Millioenen muizen bedreigen de Betuwse boerenbedrijven Gedeeltelijk compensatie voor bedrijfsleven Hun huis blijft een wachtkamer Droogte verwoest oogst op Texel yVluqvtin 100 DUW-arbeiders ontslagen Doofstomme brandweerman! viert 45-jarig jubileum £ied aan d&ze tijd ,0m onze toekomst in Nederland en Europa" ZATERI 3 12 JULI 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 DOOR HET WATER GAAT MET DE MUIZEN OOK DE OOGST TEN GRONDE De Betuwe boer is de barre wan hoop nabij. Als een Egyptische plaag is zijn land overstroomd met vraatzuchtige veldmuizen en de schade, die deze beesten aanbrengen is zo groot, dat men met alle middelen, die ten dienste staan, poogt het onheil te keren. Hele hectaren weidegrond zijn dor re vlakten geworden, daar de vele millioenen muizen de graswortels wegvreten en kilometers gangen gra ven. Het tart iedere beschrijving hoe snel deze beesten zich vermenigvul digen en hoe groot hun vraatzucht is. Op sommige plaatsen is de hooi oogst tot een derde van andere jaren teruggelopen en indien er niet spoe dig zeer krasse maatregelen genomen worden, zal de schade steeds groter worden en de Westelijke Betuwe in een grote dorre vlakte herschapen worden. De Betuwse boeren kennen het veldmuizen-gevaar reeds van vori ge jaren, maar nog nimmer heeft het een dergelijke omvang aangenomen als dit jaar. Zij hebben het gevaar bestreden met de middelen, die zij andere jaren gebruikten. Zij trok ken hun velden in met grote zakken DE TERUGGAVE VAN OMZET BELASTING. i Het is gebleken, dat vrij veel on dernemers, die in de termen vallen voor een gedeeltelijke teruggaaf van omzetbelasting over de op 1 Juli j.l. bij hen aanwezige voorraden goede ren, niet tijdig voor 10 Juli 1952 een desbetreffend aangifteformulier bij de inspecteur der invoerrechten en accijnzen hebben ingeleverd. De minister van financiën a.i. heeft daarom aanleiding gevonden toe te staan, dat ook nog na 9 Juli 1952 bij de inspecteurs ingeleverde aan gifteformulieren voor vaststelling van een verrekeningsbedrag in aan merking komen, mits die formulieren vóór 20 Juli 1952 bij de inspecteurs der invoerrechten en accijnzen zijn binnengekomen. Op 19 Juli '52 ingeko men formulieren zal geen teruggaaf meer worden verleend. muizentarwe, maar de bestrijding was niet algemeen genoeg en daarom niet doeltreffend. Toen, terwijl de nood het hoogste was, is men overgegaan tot het laat ste redmiddel: men heeft het water te hulp geroepen. Met grote pompen werd het land, en met dit land ook de oogst van dit jaar onder water gezet? De veldmui- zenholen liepen vol water en de die ren weken uit naar hoger gelegen plaatsen, waar de getergde boeren hen opwachtten Langzaam stijgt het water momen teel in de West Betuwe en hele stuk ken grond staan blank. De oogst van dit jaar is voor vele boeren verlo ren, maar zij weten, dat zij voor de toekomst vechten, dat zij eerst de veldmuizen tot het laatste exemplaar verdelgen moeten, willen zij het vol gend jaar niet weer door dezelfde ramp bedreigd worden. EEUWFEEST RIJKSTELEGRAAF. In een der stands van de tentoon stelling „Eeuwfeest Rijkstelegraaf" die van 18 Juli tot en met 28 Septem ber a.s. in het Ned. Postmuseum te 's-Gravenhage zal worden gehouden, zal als onderdeel van de aldaar te geven demonstraties de gelegenheid bestaan voor het aanbieden van ge wone binnenlandse telegrammen te gen een speciaal tarief. De belangstellenden zullen dan de overbrenging van het telegram kun nen volgen. Deze telegrammen moeten een niet zakelijke inhoud hebben en ten hoog ste r.wintig woorden tellen. Zij zul len de aanwij\ng „Tentoonstelling Eeuwfeest Rijkstelegraaf", die als een woord wordt geteld dragen. Het aantal inwoners in Nederland Het aantal inwoners van Neder land bedroeg op 1 Juni j.l. 10.369.814, zo blijkt uit het statistisch bulletin van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De werkloosheids-verzekering Als tegemoetkoming voor de met circa twee procent verzwaarde las ten van het bedrijfsleven door invoe ring van de werkloosheidswet wil de minister van financiën a.i. een be scheiden verlaging van de vereve ningsheffing alsmede van de premies voor de kinderbijslag en de werk loosheidsverzekering invoeren. Een wetsontwerp daartoe is bij de Tweede Kamer ingediend. Het in de Stichting van den Ar beid georganiseerde bedrijfsleven had voorgesteld, dat aan de werknemers compensatie voor hun aandeel in de premie zou worden geboden met een overeenkomstige loonsverhoging, doch dat daartegenover voor de on dernemingen een gelijkwaardige ver laging van de bedrijfslasten tot stand zou worden gebracht door vermin dering van de vereveningsheffing met twee procent. Men zal zich nog herinneren, hoe enige tijd geleden bericht werd over een Hilversums echtpaar, dat zijn toevlucht had gezocht in het wachthuisje van een Hilversumse busonderneming, daar het gemeentelijke Huisves tingsbureau meende hun geen huis te kunnen toewijzen, omdat dit moest geschieden door de firma, waar de man aan verbonden was, terwijl deze weer niet over woonruimte beschikte. Nu betekent het in deze tijd niet zo heel erg veel, wanneer een echtpaar op zeer zonderlinge wijze de nacht door meet brengen, maar wanneer hun geval in de krant komt, verandert de zaak. Dan heeft het Huisvestingsbu reau het gevoel, of de verwijtende blik van alle Nederlanders op hen rust en wat erger is, ook de verwijtende blik van alle officiële Nederlanders. Hilversum kon deze blikken niet verdragen en de Sociale Dienst van die plaats bood het echtpaar, een pension aan, dat door het bureau betaald zou wonlen. Tien dagen heeft het echtpaar van deze menselijke bewoning ge noten, toen vond de Hilversumse Sociale Dienst, dat zij genoeg gedaan had en vertelde het echtpaar, dat het pension te duur was en dat zij hun heil maar ergens anders moesten zoeken. Het Huisvestingsbureau was zeer ver ontwaardigd over de gang van zaken. De man moest op het matje, komen en hem werd gevraagd, hoe de kranten achter zijn bewoning in het wacht huisje gekomen waren. Toen hij weigerde dit te vertellen, werd hem mede gedeeld, dat hij maar niet op enige officiële hulp meer moest rekenen en het huis van het echtpaar is weer de wachtkamer van de busonderne ming geworden. Een voor vez-mindering van de hef fing met twee procent nodig begro tingsoffer van 120 millioen acht de minister te groot. Volgens de me morie van toelichting zou dit in de toekomst ongewenste nieuwe belas tingen voor de bedrijven met zich brengen. In het wetsontwerp wordt nu voor gesteld de vereveningsheffing te ver minderen van A]/2 pet. tot 4 pet., de kinderbijslagpremie van 6 pet. tot 5Yi pet. en de werkloosheidspremie van 2,8 tot 2,4 pet. Van de laatste verlaging zal de helft aan de schat kist ten goede moeten komen, zodat in totaal een verlaging van de be drijfslasten met 1,2 procent zal wor den bereikt tegenover een verzwaring van die lasten met 2 procent door de premie voor de werkloosheidsver zekering. Over het geheel genomen worden de lasten dus voor de onder nemingen met 0,8 procent verzwaard. De voorgestelde verlaging van de vereveningsheffing zal de opbrengst van de heffing met naar schatting 30 millioen per jaar doen dalen. De sociale uitgaven van het rijk, welke tot nu toe hieruit werden be'- kostigd, zullen voortaan uit andere bronnen moetèn worden bestreden. De verlaging van de premie voor kinderbijslag is mogelijk omdat de inkomsten van het fonds daarvoor sinds enkele jaren de uitgaven heb ben overtroffen. Vermindering vani de premie voor het algemeen werkloosheids fonds is mogelijk, omdat de werkloosheid min der zal stijgen mede door de over heidsmaatregelen daartoe genomen dan bij berekening van de premie reserve aanvankelijk was veronder steld en omdat de werklozen van vóór 1 J.uü ten laste van het rijk blijven. Flessenmelk daalt één cent in prijs Met ingang van 13 Juli a.s. wor den de thans geldende maximum consumptieprijzen voor flessenmelk en melkproducten met een cent per liter verlaagd, aldus deelt men ons van de zijde van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening mede. Deze prijsverlaging is mogelijk doordat de verwerkingskosten lager zijn gebleken dan die waarop de be staande maximumprijs wordt geba seerd. In drie Westfriese gemeenten wordt deze verlaging te niet gedaan door andere bijkomende kosten voor vervoer. De uitvoer van tomaten is, voors hands voor de Komende veertien da gen, gestremd ln de afgelopen nacht heeft de Britse regering de havens vöoi dit product gesloten. De aanvoer van Engelse natuurtomaten op de Britse markt is op het ogenblik zó overstelpend, dat aanvoer van buiten af de reeds slechte markt nog ern stiger zou verstoren. Onder deze omstandigheden heeft men tot bo venvermelde maatregel moeten be sluiten. De gestremde uitvoer naar Enge land zal, naar verwacht wordt, geen ernstige terugslag op de Nederlandse markt behoeven te hebben. De uit voer naar andere landen, speciaal naar Duitsland, is bevredigend. Ernstig ongeluk op de „Myfen" Aanboord van het 600 ton meten de Nederlandse schip Myfen zijn Vrij dagavond door een explosie twee mannen en een meisje van vier jaar om het leven gekomen. Het schip, dat te Rotterdam thuis behoort, was naar Rouaan onderweg toen ruim no. 3 door de ntploffing opengereten werd. De mannen en het meisje zaten op het dekluik. Zy kwamen in zee terecht. De lijken zijn nog niet geborgen. Boerderij afgebrand Daar de laatste regen op Texel eind Maart gevallen is, wordt door de grote droogte, die momenteel op het eiland heerst, de hele oogst bedreigd. De regen, welke midden Juni op Noord-Holland neerdaalde, is aan Texel voorbij gegaan en de gewas sen verdorren, de aardappels worden zwart en niets schijnt de oogst te kunnen redden. Ook andere gevolgen heeft het gebrek aan water. Een boerderij, die gisteren op het eiland in brand geraakte, kon niet worden geblust, daar de brandweer nergens water kon krijgen. Toen men ten slotte een kilometer verder water wist te vinden, stonden de hele hooi- voorraad en de schuren al in lichter- laaien. Slechts het woonhuis kon worden gered. Brand gesticht in eigen pakhuis In Maart jl. brandde in Winscho ten een pakhuis af, waarin een gro te hoeveelheid kunstmest en veevoe der was opgeslagen. In het pakhuis bevond zich ook een aantal varkens. Een uitgebreid ooderzoek, dat werd ingesteld naar de oorzaak, resulteer de in de arrestaties van de eigenaar van de in het pakhuis opgeslagen kunstmest, de kunstmesthandelaar G. D. en een zekere H. uit Winschoten. De arrestaties geschiedden op ver moeden van brandstichting en tevens op vermoeden van het smokkelen van verdovende middelen. Enkele dagen geleden heeft D. bekend, dat hij bij een handel in verdovende middelen betrokken is geweest. Gisteren heeft hij bekend, dat hij ook de brand heeft gesticht. Bij deze brand is voor een waarde van ongeveer een kwart mil lioen gulden verloren gegaan. beveiligt U en Uw kinderen ter wijl U slaapt tegen muggebeten. (Advertentie) niet voor. Brand op Grieks schip in Rotterdamse haven Gistermiddag is brand uitgebro ken op het 7191 brt. metende Griek se m.s. „Anna L. Condylis" van de reder N. L. Condylis te Athene. Het schip lag in dok 2 van de Rotterdam se droogdok maatschappij en klin kers waren aan bakboordzijde bezig met het vastklinken van spanten. Vermoedelijk is daarbij een vonk overgesprongen en terecht gekomen in olieresten en afval, die zich in ruim 3 bevonden. Plotseling schoten onder in dat ruim vlammen om hoog, waardoor men het raadzaam achtte de fabrieksbrandweer te al armeren. Die heeft onmiddellijk drie stralen op de vuurhaard gericht, maar waarschuwde tevens de Rotterdamse brandweer, die spoedig met groot materiaal uitrukte. Hoewel de brand zich aanvrnkelijk vrij ernstig liet aanzien, slaagde men er met vereen de krachten in het vuur te blussen. De schade is door afwezigheid van kostbare lading nogal meegevallen. Persoonlijke ongelukken deden zich AaruMfiing, man de ,fpAini, Mexandfi" Het Nederlandse motorschip „Prins Alexander" heeft Donderdagochtend in het Kanaal tijdens mist door een botsing met het Noorse s.s. „N. O. Rege- uaes" ernstig schade opgelopen. De Prins Alexander kreeg aan stuurboord zijde een gat van bijna zeven meter lengte. De foto toont duidelijk de op gelopen schade aan stuurboord. Zij wilden eerst naar huis De Rijksdienst Uitvoering Werken» heeft 100 DUW-arbeiders uit de om geving van Venlo ontslagen, die gis teren op een werkobject in de Se- venumse Peel in staking zijn gegaan. De vakbonden zullen nog trachten te bemiddelen in het geschil, dat door de directie van de DUW als een wilde staking wordt beschouwd. In» plaats van Woensdag kregen de DUW-arbeiders Donderdagmorgen uitbetaling van het loon. Een hon derdtal van de 150 te werk gestelde arbeiders wilde vóór het werk eerst naar Venlo om het weekgeld bij hun vrouwen te brengen. De huisvrou wen, die dringend om het geld ver legen zaten moesten inkopen doen. Ondanks waarschuwingen van de in specteur van de dienst voor de ern stige gevolgen van deze staking ver lieten honderd man het werk. De ver traging in de loonuitkering is mede een gevolg van de administratieve moeilijkheden. De lagere arbeids prestaties door het warme weer moe ten namelijk in de loonuitbetaling vqrrekpnd worden». Dit heeft enige vertraging gegeven. (Volkskr.). Op Woensdag 16 Juli a.s. zal het jaar geleden zijn dat de heer W. Rikkers te Putten lid werd van de vrijwillige brandweer te Putten. De heer Rikkers is steeds een zeer ac tief lid geweest, bij ieder alarm was hij een der eerst aanwezigen en dat ondanks dat hij doofstom is. Als de brandsirene loeide werd hij gewaar schuwd door een der buren, die dan een brandende lucifer voor het raam hield. Bij zijn zilveren jubileum werd hem de zilveren brandweer- medaille verleend. Voor Nederlanii gersser.veerde aethsr-kanaicn Op de Europese Omroepconferentie in Stockholm is besloten, dat Neder land voor televisie behalve op het kanaal Lopik het recht heeft op één kanaal voor de Noordelijke provin cies en één voor de Zuidelijke pro vincies, beide kanalen voor groot vermogen (50 kilowatt). Ten aanzien van Lopik is een reservering gemaakt voor 200 kilowatt voor het geval de omstandigheden een dergelijk groot vermogen gewenst zouden maken. Verder is in het Europese plan ruimte voor twee Nederlandse hulp zenders voor televisie van 5 tot 10 kilowatt. Door middel van deze vijf zenders kan volgens Nederlandse technici practisch het gehele land van een televisie-programma worden voorzien met voldoende ontvangst mogelijkheden, zowel in de grote ste den als op het platteland. Teneinde voor Nederland in de toe komst de weg voor een ontwikkeling van de frequentie modulatie-(radio)- omroep open te laten (betere weer gave en minder last van bepaalde storingen) heeft de Nederlandse de legatie op de conferentie golven gere serveerd voor 25 kleinere en enkele grotere radio-zenders. DAK-HAAS. De poes van de familie De J. aan de Schoolstraat te Drachten heeft haar baas enige tijd voor raadsels gesteld. Het dier had kennelijk gezinsuit breiding gekregen, maar de nieuwe aanwist was onvindbaar, tot men dé ontdekking deed dat poes bij de kauwtjes in de leer was gegaan. Men zag haar namelijk op het dak van een buurvrouw klimmen en met ken nelijke ervaring in de schoorsteen verdwijnen. Enige tijd later kwam onze dak-haas weer uit de schoor steen opduiken. Opbreken van de schoorsteen hel derde de reden van poes' acrobatische toeren volledig op. Er kwamen vijf jonge poesjes te voorschijn, die er een behaaglijk nestje hadden.... FIETSEN Wanneer U mij vraagt: Ja er is in fietsen toch verschil en wanneer ik fiets dan fiets ik ook, ik wil het niet bedillen. Dan denk ik aan de Tour de France en al die barre knapen, aan wie de halve wereld zich vandaag zit te vergapen. Die fietsen over bergen heen met koortsen in de leden, niet zo maar 38.2, maar veertig overschreden. Die fietsen daar alleen maar om de duiten te verdienen, die fietsen enkel met 'n fiets en 'n lading aspirine. Geef mij dan Opa Dijkstra maar met al zijn grijze haren of Moeder Luiting, kampioen met 62 jaren. Die weten pas wat fietsen is, die kennen de landouwen, die weten nu pas waarom zij zoveel van Holland hou'en. Straks komen hier Jan Nolten weer en Wim van Est gere'en en schelden op de Galibier en op de „Pyreneeën". Nooit doe ik mee nog aan zo'n tour heeft Wim de pers gezegden straks zal het weer dit beulswerk doen met honderd and're knechten. Maar hier in Alphen's schone streek met duizend schone dingen, zit Opa Dijkstra luidkeels op zijn oude fiets te zingen. En ergens in het Woerdens land komt hij Ma Luiting tegen: Dag Laura zegt de oude baas en ik, ik geef myn zegen. TROUBADOUR. Werkprogram 1952/53 Jongeren-K.V.P. der leden gesteld door 2 vaste com missies, die tot taak hebben, om zo wel de gezinspolitiek als de bedrij vigheid speciaal van de jeugd van dag tot dag op de voet te volgen. Als onderwerpen waaruit een keuze gemaakt kan worden werden ge noemd: woningbouw, beroepskeuze, onderwijsvernieuwing, belasting vrij sparen, militaire dienst, jeugdwerke loosheid, emigratie, herscholing etc. Aan de hand van voorstudies over deze onderwerpen verdiepen de le den zich hierover in afdelingsver- band. Ruim baan ook voor de jeugd Dezer dagen kwam in Utrecht de Bestuursraad der Jongeren-Organi satie in de KVP bijeen. Dit nationale top-college hield zich naast de be handeling van een aantal huishou delijke zaken bezig met het vast stellen van het werkprogram 1952/ 1953. „Afval"-communiqué. Geheel in de geest van de tijd werd ook deze bespreking ingeleid met een terugblik op de gehouden ver kiezingen. Men trachtte de „afval" te analyseren. De trek naar Drees en Weiter werd van diverse zijden be licht. Partijibeleid, kader en propa ganda stonden in de branding van het gesprek. De voorzitter, de heer M. Debats, deelde mede, dat het Jon gerenbestuur zijn zienswijze in een communiqué zal vastleggen en aan 't Partijbestuur zal doen toekomen. Ruim baan. Omlijst door debatten rond subsi dies, vertegenwoordiging in de Be stuursraad, propaganda en ledenwer ving werd het jaarprogramma 1952/ 1953 aan de orde gesteld. In October zal het seizoen op spec taculaire wijze geopend worden. Dit was nog in nevelen gehuld. Het ver rassende element zit in het specta culaire dat, evéneens nog een verras sing is! Het tijdvak van OctoberJanuari is bestemd voor vormingsdoeleinden. Hiertoe worden onder het motto: „Ruim baan ook voor de jeugd" een aantal voorstudies ter beschikking HYPOTHEKEN en voor alle andere zaken op het gebied van on roerende goederen Bouw-enMakelaarsbedrljl v.d.D{*ift Oude Vest 29 - Leiden Telef. 20513 (Advertentie) NEDERLANDSE AUTO IN DUITSLAND VERONGELUKT. Bij een auto-ongeluk tussen Neuss en Keulen is gisteren mevrouw R. uit Rotterdam om het leven geko men. Haar echtgenoot, de heer A. R., werd ernstig gewond. Hij is in een ziekenhuis opgeno men. De andere inzittenden van de auto, dochter, schoondochter en zoon liepen lichte verwondingen op. Het ongeluk gebeurde toen de door de heer R. bestuurde auto een vracht wagen wilde inhalen. De personen auto kwam tegen een boom terecht. De familie was op vacantiereis naar Zuid-Duitsland, Zwitserland en Oos tenrijk. Hierbij werd besloten dat alle jon gerenafdelingen als KVP-werkgroep zullen optreden en als zodanig docu mentatie zullen ontvangen en rap port moeten uitbrengen. Januari 1953 vindt een algemene vergadering van het Jo-kader plaats waar als vrucht van de vooraf ge- gane studieperiode de desiderata van de jeugd concreet en positief ge steld en naar voren gebracht zullen worden,, met open oog voor de reële verwerkingsmogelijkheden en de hieraan verbonden moeilijkheden. Eenwordingsgedachte. De maanden Februari tot en met Mei zullen gewijd worden aan: „De betekenis van het christendom voor de Europese en Atlantische ge dachte". Tegenover het axioma: „Europa zal socialistisch zijn, of het zal niets zijn", wil de JO-KVP de invloed stel len, die de christelijke beginselen zullen moeten hebben bij het tot standkomen van de Europese en At lantische Eenwording, overigens zon der te willen pretenderen, dat Europa christelij'k of niet zal zijn. Onder auspiciën van de commissie Buiten land zal een cyclus van actuele on derwerpen onder de loupe genomen worden, zoals daar zijn: Inhoud, beginselen en waarde van de Atlantische gemeenschapsgedachte; Inhoud van het streven naar een Federatief Europa; Inhoud en uit werking van de UNO-gedachte; In houd en vormgeving Benelux. In Mei zal dan weer als sluitstuk van het tweede studietijdvak een na tionale kaderbijeenikomst gehouden worden. Het resultaat zal in een rap port worden samengevat en aan de betreffende instanties ter verwezen lijking worden aangeboden. Rond deze tijd zullen ook de buitenlandse congressen 1953 bekend zijn. De on derwerpen zoals te doen gebruike lijk gewijd aan de Europese Eenwor ding kunnen in dit program wor den ingeschoven. Aldus luidt het werkprogramma 1952/1953 van de Jongeren-Organi satie in de KVP. Een programma dat de jeugd in al haar facetten raakt. Moge dan ook de belangstelling der katholieke jongeren dit program treffen. Het is de moeite waard: het gaat immers om hun toekomst in Nederland en Europa!

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6