De atletiekwedstrijden begonnen Schitterende zege van Wim van Duyl in Olympische Drakenklasse De roeiwedstrijden brachten Nederland weinig succes NIEUW-GUINEA Fausto Coppi won Tour de France Het voetbaltournooi MAANDAG 21 JULI 1952 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 DISCUSWERPEN DAMES. De eerste morgen van de atletiek wedstrijden der Olympische spelen werd gelukkig begunstigd door droog weer, terwijl een zonnetje het sta dion met naar schatting 40.000 toe schouwers opvrolijkte. Als eerste twee nummers stonden op het pro gramma de qualificatieronden van hoogspringen heren en discuswerpen voor dames. In het laatste nummer kwamen twintig deelneemsters uit, van wie elf dames reeds bij de eer ste worp de 36 meter, de qualificatie- grens, overschreden. Het Russische meisjes Nina Romaschkova wierp het verst, n.l. 45.05 meter gevolgd door haar landgenote en wereldrecord houdster Nina Dumbadze, die 43.20 meter bereikte. Vier dames, Elizaveta Bagrjanceva (Rusland), Ingeborg Mello, Ingeborg Pfuller (beiden Ar- fentinië) en Yvette Williams (Nieuw eeland) wisten na een afgekeurde worp met haar tweede beurt de ver eiste afstand te overschrijden-, hoewel Ingeborg Pfuller er met slechts 61 c.m. boven bleef. De derde beurt bracht geen uitkómst voor de Zuid- Afrikaanse Esther Brand en Olga Winterberg (Israël), doch Gretel Bol- liger (Zwitserland), Paulette Veste (Frankrijk) en Elisabeth Haidegger (Oostenrijk) plaatsten zich alsnog, zodat 18 discuswerpsters de finale be reikten. Nina Romanschkova eerste olympische kampioene. De eerste olympische kampioene is bekend en wel op het nummer dis cuswerpen. Nina Romanschkova be haalde de titel met 51.42 meter (nieuw olympisch record); nummer 2 en 3 waren ook Russische athleten. Nr. 2 was Elizaveta Bagrjanceva 47.08 m., 3. Nina Dumbadze 46.26 m., 4. Toyoko Yoshino (Japan) 43.81 m., 5 Elisabeth Haidegger (Oostenrijk) 43.49 m., 6. Lia Manoliu (Roemenië) 42.55 m. HOOGSPRINGEN HEREN. Voor het hoogspringen heren had den 38 athleten ingeschreven, van wie er twee verstek lieten gaan, een Rus en een deelnemer uit Thailand. Dit nummer werd in twee groepen voor de qualificatie van 1.87 meter ge sprongen. In de earste groep begon ongeveer de helft op 1.70 meter, het geen voor niemand moeilijkheden op leverde, doch op 1.80 meter sneuvel de Batun (Israël) en de 1.84 maakte twee slachtoffers, Ascune (Uruguay) en Lagos (Chili). Met de laatste sprong kwamen de overige deelnemers op het veld, on der wie twee Amerikanen, Davis en Betton, die hun sprongen in trai- ningspak met groot gemak uitvoer- den. In deze laatste ronde vielen nog af een deelnemer uit Ceylon, de Phi- lippijnen, en België. In de tweede groep verschenen de cracks pas bij 1.80, welke hoogte te veel bleek te zijn voor Shafei (Egypte) en Sidhu (In dia). Allen in deze groep bereikten de grens, hoewel de Rus Vansowich en de Indonesiër Sudarmodjo, wiens zekere en soepele stijl opviel, drie sprongen nodig hadden. Davis olympische kampioen hoogspringen. De Amerikaan Davis is tenslotte olympisch kampioen hoogspringen geworden door als enige 2.04 meter te springen. Dit betekent een verbe tering van het Olympisch record, dat met 2.03 meter op naam stond van Johnson (V. S.), die het in Berlijn 1936 maakte. Tweede was Wiesner (V.S.) 2.01 m., 3. Telles (Brazilië) 1.98 m., 4. Svensson (Zweden) 1.98 m. SAAT IN DE HALVE FINALE VAN DE 100 METER. In de zevende serie van de 100 me ter heren startte Saat op de vijfde baan. Onze landgenoot had een trage start, maar herstelde zich zeer goed en wist met 10.9 sec. de tweede plaats te bezetten achter Soukharev (Rusl.), die 10.7 sec. liep. ZOTAPEK VERBETERDE OLMPISCH RECORD 10.000 M. De Olympisch kampioen op de 10.000 meter Zatopek (Tsjecho-Slo- wakije) noteerde een tijd van 29 min. 17,0 sec. Met deze tijd verbeterde de Tsjechische athleet zijn eigen olym pisch record van Londen '48, dat op NACHTZITTING INTER. OLYMPISCH COMITÉ. De zitting van het Internationaal Olympisch Comité heeft tot diep in de nacht van Vrijdag op Zaterdag .geduurd. Naar wij vernemen is Mexico City aangewezen als stad, waar de 48e bijeenkomst van het I.O.C. in 1953 wordt gehouden. 1954 komt men te Athene bijeen, waar dan tevens het zestigjarig be staan van het Comité zal worden herdacht. In 1955 vergadert het In ternationaal Olympisch Comité Parijs en op die bijeenkomst zal wor den beslist, waar de Spelen in 1960 zullen worden gehouden. Niet min der dan 14 steden hebben zich ge meld voor dc organisatie van de Olympische Spelen van 1960, n.l. Lausanne, Detroit, New York, Ghr cago, Los Angelos, Philadelphia, Rio de Janeiro, San Francisco, Rome, Mexico City, Tokio, Athene, Minnea polis en Brussel. Het probleem inzake Oost-Duits- land zal waarschijnlijk op een zitting van het I.O.C., op 28 Juli a.s. te hou den, worden besproken. In tegen stelling met andersluidende berich ten heeft het I.O.C. de Olympische Comité's van de beide China's niet erkend. Wel heeft het I.O.C.zoals men*weet, toegestaan, dat de athle ten van beide China's, die naar Hel sinki waren gekomen, aan de Spelen kunnen deelnemen, hierbij afwijkend van de reglementen van het I.O.C. zelf. 29 min. 59,6 sec. stond. Twee was Mimoun van Frankrijk met 29 min. 32,8 sec. en drie was Anoufriev (Rus land) 29 min. 48,2 sec. In de eerste serie van de tweede ronde 400 meter horden maakte de Amerikaan Moore een tijd van 50,8 sec., waarmee hij het olympisch re cord op dit nummer verbeterde, dat op naam stond van zijn landgenoot Cochran, die dit in Londen 1948 maakte met een tijd van 51,1 sec. SIJKHUIS NIET OP 5000 M. Naar wij vernemen, zal Wim Slijk huis alleen op de 1500 m. uitkomen en niet op de 5000 m., dit omdat men er voor terugschrikt onze landgenoot een te zware taak op te leggen. De series 1500 m. beginnen n.l. enige uren nadat de finale van de 5000 m. is gelopen. gonnen moest worden, hetgeen in zo'n zwaar veld niet meevalt. Ook hier vormde zich een kop groep, 'bestaande uit Amerika, Ba hama, Portugal, Cuba en Italië, die een klasse apart bleken en ver boven de rest uitgingen. Het eindresultaat was hier: 1. Amerika, 2. Italië, 3. Bahama's, 4. en 5. vrijwel gelijktij dig Portugal en Cuba. De 5,5 meter klasse met Wim de Vries Lentsch is gisteren tegenge- De oorspronkelijke olympische baan is iets gewijzigd en wel zodanig, dat er geen vóór de windsrak meer in voorkomt, hetgeen o.i. inderdaad meer vóór aan nadelen biedt. De kruisrakken zijn cira 5 km. lang. zodat ieder volop gelegenheid kreeg zijn capaciteiten te ontplooien. Bovendien bracht deze eerste dag helder weer met een flinke constante bries van 6 tot 8 m/s, uit West-Noord-Westelijke richtingen, terwijl geen oevers de windrichtingen plaatselijk kunnen beinvloeden. De geluksfactor is hierdoor zo klein moge lijk gehouden. Wel is als gevolg hiervan de te varen afstand naar de haven vrij groot, nl. ongeveer 10 km., doch door voldoende sleepboothulp is dit geen bezwaar. De af te leggen baan is groot, om ende bij de 25 km., hetgeen voor de kleinere starboten een zware opgave betekent. Na een mooie start, waarbij alleen de Argentijn en de Rus iets eerder weg waren, bleek dat van Duyl gro te plannen had. Zijn schip deed het uitstekend en al spoedig had hij van niemand meer last en kon hij onge hinderd vrije wind benutten. Er wa ren er echter meer die zich al spoe dig vrij konden vechten, bij wie natuurlijk de in deze klasse zo uit stekende Scandinaviers. Al spoedig vormde zioh dan ook een kopgroep bestaande uit Denemarken, Zweden, Duitsland, Noorwegen en Neder land. Na de indewindse start en twee ruimwindbanen vormde deze groep een klasse apart, waar onderling wel eens van plaats werd verwisseld, doch met dien verstande, dat Noor wegen steeds eerste bleef. Op enke le honderden meters pas volgde de grote groep waarin Australië, Fin land, Rusland, Canada en Portugal voor lagen. Het eerste lange indewindse rak gaf ook steeds weer onderlinge duels te zien, waarbij de kopgroep kans zag zich als zodanig te handhaven, alleen Thorvaldsen overheerste hier nog. Totdat, na de laatste ruimwind- rakken, voor de laatste maal opge bruist moest worden naar de finish. Hier zette van Duyl zijn grote aan val in, zonder zich te bekommeren om de grote reputatie van zijn te genstanders. Dc een na de ander moest in zijn kielzog varen totdat tenslotte, vlak voor de finish ook de beroemde Noorse olympische kam pioen Thorvaldsen er aan moest ge loven. Het eerst bij een kruising van koersen op 200 meter voor de finish, waarbij de Noor over stuurboord lag en dus moest wijken, de eerste maal na 25 km. Beiden moesten ech ter nog een keer wenden om de eindstreep te bereiken en toen zou van Duyl hébben moeten wijken als hij niet iets sneller ware geweest, zodat hij vlak voor de Noor kon ke ren om na een laatste spannende 20 meter met een scheepslengte te win nen. Goede prestatie van Koos de Jong. Koos de Jong heeft in de Finn- klasse een zeer behoorlijke prestatie geleverd. Hoewel hij na een goede start anderhalve baan lang eerste heeft gelegen, moest hij bij tijdelij ke afflauwen van de wind zijn posi tie vrijgeven aan lichtere zeilers als Elvstrom (Denemarken olympisch kampioen 1948) en Skangen (Noor wegen). Menig fel duel volgde waar bij weer voorsprong verloren ging, zodat op het laatste moment de Duitser Kruysman (zilveren medail le 1936) zich met een handbreedte verschil derde plaatste en de Jong vierde werd. Het laatste woord is hier echter nog niet gesproken daar Denemar ken, België, Australië en Grieken land protesten ingediend hebben welke nog uitgezocht moeten wor den. De Jong kan eventueel van deze protesten alleen maar beter worden. In de startklasse is het minder goed gegaan. De start van Bob Maas werd namelijk lelijk verknoeid door een plotseling afhouden var. de zich te loevert bevindende Cubaan Car denas, zodat in de achterhoede be vallen. Na een behoorlijke start bleek het schip niet mee te kunnen komen en werd er steeds meer ter rein verloren. Een diepe plooi van boven tot onder in het grootzeil zou hier wel eens debet aan kunnen zijn. Einduitslag: 1. Zweden, ver voor de anderen; 2. Noorwegen, met gro te voorsprong op Argentinië, Ame rika en Denemarken. Uitslag 6 meter klasse (geen Ne derlanders): 1. Noorwegen, 2. Zwe den, 3. Finland. GESCHENKEN IN HET NED. KAMP In het zeilerskamp was het Zon dag een beetje feest. Niet wegens een of andere overwinning, maar omdat Ph. Keegstra, een lid van de beman ning van het 5)^ meterjacht van W. de Vries Lentsch, zijn verjaardag vierde. Niets bijzonders, zou men zeggen, maar wanneer een lid van de Nederlandse afvaardiging tijdens de olympische spelen jarig is, wordt er altijd een officieel tintje aan zo'n dag gegeven. En zo verscheen de voorzitter van het N.O.C., mr. J. Lint horst Homan op „Meren-Kavyat" om Keegstra het N.O.C.-bordje, een fraai stukje Delfts blauw aardewerk ,te overhandigen. Er was nog iemand in de Neder landse ploeg, die iets in ontvangst kreeg te nemen. Dat was de heer J. H. Moerman, de chef d'équipe van de athleten. Hij was als Nederlands afgevaardigde aanwezig bij een klei ne plechtigheid in het restaurant van het olympisch dorp, waar de gezant van India in Helsinki, M. J. Desai, met een kort speechje aan elk der aanwezige vertegenwoordigers een pond thee overhandigde. De blikken Darjeeling thee, verpakt in papier met de olympische ringen, waren een geschenk van de Central tea board uit Londen. Om precies negen uur begonnen in Meilathi de roeiwedstrijden onder omstandigheden, die beter waren dan ze tot dusverre tijdens d^ training waren geweest. Wel hing er nog een dreigende lucht boven Helsinki, maar hier en daar waren er reeds enkele stukjes blauw en tegen tien uur kwam de zon door. Nederland moest het in- zijn heat van het nummer Vier met Stuurman opnemen tegen Tsje- cho-Slowaije, Noorwegen en Japan. De Tsjechen namen bij de start de kop en lagen op 500 meter, roeiende in een tempo van 36, een halve leng te voor. Noorwegen en Nederland volgden gelijk op de tweede plaats en Japan sloot de rij. Op 1.000 meter had Tsje- cho-Slowakije nog steeds de leiding, doch de Noren waren weggelopen van Nederland en ook Japan had de Nereusploelg gepasseerd. Op 1500 me ter was de volgorde als volgt: 1. Tsjecho-Slowakije, 2. Noorwegen op een halve lengte, 3. en 4. Nederland en Japan, gelijk op een halve lengte achter de Noren. De Nederlanders zetten 400 meter voor de finish de eindspurt in en lie pen snel van Japan weg. Ze waren echter te ver achter om Tsjecho-Slo wakije en Noorwegen te bereiken. De Tsjechische ploeg, die een uitsteken de indruk maakte, won met anderhal ve lengte van Noorwegen. De Neder landers bleven anderhalve lengte bij de Noren achter en hadden twee lengten voorsprong op Japan. NEDERLANDSE TWEE ZONDER STUURMAN WINT HEAT. De Nederlandse Twee (Triton) had, zoals gewoonlijk, een slechte start. De Argentijnen waren het snelst weg en lagen direct een meter voor op Rusland, terwijl de Nederlanders op de derde plaats lagen. Op 500 meter leidde Rusland, dat een hoog tempo sloeg, voor Argentinië. De Saar had middelerwijl Nederland naar de vier de plaats verdrongen. Op 1.000 meter was de positie aan de kop weer ver anderd. Argentinië had een halve lengte voorsprong genomen op Rus land en de Saar en Nederland volg den op een lengte. Van dit tijdstip af echter begon de Tritonploeg gelei delijk in te lopen, eerst werd de Saar gepasseerd en op 1500 meter hadden de Nederlanders Rusland van de tweede plaats verdrongen. Op de laatste 100 meter zetten de Utrechte- \^oor grootverlofgangers bestaat de mogelijk heid om voor de Koninklijke Landmacht (leger) in militair verband uitgezonden te worden naar Nleuw-Guinea. Inlichtingen en aanmelding mondeling of schrif telijk bij het Aanmeldingsbureau Nieuw-Guinea, Nieuwe Frederlkkazerne, van Alkemadelaan, geb. E 4, kamer 1 7,'s-Gravenhage, tel 1 85070 In verband met de aflossing van Korea-vrijwil- ligers, die een jaar in Korea hebben gediend, bestaat bij het NED. DETACHEMENT VERENIGDE NATIES opnieuw gelegenheid tot dienstneming. Aanmelding dient mondeling of schriftelijk te geschieden bij het Aanmeldingsbureau Korea, Nieuwe Frederikkazerne, van Alkemadelaan, geb. E4, kamer 19a,'s Gravenhage, tel. 185070 Ook zij, die nimmer in militaire dienst zijn ge weest, komen voor uitzending in aanmerking. i 19 tot 30 ja •O. r (voor onder- naren een prachtige spurt in en lie pen snel Argentinië voorbij. Wel trachtten dé Argentijnen door een felle spurt de achterstand nog in te halen, doch de Triton Twee liet hen niet verder dan een halve lengte ko men en gingen met een halve lengte voorsprong door de finish. NEREUS DERDE. Nereus ging mank aan hetzelfde euvel als Triton: de eerste duizend meter waren te langzaam. Bovendien had de ploeg pech in de start, door dat zij vlak voor het startsignaal door de wind even scheef weg werd gedreven. Op 500 meter kregen de Nederlanders een inzinking. „Het ging plotseling niet meer", zei Pen ning. Bovendien was het sturen van Caro op dit moment niet perfect. Op de twee duizend meter pakte het weer. Maar toen was de achterstand te groot om nog in te lopen. De voor treffelijk roeiende Tsjechische ploeg lag toen al enige lengten voor en ook Noorwegen had een behoorlijke voor sprong. Japan werd gepasseerd en in een prima eindspurt liep Nereus nog behoorlijk in, echter niet genoeg om op de tweede plaats te komen. LAGA ACHTERAAN. Laga had een vrij goed start en lag na 300 m. op de 2e plaats achter de uitmuntend roeiende Zuid-Slavische ploeg. Op 500 m. lag Zuid-Slavië gedeci deerd aan de kop, een halve boort- lengte voor op Finland, terwijl Ne derland op de 3e plaats lag, gevolgd door Polen. Na 1000 meter zakte de Laga-ploeg gedeeltelijk af. De Zuid- Slaviërs roeiden in een baantempo van 36 lagen en liepen steeds verder uit. Finland bleef goed bij, doch Po len en Nederland konden het tempo niet meer volgen. Op 1500 m. ge raakte de Oranje-ploeg steeds meer achter en kwam tenslotte op de laat ste plaats terecht. Zuid-Slavië won de heat met 3 lengten voorsprong op Finland. Nederland lag ver achter, ongeveer 8 lengten op de winnaar. VAN MESDAG OOK LAATSTE. In het Skifnummer heeft van Mes dag in zijn heat steeds op de laatste plaats gelegen. Reeds in de start nam de Rus Tjukalov de leiding, gevolgd door Risso (Uruguay) en de Frans man Butel. Op 500 meter had Tjuka lov zijn voorsprong op Frankrijk tot een halve lengte opgevoerd. Uruguay volgde weer op een halve lengte en daarachter kwam van Mesdag. De Rus, roeiend met een tempo van 30 slagen, was op 1.000 meter drie lengten op Frankrijk uitgelopen, ter wijl Uruguay en Nederland de rij sloten. Van Mesdag maakte een ietwat lo me indruk en op de Bosbaan hebben wij hem diverse malen beter zien roeien dan thans te Meiluthi. Op de laatste 500 meter zette Ris so nog een felle eindspurt in maar kon de Rus niet verder dan op een lengte benaderen. Van Mesdag, roeiend op baan 1, heeft practisch niet aan de strijd deelgenomen. Hij eindigde als laatste op een halve lengte achter Butel, die op zijn beurt weer drie lengten achter Risso lag. DEMI-FINALE EN HERKANSING ROEIEN. De Nederlandse Twee zonder Stuurman is voor de demi-finale, die heden geroeid wordt, ingedeeld met Zweden, Gr.-Brittannië en Denemar ken. Voor de herkansing zijn de Neder landse ploegen als volgt ingedeeld: Vier met Stuurman: Nederland, Egypte, Finland. Skif: Nederland, Finland, Egypte. Vier zonder Stuurman: Italië, Ne derland. Ook de herkansing wordt heden verroeid. i Eervol resultaat van Ned. ploeg, die compleet in Parijs aankwam De traditie getrouw is de laatste etappe van de Ronde van Frankrijk weer niets anders geworden dan een formaliteit. En nu deze tour weer tot het verleden behoort, kan gezegd worden, dat dit de zwaarste is geweest sinds de hervatting in 1947. De overwinning kon slechts een groot kampioen ten deel vallen. En dit is dan ook het geval geweest. Men heeft over Coppi al zoveel geschreven en zijn vermaardheid is zo groot, dat we hierover thans niet meer behoeven uit te. wijden. Meer nog'dan tijdens zijn succes in de Ronde van 1949, heeft Coppi dit jaar de ronde beheerst en heeft op het juiste ogenblik zijn krachten gebruikt, die tot een succesvol resultaat leid den. Naast de eerste plaats in het eind-klassement en een eerste plaats in de rangschikking voor de grote Bergprijs heeft hij enkele etappe overwin ningen op zijn naam staan en dit is al genoeg om te bewijzen, dat deze ren ner nog lang niet heeft afgedaan. hof; 15. Ockers; 16. Robic: 17. Bartali; 18. Diggelman; 19. Marinelli; 20. Voor- ting: 21. ex aequo een groot peloton onder wie onze landgenoten Dekkers, Nolten. Roks, Van Breenen, Wagtmans. Van Est, de Belg Decock, de Italianen Coppi, Magni, de Fransman Geminiani. de Spanjaard Gelabert en de Italiaan Corrieri. Het eindklassement luidt: 1. Coppi 151.57.10; 2. Ockers 152.25.27; 3. Ruiz 152.31.48; 4. Bartali 152.32.35; 5. Robic 152.32.46; 6. Magni; 7. Close; 8. Dotto; 9. Carrea; 10. Gelabert; 11. Geminiani; 12. Weilenmann; 13. De Hertog; 14. Van Ende; 15. Nolten; 16. Goldschmidt; 17. Zelasco: 18. Van Est 153.48.04; 22. Voor- ting (Ned.! 154.04.32; 24. Wagtmans 154.06.55; 53. Roks (Ned.) 155.26.15; 60. Dekkers (Ned.) 155.39.05; 69. Van Bree nen (Ned.) 156.16.05; 76 Faanhof (Ned.) 157.18.13. Het ploegenklassement luidt: 1. Italië 455.56.40; 2. Frankrijk 456.21.56; 3. Bel gië 456.51.36; 4. Spanje 458.50.24; 5. Ne derland 458.56.32; 6. Zuid West Frank rijk; 7. Noord-Oost-Centrum Frankrijk; 8. West-Zuid-West Frankrijk; 9. Parijs; 10. Zwitserland; 11. Noord Afrika. De Fransen hebben het er minder goed afgebracht dan het vorig jaaf. Zes etappeoverwinningen vielen hun te beurt, maar in de algemene rang schikking bezet hun best geplaat ste nationale renner slechts de vijf de plaats, terwijl in 1951 Geminiani en Lazarides respectievelijk tweede en derde werden. De grootste ont goocheling van Franse zijde was Lu- cien Lazarides, die openlijk beken de serieus getraind te hebben voor deze ronde, maar nooit het gevoel heeft gehad, dat hij goed mee kon komen. Een grote rol heeft de Belg Oc kers gespeeld. Hij was steeds strijd lustig en heeft derhalve bijna hooit in de voorste gelederen ontbroken. Een tweede plaats in het eindklas sement komt hem dan ook tenvolle toe. Roem van Nederland. Voorts mog zeker de prestatie van de gehele Nederlandse ploeg gepre zen worden, want zij was van de kleine ploegen de enige, die com pleet in Parijs aankwam en temeer daar dit de eerste maal is in de his torie van de Nederlandse wieler sport. De Fransen zijn niet meer van mening, dat onze landgenoten niet capabel zijn om aan een dergelijke monsterrit deel te nemen, integen deel men denkt er zelfs over om voor de ronde van het volgend jaar een ploeg van 12 man uit te nodigen, hetgeen zeer eervol zou zijn. Coppi is zelfs van mening, dat, in dien Nolten meer ervaring zal krij gen in dergelijke ronden, hij de man zal zijn, die instaat is om als over winnaar uit een ronde van Frank rijk te voorschijn te komen. Hij be- zit de juiste mentaliteit en is boven-' Magazijn „De Bijenkorf behaalde dien een goede klimmer. Twee fac- over 1951 een exploitatiewinst van toren, die voor zo'n rit onontbeer- f 1.154.873 (1.097.787). De netto-winst FinlandOostenrijk 34. DuitslandEgypte 31. BraziliëLuxemburg 21. RuslandZuid-Slavië 55 (na ver lenging). Deze wedstrijd zal overge speeld moeten worden. BIJENKORF KEERT WEER 6 PCT. UIT lijk zijn. Maar niet alleen hij heeft het tot een goed einde weten te brengen. Ook van Est, Wagtmans en Voorting hebben dikwijls laten zien. dat zij er ook waren. En indien men het eindklassement bekijkt waarop een 15e plaats voor Nolten, een acht tiende plaats voor van Est, een 22e plaats voor Voorting en een 24e plaats voor Wagtmans voorkomen kan men zeer zeker niet ontevreden zijn. De Nederlandse kampioen Dek kers kon niet tot dc volle ontplooiing van zijn krachten komen al won hij dan een etappe. Roks. ook al een van de jongeren, heeft zijn nut bewezen. Er moeten ook in een kleine ploeg als de onze nu eenmaal knechten zijn. Faanhof is zeer wisselvallig ge weest en heeft ook vaak pech ge had. Enige malen is hij dank zij zijn sprinters capaciteiten dicht bij een etappezege geweest. Andere dagen, vooral in de bergetappes had hij grote moeite om mee te komen. Van Breenen tenslotte is tegengevallen na zijn overwinning in de Ronde van Oostenrijk. Maar voor hem geldt als excuus, dat hij in deze monsterrit voor het eerst meereed en de moei lijkheden niet kende. Eindelijk heeft dan de Nederland se ploeg furore gemaakt in de Grand Bouclé. Dat is voor een groot deel te danken geweest aan de bezielende en kundige leiding van ploegleider Pellenaars. Deze oud-renner, die de kneepjes van het vak kent, de jon geren zulke nuttige adviezen kan ge ven en bovendien zo goed op de hoogte is van de renners mentali teit, heeft zijn jongens behouden naar de Franse hoofdstad gevoerd. In de laatste etappe is geen premie uitgereikt voor de meeste strijdlust, hetgeen niet te verwonderen valt. De premies voor de ongelukkigste en de koelbloedigste renner gingen respectievelijk naar de Fransen Vi- vier en Remy. Er is nog een extra premie toegekend nl. voor de meest strijdvaardige renner uit de gehele ronde. Het was de Fransman Robic, die deze in ontvangst mocht nemen. De 'uitslag van de laatste etappe Vichy—Parijs, over een afstand van 345 km. luidt: 1. Rolland (Fr.) 11.27.55 (bonificatie inbegrepen); 2. Weilenmann 11.28.55 (bonificatie inbegrepen); 3. Faanhof 11.28.55; 4. Rosseel; 5. Deledda; 6. Goldschmidt; 7. Delahaye; 8. Pezzi; 9. ex aequo Remy, Crippa, Zelasco. Pardoen Renand, Pezzuli z.t. als Faan- beloopt 670.082 (696.256). Uitge- gekeerd wordt 6 pet. (onv.) dividend op de gewone en cum'. pref. aandelen en 5 pet. (onv) op de prioriteitsaan delen. De maatschappij moest in 1951 te gelijkertijd zijn ingesteld op de eisen die de ongekende omzet- en prijsbe weging ogenblikkelijk stelde en de eisen op langere termijn. Enerzijds moesten de voorraden tijdig op een bij de sterk gestegen omzetten behorend peil worden ge bracht. Aan de sprongsgewijze toe nemende vraag kon slechts worden voldaan, door het gelijktijdig nemen van belangrijke risico's, die bij de waardering van de voorraad, naar de directie meent, in voldoende mate warden verdisconteerd. Het onvzetacres leverde tengevolge van de daling van de handelsmarge, geen evenredige bijdrage voor het resultaat. Voor het overige hebben de offers, die het prijsverloop in 't jaar 1951 heeft gevraagd met de daaraan voor de waardering van de voorraad verbonden consequenties en de ge stegen onkosten de netto-winst ten sterkste beïnvloed. Wanneer het ge hele jaar 1951 wordt overzien, dan blijkt dat een zo sterk fluctuerend verloop uiteindelijk niet bevorderlijk voor het bedrijfsresultaat van de on derneming kon zijn. Slechts door het betrachten van de allergrootste zorg vuldigheid in het voorraadbeleid waardoor de omvang van de voor raad op een redelijk pei' is sekornen kon het gelukken de liquiditeit in het bedrijf te handhaven. De omzet van de Henva gaf vooral in het begin van het jaar een sterke stijging te zien. De factoren, die het resultaat van de Bijenkorf hebben beïnvloed, hebben ook hun effect op Hema niet gemist. In de eerste drie maanden van 1952 leidde de teruggang van de omzetten tot een dieptepunt; gedurende het 2e kwartaal van dit jaar was duidelijk een opleving van de bedrijvigheid te constateren; de verwachtingen voor 1952 mogen oo grond daarvan gema tigd optimistisch zijn. De directie meent te mogen rekenen op een her stel van het omzetvolume. Het uit eindelijk resultaat zal afhangen van de tijd. die vereist zal blijken om de gestegen onkosten tot de juisjp pro portie terug te brengen. We zien hier onze landgenoot Henk Faanhof, die derde werd in de laatste etappe, die de winnaar van de Tour de France, de Italiaan Fausto Coppi gelukwenst met zijn zege.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6