Eerste bedrijfscommissies de voorlopers van ondernemingsraden Een stroom van klachten en fouten vormt nasleep van Kamerverkiezing In de takken: textiel, vleeswaren, slagers, schoen en leer De plaats van „hoger" personeel Chefarine A Koel weer houdt aan Kortenhorst weer voorzitter Tweede Kamer 78 leden legden de eed af WOENSDAG 16 JULI 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Beroep op samenwerking De staatssecretaris van sociale za ken, mr. dr. A. A. van Rhijn, heeft vanmorgen de eerste bedrijfscom missie geïnstalleerd, te weten di< voor de textielbranche, de vleeswa- renindustrie, het slagersbedrijf en de schoen- en leerindustrie. Voordat de staatssecretaris tot de installatie overging, hield prof. dr. F. J. H. M.- van der Ven, voorzitter van de commissie ondernemingsra den van de Sociaal-Economische Raad. een rede, waarin hij enige me. dedelingen deed over de stand der voorbereidende werkzaamheden, die tot de volledige uitvoering van de wet op de ondernemingsraden moeten leiden en over enige punten, die een belemmerende invloed blijken uit te oefenen. GEMAAKTE PLANNEN. Toen de commissie ondernemings raden eind 1950 voor het eerst by een- kwam, werd besloten zoveel moge lijk bedryfstaksgewijs te werk te gaan en daar besprekingen te beleg gen met de representatieve organi saties van werkgevers en van werk nemers in de verschillende bedrijfs takken. Tot heden werden 43 zodani ge raadplegingen gehouden, en wel in de volgende sectoren van het be drijfsleven schoen- en lederindustrie, tim merfabrieken, metaalnijverheid, meubileringsindustrie, kleinme- taalnijverheid, goud- en zilver nijverheid en uurwerkbedri.jf, chemische industrie, cultuurtech nische werken, bedrijfsverenigin gen, vleeswarenbedriif, slagersbe drijf. grafisch bedrijf, agrarisch bedrijf, grondborings- en buizen, leggingsbedrijf, knopenindustrie betonindustrie, papierindustrie, turfstrooiselbedrijf, zuivelindus trie, confectieindustrie. en maat- kledingbedrijf, baggerbedrijf en natte grind-baggerbedrijf, haven bedrijf aardappelmeeiindustrie, ziekenfondsen, bankbedrijf, maal- industrie, grootwinkelbedrijf bierbrouwerijen. Noordelijke me taalondernemingen. kaasoakhuis bedrijf, papier-, strocarton- en paDierverwerkende industrie, bakkersbedrijf, tabakverwerken de industrie, coöperatief detail- handelsbedryf, textielindustrie, theepakkers- en koffiebranders- bedryf. verzekeringsbedrijf, groothandel, diamantindustrie, rubberverwerkende industrie, houtind vtrie, oliefabrieken en graanbewerkende industrie. Behalve dat in een vijftal takken van bedrijf van heden af een begin kan worden gemaakt met de effectie ve uitvoering van de wet een feit waarvoor spr. de vertegenwoordi gers deze bedrijfstakken hulde bracht zijn nog andere resultaten bereikt, die naar spr hoopte, binnen afzienbare tijd in het licht der open baarheid treden. In talrijke bedrijfs takken is het overleg in eigen kring in volle gang. in verscheidene zijn reeds belangrijke vorderingen ge maakt. Over het algemeen, aldus spreker, mag gezegd worden, dat de gelegde contacten ons gesterkt hebben in de overtuiging, dat zowel de organisa ties van werkgevers als die van werknemers ten volle bereid zijn hun medewerking aan de verwezenlij king der ondernemingsraden te ge ven. GEREZEN MOEILIJKHEDEN. Daar is in de eerste plaats de kwestie van de afbakening der on derdelen van het bedrijfsleven, waar voor een bedrijfscommissie behoort te worden ingesteld. Het indelings schema voor de bedrijfsverenigingen ingevolge de werkloosheid wet moge aanlokkelijk schijnen, wijl dan met 26 groepen van ondernemingen en dus met 26 bedrijfscommissies kan worden volstaan. Het is reeds overduidelijk gewor den, aldus spr., dat het ons hier niet van dienst kan zijn, aangezien de ma terie der ondernemingsraden nauwer blijkt aan te sluiten bij samenwer kingsvormen in het bedrijfsleven, die kleinere eenheden omvatten. Nood gedwongen is derhalve afgezien van elk vooropgezet indelingscriterium en wordt in nauw overleg met het georganiseerde bedrijfsleven naar realiseerbare oplossingen gezocht. Pat vordert tijd en moeite doch men mag verwachten, dat dit alles uitein delijk aan de beoogde taak ten goe de zal komen. Artikel 23 van de wet spreekt van „door de raad'aangewezen represen- Prof. Gerretson en de buitenlandse politiek In de eerste vergadering der nieu we Eerste Kamer heeft mr. J. A. Jonkman met een korte rede het voorzitterschap wederom aanvaard. Bij de benoeming der verschillen de commissies voor deze korte zit tingsperiode tot de derde Dinsdag in September, werd in de vaste commis sie voor de buitenlandse politiek in de plaats van mr. G. Kolff (CH) zijn fractiegenoot prof. dr. C. Gerretson gekozen. tatieve organisaties". Het lijkt een al te willekeurige interpretatie van de desbetreffende tekst, wanneer men zou aannemen, dat organisaties, welke door de raad worden aangewezen, al leen al om die reden geacht mogen worden representatief te zijn. Welke norm moet men echter wel aanleg gen? Op zichzelf zou de aangelegenheid niet tot bijzondere moeilijkheden aanleiding hoeven te geven, ware het niet, dat in het organisatieleven der werknemers een ontwikkeling gaande is in de richting van be- drijfstaksgewijze organisatie, welke in dit stadium herhaaldelijk aanlei ding geeft tot onzekerheid met be trekking tot de vertegenwoordiging van het beambten-element in de be drijfscommissies. Daarnaast hebben zich in de aller laatste tijd organisaties gepresenteerd van bepaalde groepen van werkne mers hoger en leidinggevend per soneel wier belangrijke plaats in de onderneming weliswaar niet wordt betwist en mogelijk dus ook niet in de ondernemingsraden, maar die hun plaats in het georganiseerde overleg nog niet hebben gevonden en bij de vorming der bedrijfscom missies dus ook min of meer buiten spel staan. De laatstgenoemde moeilijkheid is meer van ernstiger aard, nu het feit zich in sommige bedrijfstakken voordoet, dat de werkgevers-organi saties met klem pleiten voor het in ruimen van plaatsen in de bedrijfs commissies aan vertegenwoordigers van het hoger en leidinggevend per soneel, plaatsen aan werknemerskant wel te verstaan, terwijl de arbeiders-, organisaties van mening zijn, dat dit de onderr personeel mentaal eerder aan de an-1 Ook om c1 dere zijde der tafel thuishoort. Zal deze controverse leiden tot het fiasco der paritaire gedachte? Het zou wat voorbarig zijn de zaak ze scherp te stellen. Met een behoorlij ke dosis objectiviteit en nuchterheid moet er wel iets op te vinden zyn, ook in het kader van de tegenwoordige wettelijke regeling. Het is dan wel nodig dat tegenovergestelde stand punten niet nodeloos op de spits worden gedreven, want daardoor zou de groei der ondernemingsraden aan merkelijk kunnen worden belemmerd Tot leden van de te installeren uit voeringsorganen zei spr. tenslotte: „In het met uw organisaties ge voerde overleg is gebleken, dat moei. lijVieden van allerlei aard uit de weg geruimd kunnen worden, wanneer de bereidheid daartoe ter wille van het doel krachtig genoeg is. Ik wens u gaarne toe, dat uw thans aanvan gende arbeid, die in zekere zin pio niersarbeid is, zal slagen". STAATS-SECRETARIS VAN RHIJN: De staats-secretaris van sociale za ken, mr. dr. A. A. van Rhijn, heeft daarna de eerste bedrijfscommissies voor de ondernemingsraden geïn stalleerd. Hierbij zei de staats-secre taris o. m. het volgende: Het is van het grootste belang dat de arbeider ook bij de moderne ge- comnliceerde bedrijfsvoering inzicht heeft in de economische en sociale gang van zaken binnen de onderne ming en begrip heeft voor de bete kenis van ziin aandeel in het geheel, waardoor hii zich niet langer een nummer voelt, maar een integrerend onderdeel in het gehele Droductie- proces. Daarvoor is de ontwikkeling de gemoonschapsgedachte binnen ng van zeer groot nut reden valt de instelling Vierdoen méér dan één! De werking van 4 geneesmiddelen in één labiet verenigd is krachtiger en weldadiger dan van elk middel af zonderlijk. Chefarine „4" helpt ook bij hevige pijn en griep, wanneer andere middelen falen. 'n 4lje doet wonderen (Advertentie.) van de ondernemingsraden, die deze gemeenschapsgedachte zullen bevor deren, naar sprekers mening zo toe te juichen. In Nederland wordt algemeen de opvatting aanvaard, dat het bezwaar lijk is wenselijke samenwerking door middel van dwang te bewerkstelligen. Veel zal afhangen van de gezindheid, waarmede de werkgever zowel als de arbeider aan de wet toepassing zullen geven. De taak, welke op dit terrein aan de bedrijfsgenoten wordt gege ven. is een mooie, maar daarnaast een delicate en verantwoordelijke. Spr. zou dan een beroep willen doen in de eerste plaats op de hoofden der ondernemingen om voor de ontwik keling van het instituut van de on dernemingsraad ook in hoogste in stantie persoonlijke interesse te tonen. Het zal van groot nut zijn, indien de directeur zelf, zo dit maar enigszins mogelijk is actief aan het werk van de ondernemingsraad deelneemt en daaraan leiding geeft. Doch daarnaast acht snr. het nood zakelijk dat de organisaties van werk nemers er zorg voor dragen door een voortdurende scholing een per soneelskader te kweken, dat in alle opzichten berekend is voor zijn ver antwoordelijke taak. Tenslotte hangt ook veel af van de wijze, waarop de bedrijfscommissie de ontwikeling van de ondernemings rader weet te stimuleren en daara?/ inhoud weet te geven, Spr. ziet de taak van bedrijfscommissies dan ook een zeer belangrijke. Ook stemmentellen is moeilijk! Amsterdam staat bovenaan in het klachtenboek Zoals in het verslag van de gister middag gehouden vergadering der Tweede Kamer is meegedeeld heeft de heer Hofstra (P. v. d. A.) namens de commissie tot onderzoek van de geloofsbrieven van de benoemde le- mogelijk te voorkomen. In enkele gevallen was het getal biljetten, dat uit de stembus kwam, groter dan het aantal uitgereikte biljetten. Wellicht is in deze gevallen hier het in-elkaar- gevouwen zijn van twee biljetten als den van de Tweede Kamer verslag oorzaak aan te merken. Soms werd over dat onderzoek uitgebracht. Be halve de geloofsbrieven waren in handen der commissie nog enige an dere bescheiden gesteld, o.a. de door de hoofdstembureaux in de 18 kies kringen ingezonden afschriften van de processenverbaal van de hoofd stembureaux en van de bureaux in de verschillende stemdistricten be treffende de op 25 Juni gehouden verkiezing. Ter aanvulling van wat daarom trent reeds in het Kamerverslag is vermeld ontlenen wij nog het vol gende aan het verslag der commsisie: In de processen-verbaal van de stembureaux, welke aan de Kamer zijn toegezonden, wordt slechts van een gering aantal bezwaren melding gemaakt. Deze betreffen in hoofdzaak het al dan niet van onwaarde ver klaren van stembiljetten. Voor zover de commissie zidh een beeld kon vormen omtrent het gebeurde, ko men haar de ingebrachte bezwaren nagenoeg alle ongegrond voor. Bezwaren tegen de grote afstand van woonhuis naar stemlokaal wer den o.m. ingebracht by district 53 te Leeuwarden. Naar de mening der commissie dient met redelijke wensen t.a.v. de afstand naar de stembureaux zoveel mogelijk rekening te worden gehou den. Den Haag drukte te klein. Vermelding verdienen tenslotte enkele bezwaren uit de gemeente 'sGravenhage tegen de kleine druk van de candidatenlijsten, voorkomen de op de achterzijde van de oproe- pingskaart. Inderdaad waren de na men niet of nauwelijks leesbaar voor personen met een minder goed ge zichtsvermogen, aldus de commissie. De nieuwe bepalingen nopens het stemmen bij volmacht hebben, voor zover uit de processenverbaal blijkt, geep aanleiding tot klachten of moei lijkheden gegeven. In tal van processen-verbaal wordt melding gemaakt van de weigering van kiezers, om het stembiljet terug te geven. In geen van deze gevallen blijkt, of de namen van de in over treding zijnde kiezers aan de politie autoriteiten zijn doorgegeven. De commissie acht het wenselijk, dat zulks geschiedt, opdat de desbetref fende strafbepaling niet tot een dode letter wordt. By het controleren van dc proces sen-verbaal bleken in nagenoeg alle kieskringen geringe verschillen voor te komen tussen het aantal stembil jetten, dat door een stembureau werd uitgereikt, en het aantal, dat nader hand in de stembus werd aangetrof fen. In verreweg de meeste gevallen was het laatste aantal iets kleiner dan het eerste hetgeen hoofdzakelijk verklaard zal moeten worden uit het onopgemerkt meenemen van een stembiljet door de kiezers. Uiteraard het teveel in de ene stembus opge heven door een gelijk tekort in een andere. Amsterdamse afwijkingen. Gaven de bovengenoemde ver schillen geen aanleiding tot het in stellen van een nader onderzoek, dit laatste was anders gesteld ten aan zien van de kieskring Amsterdam. Niet alleen bleken hier afwijkin gen tussen de aantallen uitgereikte en in de stembus aangetroffen bil jetten vrijwel regel te zijn, en was het laatstbedoelde aantal in tal van gevallen groter dan het eerste, ook waren er verschillen van zodanige aard, dat zij redelijkerwijze niet meer uit de eerder gesuggereerde oorza ken verklaard konden worden. Met enkele voorbeelden uit de vele welke hier te noemen zouden zijn, moge worden volstaan: In district 7 werden 32 biljetten te weinig aangetroffen, in district 22 kwam men 22 biljetten tekort, in dis trict 148 was dit aantal 44, in de districten 442 en 563 zelfs resp. 105 en 101. Daarentegen had men b.v. in de bussen van de bureaux 245, 390, 517, 595 en 602 resp. 20, 11, 30, 18 en 20 méér stembiljetten uit de bus ge haald dan er volgens de opgave wa ren ingeworpen. Bovendien waren in de cijferop stellingen van een groot aantal pro cessen-verbaal veranderingen aange bracht, dié niet door het stembureau geparafeerd waren en die alle van dezelfde hand afkomstig waren. Een en ander was voor de griffier der Kamer reden om zich met de on derafdeling verkiezingen" van de ge meentesecretarie van Amsterdam in verbinding te stellen. Tijdens een onderhoud, dat met twee ambtena ren uit Amsterdam ter griffie plaats vond, kon allereerst vastgesteld wor den, dat een ambtenaar van het bu reau van statistiek der gemeente Amsterdam, die inzage van de pro cessen-velmaal had verkregen, daarin de aangetroffen fouten had verbe terd. Op het ongeoorloofde van deze handelwijze werd van de zijde der griffie met nadruk gewezen. Voorts is komen vast te staan, dat een aanzienlijk aantal verschillen tussen de aantallen uitgegeven en in de stembus gevonden stembiljetten tot foutieve invulling van de proces sen-verbaal herleid kon worden. In tal van gevallen had het stembureau het aantal kiezers, dat geweigerd had een stembiljet in ontvangst te ne men (in Amsterdam komt dit vrij dikwijls voor) zowel opgegeven in de daarvoor bestemde rubriek als ook onder het aantal stembiljetten, dat door de kiezers niet in de bus werd gedeponeerd zodat eerstge noemd getal tweemaal van het getal der zich aangemeld hebbende kiezers werd afgetrokken. Ook werden bij de natelling van dienen de stembureaux dit zoveel de cijferoptellingen verscheidene tel fouten ontdekt. Zo kon bv. een ver schil van 101 tot een verschil van 1 worden teruggebracht. Slordige processen-verbaal. Intussen bleven na dit onderzoek een tiental grotere afwijkingen on opgelost. Op verzoek van de griffier heeft daarop de voorzitter van het hoofdstembureau Amsterdam aan vier ambtenaren van de afdeling ver kiezingen opdracht gegeven de in aanmerking komende pakketten met stembiljetten te ontzegelen en de tel lingen opnieuw uit te voeren. Van deze tellingen zijn nieuwe processen-verbaal opgemaakt en door de vier bovenbedoelde ambtenaren ondertekend. Naderhand zijn deze duplicaten ter griffie vergeleken met de oorspronkelijke exemplaren. Daarbij is opnieuw gebleken, dat in de tellingen verscheidene en soms ernstige fouten waren gemaakt. In enkele gevallen heeft dit er toe ge leid, dat in de aantallen op een lijst uitgebrachte stemmen verandering moest worden gebracht. Resumerend blijkt het totaal aan tal te Amsterdam uitgebrachte stem men 174 hoger te liggen dan volgens de opgaven van het Centraal Stem bureau. Een nauwlettend nagaan van het proces-verbaal van het Centraal Stembureau tot het vaststellen van de uitslag der verkiezing heeft aan het licht gebracht, dat deze wijzigin gen geen invloed hebben op de aan tallen, aan iedere groep toe te ken nen zetels noch in de aanwijzing van de gekozen candidate». De commissie meent te moeten uit spreken, dat zij de gang van zaken in de gemeente Amsterdam ernstig betreurt en afkeurt. Hoewel zij de ambtenaren, die behulpzaam ziin ge weest bij het nagaan van de vele on regelmatigheden in de processen- verbaal, erkentelijk is en het vooral aan hen te danken is, dat de ge maakte fouten vrijwel alle konden worden geredresseerd, is anderzijds duidelijk aan het licht getreden, dat tal van voorzitters en leden van de stembureaux niet berekend waren voor hun taak of deze weinig nauwgezet hebben opgevat. Dat er stembureaux zijn, waarvan de processen-verbaal verschillen tussen het aantal uitge reikte en uit de bus gekomen stem biljetten aangeven van 100 en meer, zonder dat men aanstonds getracht heeft de oorzaken van deze verschil len op te sporen en tot een sluitend resultaat te komen, komt haar ten enemale onbegrijpelijk voor. Zij acht het wel in hoge mate wenselijk, dat wordt nagegaan, welke stembureaux ernstig in gebreke zijn gebleven, opdat in het vervolg hiermee bij de benoeming van voorzitters en leden rekening kan worden gehouden. In middels is van de zyde der gemeente Amsterdam een mondelinge toezeg ging in deze geest ontvangen. PRINSES WILHELMINA IN DE VOGEZEN. Prinses Wilhelmina is gisteren met een vliegtuig van prins Bernhard in Mulhouse geland. Vandaar reisde H. K. H. door naar Gerardmer in de Vo gezen, waar de Prinses haar vacantie doorbrengt. Het D.U.W. -conflict in Sevenum DE K.A.B. heeft zich gisteren tot de minister van Sociale Zaken ge wend om een oplossing te verkrijgen in het conflict, dat op het DUW-ob- ject in de Sevenumse Peel is uitge broken. 110 van de aldaar werkzame 150 arbeiders, voornamelijk uit Venlo afkomstig, gingen in staking, toen zij geen verlof kregen hun weekloon ter stond naar huis te brengen, nadat dit een dag te laat op het werk was uit betaald. De stakers gingen toch en werden onmiddellijk voor onbepaal de tijd geschorst. In Venlo is thans een steunactie voor de arbeiders gaan de. Deze verklaren, dat dit reeds de vierde maal was, dat het loon niet tijdig ter beschikking werd gesteld. Volgens de leiding van het DUW- kamp Sevenum lag de oorzaak van de vertraging in extra administratieve werkzaamheden. Door de minder ge leverde arbeidspraestatie in de warme dagen was de loonberekening ge compliceerder geworden. In de vacature, ontstaan door het ontslag nemen van ir. A. L. H. Roe broek te 's-Gravenhage, is benoemd verklaard als lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland dr. mr. J. A. M. van Staaij (K.V.P-) te 's-Gra venhage. Brandweerman bouwde plezierjachtje Het materiaal was verduisterd Op last van de officier van Justi tie heeft de Haarlemse recherche de adjunct-hoofdbrandmeester J. W. H. van de Haarlemse brandweer gear resteerd. H., die commandant is van de groep „beroepsbrandfweerlieden", wordt er van verdacht, verduisterin gen te hebben gepleegd. Daar het onderzoek nog in een beginstadium verkeert, staat over de omvang van deze verduistering nog niets vast. Het vermoeden bestaat, dat H., die op het terrein van de brandweerka zerne een plezierjachtje bouwde, daarbij materiaal van de brandweer heeft gebruikt. Ook zouden beroeps brandweerlieden hem in hun dienst tijd daarbij hebben geholpen. BURGEMEESER VAN VELSEN HERBENOEMD. In de Staatscourant van gisteren is een Kon. Besluit gepubliceerd om trent de herbenoeming van mr. M. M. Kwint tot burgemeester der gemeen te Velsen. In politieke kringen daar ter stede verluidt, dat nog de vorige maand het college van wethouders dezer gemeente op audiëntie geweest is bij de minister van Binnenlandse Zaken, prof. dr. L. J. M. Beel, ten einde hem te verzoeken mr. Kwint niet voor een herbenoeming voor te dragen. HOE wordt het weer? (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). TIJDELIJK REGEN. Veel bewolking met voorname lijk in de Noordelijke helft van het land tijdelijk regen. Later echter nog enkele verspreide op klaringen. Matige, tijdelijke krachtige wind tussen Zuid-West en Noord-West. .Vannacht iets minder koud, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 17 Juli: zon op 4.40 en onder 20.51; maan op 00.16 en onder 17.56 uur. Uet uf-eeA in Sulcpfia De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer max. temp. gisteren OSLO zwaar bew. 18 c. STOCKHOLM licht bew. 21 HELSINKI geheel bew. 18 EDINBURGH regen 17 LONDEN onbewolkt 20 KOPENHAGEN onbewolkt 19 AMSTERDAM licht bew. 17 GENèVE zwaar bew. 30 PARIJS zwaar bew. 22 BORDEAUX half bew. 23 NICE onbewolkt 27 BERLIJN onbewolkt 20 FRANKFURT zwaar bew. 22 MüNCHEN zwaar bew. 28 WENEN regen 31 LOCARNO mist 23 ZURICH nevel 28 Het KNMI deelt mede: Een brede Westelijke tot Noord- Westelijke lucntstroom heeft een groot deel van Europa overspoeld met koele van IJsland afkomstige lucht. In verband daarmede is de tempera tuur in Engeland, Frankrijk, Duits land en onze omgeving al dagen ach tereen-beneden normaal en het ziet er niet naar uit, dat daarin spoedig verandering zal komen. Daarentegen handhaaft zich het warme zomerweer in Zuid-Europa. Uit Italië werden plaatselijk temperaturen van 38 gr. gemeid. Ook in Zwitserland en Oos tenrijk was het gisteren warm maar ook daar zal de temperatuur gaan dalen. Een nieuwe storing ,die zich giste ren nog bij de Zuidpunt van Groen land bevond, heeft nu Schotland reeds bereikt en zal in de komende 24 uur vergezeld van regen ons land passeren. Na het voorbijtrekken van de storing zal opnieuw vrij koude polaire lucht ons land binnenstro men. Het einde van het koele weer is dan nog niet in zicht. Gistermiddag te twee uur is de nieuwe Tweede Kamer in openbare vergadering bijeengekomen. Nadat een commissie voor het onderzoek van de geloofsbrieven van de leden was aangewezen heeft de heer Kor tenhorst, de tijdelijke voorzitter, de vergadering geschorst voor het on derzoek der geloofsbrieven. Te half drie werd de vergadering heropend. De VOORZITTER deelde mede, dat ontvangen is een Koninklijke Boodschap, waarbij worden aange boden de beide wetsontwerpen in zake Grondwetswijziging (uitbrei ding der Tweede Kamer tot 150 leden en de buitenlandse betrekkingen. Namens de commissie van onder zoek deelde de heer HOFSTRA (Arb.) mede, dat 99 geloofsbrieven zijn onderzocht. De heer P. van Sta veren heeft namelijk bericht, dat hij zijn benoeming niet aanvaardt. De commissie heeft voorts kennis genomen van een aantal klachten omtrent de verkiezingen in ver schillende kieskringen. In Amsterdam zijn afwijkingen ge constateerd in het aantal uitgereikte en het aantal ingeleverde biljetten; er zijn meer biljetten ingeleverd dan uitgereikt waren. Er waren niet ge parafeerde biljetten bij. Er zijn ook verschillende telfouten gemaakt. Nieuwe tellingen hebben uitgewezen, dat het vaak ernstige fouten gold. De fouten hebben geen invloed gehad op de zeteltoe wijzing. De com missie betreurt de handelwijze, wel ke te Amsterdam bleek en keurt deze af- De commissie stelde voor de be noemd verklaarde leden toe te laten, nadat zij de voorgeschreven eden of beloften hebben afgelegd. De heer Kortenhorst is bereids door H. M. de Koningin beëdigd. Besloten werd de heer Kortenhorst als lid toe te laten. Ten aanzien van het verslag merkt de heer GORTZAK (C.P.N.) op, dat personen en organisaties de beschik king hebben gehad over formulieren, waarop volmacht om te stemmen. Daarover is bij de commissie een be zwaar ingediend. Tevens werd be zwaar gemaakt tegen het optreden van „Vrede en Vrijheid'' met mislei dende leuzen en voorstellingen. De heer HOFSTRA (Arb.) ver klaarde, dat deze bezwaren inder daad aan de commissie mondeling zijn meegedeeld. Zij meende, dat er geen aanleiding was deze bezwaren in het rapport te vermelden. De commissie is van oordeel, dat ze niet bij deze gelegenheid aan de orde kunnen komen. Het geval van de formulieren is in overeenstemming met de voorschriften; het andere ge val zou bij de politie thuis horen- Hierna legden de leden de eden of beloften af. Van de aanwezigen hebben 78 le den de eden afgelegd en 19 de ver klaring en belofte. Alleen de heer Joekes moet dus nog worden beëdigd. Hij had bericht van verhindering gezonden. Vervolgens is gestemd voor het opmaken van de nominatie voor het voorzitterschap. Voor de eerste plaats zijn uitge bracht 98 stemmen. Daarvan ver wierven: mr. L. G. Kortenhorst 93 stemmen en prof. mr. Romme 1 stem; 4 stemmen waren blanco. Voor de tweede plaats werden 97 stemmen uitgebracht. Hiervan ver wierven de heren Burger (Arb.) 80; Terpstra (A.R-) 5 stemmen; Oud V.V.D.) 1 en Sdhmal (C.H.) 1 stem; 10 stemmen waren blanco. Mr. J. A. W. Burger neemt dus de tweede plaats in. Voor de derde plaats werden 94 stemmen uitgebracht, waarvan op de heren Terpstra 83 en Zandt 1; blanco 10 stemmen. De nominatie luidt dus: 1. mr. L- G. Kortenhorst (K.V.P.). 2. mr. J. A. W- Burger (Arb.). 3. mr. J. Terpstra (A.R.). Als leden, die met de voorzitter de voordracht aan H- M. de Konin gin zullen aanbieden worden aange wezen de heren Krol, Vorrink, Koer sen en Weiter. De voorzitter heeft nog meege deeld, dat de Kamer tegen Donder dag a.s, des namiddags te één uur zal worden bijeengeroepen. De mo gelijkheid bestaat, dat de ontwer pen inzake grondwetsherziening, die dag in de afdelingen worden onder zocht en dat ze Woensdag 23 Juli in openbare behandeling komen. Tegen kwart voor vier is de ver gadering gesloten.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2