S)e Truman waarschuwt tegen handelsbarrières BIEFSTUK VAN IKE Kaaswet als treffend voorbeeld Eisenhower begint zijn besprekingen Met hun neut op. het nieuw* MugSen stoppen trein Ylieuw-e aammnit wol de. UcMand-Ame>i&ati}n. f-tu'JUnq. dUatenSeneïacd Korte vrijheidsroes in Roemenië Biefstuk a la Eisenhower 3io~wettje Met yehouui dei Veieniyde AfxUie* Bommen op Mandsjoerijs gebied? Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. j. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 14 JULI 1952 43ste JAARGANG No. 12637 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Invoerbeperking werkt eigen politiek tegen President Truman heeft gisteren gewaarschuwd, dat de groeiende handels barrières, tussen Amerika en de buitenwereld hinderpalen worden voor de versterking van de wederzijdse veiligheid. De beperkingen, die het Congres nog onlangs aan de invoer uit het buitenland had opgelegd, zouden het hulp programma in gevaar kunnen brengen en een „werkelijk dilemma kunnen worden voor onze buitenlandse politiek". De president heeft aan een ad vieslichaam van twaalf leden de opdracht gegeven een studie te maken van het gehele systeem van tarieven, importquota, douanerechten en de handel in zuivelproducten. T. uman bracht in herinnering, dat Amerika zijn bondgenoten tnilitair en economisch tracht te versterken en daaraan aanzienlijke sommen gelds besteedt. Daarom, zo zei hij, hebben wij er bij hen op aangedrongen hun productie te verhogen, hun buiten landse handei uit te breiden en hun tarieven te verlagen. Op die manier kunnen zij immers hun dollarverdien sten uitbreiden en zo geleidelijk aan minder afhankelijk worden van onze hulp. Tegelijkertijd zien wij echter, al dus president Truman, dat er in ons eigen land steeds meer beperkende bepalingen worden gemaakt, die ten doel hebben de belangen van be paalde Amerikaanse producenten te bevorderen door de import van ver scheidene buitenlandse producten, Einde staa!sta!<ing in zicht Berichten uit Washington, dat amb tenaren van de Amerikaanse regering een verhoging van de staalprijzen met ongeveer vijf dollar per ton hebben goedgekeurd, brengen het einde van de staking in de staalindustrie in het zicht. Deze staking duurt nu 42 da gen. en heeft het land naar schatting reeds twee milliard dollar gekost. De regering zou bereid zijn tot deze prijsverhoging om de werkgevers in de gelegenheid te stellen de door de werknemers geëiste loonsverhoging op te vangen. Twintig overleefden ramp Mijnenvegers, die waren uitgezon den na het in zee storten van eén Braziliaanse militaire Dakota op on geveer 37 mijl ten Westen van Sal vador, hebben gemeld, dat twintig personen het ongeluk hebben over leefd. Onder de overlevenden bevin den zich een kind, acht vrouwen, zeven mannen en de bemanning van vier koppen. Vijf personen zijn om het leven gekomen, drie worden er nog vermist. Luidens vroegere berichten had 't toestel 26 passagiers en een beman ning van vijf personen aan boord. Het vliegtuig stortte Vrijdagavond neer nadat het gemeld had, dat het met motorstoring had te kampen. RUSSISCH DIPLOMAAT MOET LONDEN VERLATEN. Pavel Koeznetsof, fcwgede secreta ris van de Russische ambassade te Londen, die is genoemd in het spion- nage-proces tegen de telegrafist Mar shall, heeft te horen gekregen, dat hij binnen een week Engeland verlaten moet hebben. In een nota, welke Zaterdag aan de Russische ambassade is overhan digd, werd verklaard, dat de diplo maat niet langer door de Britse rege ring als „persona grata" wordt be schouwd. was de „kaaswet", waarbij de invoer van vetten en oliën wordt beperkt. Ik ben van gevoelen, zo zeide Tru man, dat men zich niet ten volle be wust is van de draagwijdte van onze pogingen om te voorkomen, dat de vrije wereld handel drijft met de lan den achter het IJzeren Gordijn. Wij hebben er op gestaan, dat de vrije landen hun handel in die richting sterk zouden beperken, maar kun nen wij zelf iets tegenover die bemer king stellen? Daarom heeft hij het speciale ad viserende lichaam verzocht zich bezig te houden met dit gehele gebied van handelsbepevkingen en de al dan niet die eventueel een concurrerende fac- gevaarlUke concurrentie van tor op de Amerikaanse markt kun- hniitenltand cp de eigen markt, nen zijn, te verminderen. Een „tref- yan <jie bevindingen zal rapport fend voorbeeld van die tendentie I aan bet Congres worden uitgebracht. Taft heeft er schoon cenoeg van Generaal Dwight Eisenhower, die thans ontslag heeft genomen uit het leger, zoals hij gezegd heeft, dat hij zou doen, wanneer hij tot republikeins candidaat zou worden gekozen, voerde Zaterdag en Zondag reeds vele be- sprekingen (ook met leiders van de verslagen Taft groep) om de strategie te bepalen voor de te voeren campagne voor de presidentsverkiezing. Het voornaamste doel noemde hij, te bereiken, dat in November een Congres zou worden gekozen met een republikeinse meerderheid. Intussen is senator Taft vertrokken „om een beetje te gaan vissen", zoals hij zei. Hij verklaarde tevens ,.in de toekomst niet meer naar het presidentschap te zullen streven". ,Tk zal te oud zijn", voegde hij er aan toe. Miliioenen groene muggen hebbe En nu de democraten Nauwelijks hebben de republikei nen in Chicago hun hielen gedicht, of de. democraten trekken in groten getale de stad binnen voor het hou den van hun nationale conventie, die volgende week Maandag begint en die een democratische candidaat voor het presidentschap zal moeten aan wijzen. Nog voor de laatste republikein was vertrokken, bezette de staf van Richard Russell uit Georgia als eerste groeo van de democratische candida- ten een gedeelte van „het hoofdkwar tier van de conventie": het Conrad Hilton hotel' in Chicago. Intussen heb ben de democraten op. velerlei wijze lering getrokken uit het hete ge vecht tussen Taft en Eisenhower De afgevaard'eden zijn gewaarschuwd op hun tellen te passen, zodat zij niet door televisie-camera's of microfoons worden gesnaot, terwijl zij er ver veeld uitzien, kauwgummi kauwen of praten zonder op hun hoede te zijn. Hun woorden en gebaren zouden in miliioenen hu'skamers te tien en ho ren zijn. Officieel zullen de voorbereidingen tot de conventie Woensdag beginnen met het bijeenkomen van de commis sie voor het opstellen van het „plat form" de partijverklarin? voor de aanstaande verkiezingen in Novem ber. De kwestie van de bur?erliike rechten van de ne?ers kunnen daar bij verwoede debatten opleveren tus sen de liberale elementen van het Noorden en de democraten van de Zuidelijke staten die over dit punt de staten der federatie zelf willen la ten beslissen. De burgerlijke rechten worden als de belangrükste politieke kwestie op de conventie beschouwd. Truman verklaarde hierover, dat. zo lang hij er iets aan zou kunnen doen, er geen „terugtocht" zou zijn. Hij won in 1948 zonder het „harde Zuiden." KEFAUVER LEIDT. Geen van de candidaten heeft, in tussen genoeg afgevaardigden achter zich om de benodigde 616 stemmen maar zelfs te benaderen. De laatste cijfers zijn, dat senator Kefauver met 252 leidt, de Zuidelijke „Dixiecraat" senator Richard Russell is tweede met 117 H, w-aarbij niet zijn inbegre pen de 18 gedelegeerden van Missisip- pi en de 20 van de 52 stemmen van de delegatie van Texas, die door an dere candidaten betwist worden Averell Harriman is derde met 101^, terwijl gouverneur Adlai Stevenson <5e keuze van Truman 54 afgevaar digden op zich verenigd heeft. Andere candidaten, die enkele stemmen op zich verenigd hebben, zijn senator Robert Kerr, senator Brier McMahon, vice-president Alben Barkely en de voorzitter van tpt Huis van Afgevaardigden, Sam Rjw- burn. ZeJfs president Truman zou onJèi' „bepaalde omstandigheden" nog ajn beslissing kunnen herzien, zich met als democratisch candidaat herkies baar te laten stellen, aldus een be richt van de „New York Times". Zaterdagmiddag werd tijdens een zitting van de Eerste Kamer het zit tingsjaar van de Staten Generaal na mens H. M. de Koningin, door de Minister van Binnenlandse Zaken, Dr. L. J. M. Beel, gesloten. Begeleid door een escorte Rijkspolitie arriveert Minister Beel per koets op het Bin nenhof. Ondanks de grote afstand tussen Chicago en New York, zijn deze vertegen woordigers van de buitenlandse Pers in staat om de gebeurtenissen op de Conventie „a la minute" te volgen, dank zij de meest moderne hulpmiddelen als: televisie, telefoon, telex-machines en radio, waarbij gevoegd dient worden de vele faciliteiten, die journalisten werden verleend. We zien hier een kijkje op het Wereldnieuwscentrum te New York in de RCA tentoon stellingshal, waar doorlopende televisie uitzendingen de journal.isten eer beeld geven wat er zich op de Conventie afspeeld. Zo krijgen zij het nieuws sneller dan de beste journalist het zou kunnen doen naar de „Oude WereldT. De kranten in de Verenigde Staten maakten niet veel kans: hun abonné's zaten aan het televisie-toestel gekluisterd en volgden zo de strijd. V. 1. n. r.: R. Pirk van de „Basler Nachrichten". P. Freuchen van „Politiken" (Dene marken); mej. H. Laudy van „De Tijd" (Nederland) en M. F. Roden van de „Wiener Zeitung" (Oostenrijk). Moskou laat echter niet los Langzamerhand komen berichten door over de achtergrond van het geen in Roemenië is gebeurd. In Roe menië heeft grote spanning geheerst, omdat men meende, dat het regiem liberaler zou worden en dat Manioe zou worden vrijgelaten. Het volk sprak openlijk over zijn hoop op vrij heid en zelfs zou een aantal rode leiders verklaard hebben: „Natuur lijk zijn wij nooit werkelijke commu nisten geweest". Al was de basis van deze geruch ten slechts zeer zwak een feit is vol gens reizigers dat er in Boekarest grote veranderingen waren gekomen. De stad, zo zeggen zij, vertoonde niet meer de grote rode banieren met vu rige slogans, de portretten der rode leiders verdwenen en zelfs de beel tenissen van Stalin waren, op een enkele uitzondering na, verwijderd. Aan deze vrijheidsroes is een eind gemaakt door de grote zuivering, waaraan ook Anna Pauker is ten of fer gevallen, en door de benoeming van Lavrentief tot nieuwe ambas sadeur van Moskou in Roemenië. Lavrentief toch heeft de reputatie veel actiever en vastbeslotener te zijn dan zijn voorganger Kavtaradze, die van zijn functie ontheven schijnt te zijn vanwege zijn vriendschap met Anna Pauker. De nieuwe benoeming zou er op wijzen, dat het in Moskou's bedoeling ligt meer en meer druk op Roemenië uit te oefenen. Georgescu, de vroegere minister van binnenlandse zaken, heeft in de gevangenis zelfmoord gepleegd. De Roemeense politieke politie zou tal rijke arrestaties verrichten. Mevrouw Eisenhower heeft op een persconferentie gezegd, dat de liefhebberijen van haar man bestaan in söhilderen en ko-ken. Met schilderen is de ge neraal pas laat begonnen. Zijn eerste schilderij was een portret van zijn echtgenote „dat ^bijzon der geslaagd was". Generaal Eisenhower houdt er van biefstuk klaar te maken. Hij doet dit boven een kolenvuur en gebruikt knoflook. De bief stuk ziet er steeds uit alsof hij verbrand is, doch is heerlijk van smaak. Twee tankers in brand Twee tankschepen, die gemeerd la gen aan een pier van de haven van Martinez (Californië) werden giste ren in een vulkaan van vuur herscha pen, toen plotseling een vonk naar een olieleiding sprong, waarmee deze schepen met de wal waren verbon den. Een der tankers, de 10.448 ton grote „Lompoc", kon men nog naar een veilige plaats slepen, waar het vuur door drijvende brandspuiten werd ge blust. Maar het andere schip, de Victor H. Kelly (8.168 ton) brandt nu na 24 uur nog. De kapitein van het schip overleed aan een hartaanval, toen explosies het dek van het schip openscheurden. De bemanning spror.g over boord. Twee personen worden vermist, terwijl 30 anderen werden gewond. De schade wordt geschat op 5 millioen dollar. Miliioenen groene muggen hebben Zaterdag een extra-trein bij Elsenör tot stilstand gebracht. Een geweldige zwerm muggen schoot plotseling op de baan neer. Na enkele seconden bleef de trein stil staan: de rails waren door verplet terde muggen zo glad geworden, dat de wielen geen houvast meer hadden. Het treinpersoneel had anderhalf uur nodig om met scheppen en be zems de baan vry te maken. groentenexport naar duitsland zonder kool en bonen Ingaande morgen, Dinsdag 15 Juli, is de invoer in West-Duitsland van bloemkool en andere koolsoorten, alsmede van alle soorten bonen krachtens een publicatie in de Duit se staatscourant tot nader order niet meer toegestaan. West-Duitsland heeft deze beper king namelijk verbonden aan het be schikbaar stellen Zaterdag j.l. van een nieuw bedrag van twee millioen dollar voor invoer van groenten uit Nederland. Deze eenzijdig door Duitsland opgelegde beperking is volgens bevoegde kringen in strijd met het Nederlands-Duitse handels- accoord. De Nederlandse regering heeft, naar wij uit welingelichte bron ver nemen, tegen deze gang van zaken protest aangetekend. Geen pensioen voor wed. van Max Blokzijl De centrale raad van beroep te Utrecht heeft vandaag uitspraak ge daan in de zaak van de weduwe van Max Blokzijl, tegen de beslissing van de pensioenraad, die haar verzoek, om voor weduwepensioen in aan merking te komen, onlangs heeft af gewezen. De uitspraak van de raad houdt in, dat de beslissing van de pensioenraad wordt bevestigd, zodat de weduwe B. geen pensioen krijgt als nagelaten betrekking van haar echtgenoot in zijn kwaliteit als rijks ambtenaar in de bezettingstijd. Het feit, dat graaf van Rechteren Limpurg te Hummelo oud-kapitein Westerling heeft verborgen gehouden, zal aan het oordeel van de straf rechter worden onderworpen. Dit heeft de demissionaire minister van Justitie, mr. H. Mulderije, mee gedeeld in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid, de heer G. Wa genaar (CPN). Tribune ingestort 6 Gewonden Tijdens de Zaterdag, ter gelegen heid van het 750-jarig bestaan van Aduard, gehouden kortebaan-drave rijen, is een van de tribunes inge stort. Zes toeschouwers liepen ver wondingen op. Drie van hen moesten naar het Academisch Ziekenhuis van Groningen worden overgebracht. Naar het ANP vernam, was het pu bliek reeds op de tribune gaan zit ten, terwijl de verhuurder nog niet met de bouw gereed was. Op een ze ker moment kwam er een wankeling in de stellage, waardoor deze naar rechts overhelde en instortte. De ware liefde zoekt niet naar deze of gene, maar wil zich verbreiden over al wat leeft. „Een ernstige situatie", zegt Tsjoe-en-lai Amerikaanse vliegtuigen zouden volgens radio-Peking vorige week Vrijdag twee plaatsjes aan de Mandsjoerijse zijde van de Jaloe-rivier hebben aan gevallen, waardoor volgens de Chinese premier Tsjoe En-lai „een nog ern stiger situatie in het Verre Oosten is ontstaan, waarvoor de V.S. alle ver antwoordelijkheid zullen moeten aanvaarden." Naar de radio verklaarde, vielen acht „Sabrejets" Luntoe en Antoeng aan, waarbij twee personen wer den gedood en 47 gewond. Antoeng ligt op de Westelijke oever van de Jaloe; in de nabijheid er van bevindt zich een van de grootste communistische vliegvelden van Mandsjoerije. Aan de geheime zitting te Pan- moer.djon van Zondag ging een com munistische beschuldiging vooraf, dat bij de laatste aanval op de Noord- Koreaanse hoofdstad Pjongjang, 13 krijgsgevangenen van de Verenigde Naties zijn gedood en 72 gewond, ter wijl nog 23 anderen worden vermist. Volgens de laatste beschikbare' be richten bevinden zich in deze krijgs gevangenenkampen (die volgens de geallieerden niet duidelijk zouden zijn aangegeven) in hoofdzaak Zuid- Koreanen. Volgens een mededeling van radio- Pjongjang zouden bij de aanvallen van Vrijdag op de Noord-Koreaanse hoofdstad 2000 personen zijn gedood. 4000 gewond en 250 vermist. Intussen hebben de Verenigde Na ties pamfletten boven de stad uitge strooid, waarbij reparatie-ploegen worden gewaarschuwd, dat nabij be langrijke punten tijdbommen zijn neergeworpen. De stafchef van het Amerikaanse leger generaal Lawton Collins, ver klaarde te Seoel, na een inspectie tocht langs het front, dat hij „er sterk aan twijfelt", of de Noordelijken een nieuw offensief zullen beginnen. Hij kwam Zondagochtend in gezelschap van de opperbevelhebber der V. N.. generaal Mark Clark, te Seoel aan. Het gebouw der Verenigde Naties voor de Algemene Vergaderingen rechts met de koepel op het dak dat 12.000.000 dollar kost en het laatste van de drie gebouwen van het Verenigde Naties complex vormt, nadert zijn voltooiing. Verwacht wordt, dat het op 15 September a.s., wanneer de Ver enigde Naties weer bijeenkomen, in gebruik zal kunnen worden genomen. Het hoge gebouw in het midden is het Secretariaatsgebouw. Op de voor grond, aan de Franklin D. Roosevelt Drive, ligt het conferentiegebouw. Geheel links staat de ventilatietoren voor de Queens Midtown Tunnel. De bibliotheek van de Verenigde Naties ligt verscholen achter het Secretariaatsgebouw. Een opname van het nieuwste schip van de Holland Amerika Lijn, de „Maasdam" dat binnen enkele dagen haar technische proeftocht zal maken. De eerste reis naar de Nieuwe Wereld, zal de „Maasdam" op 11 Augustus a.s. beginnen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1