President Robert geeft 'n verklaring waarin hij veel praat en weinig zegt Gerrit de Stotteraar door oude zieke man aangevallen De akkerbouw-gewassen Raadslid zakte achterover in zijn stoel Bewoners van Haarlemmermeer vierden het honderdjarig bestaan van hun polder Jachtfeest was een hoogtepunt DONDERDAG 17 JULI 1952 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 HET JACHT VAART VOORT Een droge bron van inkomsten Het geheimzinnige jacht „Presi dent Robert" blijft in zijn schijnbaar doelloze vaart de aandacht trekken en de nieuwsgierigheid prikkelen. De heer Ros, die met zijn fam. het schip in Casablanca verlaten heeft en per lijnboot Maandag in Duinkerken aan kwam, gaf een verklaring (welke wij Dinsdag j.l. publiceerden) waar in vele hiaten aanwezig waren, en het onderhoud,- dat een journalist van het Alg. Dagblad met de „ex ploitant-directeur" van de „President Robert" te Casablanca heeft gehad, is nu ook niet bepaald geschikt, om alle sensatie-verhalen de kop in te drukken. De journalist bezocht het jacht naar aanleiding van de verklaring van de heer Ros, hier in Europa af gelegd en alhoewel de gastheer zeer vriendelijk en voorkomend was, kan men zich toch niet aan de indruk onttrekken, dat in zijn verklaring een verkapt dreigement aan het adres van dhr Ros schuilt. Nadat „de Presi dent" gevraagd was naar zijn me ning omtrent het vertrek van de fam. Ros, beweerde hij, dat de fam. Ros zich verbonden had gedurende vijf jaar aan boord te zullen blijven en dat zij deze overeenkomst niet nogekomen waren. Op de vraag, hoe de afspraken dan luidden, die met de heer Ros gemaakt waren, kwam het min of meer onverwachte ant woord: „Daar wensen wij geen inlichtin gen over te geven zolang wij niet weten wat de heer Ros eventueel van plan is tegen ons te onderne men. Wij willen de heer Ros niet in moeilijkheden brengen, valt hij ons echter aan, dan zullen wij ons weten te verdedigen". De heer Ros zou bij het begin van de reis, nu achttien maanden geleden, een garantiebedrag betaald hebben, dat berekend was voor vijf jaar. Nog een tweede familie zal het jacht verlaten en „de President" be tuigde hierover zijn spijt, evenals hij reeds eerder zijn spijt betuigd had over het vertrek van de fam. Ros. Men zou uit Nederland weggetrok ken zijn uit angst voor de Russen, maar men hoopt in de toekomst weer in Nederland terug te kunnen keren. Hierna volgde een vraaggesprek over de financiering van het avon tuur. De inlichtingen hierover wa len uiterst spaarzaam, vaag en kwa men hierop neer, dat men een „ship- ping-agency" (bevrachtingsïranloor) in de hoofdstad van het Zuid-Afri kaanse staatje Liberia onderhield. Nu is dit plaatsje, Monrovia,.niet zo heel erg groot cn een onderzoek in dit stadje ingesteld, heeft inmiddels aangetoond, dat een duister villaatje in een klein straatje een kamertje rijk is, waarin een kantoor van „Pre sident Robert" moet zijn gevestigd. Maar zelfs in dat kleine stadje wist niemand iets te vertellen omtrent de werkzaamheden van het kantoortje. „President Robert" zelf is royaler, wanneer hij over zijn zaken spreekt. Op de vraag, waarmee hij dan goe deren vervoert (men kan toch moei lijk voorstellen, dat het luxe jachtje vol met mensen ook nog dienst doet als vrachtschip) volgt een ontwij kend antwoord, maar van de aan- KERSENCAMPAGNE OVER HET ALGEMEEN GOED. Hoewel in het begin van de kersen- campagne in de Betuwe, tengevol ge van regen en wind, een korte ker sentijd werd verwacht, zijn de re sultaten erg meegevallen. Hierbij is, zoals begrijpelijk, natuurlijk geen rekening gehouden met de percelen, die door de hagel ernstig te lijden hebben gehad. Van de oogst van deze bomen kwam practisch niets terecht. Met uitzondering van enige dagen, hebben de prijzen van de kersen zich op een behoorlijk niveau gehand haafd. Vooral voor de volgers, zwar te- en wijnkersen werden flinke prij zen gemaakt. van mr. van Amersfoordt, die AALSCHOLVER ZAG STOK VOOR een mooie en veelbelovende PALING AANloopbaan als advocaat in Am- Enkele toeristen merkten gisteren i sterdam liet lopen, om zich deelhouders vertelt „de president", dat zij verspreid zijn over de gehele wereld en groot in aantal zijn. Dan belandt het gesprek bij de no taris Quaedvlieg. De notaris is volgens „de president" niet aan boord, maar neemt een zeer voorna me plaats in onder de opvarenden. Toen de journalist vroeg, of hij een onderhoud onder vier ogen mocht hebben met andere opvarenden werd hem dit grif toegezegd, maar men hield hem zo bezig, dat er niets van kwam. Ook de volgende dag, toen de man terugkeerde werd het hem opvarenden te spreken. Inmiddels is het duistere geval donkerder geworden dan ooit. Om trent het reisdoel wenste men geen inlichtingen te verschaffen. Wel kwam in de loop van het gesprek vast te staan, dat het oorspronkelijke reisdoel Monrovia was, maar waar om men dit plaatsje dan tet nu toe nog nooit bereikt heeft, blijft een raadsel. Ook omtrent de volgende pleisterplaats bleef men in het vage. „De president" heeft zich tijdens het onderhoud doen kennen als een on derhoudend man, die veel praat en weinig zegt en hetgeen, dat hfj zegt, zo weet te formuleren, dat men wei nig meer weet, dan toen men hem onmogelijk gemaakt met een der nog niet gesproken had. Weer ingebroken - weer in de cel Nauwelijks een half jaar heeft de beruchte Amsterdamse inbreker, die men Gerrit de Stotteraar pleegt te noemen, van zijn voorwaardelijke vrijheid genoten. Op zijn verjaardag 20 Januari werd hij vrij gelaten en aanvankelijk meende men, dat hij zijn inbrekersberoep vaarwel had gezegd. Gistermiddag echter is hij opnieuw door de politie gegrepen en in verzekerde bewaring gesteld. De 32-jarige Blom, zoals hij op de Burgerlijke Stand heet, sloop gister middag behoedzaam een woning aan do Commelinstraat binnen, doch be merkte niet, dat er in de huiskamer een oude zieke man op de divan lag- Overtuigd geheel alleen te zijn, on derzocht Gerrit het buffet, waarin hij een horloge vond, dat direct in zijn zak verdween. Op dat moment bemerkte de grijs aard, dat de zaak niet pluis was. Aanvankelijk dacht hij, dat zijn zwager binnengekomen was, maar toen hij tot de ontdekking kwam, dat er een inbreker aan het werk was, stapte hij van de divan af en bewerkte Gerrit met een melkfles. De inbreker vluchtte het dak op, maar vond geen goede schuilplaats, zodat hij terugkeerde naar een zol derkamer, waar hij zich achter.een stoel verschool. Hier vond hem de politie, die door omwonenden was gewaarschuwd, en die met een groot aantal manschappen verscheen. Om geen risico te lopen, werd Ger rit in de boeien geslagen, zijn rech terpols werd geketend aan die van een inspecteur. Met zijn vrije linker hand bedekte Gerrit zijn gezicht om niet herkend te worden. Voor het toegestroomde publiek was het ech ter wel duidelijk, dat de politie hier een „zware" te pakken had. Op het politiebureau werd Gerrit aan een zeer nauwkeurig onderzoek cnderw'orpen. Een vorige keer hsd hij twee vijltjes in zijn schoenzolen verborgen, waarmee hij de cel-tra lies kon doorvijlen. Geen stukje van zijn schoenen en kleding ontsnapte aan de aandacht van de politie. Be halve een horloge heeft Gerrit ook een costuum gestolen en de politie is er van overtuigd, dat hjj seiert Januari nog veel meer op z'n ge we ten heeft, hoewel Gerrit hardnekkig alles ontkent. Onder extra bewaking is Gerrit opgesloten in een cel, om te voorko men, dat hij weer uitbreekt, zoals hij reeds twee keer heeft gedaan Voorlopig is dus de rol van de man, die op 15-jarige leeftijd reeds met de politie in aanraking kwam, weer uit gespeeld. KERK- EN SCHOOLDIEF GEGREPEN. De vijfendertig jarige M. S. uit Am sterdam die enkele weken geleden op heterdaad betrapt werd bij een in braak in een Christelijke school te Overveen, heeft bekend na de oor log in een tiental plaatsen van ons land, o.a. Leeuwarden, te hebben in gebroken, bij voorkeur in scholen en kerken. In 1946 heeft hij o.a. inge broken in de Hervormde kerk te Bloemendaal. Bouwland 16000 h.a. toegenomen Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft de voorlopige uitkom sten van de inventarisatie van lahd- en tuinbouw 1952, voor zover het de oppervlakte akkerbouwgewassen be treft, bekend gemaakt. Blijkens deze uikomsten, is de oppervlakte bouw land met ca. 16.000 ha. (2 pet.) toe genomen. Hierbij is uiteraard niet gerekend de in Nederland gelegen oppervlakte (rond 3.000 ha.) die tot de buitenlandse bedrijven behoort. De granen geven een uitbreiding te zien van ruim 35.000 ha. (7 pet.). Hiervan komt voor rekening van: tarwe 8 pet., rogge 13 pet., gerst 6 pet., mais 25 pet. en mengsels van granen 11 pet. Haver bleef daarten- tegen iets beneden het cijfer van 1951. Hoewel de oppervlakte groene erwten met 8 pet. werd uitgebreid, is het totale peulvruchtenareaal als gevolg van de relatief sterke inkrim ping van het veldbonen- en stambo- nenareaal (met resp. 21 en 39 pet.) nog iets teruggelopen. Bij de handelsgewassen vertonen alleen de vlascijfers, met name die voor de witbloeirassen, een aanzien lijke vooruitgang: 3.900 ha. (17 pet.). De teelt van de overige handelsge wassen tezamen, waarbij vooral net koolzaad op de voorgrond treedt, is met bijna 40 pet. ingekrompen. Het totale areaal knol- en wortel gewassen bleef vrijwel ongewijzigd. Bij de aardappelen zijn kleisoorten en de fabrieksaardappelen ongeveer gelijk gebleven. De met zandaardap- pelen beteelde oppervlakte is echter met ruim 6.000 ha. (7 pet.) toegeno men. Het areaal suikerbieten is met ruim 4.000 ha. (6 pet.) ingekrompen. Ook voederbieten liepen enigszins terug. Groenvoedergewassen bleven 3.000 ha. (10 pet.) beneden het cijfer van 1951. Het D.lhWi-conflict te Sevenum De 110 D.U.W.-arbeiders uit Venlo en omgeving, die voor onbepaalde tijd geschorst waren, zullen Maandag a.s. de arbeid hervatten. Zij werden geschorst toen zij het werk verlieten om het loon, dat hun te laat was uitbetaald, terstond naar huis te kun nen brengen. De K.A.B.-Limburg heeft zich terstond met een dringend verzoek tot de minister van Sociale Zaken gewend teneinde in dit ge schil te bemiddelen. Het is nog niet bekend of over de dagen, waarop niet gewerkt is. loon zal worden uit betaald. In Venlo is een steunactie voor de betrokkenen gevoerd. De 5-jarige B. P. V. uit Amster dam is in het Noord Hollands Kanaal verdronken. Het knaapje was in de nabijheid van het woonschip, waar hij thuis hoorde, aan het spelen en is zonder dat iemand het heeft ge merkt te water geraakt. Gemeenteraad Woubrugge Verschrikt door de kosten van het fietspad De raadzaal is door dc jongste res tauratie aanmerkelijk verfraaid. Niet alleen voor de Raad zal zal het pret tiger zijn in een stijlvolle omgeving te vergaderen, maar otok als burge meesterskamer en trouwzaal beant woordt het interieur nu beter aan z'n bestemming. De sehool-tandverzorging. Bij de mededelingen bracht de voorz. een ingekomen rapport van de schooltandverzorging in het rayon Alphen naar voren. Bij het overgaan tot deze verzorging zal een kapitaal van 12.000 gefourneerd moeten worden, en Woubrugge zou daarom 840 voor zijn rekening moeten ne men. Deze gelden worden besteed voor het aanschaffen van een ver plaatsbare inrichting, een z.g. behan- del-auto. De verschillende tandarts- sen zullen langzamerhand worden ingeschakeld, het ziekenfonds en de gemeenten zullen bijdragen in de behandelingskosten. Slechts lichte ge vallen worden behandeld, langduri ge behandelingen worden naar de eigen tandarts verwezen. Niet ver zekerden moeten 5 per jaar per kind betalen. Hoewel er nog geen beslissing dienaangaande genomen behoefde te worden, vond de heer Angenent het HOOFDAMBTENAAR VOOR DE RECHTBANK. De officier van Justitie heeft tegen de directeur van Sociale Zaken te Alkmaar ƒ500 boete geëist wegens valsheid in geschrifte bij overdracht I van deelnemersbewijzen van de bouwkas Stichting Stad en Land. De verdediger drong aan op vrijspraak en eerherstel. Uitspraak 29 Juli. RJK. MILITAIR TEHUIS OP DEELEN GEOPEND. Gistermiddag is het R.K. Militaire Tehuis „Pius XII" op Deelen officieel geopend, nadat des morgens de plech tige inzegening was geschied door mgr. Huurdeman. Het tehuis bevat een grote zaal, die vijftien meter breed en 40 meter lang is. Aan het eind van deze zaal bevindt zich een groot toneel met bijbehorende kleed kamers, terwijl aan het tegenover gestelde eind de z.g. haardzaal ge projecteerd is. In deze haardzaal be vinden zich door de militairen zelf vervaardigde lampen, terwijl ook een televisiëtoestel hier een plaats heeft gekregen. Terzijde van de grote zaal treft mem een enorm terras. Op de eerste verdieping is een studeerka mer met bibliotheek ingericht. Ver der vindt men er verschillende slaap kamers voor overnachting van fami lieleden der militairen. Haarlemmermeer werd gisteren niet gewerkt. De vlasoogst was onderbroken en ook de erwten, die in de warme dagen gerijpt waren, mochten een dagje langer on gemoeid op de velden blijven staan. In de dorpen en van de boerenhofsteden wapper de de Nederlandse driekleur cn overal was feestvreugde, omdat honderd jaar geleden de Haarlemmermeer droog was gekomen en de nieuwe polder, na moeilijke jaren van pionieren zonder voldoende voorlichting, toch was uitge groeid tot een van de belang rijke lanbouwgebieden in Nederland. Als een ernstige noot in de feeststemming werd gister morgen hulde gebracht aan de landbouwpionier mr. P. J. van Amersfoordt door de ont hulling van een monument aan de Vijfhuizerweg te Hoofddorp. Burgemeester J. W. Janso- nius, die de onthulling ver richtte, gaf een uitvoerig overzicht van de verdiensten de Drentse Hoofdvaart in de geving van Meppel een aalscholver op, die zich vreemd gedroeg. Toen men het dier beter beschouwde, bleek het, dat het dreigde te sterven. Het gelukte de voorbijgangers de vogel uit het water te halen en naar Meppel te vervoeren. Hier deed de politie moeite leden van de natuur - beschermingswacht te waarschuwen. Het gevolg was, dat op de stoep van het agentschap ''an de Nederlandse Bank een operatie werd uitgevoerd. Dat deze operatic juist daar ge schiedde, was omdat op de bank een der leden van de natuurbescher- mingswacht werkzaam was. Het onder zeer moeilijke omstan digheden te wijden aan de ontwikkeling van de Haar lemmermeerpolder. De heer M. Ruppert, voorz. van het Chr. Nationaal Vak verbond, gaf een overzicht van de noden, welke in den beginne bij het in cultuur bren gen van de droog gekomen gron den heersten. Door nijvere arbeid en doorzettingsvermogen van de „sterk- sten van de sterken" is 18000 hectare cultuurgrond ontstaan, waarop in de loop van deze 100 jaar duizenden mensen hun bestaan hebben gevbn- den. „Nu kan de Haarlemmermeer trots zijn op een bevolking met een hoog welvaartspeil", aldus de heer bleek, dat de aalscholver een stok - van 39 cm. lengte en een ciikte van Ruppert. 2 cm. had ingeslikt .Het viel niet mee dit vreemde voorwerp uit de Rede van U". Royackers. aalscholvershal te verwijderen. Een; jr q p p Royackers, secretaris aanstaande tandarts bracht uitkomst yani stichting voor de Landbouw met een bijzonder instrument, zodat zejde: gjj het bestuderen der land de vogel al spoedig ruimer kon adem- aanwinningsgeschiedenis met al haar halen. Het dier werd vervolgens leed en moeilijkheden krijgt men weer in de vijver van het Wilhel- toch wel heel sterk de indruk, dat minapark in zijn^ element gebracht. er aan jjet destijds gevolgde systeem Vermoedelijk is de aalscholver van inpoldering zeer grote bezwaren het was nog een jonge het slacht- kleefden. Ongetwijfeld is er een sterk offer geworden van zijn honger of van j Volk door ontstaan met een onver- zijn gulzigheid, waarbij het een in saagde drang naar vooruitgang. In het water drijvende stok voor een pa- weerwil van deze voordelen ont- ling moet hebben aangezien.... 'komt men toch niet aan de gedachte, De onthulling v&n het monument voor mr. van Amersfoordt. dat het moderne systeem, zoals het is gevolgd in de Wieringermeer en de Noordoostpolder veel beter en menswaardiger is. Tenslotte is de geschiedenis van het tot stand komen van de „Meer" een bewijs van de stedelijke klein heid, die zich verzette tegen een ont plooiing van alle welvaartsbronnen op nationale basis. Wij weten im mers, aldus spr., dat van de steden driehoek LeidenHaarlemAmster dam, de steden Leiden en Haarlem bijna twee eeuwen lang zich verzet hebben tegen de drooglegging van het tussenliggend gebied, dat later de Haarlemmermeerpolder werd. In de 100 jaren, die deze polder nu telt, heeft zich een staatkundige groei vol trokken, waardoor de steden ten slotte beroofd werden van hun al te grote zeggensmacht. Maar nu vor men deze steden vooral Amsterdam, opnieuw een bedreiging voor de thans zo bloeiende landbouwstreek. De op uitbreiding zinnende partij treedt nu echter niet in het luchtle dige, doch stuit op een welvarende landbouwstreek, die zijn economische betekenis tientallen jaren heeft be wezen. Spr. wilde deze gelegenheid te baat nemen om nog eens nadrukkelijk de aandacht van agrarisch maar vooral van niet-agrarisch Nederland te ves tigen op de grote economische bete kenis van de landbouw voor Neder land. De landbouw doet zijn zaken» met naai- verhouding geringe hoeveelhe den ingevoerde grondstoffen. De zo genaamde toegevoegde waarde is dan ook heel groot. Het zijn de bodem en de zonne- energie, die de massale landbouwpro ductie, waarop de grote export van agrarische producten steunt, mogelijk maken. Zonder enig voorbehoud durft spr. stellen, dat het wat fleuri ger beeld van/ onze betalingsbalans thans en laat ons hopen ook in de toekomstige jaren slechts bestaan baar is en zal zijn, mede dank zij een zo groot mogelijke agrarische productie en export. In 1950 werd 37 pet. van de totale productie van landbouw, veehouderij en tuinbouw in het buitenland afge zet. Op een totale export van 5,3 mil liard gulden, die Nederland dit jaar bereikte, leverde de landbouw 1,9 milliard gulden. Iw 1951 Waren deze cijfers 7,4 milliard gulden, terwijl het aandeel van de agrarische export 2,4 milliard gulden bedroeg, dat is ruim 30 pet. In de middaguren bood Hoofddorp en speciaal het gemeentelijk sport park van deze gemeente een feeste lijke aanblik. Er werden allerlei wed strijden gehouden zoals ringsteken op tractoren, athletiel; en estafetten. De boeren kwamen echter pas goed in hun element, toen een jachtrit met eirudloop achter de jagermeester, de heer M. Immink, werd uitgevoerd door de landelijke rijverenigingen „Kapitein v. d. Wal" uit Hoofddorp, „De Vennepruiters" uit Nieuw Ven nep en „Ritmeester de Kruijff' uit Halfweg. De stoere dravers van het bekende Oldenburgse ras deden de zware bo dem trillen. Het was een verrukke lijk schouwspel om de paarden met hun beheerste rijders de hindernissen te zien nemen. Het enthousiasme steeg echter ten top. toen de paar den in vrije ren op de eindstreep af gingen. Dit was een waardig besluit van de middagfeesten. Mooi openluchtspel. Toen laat in de avond de duisternis was ingevallen vertoonden de bewo ners van de Haarlemmermeer het indrukwekkende spel „100 Jaar Haar lemmermeer". Vele schijnwerpers wierpen hun stralen over een fleu rig schouwspel, waarin de vele me dewerkenden de fraaie costuums droegen van verschillende perioden uit de geschiedenis van de Haarlem mermeer. Groepen uit de oude en nieuwe tijd vertelden van de strijd der pioniers en de vruchtbaarheid van het land, die door rijke oogsten tot uitdrukking kwam. Een aardige boerenbruiloft met tilbury's en aller lei versieringen en de opkomst van de jeugd, die uiteindelijk de toe komst van de polder in handen heeft, vormden het besluit van dit mooie spel, dat zich afspeelde op een plat tegrond van de Haar' omermeer, die op het speelvlak met krijt was aan gebracht. De declamaties waren goed en de zang en muziek vormden een welkome afwisseling. Met een groots vuurwerk, dat in het wijde polderland een fantastische indruk maakte, werd het feest offi cieel besloten. De feestvierenden lie pen echter nog niet zou gauw naar huis. De kerkklok had al lang het middernachtelijk uur geslagen, toen de „Meerders" aanstalte begonnen te maken om hun bed op te zoeken. veel te duur. De mensen kunnen toch, als ze willen naaf de tandards van het ziekenfonds gaan. Als de dienst volledig werkt en 5100 kinderen onder toezicht staan worden de uitgaven op 24277,50 geraamd, waarbij het honorarium voor de schooltandartsen op 15225, en voor de beide helpsters op 4800 wordt geschat. Bij de reclame hondenbelasting bleek, dat verschillende honden in de maand Mei neiging vertonen dood te gaan en hun eigenaren restitutie vragen, van de helft van de belas ting. Het door B. en W. voorgestelde kapverbod kon in de ogen van de raadsleden geen genade vinden en werd met 2 stemmen vóór en 5 te gen verworpen. Tot onderwijzeres aan de o.l. school te Woubrugge werd benoemd mej. H. Streup te Amsterdam. Over het rijwielpad Leiderdorp KoudekerkWoubrugge werd nog al enige tijd gesproken, omdat het to tale pad de gemeente 35.000 gaat kosten. De raadsleden waren hier niet over te spreken, omdat het hier een verbintenis betreft, die in de oorlog door de burgemeesters van de drie genoemde plaatsen en de Commissa ris van de Koningin is aangegaan. Het gedeelte LeiderorpKoude kerk—-Ofwegen kostte in totaal 140542, de provincie betaalt 105406 en de gemeenten de rest. Voor Woubrugge betekent dit, dat ze momenteel 11711 moet betalen voor dit eerste gedeelte. Hoewel de raadsleden beseffen, dat ze moeilijk konden weigeren, werd met algemene stemmen besloten de gevoelens van de Raad bij Ged. Sta ten kenbaar te maken. Daar dit pad een onderdeel is van het rijwielpadennet van Z.-Holland, voelde men dit plan meer aans als een kwestie van algemeen, dan van plaat selijk belang, reden waarom men de zware last voor de gemeente onbil lijk achtte. De heer Angenent deelde mede, dat hy van schrik en stomme verbazing achterover in zijn stoel was gezakt. Het hoekje om te Hoogmade. Een zeer discutabel onderwerp is altijd de bocht Kerkstraat Hoogma de. De bocht is aanmerkelijk ver breed, de grond is enigermate inge klonken, maar het wegetek is een lappendeken. B. en W. stelden voor 3900 uit te trekken voor herstel. De heer Venhuizen drong aan op het inwinnen van een deugdelijk advies, gezien de slappe grond ter plaatse. Beter iets meer uitgegeven, dan een half herstel. De raad ging hiermede accoord en het voorstel werd voorlo pig ingetrokken. Vieze sloten worden gedempt. Een volgend voorstel handelde over de riolering naast de R.K.'Par. school te Hoogmacie. Naast deze school lo pen 'n paar vieze sloten, die uit een oogpunt van hygiëne onaanvaard baar zijn. Deze sloten zullen ge dempt en gedoleerd worden. Het schoolbestuur vraagt nu een tege moetkoming van 1000 in de kosten. Weth. Schraverus merkt op, dat hij met een zekere schroom voor dit ont werp had gestemd. Volgens hem gaat het schoolbestuur hier niet vrij uit. Men heeft deze sloten niet behoorlijk verzorgd. Ook kon hij niet be grijpen, dat het gemeentebestuur van voor ue oorlog, niet reeds op verbetering aangedrongen had, want ook toen reeds was de toestand on houdbaar. Tenslotte had het algemeen be lang en de mogelijkheid de hygiëni sche situatie van de schooljeugd te kunnen verbeteren, de doorslag gege ven. Dit woog zwaarder dan de schuldvraag. Met algemene stemmen aangeno men. Nu het raadhuis aan de binnen kant een verbetering heeft onder gaan, zal ook aan het uiterlijk de no dige aandacht worden besteed. Het schilderwerk werd voor 355 gegund aan C. Wijsman. Drie jonge mannen. Bij de rondvraag bracht de heer v. d Eng het werk van een drietal jon gelui naar voren, die in gemeente dienst in 't Noordeinde enige werk zaamheden hadden verricht. Hoe was daar de controle? De voorz. zet te uiteen, dat het niet mogelijk is deze werkzaamheden de gehele dag te controleren, wel zullen deze drie mensen gezamenlijk niet meer de kans hebben voor de gemeente te werken. Hij hoopte wel, dat ze zich over hun gedrag zouden schamen. Hierna ging de raad over in ge heime zitting. Merkwaardige zeug Bij de landbouwer C. Knep- pers te Zoetermeer heeft zich iets voorgedaan, dat men nu niet bepaald alledaags kan noemen. Drie weken geleden wierp een flinke zeug elf biggen. Met de gebnuikelijke ijver en toewijding begon de zeug aan de opvoeding van het toekomstige spek. De biggen groeiden en de landbou wer was tevreden. De zeug scheen het echter nog niet mooi genoeg te vinden. Precies 20 da gen nadat ze haar elf kindertjes ter wereld had gebracht wierp zij tot verbazing van haar baas nogmaals vier gezonde biggen. Moeder en kinderen maken het goed. Hoe bestaat het?

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2