DUINSTREEK RIJNSTREEK Overgangsexamens R. K. Lyceum „St. Bonaventura" te Leiden Abr. Marlijn speelde een nieuw orgel in De Kabinetsformatie Afscheid van mgr. Noordman Uniforme vuilnisemmers en heffing van reinigingsrechten DINSDAG 15 JULI 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 H. B. S. afdeling A: Bevorderd van 4e naar 5e klas: E. Beers, B. Bieg- straten, J. Bik, J. Brakënhof, J. van Dijk, A. van Es, Th. van Hage, R. Knegtel, N. Kuypers, K. Laken, R. v. cL Maaten, H. Niesert, F. van Ouden hoven, P. van der Plas, Jac. van der Poel, G. van Tienen, L. Vlietvlieland, A. de Vrind, wê. B. S. afdeling B: Bevorderd van m naar 5e klas: J. Agasi, Jac. van Leeuwen, J. Roeleveld, K. Schrama, R. Straver, P. Hoogeveen, F. Berger, J. de Boer, W. Buykx, F. Everstein, B. Franses, A. Hakkeling, H. Klaar, N. van der Maat, T. Mol, Th. Pleij, J de Wit, H. Korenromp. H. B. S.. Van 3e naar 4e klas: J. Caminada, T. Hillebrand, L. den Hol lander, K. Hoogenbosch, A. Hooge veen, C. Horickx, Th. van den Ing, H. Kwaad, F. Lampe, F. Mansfeld, C. Meerpoel, J. Parlevliet, H. Ras, A. Schilthuizen, C. van der Voort, L. de Vroomen, G. Welp, J. Wisse, F. Wong, E. Amoldus, C. Bazelmans, Th. van Bellen, J. van Beukering, A. Boers- ma, J. Faase, G. van Haasteren, M. van der Ham, W. Hanrath, Th. den Hollander, G. Hoogeveen, N. Jesse, A. van Koert, H. Niersman, J. Pieck, A. Runderkamp, G. van der Spek, G. van der Staak, K. Voorham, H. Wa lenkamp, H. Warmerdam, A. Wisse, N. v. d. Eerebeemt, J. Hendrix, G. Hubers, J. van Leeuwen, P. Lubbe, K. Neefjes, H. Nolens, K. van Ouden hoven, Eerw. Broeder Reginald, P. SollewijnGelpke. F. Stofmeel, J. Urlings, G. in 't Veen, T. Weenink, G. Willems, Th. Witteman. Gymnasium. Van 2e naar 3e klas: L. Doove, A. Egter van Wissekerke, T. Epskamp, F. van Galen, A. van Gro ningen, J. Lagas, P. van Leeuwen, R. Louwe, J. Mooy, Th. Opdam, F de Roos C. de Rooy, D. van Rijn, J. Ver- rpeulen, J. van der Voort, P. vap der Voort, H. de Vrind, J. Warnau, J. de Wit, F. van Wijk. Burgerlijke Stand Geboren: Elizabeth Clasina Ma ria d. van C. v. Damde Rijk; Ma- rlnus z. van C. v. d. WeideArends. Ondertrouwd: Arie Koster 26 j. en Jannetje Verweij 25 j.; Wouter Ver boom 27 j- en Jurvezina Domburg 24 jaar. Getrouwd: Wilhelmus Gerardus Hoogeveen 33 j. en Alida Anna Ma ria de Wit 26 j.; Hendrik Stegerpan 26 j. en Neeltje van Kruiningen 28 j. Overleden: Maria van Noort 75 j., gehuwd met C. de Groot. Zondagmiddag heeft de St. There- slakerk te Nijmegen een nieuw orgel gekregen, aangeboden door de paro chianen aan pastoor Litjens, ter ge legenheid van zijn veertigjarig pries terfeest. Tijdens een plechtig -Lof, in aanwezigheid van vele geestelijken uit de stad, werd het orgel inge speeld door de heer Abr. Martijn, organist van de dekenale kerk te Leiden. De muziekresencent van „De Gelderlander" schrijft daarover in het nummer van gisteravond o.a.: „Abr. Martijn demonstreerde de klan ken en kleuren met een goed gespeeld concert van Handel, waarin een de gelijke (ook pianistische) waardig heid duidelijk werd. De versieringen hadden de gewenste stijl. Een eigen Intermezzo van echt-orgellistische makelij met Franck en Reger-remi- nisoenties klonk voortreffelijk, even als de Pastorale van Jan Nieland. Het waren de best en levendigst ge speelde stukken. Martijn is bepaald een kundig organist, wiens register- keus in Bach's Toccata en fuga in d te veel wisselde, en wiens tempo daarin te snel was om helder te zijn. De onwennigheid van een nieuw or gel zal wel een woordje hebben mee- gespx-oken, want op de manier waarop hij een tempo inzet en volhoudt, her kent ge onmiddellijk de volleerde speler, die meer in zijn mars heeft dan hij nu kon tonen." H. B. S. Van 2e naar 3e klas: H. Bakker, A. van den Berg, H. Kaak, H. van Kempen, J. de Kleermaecker, A. Kruyf, J. van der Linden, A. Pon- sioen, A. la Rivière, A. van Rooyen, S. Smith, W. Versteegen, W. van der Voort, J. de Wilde, N. Winnubst, J. Barnhoorn, F. Bakker, J. Blom, A. van Gent, A. Hilhorst, A. Jenje, J. Jeurxssen, A. Kokke, H. Kopst, A. Kraayvanger, B. Lagerweij, D. de Man, B. Mahieu, J. Nouwens, E. van der Post, R. la Rivière, C. Schmidt, A. Sips, G. Westgeest, W. Korenromp. Van le naar 2e klas: A. Alkemade, H. Bonnet, H Dieben. J. Driessen, F. Fornara, F. de Graaf, A. Heems kerk, Th. Hoogeboom, P. de Jong, H. Kortekaas, B. Oude-Alink, M. Pompe, A. Rundberg, W. Runderkamp, A. Schenk, P. Sloos, J. Uljee, B. ragas P. van Wiechen, P. Alkemade, W. Blom, A. Gillissen, J. van der Kamp, A. van der Kleij, R. Koevoets, B de Kousemaeker, P. van der Meer, C. v. Niekerk, L. de Romijn, H. Sollewijn- Gelpke, S. Verheijen, P. Verhaef, B. Verkuyl, H. van Dam, J. Roeleveld. J. de Back, H. van den Berg. P. Boer man, J. Brouwer, C. Doove, G. Fia- nen, J. Goerres, L. de Jong, Cl. van aer Koogh, M. Kramp, P. van Lam meren, R. van Loo, H. Oude-Elferinlc, C. Prjns, H. Ramakers, H. Scheerder, C. Schuur, P. Snijders, B. Toppér, J. van Ulden, T. Visser, J. van der Voorn R. Weijnen, J. van Zanten, L. Voer- mans. R.K. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK LEIOEN. Nieuwe aanwinsten. Ontiwikkelingslectuur: Algemene geschiedenis der Nederlanden, Dl. 5.; Churchill-Memoires over de tweede wereldoorlog, Dl. 8; De Hueck Do- herty-Post voor het seminarie; Kiu- ringer-Johann Strauss; Van Lier- Span je; Onderdrukking en verzet, Dl. 3; Rombouts-Wat doen we met onze linkse kinderen; Stephenson- Gids voor Oostenrijk; Verbéke-Ber- lioz. Nederlandse romans: Broersen-De gouden kruik; Brouwer-Marijke; Corsari-De onbekende medespeler; Van Eyk-Een eindje om; Van Riet- velde-Toon Avermate. Vertaalde romans: Bristow-Erfenis der vaderen, Dl. 1-2; Coocioli-Hemel en aarde; Ehrlich-Het reuzenoog; Evans-Koers Noord; Jouhandeau- Oom Henri; Marshall-Gele kaarsen voor Parijs; Rachmanowa-Jurka, Dl. 1-2; Seton-Mijn dochter TheOdosia; Standish-Goud in de jungle. Engëlse romans: Bemelmans-Small beer; Day-Life with mother. DOKTER W. J. SIMONS 25 JAAR ARTS IN LEIDEN. Morgen zal het 25 jaar geleden zijn, dat dokter W. J. Simons zijn artsenpraktijk in Leiden begon. Ter gelegenheid van dit zilveren jubileum zal de jubilaris morgen van half twaalf tot één uur recipiëren in het St. Elisabeth-ziekenhuis aan de Hooi gracht. Hedenmorgen heeft prof. Romme een ondei-houd gehad met dr. Drees; het onderhoud, dat de zetelverdeling betrof, duurde een uur. Het ligt in de bedoeling ook an dere fractievoorzitters te horen. De indruk is, dat de „Mineror" in zoverre wordt opgeheven, dat Unie zaken naar Buitenl. Zaken gaat, doch toch nog afzonderlijk departement Overzeese Rijksdelen overblijft, om vattend Nieuw-Guinea, de Antillen en Curagao. In politieke kringen doet men thans enige indrukken op over de ge dachten van de formateur. Diens aan vankelijke voornemens schijnen uit te gaan naaf een verhouding: 5 P v. d. A.. 5 K V. P., 2 C. H. U, en 2 A. R.~ ministers, waarbij het niet uitgeslo ten geacht moet woi-den. dat wan neer de mogelijkheid hi»r toe blijkt, nog een vakminister zal worden aan getrokken. Voorts schijnt het wel vast te staan, dat behalve de heer Stikker ook prof Van den Brink geen ministerzetel meer wensen te aan vaarden. DE KONINGIN ONTVANGT KAMERVOORZITTERS De voorzitter der Eerste Kamer, mr. Jonkman, is vanochtend in het paleis Voorhout door H. M. de Ko ningin ontvangen ter beëdiging als lid der Eerste Kamer. Ook mr. Kor- tenhoi-st is door H. M. ontvangen. Hij werd beëdigd als lid der Tweede Kamer. Dinsdag 15 Juli. Herhaaldelijk blijkt, dat slinkse lieden misbruik maken van de goed gelovigheid van het publiek. Er wordt tegenwoordig op ruime schaal een beroep gedaan op het publiek om instellingen te steunen, die zich ten doel stellen honden af te richten als blinden-geleidehonden. Er staan bus jes in winkels en er worden maand blaadjes verspreid, waarop men zich kan abonneren. De Sociale Raad van Leiden wijst er echter op, dat ver scheidene van deze instellingen geen vertrouwen waard zijn. Wie hier over nadere inlichtingen wil heboen, kan zich richten tot het bureau van de Sociale Raad, Nieuwsteeg 6, tel. 21052, of tot de Politie. Nu we het toch over de Politie heb ben, gisteravond om half elf is een 24-jarige straatmaker, die hout wilde stelen bij de Spoorwégwerken aan de Haarlemmervaart, door een bewaker van de Nachtveiligheidsdienst in de kraag gegrepen en naar het Politie bureau gebracht, waar de Politie hem in de cel stopte, waar hij hedenmor gen nog zat na te denken over zijn misstap. Van het ene hout stappen we over op het andere hout. Dat andere hout was een vijf meter lange paal, die gistermorgen op de nieuwbouw van de Lichtfabrieken aan de Lange- gracht werd opgehesen en halverwe ge plotseling uit de lus omlaag viel. Onder de paal liepen twee arbeiders de Leidenaar B. en zijn collega De B. uit Ter Aar, die door de vallende pal geraakt werden. De eerste klaag de over pijn in de linkerschouder, de tweede kreeg een hersenschudding. Beiden werden door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. Als het mooi weer is, willen wij wel eens een ritje door de stad maken. Er is overal en altijd wel wat nieuws te beleven. Zo ontdekten wij, dat het Filosofenpad, van Zoeterwoudse Sin gel naar St. Petruskerk, een nieuw wegdek van teer en grint heeft gehad. Niet belangrijk, zegt U? Och, neen, daar is het komkommertijd voor! En de Oude Singel tussen Lange Scheistraat en Marlctsteeg krijgt een nieuwe schoeiing. Metselaars zijn druk bezig de schade, die het alsmaar klotsende water hier heeft aange bracht, te herstellen. Hoewel het volop zómer is, was er gisteravond toch een vei'gadering. En hoe! Ruim 100 leden van „De Natuur vriend", de Aquarium- en Terrarium- vereniging, kwamen bijeen in het Lo- gegebouw aan de Steenschuur, waar een gezellige praatavond werd gehoü- den over duizend en een onderwer pen, deze liefhebberij betreffènde. Zojuist komt ons ter ore, dat de heer L. Castelein uit Leiden geslaagd is voor het eindexamen werktuig bouwkunde aan de M.T.S. te Amster dam. Proficiat. STADSKOK. Na 40 jaar voorbereiding Hildebrandmonument te Haarlem Het is bijna veertig jaar geleden, dat in Haarlem een aantal vereer ders van de schrijver NicOlaas Beets (Hildebfand) een comité vormde, dat opdracht kreeg plannen te maken voor de oprichting van een Hilde brandmonument. Uit 26 mededin gers werd in 1914 de beeldhouwer prof. J. Bronner aangewezen om dit gedenkteken te vervaardigen. De initiatiefnemers koesterden de opti mistische verwachting, dat het mo nument nog datzelfde jaar, een eeuw na de geboorte van Nicolaas Beets, onthuld zou kunnen worden. Dat was wel wat Voorbarig, want het zou tot 1949 duren eer professor Bronnef de beeldengroep gereed had, dat men kon beginnen aan het zoeken naar een plaats in de Haarlemmerhout, waar het monument geplaatst zou kunnen wox^den. De Haaiiemmei's zullen nu echter de schepping van prof. Bronner wel dra te zien krijgen op een tentoon stelling in de historische Vleeshal op de Grote Markt, die beoogt Hilde- brands „Camera Obscura" nader tot het publiek te brengen en het een beeld te geven van de tijd, waarin het beroemde boek werd geschreven. Het „Pièce de milieu" van deze expo sitie van prenten en curiosa zal de groep van acht figuren uit de came ra zijn, welke prof. Bronner heeft vervaardigd. Deze tentoonstelling vormt een on derdeel van de actie van het comité om het monument vóór 18 Maart 1953, de dag waarop een halve eeuw geleden Nicolaas Beets stierf, ge plaatst te krijgen. De daarvoor be nodigde fondsen zijn echter nog niet bijeen. Het comité hoopt evenwel dat deze laatste hindernis overwon nen zal worden, „omdat het hier een nationale aangelegenheid betreft". In een ere-comité hebben dan ook de elf commissarissen der Koningin zit ting genomen. ARIëNSHERDENKING IN MAARSSEN OP 10 AUGUSTUS Voor de 24ste maal na de dood van mgr. dr. Alphons Ariëns (1 Aug. 1928) zullen dit jaar op 10 Augustus te Maarssen bij het graf met het eenvoudige opschrift „Ariëns Pries ter" talrijke vereerders van deze edele heilige priester bijeenkomen om zijn nagedachtènis te eren. De Ariëns-dag begint met een Plechtige Hoogmis, op te dragen door mgr. P. Sweere, regent van het Klein-Seminarie „Ypelaer" te Bre da. De predikatie houdt pater Fiden- tius O.F.M. Cap. Na de H. Mis trekt men gezamenlijk naar het graf van Mgr- Ariëns. Te 14 uur is er een na- middagvergadèring, waar prof. dr. Gerard Brom spreekt over „Persoon en Gemeenschap". De Ariëns-dag wortd om 15.15 uur besloten met een kort Lof. HILLEGOM Wegomlegging. Ini verband met het aanbrengen van de nieuwe be strating in de Hoofdstraat is de weg omgelegd. Vanaf de St. Josephkerk moet alle verkeer nu ook via de Van den Endelaan geschieden en is ook de Bushalte bij Hotel Sistermans ver plaatst. De bussen van Maarse en Kroon blijven achter 't Politiebureau hoek Van Meerbeekstr. en Krocht- straat stoppen. KATWIJK AAN DEN RIJN De heer P. J. Huibei-ts slaagde te Haarlem voor het eindexamen M.T.S. weg- en waterbouwkunde. DE KWAKEL Mgr. Noordman, pastoor van De Kwakel, die gaat rusten, heeft Zon dag in alle H.H. Missen afscheid ge nomen van zijn parochianen, onder wie hij ruim 12 jaar heeft gewerkt. Mgr. Noordman werd geboren in Rijnsaterwoude en ontving zijn eer ste onderwijs te Leimuiden. Hij stu deerde aan de Latijnse school te Weert en werd op 15 Aug. 1904 pries ter gewijd door mgr. Callier, bis schop van Haarlem. De eerste kape laansbenoeming was te Ilpendam, waarna Amsterdam, Monster en Haarlem volgden. In Haarlem kreeg kapelaan Noordman de zielzorg voor de daar gelegerde militairen. Op 28 Maart 1917 werd hij be noemd tot hulpaalmoezenier en in Ja nuari 1920 tot aalmoezenier. Na het ontslag van mgr. Evers volgde de benoeming tot hoofdaalmoezenier. Er brak toen 'n drukke tijd aan met in spectiereizen naar Oost en West In dië en tevens verrezen door toedoen van de hoofdaalmoezenier militaire tehuizen in Oldebroek en Ermelo. Op 25 Oct. 1936 werd hoofdaalmoeze nier Noordman om zijn vele ver diensten benoemd tot Huisprelaat van Z.H. de Paus. Toen in Mei 1940 het Nederlandse leger capituleerde was het werk van mgr. Noordman in het leger ten einde en werd hij benoemd tot pastoor in De Kwakel. In de 12 jaren dat mgr. Noordman parochieherder in De Kwakel was, bracht hij vele verbeteringen tot stand. De fundering van de kerk werd vernieuwd. Er kwam een nieuw altaar, een nieuwe communiebank en een nieuwe preekstoel. Het orgel werd gerestaureerd en een nieuw priestergraf werd aangelegd. De to ren kreeg na de oorlog weer twee klokken en momenteel is de bouw van een nieuwe kleuterschool in een vergevorderd stadium. Ook de op richting van de gezinszorg bleek een grote uitkomst voor de parochianen. In zijn afscheidspredicatie bracht mgr. Noordman dank aan de paro chianen voor de steun, welke hij steeds had Ondervonden. Donerdagavond is er in de zaal Leenders gelegenheid om afscheid te nemen van de herder. Gymnastiekver. D.W.S. Zondag middag werd door DWS haar jaar lijkse sportdag gehouden. Met de mu- ziekver. T.A.V.E.N.U. voorop werd een rondgang gemaakt door het dorp, waarna de opmars op het sport veld plaats had. De verschillende nummers werden voortreffelijk uit gevoerd. Er waren verscheidene num mers, zoals o.a. evenwichtsbalk voor dames, die nadeel ondervonden van de harde wind. Men kon echter goed zien, dat de vereniging, die onder lei ding staat van de heer Kieft uit Am sterdam, het laatste jaar goed is voor uitgegaan. NOORD WIJKERHOUT PANTOMINE-AVOND. Dank zij de activiteit van de to neelvereniging J.A.J.A., die ook het initiatief voor de toneelspelers-cursus nam, waren een flink aantal leden vani plaatselijke toneelverenigingeix én ook van vereningen uit de om geving in de gelegenheid de bekende pantominist, de heer Van Reijn uit Amsterdam aan het werk te zien. Zij waren hiertoe met pastoor Brink, de kapelaans Vroklage en Nijman, wet houder v. d. Voet en een aantal zus- ST. OLEMENS RETRAITEHUIS TE NOORD WIJKERHOUT. Dinsdag 29 Juli-1 Aug. dames on derwijzeressen. Vrijdag 1-4 Aug. heren (begint Vrijdagavond 8 uur). Dinsdag 5-9 Priesterretraite IV (in sil.) Zaterdag 9-12 Aug. heren onderwij zers. Zaterdag 9-15 Aug. Zesdaagse da mmes- en meisjesretraite. Zaterdag 16-19 Aug. heren. Dinsdag 1922 Aug,meisjes. Zaterdag 23-26 Aug. heren. Dinsdag 26-29 Aug. verloofde meis- jes. Vrijdag 29 Aug.-l Sept. dienst plichtigen. ters van de Voorzienigheid bijeenge komen in de zaal van het patronaats gebouw ini de Kerkstraat. Na een kort openingswoord gaf de heer Van Reijn een historische be schouwing over de pantomime, waar- üit wij leerden, dat deze uitdruk kingsvorm in de alleroudste tijden algemeen gebruikelijk was, langza merhand verdween, weer opleefde. \veer verdween enz. Twee jaar gele den werd hier te lande een panto mime-groep gevormd, doch deze kwijnde al spoedig weg. Thans be staat er een Stichting Ned. Pantomi me en het is te hopen, dat deze iets goeds tot stand weet te brengen en weer belangstelling weet te wekken voor deze prachtige kunst. De heer v. Reijn heeft de aan wezigen er wel van weten te over tuigen, dat dit toneelspel zonder woorden, alleszins waard is, dat er meer aandacht aan geschonken wordt. Onder doodse stilte volgdè men in de zaal het prachtige werk op het tonegl. De beroemde pantomi me-figuur, de zielige Pierrot, zag meni in diverse situaties en het was of wij een stomme film van Charlie Chaplin, de schepper van de moderne, ver diepte Pierrot-figuur, zagen. Met evenveel aandacht en voldoening volgde men de verrichtingen van de WASSENAAR CIRCUS BOLTINI GAF EEN GOEDE VOORSTELLING. Op het terrein aan de Berkheistraat is gisteren het tenten- en wagen kamp van Circus Boltini gearriveerd voor een drietal voorstellingen in Wassenaar, waarvan de eerste gis teravond plaats had. Het opbouwen van de grote viermastentent ging met enige vertraging gepaard, want in de vorige nacht was het zeil ge scheurd, Maar in de loop van de dag kon deze schade hersteld worden. Voor de voorstelling van gister avond bestond een matige belang stelling. Wellicht zal het hedenavond drukker zijn. Het programma is het waard. Want in een vlot tempo wordt een groot aantal aantrekkelijke num mers afgewerkt. Paardenvrienden kunnen hun hart ophalen aan de uit stekende dressuurnummers van Her man Lijfering en Albert Althoff en Toni Boltini. Verrassend was het optreden van twee zéér jeugdige me dewerkers, die zich op de rug van 'ëen jfaard minstens even thuis voe len als leeftijdgenoten op moeders schoot. Grappig was het optreden van drie logge bruine beren, die naar de speeltuin gingen. Voor sensatie zorgen Captain Harry, die op een zwevende mast allerlei gevaarlijke kunstjes uithaalt en Oubanos, die aller harten een ogenblik doet stilstaan, wanneer hij zijn dodensprong vanuit de nok van het circus maakt. Verder was er par- terre-acrobatiek, een tweetal muzi kale nummers en het optreden van kunstwielrijders en clowns. ALPHEN AAN DEN RIJN VOORDRACHT BENOEMING DIRECTEUR WATER- EN LICHT- BEDRIJVEN EN GEM. WERKEN Op de voordracht ter benoeming voor de raad komen voor de functie van directeur van de Water- en Lichtbedrijven en van Gemeentewer ken, in alphabetische volgorde, de volgende personen voor: ir. W. C. Copijn, hoofdingenieur van de dienst van Gemeentewerken te Rotterdam; ir. L. Sippel, voorheen werkzaam in Indonesië voor het Min. v. Oorlog, thans wonende te Arnhem en J. L. v d, Vliet, oud-majoor bij de Genie van het KNIL, thans bij de génie van de K.L. te Roermond. Bekend Alphenaar 80 jaar. Van daag vierde de heer C, Geel, Sint Jorisplein te Alphen a. d. Rijn, on der grote belangstelling zijn 80e ver jaardag. De heer Geel is een bekend Alphenaar. Hij is een 'zoon van de Amsterdamse predikant, wijlen de heer C. Geel, die juist vandaag 70 jaren geleden de grondslag legde voor het opvoedingsgesticht „De Marthastichting". Reeds op zijn veer tiende jaar kwam hij met zijn vader mee naar Alphen a. d. Rijn, waar hij al spoedig mocht assisteren bij het opvoedingswerk. Weldra werd hij benoemd tot administrateur der Mar- tha-stichting, welke taak hij tot 30 Juni 1937 gedurende bijna 43 jaren waarnam. Hij werd opgevolgd door de heer G- Nijman. De heer Geel, die nog een goede gezondheid geniet, is in de gemeen te een bekend persoon bij alle ge beurtenissen, waar de sport aan te pas komt. Hij hoopt straks in Octo ber tegenwoordig te kunnen zijn bij de herdenking ter gelegenheid van de stichting van de Martha-stichting, het werk dat zijn vader 70 jaren ge leden aanving. BODEGRAVEN Muziekfestival. Het Chr. Mu ziekcorps „Soli Deo Gloria" vierde zijn 30-jarig bestaan. Op de markt was een muziektent gebouwd, afge staan door Gouda. Een tiental corp sen en 3 tamboerscorpsen namen aan dit muziekfeest deel, dat om 3 uur geopend werd door mr. J. Croles, burgemeester van Bodegraven. Cir ca 7 uur werd een grote muzikale mars gehouden, waaraan o-a. deel- Gemeenteraad Warmond De voltallige gemeenteraad kwam gisteravónd voor een korte vergade ring. bijeen ter behandeling van slechts twee agendapunten, zij het voor de ingezetenen tw'Je belang rijke, n.l. de vaststelling ener ver ordening op de heffing van reini gingsrechten en i.v. daarmede het be schikbaar stellen van een crediet van ƒ7200.voor de aankoop van uni forme vuilnisemmers. Vooraf beantwoordde de voorz. nog een vraag uit de vorige vergadering van de heer Vergeer omtrent het ligplaats nemen met mestschepen. Voorts deelde de voorz. nog mede, dat juist deze morgen bericht was binnengekomen van de goedkeuring van de wijziging van het uitbrei dingsplan met betrekking tot aanwij zing van industrie-terrein naast de fabriek „Rhenania". De plannen tot stichting van een accumulatoren-be drijf ter plaatse kunnen dus thans uitgevoerd worden. De raad nam met voldoening kennis vna deze mede deling. Uniforme vuilnisemmers. Aan de behandeling van de eigen lijke agende toekomende, uitte de voorz. zijn waardering voor het ad vies van de financiële commissie in deze, dat volgens spreker van grote waarde is geweest. De behandeling van de ontwerp-verordening leverde slechts enkele vragen op. De heer Vergeer deed de suggestie om in eer ste instantie maar 500 vuilnis-emmers aan te schaffen in plaats van 600, zoals werd voorgesteld. Het bleek echter wenselijker om toch maar 600 emmers aan te kopen. De heer Weijers pleitte ervoor om te publiceren hoe lang de gemeente naren met een vuilnisemmer moeten doen. Te zijner tijd zal een en ander op effectieve wijze medegedeeld wor den. Nadat nog enige vragen van de heer van Schie beantwoord waren, besloot de raad eenstemmig tot in voering van reinigingsrechten en tot beschikbaarstellen van een credit van 7200.voor de aankoop van 600 uniforme vuilnisemmers. Aangezien het heffen van reini gingsrechten voor Warmond iets ge heel nieuws is, stippen wij uit de thans vastgestelde verordening nog het volgende aan; Reinigingsrechten. In het vervolg zal ieder gezins hoofd of bedrijf, dat huisvuil e.d. aan de gemeentelijke reinigingsdienst me- degeeft, hiervoor jaarlijks 10. moeten betalen. Hiertegenover staat dam, dat van gemeentewege één vuil nisemmer van uniform model aan elk gezinshoofd of bedrijf gratis in bruik leen zal worden gegeven. Op daar toe strekkend 'verzoek zal nog een tweede emmer in bruikleen verstrekt worden tegen betaling van 1.per jaar. Het is de bedoeling, dat iedere emmer 12 jaren medegaat. Raakt door de schuld van de belanghebben de binnen deze tijd de emmer in om- gerede, dan is daarvoor een schade vergoeding verschuldigd van ten hoogste 10.Bij verhuizing dient de emmer ter beschikking te blijven voor de opvolgende bewoner. Indien iemand niet of zeer moeilijk het rei nigingsrecht kan opbrengen, dan be staat de mogelijkheid om vrijstelling van betaling te verkrijgen. Dit wordt door B. en W. beoordeeld. Dit colle ge stelt ook de gedeelten der ge meente vast, welke door de reini gingsdienst bestreken zullen worden. Voor het doen ophalen van gro tere hoeveelheden vuilnis is een recht vei-schuldigd van 3.per m3. of gedeelte daarvan, doch tenminste 5.per keer. Opgehaalde stoffen en goedeven komen ten bate van de ge meente. Verkrijgt de thans vastge stelde verordening de Kon. goedkeu ring, dan zal zij geacht worden in werking te zijn getreden met ingang van 1 Juli j.l. namen „De Bazuin" te De Meern, „Ons Genoegen", Montfoort, „De Vriendschap" te Woerden, „Arti et Religioni" uit Alphen a. d. Rijn, „Kunst na Arbeid" te Nieuwerbrug e.a. Om 8 uur had het tweede en laatste deel plaats van het concert op de markt, waarvoor grote belang stelling bestond. Alle corpsen kregen een herinneringsmedaile. Bodegraafse markt. Naar ver luidt bestaan er plannen om voor taan op 9 Sept. een bijzonder tradi tionele marktdag te houden, zoals dat ook in Woerden bekend is. Het accent zal vallen op al wat zuivel is. Ook de jeugd zal in het feest wor den betrokken. BOSKOOP Dr. E. F. Jacobi wordt verbonden aan "Artis" Bij K. B is, op voordracht van de minister van landbouw, visserij en voedsel voorziening, aan dr. E. F. Ja cobi met ingang van 1 September 1952 op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn functie van direc teur van de rijkstuinbouwschool te Boskoop, tevens rijksconsulent belast met onderwijsaangelegenheden en/of voorlichting. Dx\ Jacobi zal zich gaan wijden aan de belangen van het Kon. Zoölo gisch Genootschap „Natura Artis Magistra," te Amsterdam, van welk genootschap hij met ingang van 1 September 1952 als adjunct-directeur zal optreden. Op 1 Maart 1953, zal hij worden benoemd tot directeur. Dr E. F. Jacobi werd geboren in Amsterdam cp 11 September 1908. Hij doorliep de gemeentelijke H.B.S. te Leiden, waar hij in 1929 eind examen aflegde. Vervolgens studeer de hij plant- en dierkunde te Leiden en deed in 1933 doctoraal examen. Van October 1933 tot Juni 1934 was dr. Jacobi leraar aan de H.B.S. te Leiden. In de zomer van 1934 volgde zijn aanstelling tot assistent bij de afdeling handelsir/useum van het ko loniaal instituut te Amsterdam, in welke functie hij in het bijzonder werd belast met het onderzoek naar dé toepassing van derris-poeder voor insecticiden in land- en tuinbouw. In September/October van hetzelfde jaar was hij tijdelijk leraar aan het gemeentelijk gymnasium te Leiden. Het jaar daarop (Maart 1935) bracht zijn aanstelling tot leraar aan de H.B.S. te Goes. Naast deze functie was hij van April 1935 werkzaam als assistent bij de zoölogie te Leiden. Op 5 April 1938 pi'omoveerde dr. Jacobi op een dissertatie over een entomologisch onderwerp. 16 Juli 1939 werd dr. Jacobi benoemd tot directeur van de rijkstuinbouwschool te Boskoop. NIEUWKOOP Verkennersweekend. Dit week end wex-d op het terrein van de heer H W. van Zoesthet jaarlijks districts- weekendkamp gehouden van de Kath. Verkenners van Rijnland. On geveer 60 verkenners uit Nieuw koop, Aarlandei-veen, Langeraar en Alphen aan den Rijn hadden hun tenten opgeslagen hetgeen een fees telijke indruk maakte door de vlag gen van de diverse groepen en een acht meter hoge toren, door de Nieuwkoopse jongens voor deze ge legenheid gepionierd. Hoogtepunten van het programma waren wel het spel van Zaterdagavond, waarbij vanaf de doi-pstoren berichten wer den geseind. Zondagmorgen werd een Hoogmis in de kapeltent opge dragen door pater C. Pouw C.S.S.R. Van de 10 deelnemende patrouilles, die elkaar weinig toegaven, bleken de „Zeemeeuwen" uit Langeraar no. 1 te zijn.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2