Een smadelijke 5-1 nederlaag tegen Brazilië Helemaal in Helsinki Het begin was voor Oranje, de rest voor Brazilië Het Paarden sportfeest in Stompwijk nadert DONDERDAG 17 JULI 1952 DE LE1DSE COURANT 1 BLAD PAGINA 1 Een beeld uit de wedstrijd tussen de voetbalploegen van Nederland en Brazilië. De Nederlanders in de aan val. Telefoto A.N.P. (Van onze ondeskundige medewerker) We mogen gerust zeggen, dat we nu we eenmaal in Hel sinki zijn een vacantiestem- ming over ons voelen komen, want u kunt het geloven of niet, maar niets is eenvoudiger, dan als ondeskundige aan iets mede werken. De tijd, voordat we Helsinki- waarts togen, is (achteraf bezien) feitelijk nog het zwaarst ge weest. Niet dat we ons verdiept hebben in olympische vraag stukken, want dan zouden we niet meer ondeskundig hebben kunnen medewerken, maar in de vrije avonduren hebben we in de taal van alle deelnemende landen het „Lang Zal Ie Leven" van buiten geleerd. Nu kunnen we heerlijk bij alle gelegenhe den met de massa meebrullen, zonder ook maar de minste kans te lop>en, herrie te krijgen. Dit vocalistisch hoogtepunt leverde ons in de Russische taal een grote moeilijkheid op, vanwege de vele medeklinkers en het feit, dat we in geen enkele mo dern-Russische dictionnaire een zuivere vertaling voor het woord „leven" vonden, waaruit we weer de meest dwaze conclusies getrokken hebben. Enfin, we hopen maar, dat we. in de komende dagen nooit Russisch behoeven te zingen en- zou deze moeilijkheid zich on verhoopt toch voordoen, dan kunnen we altijd nog principieel zwijgen! Onze grootste angst is nu, dat we dit principe zullen moeten demonstreren, terwijl we tussen een stelletje Russische Olym piade-worstelaars staan. KRONUS. Nederlanders te Turku en men bood ir. Hopster de chef d'equipe, een vaantje en een medaille aan, waarop de Brazilianen een driewerf hoera op de Nederlanders uitbrachten. Ir. Hopster revancheerde ich met het uitdelen van KNVB-insignes voor spelers en officials en hoopte, dat de vriendschap tussen beide landen zo zal blijven als zij op het veld was geweest. Oranje-voetbal-team uitgeschakeld dat wij met hem mochten hebben, het zo duidelijk Uitgedrukt. De coach van de Brazilianen had tegenover ons verklaard, dat zijn jongens inderdaad waren het jongens want de bruinkleurige knapen van het Zuid-Ameri kaanse land hadden een leeftijd, welke vavieerde van 17 tot 20 jaar niet over veel internationale ervaring beschikten en dat hun moreel in deze eerste wedstrijd van het olympisch tournooi dus sterk op de proef werd gesteld. Die uitspraak van Cardozo is vol komen uitgekomen. Want in het eer ste kwartier van de ontmoeting de monstreerde het Nederlands elftal aen zeer aantrekkelijk spel, van een dergelijk goed gehalte, dat de kleine Nederlandse kolonie op de tribune elkaar met een tevreden gezicht kon zitten aankijken. En toen van Roes- sel uit een vrije schop een schitterend doelpunt wist te toveren, dacht me nigeen, dat de Oranjehemden van dit Braziliaanse studentenploegje best zou kunnen winnen. Wij zijn er van overtuigd, dat een tweede doelpunt, in die periode ge scoord, de nekslag zou hebben bete kend voor onze tegenstanders. Maar voetbal is nu eenmaal voetbal en dus gebeurde precies het omgekeerde. Eerst kwamen de Brazilianen aan een gelukkige gelijkmaker en dat doel punt werd gevolgd door een goal, uit een strafschop, wegens een ongescho- ten hands van Odenthal, een onge lukje, dat door de Italiaanse scheids rechter Barnardi, die een zeer matige indruk maakte, wel zeer zwaar ge straft werd. En nu waren het de Oranjehemden, die niet in staat bleken te zijn om de 21 achterstand moreel te boven te komen. Onze spelers, die een zeer ner veuze indruk maakten, waren ge fixeerd door de slangachtige bewe gingen van hun tegenstanders, die lenigheid paarden aan een zekere ro buustheid, die technisch enkele voor treffelijke staaltjes lieten zien en die over een startsnelheid beschikten, welke enkele meters beter was dan die van de meeste Nederlanders. De nederlaag van het Oranje-elftal is, als men de cijfers goed bekijkt, smadelijk geweest. De cijfers waren inderdaad noog, maar niemand kan volhouden, dat zij zo hoog hadden moeten zijn. Het is een nederlaag ge worden van een team, dat aan het einde van het seizoen, dat voor de meeste spelers zeer zwaar is ge weest, niet meer de kracht kon op brengen om Brazilië, dat met een geheel andere methode speelde, te slaan. Het gedegen Hollandse systeemspel, uitgevoerd door een elftal zonder uit blinkers, faalde tégen één ploeg, wel ke met enthousiasme en met snelheid een fantasierijke demonstratie heeft laten zien, waartegen de Oranjehem den niet waren opgewassen. De wedstrijd Om zes uur was de staantribune van het veld te Turku reeds geheel bezet. Het veld koesterde zich in een prettig avondzonnetje en er woei een matige wind in de lengterichting van het veld. De Hollandse spelers bega ven zich tegen kwart over zes van het hotel Hamburger Beurs, waar ze logeerden naar het stadion, gevolgd door een grote bus met supporters, die de Nederlandse vlag op het voer tuig gedrapeerd hadden. Het veld lag er prachtig bij, vers gemaaid en zo op het oog iets zacht, een omstandig heid, die de Nederlanders wel be kend is. De Brazilianen, die vijf minuten na de Nederlanders in de kleedkamers arriveerden, verschansten zich direct achter een 'gesloten deur, waardoor slechts ingewijden (en om daarbij te horen moet men Portugees spreken) toegang hadden. Het terrein, waarop gespeeld werd, is splinternieuw. Het werd n.l. vorige week pas in gebruik genomen en dat is dan waarschijnlijk ook de verklaring voor de fraaie, doch enigszins losse grasmat. In de hoek van het veld speelde een Fins muziekcorps vrolijke marsen. Aan de vlaggemasten tegenover de tribune wapperden de olympische, de Brazi liaanse, de Finse en de Nederlandse vlag. Om vijf over half zeven kwa men de Nederlanders in trainings blouses het veld op om vast een bal letje te trappen. Om vijf voor zeven kwamen de Brazilianen het veld op, voorafgegaan door een vlaggendrager met de Finse vlag. Direct daarop ar riveerden de Nederlanders, die, ge tooid met rugnummers, zich aani het publiek voorstelden. Twee meisjes in klederdracht bo den de beide aanvoerders Biesbrouck en Moreira bloemen aan en daarna liet de Italiaanse scheidsrechter Ber- nardi ze tossen. Biesbrouck was de gelukkige en liet zijn tegenstanders met de vrij laag staande zon in het gezicht af trappen. De eerste Braziliaanse aanval werd onderbroken door hands van de rechtsbuiten. De Ncderlanersnamen direct het initiatief over en forceer den een hoekschop, waaruit keeper Cayalhenro de bal uit de lucht pluk te. Direct daarop volgde een goede aanval van de andere kant, waaruit Neto een goede voorzet hoog over schoot. Een prachtige aanval van de Hollandse ploeg bracht de bal bij Mommers, die scherp voorzette. Ben- naars kopte schitterend in en de doelverdediger kon het leder nog juist tot hoekschop tikken. Even later schoot Bennaars hard tegen een der Braziliaanse backs. Binnen vijf minuten kreeg Neder land een derde hoekschop te nemen doch wederom sprong keeper Cayal- heiro hoog op en bemachtigde de bal. Een verre uittrap vanKraak bracht de bal bij van Roessel, die doorkopte naar Mommers. Diens schot werd echter tot corner ver werkt, de vierde binnen zes minuten. De Brazilianen schenen enigszins overrompeld te zijn door het hoge tempo van de Nederlanders, die eni ge malen met verrassende through- passes doorbraken. Eenmaal kon de Braziliaanse keeper nog juist een ho ge bal voor'het hoofd van de actieve van Roessel wegstompen. De Nederlanders bleven in de aan val en zaten fel op de bal. Telken male moest Cayalheiro ingrijpen en op een gegeven ogenblik kom hij met grote moeite de bal voor de voeten van van der Kuil weggrabbelen. Een kogel van van Roessel ging even over de lat. Na vijftien minuten een Nederlands doelpunt. De scheidsrechter gaf een vrije schop op de rand van het strafschop gebied, toen van Roessel in de rug werd gedrukt. De Brazilianen vorm den een muurtje, maar de Neder landse midvoor schoot langs deze muur heen en de bal verdween hard en laag in de rechterhoek. De Hollanders bleven het initiatief aan zich houden en gaven weinig kansen weg. Het lange spel van de Oranjehemden lag de Zuid Ameri kanen voorlopig nog niet best en hum meest individuele pogingen liepen veelal vast op Terlouw en Alberts Een vrije schop van Biesbrouck bracht de bal bij van der Kuil, deze kopte door naar van Roessel, die op zijn beurt het leer met zijn hoofd naar Bennaars expedieerde. De Dos- koman kopte fel in en de keeper moest een machtige sprong maken om de bal te keren. Een corner werd Nederland nood lottig. Uit de scrimmage die hieruit ontstond, stopte Kraak het schot. De bal werd slecht weggewerkt en Bar- boza schoot van dichtbij in. (11). Nederland overspeeld. De Brazilianen kwamen nu fel op zetten en de Nederlandse achterhoe de raakte even de klus kwijt. Het was maar gelukkig, dat rechtsbuiten de Faria een goede kans om zeep bracht door over te schieten. De ge vaarlijkste man in de voorhoede van Brazilië was ongetwijfeld linksbinnen Barboza, een razend snelle knaap met een goed schot. Dat ondervond Kraak toen hij een schuiver van hem nog net kon stoppen. De Brazilianen kre gen geleidelijk het zelfvertrouwen te rug en de Oranjehemden konden hum tempo van het begin niet meer hand haven. Bij een aanval van Brazilië kreeg Odenthal binnen het straf schopgebied de bal tegen zijn hand. De strafschop werd door rechtsbin nen Neto onhoudbaar benut in de 32e minuut (12). De Nederlandse achterhoede had plotseling geen kijk meer op het snelle Braziliaanse spel. Een razend snelle aanval bracht de bal bij Neto en drie minuten na het tweede Bra ziliaanse doelpunt was de stand 13 door een schuiver in de hoek. Neder land werd nu volkomen overspeeld, maar onveranderd kwam de rust. DE TWEEDE HELFT. Na de rust namen de Brazilianen, die nu met de zon in de rug speelden, onmiddellijk het initiatief in handen. En met hun technisch goed verzorgd spel, sterk individualistisch uitge voerd, bedreigden zij het Nederland se doel, waarbij zij gevaarlijk waren door hum enorme snelheid en hun grote activiteit. Een keer bleef onze verdediging staan wegens vermeend buitenspel, maar Kraak sprong nog juist opzij voor de voeten van de Faria om een doelpunt te voorko men. De Oranjehemden bleven na deze demonstratie van geacheveerd spel een zwakke partij voetbal spelen. Niet alleen, dat zij met moeite de aanvallen konden afweren, maar de voorhoede kom de goede combinatie niet vinden en het was tekenend voor de situatie, dat pas negen mi nuten na de hervatting de Braziliaan se doelverdediger zijn eerste schot kreeg te verwerken en dat schot was afkomstig van.... Odenthal. Na zestien minuten blunderde Ter louw op het midden van het veld vol komen, waardoor de gevaarlijke Bar boza een schitterende kans kxeeg om de voorsprong van zijn land te verhogen. Maar zijn keihard schot vloog meters langs het doel- Met de moed der wanhoop kwamen de Oranjehemden terug en het was Ben naars, die het voorbeeld gaf en zich fel inspande om kansen voor zijn teamgenoten te scheppen. Het was dan ook zijn werk, toen van der Kuil in vrije positie de bal kreeg toege- Hier zien wij de leden van de Nederlandse Olympische Voetbalploeg op het oefenveld te Helsinki de „Kicks" aantrekken. V. 1. n. r. Van Schijndel, Mom mers, Wiertz, Alberts, van Roessel, Biesbrouck, Terlouw, van der Kuyl, van der Gijp en achteraan staand Clavan. Rond „Het Blesse paard" te Stomp wijk speelt zich telkens opnieuw het jaarlijkse paardensportfeest af, dat gedurende twee dagen een legioen van paardensportliefhebbers uit het Westen des lands, uit Rijn- en Bol lenstreek, uit de grote steden zowel als uit het Westland naar het an ders zo stille, vredig gelegen Stomp wijk trekt. Wanneer een vreemdeling voor het eerst naar dit sportevene ment gaat en niet weet waarheen zich te begeven, kan zelfs het kleinste kind hem de weg wijzen: achter „Het Blesse paard", zegt men hem dan. En inderdaad, op het feestterrein aan de Meerlaan zal ook dit jaar weer het tweedaagse paardensportfeest plaats hebben, dat het feest voor de paar densportliefhebbers zal worden. Op Woensdag 23 Juli zal de mid dag weer gevuld worden door een prachtige kortebaandraverij en de dag daarop, Donderdag 24 Juli, een" veelbelovend concours" hippique, des morgens voorafgegaan door de tradi tionele kinderfeesten. Allereerst dan de draverij. Dat Stompwijk onder de kortebaandra verij en een goede naam heeft, bewijst de grote deelname, welke haar ieder jaar ten deel valt. En van de deel nemers en niet minder van de kwa liteit der ingeschreven paarden hangt natuurlijk de publieke belangstelling af. Welnu, in dit opzicht kan men gerust zijn, want „Nooit Gedacht" in Stompwijk heeft weer een voortref felijk programma in elkaar gezet. Het kortebaanprogramma bevat niet minder dan 28 inschrijvingen, w.o. tal van oude bekenden: in de eerste plaats Allouez van Jan de Vlieger, die zo menige course in Stompwijk heeft gereden en.... meermalen heeft gewonnen en welk paard we op bijgaand plaatje (rechts) in actie zien op een van de vorige courses, tezamen met Excel lentie Brewer (links). Verder noemen we de welbekende kortebaandravers Miss A, Guy Hano ver, Nanda O, O'Nelly Zora, O. Ma rijke (winnaar van het kampioen schap van Zuid-Holland in Voorscho tem), e.a. De trouwe bezoekers van Stompwijk en andere draverijen wer speeld, maar het schot van de Vel- senaar kwam tegen de ovale lat te recht en stuitte het veld weer in. Dit was bepaald pech voor de Oranjehemden, die door een doel punt mogelijk uit hun depressie had den kunnen komen. Na een botsing met Mommers moest Neto van het veld worden gedragen. Wat er precies aan de hand was geweest, wist niemand. Maar na twee minuten was de man alweer terug en speelden even vrolijk ver der alsof er niets was gebeurd. En kele minuten later ging Passanha er uit, blijkbaar gewond aan de enkel, want de Braziliaan wees met wan hopige gebaren op dat lichaamsdeel. Wederom speelde Brazilië dus met tien man. Een kopbal van van Roes sel gimg juist over de lat. De nederlaag van Oranje werd een zekerheid, toen bij een verdwaalde aanval de bal terecht kwam bij de linksbuiten, aanvoerder Moreira, die na een felle rush en van grote af stand een keihard schot loste, schuin en fel langs de grond, waarbij de bal door Alberts niet werd gestopt, om dat onze achterspeler meende, dat de bal naast het doel zou gaan. Toen dé bal uit dit schitterende schot in het doel verdween en Brazilië dus met 41 de leiding had, sprong Mo reira twee meter hoog en drie me ter ver en werd hij door al zijn team genoten afgezoend. De rest van de wedstrijd was ver makelijk door de theaterstukjes, wel ke de Brazilianen uithaalden, hetgeen zij trouwens de gehele wedstrijd had den gedaan. Neto verdween weer eens van het veld, door een paar van zijn spelers gedragen, maar toen hij weer op de grasmat verscheen, scoor de hij meteen maar een vijfde doel punt van verre afstand, waar Kraak, gehinderd door de laagstaande zon, niet eens naar greep. Met een zware 51 nederlaag ver lieten de Oranjehemden het veld. De Brazilianen sprongen gezamenlijk een paar maal in de lucht voordat zij in de kleedkamers verdwenen. Het Nederlands elftal was dus voor het olympisch voetbaltournooi uitgescha keld op een wijze, welke aan duide lijkheid niets te wensen had overge laten. WIE UIT IS, UIT MAG! Morgen zal een Nederlandse bonds- ploeg in een stad ergens ten Noor den van Helsinki een vriendschappe lijke wedstrijd spelen tegen een Fins elftal. Wanneer de voetbalploeg naar Nederland terugkeert, is nog niet be kend, maar vóór a.s. Woensdag zal dat zeker niet het geval zijn. Woensdagavond kwam de Brazi liaanse ploeg naar het hotel van de ten hiermee ongetwijfeld welk vlees zij hier in de kuip hebben. De strijd gaat bovendien om uit stekende prijzen, welke ditmaal weer met 10 pet. zijn verhoogd. In totaal wordt 1875 verreden, waarvan een hoofdprijs van 1100.Tevens zal door de fa. Melchers weer een aan tal flessen Locomotief voor pikeurs beschikbaar stellen, terwijl het be stuur zal zorg dragen, dat alle mee dingende pikeurs zo'n versnapering zullen ontvangen. De tweede dag vindt het grote con cours hippique plaats, dat jaarlijks meer publiek trekt en waarbij de ge geven nummers door de inschrijvin gen van paarden van klasse steeds beter worden. Ook nu weer, evenals vorig jaar, is een bedrag van 1800 aan prijzen voor het concours hip pique en springconcours beschikbaar gesteld, terwijl voor het damesnum mer speciale prijzen zijn uitgeloofd, een en ander om de animo voor het concours te verhogen, Als bijzondere attractie zal dit jaar de heer J. de Wit uit 't Zand (N.-H.) uitkomen met twee van zijn land- bouwpaarden, die door hem zelf zijn getraind en welke paarden staaltjes dressuurkunst zullen laten zien, het geen vermoedelijk alleen reeds een bezoek aan het concours hippique waard zal zijn. Reeds eerder heeft de heer de Wit op Duindigt een proeve van bekwaamheid afgelegd, welke aller bewondering trok. Het bestuur van „Nooit Gedacht" meent door het brengen van telkens andere attrac ties de animo voor het jaarlijks sport feest in Stompwijk te verhogen, waarin men op deze manjer zeker wel zal slagen. Alles, bijeen genomen kunnen we zeggen, dat een bezoek aan Stomp wijk dit jaar zeker de moeite waard zal zijn. Met ruim 700 zitplaatsen op de tribunes en het geheel weer ini de gezellige sfeer van diverse amu sement, wacht Stompwijk, in de hoop op goed weer, de stroom van bezoe kers af. Des morgens van de tweede dag is er feest voor de schooljeugd, die zich evenmin onbetuigd zal laten als hun ouders dit 30 of 35 jaar geleden de den bij de schoolspelen, al waren de attracties toen in minder grootse om lijsting, vervat. Na het concours hippique, te om streeks 7 uur, wordt het tweedaagse feest besloten met een voetbalwed strijd tussen de Stompwijkse Boys en DSO uit Zoetermeer. Voor degenen, die in hun vacantie- tijd niet weten waarheen te gaan, is een bezoek aan dit tweedaagse feest zeker aan te bevelen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 10