Coppi won het duel van Jan Nol ten Sielemaat Helsinki De Athletiek op de Olymp. Spelen VRIJDAG 18 JULI 1952 r UE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Tweede plaats voor de Nederlander, die zich een tweede étappe-zege zag ontgaan «pnleuw heeft Nolten bewezen, dat hij een renner van klasse is en vooral iic wijze waarop hij met het grootste gemak de ene helling na de andere beklom heeft wederom grootse bewondering van tegenstanders en volgers afgedwöngen. Hij heeft Coppi dan ook het vuur na aan de schenen gelegd, maar in de eindsprint kon onze landgenoot toch niet die kracht opbrengen, waarover de Italiaan beschikt. Men verwachtte over het algemeen, dat in deze etappe zwaar gestreden zou worden, maar het kwam anders uit. De eerste 190 km. werden met een gemiddelde van 23 km. per uur afgelegd, zodat men van een wande ling kon spreken. Eerst bij Chambon le Lac, na 190 km. kwam er enige tekening in de strijd, waardoor de eentonigheid, die "tot nog toe ken merkend was geweest voor de rit, verdween. De laatste 50 km. werden Indrukwekkend, want Coppi, die er alles opzette om Nolten in te halen, reed een bewonderenswaardige Ach tervolging, die hem de zege bracht. De Italiaan behoeft zich nu met de tijdrit naar Vdchy in 'het vooruitzicht geen zorgen meer te maken. Zijn eerste plaats in het algemeen klasse ment is nu wel verzekerd. De strijd om de tweede plaats evenwel is he viger dan ooit te voren. De Belg Ockers heeft na deze etappe nog slechts 1 min. en 46 sec. voorsprong op de kleine Fransman Robic. De laatste heeft in de etappe naar Cler mont Ferrand de gelegenheid aange grepen om iets van zijn achterstand op de Belg af te knabbelen. Robic liep niet alleen 1 min. 20 sec. in tij dens de rit maar kreeg bovendien een douceurtje van 30 sec. omdat Oc kers gestraft werd met een halve minuut. Het valt echter te bezien of de kleine Fransman deze prestatie in de tijdrit zou kunnen herhalen. Het tijdrijden is één van zijn zwakke punten. Wout Wagtmans was na Nol ten de beste Nederlander en reed zich naar een uitstekende negende plaats. In het ploegenklassement hebben de Nederlanders weer iets verloren op de Spanjaarden, wat ech ter in een bergetappe te verwachten was. Zij staan nu ruim 8 minuten achter en zullen dit in de tijdrit moe ten trachten te vergoeden, waarbij Wim van Est en Wout Wagtmans een grote rol kunnen spelen. UITSLAG EN KLASSEMENTEN. De uitslag van de 21e etappe luidt: j 1. Coppi 9.39.21 ('bonificatie inbegre-1 pen); 2. Nolten 9.40.16 (bonificatiej inbegrepen); 3. Bartali 9.41.22; 4. Ge- miniani 9.41.37; 5. Carrea 9.41.42; 6. Robic; 7. Gelabert; 8. De Gribaldy; 9. Wagtmans; 10. Ockers; 11. Magni; I®. Weilenmann; 13. Ruiz; 14. Van Ende; 15. Neyt; 36. Dekkers 9.52.10; 45. Van Est 9.53.17; 47. Roks 9.54.10; 52. Voorting 9.54.24 66. Faanhof 10.00.17; 66. Van Breenen 10.01.41. Algemeen klassement: 1. Coppi 138.48.31; 2. Ockers 139.19.45 3. Ro bic 139.22.01; 4. Bartali 139.23.31; 5. Ruiz 139.24.24; 6. Close; 7. Magni; 8. Dotto; 9. Carrea; 10; Gelabert; 15. Nolten 140.15.03; 16. Van Est 140.41.04; 21. Voorting 140.53.49; 24. Wagtmans 140.55.23 51. Roks 142.09.47; 60. Dek kers 142.26.38; 70. Van Breenen 143.00.42 7. Faanhof 144.07.53. Ploegenklassement: 1. Italië 416.45.36; 2. Frankrijk 417.05.54; 3. België 417.34.24; 4. Spanje 419.22.34; 5. Nederland 419.30.51; 6. Z.O. Frankrijk; 7. N.O.C. Frankrijk; 8. W.N.W. Frankrijk; 9. Parijs; 10. Zwitserland; 11. Noord Afrika. Het eindklassement voor de grote bergprijs luidt: 1. Coppi (It.) 92 pnt.; 2. Gelabert (Sp.) 69 pnt.; 3. Robic (Fr.) 60 pnt.; 4. Ockers (Belg.) 53 pnt.; 5. Geminiani (Fr.) 51 pnt.; 6. Bartali (It.) 42 pnt.; 7. Dotto (Fr.) 35 pnt.; 8. Ruiz (Sp.) 28 pnt.; 9. Car rea (It.) 23 pnt.; 10. Nolten (Ned.) 22 pnt.; 17/18. Bertaina (Z.O. Fr.) en Wagtmans (Ned.) elk 5 pnt. WAGTMANS EN OCKERS GESTRAFT. De wedstrijdleiding heeft onze landgenoot Wagtmans 30 seconden straf opgelegd, omdat hij de Belg Ockers had geholpen. Hierdoor is Wagtmans in het algemeen klasse ment één plaats gezakt en is dus thans 24e met 140.54.23. De Belg Ockers, die de hulp heeft aanvaard kreeg eveneens 30 sec. straf. Hij be houdt echter zijn plaats in de alge mene rangschikking, hoewel zijn tijd verandert in 139 uur 20 min. 15 sec. PERSONEEL VAN UNIVERSITEITEN EN HOGESCHOLEN OP DE GROENE MAT. Leiden winnaar. Op de gemeentelijke sportterreinen te Delft is gisteren het jaarlijkse voetbaltournooi tussen het personeel van de Nederlandse universiteiten) en hogescholen gehouden. Voor de eer ste maal met als inzet een wisselbe ker, welke door de Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen daarvoor beschikbaar is gesteld. De finale tussen de rijksuniversi teit Leiden en de landbouwhoge school Wagcningen werd door de Mi nister van O., K. en W., prof. dr. F. J. Th. Rutten, bijgewoond. Hij ver richtte ook de aftrap voor deze wed. strijd, welke door Leiden met 31 werd gewonnen. Na afloop hield het Delftse gemeen tebestuur een receptie op het stad huis, waar een welkomstwoord werd uitgesproken door de wethouder van onderwijs, de heer A. C. M. Sipman. Minister Rutten feliciteerde hierna de bekerwinnaars met hun prestatie en zeide, dat dit ongetwijfeld ook de rector van de Leidse universiteit goed zou doen. De bedoeling van een der gelijk tournooi het administratief personeel van hogescholen en uni versiteiten ook buiten ambtelijk ver band met elkaar in contact te bren gen heeft Delft, gezien haar gast vrijheid, goed begrepen. Nadat de minister de beker aan de aanvoerder van de Leidenaren had overhandigd, ging hij voor in een „lang zullen ze leven", waarmee van harte werd in gestemd. Tot slot volgde een diner in de studenten eetgelegenheid „Mensa". De uitslagen van het tour nooi luiden: Pool I: Technische Hogeschool DelftLandbouwhogeschool Wage- ningen 01; DelftMinisterie van O. K. en W. 10; WageningenMi nisterie van O., K. en W. 11. Pool II: Rijksuniversiteit Utrecht Rijksuniversiteit Leiden 04; Utrechtse Univer.Gemeente Univer Amsterdam 30; LeidenAmster dam 21. Halve finale: WageningenUtrecht 11, Wageningen wint na straf schoppen; DelftLelden 12; Mi nisterie van O. K. en W.Amster dam 11; O., K. en W. wint na straf schoppen. Finale: WageningenLeiden 13. Om de derde en vierde plaats Utrecht —Delft 0—2. Het Leidse elftal was als volgt sa mengesteld: Doel: A. Huy zend veld. Achter: G. Boere, G. Verdoes. Midden: H. Belt, L. Hoos, H. Log- C. W. Bijl, W. Planjes. H. Rosier. VOETBALLER NA BOTSING OVERLEDEN. Tijdens de wedstrijd PSVDe Spechten, die enkele weken geleden werd gespeeld, is de PSV-speler Van Lier, aanvoerder van het derde elf- •al, bij een botsing zodanig getroffen, dat hij enkele dagen later in het zie kenhuis moest worden opgenomen. Daar is hij, naar „de Volkskr." meldt, Woensdagavond aan zijn verwondin gen overleden. GDS. Voor de Zomeravond competitie is alsnog vastgesteld GDSWSE II op Zaterdagavond 6 uur. De winnaar van deze wedstrijd komt in aanmerking voor de win naarsmedaille van deze afdeling. Zaterdagmiddag spelen de junio ren die op het NKS tournooi niet konden spelen, een vriendschappe lijke wedstrijd tegen RVS-junioren, op het RVS-terrein. Zondag wordt in de serie-neder laagwedstrijden gespeeld GDS-GSV III, 2.30 uur. Naar wij vernemen zal Nederland in het défilé der landenploegen, dat plaats vindt in het raam van de ope ningsplechtigheid van de spelen der XVe Olympiade, meemarcheren met een groep, welke uit ongeveer 70 actieve sportbeoefenaars en officials zal bestaan. Niet alle Nederlandse deelnemers zullen aan dit défilé deelnemen, aangezien een aantal athleten, roeiers en zeilers verstek moet laten gaan in verband met wed strijden, welke worden gehouden of training, die dringend noodzakelijk is. In ieder geval zal de gehele Ne derlandse voetbalploeg meemarche ren, evenals de damesgymnasten, voorts enkele dames en heren ath leten en een paar zeilers, roeiers en hockeyspelers. Fanny Blankers Koen en Riek Brouwers mogen niet aan het défilé deelnemen, omdat dit volgens officials van de KNAU voor haar te vermoeiend zou zijn. Dat de Nederlandse groep niet groter is dan 70 man komt door het feit, dat enkele groepen nog niet in de Finse hoofd stad zijn gearriveerd, zoals de zwem mers en waterpolospelers, de wiel renners en de ruiters. De openingsplechtigheid is vastge steld op Zaterdag 19 Juli- Vanavond te 7 uur wordt te Kur- hula, een stadje op de hoogte van Koka gelegen, 150 km van de Finse hoofdstad verwijderd, een voetbal wedstrijd gespeeld tussen een Neder landse bondsploeg en een Fins elf tal, dat wordt samengesteld uit spe lers, die niet voor de olympische ploeg van dit land zijn gekozen. Het bondsteam is als volgt samen gesteld: Doel: Landman (Sparta). Achter: de Jong (ADO) en Oden- thal (Haarlem). Midden van Schijndel (SVV), Hendriks (Vitesse) en Biesbrottck (RCH). Voor: van der Tuyn (Hermes- DVS), van der Gijp (Emma), van Melis (Eindhoven), Bennaars (Dos- ko) en Clavan (ADO). Op 10 Augustus worden in het olympisch stadion te Amsterdam de LDWS-TOURNOOI. UVSLugdunum 10. Het was een volkomen gelijk op gaande wedstrijd, met UVS technisch beter, maar Lugdunum enthousias ter. Aanvankelijk gaven de groen- witten de toon aan, maar slecht schieten en resoluut optreden van doelman v. Duyl stonden doelpunten in de weg. Aan de andere zijde was het keeper Oudshoorn, die einkele malen op fraaie wijze ingreep en het verwonderde dan ook niemand, dat de rust met dubbel blank kwam. Na de thee was UVS beter en al spoedig namen de blauw-witten de groen-witte verdediging omspeelde en Guldemond een niet te missen' kans bood, welke deze dankbaar ac cepteerde door onhoudbaar in te schieten (10). De strijd werd hier na vinniger, echter zonder dat de sportiviteit in het gedrag kwam. Aan beide zijden deden zich nog wel en kele kansen voor, maar de verdedi gingen bleven toch de baas en zo plaatste UVS zich in- de volgende ronde. A.s. Zaterdag om 7 uur speelt Rijnsb. Boys tegen ASC. revanches gehouden van de olympi sche spelen, waarvoor het program ma nog nader zal worden samenge steld. Maar één nummer van het pro gramma is in beginsel reeds vastge legd en wel de voetbalwedstrijd, waarbij het Nederlands elftal zal uit komen tegen de Olympische ploeg, waarmede Egypte te Helsinki speelt. HET HOCKEYTOURNOOI VORDERT Er komt schot in het hockey-tour- nooi te Helsinki. Na de wedstrijden van Donderdag is de situatie als volgt: Nederland speelt heden zijn eer ste wedstrijd tegen Duitsland, dat Polen heeft uitgeschakeld. Pakistan komt vanavond in het veld tegen Frankrijk, dat in de eerste ronde van Italië won. De winnaars van beide wedstrijden ontmoeten elkaar Zondag 20 Juli in de halve eindstrijd. India, dat Oostenrijk met 40 versloeg, en Groot-Brittannië met 10, overwin naar van de Belgische ploeg, hebben de halve finales reeds bereikt. NEDERLANDSE GEZANT ONTVANGT DE PERS Tijdens een ontvangst van verte genwoordigers van de Nederlandse pers te zijnen huize heeft H. M.'s ge zant in Finland, de heer A. J. Th. van der Vlugt, een overzicht gegeven van de omstandigheden, waaronder de vijftiende olympische spelen door Finland zijn georganiseerd. Hierbij kwamen niet slechts de organisatori sche en technische maar ook de fi nanciële, economische en politieke problemen ter sprake, welke tot op lossing moesten worden gebracht. Aanleiding hiertoe was een vraag waarom zo laat met de organisatie in engere zin, die op zichzelf voor treffelijk mag heten, was begonnen. De gezant wees er op, dat Finland, uitgeput en als het ware leegge pompt door twee oorlogen, de orga nisatie pas met man en macht kon aanvatten toen de grote moeilijkhe den in verband met de noodzakelijke verplaatsing van 450-000 Finnen in het aan Rusland afgestane Karelië, en met de kwijting van de 225 mil- lioen vooroorlogse dollars oorlogs schatting in goederen aan Rusland waren overwonnen, en de inflatie tot staan was gebracht. Voor het „planning" van de Finnen getuigt het feit, dat de hele organisatie van de spelen wel laat, maat toch pre cies op tijd in kannen en kruiken zal zyn. Er is in een geweldig snel tempo gewerkt; wegen die enkele weken geleden nog slechts in ont werp bestonden, dienen thans het verkeer en het grote Palace hotel moge dan niet tot in onderdelen ge reed zijn, het kan gasten ontvangen en het verblijf is er geriefelijk. De heer van der Vlugt sprak met nadruk tegen, dat de Finnen er op uit waren op de spelen iets te ver- tevreden zijn indien de kosten ge- dienen. Zij zullen al ruimschoots dekt worden, 't Is trouwens de vraag of dit inderdaad het geval zal zijn want er komen veel minder bezoe kers uit het buitenland dan eerst verwacht werd. De raming is van 60.000 teruggebracht tot 35.000, en vooral uit Amerika komt, in verband met de presidensverkiezing, waar mee bij de eerste ramingen geen re kening was gehouden, een veel min der sterk contingent dan gehoopt was. Interessant was het te verne men, dat ook de Nederlandse indus trie belangrijke opdrachten in ver band met de spelen heeft ontvangen. Zo heeft een Haagse firma het glas werk geleverd voor het Palace ho tel en is het beddengoed in de olym pische dorpen voor een groot deel afkomstig uit Twente. Jan Blankers, echtgenoot en coach van Fanny BlankersKoen, was in zijn functie van sportjournalist Woensdagavond te Turku geweest voor de wedstrijd tussen Nederland en Brazilië. In de nacht was hij per auto naar Helsinki teruggereden en zodoende had hij zijn vrouw, die met de athletiekploeg per vliegtuig te Helsinki was aangekomen, niet ont moet. Eerst de volgende dag had hy gelegenheid haar op te zoeken in het gebouw, waar de deelneemsters zijn ondergebracht. Naar men weet zijn de dames gelegerd in het prachtige opleidingsinstituut der verpleegsters. De regie is er zeer streng; geen man kan verder komen dan de hal, waar onmiddellijk enkele gedienstige leid sters de mannelijke bezoekers opvan gen en vragen naar de reden van het bezoek. Dat geschiedde dus ook met Jan Blankers, die zijn vrouw wenste te bezoeken. De leidster, die hem te gemoet trad, was zeer vriendelijk en voorkomend, maar wenste toch eerst een bewijs, dat Jan Blankers inder daad de echtgenoot van Fanny is. En dus haalde hij zijn olympische identiteitskaart als journalist te voor schijn, met portret en stempel ver sierd, waarna de Finse leidster haar toestemming gaf voor een ontmoe ting tussen man cn vrouw. Maar Fanny kreeg een boodschap op haar kamer, op de achtste verdieping ge legen, en moest naar de hal komen om haar man te begroeten. Beiden vonden het een grappig voorval, dat veel hilariteit veroor zaakte. En anderzijds is het volko men te billijken, dat de regels zo streng zijn en dat de Finse leidsters, die in het gebouw de scepter zwaaien, deze regels handhaven. Het was al weer een voorbeeld van de orde en de discipline, welke de Finse orga nisatoren voorstaan en waarvan wij in de afgelopen dagen reeds uitste kende staaltjes hebben waargeno men. BELANGSTELLING VOOR MEVROUW BLANKERS Het was gistermiddag druk op het „rainingsveld vlak tegenover de in gang van het olympische dorp Ka- pyla. Maar door de helder oranje trainingspakken pikte men de Ne derlandse athleten, die daar voor het eerst het terrein verkenden, er di rect uit. Men was echter nog niet lang be zig, of een horde, anders kan men het haast niet noemen, persfotogra fen en journalisten, omringden de viervoudige olympische kampioene van 1948, mevrouw BlankersKoen, om haar in allerlei standen op de ge voelige plaat vast te leggen en haar en haar echtgenoot, Jan Blankers, te interviewen. Steeds opnieuw moest ze in de startblokken plaats nemen, 'starten en een sprintje maken- Dit was ook wel te voorzien en te be grijpen, maar toch, alle Nederlan ders, die aanwezig waren, hoopten van harte, dat dit alleen op deze eerste dag zou zijn en men haar de rest van de week met rust zal la ten, opdat zij verder ongestoord kan trainen. Ook de andere meisjes moes ten tot tweemaal toe een rustiger plek zoeken om een vrije 100 m baan te hebben. De sintelbaan is wat aan de zachte kant, té zacht voor wed- strijdbaan, maar goed voor de trai ning, omdat nu de spieren niet te (Van onze ondeskundige medewerker). Het zou overdreven zijn te be weren, dat de gebeurtenissen van de laatse dagen zonder meer langs onze kouwe kleren gegle den zijn. Terwijl wij Woensdag avond argeloos door Helsinki dwaalden met een heerlijk ge voel van vrijheid, daar de Olym piade pas Vrijdag zou beginnen, hoorden we, dat het Nederlands elftal een wedstrijd tegen Brazi lië zou spelen. „Fout", vonden wij, „helemaal fput. Waarom gaan de jongens zich nu afbeu len, terwijl de pret nog begin nen moet?'' Wij besloten hun voorbeeld niet te volgen en gin gen naar een Hongaars strijkje luisteren in een Fins eethuisje onder het genot van een portie macaronie met Hollandse kaas en overspoeld met Franse wijn. „Als we nu nog niet internatio naal verboederen", zo dachten we, „dan is dit voor ons onbe reikbaar ideaal." Na afloop ontmoetten we een wenende Kraak en nog 'r. stelle tje jongens achter zich, die om beurten in snikken uitbarstten. Daar achter volgde een tierende groep kleine kereltjes, die niets anders deden dan meters in de lucht springen. Na een poosje begrepen we precies wat er aan de hand was. alhoewel de eer lijkheid ons gebiedt te bekennen, dat het ons nu mog niet hele maal duidelijk is. De Nederland se ploeg had een paar kwartier tjes gevoetbald en wordt nu naar huis gestuurd, omdat ze niet gewonnen hebben. We vin den het echt sneu voor de jon gens; nu moeten ze naar huis als het leuk begint te worden. Daar bij vinden wij het maar zonde van het geld. Nee, dan is onze passage beter besteed, wij mogen tenminste tot het eind blijven. Terwijl we dit dachten, hadden we al een krachtig „Lang Zal Ie Leven" in het Braziliaans inge zet, maar halverwege kwamen we tot de ontdekking, dat er iets niet helemaal klopte. Achteraf bleek, dat de Brazilianen hun volkslied aan het zingen waren. De lenige knaapjes begonnen ons argwanend te bekijken en hier en daar klonk al een drei gend gegrom. Vlug sprongen we een paar meter in de lucht en tot onze grote opluchting beschouw den ze ons weer als een der hunnen. Zingend en springend bereikten we het hotel van een Nederlandse meneer, die een speech in het Braziliaans ging houden, waar niemand iets van begreep. Tot slot ging hij insig nes uitdelen. Hij las een paar Braziliaanse zinnetjes van een papiertje en klopte de jongens op hun schouders. Ook wij kre gen een insigne en een klopje en we mompelden een paar keer heel zachtjes „Si, si signore", ter wijl we doodsangst uitstonden, dat we de verkeerde taal te pak ken hadden. Toen hij met behulp van het vermaarde boekje: „Hoe zeg ik het in het Braziliaans" een gesprek met onr wilde beginnen, hebben we een paar maal hoog in de lucht gesprongen en be reikten veilig ons pension. KRONUS. stijf worden. Wim Slijkhuis, Hans Harting, Theo Saat en Hans Visser waren even eens aanwezig. Na een kwariertje gymnastiek om de spieren los te ma ken, werd een rondje gemaakt. He laas klaagde Wim Slijkhuis toen weer over de Achillespees van zijn linker voet. Hij durfde nog niet door te lo pen en maakte de training op deze eerste dag maar niet al te lang. SCHAKEN HET TOURNOOI TE ZURICH. Onze landgenoot Euwe had het in het begin van een Hollandse partij tegen Grob (Zwits.) moeilijk, doch in-het middenspel wist hij een pion te veroveren. Aangezien de Zwitser zijn koningsvleugel niet voldoende gedekt had won Euwe nog meer stukken, zodat Grob geen kans meer kreeg en onze landgenoot een over winning behaalde. De stand aan de kop luidt thans: 1. Lundin 4J/£ pnt. en 1 afgebroken partij; 2/3 Udivcic en Euwe 4\A pnt. VOLLEYBAL „Cycloon". De training van a.s. Zaterdag gaat, ondanks afwezigheid van de trainer, gewoon door. Heden avond speelt Dames I tegen Stadhuis I. Aanvang 9 uur in eigen zaal. Hier na speelt Heren II een onderlinge wedstrijd. Amerika het sterkste land ter wereld Bijgaand schema geeft aan hoeveel overwinningen ieder land geboekt heeft in de athletiek op de Olympi sche Spelen. Sinds do spelen vomr het eerst gehouden worden in i896 in Athene heeft Amerika onafgebro ken gouden medailles behaald en daarmede staat het aan de spits. Spe ciaal het jaar 1904 waarin de Ver. Staten alle medailles in de athletiek behaalden die er maar waren, totaal 16 stuks toen. Achter Amerika komt de gastheer van 1952, Finland, met een hoogste totaal van 3 behaalde Je prijzen. Wat de opeenvolgende reeks van jaren betreft komt Engeland achter Amerika. De 4 gouden plak ken van Fanny Blankers in 1948 staan ieder nog wel in het geheugen. Sinds 1928, in Amsterdam, nemen ook dames deel aan de spelen. De snelste tijden in de div. takken van ahtletiek gemaakt, zijn op de 100 m. 10,3 sec. gemaakt door Tolan (V. St.) in 1932. Deze tijd werd in 1936 door Owens en in 1948 door Dil- lard, beide Amerikanen, ook ge maakt. Bij het begin van de spelen deed men over deze afstand nog 12 seconden. Als een bewijs dat de gemaakte tijden steeds korter werden noemen wij de tijden van de 400 m., die Burke (V. St) in 1896 maakte. Deze be droeg toen 54,2 sec. In 1948 noteerde Wint uit Jamaica voor deze afstand liefst 46,2 sec. Dit was de snelste tijd in deze tak van sport gemaakt, met uitzondering van 1932 toen Carr (V. St.) ook deze tijd voor zich liet af drukken. De 110 m. horden deed in 1896 nog 17,6 sec. een tijd die Porter (V. St.) in 1948 terug bracht op 13,9 sec. De 4 x 100 m. estafette die vanaf 1912 gehouden werd is totaal 6 x door Amerika gewonnen en lx door Engeland. Het hoogspringen is 9 x door Amerika gewonnen, 1 maal door Canada en in Londen door Win ter van Australië die in 1948 een sprong maakte van 1,98 m. De hoog ste sprong van alle spelen was in het jaar 1936 te Berlijn. De Amerikaan Johnson maakte toen liefst 2,03 m. Het vèrspringen bracht Clark in 1896 op naam van de Ver. Staten met 6,34 m, terwijl zijn landgenoot Steele m 1948 een sprong maakte van 7,821^ m. Een prestatie die slechts in 1936 overtroffen werd door de fameuse Jesse Owens (V. St.) die 8,06 be reikte! De medailles voor vèrspringen zijn alle jaren in Amerikaanse handen gekomen, met uitzondering van 1920 toen Zweden deze prijs behaalde. Het pols-hoogspringen staat geheel op Amerikaanse namen. Sinds 1896 wonnen de Ver. Staten in de athle tiek 1313 gouden medailles. Hierna komt als hoogste Finland met totaal 27 gevolgd door Engeland met 23. De athletiek is dus wel een sterke Amerikaanse troef. HET AANTAL GOUDEN MEDAILLES IN DE ATHLETIEK. OPDE OLyMPISCHE SPELEN mMHiiEiiaimMainBHHngaB AUTOMOBILISME NATIONALE MOTOR- EN AUTO RACES TE ZANDVOORT De nationale motor- en autoraces, die Zondag 27 Juli a.s. op het circuit te Zandvoort worden gehouden, zul len worden besloten met een zgn. handicaprace, die door de K.N.A.C. voor de eerste maal is ingelast. Dit niet alleen om voor een spannend slot te zorgen, doch ook om de ove rige races een zo sportief mogelijke inslag te geven, zo deelde ons de regelingscomm'issie voor de races, be staande uit K.N.M.V.- en K.N.A.C. officials, mede. Aan dit slotnummer zullen de drie best geplaatsten uit de zes klassen, waarin de sportwagens naar gelang van hun cylinderinhoud zijn inge deeld deelnemen. De achttien deelne mers aan de handicaprace zullen al len individueel starten en wel met zodanige tussenpozen, dat alle rijders op het eind van de laatste ronde on geveer gelijk op de finish zullen af stormen, aangenomen dat de voor elk afzonderlijk berekende handicap juist blijkt te zijn geweest, aldus vertelde de heer K. Inhulsen, verte genwoordiger van de K.N.A.C. Het publiek zal hierdoor getuige zijn van een race, waarbij de laatst gestarten steeds meer terrein zullen winnen op degenen, die het eerst zijn vertrok ken. PAARDENSPORT COURSES TE DUINDIGT. De uitslagen vani de gisteren ge houden draverijen te Duindigt lui den: Alfoerenprijs: 1. Prins Gregor (J. Goedendorp) 1.34: 2. Patrick Duluth; 3. Olga S. Tot.: w. ƒ24.—; pl. ƒ5.60, 1.70, 8.70; gekoppeld ƒ33.80; cov.: ƒ3.90. Koraalprijs: 1. Ria Kitty (J. Wage naar) 1.35.8; 2. Rentinus; 3. René M. Tot.: ƒ3.50, pl. 1.20, 1.20, 1.50, ge koppeld 7.80; cov. ƒ3.20. Bandaprijs: 1. Oranje Nassau (H. C. ten Hagen) 1.27.9; 2. Lee Axworthy; 3. Persimmon. Tot.: ƒ2.pl. ƒ1.60, ƒ1.70; gekoppeld: ƒ4.cov. 5.70. Floresprijs: 1. Overste van Tesena (W. L. A. Kohier) 1.26.9; 2. Oiseau; 3. Kondor. Tot.: 7.80; pl. 1.90, 1.90, 3.10; gekoppeld: 10.90; cov. 5.20. Humboldprijs: 1. Morning Star (W. H. Geersen) 1.25.5; 2. Kentucky's Queen B; 3. Prinses Zora. Tot.: w. ƒ2.plaats 1.40, 2.10, 1.60; gekop peld; ƒ3.30; cov. ƒ6.10. Timorprijs: 1. Dicky (L. Ranse) 2.19.4; 2. Invicta; 3. Taxiol. Tot.: w. ƒ5.30; pl. ƒ2.30, 1.80; gekoppeld ƒ18.80; cov. ƒ5.30. Tasmanprijs: 1. Moqueuse (H. J. v. d. Kraats) 2.21.2; 2. Dollardprins; 3. Brandal. Tot.:, w. ƒ6.20; pl. ƒ2. 2.1.50; gekoppeld: ƒ7.60; cov. 6.30. Totale omzet: 39.859. MOTORSPORT Opnieuw zijn op de Schottenring waar onze landgenoot Lous van Rijs wijk de vorige week ten val kwam en overleed, enige ongelukken ge beurd. Tijdens de training voor de Grote Prijs, die daar Zondag a.s. wordt verreden, zijn 4 renners teni val ge komen. Een van hen, de Nieuw Zee lander Rod Coleman was bijna een half uur buiten bewustzijn. Hij heeft een enkelblessure en vermoedelijk een lichte hersenschudding maar hoopt de training een dezer dagen te kunnen hervatten. Ook Ray Amm uit Rhodesia viel. Hij klaagde over pijn in- de rug. In het ziekenhuis te Schotten ver blijven nog 3 motorrenners, die de vorige week ten val kwamen. Onder hen bevindt zich de wereldkampioen Geoffrey Duke. HANDBAL HVS. Zondag wordt de lauwer tak-wedstrijd gespeeld tegen WCR uit Rotterdam op het DHiL-terrem in Delft om 12 uur.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6