S)eCcid6e6outicvnt Slordige stemmentellerij Amerika verbiedt Russische propaganda Prettige toestanden in Roemenië De ziekte van mevr. Peren Slaalvoorraad vrijgegeven Spaanse kasteeldame in Nederland „ontdekt" koninklijke vergissing „United States" uitbundig verwelkomd Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 16 JULI 1952 43ste JAARGANG No. 12639 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. nmd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Ook voorlichting in Rusland gestaakt Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft de Russische am bassade bevolen, het publiceren en verspreiden van Russische pamfletten in de Verenigde Staten te staken. Tegelijkertijd heeft het ministerie gisteren bekend gemaakt, dat de Verenigde Staten hebben besloten, de publicatie en verspreiding van hun blad in de Russische taal onder de titel „Amerika" op te schorten. Deze dubbele maatregel is genomen, omdat de Russische autoriteiten de distributie van het blad „Amerika" in hun land practisch onmogelijk maken. Hiermede heeft het State Departe ment een punt gezet achter alle po gingen om Amerikaans voorlichtings materiaal achter het IJzeren Gordijn langs officiële weg te verspreiden. „Amerika" was in Rusland zo po pulair. dat van ieder nieuw nummer de gehele oplaag in enkele uren was uitverkocht, wanneer de Russische regering er zich niet in mengde Exemplaren van het blad brachten op de zwarte markt tv/eedehands heel wat meer op dan de nominale ver koopsprijs. In haar nota zegt het ministerie, dat Amerika te allen tijde bereid is, de verspreiding van voorlichtingsma teriaal over en weer te hervatten, zo dra de Russische regering voor een ongehinderde distributie dezelfde ga ranties verleent als Amerika tot nu toe voor de Russische pamfletten heeft toegestaan. Voorts zal de Russi sche regering de Amerikanen dan de gelegenheid moeten geven, zelf toe zicht te houden op de verspreiding van het blad. In 1946 verscheen „Amerika" in de Sovjet-Unie in een oplage van vijftig duizend per maand, maar langzamer hand is dat teruggelopen tot dertien duizend. In de nota wordt er op ge wezen, dat de Amerikanen twaalf maal protesteerden tegen de Russi sche inmenging, maar dat al deze pro testen slecht- ontwijkende antwoor den hadden geleverd. Als gevolg van deze restrictie is het aantal exemplaren, dat in handen van het Russische publiek komt. zo gering geworden, dat de Amerikaan se regering geen rechtvaardiging meer ziet voor het voortzetten van haar pogingen om de Russische le zers te voorzien van een waarheids getrouw beeld van het leven in Ame rika en daardoor bij te draggn tot een beter wederzijds begrip tussen beide volkeren. ÏUtuw-e. am&alladeuA imti 9ndia in Yl. Truman doet het niet U wilt me toch niet in een hou ten kist het Witte Huis uit zien dra gen? aldus het beeld dat Truman gisteren gebruikte van de democra tische partij, om nog eens goed dui delijk te maken, dat hij niet van plan is, zich cadidaat te stellen voor herbenoeming tot president van de Verenigde Staten. Truman zei: Ik heb mijn tijd uit gediend. Dit is een baan, die iemand kapot maakt. De nationale conveptie van de democratische partij zou fyj pas bijwonen nadat een candidaat was aangewezen. Ned. vlieger in de V.S. omgekomen De 22-jarige adelborst-vlieger eer ste klasse, A. W. G. Poelder uit Nij megen, is Maandagmiddag bij een vliegongeval op „Kelly Airforce Ba se" nabij San Antonio (Texas) ge dood. Poelder was een van de vijf Neder landse marineofficieren die op 15 Februari j.l. in de Ver. Staten be gonnen met de voortgezette training voor vliegdekschippiloten. Hij was gehuwd. ARRESTATIES OP GROTE SCHAAL Volgens vluchtelingen uit Roeme nië bevinden Anna Pauker en Luca zich in een Roemeense gevangenis, waar zij „psychologisch op het ko mende proces voorbereid" worden. De Weense communistische bladen hebben een enige dagen geleden uit gesproken rede van Gheorgiü-Dej, de secretaris-generaal van de Roe meense communistische partij, opge nomen. In zijn re.de heeft hij hevige aanvallen gedaan op Luca, Pauker en Georgescu, die „nooit aan de zijde van de arbeider, doch altijd aan de zijde der „koelaks" hebben gestaan". Volgens Gheorgiü-Dej is Anna Pauker persoonlijk verantwoordelijk voor het slechte functionneren van de coöperatieve boerderijen en in dustrie. In het Roemeense leger en in de partij zijn arrestaties uitgevoerd. Meer dan 5.000 personen zijn naar de Sowj et-Unie gedeporteerd. In de Do- mauvlakte, ten Zuiden van Cabacalu, moeten ernstige botsingen tussen boe ren en onderdelen van het leger plaats vinden, waarbij vele doden vallen. Volgens in Tel Aviv ontvangen be richten zijn in de laatste weken 300 Joodse leden van de Roemeense com munistische partij in Boekarest gear resteerd. Luidens dezelfde berichten De secretaris van het Indiaans Mi nisterie van buitenlandse zaken K. P. S. Menon, die benoemd is tot am bassadeur van India in Moskou. Stalin laat zich een leger aanbieden De Oostduitse communisten heb ben het Kremlin beloofd een leger te organiseren ter bescherming van de volksdemocratie in de Sovjet- zóne. De socialistische eenheidspartij (SED) heeft na haar vierdaagse con gres te Berlijn het volgende telegram naar Stalin gezonden. „De arbeidersklasse zal alles in het werk stellen om de volksdemocrati- sche instellingen van de Duitse de mocratische republiek te versterken en om de vreedzame wederopbouw en het socialisme met gewapende strijdkrachten te beschermen". Een partijbesluit in Oost-Duitsland heeft dezelfde waarde als een wet. De krijgshaftige toon waarin het tele gram aan Stalin is gesteld, wekt de indruk, dat de Oostduitsers bezig zijn een volledig leger op de been te bren gen, ongeacht de mogelijkheid van een viermogendhedenconferentie over de Duitse eenheid. Stalin wordt in de boodschap ge noemd „onze wijze leider en leraar, de beste vriend van het Duitse volk". Tijdelijk verbod van Neo-Nazi-partij Het Westduitse constitutionele ge rechtshof te Karlsruhe heeft de neo- nazistische „Sozialistische Partei Deutschland" tijdelijk verboden openbare vergaderingen te houden en propagandamateriaal te verspreiden. Het verbod geldt ook voor de on derafdelingen der partij. De lands regeringen is verzocht op naleving van het verbod toe te zien. Het gerechtshof behandeld de vraag van de regering, of de partij volgens de grondwet al of niet ver boden kan worden als zijnde ndet in overeenstemming met de grondwet. Stakende Kamerleden Toen de Belgische Kamer Dinsdag, middag haar vergadering opende, wa ren alleen, de leden der regerings partij, de christelijke volkspartij, aanwezig. De oppositie was niet verschenen; ij heeft de vorige week verklaard niet meer aan de beraadslagingen te zullen deelnemen zolang het voor stel over de betaling van wegens col laboratie opgelegde boeten, niet in behandeling wordt genomen. De socialist Spaak vroeg, of de Ka mer nog deze week op recès zou gaan en wat er zou gebeuren met het voorstel-De Gryse. De voorzitter antwoordde, dat nog niets dienaan gaande was besloten en dat de zit ting nog wel veertien dagen kon du ren. begon de zuivering in de Joodse ge meenschappen onmiddellijk na de ar restatie van Anna Pauker. De Joden zouden worden beschuldigd van het vormen van een „Zionistisch-Titois- tische groep". Voorts is vernomen, dat alle ge arresteerden buiten Boekarest ge vangen worden gehouden en dat een speciale commissie is benoemd om de partij te zuiveren van Joden, die verdacht worden van Zionisme en van het onderhouden van betrekking met Israël. De president van Argentinië, ge neraal Peron, is Dinsdag weer niet op zijn bureau verschenen. Maandag had hij, na vier dagen afwezigheid, zijn werk hervat. Hoewel van officiële zijde nooit iets is meegedeeld, waaruit de ernst van de ziekte van mevrouw Peron zou blijken, wordt toch in Argenti nië op vele manieren rekening ge houden met de gezondheidstoestand van de echtgenote van de president. De Spaanse ambassade heeft de op 18 Juli te houden traditionele „Fies ta" uitgesteld, terwijl de secretaris generaal van het Argentijnse vak verbond, José Espejo, zijn bezoek aan Rosario in het komende weekeinde heeft afgezegd. In Cordoba namen de leden van het provinciale bestuur een minuut stilte in acht tgr ere van mevrouw Peron. Te La Plata, de hoofdstad van de provincie Buenos Aires, zullen Woensdag geen taxi's rijden, aange zien de chauffeurs te Lujan een H. Mis gaan bijwonen, die wordt opge dragen voor het herstel van de zieke. In het jongste bulletin, dat is uit gegeven werd gezegd, dat haar toe stand onveranderd was. De Amerikaanse regering heeft gis teren alle voorraden staal, welke niet voor militaire doeleinden zijn be stemd, vrijgegeven om de zich steeds .verder uitbreidende werkloosheid, als gevolg van de staking in de staal fabrieken, tegen te gaan. Jiutiói uit de g.euang.enh&en De Noordelijke afgevaardigden bij de besprekingen over een wapenstil stand te Panmoendjon hebben van daag om nogmaals twee dagen uitstel verzocht. De geallieerden hebben dit verzoek onmiddellijk ingewilligd. Tweemaal sneller dan geluid Doordat een omroeper tijdens een Zaterdag te Moffett Field in Califor- nië gehouden vliegfeest zijn mond voorbijpraatte, is bekend geworden, dat een Skyrocket tweemaal zo snel het geluid heeft gevlogen. Dit nieuws is gisteren officieel bevestigd. De Skyrocket, een experimenteel vliegtuig, werd in Augustus 1951 op een hoogte van tienduizend meter boven de woestijn van Mojave, in Ca- lifornië, uit een moeder-vliegtuig ge lanceerd. Het toestel bereikte een record hoogte van 24.000 meter; de omroe per op het vliegfeest te Moffett Field maakte bekend dat de snelheid van 2100 kilometer pe. uur kan worden bereikt, dat is ongeveer het dubbele van de snelheid van het geluid. ^Tijdens de vlucht voerde de Sky rocket een koelinstallatie mee met een gewicht van 225 kilogram, welke voldoende capaciteit heeft om de temperatuur in een schouwburg met drieduizend zitplaatsen te regelen. Dit is noodzakelijk om te voorkomen, dat de piloot levend geroosterd wordt en het metaal van de vleugels smelt. Het toestel is uitgrust met een tur bine straalmotor, met nog een ra ketmotor om de barrière bij de ge- luidsgrens te overschrijden. De vleu gels staan onder een hoek van 35 gra- den naar achteren gericht. „Rose Mary'' in oliegeur Er z(in vreemde dingen gebeurd aan de vooravond van het proces over de Perzische olie aan boord van de Rose Mary, dat vandaag te Aden moet beginnen. Graaf Ettore Delia Zonca, de Italiaanse organisator van de eerste poging om.de genationali seerde Perzische olie uit net land te brengen ondanks de tegenstand van de Britse Anglo-Iranian oliemaat schappij, heeft gisteravond te Rome bekendgemaakt, dat de volmachten voor zijn advocaten verdwenen zijn uit de safe van hun kantoor te Cairo. Maandagmorgen had hij nieuwe do cumenten klaar, die door het Ita liaanse ministerie van buitenlandse zaken waren bekrachtigd, doch de Engelse diplomatieke vertegenwoor diging te Rome weigerde, de papie ren op tijd te legaliseren om het eni ge vliegtuig te kunnen halen, dat ze in Aden kon brengen voor het pro ces van heden. De graaf zei, dat de oorspronkelij ke volmachten door zijn zoon een week geleden naar Cairo waren ge bracht, en onmiddellijk in de brand kast van de advocaten waren opge sloten. Ent deze mysterieuze verdwij ning is maar één van een lange reeks van vreemde gebeurtenissen, zei hij. De exprestrein van Cairo naar Demiette, gelegen aan een der mon dingen van de Nijl, is Dinsdag nabij Tantah bij het passeren van een wis sel ontspoord. Egyptische autoriteiten hebben la ter meegedeeld, dat vier personen om het leven zijn gekomen en zeven personen zijn gewond. TREINONGELUK IN STIERMARKEN. Twee personenrijtuigen zijn giste ren in Oostenrijk na een botsing met een locomotief in de rivier de Enns gestort. Drie reizigers kwamen om het leven en 40 werden gewond. Tien reizigers, die uit de rivier gered wer den, bleken zwaar gewond te zijn. Het ongeluk gebeurde by Hieflau in Noord-Stiermaken (Britse zóne). JlütiAet jeö wenden ge&chiidetd In de Imperial Institute Gallery te South Kensington (Londen) wordt op het ogenblik een belangwekkende tentoonstelling gehouden. Zij is een'ver zameling van kunsthandwerken, vervaardigd in onderscheidene Engelse gevangenissen en jeugdgevangenissen. Het Engelse gevangenis-reglement van 1949 bepaalt, dat de „oefening en de behandeling van veroordeelden er op gericht moet zijn hun de wil bij te brengen een goed en nuttig leven te leiden en hen er voor geschikt te maken zulks te doen." De gevangenen, die daarvoor geschikt zijn, volgen op grond van deze bepafing lessen in kunsthandwerk. Een gevangenis-beambte bezichtigt de zo juist ingerichte tentoonstelling. In de kruis-gang van de St. Ser- vaaskerk te Maasrticht is een ten toonstelling geopend van historische kerkschatten, die uit de vroegste eeuwen der Christelijke beschaving door de eeuwen heen in het Maas land-gebied van Limburg zijn be waard. Het Stichtingsbestuur van Breda Oranjestad 1952, dat de leiding heeft van de feesten ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan der stad, heeft door de Tilburgse schilder Theo Swagemaker een schilderij laten vervaardigen, waarop de vier prinsesjes tezamen staan afgebeeld. Deze schilderij zal Woensdag aan H.M. de Koningin tijdens Haar bezoek aan de feestvierende stad worden aangeboden. Een reproductie van de schilderij. Mevrouw Maria de la Concepcion Fernanda Timothea Antonia Sorela, de (Spaanse) echtgenote van jhr. P. Bosch van Drakenstein van de Lage Vuursche, heeft een in het Frans ge stelde brief gezonden aan de Konin gin. In deze brief stelt zij dat de Ze. venlindenweg (tussen Lage Vuur sche en Hilversumsestraatweg) ten onrechte tot publieke weg is ver klaard „dank zij het decreet dat Uwe Majesteit tijdens de vacantie en per vergissing heeft getekend". Bedoeld decreet werd door de Ko ningin getekend tijdens haar verblijf in Sankt Anton, op 3 Maart 1950. De kasteelvrouw verzoekt H.M. de verordening ongedaan te willen ma ken. Een van de stokpaardjes van mevr. Bosch van Drakenstein is de be wuste Zevenlindenweg, die volgens de Spaanse particulier bezit is van het kasteel Bosch van Drakenstein, maar door de overheid tot publieke weg is verklaard. Ze wenste met deze beslissing geen genoegen te nemen en ze liet door haar arbeiders een draadversperring over de weg aanleggen. Nadat deze was opgeruimd op last van de over heid, probeerde ze het met een grep- Teleurstellende aardbeienomzet Half millioen lager Het aardbeienseizoen te Beverwijk is thans officieel gesloten. De speciale aardbeienveilingen zijn voorbij. Het restant van de aardbeien wordt nu gelijk met de groenten geveild. Nu de omzetcijfers 1952 bekend zijn, blijkt, dat voor een half mil lioen gulden minder is omgezet dan in 1951. Het aantal kilo's is ongeveer gelijk gebleven. In totaal zijn dit jaar te Beverwijk 549.337 manden geveild voor een be drag van 1.272.000. In 1951 was de totale opbrengst 1.775.971. In het dorp Siebengewald (ge meente Bergen) zijn deze week reeds drie gevallen van kinderver lamming geconstateerd, waarvan één zeer ernstig. Het betreft hier kinde ren beneden de twee jaren. pel die zij dwars over de Zevenlin denweg liet graven. Zij werd voor haar halsstarrigheid door het Am sterdamse hof in November 1949 ver oordeeld tot een maand voorwaarde lijke gevangenisstraf. Deze veroordeling heeft mevrouw B. van D. blijkbaar in hoge mate ge prikkeld, want in haar brief aan de Koningin verzoekt zij het decreet te willen annuleren, „niet alleen omdat het op een leugen berust, maar ook opdat de schandelijke veroordeling van een maand voorwaardelijk, die gedurende drie jaar de laster van de pers tegen haar heeft veroorzaakt, niet meer gesteund wordt door de handtekening van een vorstin". Aan het slot van haar brief doet de schrijfster een beroep op het rechtsgevoel van de Koningin. Zij verwacht dat al haar onderdanen op gelijke wijze behandeld zullen wor den door de rechtbanken, „zelfs als zy van buitenlandse oorsprong zijn". Triomfantelijke thuiskomst De nieuwe, 53.000 ton metende Amerikaanse passagiersboot „United States", die op haar eerste reis het overtochtsrecord voor de vaart tus sen de Verenigde Staten en Groot- Brittannië in beide richtingen op haar naam wist te brengen, is giste ren de haven van New York binnen gevaren, vsaar haar een daverend welkom werd bereid. Scheepssirenes loeiden en brand weervaartuigen spoten fonteinen in de haven, toen de „U.S." statig bin nenvoer. Grote menigten, die zich in de omgeving van het Vrijheidsbeeld hadden opgesteld, juichten, toen de oceaanreus, onder het spelen van muziekkorpsen, voorbijgleed. Hef- schroefvliegtuigen van de politie en particuliere toestellen kruisten in de lucht tijdens het binnenvaren. Alle passagiers stonden aan dek geschaard om van de triomftocht ge tuige te zijn. Drie dagen, 12 uur en 12 minuten na het passeren van Bischopsrots op de Scilly-eilanden voer het schip de vuurtoren „Ambro se" bij de ingang van de New York- se haven voorbij. Het sloeg, zoals be kend, het record van de „Queen Ma ry". dat 14 jaar geleden werd ge vestigd, met 9 uur en 36 minuten. De maatschappij is niet voorne mens op latere reizen onthullingen te doen over de snelheid van de „U.S." nu de blauwe wimpel ver overd is. Men verwacht dat de over tochten van de „Queens" en de „Uni ted States" ongeveer evenveel tijd in beslag zullen nemen. Moe vloog naar haar kindertjes Met vaart van 400 km. per dag In het Amerikaanse weekblad „Time" komt deze week een interes sant artikel voor, dat bijzonderheden vertelt over de moederlijke gevoe lens van een vogel, die het plan heeft opgevat om wat eitjes te gaan uit broeden. Toen Rosario Mazzeo, de perso- neelchef van het Boston Symphonie Orkest van Engeland naar Amerika vertrok, gaf men hem een Noordse pylstormvogel mee, die juist een drie tal eieren had gelegd en aanstalte maakte om deze te gaan uitbroeden. Op het vliegveld te Boston werd de vogel losgelaten en men was zeer benieuwd, wat deze zou doen. De Noordse pijlstormvogel trekt bijna uitsluitend in de richting Noord- Zuid, maar het verlangen van de a.s. moeder naar haar eitjes in Engeland bleek sterker te zijn. Zij vloog ogen blikkelijk over de haven van Boston in Oostelijke richting. De eitjes la gen aan de kust van Wales, zodat de vogel een vlucht van 5300 kilometer voor de boeg had. De pijlstormvogel raasde over de oceaan en gunde zich bijna geen rust. De gewoonte van deze vogels om regelmatig op het water te dalen en zich daar te goed te doen aan planten en kleine wa terdieren werd practisch verwaar loosd. Het yverige wijfje scheen aan niet anders te denken dan aan haar eitjes en ze had waarschijnlijk slechts een verlangen: Aanwezig to zijn bij de geboorte van haar kinderen. Over de reis van Boston naar het nest in Wales deed de vogel ruim 12 dagen, hetgeen neerkomt op een vlucht van 400 kilometer per dag. En de inspanning van deze moe der werd beloond. Toen ze bij het nest waar pa de taak van zijn echtgenote had overgenomen aan kwam, kroop de eerstgeborene juist uit do schaal. De twee anderen kwa men kort daarna te voorschijn, zodat het gezin precies op tijd herenigd was. Jiavceitje Eer. mens kan hongeren en dor sten naar dingen, die niet door voed sel of drank zijn te stillen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1