Ant.:Rev. trekken zich terug uit kabinetsformatie Reünie van 700-jarigen Stuntvliegers Wild-West in Rotterdam 50.000 ste bezoeker 100.000ste bezoeker Het water teisterde Australië £ett luoeöiijn MAANDAG 21 JULI 1952 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 3 Bezwaren tegen N.V.V.-minister voor „Sociale Zaken" De pogingen van dr. Drees om een kabinet samen te stellen op brede grondslag zijn nu in een belangwek kende phase gekomen. Het staat thans namelijk vast, dat de A. B. aan zulk een kabinet-Drees niet zullen deelnemen. De Zaterdag gehouden besprekingen in de boezem der A. R.-Tweede Kamerfractie heb- oen in dit opzicht negatief resultaat opgeleverd. Dr. Drees vertelde ons, dat van anti-revolutionaire zijde gevraagd tvas. net departement van Sociale Za ten te mogen bezetten en voorts het departement van Onderwijs, Kun- iten en Wetenschappen of dat van Binnenlandse Zaken. De formateur had hiertegen bezwa ren en besprak aanvankelijk met de ïeer Schouten mondeling de moge- ijkheid, van de A. R. zijde te doen jezetten buitenlandse zaken en justi ce. Later gaf de formateur schriftelijk •en beeld van de samenstelling van iet kabinet, zoals hij dit had gedacht zoor zover betreft de functies en de oolitieke richtingen. Op 19 Juli werd Aetherklanken HILVERSUM I, 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gramo- foonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gr.muziek. 8.45 Idem. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.30 Voor de huis vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Granvofoonm. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Pianore cital. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Piano en orgel.. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen of gramofoonmuziek. 13.20 Promenade orkest. 14.00 Gevarieerd programma. 14.55 Gramofoonmuziek. 15.45 Orkestconcert. 16.15 .,Dit is mijn lievelingsmelodie", muzikale eti quette. 16.45 Kinderkoor. 17.15 Dit is uw land en uw volk, klankbeeld. 17.30 Volksliederen. 18.00 Nieuws* 17.30 Volksliederen. 18.00 Olympische spelen. 18.30 Nieuws. 18.45 RVU: H. J. A. Schintz: Canada: ..Brandwacht in de Rocky Mountains". 19.15 Piano spel. 19.30 „Paris vous parle". 19.35 Lichte muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Latijns-Amerikaanse rr/uziek. 20.45 „Ik weet, ik weet, wat u niet weet. 21.00 Disco-causerie. 21.45 Zweeds orkest. 22.15 Olympische spelen. 22.30 Gramofoonmuziek. 22.45 Buitenlands- lands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 New Vork Calling. 23.20—24.00 Dans muziek. HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Morgengebed en liturgische ka lender. 8.00 Nieuws en weerberich ten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Gramofoon muziek. 9.40 „Lichtbaken", causerie. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Gramo foonmuziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Ange lus. 12.03 Lunchconcert (12.3012.33 Land- en tuinbouwrr/ededelingen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 'Amusementsmuziek. 14.00 Gra mofoonmuziek. 14.25 Kamerorkest en solist. 15.15 Gramofoonmuziek. 15.30 „Bpn je zestig?" 16.00 Yoor de zie ken. 16.30 Ziekenlof, 17.00 Voor de kinderen. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: L. Hanekroot: „Indonesië, een natie in de maak". 18.00 Nieuws. 18.15 Actu aliteiten. 18.20 Gramofoonmuziek 19.00 „Hier vrij Europa". 19.30 Gra mofoonmuziek. 19.40 „Dit is leven," causerie. 19.50 Lichte muziek. 20.00 Nieuws en weerberichten 20.08 Voor dracht. 20.18 Radio Philharmonisch Orkest en solist. In de pauze: Actu aliteiten. 21.45 Gramofoonmuziek. 21.50 Orgelconcert. 22.15 -Olympische spelen. 22.30 Carillonsp. 22.45 Avond gebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gr.muziek. dit de heer Schouten aangeboden. Hierbij zouden de A. R. bezetten Justitie en Verkeer en Waterstaat De heer Drees wees er daarbij op, dat het hier betrof twee volledige en be langrijke departementen. Voorts schreef hij, dat het aantal van twee ministers, afgezien het resultaat der verkiezingen, voor de A. R. en de C. H. betrekkelijk gunstig lag. Tenslotte wees hij erop, dat de minister van Verkeer en Waterstaat ook zitting heeft in de Raad voor Economische Aangelegenheden. Hierop antwoordde de heer Schou ten. na beraad met zijn fractie, schrif telijk, dat hij accoord ging met het voorgestelde aantal van twee minis terzetels in het kabinet, maar dat de A. R. erop bleven staan één der so ciaal-economische departementen te beheren. Hierbij bleef men denken aan het departement van Sociale Zaken. Voorts waren nog enige andere bedenkingen bij de A. R. gerezen be treffende de samenstelling van het kabinet. Daarbij is van principieel belang dat men bezwaar koesterde tegen de gedachte van de formateur een vooraanstaand man uit het N. V. V. te vragen voor Sociale Zaken. De heer Drees erkende dat bezwaar niet. Hij ziet niet in, waarom wij wel een bestuurslid van een werkgevers organisatie als minister gehad heb ben en niet een vertegenwoordiger der vakbeweging zouden vragen. Ne derland heeft nog nooit iemand uit de vakbeweging als minister gehad, in tegenstelling met vele andere Jan- den. Dr. Drees dacht er ook aan. naast deze N. V. V.-man een minister on' te nemen uit de Katholieke Arbei dersbeweging. De formateur zap ten slotte geen kans deze tegenstelling te overbrug gen. Hij zeide nog, dat de Partij van de Arbeid niets extra's vroeg on danks de uitslag der verkiezingen en bereid was mede te werken aan een kabinet op brede basis. Morgen, D'nsdag, zal de formateur in een bespreking met d° heren Pom. me, Tilanus en Donker do con=<*'*'uen- ties van de thans ontstane situatie onder ogen zien. Fata Morgana verrastte Den Haag Enige Hagenaars zeggen gistermid dag een luchtspiegeling te hebben waargenomen. Dehee* A. L. van Helden uit de Withuysstraat ver klaarde, dat hij om halfeen een ver rassend scherpe luchtspiegeling boven de Moerdijk had waargenomen. „Het was een groot fata morgana, juist zoals je er in boeken wel eens over leest; ik zag heuveltjes en bos sen, waar een riviertje doorheen liep. Ook was er een stuk zee te onder scheiden, waarboven meeuwen vlo gen." Volgens de heer Van Helden was de luchtspiegeling om half een het scherpst. Binnen enkele seconden v/as het beeld vervaagd. Nog twee dames en twee jongens uit Den Haag zouden de luchtspiegeling hebben waargenomen. (Hoewel een fata morgana niet al te vaak in ons land wordt waarge nomen. is het verschijnsel hier toch ook geen zeldzaamheid. Het komt wel meer voor, dat men op een zon nige dag boven een sterk verhitte as phalt- of betonweg een luchtspiegel kan waarnemen). Dr. H J. Olthuis, ereburger 'an dfc stad Elburg, welke stad in 19. 3 haar 700 jarig bestaan heeft gevierd, is op het ogenblik doende zich in verbinding te stellen met alle steden, die minstens hun 700-jarig bestaan hebben gevierd. Het is zijn bedoeling, dat al deze steden een deputatie zul len afvaardigen naar de stad Breda in verband met haar 700-jarig be staan. Reeds hebben de steden El- burg, Harderwijk, Arnhem, Lochem, Den Bosch, Wageningen, Zierikzee, Zwolle Overschie, Nijmegen en Utrecht hun instemming met dit plan betuigd. z De I.L.S.Y. biedt: Canada zal ook deelnemen aan de I. L. S. Y., de vierde internationale luchtvaart show Ypenburg, die op Zaterdag en Zondag 2 en 3 Augustus as. wordt gehouden. De Canadese luchtmacht zal demonstreren met North American F-86 „Sabre" stiaal jagers, hetzelfde type dat op Korea aan de gevechtshandelingen deel neemt. Canada is de negende natie die deelneemt aan de I. L. S. Y. Tot nu toe was ingeschreven door acht lan den namelijk de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk, Zwitserland. Roemenië, Zweden, België en Ne derland. Een der sterren van de I. L. S. Y. zal dit jaar zijn de 42»jarige prins Constantin Cantacuzene, ex-chef-vlie- ger van de Roemeense Luchtvaart maatschappij en neef van wijlen prins Bibesco van Roemenië. Prins Cantacuzene die tegelijk met koning Michaël in 1948 uit zijn vaderland vluchtte, is een gewaagd stuntvlieger. Op talrijke vliegfeesten in Engeland, Frankrijk en Spanje, waar hij in de afgelonen jaren reeds optrad met zijn 17 jaar oude „Bücker Jung- meister" tweedekker, heeft hij zijn stunts uitgevoerd op slechts enkele meters boven de grond, zo laae. dat het Engelse luchtvaartblad ,.Fli?ht" meende, dat Cantacuzene zijn pro gramma evengoed onder het dak van een hangar zou kunnen afwerken. Louis Notteghem. de 34-jarige chef van het Centre National d'Aviation te Saint-Yan, in Frankrijk die door het Franse luchtvaartblad „Les Ailes" de eretitel „grand as de l'acrobatie" „troefkaart van de luchtacrobatie" ontving, zal ook stunts uitvoeren. Minister Wemmers zal de I. L. S. Y. op 2 Augustus openen. Zenuwpijn Zon treiterende, zagende pijn. die maar niet ophoudt, die Uw leven verstoort en U belet te werken! Verdrijf Uw pijn met een paar AKKERTJES ...die helpen direct! J (Advertentie). Vrijdagavond werd in een huis op de Walenburgerweg te Rotterd-am door enige personen hazard gespeeld, toen er plotseling drie met revolvers gewapende mannen binnendrongen cn grote schrik verspreidden. Een van de indringers ze waren niet ge maskerd en kennelijk dus niet bang voor herkenning hield de spelers met zijn wapen in bedwang, terwijl de twee anderen zich snel van het op tafel liggende geld meester maakten. Daarna vertrokken zij even haastig als zij gekomen waren, maar niet dan nadat zij de hazardspelers in de kamer hadden opgesloten. Toen de zen van de schrik bekomen waren en krijgsraad hadden gehouden, besloot een van de spelers zich aan de achter, kant uit het raam van de eerste etage te laten zakken. Het gelukte hem. Vervolgens wist hij langs de normale weg binnen te komen en zijn lotge noten te bevrijden. Weer werd er overlegd, met het resultaat dat be sloten werd de politie in de zaak te mengen. Nederlandse in Spanje verongelukt De 51-jarige mevr. L. Mathijse Kremer uit Amsterdam is Zaterdag bij een auto-ingeluk in de buurt van Tcrtosa in Spanje om het leven .ge komen. Het ongeluk geschiedde op de weg tussen Perello en Ampolia, on geveer 160 km ten Zuid-Westen van Barcelona. Mevr. Mathijse werd ern stig gewond in een klin ek te Tor- losa opgenomen waar zij korte tijd later is overleden. Haar echtgenoot, procuratiehouder bij een handelsver eniging te Amsterdam, liep slechts lichte verwondingen op Het echt paar was per auto op vacantiereis in Spanje. Het slachtoffer zat in Spanje worden begraven TWEE DODELIJKE ONGEVALLEN TE AMSTERDAM. Een 61-jarige nachtwaker is Zater dagnacht omstreeks kwart over een op de Ranonkelkade in Amsterdam bewusteloos geraakt. In het binnen gasthuis werd geconstateerd, dat de man aan de gevolgen van een hart verlamming was overleden. Gistermiddag is een 50-jarige voetganger, die bij het Oosterpark onvoorzichtig de rijweg overstak, door lijn drie aangereden, en aan de gevolgen bezweken, Het stoffelijk overschot is naar het Wilhelmina- gasthuis overgebracht. België klaagt over Nederlandse fietsers Van Belgische zijde worden her haaldelijk klachten geuit over het feit, dat Nederlandse fietsers zich in België gedragen, alsof er geen ver keersregels bestaan, aldus deelt de A. N. W. B. mede. Vooral tijdens de week-ends, als de Nederlandse toe risten in gi*oten getale per rijwiel binnentrekken, ontstaan door hun ongedisciplineerd gedrag vaak chao tische toestanden. Men rijdt zonder meer met drie of meer personen naast elkaar over de rijbaan, hoewel daar naast een verplicht rijwielpad aan wezig is en het voor fietsers dus evenals in Nederland verboden is van de rijbaan gebruik te maken De verkeersvoorschriften voor fietsers in 3elgië zijn gelijk aan die in Neder land. Het is echter in België verbo den in de bebouwde kom naast elkaar te fietsen. Men is daar dus verplicht achter elkaar te rijden. Mochten de gedragingen van de Nederlandse wielrijders in België niet op korte termijn verbeteren, dan zal de Belgische politie, die zich tot dusverre tot het geven van waar schuwingen heeft bepaald, zich ge noodzaakt zien tot een straffer op treden over te gaan. Madurodam meldt Zondagmiddag, zeventien dagen na de opening, is de 50.000ste bezoeker de poorten van de miniaturstad „Ma durodam" in Den Haag gepasseerd. Het was de dpi. sold. J. Geeve uit Bussum. Hij werd toegesproken door mevrouw B. Maduro, de moeder van de in Dachau omgekomen luitenant, naar wie „Madurodam" is genoemd en door mevr. B. Boonvan der Starp de presidente van de stichting tot bijstand van het Nederlands studen ten-sanatorium, Nadat hem enkele souvenirs waren aangebodèn, werd hij met zijn dame door een der leden van de kindergemeenteraad van „Ma durodam" rondgeleid. Breda bericht: Weekend R.K. Verkenners Op Kasteel Bouvigne te Breda is Zaterdag en Zondag een oranjeweek end voor de Rooms-Katholieke voor- trekkerij gehouden. Hieraan werd door ongeveer 500 voortrekkers deel genomen, onder wie ook een drum band uit Antwerpen. De jongelui, die in tenten gekampeerd lagen rondom het kasteel Bouvigne, hebben de avond bij een vreugdevuur doorge bracht. Onder meer was aanwezig de hoofdcommissaris van de R K. Ver kennerij, Baron van Voorst tot Voorst. Gistermorgen zijn de voor trekkers door de loco-burgemeester, de heer J. Meijs, op het gemeentehuis ontvangen. Zaterdag jl. is de honderdduizend ste bezoekster oo de feestterreinen van „Breda Oranjestad" binnenge haald. Zij ontving een enveloppe met inhoud. Een dergelijke enveloppe werd ook ontvangen door de op een na honderdduizendste bezoeker. REGEN PER TON (Van onze correspondent ini 1 Australië). Nóg is men bezig de schade te be cijferen, welke in het afgelopen zo merseizoen door de bosbranden in Australië is veroorzaakt, en aan het begin van de winter heeft het water mogelijk gróter ellende en verliezen teweeg gebracht. In dit land, waar het welhaast re gel is dat men van het ene uiterste in het andere valt, verwondert men zich over weinig meer; men aan vaardt de diverse soorten natuurram pen als een noodwendig gevolg van dit uitgestrekte land. En waar enkele maanden geleden het vuur mens en dier deed vluch ten, bracht mogelijk met minder „sen satie" doch met minstens zo groot gevaar, nu het water een golf van rampen over een belangrijk deel van Australië. Eigenlijk behoort het alles bij dit land. Toen in één van de voorgaande zomers ik met een emigrantenschip vrij dicht langs de Australische kust voer, werden we de hete luchtgolven gewaar van de bosbranden die het zomerseizoen kenmerken. Toen het winter werd, kwamen de berichten over rivieren en riviertjes die de bedding hadden verlaten; ste den en dorpen met een watervloed bedreigend. Maar 1952 schijnt bezig te zijn in vuur en water records te schrijven; in elk geval, records over lange tij den. Volgens de gegevens, moet men enkele jaren in de geschiedenis te rug gaan, om gelijke water- en vuur- rampeni als van Ï952 te constateren. Het is niet gebruikelijk om regen val „per ton" aan te geven. Zelfs niet. in Australië, waar men onder normale omstandigheden per „inch" (2Vi cm.) rekent. Dat kan zo hier en daar wel tot 15 inch in de 48 uur oplopen, zoals b.v. thans in Thirroul (N.S.W.) het geval was. Voor de verandering is berekend, dat op Tully, een klein plaatsje in Noord-Queensland, in een jaar tijd ruim honderd, om precies te zijn 101, ton regenwater is uitgestort. En nu zal het U begrijpelijk zijn, hoe het komt dat de Lachlan- en de Murrumbidgee River, om er twee te noemen, het in hun bedding niet konden houden. Zo verging het de kleine, maar vooral ook de grote ri vieren. Uit het berggebied ijide en donder de het water, er was geen houden aan. Men waarschuwde „van boven af": „Daar komt het water". En het water kwam De oven uit van de bakker. Daar was bakker Howard in Eua- balong, waar slechts drie honderd gezinnen wonen. Water of geen wa ter, die gezinnen moeten brood heb ben cn plichtgetrouw maakte bakker Howard zijn oven aan. Drie uur later was de vloer overstroomt en nog een uur later had de verbrede rivier de oven uitgeblust. Een army-duck heeft de bakker van de zolder gehaald, waarop hij had moeten vluchten. Vuur is erg maar water is nèt zo erg.... En minstens zo verraderlijk. In Milperra vertelt me Mrs. Wil liams dat ze des nachts wakker werd en iets rond haar bed hoorde. Ze stak haar hand uit en „greep" in ijskoud water. Drie inches hoog stond het in de kamer. De echtgenoot van Mr. Williams heeft een kunstbeen, dat hij echter in het duister niet zo gauw kon vinden». Maar z'n vrouw viel in een kuil en het kostte veel moeite haar te vinden. Half hangend, half staande, brachten deze man en vrouw drie uur in het donkere, alsmaar rij zende water door. Toen werden ze gered. Of de familie Fuller uit hetzelfde plaatsje. Met vier kinderen, 4, 5, 7 en 8 jaar woonde men in een tent. Het water kwam en steeg, en steeg. Er was geen vluchten mogelijk, want men „woonde" op een hoogte. De kinderen stonden eerst op de stoelen, toen op de tafel. Hoger konden zij niet. Op dat moment kwam de army- duck. „Verdronken stad". Ik heb door de straten van de Forbes gevaren en dacht aan een soortgelijke tocht door het verdron ken Walcheren kort na de bevrijding. RAAKT ZOEK DOOR WILLY WATERMAN 3) Clim schudde ontkennend zijn hoofd en gleed van zijn hoge kruk af. „Laat je glas naar dat tafeltje in de hoek brengen, dan zal ik je de gehele historie vertellen. Man, ik ga een grandioos avontuur tegemoet, rr/aar ik waarschuw je, het wordt 'n lang verhaal." Peter werd actief, gleed van zijn kruk en zette zich tegenover Clim aan een laag tafeltje, in een hoek van de kleine bar. Een ventilator bo ven hen deed de takken van een palm naast hen zacht wuiven en woei de rook van Peter's pijp weg. In de verlaten salon met zijn lege clubfauteuils drong uit de verteyzacht het rhithme van de band uit de eet zaal door. En daar, gebogen over het lage ta feltje tussen hen, waarop de cock tails vergeten bleven staan, vertelde Clim Perroney, ex-millionnair, aan Peter Regan, millionnair, het zonder lingste verhaal, dat Peter ooit ge hoord had, en dat hem meer en meer in spanning bracht, tot hij ten laat ste zelfs zijn pijp vergat en onbe weeglijk luisterde. Clim staarde even naar de gonzende ventilator en zei dan plotseling. „Heb je wel eens gehoord van de Silver Star Ranch?" Peter schudde ontkennend het hoofd en Clim grinnikte: „Dat is heus geen wonder, ik heb het ding zelf nog niet eens gezien. De Silver Star Ranch is, volgens ingewonnen inlichtingen, een van de meest ver laten plekjes in het hartje van Me xico. Een langgerekte bergrug met ravijnen en zo, een kaal stuk. woes tijn, waar niets groeit, dan hier en daar wat cactussen en dat alles rij kelijk overdekt met lagen stof. Op dat hele stuk Sahara woont geen mens. Het moet een geweldige lap grond zijn en heel dat opwekkend paradijs van schorpioenen en ratel slangen is op het ogenblik rr.'ijn vol strekt en onvervreemdbaar eigen dom. Maar met die ranch is er iets raars aan het handje. Ik geloof geen seconde, dat de een of andere Inca, of hoe die oude dictators over Mexico vroeger heetten, er in een dronken bui goud verstopt heeft, of «dat er zilvermijnen zijn, maar wel is het *n feit, dat er sinds enkele maanden lieden zijn, die alle mogelijke moeite doen om het eigendomsbewijs van die ranch in handen te krijgen. Dat klinkt allemachtig gek, maar het gekste van alles is, dat ik er zeer speciaal od gesteld ben, die ranch te houden. Het is op het ogenblik het enigste plekje op de gehele aarde, dat van mij is, en van mij alleen; daarbij komt nog, dat ik het op een heel bijzondere manier in handen heb gekregen. Het zal een maand nf acht geleden zijn. dat ik op een nacht- zat te pokeren rr/at twee' vrienden van mij en een kennis van een van hen. Ik ben allang weer vergeten, hoe die man heette, het enige wat ik me nog herinner is, dat* hij een sympathieke indruk maakte en ziin verliezen op geweldig sportieve wij ze droeg. Er werd nogal grof gespeeld die avond, in elk geval, op een gegeven moment was die kerel, alles wat hij aan geld bij zich had, kwijt, en vroeg of wij ermee accoord gingen, dat hij zijn gouden sigarettenkoker inzette. We vonden het best en stelden voor hef ding een bepaalde waarde vast. Hij zette het in en was prompt zijn koker kwijt. Hij had wel ontstellende pech die avond, want even later ging zijn platina polshorloge er aan, daar na zijn vulpotlood en zijn visite kaartjesétui. Toen vonden we het wel wat al te bar, boden hem al zijn spullen weer aan en stelden voor, op te houden. Maar daar wilée hij niet van horen, vertelde ons, dat hij 'n eerlijke kans moest hebben om terug te winnen en zo meer. Die kans wil den we hem best geven, maar je weet hoe het gaat als je op 'n avond voortdurend pech hebt. Als je eens een keer vier azen in handen krijgt, heeft de ander vier azen en de joker. Chèques aannemen wilden we niet, we hadden maar al te vaak onder vonden, dat daar altijd moeilijkheden mee komen, niet, dat we de kerel niet vertrouwden, maar het is een heel gezond principe, dat overal in gevoerd moest zijn. We vertelden hem dat allemaal uitvoerig. Hij dacht even na, trok zijn portefeuille te voorschijn en haalde er een opge vouwen papier uit. Hij legde het ons voor en liet het lezen. We waren al lemaal wel een beetje in de olie, maar toch nog nuchter genoeg om te zien, dat het een officieel document was. Het droeg het zegel en 't stem pel van het gouvernement van Me xico en de handtekeningen van een stuk of drie vier generaals cn minis ters. Ik zal je het ding wel eens laten zien; in elk geval waren het bekende namen en het stuk was absoluut en ontwijfelbaar echt. Maar nu komt het stapelkrankzin nige; het was een eigendomsbewijs, een eigendomsbewijs van idem zo veel hectaren grond, op een precies aangegeven plaats in Mexico.maar het stond niet op naam van een be paald persoon, maar op naam van toonder. Denk je eens in, een eigen domsbewijs van een stuk grond, dat op naam van toonder staat. De eerste de beste die het stuk in handen heeft kan zijn recht op die grond laten gelden. Snap je, hoe stomverbaasd we waren? We vroegen de kerel niet hoe hij aan het papier kwam, dat waren zijn zaken, maar stelden een bepaalde waarde voor het ding vast. Ik weet niet meer, hoe groot het be drag was, dat we ervoor bepaalden, maar het was geloof ik, om en by de tienduizend dollar. Het kwam er overigens weinig op aan, als het pa pier maar een vastgestelde waarde had. Hij zette zijn cactusplantage in en wij sleepten onze winst van de gehele nacht erbij, pm tegen dat ding te kunnen inzetten. Het was een krankzinnig spelhet is de hoog Maar hier „leefde" het nog een beet ja. In een cano kwam ik winkelier# van deze stad tegen; een mens wil toch graag weten wat er van zijn be zit is overgebleven na een ramp. De garagehouder McKay trof het slecht, zijn huis stond op de hoek van een straat; daar was niet zo heel veel meer var.» over. En de ruim 360 autobanden die hij in voorraad had, zijn zoek In Waga Wagga voer ik door de Fitzmaurice Street; de schoorstenen vara de huizen staken als bakens bo ven het-water uit. En dan dreven er stoelen, tafels, kasten en allerlei huishoudelijke ar tikelen rond. Men hoorde slechts het suizen van het nog steeds ijlende water; voor etalageruiten dobberden de winkel goederen. „Flying windmill"* Wat een helicopter kan doen, is me dezer dagen nog méér duidelijk geworden. We hebben staan kijken, hoe dit wonderbaarlijke vliegtuig, dat men hier als „Flying Windmill" be stempelde, uit een army-duck die midden in de vloed „gestrand" was, 18 mensen „takelde". Het toestel stond rustig boven het vaartuigje, de piloten lieten een lijn zakken, waaraan een riem, welke door de „schipbreukelingen" werd vastgemaakt, waarna zij naar de vaste wal werden gevlogen». Zo heeft de helicopter vluchtelin gen uit bomen cn van daken weten te redden; tientallen mensenlevens heeft men door dit toestel kunnen behouden. En om nog een andere prestatie te vertellen; daar was dr. Geoffrey Yong, die „landde" op het dak van het huis, waarin een bejaard echtpaar ernstig ziek lag. „Ben jij daar, Maggie?" Zoals vrijwel bij iedere ramp, heeft ook deze watersnood mensenlevens gekost. Niemand heeft nog het dra ma kunnen onthullen dat er geweest moet zijn in Forbes, waar men op een nacht urenlang een man die door de straten zwom heeft horen roe pen: Are you there Maggie. Please, answek. Men heeft mensem dóór de vloed zien wegsleuren, later vond men hun lijk ergens tegen een „obstakel". Zo is het gegaan in New South Wa les, langs de Zuidkust, in Victoria rond Melbourne. De autobusondernemer Stan Tho mas, die vluchtelingen zou gaan ha len bij Cowra, kwam in de water vloed terecht. Drie uur stond hij op het dak van» zijn bus, toen wierp de stroom het voertuig om en Thomas verdronk. Het reddende tennisnet Een bijzondere redding hadden de drie politiemannen in dat Cowra. Met nog vier burgers, togen ser geant Mountain en de politiemannen Ovesen en Lenihan in» een klein bootje er op uit om in de bomen te zoeken naar vluchtelingen. Maar het bootje kapseisde en de zeven mannen kwamen in de felle stroom terecht, welke de drie politie mannen meesleurde. Zij hebben mogelijk hun behoud te danken aan een hoog terunisnet,waar tegen zij aanspoelden. Burgers maak ten een keten en brachten een lijn uit. Ruim drie uur hebben de poli tiemannen tot aan hun hals in het water gestaan, zich vastklemmend aan een paal. Toen konden zij op hot droge wor den gehaald. En wéér vluchtte het vee. Men heeft bij honderdduizenden het vee, in hoofdzaak schapen en koeien, tijdens de bosbranden naar veiliger oorden moeten brengen over afstanden van soms honderden kilo meters. Die afstanden waren nu niet zo groot, omdat zodra men hoger gelegen gebieden had bereikt, er vol doende veiligheid was. Doch niette min» zijn bet vooral ook de veehou ders, die in ruime mate de gevolgen van de overstroming gevoelen. Om niet te spreken van de land bouwers, die veelal hun hele oogst vernietigd zien. Alleen in Forbes zijn 2500 perso nen dakloos, omdat ruim 600 huizen onder water staan en het geen kwes tie van weken is om alles weer op orde te krijgen. Voorzover zulks al thans mogelijk zou zijn. Er is ons al verteld, dat groenten en aardappelen schaars zullen zijn in deze winter. Al betekent zulks heus geen hon gersnood, niettemin heeft Australië met de vuur- en waterrampen genoeg te stellen. Afgezien van de tientallen mil- lioenen pounden als schadebedrag! ste inzet geweest, waar ik ooit om heb gespeeld, en de kaarten, die ik in handen kreeg waren even krank zinnig; ik geloof, dat ik drie azen had en bij de eerste ruil er een bij kreeg. Het slot van het liedje was, dat ik won, de hele hoop. Geen van de andere drie wilde weglopen en alle drie vroegen ze mijn kaarten te zien. Ik won met één slag om en bij de dertigduizend'dollar. De eigenaar van dat papier had geen geld bij zich om zijn woestijn terug te ko pen en hij is er blijkbaar ook niet zo verlangend naar geweest ook, want ik gaf hem mijn adres om de volgende dag aan te komen, maar ik heb hem niet zien opdagen en in geen week daarna. Ik was toen in rrrijn gekke dagen en stopte het pa pier in mijn portefeuille. Een paar dagen later kwam ik het tegen, toen ik op de bank geld ging halen en gaf het aan de kassier, om het in mijn safe te doen. Het plan was, dat ik op dat verlaten stuk grond een land huis zou laten zetten of zoiets. Al* we op een goede dag eens genoeg hadden van de stad, zouden we daar heen kunnen trekken om uit te rua- ten" (Wordt vecvoigAg

Leidse Courant | 1952 | | pagina 7