Weer goed werk der Nederlandse renners in de Tour de France Nieuw record op militaire kampioenschappen Duke dit jaar geen wereldkampioen Cen laaetiyn DONDERDAG 17 JULI 1952 DE LEIDSE COURANT BL.Ar - PAGINA Wim van Est tweede, Henk Faanhof achtste Opni|uw hebben de Nederlanders een fraai succes behaald en het heeft maar weinig gescheeld of zij hadden een derde étappe-overwinning op hun raam gebracht. In de laatste kilometer toch kon Van Est net niet meer de kracht opbrengen om de vertwijfelde sprint van Vivier te weerstaan, nadat onze landgenoot het meeste werk had verzet bij de laatste uitlooppogingen, I oie tenslotte beslissend bleken te zijn. Intussen heeft de Brabander getoond, I cat hij altijd tot goede prestaties in staat is. Maar ook de 8e plaats van Henk Faanhof mag gezien worden. Vooral als men in aanmerking neemt, dat de I Amsterdamse Roosendaler in het begin van deze etappe met Van Breenen ten val kwam voor de zoveelste maal in deze tour en een vrij grote achterstand opliep. De andere Nederlanders hebben er een rustige dag van gemaakt en bleven voortdurend in het grote pe- loton. De etappe heeft zich geken merkt door een groot aantal kleine schermutselingen. De Italianen en Fransen waren echter voortdurend op hun hoede om' hun posities in het ploegenklassement te handhaven. Steeds werd dan ook een van de knech ten der Azurris uitgestuurd ibij de vele uitlooppogingen. In de grote groep bovendien kon men Coppi geregeld vooraan vinden om het tempo op te voeren als de vluchtelingen leken te gaan slagen. Met twee zware etappes in het vooruitzicht, was er echter weinig animo om de strijd tot het uiterste door te voeren. In het ploe genklassement zijn de Nederlanders weer dichter bij Spanje gekomen, LOTING OLYMPISCH VOETBAL- TOURNOOI Onder leiding van Arthur Drewry, heeft heden de loting voor de acht ste finales van het olympisch voet- baltournooi, plaats gevonden. De lo ting werd verricht door Erica von Frenckel, de dochter van de presi dent van het Fins organisatiecomité. De uitslag van de loting was als volgt: LuxemburgBrazilië, Polen Denemarken, JoegoslaviëRusland, TurkijeNederlandse Antillen, Oos tenrijkFinland, NoorwegenZwe den, DuitslandEgypte en Hongarije Italië. In de voorronde van het Olym pisch voetbaltournooi won Italië met 80 van de Verenigde Staten. Egyp te met 54 van Chili, Luxemburg met 53 na verlenging van Groot- Brittannië. Na de normale speeltijd was de stand 11. Met de rust had den de Britten een 10 voorsprong. HET HOCKEY-TOURNOOI. In de voorronde van het Olympisch hockeytournooi zijn de volgende wedstrijden gespeeld: Duitsland Polen 72, FrankrijkItalië 50. SPELEN VAN DRIJVER NOG STEEDS ONZEKER. Voor de eerste wedstrijd van het Nederlandse - hockey^elftal, morgen tegen Duitsland, is het meespelen van Han Drijver nog steeds onzeker. Na een onderzoek in het ziekenhuis I te Helsinki heeft de Togoon gisteren weer wat geoefend en zijn bevindin gen waren van dien aard, dat hij thans goede hoop heeft, tegen de Duitsers te kunnen aantreden. Ook Derckx en Boerstra zijn niet helemaal honderd procent. De eerste heeft last van een gevoelige dijspier, terwijl Boerstra een bloeduitstor ting aan een der tenen heeft. Ver zorger Vriesinga is er echter van overtuigd, dat het volledige Oranje team morgen fit en wel het veld van het velodrome zal kunnen betreden. SLIJKHUIS HEEFT GOEDE MOED. Toen de Nederlandse athletiek- jloeg gisteravond laat op het vlieg veld bij Helsinki uit de „Paulus Pot ter" stapte en de persfotografen Fanny BlankersKoen onder vuur namen, hebben wjj even een praatje gemaakt met Wim Slijkhuis. Hy ver telde ons, dat de blessure aan zijn beide Achillespezen nog niet waren genezen, maar bij de trainingsrond jes, die hij een paar dagen voor het vertrek naar Helsinki had gelopen, had hij geen hinder van de blessures ondervonden. „Ik hoop er het beste van", ver volgde de Trekvogelman, „maar het is jammer, dat de 1500 meter series kort na de 5.000 meter finale begin nen. Het zal er dus wel op uit draaien, dat ik alleen de vijfduizend loop". maar zij zullen in de zware berg etappe LimogesClermont Ferrand, waarin de Spanjaarden zich waar schijnlijk weer van hun beste en sterkste kant laten zien, een bijzon dere prestatie moeten verrichten, niet verder achter te geraken. Al met al, moet men toch bewondering heb ben voor de Nederlandse jongens, die nog altijd met een volledige ploeg in de ronde zitten. De premie voor de meest strijdlus tige renner werd toegekend aan De- caux met 6 stemmen tegen 2 voor Renaud, 2 voor Vivier, 1 voor Giguet en 1 voor onze landgenoot Van Est. De premies voor de koelbloedigste en ongelukkigste renners zijn toege kend, respectievelijk aan de Frans man Giguet en de Noord Afrikaan Soler, die tegen het einde van de etappe is gevallen. HOE DE STRIJD VERLIEP De Allee de Tourny te Bordeaux, was om acht uur in de ochtend de verzamelplaats voor de supporters, die hun favorieten voor de start van de twintigste etappe, Bordeaux—Limo ges, over een afstand van 228 kir.., kwamen aanmoedigen. De weersomstandigheden waren zeer gunstig, toen de 78 overgebleven renners zich door de stad naar de Avenue Thiers begaven, waar om 9.40 de officiële start was. De zon overgoot-de wijnstad met haar ver warmende stralen, maar het was niet al te heet. Na de rustige etappe PauBor deaux was het te verwachten, dat er liefhebbers zouden zijn om bun plaatsen in het algemeen klassement te verbeteren, alvorens de laatste grote slag zal vallen. Direct na de start dan ook trachtte de Fransman Lauredi weg te lopen, maar hij moest dit pogen staken, omdat het peloton zoveel waaghalzerij in de vroege ochtend niet toestond. Even verder tro'k de Fransman Remy er tussenuit met de Italiaan Corrieri aan zijn wiel. Teissoire snel de zijn landgenoot te hulp maar ook hem werd door de Italiaanse leiders een knecht achterna gestuurd name lijk Milano. Onder leiding van de twee Fran sen vergrootte dit viertal geleidelijk aan de voorsprong en bij Beychac (11 km.) lagen zij reeds 45 seconden op het grote peloton voor, dat door Coppi zelf werd aangevoerd. Enige kilometers verder bedroeg de voor sprong nog maar 30 seconden op het jagende peloton. Bij Arveyres (21 km.) kwamen de vluchtelingen voor een gesloten overweg, maar gelukkig was er een voetgangerstunnel, die hun niet veel oponthoud bezorgde. Toen het grote peloton daar echter arriveerde ontstond er een grote ver warring en opstopping, waarvan een zestal renners onder wie Bartali, Bonnaventure en de Belgen De Cock Close gebuik maakten om alleen verder te gaan. Steeds wijzigde zich nu de situatie. Bij de vliegende con trole te Libourne (26 km.) lagen tien renners op kop, op 100 meter ge volgd door een groep geleid door de Italiaan Pezzi en op 200 meter weer een groep, waarbij zich Coppi be vond. Kort daarna kwam de aanslui ting tussen deze groepen tot stand. Nu begonnen opnieuw uitlooppogin gen. Eerst was het de Fransman Rolland, die er in zijn eentje tussen uit wilde gaan. De Italianen verijdel den deze poging en lieten voorlopig niemand ontsnappen. Door deze schermutselingen was het tempo da nig opgevoerd en na 50 km. hadden de renners tien minuten voorsprong op het tijdschema. Te Mussidan (80 km.) kwam het peloton weer voor een gesloten overweg en Decaux, Giguet, Bianohi en Vivier maakten hiervan gebruik om te ontsnappen. Bij de vliegende controle in deze plaats volgde het peloton op 400 me ter, aangevoerd door De Hertog en Coppi. In de kop was geen samen werking en bij Neuvic (91 km.) wa ren de uitlopers weer in de grote groep opgenomen. Dekkers op de eendenjacht. Met enige achterstand op het pe loton volgden enkele renners onder wie onze landgenoot Dekkers, Gela- bert, Deledda en Martini, die jacht hadden gemaakt op jonge eenden blijkbaar verwachtten zij zo vroeg nog niet de beslissende slag. Faan hof en Van Breenen waren bij Be- nevent gevallen en kwamen met een grotere achterstand door. Bij de verzorging te Perigneux (115 km.) waren Faanhof, Van Bree nen en Deledda weer bijgekomen en had het peloton nog maar één minuut voorsprong op het tijdschema. Tot nog toe had de rit niet veel moeilijkheden opgeleverd. Die kwa men nu pas, zij het dan in geringe mate. Tijdens het bestijgen van een hoogte van 411 meter slaagden en kelen erin, uit het peloton weg te lopen. Het eerst ging Giguet van Zuid Oost Frankrijk, gevolgd door de Italiaan Magni en de Parij zenaar Decaux. Zij passeerden de vliegende controle te Thiviers (152 km.) met 30 seconden voorsprong op de groep, die alle krachten inspande om bij te komen. De Belg Van Ende, de Neder lander Van Est en de Fransman Remy demarreerden en konden zich by de vluchtelingen voegen, die by Coquille, 60 km. voor de finish, 300 meter voor het peloton reden, dat aangevoerd werd door Lazarides. Het tempo ging snel omhoog, want Robic en Ockers in de groep zagen hun klasseringen in gevaar komen door de vlucht van Magni en gaven al wat zij konden om de achterstand te ver kleinen. De kop werd deze jacht te machtig en achtereenvolgens lieten Van Ende en Remy zich terugvallen. Remy deed nog een vertwijfelde poging zijn gun stige positie te herwinnen en slaagde daar zowaar in. 40 kilometer voor Limoges was de voorsprong van de vijf leiders ge slonken tot honderd meter en Magni en Giguet, die hun kansen te niet ge daan zagën, lieten zich door de groep opnemen. De Parij zenaars Renaud en Decaux zagen toen hun kans en sa men met de regionaal Vivier en Van Est namen zij een kleine voorsprong. De leiders in het algemeen klasse ment waren tevreden en lieten dit viertal gaan. Hun posities liepen bij deze vlucht immers geen gevaar. De kopgroep wist dan ook gaandeweg 5e voorsprong te vergroten en toen het stadion van Beaublanc in zicht kwam, waar op de sintelbaan de eind streep lag, bedroeg het verschil vier minuten. Vivier, die al enige malen in deze tour inder eindsprint een etappe-overwinjijng had. verspeeld,, nam nu geen risico, rukte zich fos en ging met 6 seconden voorsprong op onze landgenoot Van Est als eerste over de eindstreep. De Belg Ockers won de sprint van het grote peloton. UITSLAG EN KLASSEMENTEN. Het klassement van de 20e etappe BordeauxLimoges (228 km.) luidt: 1. Vivier (W.Z.W. Fr.) 6!31.48; 2. Van Est (Ned.) 6.32.24; 3. Decaux (Parijs) z.t.; 4. Renaud (Parijs) z.t.; 5. Kebaily (N. Afr.) 6.35.41; 6. Ockers (Belg.) 6.35.49; 7. Goldschmidt (Lux.) z.t.; 9. Rosseel (Belg.) z.t.; 10. Massip (Sp.) z.t.; 11. Weilenmann (Zwits.) z.t.; 12. Nolten (Ned.) z.t.; 13. Het grote peloton, waarbij onze landge noten Wagtmans, Van Breenen, Voor- ting, Dekkers, Roks en Coppi (It.), De Hertog (Begl.), Robic (Fr.), Bar tali (It.), Lauredi (Fr.), Close (Belg.), Geminiani (Fr.) en Dotto (Fr.) allen in dezelfde tijd als Ockers. Algemeen klassement: 1. Coppi 129.09.20; 2. Ockers 129.36.21; 3. Ro bic 129.39.57; 4. Ruiz 129.40.09: 5. Bar tali 129.42.09; 6. Close; 7. Dotto; 8. Magni; 9. De Hertog; 10. Carrea; 11. Gelabert 12. Geminiani; 13. Weilen mann; 14. Van Ede; 15. Nolten; 130.34.52; 17. Van Est 130.47.47; 20. Voorting 130.59.25; 24. Wagtmans 131.11.30: 51 Roks 132.15.07; 60. Dek kers 132.34.28; 68. Van Breenen 132.59.01; 76. Faanhof 134.07.36. Ploegen klassement 1. Italië 387.43.21; 2. Frankrijk 387.55.49; 3. België 388.21.16; 4. Spanje 390.07.41; 5. Nederland 390.15.07; 6. Z.O. Frankrijk 391.25.40 7. N.O.C. Frankrijk 391.59.56; 8. W.Z.W. Frank rijk 392.54.26; 9. Parijs 393.24.45; 10. Zwitserland 393.54.55; 11. Noo Afrika 394.24.21. HULDIGING NED. TOUR DE FRANCE PLOEG. Ongeacht de verdere prestatie van de Nederlandse renners in de Ronde van Frankrijk zal de Nederlandse tour-ploeg op 31 Juli a.s. tijdens de in het olympisch stadion te Amster dam te houden Nederlandse wieler kampioenschappen worden gehuldigd. Met betrekking tot de wielerwed strijden voor profs (Ned. deelnemers aan de Tour de France) en amateurs op Zaterdag 26 Juli te Alphen aan den Rijn vernemen we nog nader, dat het gemeentebestuur inmiddels ver gunning hiertoe heeft verleend en 't heeft goedgevonden, dat het parcours wordt uitgezet in het complex „Na bij" aan de Lage Zijde, in de omge ving van de nieuwe huishoudschool, Vondelstraat, Toussaintplein enz. Het parcours zal ongeveer 1250 meter be dragen. Zowel de organisatoren als het gemeentebestuur houden reke ning met een stroom van bezoekers die per auto komen. Ten gerieve van hen zal voor een geschikt parkeer terrein worden gezorgd terwijl extra verkeersmaatregelen worden over wogen om de grote toeloop zo moge lijk buiten het centrum om te laten toe en afvloeien. AUTOMOBILISME FRAAIE PRESTATIE VAN GATSONIDES Van de 88 te Marseille gestarte equipes onder wie vier Nederlandse teams voor de Alpenrallye, een mon sterrit over een afstand van 3.300 km, zijn slechts 11 equipes zonder strafpunten te Cannes, het eindpunt, gearriveerd. Onze landgenoot Gatsonides, die met een Jaguar reed, behoorde tot degenen, die Cannes strafpuntenloos bereikten. Hij was zelfs de enige van de Nederlanders, die deze zware rallye heeft uitgereden. Voor deze fraaie prestatie kreeg hij de Alpen beker, terwijl hij in zijn klasse (bo ven 3 liter) winnaar werd. De an dere equipes mevr. van Puyenbroek, de heer van Puyenbroek, die beiden afzonderlijk reden, en de heer Roe- loffzen, staakten de strijd. De rallye werd na de rem- en ac- celeratieproef door het Engelse echt paar, de heer en mevrouw Appleyard met Jaguar gewonnen. Gisteren werden in de Leidse Hout de nationale militaire athletiekkam- pioenschappen van Nederland ver werkt, voor welke wedstrijden meer dan 300 athleten waren ingeschre ven van landmacht, luchtmacht en vloot. Van de zijde van militairen en pu bliek bestond grote belangstelling en ^•schillende autoriteiten woonden Se wedstrijden geheel by of gedeel telijk. Onder hen zagen we generaal Baretta van de luchtmachtstaf uit Scheveningen, kolonel Vis. chef staf van de inspecteur generaal der Kon. Landmacht, brigade generaal Port- heine, hoofd van de afdeling oplei ding van de inspecteur-generaal, overste, baron van IJsselmuden van de luchtmacht op Ypenburg, overste Van Rijn, hoofd O.S. en O. der Kon. Marine en kapt. ter zee Lagas. Er werd uitstekende wedstrijd sport te zien gegeven, waarbij de 400 meter de kroon spande. Hier im mers slaagde W. Parlevliet, van de Artillerieschool te Breda, erin, een nieuw militair record te vestigen met een tijd van 59,2 sec. Het oude record stond op naam van H. J. Kooi, in 1947 bij de internationale militaire kampioenschappen te Berlijn geves tigd. De kampioenschappen werden als volgt behaald: 100 m.: 1. Sld. B. Holst, Luchtmacht Kamp van Zeist, 10,9 sec. 200 m: 1. Sld. B. Holst, Luchtmacht Kamp van Zeist. 23,2 sec. 400 m.: 1. 2e Lnt. A. de Jong, Off. Kaderschool LM Breda. 51,8 sec. 800 m.: 1. Ie Lnt. E. G. Soomer, S.R.O.I., Eremlo, 2.02.9. 1500 ir?.: 1. Sgt. J. Govers, Off. Ka derschool L. M., Breda, 4.14,2. 5000 m.: 1. Sgt. E. Roffel, Regt. J. W. Friso, Assen, 16.03. 110 m. horden: 1. ARO W. Parle vliet, Art. school, Breda. 15,6 400 m. horden: 1. ARO W. Parle vliet, Art. school, Breda, 59,a (Nieuw mil. record). 4 X 100 m, estafette: 1. Prinses Irene, Zuid Laren. 48.4. 4 x 400 m. estafette: 1. Koninklijke Marine, 3.41, Verspringen: 1. ARO W. Parlevliet Art. school, Breda, 6.56 m. Hoogspringen: 1. Huz. J. Hendrikx, 3-3 Bat. zw. tanks, 't Harde, 1.70 m. Polstokhoogspringen: 1. Sld. J. Nam, Vliegbasis Gilze Rijen, 3.20 m. Hinkstapsprong: 1. Hm. A. de Jong, 2e Div. Kon. Mareoh., Maastricht, 13.52 m. Discuswerpen: 1. Mam. I. J. Rebel, Willemsoord, Den Helder, 44.99,5 m. Kogelstoten: 1. Marn. I. J. Rebel, Wachtschip Willemsoord Den Helder, 13.30 m. Speerwerpen: 1. Vdg. J. Fikkert, 323e bat. BIOG, Wittenberg, 61.68 nr. MOTORSPORT De Britse motorcoureur Geoffrey Duke zal Zondag 20 Juli niet kunnen deelnemen aan de Grote Pry's van Duitsland op het Solitude-circuit en zal voorts evenmin kunnen uitkomen in de wedstrijden om de. Grote Prijs van Ulster, die op 15 Augustus wor den gehouden, aldiu de dokter, die hem in het ziekenhuis te Schotten behandelt. Dit betekent, dat hij dit jaar geen wereldkampioen kan wor den. Toen Duke deze mededeling kreeg zei hij: „Slechts door een won der zal ik nog wereldkampioen kun nen blijven, maar ik zal in ieder ge val trachten het volgend jaar weer op de titel beslag te leggen." NEDERLANDS SUCCES IN RALLYE NAAR MADRID Een groep van 15 motorrijders, le den van de KNMV, is er in geslaagd de eerste prijs te winnen in de ral lye van de „Federation Internatio nale Motorcycliste" naar Madrid, de traditionele rallye der Internationale Motorrijders Fedefatie. Deze eerste prijs bestaat uit' de grote zilveren FIM-trophee, welke thans voor de vierde maal in het bezit van de KNMV is gekomen. Diverse landen hebben aan de rallye deelgenomen. UITVAART LOUS VAN RIJSWIJK Onder grote belangstelling heeft gistermorgen in de kerk van de pa rochie van „de Heilige Petrus en Paulus" te Leidschendarr. de uitvaart plaats gehad, van de Vrijdag j.l. op de Schottenring in Duitsland om het leven gekomen motorrenner, Lous van Rijswijk. Toen de kist met het stoffelijk overschot, die met de Nederlandse driekleur was gedekt, de kerk werd binnengedragen, speelde het orgel 't eerste en het zesde couplet van het Wilhebmis. Enige honderden motorrijders volg den, na de plechtige Requiemmis, de lijkwagen, die geflankeerd was door een aantal naaste vrienden van Van Rijswijk, onder wie Steman, Knij- nenburg. Boef, Simons, dr Fokke Bosch, Bosman en Maltha. Voorts hadden zeer veel belangstellenden zich langs de weg gesohaard om on ze landgenoot een laatste groet te brengen. Tientallen bloemstukken uit binnen- en buitenland dekten de baar. terwijl op het kerkhof de druk te zo groot was, dat velen geen plaats konden vinden. De voorzitter van de K.N.M.V., de heer N. Rooden- burg, de voorzitter van de Duitse Motorbond, Emil Vorster en de voor zitter van de centrale sportcommissie van de K.N.M.V., de heer G. Joh. Bruinsma, spraken aan de groeve een afscheidswoord. GYMNASTIEK NIEUW BRUNHILDE Gisteravond nam Nieuw-Brunhilde in intieme kring afscheid van haar leidster, mej. A. C. M. Qrt, die door drukke werkzaamheden haar func tie als leidster van de vereniging moet neerleggen. De presidente mevr. M. v. DorstenHoogendoorn sprak haar in korte woorden toe, waarin zij haar dank uitbracht voor het vele werk, dat mej. Ort in de drie jaren aan Nieuw-Brunhilde verbonden, voor de vereniging heeft gedaan. Tevens memoreerde zij de prettige samenwerking, die altijd tussen be stuur en leidster heeft bestaan. Uit waardering voor de jarenlange sa menwerking werd haar het erelid maatschap der vereniging aangebo den, waarbij haar 't hieraan verbon den gouden speldje werd overhan digd. Namens de leden werd mej. Ort een blijvend aandenken aange boden. Hierna sprak mej. Ort enige woorden van dank. WATERPOLO WEDSTRIJDEN TE ALPHEN Hoewel de verwachting was, dat Woensdagavond in het Alphens Zwembad een belangrijke thuiswed strijd te zien zou zijn tussen A.Z.C. en Gouwe uit Waddinxveen. werden de vele bezoekers teleurgesteld. De aangewezen scheidsrechter liet ver stek gaan. De bezoekende club wil de niet spelen o.l.v. de heer v. Aalst uit Bodegraven met het gevolg, dat een vriendschappelijke partij polo werd gespeeld. De Gouwe won met 31. Vooraf speelde AZC I (dames) tegen Gouwe II (dames) een vrij goede ontmoeting. De AZC-dames bleken over de gehele linie sterker en namen weldra door goede doel punten van Suzan v. d. Berg een 20 voorsprong. Kort voor de rust zag de midvoor van de Gouwe-damcs kans om tegen te scoren, door slecht weg werken in de achterhoede. Na de hervatting zag men hetzelfde spel- beeld. Nadat Suzan v. d. Berg de stand op 31 gebracht had was het Janny Bijleveld, die de voorsprong tot 4—1 verhoogde. AZ.C. adspirantenGouwe adspi- ranten 1—6. SCHAKEN HET TOURNOOI TE ZURICH In de vijfde ronde van het schaak- tournooi te Zurich heeft dr. Euwe in een Siciliaanse partij tegen de Zwitser Ehrat een overwinning be haald. De Zwitser verzwakte de da mevleugel en gaf Euwe de gelegen heid eerst een pion te nemen en daarna de kwaliteit te winnen. Aetherklanken VRIJDAG. Televesie programma. VARA: 20.15—21.45: 1. Telenews; 2. Weeroverzicht. 3. „Uit het land van de Poeszta's"; 4. „Met deze handen", film; 5. Cabaret. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VP RO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00 24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.18 Gram. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gram, 8.50 Voor de huisvrouw. 9.05 Gram. (9.359.40 Waterstanden). VPRO: 10.00 „Thuis", causerie. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 10.40 Sopraan en piano. 11.00 Radio feuilleton. 11.20 Gram. 11.35 Orgel spel. AVRO: 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram. 13.20 Orkestconcert. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Gram. (Pl.m. 15.00 15.20 Voordracht). VARA: 16.00 Haarlemse Orkestvereniging, koor en solisten. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Pianoduo. 17.15 Muzikale causerie met illustraties. 17.50 De Ronde van PYankrijk. 18.00 Nieuws. 18.15 Feli citaties. 18.45 „Denk om de bocht". 19.00 Gram. 19,15 Prijzenpraatje. VPRO: 19.30 „Vroomheid die moest buiten staan", causerie. 19.45 „Op bezoek bij anderen", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Gram. 20.30 „Europa één", causerie. 20.40 „Van vreemde bodem", cause rie. VARA: 21.00 Gevarieerd pro gramma. 21.25 Lichte muziek. 21.55 Buitenlands overzicht. 22.10 Gram. VPRO: 22.40 „Vandaag", causerie. 22.45 Avond wijding. VARA: 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Kamerorkest. HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gram. 7.45 Morgen gebed en Liturgische Kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Maas trichts Stedelijk Orkest en solist. 10.20 Metropole Orkest. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuin bouwmededelingen. 12.33 Salonorkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek-nieuws. 13.20 Militaire cau serie. 13.25 Gram. 13.45 Voor de huis vrouw. 14.00 Strijkkwaret. 14.30 Or kestconcert. 15.15 KRO-Kaleidoscoop. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Gram. 17.25 Olympische Spelen. 18.15 Nieuws. 18.30 Gram. 18.40 „De Uitkijkpost", causerie. 18.50 Lichte muziek. 19.05 Militaire cause rie. 19.15 Regeringsuitzending: „Ver klaring en Toelichting". 19.35 Politie- kapel. 19.52 Actualiteiten. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.08 „Hei ligen gaan naar de Hel". 20.18 Om roeporkest, koor en solisten. 21.00 Brabants halfuur. 21.30 Amusements muziek. 21.55 „Zeg, heb je nog nooit van Kajotters gehoord?", klankbeeld. 22.15 Franse muziek. 22.45 „Het Christelyk Oosten", causerie. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. RAAKT ZOEK DOOR WILLY WATERMAN EERSTE HOOFDSTUK. Aan boord van de „City of New Orleans", op weg van New Orleans, U.S.A. naar Tampico in Mexico, was het uur van het diner aangebroken. Beneden, in de eetzaal, overstemden de eerste klanken van de iband het doffe gezoem der scheepsmachines, terwijl de passagiers begonnen tin nen te stromen. De in de avondzon rood glanzende dekken lagen zo goed als verlaten. Op de brug wandelde de officier van de wacht, de laatste zonnestralen schitterend in het goud op zijn smet teloos witte uniform. Boven hem werd de hemel langzaam violet. De enige personen op het dek zelf wa ren enkele matrozen, die met bezems en zwabbers in de weer waren en nu en dan de rust verbraken met een uitroep of een plotseling gelach. I Over de achterrailing, een eindje van elkaar, leunden twee passagiers. Een van hen zoog aan een pijp en bekeek de zon, die langzaam daalde naar de wazige horizon van water, met wrevelige blik. Die wrevelige blik lag op Peter Regan's gelaat sinds het ogenblik dat de „City of New Oiüeans" goed en wel de haven van New Orleans had verlaten en had de bevreemding opgewekt van moeders met huwbare dochters, want in hun ogen had, van alle passagiers, die op dat ogenblik aan boord van de mailboot over de Golf van Mexico gleden, juist Peter Regan wel aller minst reden, de zon een wrevelige blik te schenken. Die wreveligheid was trouwens niet de schuld van Peter, doch van wijlen diens vader. De oude Regan liet, toen hy als weduwnaar in zyn zestiencylinderauto zijn leven op deze aarde beëindigde als direct ge volg van zyn weddenschap, op het strand van Miami meer dan honderd mijl te kunnen halen, aan zijn enige, jiKst tweeentwintig geworden zoon de ronde som van vier millioen dol lar na. Vier millioen dollar is geen over dreven fortuin, maar het is een be drag, dat de ongelukkige eigenaar er van in staat stelt, precies te doen en te laten wat hij verkiest, zolang hij tenminste niet met alle geweld zijn geld over de balk smijt, door de staatsschuld van zijn vaderland te willen afdoen, de Noordpool te ont ginnen of in het huwelijk te treden. Dergelijke ambities had Peter Re gan er nooit op na gehouden, maar hij had wel de meest zotte dingen gedaan, die een jongeman van zijn leeftijd in staat is uit te halen, en hij had die zotte dingen met overtui ging gedaan Het lange dek van de mailboot glansde goud in de ondergaande zon en Peter staarde er een tijdlang pein zend overheen. Hij voelde zich aller bedroevendst eenzaam. Het is nu eenmaal een feit, dat de inspiratie voor het uithalen van grappen en het op touw zetten van zonderlinge on dernemingen steeds en uitsluitend over ons komt in daarvoor geschikt gezelschap. Sinds enkele dagen was Peter er zich pijnlijk van bewust, dat een dergelijk gezelschap aan boord van de „New Orleans" verre te zoe ken was. Peter voelde zich zeer eenzaam, stak zijn handen diep in zijn broek zakken en vervloekte somber het min waar in hij op het idee was gekomen, zich in te schepen naar Mexico. Flo rida was hem gaan vervelen en een losse opmerking van een van zijn vrienden had hem op de gedachte gebracht, dat er misschien in Mexico iets te beleven viel. Met afschuw liet hij de lieden aan boord de revue passeren en gromde; zelfs een mummie zou zich in een dergelijk gezelschap dodelijk ver veeld hebben. Toen schrok hij uit zyn gepeins op dqor het gevoel, dat er iemand naar hem keek. Hij wendde zyn hoofd om en ving de blik op van de jonge man, die een tiental meters verder tegen de railing leunde en hem blijkbaar al die tijd opmerkzaam had gadege slagen. Op het ogenblik, dat Peter zijn hoofd naar de ander keerde, schrok deze op en deed aarzelend 'n pas naar voren. Hij was even lang als Peter en bijna zo bruin en dat gebruinde gelaat kwam Peter bekend voor. Hij had die kerel vroeger ge kendwie was dat toch? „Ouwe Reganl" riep toen de ander uit, deed enkele enorme passen en gaf een daverende klap op Peter's schouder. „Jij, idioot, waar heb jij al die jaren gezeten?" - Tegelijk met de herkenning voelde Peter een schok van vreugde; het lot had hem dan ten slotte toch niet in de steek gelaten. Hier was zijn wapen broeder, uit de tijden, dat ze nog sa men op college waren, en samen benzine poften voor hun wrakke auto-tje. ,Clim!" juichte Peter, „ouwe Clim Perroney! Wat een geluk, op dit schip eindelijk een levend wezen te vindenHoe staat het leven?" Glim grijnsde breed. „Alles prachtig Zeg, laten we beneden een borrel gaan drinken, de bar zal wel zowat verlaten zijn, dan kunnen we ongestoord onze doopce len lichten, wel wel, wat is onze kleine Peter groot geworden!" Ben jij je melktanden al kwijt?" informeerde Peter, toen ze de statie trap afdaalden en de bijna verlaten bar betraden. „Je treft het, ze heb ben hier lekkere grenadine, onscha delijk voor tere hersentjes!" „Ik moet erkennen," zuchtte Clim droevig, „dat jij heel wat op me vóór hebt, jouw turfmolm kan natuurlijk overal tegen. Whisky-grapefruit." Regan noemde hetzelfde en bezag de ander vol belangstelling. „Wat voer jij tegenwoordig uit? In de zaak van de oude heer?" Clim schudde het hoofd. „Niet meer." Peter keek ongelovig. „Wat? Herrie gehad met de oude, 'heer, en van thuis weggegaan?" Clim schudde weer het hoofd. „Mijn vader is al sinds vijf jaar overleden; plotselinge hartaanval. Nou, toen kreeg ik de hele zaak." Peter hield op met het aansteken van zyn cigaret en keek verrast, „Die grote rubberfabrieken van Perroney? Die waren toch van jou vader en dus daarna van jou? Waar zijn ze nou dan?" „Weg," antwoordde Clim en stak zyn neus in het glas. Peter hapte. „Weg? Hoe weggegapt, afge brand, in de lucht gevlogen?" „Opgcfoven," zei Clim en zette zyn lege glas neer. Er viel een korte stilte, waarin Clim peinzend staarde naar de bar man, die cooktails mixte, en waarin Peter tot de ontdekking kwam, dat er blijkbaar onder de bewoners van de United States nog wel enkele wa ren die zijn eigen record met stuk ken klopten. Een tijdlang zei hij niets, dan fluisterde hij vol ontzag: „Zeg, die rubfcerfabriekjes van jou, waren die niet om en bij de drie mil lioen waard?" (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1952 | | pagina 9