Koningin bezocht Gouda en heropende aldaar Nederlands oudste stadhuis Vacantiebezigheid in „Wonderland" en huisvlijt in „Gouden Handen" Bonn gaf geen steun aan stich ting oud-politieke delinquenten K.R.O. luidt Willem Vogt uit VRIJDAG 18 JULI 1952 DE LEIDSE COURANT l WEEDE BLAD PAGINA I Ook Oudewater, Haastrecht en Moordrecht ontvingen koninklijk bezoek Alhoewel het zomerzonnetje zich heden angstvallig schuilhield en dreigen de wolken de kans op regen niet uitsloten, had Gouda en met deze plaats de omliggende gemeenten Oude water, Haastrecht en Moordrecht zich in feesttooi gestoken, om Koninklijk bezoek te ontvangen. De reden tot dit hoge bezoek was de opening van het gerestaureerde Goudse stadhuis. Oudewater begroette Oranje. een druk programma en reeds een H.M. Koningin Juliana begon Haar bezoek te Oudewatèr. waar zij te omstreeks tien uur arriveerde. Groot was het enthousiasme. Het ge hele dorpje had de vlag uitgestoken en alhoewel de fleurige jurkjes en de Zondagse pakken schuil gingen onder regenjassen en capes, om op alle gebeurtenissen voorbereid te zijn, was de vreugde er niet minder om. De Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper, be geleid door de burgemeester van Oudewater H. F. Arke en de wethou ders, begroette de Koningin bij het betreden van het stadje. Thea en! vuei ten proportie te zien. Ook preten deren wij niet, dat hier een wereld wonder te aanschouwen valt. Toch menen wij te mogen stellen, dat het van waarde is, dat een oud cultuurgoed voor verdere neergang is behoed en dat de burger en de half uur na Haar aankomst, moest de j bezoeker geconfronteerd worden met Koningin, wilde zij het program niet in de war sturen, het juic'nénde en feestende Oudewater verlaten. Jubelend Haastrecht. Ook in Haastrecht, het volgende doel van de tocht, kon het opont houd niet lang duren. Opgewacht door de burgemeester mr. L. C. A. Lepelaars, zijn beide dochtertjes, die door de echtgenote van de burge meester geleid werden en het col lege var regenten van het oude pa triciërshuis „De Stichting van te Haastrecht, betrad de Ko- een huis der gemeente daf met in de eerste plaats de materiële be hoeften oevredigde er. efficiency ademt, maar dat ook in een tijd Van materiële zorg, wil zeggen: Er is meer dan het materiële en het effi ciënte in deze wereld te koop, er is ook burgerzin en schoonheide en deze worden hier hoog gehouden. De klok luidde. „In het torentje van dit stadhuis", zo zei de burgemeester verder, harigr. een klok, ook vele eeuwen oud en der traditie getrouw slechts Addie Hoosenboorr die eeleid wer- nin«in het plaatsje, waar dezelfde j geluid bij bijzondere gebeurtenissen. dMi door de echtgenote van de bur- 1 v.-eugde en dezelfde kleurrijke tooi Zo heeft deze klok 'geluid bij de ge- öpmp„tpr hndpn°dp Koningin bloe- wachtte als te Oudewater Voor-1 boorte van uw twee oudste doch- Ion 'non,- He smalle bochtiee da' det Koningin hea stadje binnen- ters, die de naam dragen van geluk- meri aan. Door de smalle bochtige - - «3. =£52 SETS!T -KW moe?. de' en bij de voor de ouden van dagen ge- I 1Jue1 reserveerde plaatsen schuin tegenover ls-oningm nog het raadhuis, speelde een muziek korps nationale liederen. Ongeveer duizend schoolkinderen hadden een cordon gevormd en zorgden dar de koninklijke stoet zich ongehinderd naar het raadhuis kon begeven Nau welijks heeft de Koningin gelegen heid gehad om 't oude raadhuis nauw keurig te bèkijken en zich met enkele atg'evaardigden uit de burgerij te on- 1 derhouden, want de dag vermeldde brengster en van vrede, maar deze klok is ook tijdens de oorlog, kort voor zij door de bezetter weggevoerd werd, door goed-vaderlandse man een album van het pa- nen geluid bij de geboorte van uw derde dochter in het verre Canada, die in haar naam het verlangen naar de vrijheid vertolkte. Deze klok zij heeft ook het vier de Prinsenkind ingeluid zal weer zo straks luiden als u het stadhuis heropend hebt verklaard. De klokkengalm zal overgenomen iriciërshtus en een proeve van Haastrechts boomgaarden in ont vangst nemen. Grootse ontvangst te Gouda. Toen kwam het eigenlijke doel van de dag in zicht. Te omstreeks half twaalf naderde de Koningin Gouda, waar zij begroet werd door worden door feestelijke fanfares en de burgemeester van Gouda, mr. dr.ane 0nze mensen in de straten en K. F. O. James. Een kleindochter van pleinen en huizen zullen het weten: wethouder Heerkens, Greet je Heer- j Heden is het een goede, een grote, kens, Dood H.M. bloemen aan Na egn historische dag." Aetherklanken ZATERDAG. HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.18 Gram. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gram. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram. (9.359.40 Waterstanden). VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgescha keld", causerie. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Pianorecital. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Hawaiianmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Politie Kapel. (13.3013.45 Kindervertelling). 14.00 Gram. 14.25 Kinderkoor. 14.45 Twents programma. 15.15 Amateurs-program ma. 15.45-Dansmuziek. 16.15 „Van de wieg tot het graf", causerie. 16.30 Ra dio Philharmonisch orkest. 17.15 Voor de jeugd. 17.45 Gram. 17.50 De Ronde van Frankrijk. 18.00 Nieuws. 18.15 VARA-Varia. 18.20 Gram. 18.40 Re- geringsuitzending: „Zoeklicht op de Westerse Defensie". 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepar tout", causerie. 19.40 „Het Oude Tes tament in deze tijd", causerie. 19.55 „Deze week", causerie. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Ge varieerde muziek. 21.00 Socialistisch commentaar. 21.15 Weense muziek. 21.45 Voordracht. 22.05 Gram. 22.40 Lichte muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Morgengebed en Liturgische Ka lender. 8.00 Nieuws en weerberich ten. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.35 Gram. 10.00 Voor de kleuters. 10,15 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Nieuws. 11.55 Olympi sche Spelen. 14.00 Gram. 15.05 Kro niek van Letteren Künsten. 15.43 Omroeporkest en solist. 16.15 „De Vliegende Hollander", causerie. 16.25 „De Schoonheid van het Grego riaans". 16.55 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Journalistiek week overzicht. 18.25 Lichte muziek. 18.45 Buitenlandse correspondenties. 19.00 Gram. 19.15 Pianoduo. 19.30 Gram. 19.52 Actualiteiten. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.08 „Heiligen gaan naar de Hel". 20.18 „Lichtbaken", causerie. 20.30 Gram. 21.00 Gram. 21.30' Idem. 22.15 Olympische Spe len. 22.30 „Wij luiden de Zondag in" 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Es peranto. 23.22—24.00 Gram. deze verw.elkoming reed de stoet onder grote belangstelling van de zijde dei burgerij naar het stadhuis, dat nu met recht het bart van de stad is, zoals het daar pralend staat op het ruime Marktplein, dat omzoomd is door de velen, die de Koningin met vreugde begroeten, nu zij het gereS- taureerue huis var, de burgerij het oudste stadhuis van het land wil komen heropenen. Met feestelijke vlaggen en vrolijk trompetgeschal werd de landsvrouwe ontvangen. Gp het bordes waren ter begroeting,aan wezig de wethouders van Gouda: mevrouw J. N. van DantzigMelles en de heren C. H. Hagedoorn, A. Heerkens en E. A. Polet. Ook de staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, mr. J. Cals, bevond zich bij dit gezelschap. De plechtigheid der heropening van het stadhuis geschiedde in een vergadering van de gemeenteraad, waarvan de leden reeds aanwezig waren in de nieuwe raadszaal. Ook dè echtgenoten der raadsleden en ver scheidene hoofden van diensten had den zich verzameld in deze zaal, die onder het dak is gelegen. Hier schit- tèren aan de balken de wapenbor den van de Landsheren van Hol land en de Heren van Gouda en er gens aan de wand Cicero's verma ning, dat het heil des volks de hoog ste wet moet wezen Burgerzin boven efficiency. Toen Flare Majesteit haar zetel had ingenomen te midden van het college var, B. en W., waarbij zich ook mr. Kesper en staatssecretaris Cals hadden gevoegd, sprak burge meester James een begroetingsrede uit. Daarin zei hij o.a. het volgende: „In 1947 hebt u onze stad bezocht bij gelegenheid van de tentoonstel ling, welke de uit oude tijden stam mende bijnaam van „Gouda, het hart van Holland" weer in herinnering bracht. U waart toen onze geliefde Prinses Juliana. Thans houdt u als onze niet minder geliefde en geëer biedigde vorstin- uw blijde incomste in onze stad." In de meeste steden en plaatsen zal net huis der gemeente de toegene gen belangstelling der gemeentena ren hebben maar zelden zal het stad huis zo zeer het geografische middel punt zijn en tevens allengs zijn ge worden het object bij uitstek van burgerzin, als hier in Gouda. Wij weten Majesteit, dat plaatse lijk chauvihisme er ons niet toe ver leiden mag om deze restauratie bui- Nadat de Koningin aan 's burge meesters uitnodiging het stadhuis te willen heropenen had voldaan, werd de klok „Gabriël" daterende uit het begin der zestiende eeuw ge luid. De trompetters buiten staken hun klaroenen en de op de Markt saam- gestroomde menigte, die door luid sprekers de plechtigheid in de raad zaal had kunnen volgen, wist, dat het Goudse stadhuis was heropend. Na deze. plechtigheid te hebbèn ver richt tekende de Koningin een oor konde, welke het feit vastlegt. Vervolgens bezichtigde de Konin gin een aantal vertrekken van het stadhuis. Tijdens deze rondgang liét zij een aantal personen, die bij de restauratie betrokken zijn geweest aan zich voorstellen. In de oude raadszaal, die thgjïs van een zanghulde door een dui- uitsluitend gebruikt zal .worden als zendtal schoolkinderen. trouwkamer en waar gobelins uit 1664 de wanden bedekken, ligt een tapijt, dat door de Goudse vrouwen is geknoopt. In deze zaal werden H.M. o.a. voorgesteld de gemeente raadsleden en vertegenwoordigers der burgerij. Namens het gemeente bestuur werden de koningin een paar geschenken aangeboden, nl. een gebrandschilderd paneeltje, zijnde een copie van het portret van Willem de Zwijger in de St. Jans- kerk en een koffieservies en bijbe horende cosy's. Dr A. Scheygrond, redacteur van het gedenkboek, dat thans versche nen is, heeft een exemplaar van dit boek aangeboden namens de oud heidkundige kring „Die Goude". Na de bezichtiging van het stad huis begaf de koningin zich met haar gezelschap naar het stedelijk museum, het Catharina gasthuis. In het „Ruim" van dit museum werd het noenmaal gebruikt. Na deze maaltijd ving een rond rit door de gemeente aan,, welke beëindigd werd aan de koninklijke stearine kaarsenfabriek „Gouda". Hier bood Danielle Derksen, be geleid door mevrouw M. A. Derk- sen-Hulshoff H.M. bloemen aan. Te ruim drie uur arriveerde het gezelschap op de markt. Hier werd een historisch marktspel opgevoerd, dat een gedeelte van een Middel eeuwse markt uit de tijd van de voltooiing van het stadhuis ver beeldt. Het slot van een drukke dag. Nadat H.M. Gouda verlaten had, volgde het sluitstuk van deze druk ke dag, een bezoek aan Moordrecht. Bij het raadhuis begroette burge> meester K. H. Brandt de hoge gast. Namens de oranjevereniging bood Jo de Bruin, onder geleide van me vrouw N. K. Dirkzwager-Dogterom bloemen aan, Het kon slechts een kort opont houd zijn hier in het raadhuis van Moordrecht, waar een steen in de vestibule getuigt van de dankbaar heid van de inwoners van Heusden voor de hulp, die na de oorlogsramp welke het Brabantse stadje trof, door Moordrecht werd verleend. ,,Heusden herrees mede door de hulp, die gij bewees", staat er op. Zoals in alle gemeenten, welke de Koningin deze dag heeft bezocht, zijn velen gekomen om haar harte lijk te begroeten. Slechts kort kan de koningin in het raadhuis vertoeven. Tot besluit van de dag staat nog op het pro gramma een bezoek aan de N.V. Koninklijke verenigde Tapijtfabrie ken. Tijdens haar bezoek aan deze fa briek is de koningin een handge knoopt tapijt, bestemd voor Prinses Beatrix aangeboden.. Na haar rondwandeling door de fabriek, waarbij H.M. het fabricage proces getoond is, werd in de can- tine een verfrissing gebruikt en ver volgens begaf het gezelschap zich naar het bordes tot het aanhoren Organisaties van fascisten Bij het onderzoek is niet gebleken dat de Westduitse regering financiële steun zou hebben verleend aan de Stichting oud-politieke delinquenten, zo heeft minister Mulderije medege deeld in antwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden Nederhorst en Wagenaar. Wel is bekend dat in de op 6 Februari in Amsterdam gehou den vergadering van de Stichting door de voorzitter werd medegedeeld, dat de Stichting besprekingen was begonnen met de Westduitse regering omtrent pensioenen c.q. ondersteu ningen ten behoeve van de nagela ten betrekkingen van in dienst van de Duitse weermacht gesneuvelde personen van Nederlandse afkomst en omtrent hulpverlening aan hen, die in dienst van de Duitse weer macht invalide zijn geraakt. Ook is bekend, dat door een der sprekers ter vergadering met stellig heid binnen afzienbare tijd een „An ton Musserthuis" op de Veluwe in uitzicht werd gesteld, bestemd om te dienen als een recreatie-oord en her stellingsoord voor oud-politieke de linquenten en voormalige Oostfront strijders. Of er ook uitdrukkingen zijn gebruikt als „Wij kunnen op de volledige steun van Duitsland reke nen" en „Wij zullen de Joden aan het verstand brengen wat onze plaats is in dit land" is ook voor minister Mulderije een open vraag. De werkzaamheden van de stich ting OPD hebben de voortdurende aandacht van de overheid. Niets wijst er op dat de stichting tot doel heeft om „onder het bedriege- lijke voorwendsel van liefdadigheid voormalige leden van landverrader- lij'ke organisaties weer in organisa torisch verband bijeen te brengen", zoals door de heer Wagenaar was verondersteld. Blijkens de stichtings akte wil de stichting slechts de be langen van haar leden behartigen. Voor zover bekend beperkt zij zich ook tot dit doel. Wat 't drukken van de 10.000 foto kaarten van Mussert betreft be- riohten daarover waren destijds de aanleiding voor de vragen over de stichting kan de minister mede delen, dat een Arnhems fotorepro ductiebedrijf opdracht heeft ontvan gen van de stichting OPD om foto's van Mussert te vervaardigen. Bij onderzoek is gebleken dat dit bedrijf na enige aarzeling en na een aan De gemeenteraad van Madourodam voltallig, behoudens zijn burgemees ter prinses Beatrix, is mede aanwe zig geweest bij de opening van de tentoonstelling Wonderland en Gou den Handen en heeft in de geest van zijn eigen miniatuurstad, een keur van huisvlijt en jeugdontspanning kunnen aantreffen. Deze tentoonstelling heeft 'n twee ledig karakter. Wat de huisvlijt be treft heeft men voortgebouwd op '1 succes, dat Gouden Handen destijds in Ede heeft behaald. Hier is een collectie bijeen gebracht van het beste, wat de rijpere jeugd, maar toch ook vele volwassenen in hun vrije tijd op het gebied van ernstige knutselarij heeft gepresteerd. Men vindt er nvodellen van schepen, houtsnij- en kantwerk, een compleet miniatuur circus staat er gebouwd, uit duizenden lucifers werd een gi taar samengesteld en verder kan men er nog andere werkstukken bewon deren, die getuigen van waardigheid en nijverheidszin. De proef, die men verleden jaar in Den Haag met Wonderland heeft ge nomen, leidde tot een vervolg, dat wij in het R.A.I.-gebouw in vol be drijf hebben mogen zien. Hier kunnen kinderen hun vacan tie tijd actief bezig doorbrengen. Zij vinden er allerlei speelgoed, waar zij niet slechts naar mogen kijken, maar waarmee ze zelf kunnen spelen. Er zijn werkhoeken in Wonderland, waar de jongens en meisjes onder deskundige leiding kunnen boetseren of kleuren, lezen in gezellige jeugd boeken, bezig zijn met miniatuur spoortrein of vliegtuig. Bovendien zijn er instructieve din gen in de vorm van veredeld ker mis bedrijf, als bijvoorbeeld het spel van de P.T.T., waarbij de jeugd de ganse weg van een te verzenden brief tot aan het adres van de ge adresseerde als het ware zelf aflegt. Ze kan verder kennismaken m'et de DR. KORTENHORST AANVAARDT VOORZITTERSCHAP VAN TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer is gistermiddag bijeengekomen in hoofdzaak tot het afdoen van formele aangelegenheden. Dr. L. G. Kortenhorst aanvaardde het voorzitterschap met een rede, waarin hij allereerst een staatsrech telijke beschouwing hield over de aard van het voorzitterschap der Tweede Kamer. De voorzitter sprak verder onder meer de hoop uit, dat de uitbreiding der Kamer nog vóór de behandeling der Rijksbegroting haar beslag zal hebben. Dr. Kortenhorst vroeg ook nog de aandacht voor een meer nauwkeurige omschrijving van het amende mentsrecht van de Kamer. Hij dacht daarbij, maar niet uitsluitend, aan het staatsrechtelijk motief, waarom de minister van Financiën gemeend heeft een door de Kamer algemeen gewenste wijziging van het wetsont werp op de omzetbelasting te moeten terugnemen. Spr. maakte daarbij zijn voornemen kenbaar om het probleem „amendement of initatiefvoorstel" grondig met de senatoren te bestu deren. VIER GIRAFFEN VAN „BLLJDORP" PLOTSELING GESTORVEN. Diergaarde Blijdorp heeft een zeer ernstig verlies geleden. De vier giraf fen, die zij kort geleden had ontvan gen, zijn deze week aan een darm ziekte gestorven. Vermoedelijk heb ben bezoekers ondanks het verbod de dieren verkeerd voedsel toege stopt. De voorgangers van deze giraf fen zijn enige jaren geleden ev eens plotseling gestorven. woordde mede, dat zowel voor in beslagneming als voor vernietiging van de foto's een rechtsgrond ont breekt, aangezien het drukken en verspreiden van dergelijke fotokaar ten niet in gevolge enige wettelijke bepaling is verboden. Ook voor een algemeen verbod van alle organisaties van fascisten is geen wettelijke grondslag aanwezig. o Hierbij zij opgemerkt, aldus de mi- vankelijke weigering aan de opdracht I nister, dat in een rechtsstaat als Ne- heeft voldaan. Er werden 510 foto's derland een organisatie, hetzij van afgeleverd. fascisten, hetzij van andere extremis- Ten slotte deelt min. Mulderije (ten, slechts kan worden verboden die de gestelde vragen mede namens I overeenkomstig de bepalingen der de ministers Beel en Stikker ibeant-j wet. wegenwacht en ontdekkingen doen in een stuk natuur, waarbij practisch wordt gewezen op het gevaar van bosbranden. Men kan leren weven en vorm geven in de pottenbakkerij, de handigheid van zelfverdediging aanleren cn het nut van sparen in zien. Menigmaal zoekt de jeugd in va- cantietijd, wat ze eigenlijk niet kan vinden. In Wonderland is het aan wezig in de vorm van attracties, die ook de vacantie voor de stadsjeugd doorgaans verstoken van bezigheid in ruimer verband, aantrekkelijk maakt. De heer J- van Zuylen. de di recteur van Wonderland en Gouden Handen, heeft inderdaad de jeugd aangetrokken, vervuld van de uit spraak van een groot man, die ge zegd heeft: „De toekomst van de we reld is meer afhankelijk van de jeugd dan van de atoombom. De voorzitter van de Ned. Radio Unie, prof. dr. J. B. Kors, die tevens voorzitter is van de KRO, wijdt in de gids dezer omroepvereniging, welke deze week verschijnt, het hoofdartikel aan het heengaan van de heer Willem Vogt als directeur van de AVRO. „Met groot leedwezen", zo schrijft prof. Kors, „vernamen wij, dat de heer Willem Vogt, directeur van de AVRO, zich verplicht voelde als zo danig zijn ontslag te vragen bij deze omroeporganisatie. Wij hoopten nog, dat er een betere oplossing zo-u ge vonden worden in het conflict, dat hem tot deze stap noopte, doch de latere ontwikkeling, welke in snel tempo plaats greep, bracht de fatale zekerheid: de heer Vogt gaat heen. Dit betekent niet alleen, dat de heer Vogt zijn functie heeft neergelegd als directeur van de AVRO, doch ook, dat daarmede een eind kwam aan de vele werkzaamheden, die hij te vervullen had in de Ned. Radio Unie. Deze radio-pionier, een man van veelzijdige begaafdheid, die de AVRO groot gemaakt heeft en daarvoor een verbitterde strijd voerde tegen an dere radio-organisaties, die toch ook meenden het recht en, van levens beschouwelijk standpunt bezien, de plicht 'te hebben een eigen omroep op te bouwen, deze man 'beschikte over een onvermoeide werkkracht, welke hem nog tot op de dag van vandaag in staat stelde tot grote en grootse initiatieven. Hij moge zijn fouten hebben wie onzer heeft ze niet zijn taaie hardnekkigheid had toch ook de goede zijde een kracht te zijn om te zegevieren over moeilijkheden en tot stand te brengen, wat aan minder krachtige figuren niet gelukt zou zijn. Ik betreur dan ook dit heengaan als een groot en geweldig verlies voor de Ned. Radio Unie. Hij is tot het laatst voorvechter gebleven van zijn oude inzichten omtrent het radiobestel en daarmede onze tegen stander, doch hij was realist genoeg om het onvermijdbare te aanvaarden en zich er in te schikken en, al viel het hem niet altijd gemakkelijk, de algemene waardering van en de vriendschappelijke verhouding met al zijn collega's van de andere om roepen zijn een doorslaand bewijs, dat zijn ernstige wil tot samenwer king steeds zegevierde. Daarom wordt zijn heengaan door ons allen diep betreurd. Deze „vriend en vijand tevens" zoals Alberdingk Thym Da Costa toezong met zijn gezellige humor, zijn goed en gevoe lig hart, zijn grote eruditie en fijne beschaving, zal door ons ten zeerste gemist worden." ANT. ROELOFS TE GEMERT COMMANDEUR IN GREGORIUSORDE. De heer Ant. Roelofs, industrieel te Gemert, is benoemd tot Comman deur in de Orde van de H. Gregorius de Grote. Deze hoge onderscheiding is de heer Roelofs op de eerste plaats toegekend wegens zijn buitengewoon grote verdiensten voor verschillende bisdommen in missiegebieden en vervolgens voor zijn werk voor Kerk en kerkelijke instellingen en zijn ar beid op sociaal terrein en op het ge bied van onderwijs. Hij was o.a. de grote stuwkracht bij de stichting van de Mater Amabilisscholen. Vacantie beeld van deze tijd. Langs de straat en in de belang rijkste toeristencentra, ziet men het vacantiebeeld van Nederland, anno 1952. Het is een beeld van afgeno men koopkracht. Er is veel veranderd bij enkele ja ren geleden, toen er in de vacantie- rr'aanden zeer veel werd uitgegeven. Uit de informaties bleek ons, dat de voorkeur voor eenvoudige menu's toeneemt. Een langdurig verblijf in de hotels gaat meer en meer tot de uitzonderingen behoren. De midden klasse der pensions zal dit jaar met een flinke overcapaciteit zwoegen en ook de amusementsgelegenheden in de vacantiecentra vechten tegen da lende inkomsten. Vanzelfsprekend gaat men wel uit, n-.aar het verblijf bij familie en ken nissen neemt toe, de duur van de vacantie buitenshuis wordt veeal in gekort. Dit zijn de indrukken, die wij opdeden bij het onderzoek naar de verwachting van het vacantiesei- zoen 1952. Vooral de bedrijven die bij vacantie de middenstand huisves ten zijn niet erg optimistisch ge stemd, noch aan de kust, noch in Z Limburg of op de Veluwe. Zullen alle vacantiebedrijven een slechte zomer tegemoet gaan..? Die gedachte is zeker onjuist. Aan toch ten met bussen voor een dag of en kele dagen, zal dit jaar veel geld worden uitgegeven. Deze reizen moeten dikwijls een langer verblijf buiten de woonplaats vergoeden. Ook zullen al die gelegenheden, die er op gericht zijn, de tourist met krappe beurs van maaltijden en slaapgelegenheid te voorzien, dit jaar niet over belangstelling te klagen hebben. Bij de betere hotels in de grotere steden wordt evenmin ge klaagd. Zij vangen 'het grootste deel van de wassende stroom buitenlan ders op: uit België, Duitsland, Frank rijk en de V.S. Nederland is een land, dat om de prijsverhoudingen voor buitenlanders aantrekkelijk is, zoals ook wij, Ne derlanders, ook gewend zijn, bij onze vacantieplanning voor een buiten landse reis de prijsverhouding met de verschillende Europese landen te vergelijken. Is deze over het algemeen dalende vacantiemarkt 'n typisch Nederlands verschijnsel? Is het vacantiebeeld in andere landen optimistischer, wel varender? Aan de overkant" Het meest typische voorbeeld van een tegenstelling vinden we in de Ver. Staten, dat in de wereld nu be kend staat als een groot eiland van rijkdom tegenover een verarmd Eu ropa. Ook daar vinden we echter 'n gewijzigd vacantiebeeld bij enige ja ren geleden. Ook Truman's en Eisen hower's volgelingen hebben hun of fer m'oeten brengen aan de bewape ning, de dalende economische activi teit en de oorlog op Korea. Uit statistieken en publicaties, aangevuld met betrouwbare inlichtingen, krijgt men het volgende beeld van de Amerikaanse vacantieganger. Het blijkt, dat de Amerikaan even graag met vacantie gaat als wij. De meesten kunnen zich echter even min een tocht naar een ander we relddeel veroorloven als de gemid delde Nederlander. Al verdienen ze hun loon in dollars, het aantal be woners uit de nieuwe wereld dat de vacantie in een hotel doorbrengt, is ook zeer gering. De meesten verblij ven er ook om te overnachten. De statistiek wijst uit dat ongeveer 55 pet. van de Amerikaanse bevol king per jaar meer dan drie dagen op reis gaat en ongeveer 70 pre. van hen zijn genieters van hogere in komens, d.w.z., zij verdienen meer dan 5.000 dollars. Deze cijfers zijn niet gunstiger dan in Nederland. De vacantiespreiding die hier geen groot succes werd, kon evenmin ln Ame rika genade vinden in de ogen der vacantiegangers, die daar ook 's-zo- mers van hun vrije tijd willen ge nieten. De meeste inwonèrs van de V.S. blijven in het binnenland, al komen er nog zoveel Amerikanen naar Europa. Slechts ruim 6 1/2 pet. van de vacantiegangers verlaten de V.S., waarbij we natuurlijk moeten incalculeren, dat men in een zo uit gestrekt land niet gemakkelijk in verlegenheid raakt, aangaande de te bezoeken streek. De meesten van hen gaan naar Canada. Vermoedelijk zal er één op elke 350 Amerikaanse vacantiegangers Europa bezoeken, zodat het Amerikaanse tourisme in Europa zeker noe kan worden uitge breid. Fiets of auto Het grootste aantal Nederlandse touristen reist wel per fiets of brom fiets. In Amerika, waar de afstanden veel groter zijn, gaat viervijfde met een auto op reis. Men gaat ook m'et die auto naar zijn werk, zoals men hier per fiets gaat. Voor hen is dit dus niet de minste luxe. Het vlieg verkeer is in de V.S. wel meer ont wikkeld dan in ons werelddeel, rr/aar toch stapt slechts drie pet. van de vacantiegangers in een vliegtuig. Nu kan het vliegen, in Amerika wel goedkoper zijn dan we denken, maar het tarief is nog lang niet te verge lijken met dat van een tram. Onderweg naar de plaats van be stemming, gaan slechts vier van de tien Amerikanen naar een hotel, terwijl slechts twee van de tien tou risten hun vacantie geheel in een hotel doorbrengen. Deze cijfers lig gen dus overzee niet gunstiger dan in Nederland. Over het algemeen mag men con stateren, dat de uitgaven en verte ringen in het meest welvarend land ter wereld even pauwkeurig reage ren op het verloop van de conjunc tuur als in de oude verarmde wereld. Wel drukker In alle westerse landen ziet men niettemin een toenemen van het tou risme omdat het aantal vacantiegan gers jaarlijks toeneemt. Niet alleen door de bevolkingsvermeerdering, maar vooral omdat de werknemers meer en meer in de gelegenheid ko men, van een vacantie te genieten, Het sociale, massale tourisme heeft het luxe tourism'e vervangen. In Amerika stelden reeds in 1947 meer dan driemaal zoveel bedrijven als in 1937 hun personeel in staat, van een betaalde vacantie te genieten. Het seizoen 1952 wordt over het algemeen wel een druk seizoen. De verwachting is niet gericht op grote winsten voor de touristenindustrie. Er zijn grote verschuivingen, die pa rallel lopen met het economisch Idi- maat in de wereld, dat momenteel niet op een hausse is ingesteld. Er mag daarom voor niemand reden zijn tot pessimisme, maar het hotel-, restaurant- en amusementsbedrijf zal het vacantiepubliek in dit jaar m'oe ten bieden: maximum aan service, zoveel mogelijk genoegen, tegen de laagste prijs. Het is de vacantievraag van alle westelijke landen het rijke Amerika incluis.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5