Is er toch uitzicht op wapenstilstand? Denemarken krijgt geen straf Mossadeq treedt af Adenauer spreekt Berlijn moed in Oiietanket getaakte in êtand Historische vondsten in Griekenland Met sportvliegtuig over Oceaan Labour tegen conventie van Bonn Ernstige maatregelen voor Engeland Bomaanslag op Franse rechter JCavteVtje Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 17 JULI 1952 43ste JAARGANG No. 12640 Worden Chinezen handelbaar? Papengrachi; 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20S26, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., 6.— p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Nieuwe Chinese voorstellen Communistisch China heeft via India de regeringen van Amerika en Enge land enkele denkbeelden aan de hand gedaan om tot een oplossing te ko men voor het laatste geschilpunt (over de krijgsgevangenen) dat een wa penstilstand op Korea nog in de weg staat, zo verneemt A. P. in diploma tieke kringen te Londen. De Chinese voorstellen, die „niet erg duidelijk" genoemd werden, zouden momenteel bestudeerd worden. Gedurende de laatste twee maan den hebben de premiers var India en China herhaaldelijk schriftelijk van gedachten gewisseld over de wa- penstilstandsonderhandelingcn, maar tot nu toe zijn er geen voorstellen gedaan die voor het Westen aan vaardbaar waren. Inmiddels heeft Peking in een ra diorede aangekondigd zich met de nodige voorwaarden en reserves Truman in een ziekenhuis President Truman is Woensdag ter observatie in een militair hospitaal te Washington opgenomen. De presi dent, die 68 jaar is, lijdt sinds Zondag aan een lichte infectie. Zijn mede werkers noemen de ziekte niet ern stig; alle afspraken voor deze week van de president zijn echter afge zegd. Truman vertrok Woensdagochtend in gezelschap van zijn lijfarts naar de voor hem bestemde suite in het gro te Walter Reed hospitaal. Het is de eerste maal, dat de president van deze suite gebruik maakt, waarin voor hem onder meer generaal George Marshall en Mossadeq een behandeling hebben ondergaan. Zijn verblijf in het ziekenhuis zal Truman hoogstwaarschijnlijk niet beletten, volgens zijn voornenten het slot van de .nationale conventie van dc Democratische partij te Chicago bij te wonen, welke volgende week begint. Op Eisenhowers voorbeeld Senator Estes Kefauver, democra tisch candidaat voor het president schap der Verenigde Staten schijnt de tactiek na te volgen die Eisenhower op de republikeinse Conventie overwinning bezorgde. Ook hij vraagt steun van de gou verneurs van staten, die zijn partij zijn toegedaan, protesteert tegen het beheersen van dt Conventie door middel van de partij-organisatie en eist toegang voor pers, radio en te levisie tot de Conventie en aanver wante vergaderingen. Kefauver heeft zich reeds vani de steun van negen democratische gou verneurs verzekerd met zijn ver zoek om steun voor een Confentie van „eerlijk spel". te zullen houden aan de bepalingen van de Conventie van Genève over het gebruik van bacteriologische wa penen en gifgassen; over de verzor ging van zieke en gewonde militai ren, de behandeling van krijgsgevan genen en de bescherming van bur gers in oorlogstijd. Minister Acheson toonde zich ech ter weinig hoopvol gestemd toen zijn commentaar op deze mededeling der comunisten werd gevraagd. Bij het uitbreken van de Koreaanse oorlog hebben de Chinezen reeds een der gelijke verklaring afgelegd maar zich er niet aan gehouden, merkte hij op. Averell Harriman, administrateur van MSA, heeft in een rapport aan president Truman aanbevolen, de Amerikaanse hulp aan Denemarken te handhaven, ondanks de levering van een tankboot door Denemarken aan de Sowjet-Unie. Harriman heeft zijn advies opge steld, na overleg te hebben gepleegd met de Amerikaanse ambassadrice in Denemarken, Eugenie Andersen, die voor overleg naar Washington was gekomen. Zij zou erop hebben aangedrongen, dat de hulpverlening aan Denemar ken wordt voortgezet, en verklaard hebben te vertrouwen, dat Denemar ken een tweede tanker, die op het ogenblik op een Deense scheepswerf in aanbouw is, niet aan Rusland zal afleveren. K.L.M. is gevaarlijke concurrent In het Britse Lagerhuis is onge rustheid uitgesproken over de groei ende concurrentie, welke dc British Overseas Airways ondervindt van de K.L.M. De afgevaardigde William Taylor vroeg de minister van bur gerluchtvaart, welke stappen hij on dernam om daaraan het hoofd tc bieden. Hij wees er op, dat de Wereldbank aan de K.L.M. onlangs een lening had toegestaan van zeven millioen dollar om de Nederlandse luchtvaart maatschappij in staat te stellen Amerikaanse super-constellations aan te kopen voor de routes, welke thans door de Britse Cornet worden gevlogen. Het ministerie van luchtvaart ant woordde, dat de British Over eas Airways bij Britse fabrieken reeds een order heeft lopen voor elf Co- mets en 26 Bristolvliegtuigen met turbinemotor. Het ministerie is er zeker van met die nieuwe aanwin sten aan elke internationale concur rentie het hoofd te kunnen bieden. Dr. Mohammed Mossadeq, die op elf Juli opdracht kreeg tot het vor men van een nieuwe Perzische rege ring, is heden afgetreden, aldus heeft minister Hoesain Ala de voor zitter van de Kamer medegedeeld. Mossadeq heeft zijn ontslag bij de Sjah ingediend. Er werd geen ieder, opgegeven. Mossadeq heeft op vijf Juli zijn ontslag als premier ingediend na dc algemene verkiezingen. Hij had Woensdag een onderhoud met de Sjah over zijn verzoek om buiten gewone bevoegdheden voor de ko mende zes maanden. Deze bevoegd heden waren volgens Mossadeq no dig om de economische en financiële toestand van het land te verbeteren. Leer om leer Jlteutouui Caa Sleton etnóüg ziek Programma voor sociale en economische hulp Bondskanselier Adenauer heeft Woensdag een ééndaags bezoek gebracht aan Berlijn om de Berlijners en de 18 millioen Oost-Duitsers „te verzeke ren, dat de rest van Duitsland hen nooit in de steek zal laten". De kanselier kondigde een uit vijf punten bestaand programma aan voor sociale en economische hulp aan West-Berlijn, dat bedoeld is om de werkloosheid te verminderen en de handel en industrie te steunen. Men wil o.m. een dienst voor het plaatsen van orders, ressorterend onder het West-Duitse ministerie van Economische Zaken instellen, ten einde bij de West-Berlijnse industrie zoveel mogelijk orders te plaatsen. Gee n tomaten naar Ierland Autoriteiten van de Ierse Vrijstaat (Eire) hebben de grens ingaande 24 Juli tot nader order gesloten voor invoer van tomaten uit ons land. Deze maatregel is genomen ter be scherming van de eigen Ierse produc tie. Het vorige jaar Juni zijn 469 ton tomaten naar de Ierse Vrijstaat uit gevoerd. Over het gehele jaar 1951 werden 2283 ton tomaten van Neder land uit naar de Ierse Vrijstaat ver scheept. Voorts zullen alle in West-Berlijn vervaardigde artikelen in het gebied van de bondsrepubliek vrij van om zetbelasting zijn. Zijn voornaamste rede, die West- Berlijnse radiozenders naar Oost- Duitsland uitzonden, sprak Adenauer uit voor 4000 arbeiders in de grootste West-Berlijnse fabriek. Hij noemde de conventie van Bonn een stap naar Europese integratie, die het Westen bij zijn 'onderhandelingen met de Sowjet-Unie sterker zou maken. Voorts legde hij de nadruk op het feit, dat de eenheid van Duitsland afhangt van overeenstemming onder de vier grote mogendheden, hoewel Duitsland volgens hem het recht had bij onderhandelingen over Duits- lends hereniging gehoord te worden. Adenauer meende, dat sedert zomer van 1950 het verlangen naar vrede in alle landen was gegroeid en hij geloofde, dat ook de Sowjet- Unie vrede nodig had. Kort voor zijn vertrek naar Bonn verklaarde Aden auer des avonds op een persconfe' rentie van mening te zijn, dat d( Sowjet-Unie niet ernstig was ver ontrust door de mogelijke Duitse bij In de haven van Oleum (Californië) bestrijden drijvende brandspuiten de brand op de slagzij makende 4396 ton metende tankboot „Victor H. Kelly". De brand ontstond na een ontploffing gedurende het uitpompen van olie Een tweede tanker de „Lompoc" geraakte eveneens in brand. Dit schip werd m wlOÜCI. vail VUflKt. Iaar VU1. vanndeeev^tor H°k S** Ud Van de beman*|^ het genoemde ïer^ag wien ïiwnnfl nt V,? y •?'er^. g i, g opvarenden werden Britse militaire goederen vrij van gewond. De schade wordt op vijf millioen dollar geraamd. 1 drage van twaalf divisies aan de Westelijke verdediging. Een eerste voorwaarde om te ko men tot hereniging van Duitsland noemde Adenauer, dat de bevolking van Oost-Duitsland vóór zowel als na het uitbrengen van haar stem zonder vrees zou kunnen zijn. Hoewel het Oost-Duitse persfoureau ADN had voorspeld, dat de bonds kanselier in West-Berlijn zou wor den begroet door een storm van pro testen van werklozen en „andere slachtoffers van zijn politiek" heeft zich gedurende zijn bezoek geen en kel incident voorgedaan. Door op hun beurt twee Oostduit sers vast te houden, hebben West- duitse autoriteiten de vrijlating we ten te bewerkstelligen van een West- duitse (anti-communistische) zaken man, die ongeveer twee wekeu ge leden door de Oostduitse Volkspoli- tie nabij Kassei over de zonegrens was gesleept. Toen deze zakenman, wiens naam om veiligheidsredenen wordt geheim gehouden, in een Oostduitse gevan- ;enis was gebracht, verschenen daar Irie „getuigen", die „onder ede" be vestigden, dat de ontvoerde met sa- botageplannen tegen een Oostduitse fabriek rondliep. En ofschoon de za kenman bij hoog en laag bezwoer, dat hij de „getuigen" nog nooit ont moet had, bleef hij opgesloten. Drie dagen na de ontvoering gin gen de Westduitse autoriteiten tot tegenactie over. Onverhoeds namen zij drie Oostduitse technici gevangen, die gebruik maakten van een weg, welke ongeveer 2 km over Westduits gebied loopt en waarvan de Oost duitsers krachtens een viermogend- hedenovereenkomst gebruik mogen maken. „Officieel" verklaarde een Westduitse grenswacht, dat de tech nici de weg hadden verlaten om Westduitse sigaretten te kopen -r- en op die verklaring werden de tech nici gearresteerd. Het hielp. Binnen 24 uur was de zakenman weer in zijn (Westduitse) woning en keerden de Oostduitse technici eveneens naar hun haard steden terug Griekse archeologen hebben giste ren een prachtige koninklijk graf tombe ontdekt bij Mycenae, die uit de zestiende eeuw voor Christus da teert. In het graf werd een volledig skelet gevonden met een gouden gor del en een bronzen zwaard, alsmede aardewerk van grote historische waarde. Vier andere graven werden nog ontdekt in de nabijheid vani dat van Clytaemnestra, de legendarische ko ningin van Mycenae, die haar echtge noot Agamemnon vermoordde. Een Britse archeoloog, die buiten Mycenae werkt, heeft een uitstekend bewaard gebleven plaquette opge graven met een inscriptie uit de zes tiende eeuw voor Christus en een beeld van een leeuw met ivoren tan den. De Amerikaan Maximiliaan Con vad is er in geslaagd met een „Piper Cub", een sportvliegtuig met een vleugelwijdte van slechts 6,5 meter, van Minnapolis naar Duitsland te vliegen. Woensdag is hij behouden in Hamburg geland. Tot Noorwegen was de vlucht, via Groenland en IJsland, vlot verlopen, doch boven de Oostzee kreeg Convad te kampen met motorstoring. Hij slaagde er echter in MalmÖ te be reiken, waar de storing binnen en kele minuten kon worden opgehe ven. Convad is van plan via Frankfort en Parijs naar Amerika terug te vliegen. „Voor het ogenblik niet gewenst', De Britse Labour-parlementsleden hebben gisteren op een besloten bijeen komst een resolutie goedgekeurd, waarin bekrachtiging van de Conventie van Bonn „voor het ogenblik niet gewenst" wordt verklaard. Deze resolutie die, naar verluidt, is aangenomen met grote meerderheid, al was de La- bourfractie (295 leden) slechts voor iets meer dan de helft aanwezig onderschrijft de voorwaarden, waaraan de partijvoorzitter, Attlee, in Fe bruari jl. de herbewapening van West-Duitsland heeft verbonden. Deze voorwaarden zijn: 1- De herbewapening van de NATO-landen moet voorgaan boven die van Duitsland; 2. Er zullen slechts zoveel Duitse eenheden in de Westelijke defensie mogen worden ingeschakeld als met het oog op het voorkomen van een nieuwe Duitse militaire agressie wenselijk is; 3. Het Duitse volk moet zelf met de herbewapening instemmen. Het aanvaarden van deze resolutie die overigens een overwinning betekent van de rechter Labour- vleugel, daar Bevan c.s. haar veel scherper gesteld wilde zien bete kent, dat de Labourfractie zal stem men voor uitstel van het parlements- debat over de ratificatie van de Con ventie van Bonn tot na het zomer - CAIRO PRESENTEERT DE REKENING De Egyptische regering heeft Woensdag bij Engeland een vorde ring ten bedrage van 39 mulioen Egyptische ponden (ongeveer '425 millioen gulden) ingediend, zijnde de invoerrechten voor Britse mili taire goederen in de Suez-kanaal- zone sinds de opzegging van het Brits-Egyptische vedrag van 1936 in October van het vorige jaar. Vol- 1 invoerrechten. races (dat in Augustus begint). In Bonn heeft oppositieleider Schumacher als zijn mening uitge sproken, dat zijn socialistische partij na de verkiezingen van het volgend jaar de regering zou kunnen overne men. En in dat geval zullen onmid dellijk de militaire en politieke ver dragen van West-Duitsland met het Westen worden herzien, aldus Schu macher niet om hen- te verwerpen maar om hen meer in het voordeel van Duitsland te wijzigen. Tot dat tijdstip zouden de socialisten deze verdragen blijven bestrijden. Deze foto van Eva Pe ron werd gemaakt juist voordat zij ziek werd. Zij is nooit geheel hersteld van de operatie, welke zij in November van het vórige"jaar" heeft ondergaan. DE TOESTAND VAN MEVROUW PERON In de omgeving van de residentie van mevrouw Peron zijn borden aangebracht, waarop staat „Vermijdt lawaai". Hieruit leidt men af, dat de toestand van Eva Peron critiek ge worden is. Op de weg langs haar residentie wordt alleen nog licht verkeer toe gelaten; vrachtauto's worden door de politie omgeleid. Goudsmokkelarij op Ned. schip De politie te Hongkong heeft Dins dagavond een ixwal gedaan op de „Tjiluwah" van de Kon. Java-China Paketvaartlijnen en daarbij 145 kg. goud ter waarde van 620.000 in be slag genomen. Volgens de politie is dit de grootste hoeveelheid welke in beslag genomen is, sinds zij een cam pagne is begonnen tegen de smokkel handel in goud en verdovende mid delen. Het goud was op een zeer han dige wijze verborgen tussen machine delen in de machinekamer van het schip. De „Tjiluwah" stond op het punt naar Indonesië te vertrekken. Premier Churchill kondigde giste ren in het Lagerhuis aan, dat bin nenkort een belangrijk tweedaags debat over de economische situatie in Engeland zal worden gehouden. En hij zei daarbij dat „zeer ernstige en vérstrekkende maatregelen zullen worden voorgesteld, die hun invloed zullen hebben op ons gehele nationa le leven, zowel op het terrein van de binnenlandse politiek als dat van de defensie". „Betekent dat, dat op het defen- sieprogram zal worden beknot?" vroeg prompt daarop de vroegere (Labour)-minister van Defensie, Shinwell- Maar Churchill antwoordde: „Het Huis zal worden ingelicht over de buitengewoon ernstige maatregelen, die op elk terrein zullen worden ge nomen om evenwicht te breugen lus sen onze levenswijs en ons nationale inkomen. Maar van alle denkbeel den, die in dit verband zijn geuit, is er geen enkel verder verwijderd van de waarheid dan dat van mr. Shin- wel Geen bankje voor Schacht Het stadsbestuur van Hamburg heeft dr. Hjalmar Schacht toestem ming geweigerd om een Exportbank te openen. Hitler's vroegere financiële advi seur wilde te zamen met Waldemar Ludwig, een vroegere directeur van de Duitse Rijksbank (tijdens het .Hitler-regiem) met een Kapitaal van één milioen Duitse Mark 'ruim 900.000 gulden) een bankbedrijf be ginnen onder de firmanaam Hjalmar Schacht Co. Schacht verklaarde, dat zijn bank geen buitenlands kapitaal zou aan trekken en slechts ten doel had, de Duitse handel met het buitenland te financieren. „Ik was van plan, ge bruik te maken van de connect! is, die ik tijdens mijn recente reizen (naar Indonesië, het Midden-Oosten en Spanje) heb gemaakt, aldus de 75-jarige financiële deskundige. Voor het weigeren der vergunning werd geen reden opgegeven. Wraakoefening? Tegen de deur van de flatwoning van Pierre Didier, de voorzitter van het gerechtshof, dat onlangs opdracht gaf de communist Jacques Duclos op vrije voeten te stellen, is gisteren een bom ontploft. Mevrouw Didier werd niet gewond, doch de concierge op de begane grond kreeg glassplin ters in het gezicht. Didier zelf was in het gerechtshof bezig met een echtscheidingszaak, toen het nieuws hem werd medege deeld. De 63 jaar oude rechter zei kalm: Heren, die zitting gaat voort. De bom ontplofte te 13.40. Omstan ders zagen kort tevoren een lange donkere man uit een rode taxi stap pen en met een pakje in zijn hand de trap oprennen. Didier kwam later op de middag kijken naar de vrij grote schade die was aangericht. Vrijdag moet Didier oordelen over een verzoek om vrijlating van een communistisch journalist, die be schuldigd wordt van samenzwering tegen de veiligheid van de Franse staat. Zijn beslissing om Jacques Du clos in vrijheid te stellen werd des tijds door verschillende Franse bla den fel becritiseerd; zij brachten aan het licht, dat Didier kort tevoren een communistische vredesoproep had on der tekend en lid was van de orga nisatie vani communistische „vredes- striïders". Een valse Tiara De gouden tiara van Saitaphernes, die eenc als een der grootste schat ten van het Louvre, te Parijs, werd beschouwd, is toegevoegd aan de ex positie „vals en echt" in het stedelyk museum te Amsterdam. Het Louvre heeft deze tiara, die zgn. uit de derde eeuw voor Christus zou dateren, in 1895 voor 200.000 fres. aangekocht.. Een uiterst bekwaam goudsmid uit Odessa, Rouchomowsky, heeft indertijd, geinspireerd door 'n in Zuid-Rusland opgegraven inscrip tie uit de derde eeuw voor Christus en op aansporing van kunsthande laars, de tiara vervaardigd. De in scriptie die als voorbeeld diende, was was gevonden in Oblia, een Griekse vestiging in het Zuiden van Rusland. Ze was vervaardigd ter herinnering aan het feit, dat rond de stad een wal was aangelegd, om de dreigende invallen van Saitaphernes, hoofd der Scythen, te keren. De inscriptie op de tiara vermeldt, dat de bevolking van Odessa deze tiara aan het hoofd van de Scythen heeft aangeboden. Had de directie van het Louvrc de reliëftekeningen op de tiara met een in 1822 verschenen cultuurhistorische atlas, vergeleken, dan zou ze hebben opgemerkt, dat tekeningen in deze atlas, uit de werken van Homerus, (plnT. 1000 voor Christus) een merk waardige overeenkomst vertoonden met die op de tiara. Toen de Russische goudsmid in 1903 naar Parijs kwam en onthulde, dat hij de maker was, heeft het heel wat voeten in de aarde gehad, eer de directie van het Louvre wilde erken nen, dat zij het slachtoffer was ge worden van een mystificatie. In de wijde natuur is 't alsof de zorgen ons ontvlieden.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1