3)e Ceicbe6oii^cmt Nieuwe ontwikkeling op Korea? Geen ex-nazi's bij buitenlandse zaken Zes ontgoochelde mensen verlieten de mysterieuse „President Robert11 JCawceCtje DINSDAG 15 JULI 1952 43ste JAARGANG Wat meer leven in de Koreaanse brouwerij Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., i 6.p. kwart. Franco p. p. I 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN HET KOREAANSE POTJE IJ ET KOREAANSE POTJE is na een jaar sudderen nog altijd niet aan de kook. De geallieerde leger leiding pookt thans een beetje in het smeulende vuurtje om er wat meer schot in te krijgen. De eerste por was het bombardement van de elec- trische krachtstations aan de Jaloe, de tweede was het bombardement van de hoofdstad Pjongjan. Generaal Collins heeft gisteren verklaard, dat de troepen der Verenigde Naties door' zullen gaan met het toedienen van dergelijke porren totdat de Noord- Koreanen en de Chinezen bereid zijn, een wapenstilstand te sluiten. De mogelijkheid bestaat, dat1 0 het vuurtje ineens te veel opgerakeld wordt en de vlam in de pan slaat, met name dat de Chinezen zich nu officieel in de strijd züllen werpen. Tot nu toe hebben zij het altijd doen voorkomen, dat niet Peking in oorlog is met de krachten der Verenigde Naties, maar dat er slechts enige duizenden Chinezen als vrijwilligers strijden aan de zijde der Noord-Koreanen De Ohinese minis ter-president heeft reeds een drei gende waarschuwing doen horen en heeft de geallieerden verantwoorde lijk gesteld voor alle gevolgen van bombardementen aan de Mandsjoe- rijse zijde van de Jaloe. Het kan loos alarm zijn, maar het is ook mogelijk, dat er meer achter staat. Te Tokio wordt er aan herin nerd, dat Tsjoe-en-lai (de minister president van het rode China) kort voor de inmenging der Ohinese „vrij willigers" in October 1950 ook een dergelijke verklaring afgaf, zodat de conclusie voor de hand ligt, dat er ook wat in de maak is. Men denkt dan oip de eerste plaats aan een nieuw Chinees offensief en in het geallieer de kamp gaan dan ook reeds stem men op, die commentaar leveren op deze mogelijkheid. Over het alge meen zegt men niet te geloven, dat de Chinezen een nieuw offensief zullen ontketenen, maar als zij het doen zegt men dan krijgen zij er van langs. Tegelijkertijd laat men berichten los over nieuwe aanvoer van vliegtuigen, waaruit de Ohine- zen hun conclusies moeten trekken. Aan de andere kant staat de hou ding van de leden der rode delegatie te Panmoendjon. Zij hebben Maandag twee dagen uitstel verzocht Ove rigens zonder opgave van reden en dat wordt altijd beschouwd als een aanwijzing, dat er weer wat nieuws op komst is. Wat dat nieuws zal zijn, laat zich voorlopig nog slechts raden. De onderhandelingen over de uitwisseling der krijgsgevan genen zijn de laatste dagen achter ge sloten deuren gevoerd en vrij weten derhalve niet of de mogelijkheid be- Luchtaanvallen als pressie voor bestand De wapenstilstandsonderhandelaars der Verenigde Naties te Panmoendjon hebben gisteren een communistisch verzoek om de besprekingen twee dagen op te schorten ingewilligd. Verslaggevers wagen zich aan de veronderstel ling dat' er belangrijke ontwikkelingen op handen zijn in het vredesoverleg. De communistische vertegenwoordigers hebben evenwel geen reden opge geven voor hun verzoek. Generaal Collins, de stafchef van het Amerikaanse leger heeft gisteren op het hoofdkwartier van het Achtste leger op Korea zijn overtuiging uitgesproken, dat de communisten verslagen zouden kun nen worden, als zij een nieuw offensief mochten ontketenen. De generaal verklaarde aan verslaggevers, dat de verbonden luchtmacht haar „zware aanvallen" op de communistische oorlogsmachine zou voortzetten, totdat de communisten zouden toestemmen in een wapenstilstand. fZ)e vCagyen utatden g,efiz&en in MeC&inki Generaal Mark Glark had als op perbevelhebber machtiging tot optre den tegen Mandsjoerije, maar de Verenigde Naties zouden geraad pleegd worden alvorens een derge lijke actie zou worden ondernomen, omdat het buiten het bereik van de operaties in Korea zou liggen, aldus Collins. Het opperbevel der V. N. heeft gis teren de communistische beschuldi gingen ontkend, dat de verbonden luchtmacht een krijgsgevangenkamp met Zuid-Amerikanen had gebom- berd<-erd, waarbij dertien doden vie len Generaal Collins verklaarde op zijn persconerentie in antwoord op vragen, dat hij verlangend uitziet naar de dag waarop het Zuid-Ko- reaanse leger de verdediging van het land kan overnemen. De verbonden legers zouden zich echter niet terug- Treinaanslagen in W. Duitsland Een oplettende boer heeft Zater dag weten te voorkomen, dat de snel trein KopenhagenParijs met 600 passagiers nabij Diepholz in Neder- Saken (100 km. van de Nederlandse grens) ontspoorde, zo heeft de politie van Bremen gisteren onthuld. Deze boer zag n.l/ tot zijn schrik twee dwarsliggers op de rails liggen, doch hij slaagde er in, kort voordat de trein zou passeren, de obstakels te verwijderen. Overigens was dit al de tweede aan slag op een trein in enkele dagen, want eind vorige week ontwaarde de machinist van een goederentrein bij Hannover eveneens een dwarsligger op de rails. Hij kon de trein echter nog juist op tijd tot stilstand bren gen. De berichten over deze aanslagen waren geheim gehouden, aldus de politie, die daaraan nog toevoegde, dat ook vorig jaar verscheidene aanslagen op goederentreinen waren beraamd (doch tijdig voorkomen), staat, dat er ergens een concessie j kennelijk met het doel deze te bero- wordt voorbereid en zo ja, op welk ven. gebied. Als dat het geval zou blijken te zijn, hebben de porren in het vuurrie blijkbaar succes gehad en begint het potje aan de kook te ko men, zoals het hoort. Maar de mogelijkheid is ook niet uitgesloten, dat de delegatie heel an-i deren instructies krijgt en dat het potje overkookt. Wij zullen het beste er van hopen. De reacties van het Oosten zijn onnaspeurlijk. Het Duitse schip „Hans Erich" heeft Maandagavond bericht, dat het in het Kanaal een onbemand vlot heeft geborgen, dat geen kenteken draagt. In de buurt van het vlot dre ven wrakstukken rond, aldus het bericht. Commissie beveelt zuivering aan Een parlementaire commissie, belast met het onderzoek naar de juistheid van de klacht, dat het op het West-Duitse ministerie van buitenlandse za ken zou wemelen van de voormalige nazi's, heeft gisteren de aanbeveling gedaan om een aantal hooggeplaatste ambtenaren te ontslaan of hun minder telangrijke posten te geven daar zij het democratisch bestel van de repu bliek in gevaar brengen. Het onderzoek op het ministerie, aan welks hoofd Adenauer staat, be gon, toen vele West-Duitse bladen klaagden over het grote percentage Nazi's onder het personeel. De Beierse radio beweerde zelfs, dat er meer Nazi's waren dan in de dagen van Hitier. De parlementaire commissie heeft nu aanbevolen twee hoge ambtenaren onmiddellijk ontslag te verlenen en zes de bevoegdheden te ontnemen om posten in het buitenland te bezet ten Zij beveelt Adenauer verder aan, een tweede staats-secretaris voor buitenlandse zaken te benoemen, die belast zou kunnen worden met t de personeelszaken van het ministerie. De commissie beveelt voorts maat regelen aan tegen Von Trützschler, die op het ogenblik lid is van de West-Duitse delegatie naar de bespre kingen in Den Haag over de schade- De „rode deken" De „Rode deken" van Canterbury is gisteren in het Britse Lagerhuis gekarakteriseerd als een onverant woordelijke oude man, maar de Brit se procureur-generaal achtte geen termen aanwezig om hem wegens verraad voor het gerecht te dagen. De beschikbare gegevens bieden daar voor niet voldoende grond, zei de procurur-generaal, Sir Lionel Heald, maar wanneer iemand verdere bewij zen tegen dr. Hewlett Johnson wil aanvoeren, ben i'. te allen tijde, be reid, die te onderzoeken. vergoeding aan Israël. Hij is een van de mensen geweest, die een groot aandeel hebben gehad in het voorbe reiden van Hitlei-s nieuwe orde". Toen men hem bij zijn zuivering do cumenten voorlegde waaruit bleek, dat hij een belangrijke Nazi was ge weest, zei hij dat hij aan geheugen zwakte leed en zich dat alles niet goed meer kon herinneren. Het zal de commissie verder aan genaam Zijn, wanneer dr. Werber von Grundherr, tot voor zeer kort am bassadeur te Athene, zijn ontslag zou nemen, zulks in het belang van het prestige van de republiek. Von Grundherr heeft Athene al verlaten. Frankrijk vierde 14 Juli Ter gelegenheid van de jaarlijkse herdenking van de inneming der Bastille is Maandag op de Champs Elysees, im Parijs, een grote militaire parade gehouden, de grootste na de oorlog. De parade werd bijgewoond door president Auriol, leden der Eranse regering en buitenlandse diploma tieke vertegenwoordigers. Voor het begin der parade over handigde president Auriol maar schalk Juin de maarschalkstaf. Ook prins Bernhard heeft als gast van president Auriol de grote pa rade gadegeslagen. De prins vertrok gistermorgen om vijf uur per vlieg tuig naar de Franse hoofdstad en keerde laat in de middag op Soest- dyk terug. trekken, dan nadat de communist! sche troepen zich enige tijd uit Noord Korea zouden hebben teruggetrok ken. i In verband met de berichten :dat de Verenigde Staten meer vliegtui gen naar Korea zenden, verklaarde hij: „Onze sterkte in de lucht neemt toe en het komt ons goed uit de luchtmacht in Korea uit te breiden. Over de bestandbesprekingen wil de de generaal zich niet uitlaten, om dat hij niets aan de lopende onder handelingen in de weg wilde leggen. De verbonden luchtmacht was gis teren aan en achter het front buiten gewoon actief. Alleen Truman kan Eisenhower verslaan De opvatting, dat president Truman terug dient te komen op zijn besluit, niet candidaat te staan bij de ko mende presidentsverkiezingen, schijnt in democratische en vakbondskrin gen in Washington meer en meer terrein te winnen. Volgens bepaalde kringen is slechts Truman in staat generaal Eisenhower te verslaan. De grote Amerikaanse vakbonden, A.F.L. en C.I.O., die tezamen ruim 13 millioen leden tellen, hebben reeds talrijke afgevaardigden naar de pre sident gezonden en verscheidene' lei dende figuren uit dt democratische partij hebben, sedert de benoeming vajn Eisenhower tot republikeins candidaat, hun druk op Truman ver groot. Fatale hotelbrand Aantal slachtoffers nog onbekend In Fairbanks in Alaska is een uit hout opgetrokken hotel uitgebrand. Vier personen zijn met zekerheid om gekomen. Hotelgasten beweren, dat het aantal doden minstens 50 moet zijn. Negen gewonden zijn in een zie kenhuis opgenomen. In het houten gebouw verbleven 250 gasten. De meesten van hen slie pen reeds toen de brand uitbrak. Twee van hen hadden kort na mid dernacht alarm geslagen. Zij gaven het volgende relaas. „Wij zaten op ons bed met de deur van de kamer open. Plotseling hoorden wij op de verdieping beneden ons iemand „Brand" roepen. Wij roken een brandlucht, liepen de kamer uit en bonkten op alle deuren. Maar er ging geen deur open. Onlangs heeft men ook eens 's nachts brandalarm ge slagen. Maar toen was er niets aan de hand. Niemand scheen ons daar om nu te geloven. Plotseling schoten vlammen langs de trap naar boven. Het was alsof zij door een vlammenwerper werden uitgestoten. Ik sprong door de vlam men naar beneden en ontsnapte. Mijn vriend ontkwam langs de brandlad der. Wij hebben niemand uit het voorste deel van onze verdieping zien komen. Ik schat, dat er tussen het ongeluk, waarop wij brand hoor den roepen, en het moment, waarop de vlammen door het trapgat kwa men anderhalve minuut is verstre ken. Er kan niemand ontkomen zijn". De gerant van het hotel heeft het gastenboek gered, voordat hij naar buiten liep. Aan de hand hiervan tracht men de verlieslijst samen te stellen. Dit is geen gemakkelijk werk, omdat vele gasten in hun slaap wer den verrast en geen tijd meer had den kleren aan te trekRen. Zij heb ben zich gehaast elders in de stad onderdak te vinden. De gerant be weert, dat de schatting van 50 doden in ieder geval te hoog is. Tientallen gasten zijn door de ramen ontsnapt. De brandweer dacht niet aan blus sen, doch werkte met alle middelen om gasten uit het hotel te halen, dat als een laaiende fakkel stond te bran den. Twee uur na het eerste brand alarm was het hotel zelfs geen ruïne meer; er lag alléén nog maar een hoop as en wat verbogen ijzer. De blauwe wimpel Op zijn thuisreis heeft de „United States" het record van de Britse „Queen Mary'' ui' 1938 gebroken met negen uur en 36 minuten. Het Amerikaanse schip passeerde Ambrose Light gisteravond te 20.29 Ned. tijd; het heeft de overtocht ge maakt in drie dagen, twaalf uren en twaalf minuten met een gemiddelde snelheid van 34.51 knopen. Het gemiddelde van de „Queen Mary" over de afstand van 2.902 mijl bedroeg 30.99 knopen. Maandagmiddag werden in 't Olympisch dorp in Helsinki de vlaggen gehesen van de landen, welker ploegen reeds geheel of gedeeltelijk waren aangekomen. Overzicht van de plechtigheid. Offers voor de Bromo De traditie getrouw heeft de be volking van het Tenggerbergcomplex haar jaarlijkse offers gebracht aan de berggod Bromo, naar wie de vul kaan Bromo is genoemd. Duizenden uit de omliggende dessa's trokken gedurende het nachtelijk uur, de bit tere koude trotserend, door de maan- verlichte zandzee en beklommen in eindeloze rijen de steile kraterwand vara de berg. In de krater gooiden velen hun kleine offergaven. Aan de binnenzijde van de krater had den zich de armsten ui^ de dessa's opgesteld, die de honneurs van de oude Bromo waarnamen en de of feranden voor hem ontvingen. Het offeren dient om Bromo in het ko mende jaar goed te stemmen en hem er van te weerhouden zijn „pijp uit te kloppen" of, nog erger, in „woede te ontsteken" en daardoor de bevol king grote schade te berokkenen. Waaghalzen boven de Oceaan Met blikken benzine in elk hoekje en gaatje van hun toestel zijn twee Canadese militaire pilotan gisteren opgestegen voor een waaghalzerige tocht over de Atlantische Oceaan een klein twee-motorig Beech- craft-vliegtuig voor vijf personen. Thans zijn de luitenants Watson en Titus bezig aan de eerste etap pe van hun vlucht: Goose Bay (La brador)Groenland, een afstand van ongeveer 1150 km. Ook de tweè volgende Oceaan etappes GroenlandKaflavik (IJsland) en KaflavikPrestwick (Schotland) bedragen elk ruim 1100 km. En ofschoon de normale actieradius van een Beechcraft, zo als door de beide vliegers gebruikt, slechts 1000 km. is, hebben Watson en Titus deze radius verhoogd tot bijna het dubbele door zich als het ware „in te pakken" in benzine. Behalve wat noodrantsoenen heb ben de vliegers twee opblaasbare vlotten en twee reddingsgordels bij zich. De vliegtocht zal een einde ne men op de vliegbasis North Luffen- ham in Engeland, op 5700 km. van Ottawa. Als de stoutmoedige vlucht slaagt, zal het de eerste maal zijn, dat een Beechcraft deze sprong over de Atlantic heeft gemaakt. De staalstaking De hoop op een spoedig einde van de Amerikaanse staalstaking, die ge wekt werd door een nieuw „vredes aanbod" van de maatschappijen, is gisteren weer de bodem ingeslagen, doordat de leiders van de staking de voorstellen als „onbevredigend" heb ben afgewezen. De staking duurt thans reeds 43 dagen en heeft het land naar schat ting reeds 2 milliard dollars gekost. Eehalve de 650.000 staalarbeiders zijn ook meer dan 795.000 arbeiders in an dere industrieën door gebrek aan staal werkloos geworden. SCHACHT NAAR PERZIë? In Teheran is vernomen, dat Mos- sadeq Zondag op de besloten bijeen komst van het parlement heeft ver klaard van plan te zijn Hjalmar Schacht, vroegere minister van finan ciën vam Duitsland, te verzoeken naar Perzië te komen. TECHNISCHE COMMISSIE VAN HET PLAN-SCHUMAN BEZOCHT DEN HAAG. Gistermorgen heeft de internatio nale commissie van deskundigen, die tot taak heeft de ministers van bui tenlandse zaken van het plan-Sctou- man voor te lichten omtrent de mo gelijkheden, welke de verschillende steden bieden, die dingen naar de Europese gemeenschap van kolen en staal, Den Haag bezocht. Na afloop van de bezichtiging der gebouwen, die voor de huisvesting van de verschillende organen in kwestie in aanmerking zouden ko men, is het gezelschap ten stadhuize ontvangen. Na een korte toespraak door bur gemeester Schokking heeft men van gedachten gewisseld over enige aan vullende punten van technische aard. In bevoegde kringen heeft men de indruk gekregen, dat de aangeboden accomodatie in Den Haag zeker niet behoeft onder te doen voor die in andere steden. De technische commissie bestond uit vertegenwoordigers van Frank rijk, Italië, West-Duitsland en de Be- neluxlanden. HET EINDE VAN EEN DROOM Angst voor de Russen deed hen hun schepen verbranden Ongeveer een jaar geleden ver trok vanuit een Belgische haven een luxe jacht, met aan boord een zeer i gemengd gezelschap Nederlanders. Spoedig nadat dit jacht zee geko- zen had, deden de wonderlijkste ver halen de ronde. Men fluisterde, dat de commandant van dit scheepje, j een zekere Haagse kleermaker Ro- j bert Lombert, dictatoriale neigingen had en nu op een troon gezeten, een j hofceremonie aan boord ingesteld had, die deed denken aan Oosterse sprookjes. Geruchten deden de ronde over de Maastrichtse notaris Quaedvlieg, die zich ook aan boord bevond en die enige tijd later door de overheid in zijn functie geschorst werd. Kortom men giste en verzon, omdat een juis te voorstelling van het doel der reis en de gang van zaken aan boord niet tc verkrijgen was. Teleurgesteld teruggekeerd. Een dezer dagen is in de haven van Duinkerken het zo veel be sproken jacht aangekomen. De fami lie Ros uit Heerlen, die zich met zes personen aan boord van de „Presi dent Robert" bevond, heeft het jacht verlaten en enige inlichtingen ver schaft omtrent het oorspronkelijke doel der reis en de gedragingen der opvarenden. Veel van de vermoede geheimzin nigheid is weggevallen en wat er overblijft iseen vervolgen ollusie van enige mensen, die momenteel niet goed weten, hoe zij de toekomst on der de ogen dienen te zien. Oorlogsangst. Ongeveer een jaar geleden, toen Nederland gonsde van oorlogsberich- tene besloot de familie Ros te emi greren. Als land van bestemming had men Zuid-Afrika uitgekozen. Men verkocht alle bezittingen en ver brandde de schepen achter zich door het Nederlandse leven volledig vaar wel te zeggen om te trachten in Afri ka een nieuw en veiliger leven op te kunnen bouwen. De heer Ros was leraar Engels aan de Heerlense HBS èn nog slechts enkele jaren van zijn pensioen verwijderd. Zijn oudste zoon, ass.-accoutant, studeerde aan de ec. hogeschool te Tilburg. Zijn tweede zoon, Ben studeerde aan de T.H. te Aken en zijn twee jongste kinderen, een jongen en een meisje genoten nog middelbaar onderwijs. Al deze mensen zien zich nu voor het probleem gesteld, wat zij zullen moeten gaan beginnen. Zij gaan, naar zij zelf verklaren, terug naar Nederland, maar wat er verder zal gebeuren? Het avontuur is zinloos geweest en neeft hun levens ddnig in de war gestuurd, terwijl een zeer groot gedeelte van hun kapitaal ver loren is gegaan. Geen geheimzinnigheid. Hoe was nu de toestand aan boord, waarover zulke merkwaardige be richten de ronde deden? Een van de zoons van de fam. Ros heeft aan de „Tel." hierover een be schrijving gegeven, die vrij ontnuch terend werkt. De basis van het aan boord zijn van het merendeel der opvarenden was zuiver zakelijk: Men had (een vrij hoge) passagiersprijs betaald! De zakelijke leiding berustte bij de Haagse kleermaker en de notaris Quaedvlieg. Geruchten over vorste lijke ceremoniën en andere myste riën, die aan boord zouden plaats vinden, zijn volkomen uit de lucht gegrepen. De fam. Ros accoordeerde met Lombert, dat hij hen naar Afrika zou brengen en dat zij hier niet gekomen zijn is te wijten aan het niet nako men van de overeenkomst. De toe standen aan boord waren, zoals deze zijn op iedere boot, waar men te kampen heeft met ruimte-gebrek. Het was een luxe jacht, maar niet bere kend op 40 opvarenden. Hierdoor ontstonden wrijvingen. Daarbij kwam, dat een gedeelte der opvaren den zeelui waren, wier geluk het was over de zeeën te zwalken, terwijl het andere gedeelte deze sport maar slecht verdragen kon. Bij de laatste groep behoorde mevr. Ros, die ern- stg van de zeetochten te lijden heeft gehad. Het jacht vaart voort. Onder de opvarenden bevond zich ook nog een priester, die als aal moezenier dienst dead aan boord. Wanneer de weersgesteldheid het toe liet, droeg hij de H. Mis op, maar hij bezat geen jurisdictie en was zodoen de niet in staat biecht te horen. Mo menteel vertoeft deze pater ergens in Marokko, waar hij, volgens de fam. Ros, voor een pater aldaar ingeval len is. Gisteren is de fam. Ros in Duin kerken gedebarkeerd. Naar zij ver klaren zullen geen andere passagiers hun plaatsen innemen. Wat de fam. Ros betreft, het staat nog niet vast wanneer zij naar Nederland zullen reizen en waar zij zich zullen vesti gen. Het jacht zal haar vaart vervol gen naar een einde, dat de toekomst nog verborgen houdt. Onbevangenheid is altijd een eer ste voorwaarde geweest voor goed begrijpen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1