zit. Dit is het eerste vraagstuk, dat deze auteur voor onze rubriek heeft saamgesteld, en het is zeer ge slaagd. Laten wij hopen, dat het ook Zwart: 10, 12, 13, 22, 28, 41 en één dam op 3. Wit: 20, 20, 30, 33, 42, 43 en één dam op 39. Voor beide vraagstukken geldt: wit speelt en wint. Oplossingen van alle geplaatste problemen over de maand Juli kun nen tot 10 Aug. a s. aan bovenstaand adres worden ingezonden. C. A. ter Veen, Noordwijk; M. J. v. d. Kwartel; C. B. Janssen; G. Rijsdam, P. v. d. Kwartel. B. W. Belt, A. G. de Jeu, S. Cornelisse, S. v. d. Kwartel, G. de Jeu Azn.. G. L. Groenewegen, A. Janssen alle te Leiden, alle 7 punten; J. C. Korte- kaas, Noordwijk, 6 punten. Niemand heeft ditmaal het maximum aantal punten, n.l. 8, weten te behalen, daar no. 99 en 105 een onoverkome lijk struikelblok scheen te zijn. No. 99 wegens moeilijkheid en no. 105 door het stuk op 9 naar 8 te ver plaatsen, waardoor dan juist de moeilijkheid van het gevraagde eind spel verdween. Wij vermoeden, dat by de meesten de vacantic hierbij wel parten heeft gespeeld. Het ligt dan ook in de bedoeling om de ru briek in de maand Augustus niet te doen verschijnen. Prijswinnaars. De prijs van 3.van de Juni- serie is gewonnen door de heer B. W. Belt en de prijs van 2.— is dit maal tendeel gevallen aan de heer J. C. Kortekaas. Beide winnaars on ze gelukwensen. Oplossingen problemen beginners. (Zie rubriek van 2 Juli j.l.) No. 1. Wit: 33—20, 35x11, 27x36 wint. No. 2. Wit: 40—34, 40—43, 27—22, 28—23, 23x1 wint. No. 3 Wit: 20—14, 9x20, 48—43, 30 25, 25x1 wint. No. 4. Wit: 32—27, 47—41, 27—22. 22x2, 33x6. 2x39, 50x39 wint- No. 5. Wit: 3631, 38—32, 32x1, 23x46, 1x5 wint. CORRESPONDENTIE. A. A. P. te B., probleem in dank ontvangen, ik houd mij voor meer dere aanbevolen. HANDBAL. NED. KAMPIOENSCHAPPEN UITGESTELD. oor a.s. Zondag niet het laatste zal zijn Het werk bepaald dat op het MSV-terrcin aan van nrnh Ptviic) ViPPft altllri fin c van deze problemist heeft altijd op zeer hoog peil gestaan, zodat onze lezers van zijn vraagstukken zullen genieten. Wedstrijd-Probleem no. 112. Auteur: A. A. Polman, Bussum. Ie Publicatie. ■0 y* i m m" Ij* o I-S Xi r m, a Zwart: 7, 8, 15, 18/21, 26, 29, 30. Wit: 16, 27, 31, 32, 37/39, 41, 45. de van Panhuysstraat te Noordwijk, het kampioenschap Handbal van Ne derland gespeeld zou worden. Met het oog op de in verschillende delen van het land voorkomende gevallen van kinderverlamming acht ie R.K. Ned. Handbalbond het beter thans deze wedstrijden niet te laten door gaan en uit te stellen tot September. ATHLETIEK. LEIDEN—GOUDA UITGESTELD. Aanvankelijk zou a.s. Donderdag avond 24 Juli op de sintelbaan de Leidse Hout de ontmoeting verwerkt worden tussen vertegenwoordigende athletiekploegen van de Leidse Athletiek Commissie en de Goudse Athletiek Commissie. Door bijzondere omstandigheden moet deze wedstrijd die door de Leidse Athletiek Commissie wordt georganiseerd verzet worden naar Donderdagavond 31 Juli a.s. Aan vang half acht. £en waeótifn RAAKT ZOEK DOOR WILLY WATERMAN 5) „Ik hoef je niet uit te leggen, dat toen alle kans was verkeken, nog ooit van mijn leven dat papier gere gistreerd te krijgen. Als ik me met dat stuk op een registratiekantoor vertoon, smyten ze me zonder aarze len van de trappen af en vertellen dat triomfantelijk aan ieder die het horen wil." Clim staarde gedurende enkele ogenblikken mistroostig in zijn glas en ging dan voort: „Zo boet een mens voor de zotte daden in zijn verleden. Maar het al lermooiste komt nog. Op de dag na dat het hele verhaal in de krant had gestaan, belde er bij mij in de mor gen een kerel aan, die vol belangstel ling vroeg, of ik Clim' Perroney heet te. Ik vroeg hem, of hij soms reporter was en stond klaar om het stenen trapje voor mijn deur weer af te smyten, maar hij verzekerde dat zo iets verre van hem was en dat zijn bezoek een zuiver zakelijke trans actie gold. Ik was machtig benieuwd, wat dat voor een transactie zijn kon en was nog meer benieuwd, waar mee in mijn financieële positie in vredesnaam transacties zouden moe ten worden afgesloten, voorzover 't tenminste niet de aankoop van mot- ballen of veters of zoiets betrof. Ik liet hem dus binnenkomen en het bleek, dat hij er een oude vader op na hield benevens een hoog bejaarde moeder, die beiden van huis uit een een grote liefde voor Mexico koes terden en met dikke tranen in hun ogen in de couranten het artikel over myn ranch hadden gelezen. Ze had den geld, althans genoeg om een niet al te dure randh te kopen en de ke rel, als braaf zoon, kwam nu een be roep doen op mijn goede hart tenein de hun levensavond gelukkig te maken. Kijk eens hier, Peter, ik doe niets liever, dan iemand een geluk kige levensavond bezorgen,- ik hoop dat myn levensavond van een over weldigend geluk mag zijn, maar als iemand bij my aankomt, die een zwarte lap voor zijn ene oog heeft, met het andere oog scheel kijkt en een half oor mist, en met een derge lijke tronie diep aangedaan gaat zit ten verhalen over zijn oude vader en lieve moeder Ik veronderstel, Peter, dat het die zwarte lap was, gevoegd bij het schele oog, die het effect van zijn welsprekendheid te niet heeft ge daan. Ik voelde me in elk geval niet zo ontroerd, als ik had behoren te zijn, en verwees dus de goedhartige zoon weer naar het stenen stoepje. Een groot uur later werd er weer gebeld. Ik deed open, klaar om schuldeisers te vertellen, dat de heer Perroney helaas niet thuis was, maar trof een kerel aan, die eveneens een zakelijk gesprek met me wilde heb ben. Ik begroette hem warm eni ge afleiding is in duistere dagen altijd welkom en zette me *ot luisteren. Hij deelde me in zeer diep vertrouwen mede, dat hij rondliep met een groots plan tot het oprichten van een slangen- en hagedipsenfarm en reeds sedert enkele maanden wanhopig zocht naar een goed ter rein voor zyn beestjes. Nu kwam hy tot mij met het aanbod, die' farm, waarvan hij in de krant had gelezen, voor een zacht prijsje van me over te nemen om er hagedissen en slan gen op te telen. Ook al in vertrou wen deelde hij me verder mede, dat hij de huiden van de beestjes wilde verkopen en een zoet winstje uit de onderneming dacht te slaan, waar van ik eventueel een aandeel zou kunnen krijgen, dit ter compensatie van het zaahte prijsje. Ik stelde dat vertrouwen zeer op prijs, vanouds heb ik een zwak voor mededeelzame lieden en ik achtte 't niet meer dan billijk, ook hem in vertrouwen te nemen. Ik bracht hem dus onder het oog, dat ik nu niet, morgen niet en nooit die ranch zou verkopen en gaf hem, nog steeds in strikt vertrouwen, te kennen, dat ik hem vierkant de stoep zou afsmijten als hij niet heel gauw maakte dat hij wegkwam. Toen had ik wel in de gaten, dat er met die ranch iets zon- derlings aan het handje moest zijn, maar ik dacht er niet lang over na, en wachtte kalm af, wat er zou ge beuren. Lang hoefde ik niet te wachten. Die zelfde avond, om een uur of ne gen, werd er weer gebeld. Er stond iemand aan de deur, die, als het niet te laat was, gaarne een zakelijk on derhoud met me zou willen hebben. Ik had door al. die histories al een aanmerkelijke routine in het voeren van zakelijke gesprekken gekregen, en liet de voordeur openstaan. Het is nu eenmaal veel handiger, indien die noodzakelijkheid zich voordoet, ie mand ineens de gang door de straat op te mikken. De kerel had een jas aan, waarop ik zelfs in mijn rijke da gen nog jaloers zou zijn geweest en maakte op het eerste gezicht een zeer respectabele indruk. Het enige, wat aan dat respectabele uiterlijk bij nadere beschouwing afbreuk deed. was een grote bobbel aan de rechter zijde van die jas en die bobbel was er juist zoeen als van een met knal demper voorzien automatisch pistool, Myn bezoeker bleek zeer zakelijk, zo zakelijk, dat hij zelfs weigerde, zijn overjas uit te trekken. Ik vond dat niet volkomen correct en vertel de hem dat ook. Ik kletste nog een heleboel meer, maar zorgde ervoor, vlak in de buurt te blijven; die bob bel was me op een afstandje te hin derlijk. Toen ik bijna was uitgere- deneerd, dreef de ander de onbe leefdheid zover zijn hand in de hob belige jaszak te willen steken, waar op ik hem een opstopper onder zijn kaak verkocht, dat hij met bobbel en al over de grond tolde. Inderdaad bleek de bobbel een zware Smith- Wesson te zijn. Het hele zaakje heb ik toen buiten de deur gelegd, als decoratie voor het huis van mijn buurman. Toen ik een tijdje later uit het raam keek was er niets meer te zien, de kerel had blijkbaar de plaat gepoetst." Met een steeds breder wordende grijns op zijn bruin gezicht had Pe ter het hele relaas aangehoord. In zyn brein vormde zich vaag 'n denk beeld, maar vóór dat scherpomlijnde vormen had aangenomen, ontwaakte Clim uit zyn dromerig staren naar de wuivende palmen boven hem en zodht naar een .verse sigaret. Toen herinnerde Peter zich een vraag, waarop nog steeds geen antwoord was gegevc-n. „Zeg, Clim, je hebt nog steeds niet verteld, wat je op deze mailstomer uitvoert. Wat ben je van plan? Wil je de rest van je geld er door hel pen?" Clim schudde het hoofd. „Nee, dat moet ik je nog vertellen, maar dat is een verhaal op zichzelf." Hij richtte zich weer op en leunde met zijn armen op het tafeltje. „Ik zal je niet een heel relaas gaan ophangen van alle pogingen, die er na die bewuste dag nog gedaan zijn om me dat eigendomsbewijs af te gappen. Met de gekste trucs vielen ze me op mijn dak, op de meest zonder linge ogenblikken, tot ik er op het laatst bijna zenuwachtig van werd. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5