De openingsplechtigheden te Helsinki IN DRUILERIGE REGEN VOND HET DEFILE PLAATS Verrassende zege van Ned. hockey-elftal tegen Pakistan 3telemaat uit Helsinki „Vredesengel" verstoorde ceremonie MAANDAG 21 JULI 1952 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Met de Nederlandse Driekleur voorop marcheert de Nationale ploeg deelnemers aan de Olympische Spelen 1952 langs de Presidentsloge in het Olympisch Stadion te Helsinki tijdens de grote parade van de deelnemers bij de openingsplechtigheid. Al vroeg in de morgen was het rondom het olympisch stadion een gezellige drukte. Niet alleen kwamen toen al de gelukkige bezitters van een toe gangsbewijs voor de openingsplechtigheid, maai' ook vele toeschouv/ers drentelden rond om een glimp op te vangen van de officiële personen, die arriveerden. Alle toegangswegen waren hermetisch afgesloten door touwen of vele militairen, die onverbiddelijk waren en onbevoegden geen toegang verleenden. Een kilometer van het grote stadion af ligt het oude, kleine Nurmistadion, waar ook veel belangstelling was Immers daar werden alle deelnemers van het défilé opgesteld. gestoelte voor de eretribune. De heer Erik von Frenckell, zich ach tereenvolgens van de Franse, de En gelse, de Finse en de Zweedse taal bedienend, hield de protocolaire be groetingsrede aan het slot waarvan hij de Finse president uitnodigde de Spelen geopend te verklaren. Paasikivi sprak in een ademloze stilte de korte, klassieke openings formule uit: Ik verklaar de Olympi- Reeds om half twaalf kwamen de eerste groepen in bussen aan. Het was wel heel jammer, dat net een zware onweersbui viel, het veld in een modderpoel veranderde en vele deelnemers doorweekte. Verscheide- nen zochten nog een schuilplaats op de betrekkelijk kleine tribune, maar de Finse jongens, die in grijze broek en wit sporthemdje stonden opgesteld met de borden, waarop de naam van het land was vermeld, moesten de neergutsende regen trotseren. Toen iets later de regen afnam, stelden de groepen, en ook de Neder landse groep, de meisjes fleurig in grijze rok, wit blousje, blauwe bla zer en coquet oranje mutsje met pompoen achter op het hoofd en de heren in grijze broek, blauwe blazer en witte sportpet, zich achter deze jongens op. Zij telde geen uitvallers door het weer. „Ach, het is jammer", zei de heer K. J. J. Lotsy, „maar zo'n regen zijn we in Nederland ook wel gewend". Tegen kwart voor een zette de stoet zich in beweging. Sommige groepen met regenjas aan, die dan even voor het stadion wel zou worden uitgedaan. Klokke één uur waren de Nederlanders aan de beurt, nadat een kleurige groep van Guatamala hen vooraf was gegaan. De vertegenwoor digers van dat land bestond uit een groot aantal athleten. Allen droegen jasjes met mooie rode motieven, ty pische stof uit hun geboorteland. De Nederlanders maakten een keurige indruk en marcheerden twee aan twee vlot af, gevolgd door de kleine vertegenwoordiging van drie man plus vlaggendrager van Hong Kong. Deze liepen achter elkaar met ruim een meter tussenruimte om tenminste nog enige indruk te ma ken. Langs een heuvelachtig, slin gerend pad begaf de stoet zich naar een juichend stadion. Langs de route salueerden achtereenvolgens alle Finse soldaten stram voor iedere vlag, die voorbijkwam. Ondanks de motre gen hield het publiek, op en langs de rotsachtige heuvels, die de weg flan keerden, er het enthousiasme in. Tel kens klaterde applaus op, maar vele ogen zochten tevergeefs naar Neder lands eerste athlete, Fanny Blankers —Koen. De leiding had het beter ge acht geen risico te nemen, zodat Fanny op de tribune in het stadion de intocht van haar landgenoten af wachtte. Even voordat onze langenoten door de poort zouden gaan, werd een pet recht getrokken, een krul opgedoft en even „links, rechts" ingezet. Toen begon ook voor hen eerste officiële optreden op de vijftiende Olympische Spelen. PAAVO NURM* DROEG DE FAKKEL. Het was niet de skiloper Hasu, die als laatste de fakkel met het Olym pisch vuur het stadion binnendroeg, maar de beroemde athleet Paavi Nur- mi, die onder groot gejuich de poort uitkwam met e brandende fakkel in de hand. Tot op het laatste ogenblik hadden de organisatoren deze verras sing geheim gehouden, hoewel insi ders hadden gemeend, dat men daar voor definitief had aangewezen de skiloper Hasu. Nadat Paavo Nurmi het Olympisch vuur had aangestoken met zijn bran dende fakkei, het vuur, dat tot de sluitingsdag zal blijven branden, was het Hannes Kolehmainen, de voor ganger van Paavo Nurmi, de man die voor de eerste maal vele jaren gele den de naam Finland op de sportvel den van de gehele wereld had bekend gemaakt, die het vuur mocht ont steken in de schaal, welke op de Ma rathonstoren v/as bevestigd. BEGROETINGSRLDE ERIK VON FRENCKELL. Na het défilé en dt opstelling der ploegen schaarden de leden van het I.O.C. en van het organisatiecomité zich in een halve cirkel om het spreek pische vlag aan de hoge mast, de Olympische fanfare schalde door het stadion, zwermen postduiven werden losgelaten en wiekten rond in cirkels voor ze hun richting kozen en een batterij geschut loste 21 saluutscho ten. En toen snelde de laatste van de estafette-lopers, de skiloper Haikki Hasp, die voor de overbrenging van het vuur uit Olympia, dat in Noord- Finland verenigd was met de door de middernachtzon ontstoken fakkel uit Lapland, door de Marathonpoort het stadion binnen en werd het vuur op de schaal aan de zuidelijke zijde van het middenterrein gebracht. Het protocol voorziet in een gods dienstige plechtigheid die echter niet dwingend is voorgeschreven. Bij deze Spelen werd ze wel gehouden, en terwijl de vlaggendragers zich in een sche Spelen van Helsinki ter viering 1 halve cirkel voor het spreekgestoelte van de vijftiende Olympiade van de opstelden sprak aartsbisschop Salo- moderne tijd voor geopend. I mjes een gebed in de Latijnse taal Langzaam rees de witzijden Olym-1 uit. terlandwedstrijden hier en daar als „te oud" en „over hoogtepunt heen" werd beschouwd, nog kan spelen. Nu klopten de combinaties vaak als een bus, nu haalden en stopten van Heel en Wery ineens de hardste en scherpste passes en vooral ook in het binnentrio werd vaak blinde lings samengespeeld, zoals alleen spelers van het zuiverste ras en met een fijn afgesteld positiegevoel dat kunnen. Het begon goed. Het begon al in een zeer hoog i tempo. Nederland zette een offen sief in zo vol vuur en dwingend, dat de Pakistanspelers even verschrikt terugdeinsden en men zich op de tribune ging afvragen of de Oranje hemden dit wel zouden kunnen vol houden. Nederland hield het vol met de sterk stuwende middenlinie on middellijk achter de voorhoede werd de bal steeds opnieuw in de cirkel van de groenwitten gebracht en in de eerste tien minuten kwamen de Aziaten niet verder dan tot een strafcorner, die wegens sticks werd afgefloten. Even kwam Pakistan toen los. Door hetverre opdringen van de Nederlandse halflijn kwam er in het middenveld ruimte voor de tegenstanders om enkele aanvallen op* te zetten, maar Loggere en An- cion kwamen de verdediging onmid dellijk versterken en bovendien wa rén Drijver en zijn partner Derckx zo op dreef, dat Nederland het ini tiatief weer spoedig kon overnemen. En onze landgenoten deden dat op een wijze, die aan duidelijkheid niets Het'Nederlandse hockey-elftal heeft de halve finale tegen Pakistan met 10 gewonnen. Het Nederlands elftal is hiermede in de finale gekomen van het Olympisch Hockey Tournooi, welke Donderdag 24 Jüli tegèn India v/ordt gespeeld. Dit wil dus zeggen, dat Nederland reeds zeker is van het behalen van tenminste de zilveren medaille. India won in de andere halve finale Piet 31 van Groot^Brittannië, welke stand reeds bij fust was bereikt. Veel publiek was er niet in het wielerstadion toen de halve finales een aanvang namen. En eigenlijk was dat ook geen wonder, want in het olympisch stadion waren dezelf de middag de athletiekwedstrijden begonnen en juist in het uur, waar in de hockeywedstrijden begonnen, liepen Zatopek en zijn belagers de 10.000 meter. Wie weet, wat een der gelijk evenement voor de athletiek- minnende Finnen betekent, begrijpt, dat alleen de pure hockey-liefheb- bers (en dat zijn er in Finland nog maar heel weinig) naar het hockey veld waren gekomen, al speelden daar dan ook de vier beste ploegen van de wereld. Maar dat het hockey in Nederland zeer grote belangstelling geniet, werd wel heel duidelijk gedemon streerd door de Nederlandse kolonie in de Finse hoofdstad. De roeiers, de voetballers, de volledige dames gym- nastiekploeg met hun oranje muts jes en talrijke Nederlandse officials waren gezellig bijeengekropen op de tribune en wanneer het Nederlands elftal ten aanval trok, was het „hup Holland" en het „H-o-l-l-a-n-d" niet van de lucht, terwijl ook het lied van de Nederlandse leeuw, die niet in goed dit elftal, dat na de laatste in- Of het door deze prettige sfeer rond het veld kwam of dat onze hockey-spelers waren geschrokken van het magere resultaat, dat tegen Duitsland werd behaald, weten wij niet, maar een feit was het, dat hier al was het elftal ongewijzigd ge laten een volkomen ander Neder lands elftal in het veld stond dan enkele dagen geleden tegen de Duit sers. Van doelman tot linksbuiten en van de eerste tot de laatste minuut heeft deze ploeg geyochten voor el ke duimbreed grond en voor elke bal hoe onbereikbaar deze ook leek. Een zeer groot verschil met het geen tegen Duitsland was gepres teerd, was het spel van- de Neder landse voorhoede, waarin Kruize en Esser, hun goede vorm bevestigden, maar waarin én Boerstra én van Heel én linksbuiten Wery gedurende het spel in hun allerbeste vorm groeiden. Natuurlijk waren diezelfde capaciteiten ook Vrijdag aanwezig geweest, maar pas nu, nu het gehele elftal mentaal zo sterk was en de spelers elkaar naar het hoogste peil optrokken, kwam naar voren hoe Nederland slaagde er in een 10 overwinning te behalen en verwierf zich ?o een plaats in de finale. In ieder geval kunnen wij zeker zijn van ten-» minste een zilveren medaille. Een kans! Onze landgenoot Esser is door de Pakistaanse verdediging heengedrongen en is doelman Quiz gepasseerd; hij schoot echter naast. te wensen liet. In de dertiende mi nuut, juist toen Drijver een aanval van Pakistan had afgestopt, ging de bal met een lange klap naar de vleu gel, naar van Heel, die de bal vlak bij de achterlijn te pakken kreeg met linkshalf Habib Ali op zijn hie len. Een harde voorzet, iets naar ach teren gericht, werd door Kruize fi naal gemist, maar Wery stond pre cies in de ballijn en met doelman Qazi, die op Kruize was afgestormd, (Van onze ondeskundige medewerker). Daar we uit hoofde van onze fuctie niet daar kunnen komen, waar de doorsnee Helsinki-be- zoeker zijn vertier zoekt, komen we altijd op plaatsen terecht, waar we feitelijk niets te ma ken hebben. Zo belandden we vandaag in het verzamelkamp van de deel nemers uit de Oost-Europese staten, die liever apart bijelkaar wilden wonen, omdat dat veel gezelliger is. Knusjes met een slinger van prikkeldraad-onder-stroom lag het dorpje zich te koesteren in de Olympische zon en omdat we konden aantoneh, dat we abso luut ondeskundig waren, kregen we van de twee mannetjesput ters, die aan de ingang stonden, toestemming om naar binnen te gaan. Als een zorgzame moeder ligt in het midden van het dorp de Russische afdeling, waar juist, toen v/ij er aankwamen, mentale training gehouden werd, naar aanleiding van het bericht, dat Nederland het Duitse hockey team verslagen had. Een meneer met een platte pet zei hierover enkele behartigings- waardige woordjes tegen het Russische waterpoloteam. dat door het lot aangewezen is. om tegen de Nederlandse ploeg ten strijde te trekken Weten jullie," zo informeer de die meneer, na een inleidend praatje, „dat Stalin al waterpo- lode, toen de rest van de wereld nog niet eens wist dat een wa- terpolobal rond is, omdat de Rus Columbinksky nog niet met het ei op tafel getikt had?" Als een man gaven de Russi sche waterpoloërs te kennen, dat zij met dit feit op de hoogte waren. „Weten jullie," vervolgde de meneer, „dat de Nederlandse waterpoloërs helemaal niet ge traind zijn, omdat dat land door Amerika zo onbeschaafd wordt gehouden, dat ze daar niet eens weten, wat water is en ze de spelregels van het waterpolo al leen maar kennen, door te kijken naar de Russische televisie?" Nu, daar stonden we écht van te kijken, maar daar de gehele ploeg weer als één man verklaar de. dat dit haar bekend was, be gonnen we er werkelijk aan te twijfelen, of we wel ooit water gezien hadden. „Weten jullie", vroeg de me neer ten slotte met een kleine stemverheffing, die de tent deed schudden, alsof er een wervel windje passeerde, „wat Stalin zou doen, als hij tegen de Neder landers zou moeten waterpo loën?" Toen de club te kennen gaf, dat ze er volkomen mee op de hoogte was, wat Stalin in een dergelijk geval zou doen, werd de mentale training gesloten. Met een bezwaard hart en minderwaardigheidscomplex zijn we weggeslopen, nadat we eerst nog een beetje moeite hadden bij de uitgang omdat men daar dacht, dat we in het kamp thuis hoorden, Het ziet er slecht uit voor on ze waterpoloërs. KRONUS. RUGNUMMERS VOOR JIJ BENT TE DIK VOOR MIJ NEDERLAND GEEN PROBLEEM? Een van de meest bedroefde man De rugnummerskwestie, die in Ne- nen in het olympisch dorp was de derlandse voetbalkringen nog al wat stof heeft doen opwaaien, schijnt, wat Nederlandse vertegenwoordigende ploegen betreft, nu toch wel defini tief beslist te zijn. In Karkula waren het de Neder landers, die in de vriendschappelijke wedstrijd Ned. Bondselftalcombi natie Kotka, rugnummers op hun witte shorts droegen, terwijl de Fin se tegenstanders er de voorkeur aan gaven niet genummerd te spelen. Toen het olympisch vuur op de top van de Marathon-toren was ontstoken en het gehele stadion wachtte op de voortzetting van de plechtigheid, na de uitvoering van de olympische hymne, verscheen voor de Marathontribune oen witte gedaante. Niemand wist waar zij vandaan kwam. Het was een jonge 'vrouw, gestoken in een lang slepend wit gewaad, die zich op een draf over de loopbaan door de Noordelijke bocht begaf. In stomme verwonde ring aangestaard door de tienduizenden op de tribunes, zowel als door de officials, terwijl ook de oi'dedienvl niet reageerde, in de mening blijkbaar, dat het hier een van de verlate deelneemsters gold, kon zij ongestoord het spreekgestoelte van de ereloge betreden. Zij haalde een papier te voor schijn en wilde een redevoering houden. Op dat ogenblik pas snelden enige gekleed en roodachtig haar had, is Finse officials bij wie zich von niet bekend. De redenen waarom zij Frenckell bevond, pakten haar beet dit incident heeft veroorzaakt, zijn en wilden haar van het podium ver wij deren. Zij klampte zich met de handen vast aan de balustrade, doch werd toen door 2 of 3 officials van 't spreekgestoelte verwijderd, waarbij zij geen tegenstand meer bood. Zij had slechts het Engelse woord „friends" kunnen uitspreken voordat men haar uit het stadion verwij derde. De toen nog onbekende vrouw, is een studente uit West-Dyitsland tif- nog niet bekend, aangezien het onder zoek nog voortduurt. Later' is nog het volgende bekend geworden: Zij was gelijk met de andére toe schouwers binnengekomen en had plaats genomen in het vak aan de overzijde van de oretribune, vlak naast de Marathonpoort. Daar had zij gewacht op het goede moment om haar plan ten uitvoer te brengen. Dit moment kwam in de kleine pauze jonge Philippijnse worstelaar Floren tine Real. Hy heeft duizenden mijlen gereisd n aan de spelen deel te nemen, maar werd bij de weging te zwaar bevon den. Het scheelde slechts enige ons jes. Toen hij des morgens vroeg op de schaal was gestapt, was hij anderhalf pond te zwaar. Hij trok zijn dikste kleren aan en ging een eind hardlo pen. Daarna werd hij behandeld door masseurs en een minuut voordat de weging beëindigd werd liet hij zich nogmaals wegen. Hij was nog te zwaar en daardoor uitgeschakeld voor deelneming. A.N.P.-TELEFOTO. gaheel uit positie, had de Haagse linksbuiten geen moeite de bal in eens in het doel te slaan. Op de tribune was het een deinen de massa Nederlanders, die het doel punt toejuichte als was hiermee de wedstrijd reeds beslist. Beslist was de wedstrijd echter nog lang niet, al bleek het later het enige doelpunt te zijn. De voorsprong was volkomen verdiend. Het Nederlands elftal speelde feller dan zijn tegenstander, verrassender ook en dit maakte ruimschoots goed wat de Nederlan ders in techniek misschien net te kort kwamen ten opzichte van de Pakistan-spelers. De tweede helft. Na de hervatting bleef Nederland de toon aangeven. De voorhoede bleef met vijf man aanvallen en dat was heel verstandig, want bij een 1 0 voorsprong tegen een elftal als dat van Pakistan kan men zich de luxe van het gaan verdedigen niet -veroorloven. Loggere bleef van voor naar achteren rennen om overal waar dit nodig was de helpende hand te bieden. Na 10 minuten vloog de tweede strafcorner van Pakistan over het Nederlandse doel en er kwam nu een zekere nervositeit in de ploeg van Pakistan. Het shortpassing werd on zuiver, de lange voor de vleugels be doelde slagen waren veelal een prooi van een Nederlandse stick en in de verdediging was het wegwer ken vaak slecht. Gelukkig bleef het Nederlands elftal met volle energie doorwerken met diepe passes door het centrum naar Kruize en Esser, die speelden als in hun beste dagen. Het was een genot het elftal zo te zien spelen en de Nederlandse voet ballers, die hun enthousiasme al evenmin onder stoelen of banken staken, hebben van deze ijver en geestdrift veel kunnen leren. Toch werd het aantal malen, dat Pakistan in de cirkel voor doelman Mulder verscheen, steeds groter en naarma te de tijd verstreek groeide de span ning. Bevreesd vroeg men zich af of de vermoeidheid de jongens geen parten zou gaan spelen, waardoor de snellere spelers van Pakistan in het voordeel zouden komen, maar de Oranjeploeg hield vol tot de laat ste minuut. Even werd het benauwd, toen Drijver zijn rechter arm bles seerde en het spel voor een minuut of wat staakte, maar gelukkig bleek de linksback verder geen last meer van de botsing te hebben en ook hij kon op volle toeren blijven mee draaien. Pakistan kroop enkele minuten voor het einde zelfs nog door het oog van een naald toen doelman Qazi op de bal ging liggen bij een solo van de snelle Wery en de scheidsrechter Nederland een straf- bully onthield. Gelukkig had deze dwaling geen onaangename gevol gen voor Oranje, dat, nadat Mulder een vliegend schot in de hoek bijzon der fraai had gestopt en de arbiter het einde aankondigde, een vreugde dans maakte alsof de gouden me dailles reeds in ontvangst konden worden genomen. Zover is het ech ter niet en zo ver zal het vermoede lijk ook wel niet komen wanneer Nederland Donderdagavond 24 Juli tegen India in de finale aantreedt, maar de tweede plaats in het olym pisch hockeytournooi 1952 is het minste, dat ons team kan bereiken en dat alleen is al een buitengewone prestatie. komstig. Haar naam is Barbara1 voordat aartsbisschop Ilm?ri Salo- Rotbraut Pleyer. Zij kwam twee da- mies het gebed uitsprak. Het pu gen geleden te Helsinki aan en heeft I bliek en de op het middenterrein op een audiëntie aangevraagd bij presi- gestelde doelnemers verkeerden ken- dent Paasikivi, hetgeen werd gewei- nelijk in de veronderstelling, dat de gerd. Zaterdag heeft zij het nog eens geprobeerd, maar opnieuw werd haar verzoek afgewezen. De leeftijd van deze vrouw, die geheel in het wit was verschijning van de jonge vrouw in het lange witte gewaad tot het pro gramma van de plechtigheid behoor de. Waarom de ordedienst niet in greep vóór het Duitse meisje de hal ve baan was rondgelopen, was voor velen een raadsel, maar naar alle waarschijnlijkheid zullen ook de mensen, die hier de verantwoorde lijkheid hadden, van piening zijn ge weest, dat het een, zij het „geheim" onderdeel van het programma was. Uit een nader onderzoek is komen vast te staan, dat Barbara Rotbraut Pleyer een fanatiek ijveraarster voor de vrede is, wier enige opzet, 't was alle volkeren te verenigen. Naar haar mening was de openings-ceremonie de enige gelegenheid, waar de uit eenzetting van haar „plan tot ver broedering van alle volkeren" succes zou kunnen hebben. Naar later van de zijde van de po litie werd vernomen, zal Barbara Rotbraut Pleyer niet worden ver volgd. (Wij zouden ook niet weten waarom zij vervolgd kon worden. Red.). Naar Duitsland overgebracht. De Duitse studente is Zondagmid dag per vliegtuig naar Hamburg overgebracht. Zij had de nacht in de cel van een Fins politiebureau door gebracht en werd onder zware be waking in een snelle auto naar hf vliegveld gereden. Bij aankomst ir i Hamburg werd zij opgewacht doc i leden van de politie en naar h- hoofdbureau overgebracht. Daar wei haar een verhoor afgenomen. Een politie-autoriteit te Hambur .«oog opgericht op het spreekgestoelte, omringd door de vlaggen van de verklaarde later, dat Barbara vrijwil- Jeelnemende landen, legt de Finse turner Heikki Savolainen deelnemer lig de bescherming van de politie aan de vijf opeenvolgende Olympische Spelen en winnaar van twee gouden heeft gezocht omdat zij vreesde ge- medailles de Olympische Eed af. molesteerd te worden."

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5