Schip voor Amerikaanse, kust uitgebrand en vergaan De K.R.O.-schoolradio Reisbureau GEBUTO Er zijn minder varkens en meer schapen Vogt blijft aan N.R.U. verbonden Zij bond hem de voeten... Jiatte GOLF Een uitgebreid programma voor Nieuwkoopse feesten in Augustus MAANDAG 21 JULI 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Drie Boskoopse opvarenden gered Het Noorse stoomschip Black Gull, dat met een lading naphtaline op weg was naar Amerika, is op de At lantische Oceaan voor de Ameri kaanse kust in brand geraakt en ver loren gegaan. Een jonge, laconieke stewardess presteerde het, om, terwijl het schip reeds brandde als een fakkel, nog 9 passagiers, die blijkbaar erg vast sliepen, Se wekken en hen naar de reddingsboot te brengen. De hitte op het scfnip was zo ont zettend, dat sommige opvarenden zich af en toe in water lieten glijden onrf af te koelen. Onder de passagiers bevonden zich vijf Nederlanders, o. w. het-echtpaar Driesprong uit Bos koop met hun dochter. De „Gripsholm" meldde Zaterdag later op de dag over de redding, dat 24 opvarenden van de „Black Gull" zich in een reddingboot bevonden en dat 21 anderen op het voordek ston den samengedrongen. Een redding boot van de „Gripsholm" kwam juist op tijd om deze 21 pers. aan boord te nemen. Zij stonden op het punt in 't water te springen om buiten het be reik van de vlammen te blijven en in De KRO-schoolradio gaat zijn eer ste lustrumjaar in. De kleine groep scholen, die zich in September 1948 aarzelend aansloot, is bijna in haar geheel trouw gebleven en het aantal nieuwe aanmeldingen nam jaar op jaar toe. Dit jaar hoopt men het dui zendtal te overschrijden. Uit het overzicht voor het nieuwe cursusjaar blijkt, dat in dit jaar oude bekenden gaan verdwijnen en nieuwe programma's hun plaats gaan innemen. Verdwijnen gaan de klank beelden, die het vorig jaar onder de titel „De Windroos" en eerder onder de titel „De Toverlantaarn" werden samengevat. In de plaats daarvan wordt op de Donderdagen van Jan. tot Mei een reeks klankbeelden uit gezonden over de Nederlandse kerk geschiedenis, ter gelegenheid van het eeuwfeest van het herstel der ker kelijke hiërarchie in Nederland. In de maanden Mei en Juni zal op deze tijd een serie klankbeelden worden ingelast over de inrichting van de Nederlandse Staat. Deze serie is bestemd voor de ULO maar kan misschien ook door jongere leerlin gen gevolgd worden. De serie draagt de titel: „In Holland staat een huis". Nieuw is ook de reeks: „Wie, wat, waar, hoe?" op de Vrijdagmorgen, die in de plaats komt van de rubriek „Wat er in de wereld omgaat". In deze serie wil men aandacht schen ken aan belangrijke gebeurtenissen personen en zaken in binnen- en buitenland. Korte klankbeelden en waar nodig reportages zullen „de wereld" in de klas brengen. In het nieuwe rooster is slechts één mu- zekuitzending opgenomen: „Zwerf tochten door het rijk der muziek". BELGISCHE TABAK VERWERKENDE INDUSTRIE EN DE NEDERL. CONCURRENTIE. De Belgisch-Luxemburgse federa tie van tabakverwerkende indus trieën heeft, aldus meldt „Het Laatste Nieuw" een aantal niet na der omschreven maatregelen ge troffen, om onverwijld het hoofd te kunnen bieden aan de concurrentie door de Nederlandse sigarenfabrie ken. HANDELSVERKEER TUSSEN ENGELAND EN TSJECHO- SLOWAKIJE. Er zal waarschijnlijk over het han delsverdrag tussen Engeland en Tsje- cho-Slowakije, dat Zaterdag zou wor den ondertekend, opnieuw moeten worden onderhandeld, zo wordt in welingelichte Engelse kringen verno men. Er is over dit verdrag te Praag onderhandeld en het zou o.a. ook de hoeveelheid goederen vastleggen, welke Tsjecho-Slowakije in het ko mende jaar naar Engeland zou uit voeren. Donderdag jl. heeft evenwel een Labourafgevaardigde in het Engelse Lagerhuis opschudding veroorzaakt, toen hij, tot algemene verbazing van het huis, mededeelde, dat het verdrag de levering inhield van Tsjecho-Slo- waakse katoenen stoffen, waarvan de prijzen 30 pet. lager zouden zijn dan de Britse kostprijzen. De afgevaardigde verzette zich te gen deze Engelse aankopen, welke naar hij zeide de werkloosheid in de Engelse katoenindustrie nog groter zouden maken. Waarschijnlijk als ge volg daarvan hebben de Engelse on derhandelaars te Praag opdracht ont vangen de ondertekening van het ver drag op te schorten. OOSTENRIJK PROTESTEERT ONHOUDBARE TOESTAND. De Oostenrijkse regering heeft haar diplomatieke vertegenwoordigers bij ledenstaten van de VN opdracht ge geven de aandacht van die leden te vestigen op de „onhoudbare toestand in Oostenrijk, waar zeven jaar na de z.g. bevrijding de bezetting nog steeds voortduurt", aldus is in een officieel communiqué in Wenen be kend gemaakt. De Oostenrijkse vertegenwoordi gers zullen een memorandum met talrijke annexen overhandigen, zodat „de leden op de hoogte zijn in geval de Oostenrijkse kwestie voor de V. N. zou worden gebracht", aldus het i communiqué. dat geval zou Ihet twijfelachtig zijn geweest, of zij allen gered hadden kunnen worden. In vroegere berichten van de kust wacht was gemeld, dat vele overle venden in zee waren gesprongen. Dit blijkt niet juist te zijn geweest. Vier personnen die van het achter dek van de „Black Gull" in zee wa ren gesprongen, toen de vlammen hen bereikten, worden vermist. Boskoopers gered. De Boskooper Jan Driesprong, die zich ook op het brandende schip be vond en met zijn familie gered werd, heeft al eens eerder een schip in nood moeten verlaten. Dat was in 1914'18 toen „De Noordam" voor de kust van de V.S. werd getorpe deerd. De reis van de Hollandse Constructiewerkplaatsen en de N.E.M. welke Zaterdag |.f. werd ge maakt met 15 luxe reiswagens werd tot £rote tevredenheid van de deelnemers uitge voerd door (Advertentie) In Boskoop volgde men de gebeur tenissen rond de „Black Gull" met spanning. De eerste onheilstijding verraste de dochter van de boomkweker-ex porteur Jan A. Driesprong en haar echtgenoot Tlheo Groofendorst in hun woning aan de Valkenburgerlaan. Groot was de vreugde van de Bos koopers, toen bekend werd, dat - de drie opvarende plaatsgenoten in vei ligheid waren. Vee-telling geeft op- en neergang Door het C.B.S. zijn zojuist de voorlopige uitkomsten bekend ge maakt van de in Mei gehouden in ventarisatie van land- en tuinbouw, voor wat de veestapel betreft. Bij de rundveestapel valt een ster ke vermindering van 't aantal stuks melkvee op. Het aantal melk- en kalfkoeien liep nl. sedert Mei 1951 terug met ruim 50.000 stuks. (30 pet.) Het sterkst komt deze verminde ring tot uiting bij de oudere leeftijds klassen. Daarentegen vertonen de le kalfskoeien een niet onbelangrijke toeneming. Ook 't vrouwelijke jong vee is behoorlijk uitgebreid. Kalveren en overig jongvee blij ken nl. met resp. 11.000 en 12.000 st. te zijn toegenomen. Belangrijk is voorts de sterke toeneming van het aantal stuks mestvee van ca. 89.000 op 112.000 (26 pet.), waarvoor het vooroorlogse peil voor het eerst weer benaderd wordt Een onderzoek naar de veeslagen wees uit, dat 72 pet. van de Neder landse rundveestapel behoort tot het zwart-bonte ras en 24 pet. tot het rood-bonte. Het totale aantal varkens lag 93 duizend stuks (5 pet.) beneden dat van Mei 1951. De achteruitgang heeft alleen betrekking op de mestvarkens die i«et 136.000 stuks (13 pet.) zijn teruggelopen. Daarentegen vertonen TENTOONSTELLING R.K. LAND- BOUWHUISHOUDSCHOOL De geestelijke en maatschappelijke vorming van de jeugd gaat hand in hand in het onderwijs, dat gegeven wordt aan de B.K. Huishoudschool. Natuurlijk is men hiervan wel over tuigd,'maar een bezoek aan deze ten toonstelling gaf toch nog weer een extra overtuiging. Dit jaar moesten we de gewoonlijke officieële opening missen en begon de tentoonstelling zonder de gebruikelijke toespraak van de pastoor. Bij ons bezoek moch ten we van de Eerw. Zusters de no dige toelichting ontvangen. Gelukkig ook maar, want van veel tentoonge stelde werkstukken zou het mooie en kunstige aan ons voorbijgaan, indien we deze deskundjge toelichting ge mist zouden hebben. W'e zijn begon nen in de le klas. Hier kon men zien, hoe de meisjes, die zes klassen van de lagere school hebben doorlopen, de eerste schreden zetten op de weg naar de huishoudelijke ontwikkeling en vorming. Hier is te zien het werk der vooroefening in breien, mazen, verstellen enz. Alles in de eerste werkstukken te zien. Breiwerk van oud weer nieuw gemaakt, breien van handschoenen, vervaardiging van theemutsen en kussens en nog veel meer. Wat later in het eerste jaar volgt al veel moeilijker werk, o.a. het naaien van nachtjaponnen, pya- ma's en ook het moeilijke klein-werk en stofversieren. In het tweede en derde leerjaar ziet men hetzelfde werk echter steeds moeilijker, en volmaakter vervaardigt. Bovendien was in het tweede en derde leerjaar hét examenwerk geëxposeerd waar uit men kan concluderen, dat het be halen van het diploma heel wat ver eist. Verder was er een afdeling huishoudelijk werk. Hier was te zien het resultaat van het onderwijs: de was in huis, het poetsen van ko peren en zilveren voorwerpen, enz. Bovendien kon men ook kennis ne men van de gemaakte vorderingen in handenarbeid. Vervaardigd waren: dienbladen, naaidozen voorzien van decoratie en verschillende andere aardige voorwerpen. Verder was de inmaak van groenten niet vergeten. Interessant was ook de afdeling alge meen vormend onderwijs en kinder verzorging. We troffen er aan prach tig verzorgde werkstukjes over het grote feest, dat de parochie vievde, nl. het gouden bestaansfeest van de parochiekerk, voorts van het Eucha ristisch congres in Barcelona, en ons koninklijk huis. Veder huishoudboek houding en de kinderkamer. Het lekkerste tenminste dat veronderstellen we kwam achter aan. Een keur van gebak, taarten, cake's, tulband en 'n grote verschei denheid van koekjes was hier ten toongesteld. We konden niet proeven want alles was zorgvuldig geborgen achter glas of gedekt door celophaam. Het zag er heerlijk uit. Al met al na men we een indruk mee. dat hier aan de meisjes uitstekend practisch onnderwüs wordt gegeven en dat de huismoeders van straks iets meekrij gen wat hun in het gehele leven van pas komt. de cijfers voor de biggen en fokzeu- gen na de inzinking van 1951 weer een toeneming, te weten met resp. 2 pet. (13.000) en 12 pet. (30.000). De paarden Ook het aantal landbouwpaarden is weer verminderd en wel met ca. 11.000 (4 pet). Voorts wijzen de cij fers op een aanhoudende veroude ring van de paardenstapel. Ruim 12,6 pet. van de werkpaaarden boven de drie jaar valt onder de leeftijdsklasse van 12 jaar en ouder (1949 nog 8,4 pet.) Bij de schapen valt voor het eerst sedert 1949 enige opleving te zien. Het totaal aantal séhapen steeg nl. in vergelijking met Mei 1951 met bij na 22.000. (6 pet.) De hoenderstapel is bijna op het peil van 1950 teruggevallen. Het aan tal oudere hoenders verminderde se dert Mei 1951 met bijna 600.000 (5 pet.). Dat voor de kuikens zelfs met 942.000. (7 pet.) Noodlanding na. vliegfeest Geen slachtoffers Een vliegfeest op het vliegveld „West-Brabant" te Seppe bij Roosen daal, dat enige duizenden bezoekers heeft getrokken, is gistermiddag kort nadat de laatste toeschouwer huis waarts was gekeerd, geëindigd met een noodlanding van een Tigermoth cn een Olympia-z weef vliegtuig in een korenveld. De beide piloten bleven ongedeerd; de Tigermoth werd zwaar beschadigd. Na in de middaguren veel succes te nebben geoogst met aun sierlijke ca priolen, zouden de Tigermoth en de Chympia opstijgen om naar Teriet te vliegen, waar beide toestellen, die het eigendom zijn van de KNWL, op de centrale vliegschool thuishoren. De sportvlieger De Best uit Den Haag, die de Tigermoth bestuurde, kwam met zijn sleep wel los van de grond, maar kon door een onbeker.de oor zaak niet voldoende hoogte krijgen toer hij de rand van het vliegveld was genaderd. Hij wipte over de weg heen die langs het veld loopt en trachtte vervolgens te landen in een daarnaast gelegen korenveld. Zijn toestel sloeg over de kop, rnaar vloog gelukkig niet in brand. De piloot kon zichzelf daarna zonder enig let sel te hebben opgelopen uit de ma chine laten zakken Het zweefvlieg tuig, dat bestuurd werd door de heer Eder uit Delft, kwam in een roggeveld terecht en werd niet be schadigd. Eén van dc logé s van een 54-jarige Oost-Duitse kamerver huurster te Berlijn was een 48- jarige postbode. Zij vond hem wel aardig en zelfs in die mate dat zij bereid was haar levenslot aan het zijn'e te binden. Er was echter één bezwaar. De postbode was verloofd en hij bezocht zijn verloofde trouw. Doch toen hij op zekere dag, na zijn dienst, met zijn voeten in een bak water zat en even indutte, zag zij haar kans schoon en deed gebrande gips in het water. Toen de postbode wakker werd, be vond hij dat zijn voeten in een soort muur van gips waren vast- gemetseld. Op zijn toornig geroep kwam de kamer verhuurster aange sneld. Zij verschafte hem een hamer en hij wist er mee vrij te komen, zij het dat een groot gedeelte van de huid zijner benen aan de bak bleef vast zitten. Het einde was voor de kamer verhuurster niet opgewekt. De man harer keuze diende een aanklacht tegen haar in en de rechter had het laatste woord: 300 Mark boete wegens het ver oorzaken van lichamelijk letsel. Bet bestuur van de Ned. Radio Dnie, waarin zitting hebben afge vaardigden van de AVRO, KRO, VARA, NCRV en VPRO, hebben met grote meerderheid besloten de heer Vogt te handhaven als technisch commissaris bij genoemd lichaam. Slechts de AVRO-afgevaardigden stemden tegen. Nadat de beslissing bekend werd en de heer Vogt desge vraagd verklaarde, dat hij het ver zoek inwilligde, gaven de twee AVRO-afgevaardigden uiting aan hun ontstemming. Zij verklaarden, dat het tot nu gewoonte is geweest, dat de leden van de N.R.U. gekozen werden uit medewerkers van de grote oproepverenigingen. Van de zijde van de N.R.U. werd hierop me- degedeld, dat deze gedragslijn, al hoewel tot nu toe steeds gevolgd, niet statutiar is vastgelegd, zodat er dus van afgeweken mag worden. Voor de stemming hadden vele afgevaardigden de technische kwali teiten van de heer Vogt geroemd. Het voorstel van de AVRO-afgevaar-, digden, om in de plaats van de heer Vogt de 73-jarige J. Corver te be noemen, achtten de afgevaardigden Wie geen richting aangeeft gaat in de richting van het ziekenhuis. Meer wellevendheid. IJSREVUE ,/WINTERDROOM". In het gebouw van K. en W. te Den Haag ging Zaterdagavond de première van Alex Wunnink's inter nationale ijsrevue „Winterdroom". Er is in de laatste jaren op dit ge bied al heel wat te zien geweest, maar wij zijn er van overtuigd, dat deze „Winterdroom" de eerste werke lijke revue is. Van de zogenaamde show met enkele sterren en een groot aantal medewerkers, die nauwelijks op de schaats kunnen staan, is hier niet te bespeuren. Behalve de veel voudige wereldkampioen kunstrij der Felix Kaspar, de Duitse kam pioene en filmster Gudrun Olbricht, de Schotse kampioene Jean Cohoun en het bekende Zweedse paar Ste ven en Topsy, die uiteraard de revue dragen, is er ook een zeer goed ijs- ballet, dat dank zij de fraaie costu- mering en de tot in de puntjes ver zorgde choreographie Van Ladislaus Hausler het geheel tot een charmant en fleurig schouwspel maakt. Voorts is er een behoorlijk orkest en een goed koor. Bij een dergelijke degelijke opzet behoeft het geen verwondering te wekken, dat deze Haagse première zeer in de smaak viel van de vele toeuschouwers. In vlot tempa werd 't programma van 33 punten afge werkt. Als wij er een paar mogen noemen, dan danken we op de eerste plaats aan Variations Classiques van Felix Kaspar, de Ballet-w^ils van Gudrun Olbricht, Schoonheid en Gra tie,, van Steven en Topsy en de Tin nen Soldaatjes van Jean Cohoun. Voor de vrolijke noot was veel plaats ingeruimd. De ijskomiek Frank Wondrous zorgde voor diverse komi sche taferelen, daarin bijgestaan door Jan Tors. Bijzonder aardig was het spel met de Wereldbol, waarin de Grote Drie op het ijs komen, die tenslotte nog een vierde man kregen toegevoegd, die hoe kan het anders Lief- tinck heette en bij deze gelegenheid een Turkse fez droeg. eHt was een mooi programma, dat besloten werd met een huldiging van de artisten, die met bloemen bela den naar hun hotels konden gaan. MASSAAL VERLOOFDENFEEST OP HAAGS LANDGOED Ruim 350 verloofde paren uit Den Haag en omgeving, zullen Zondag 10 Augustus op het landgoed ,Don Bosco-Buroht" te Rijswijk een „Ver loofdendag" vieren. Het Katholiek Vrouwelijk Jeugdwerk in samenwer king met het Katholiek Mannelijk Jeugdwerk heeft deze dag georgani seerd om de jongens en meisjes, die zich na hun verloving meestal uit de eigen organisaties en verenigingen terugtrekken, een verantwoordelijke gezamenlijke vacantiedag te bieden. Het feest zal beginnen met een open lucht-mis, welke wordt opgedragen door de districtsaalmoezenier van 't Mannelijk Jeugdwerk, rector W. Q. Grimbergen. ,s Middags zal na een toepasselijke speech en een picnic, voor de deelnemers het park her schapen worden in een groot feest terrein, waar Henk Zoutendijk met zijn poppentheater voorstellingen zal geven en waar kermis-attracties, sportwedstrijden, volksspelen, zang, volksdans en boottochtjes op de vij vers alle gelegenheid zullen bieden tot zomers vermaak. In de plaats van een Lof zal tegen zes uur het Rozen hoedje worden gebeden, waarna tot tien uur op de feeëriek verlichte tennisbanen zal worden gedanst. VORDERING TEGEN DE STAAT AFGEWEZEN. De fungerende president van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gra- venhage mr. Macinus, heeft heden morgen uitspraak gedaan in het kort geding van ter beschikking van de regering gestelde contra de minister van Justitie en de Staat der Neder landen'. De ter beschikking gestel den hadden hun onmiddellijke vrij lating geëist. De president heeft de vordering tegen de minister van Justitie niet- ontvankelijk verklaard, omdat er gen sprake is \an persoonlijke kwa de trouw of ernstige zorgeloosheid. De vordering tegen de Staat der Nederlanden is afgewezen, qmdat de genomen maatregelen niet in» strijd zijn met de wet. Zij vonden hun wet telijke basis in hoofdzaak in art. 3 van de Gestichtenwet. minder gelukkig, daar de drukke werkzaamheden, verbonden aan de functie van technisch commissaris, wellicht te veel zouden vergen van een hoogbejaard persoon. Nadat de heer Vogt zijn benoeming aanvaard had, werden maatregelen getroffen, om in het gebouw van het technisch centrum van de N.R.U. een kantoor voor hem in te richten. Voorts vernemen wij, dat de re- dactne van „Elseviers Weekblad" de heer Vogt als vaste medewerker aan haar blad verbonden heeft. Het bioscoopbedrijf in 1951 In het zojuist verschenen verslag over 1951 van de Nederlandse Bios coop Bond, wijst de directeur dezer organisatie, de heer J. G. J. Bosman, erop, dat de deflatoire tendenzen, die zich al geruime tijd doen gelden, ook op het film- en bioscoopbedrijf van invloed zijn. De omzetcijfers hebben zich weliswaar op het peil van 1950 gehandhaafd maar de bevolkingsaan was, de groeiende film-mindedness van het publiek en de verhoogde ex ploitatiekosten in aanmerking geno men, betekent dit slechts achteruit gang. Het wordt zeer betreurd dat de ge meentelijke fiscus het film- en bios coopbedrijf heeft afgeroomd, door 'n extra last, die bijna het dubbele be draagt van wat het overige amuse mentsbedrijf heeft op te brengen. Vooralsnog ^eeft het Nederlandse film- en bioscoopbedrijf geen gevol gen ondervonden van de televisie, maar het moet rekening houden met het feit, dat een machtig industriëel apparaat kunstmatig behoeften gaat kweken, die op de uiterst gevoelige bestedingsmogelijkheden in de ont spanningssector van invloed kunnen zijn, terneer naargelang de koop kracht laag blijft. Daarentegen zijn de middelen, die de populariteit van de film en bios coop kunnen verhogen, nog niet uit geput: de zaken dienen up to date te worden gehouden; waar en zodra mogelijk moet tot expansie worden overgegaan; 'zorg m'oet worden ge dragen, dat het gamma van import en productie verhoudingsgewijs in de individuele bioscoopprogramma's tot uitdrukking kom:, waarbij maat schappelijke oriëntering en kennis van de snel wisselende verlangens van publiek als belangrijk onderdeel der -vakbekwaamheid onophoudelijk moeten worden vernieuwd en uitge breid. In het verslag wordt er op gewe zen, dat ondanks de bewondering, welke bepaalde Nederlandse films in het buitenland wisten af te dwingen, ondanks de vakbekwaamheid van onze filmmakers en de uitstekende uitrusting van onze laboratoria en studio's, in de moeilijke situatie van het Nederlandse filmproductiewezen geen enkele wijziging ten gunste is gekomen. Indien men in aanmerking neemt dat de Nederlandse film even veel aan vermakelijkheidsbelasting moet opbrengen als de kosten bedra gen, dan wordt het begrijpelijk waar om de vervaardiging een hachelijk avontuur is. Het verslag constateert al een da ling van het aantal ingevoerde films, daarentegen een stijging van 't aan tal kleurenfilms, welke copieën niet in Nederlandse laboratoria kunnen worden vervaardigd. 20% Van de in gevoerde hoofdfilms bestond uit kleu renfilms en 40% van het totaal aan tal ingevoerde copieën uit kleuren- copieën. Verwacht wordt, dat deze percentages snel zullen stijgen. Volgens het land van oorsprong, kwam 70,87% van de filmprogram ma's uit Amerika. Tegenover 1950 zowel als tegenover 1949 betekent dit een kleine achteruitgang ten voor dele van de import uit Europese lan den. Het aandeel in de ontvangsten van de Amerikaanse films was ge middeld genomen lager dan van de Europese. Er werden 382 grote speel films ingevoerd tegenover 403 in 1950,en 433 in 1949. Het aantal bioscopen bedraagt 506, het aantal filmfabrieken 10, produc tiezaken 6 en reisbioscopen 20. Het •bioscoopbezoek bleef stabiel. Er wer den 64 millioen bezoekers geteld, waarvan 40% in de grote steden en 60% in de overige gemeenten. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Bij het zwemmen in het Volkerak nabij Dinteloord is Zaterdagmiddag de heer P. Bórghouts uit Bergen op Zoom door de sterke stroom gegre pen en verdronken. De heer Borg- houts was met enige kennissen uit Halsteren gaan zwemmen hoewel hij de zwemkunst niet geheel meester was. Gistermiddag verdronk bij het baden bij het strand van Texel een 26-jarig meisje uit Putten, dat deel uitmaakte van een groep Veluwse boerendansers. BUITENLAND. Bij legeroefeningen in Noord- Italië is ©en artilleriegranaat ontploft, waardoor drie militairen om het le ven kwamen. Vijftien militairen werden ernstig gewond. Onder de uitroep „ik ben on- schudig, help me", is Zaterdag een man uit een raam op de eerste ver dieping van het gebouw der Oost- Berlijnse Spoorwegen in Oost-Ber- lijn gesprongen. Volgens ooggetuigen renden uit de hoofdingang een aan tal burgers en leden van de volks- politie naar buiten. Zij sloegen de man en dwongen hem met hun pisto len het gebouw weer binnen te gaan. Bij het eiland Lanzarote (Kana rische Eilanden) is Vrijdagochtend 't 383 ton metende Portugese vissers vaartuig „Santa Teresina" gezonken. Zestien van de 23 Portugese opva renden vonden de dood in de golven. Zeven schipbreukelingen zijn door een Spaans sohip gered. Britse geleerden en scheepvaart deskundigen zullen op een speciaal waarnemingsschip twee maanden lang een studie maken van het drijven van ruwe olie en stookolie, die schepen mijlen uit de kust achterlaten en waardoor de kust bevuild wordt. In de gevangenis te Jackson, in de Amerikaanse staat Michigan, heb ben zich opnieuw wanordelijkheden voorgedaan. Een gevangene is ge dood en verscheidene andere gewond. De wanordelijkheden zijn bedwon gen. De Sowjetrussische minister van landbouw heeft opdracht gege ven tot gerechtelijke vervolging van drie bedrijfsleiders van stations voor tractors, die beschuldigd worden van „verwaarlozing van staatseigendom men, hetgeen de staat grote verliezen heeft berokkend". Het Middenstandscomité „Nieuw koop Vooruit" in samenwerking met de watersportver. „Noord-Zuid" heeft thans het programma voor de a.s. feestweek, welke zal worden gehou den van 2 tot en met 9 Augustus op gesteld. De eerste drie dagen zijn hoofdza kelijk bestemd voor de watersport, terwijl de rest van de week vertier zal bieden voor iedereen. Op Zaterdag 2 Augustus komen de zeilers aan en om 7 uiur 's avonds wordt het feest geopend met een muzikale rondgang door het fanfare corps „Eensgezind". Zondags worden er om 10 uur 's morgens en 2 uur 's middags zeil wedstrijden gehouden, evenals op Maandag 4 Augustus ook om 2 uur. Maandagavond om 7 uur ring- rijderij op bromfietsen .waaraan kan worden deelgenomen door iedereen. Deze wedstrijd wordt gehouden in het Zuideinde ter hoogte van Steen beek. Dinsdag 5 Augustus wordt om 2 uur de laatste zeilwedstrijd gehou den, terwijl om half acht 's avonds de prijsuitreiking plaats vindt in de zaal van De Koker. Daarna is er in dezelfde zaal een zeilersbal met me dewerking van de „Niplaviplayers" en „The Melody makers". Kinderfeest. Op Woensdag 6 Augustus om drie uur sprookjesoptocht vanaf het Zuideinde via de Hoogt naar de Kerkstraat, waar de prijsuitreiking is. 's Avonds om 7 uur aan de Hoogt wordt een zeepkistenrace gehouden voor de kinderen van 8 tot 11 en van 1114 jaar. Op Donderdag 7 Augustus krijgt de jeugd (en ook de ouderen) nog meer te genieten, want om 2 uur wordt er in de Kerkstraat een pop- penkasttentoonstelling gegeven door zeer bekwame lieden op dat gebied. Tevens kunnen de kinderen deelne men aan een zangwedstrijd. Om 7 uur treedt de gymnastiek vereniging „O.K.K." op. Het pro gramma vermeldt o.m. geïmprovi seerde boerendansjes. Voor ouderen is er Vrijdag genoeg te doen. Om 10 uur 's morgens is er een wedstrijd op ongezadelde paar den op het terrein van de heer Van der Marei aan de Hoogt, 's Middags om half drie wordt er een ringrijderij voor paren (in versierde 2-wielige wagens) gehouden. Om 8 uur 's avonds is er een grote openluchtvoorstelling op het terrein van de heer v. d. Marei. Deze voor stelling wordt verzorgd (in opdracht van het feestcomité) door het Ned. Theaterbureau in Den Haag. Aan dit programma, hetwelk het hoogte punt zal vormen van de feesten, werken mede o.m. de békende radio ster Olga Lowina, de zingende zusjes Helma en Selma van de Brusselse radio, het orkest „The Flying Dutch man" en Pierkc dc muzikale clown. Ronde van Nieuwkoop. Zaterdag 9 Augustus, de laatste feestdag, wordt des middags om 3 u. de „Ronde van Nieuwkoop" verre den. Deelgenomen kan worden in twee klassen n.l. racefietsen en ge wone rijwielen. In de avond om 8 uur worden in de Kerkstraat volksspelen gehouden. Nadere mededelingen worden be kend gemaakt door middel van raam biljetten. Gedurende de gehele week kan 'n ieder deelnemen aan een viswedstrijd, welke wordt gehouden onder leiding van de hengelsportver. „Vitoge". Des Zaterdags wordt de uitslag bekend gemaakt. De kunstschilder A. Segaar expo seert gedurende de feestdagen zijn schilderwerken en tekeningen te zijnen huize. In de O.L. School zal gedurende de feestweek een tentoonstelling wor den gehouden van de siersmeedwer- ken van de kunstsmeden Verlooy en Mans, terwijl daar ook de schilder werken van de kunstschilder Toon Koster zullen zijn te bezichtigen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2