DUINSTREEK De koninklijke reis naar Oranje Breda 700 jaar stad De schoen-en lederindustrie meldt zich VRIJDAG 11 JULI .52 DE LE1DSE COURANT DERDE BLAD PAGINA Wanneer de kabinetsformatie vóór 23 Juli a.s. haar beslag heeft gekre gen zal H.M. de Koningin op die dag de gast zijn van het gemeentebestuur van het Franse plaatsje Orange. Het ligt in de bedoeling, dat de Ko ningin in dat geval om half vijf des middags per trein in Orange zal aan komen. H.M. zal op het stadhuis wor den ontvangen door de gemeenteraad en worden toegesproken door de bur gemeester. De Koningin zal daarna een kort dankwoord spreken. Ha de overblijfselen van het kas- tee1 van Oranje te hebben bezocht zal de Koningin een recep'ie houden voer ongeveer 200 gasten. Omstreeks zes uur zal H.M. aanko men op het Nederlandse consulaat. Des avonds wordt ter ere van H.M. een diner gegeven in „La salie du conseil municipal" van het stadhuis van Oranje en om negen uur begint dan in het ..Théatre antique'de op voering van Vondels „Joseph in Do- than". De regie wordt gevoerd door Johan de Meester. Verscheidene ac teurs van de Comédie Francaise ko men voor deze gelegenheid naar Orange. Komt „Schuman-hof" in Den Haag? «ÉSStC Raad is ervoor Het college van B. en W. van 's-Gravenhage heeft gistermiddag in een spoedvergadering van de ge meenteraad de mededeling gedaan, dat de regering ernaar streeft de ze tel van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (plan-Schuman) te doen vestigen in Den Haag. Met uitzondering van de fractie der C.P.N., heeft de gemeenteraad van zijn instemming met dit streven doen blijken. Voor de huisvesting van de organen van genoemde ge meenschap is onder meer gedacht aan het nieuwe stadhuis, waarvan tijdelijk beschikbaar zouden moeten worden gesteld een gedeelte, thans bestemd voor gemeentelijke bureaux, alsmede het gedeelte waarin een rijksdienst zou worden gevestigd. Reeds eerder was bekend, dat de re gering bij monde van minister Stik ker had voorgesteld Den Haag te kiezen tot zetel van het „Schuman- hof". Emigranten door de lucht Naar wij vernemen heeft de KLM in overleg met de regering besloten haar vloot met nog drie Lockheed „Super Constellations" uit te brei den. Dit besluit is genomen tenein de de capaciteit in verband met het steeds toenemende emigrantenver- voer naar Australië, Nieuw-Zeeland en Canada te vergroten. Deze drie „Super Constellations" zal de KLM uit eigen middelen financieren. De toestellen zullen begin 1954 worden geleverd. In totaal heeft Je KLM thans bij de Lockheedfabrieken 13 Super Constellation-toestellen in be stelling. Na ruim twee jaar van intense voorbereiding, beleefde Breda giste ren de grote dag van de officiële opening der feesten ter herdenking van het feit, dat Breda 700 jaar ge leden de stadsrechten verkreeg. Voor deze plechtige opening was een bijeenkomst belegd in de grote kerk op de Markt, de kerk, waarin de gra ven van verscheidene Nassau's zijn. Nadat de burgemeester van Breda, mr. dr. C. N. M. Kortmann, de plech tigheid had geopend, sprak prof. dr. L. J. Rogier, hoogleraar aan de Kei zer Karei Universiteit te Nijmegen, de feestrede uit, die gewijd was aan de historische verbondheid van,ons vorstenhuis met de Nederlanden. Vervolgens sprak Jhr. mr. F. Bee- laerts van Blokland, minister van Staat, waarna het Brabants Orkest, o.l.v. Hein Jordans, het Wilhelmus ten gehore bracht. Vervolgens bega ven de genodigden zich naar het stadhuis, waar het gemeentebstuur recipieerde. Bossen branden in Brabant Kwaadwilligheid oorzaak? In West-Brabant zijn de laatste weken enige geheimzinnige branden voorgekomen, die reeds vele hecta ren kostbare dennebossen vernield hebben. Alhoewel men nog geen po sitieve aanwijzingen heeft, vermoedt men, dat deze branden moedwillig worden gesticht, daar reeds een paar maal de omstandigheden voor het uitbreken van een brand zo ongun stig waren, dat een achteloos weg geworpen sigaret of lucifer geen oor zaak kan zijn geweest. Zaterdag j.l. toen de bossen rondom Rucphen doornat waren vanwege een pas ge vallen regen, geraakten zij plotse ling op drie plaatsen in brand. Het begin van dc brand was zeer hevig en vierhonderd vrijwillige brand weerlieden, waaronder verschillende militairen, konden slechts met moei te het vuur meester worden. Alhoe wel verschillende patrouilles reeds onafgebroken surveilleren, het op sporen van kwaadwilligen in de ein deloos uitgestrekte bossen van West- Brabant, is natuurlijk niet het werk van een paar dagen. Pe koningin zal de nacht niet in het stadje doorbrengen, doch zal zien begeven naar Avignon, dat zij de volgende dag incognito zal bezoe ken. Daarna zal de Koningin de terug reis naar Nederland aanvaarden. Prinses Beatrix is met enkele vriendinnetjes, leerlingen der „Werk plaats" te Haamstede, op het eiland Schouwen aangekomen, waar zij, evenals 'het vorig jaar, kanvperen en van een onbezorgde .vacantie ge nieten. GROTE AMERIKAANSE WAPEN ZENDINGEN IN ROTTERDAM. Hedenmorgen is de „Amsteldijk" in Rotterdam aangekomen met de grootste lading Amerikaanse leder goederen die ooit door een Neder lands schip naar Nederland «zijn ver voerd. Deze lading van 990 ton, uitvloeisel van het programma van wederzijdse hulp, is bestemd voor het Nederland se leger en de luchtstrijdkrachten. Zij bestaat o.m. uit vijftien „Sherman"- tanks, twee en tachtig „Heavy Duty" vrachtauto's, duizenden banden pa tronen voor kleine wapens en andere goederen. De zending kwam in Rotterdam aan binnen een week nadat de „Schie- dijk" uit havens aan de Golf van Mexico in Rotterdam vier en dertig artillerie tractoren van dertien ton elk en bijna zestig ton machinege weer-munitie had aangevoerd. Tot aan 1 April jl. hebben de Ver enigde Staten voor meer dan honderd, millioen dollar aan legergoederen naar Nederland gezonden. De vijftien „Sherman"-tanks zijn de eerste die dit jaar aan de Ko ninklijke Landmacht werden gele verd. In December 1951 kwamen vier en veertig tanks van hetzelfde type in ons land aan. Het einde van een sprookje Nadat enige tijd niets van de op zienbarende „President Robert" ge hoord werd, het schip, dat onder commando van de Haagse kleerma kerszoon R. L. het vorig jaar haar geheimzinnige reis begon, is thans bekend geworden, dat het gezelschap, dat zich aan boord bevond ontbon den is en gedeeltelijk reeds de te rugtocht naar Nederland heeft 'aan vaard. De Haagse jongeman, die over een ongebreidelde fantasie be schikt heeft het vorig jaar enige vermogende lieden de stuipen op het lijf gejaagd met het naderende Rus- sich gevaar en als redding het ex ploiteren van een pakketvaartmaat schappij voorgesteld. Dit alles is nu een sprookje gebleken en de „aan deelhouders" zullen minder enthou siast zijn, wanneer zij tot de ontdek king zullen komen, dat het kapitaal van de „maatschappij" belegd is in de diverse dineetjes en andere „zeer vlottende middelen", die in de dure badplaatsen te krijgen zijn. Naar wordt gemeld, zal ook de veelbe sproken Maastrichtse notaris naar Nederland terugkeren. RENTETREKKER TOT HECH- TENISSTRAF VEROORDEELD. De kantonrechter in Haarlem heeft een man, die gedurende drie jaren ten onrechte invaliditeitsren- te had getrokken, veroordeeld tot twee weken hechtenis, waarvan een week voorwaardelijk. De man zal een bedrag van 4200.dat hij aan invaliditeitsrente heeft ontvan gen, moeten terugbetalen. De man leed aan asthma, doch werkte tegelijkertijd in een fabriek, waar hij ongeveer 70.per week verdiende. Bij medische controle stelde hij zijn kwaal zoveel erger voor dat zijn invaliditeitsuitkering gehandhaafd bleef. Tenslotte kwam de Raad van Arbeid toch achter het bedrog. Internationale vakbeurs in voorbereiding Dat de schoen- en lederindustrie zolen uit het beste kernleder be- een echt vaderlands bedrijf is, zal stellig blijken op de eerste interna tionale vakbeurs voor leder, schoe nen, lederwaren en aanverwante vakken, die van 21 tot-en met 25 Juli in het Jaarbeursgebouw te Utrecht wordt gehouden. Wij kunnen dat nu reeds verzekeren, omdat de Neder landse pers bij gelegenheid van. een excursie door Noord-Brabant, waai de schoenfabrieken en leerlooierijen bij tientallen te vinden zijn, heeft kunnen zien, van hoeveel belang deze bedrijven voor bevolking en indus trie zijn. Wat de schoenindustrie betreft, kan worden getuigd, dat ze bij groeiende uitvoer een stijgende pro ductie kent. Verleden jaar werden niet minder dan 1% millioen paren per n^aand afgeleverd en de omzet bedroeg in dat jaar 200 millioen gulden. Ons land telt niet minder dan 400 schoenfabrieken met een personeelbezetting van 14.000. Al leen reeds de Langstraat herbergt bijna de helft van het aantal schoen fabrieken in ons land. Dat men het inderdaad ook van export moet hebben, blijkt zijdelings uit het feit, dat het schoenverbruik in eigen land slechts twee paar per man per iaar bedraagt, tegen bijvoor beeld 4^2 paar in Amerika en 4 paar m Australië. De producten, die voor de vervaar diging van schoeisel nodig zijn, moe ten de Nederlandse fabrieken voor een deel van elders betrekken. Er is een omzet van 12 millioen kg per jaar, waarvan een betrekkelijk ge ring percentage wordt uitgevoerd; maar de invoer van zogenaamd exo tische huiden is niet onbelangrijk. Het interessante en langdurige pro ces van huid tot leder hebben we in een van de 163 leerlooierijen, die ons land telt, kunnen volgen. Meer dan 80 percent van die looierijen liggen in Noord-Brabant, waarvan alleen reeds 53 in Rijen. Er zijn in totaal 95 grootbedrijven, waarvan 53 zool leer- en 42 overleerindustrieën. Die 163 leerlooierijen produceren voor 164 millioen gulden per jaar aan leder, waarbij slechts ongeveer een-derde aan huiden uit het binnen land wordt betrokken. De invoer in 1951 bedroeg 73 millioen gulden voor 21.000 ton. Van het afgewerkte product, het leder dus, werd verle den jaar voor 34 millioen gulden uitgevoerd, bij voorkeur de duurste soorten. België, Luxemburg en West- Duitsland behoren met Amerika tot de beste afnemers. In Oisterwijk hebben we ons nog laten voorlichten in Lederinstituut en Vakschool, twee belangrijke stichtingen, die aan de schoenen- en lederindustrie van Nederland zulk een hechte grondslag schenken. Hier worden de beste vakmensen gevormd en wordt wetenschappelijk onder zoek gedaan, speurwerk bovendien, om tevbereiken, dat men niet bij het buitenland ten achter raakt. Kwaliteitsmerk voor leer Tijdens onze excursie hebben we vernomen, dat het vervangingsarti kel voor leder, het plastic, steeds meer wordt gevraagd, vooral in de lederwarenindustrie. Daarnaast komt het veelvuldig voor, dat zoolleer wordt vervangen door crêpe- of rub berzolen. Doch met veel overtuiging werd ons herinnerd aan het advies van de medicus, die zegt, dat (alleen) leren zolen gezonde zolen zijn. En als men dan beweert, dat leren zo len zoveel duurder zijn, dan moet worden opgemerkt, aldus onze zegs man, dat schoenreparaties vaak te hoog worden berekend. Het zetten van een paar nieuwe lederen heren- hoeft niet meer te kosten dan 4.50. Teneinde het gebruik van leren zolen te bevorderen, wordt de in voering van een kwaliteitsstempel overwogen. Bij gebruik van dit gemerkte leer zal men ervaren, dat lederen loopzolen uit de kern van de huid, ter dikte van onge veer 5 mm, een lange levensduur hebben en dus bovendien gezond zijn- Nu zal het de beurt zijn aan het publiek om zich ter Vakbeurze te overtuigen- Daar zullen niet min der dan 456 firma's vertegenwoor digd zijn, afkomstig uit 17 landen. Natuurlijk komen er tal van novi teiten op het gebied van schoenen en lederbewerking. Straatrover opereerde voor het huis van rechercheur Dezer dagen beleefde Den Haag een Wild-West-toneeltje op kleine schaal, toen een straatrover onder de ogen van een rechercheur een dame wilde beroven. Een automonteur uit Zeist, die meende met beroving gemakkelijker aan de kost te kunnen komen dan met auto's repareren, sprak in Den Haag een dame aan, ten einde haar van haar handtasje te kunnen bevrij den. Deze dame bleek echter niet op zijn toenadering gesteld te zijn en te leurgesteld zag de man uit naar een volgend slachtoffer. Dit meldde zich kort daarop en de straatrover besloot niet een inleidend praatje te houden, maar direct tot daden over te gaan. Hij gaf zijn slachtoffer een klap op het hoofd, rukte haar tasje uit de hand en rende weg. Een paar meter van de beroving vandaan had een rechercheur, die juist van zijn dienst thuiskwam, het gehele toneeltje met de nodige verbazing gade geslagen; hij zette een achtervolging in. Een paar straten verder werd de rover gegre pen en hem restte weinig meer, dan op het politiebureau een bekentenis af te leggen; hetgeen dan ook ge schiedde. Na een rondje deed zij de ronde Enige tijd geleden werd bekend ge maakt, dat een oude landbouwer uit Jisp door zijn pas aangenomen huis houdster op jenever werd getrac- teerd en nadat de man geslapen had was met zijn roes ook de huishoud ster en zijn geld verdwenen. Na een ijverige speurtocht, door de recher che ingezet, is gearresteerd de 55- jarige vrouw J. H- D., die een zeer merkwaardig systeem uitgedacht had pm oude mensen te beroven. Zij speurde ijverig alle gewestelijke bla den na en wanneer zij een adverten tie zag, waarin oude mannen een huishoudster vroegen, ging zij zich presenteren. Was het zakelijke ge deelte afgehandeld, dan kwam de fles, die de nieuwe huishoudster in haar tas had. op tafel en dan werd eens op de gezondheid gedronken. Dat het een dure borrel was geweest, kwam de nieuwe werkgever eerst de volgende dag te weten, maar dan was zijn huishoudster allang ver dwenen. De vrouw* is thans ingesloten op het politiebureau te Wormerveer. Vannacht om circa één uur is even buiten de pieren van IJmuiden het Nederlandse schip „HauLerwijk". dat op weg was van Amsterdam naar Québec in aanvaring gekomen met het Noorse s.s. „Arcturis". dat van Sta vanger naar Amsterdam voer. Het Noorse schip heeeft bij deze aanvaring een groot gat in het ach terschip gekregen, circa 50 cm. boven de waterlijn. Het is naar Amsterdam opgestoomd. De „Haulerwijk" heeft de reis naar Canada voortgezet. Predikant maakt einde aan zwendel Door een accountantsonderzoek op verzoek van de kerkvoogdij te Tjal- leberd c.a. bij Heerenveen is aan het licht gekomen, dat deze gemeente vcor meer dan vijftig mille is opge licht. Het blijkt, dat sedert vele ja ren door de respectieve pasiurie-no- tabelen zeer kwistig met kerkvoog- dijgelden en gelden voor pastaralia is omgesprongen. De kerkvoogdij en de twee predikanten, ds. Van 't Riet en ds. Riegstra, hebben nu een eind ge maakt aan de zwendelaffaire door de zaak aan de openbaarheid prijs te ge- Ven. Ds. van 't Riet vertelde aan het „Alg. Dgbl"\ dat er vele jaien een v/aas van geheimzinnigheid hing over het beheer van deze zeer rijke kerkelijke gemeente. Reeds in 1876 liet een predikant, die in Tjalleberd was beroepen, tien jaar op zich wach ten. Hij wide eerst klaarheid op fi nancieel gebed. Toen deze uitbleef, sloot hij een compromis met de notabelen, zodat dt zaak in de doofpot kwam. Hetzelfde geschiedde in 1911. Elke week gingen de heren een dagje uit om de bezittingen te inspec teren, waarna een vergadering volg de, waarbij de drank rijkelijk vloei de en onkostennota's van honderden guldens heel normaaJ waren. Er wer den ook driehonderd roe grond ver veend. De arbeidslonen werden als onkosten geboekt, terwijl er geen inkomsten werden vermeld. Een der oud-notabelen heeft zich vele duizenden guldens wederrechte lijk toegeëigend. Men ontwierp nieu we kerkelijke ambten om eigen beurs te spekken. De predikanten hadden geen toe gang tot de vergaderingen, alleen de rekeningen moesten zij tekenen. Te vens moest de predikant bij zijn be noeming een verklaring tekenen dat nij nimmer een proces tegen zijn kerk zou aangaan. Ds. Riegstra zorgde voor volledige opheldering. We'dra zullen op grote schaal arrestaties volgen. De gemeen teleden staan hier achter. Vrachtauto werd geramd en van dijk afgeduwd Jongetje en vrouw gedood Gisteravond omstreeks 7 uur werd op de Hoge Merwededijk in Har- dinxveld een 2y.-jarig jongetje .ge dood en een pl.m. 45-jarige vrouw zeer ernstig gewond, toen een vracht wagen geladen met fruit, van de firma De Waard te Dordrecht van de steile Merwededijk afreed en tegen een hek tot stilstand kwam. De wagen reed op de Hoge Dijk in de richting Gorkum en moest plotse ling remmen, toen het kind onver wachts de weg overstak. Wellicht zou er niets gebeurd zijn, indien achter deze auto niet een gro te bestelwagen van de rederij op de Lek had gereden. Deze kwam niet direct tot stilstand, met het gevolg, dat de fruitwagen van achteren werd geramd en van de weg af werd ge duwd. Het kind, een zoontje van de familie De Ruiter, werd hierbij op slag gedood. De vrachtwagen van de rederij op de Lek reed vervolgens de ongeveer 45-jarige mevr. Menne aan, die het kind wilde waarschuwen en zich ook op de weg had begeven. Zij werd ernstig gewond opgenomen in het zie kenhuis te Gorkum, waar zij in de loop van de nacht is overleden. De bestuurder krepg geen letsel. De fruitwagen had twee inzittenden, waarvan er wonder boven wonder slechts een licht gewond werd. De wagen ramde krakend een hek, en bleef op de helling hangen. Enkele meters verder stond een bankje waarop kinderen zaten, die een bad •hadden genomen Zij kwamen alle met de schrik vrij. GROOT AANTAL BOETEN WEGENS GEKNOEI IN COÖPERATIE. De economische politierechter le Alkmaar heeft gistermiddag ccn aantal vonnissen, alle boeten behel zend, uitgesproken tegen een dozijn boeren uit het Noorden van Noord- Holland. een aantal kippen- en een denhouders uit Purmerend en Oost- zaan, de coöperatieve landbouwers- aankoopvereniging De Ster te Bar singerhorn met haar directeur K. D. en de firma De Vries uit Purmerend met haar directeur J. D. De coöperatie had bij verscheidene leden slechte tarwe opgekocht en die via de firma De Vries als kippen voer geplaatst bij de pluimveehou ders. Omdat tarwe niet mocht wor den verhandeld, werd op de reke ningen gesproken van gerst. De coöperatie kreeg 500 boete, de di recteur 500 en twee maanden voor waardelijk, de firma De Vries 1500, haar directeur, een broer van de di recteur van de coöperatie 500 en twee maanden voorwaardelijk. De boeten tegen de landbouwers belie pen bedragen tot 1000. die tegen de kippenhouders tot 500. Postduif won auto Bakker van Everdingen uit de Zandstraat in Culemborg, zal straks in Eindhoven een personenauto in ontvangst kunnen nemen en dat heeft hij dan aan een zijner duiven (van eigen ,.stal") te danken. Van Everdingens duif won de race van 8400 duiven, die mee deden in 'n grote duivenvlucht van St. Vincent. Zaterdagmorgen om 11 uur werden de dieren gelost voor de vlucht van 1045 km. Zondagmorgen om 11.52 was de duif van Van Everdingen weer op het hok terug: een kruis snelheid van 58 km. per uur. In den brede heeft het bestuur van de AVRO gisteren vragen beant woord, welke tijdens een persconfe rentie in het restaurant van de stu dio te Hilversum zijn gesteld, naar aanleiding van de recente gebeurte nissen in deze omroepvereniging. Hierin werd van bestuurszijde in antwoord op de gestelde vragen een uiteenzetting gegeven van de ont wikkeling en toespitsing van het me ningsverschil tussen directeur en het bestuur. Deze inzichten verschilden niet al leen op het gebied van de program ma's welke het bestuur veranderd en naar zijn mening verbeterd wilde zien om de aanwas van leden te doen toenemen. Die diepere ondergrond lag op organisatorisch terrein, het geen mede de kwaliteit der program ma's beïnvloedde. Het bestuur verschilde scherp van inzicht met de directie over „beleids fouten", die zouden zijn gemaakt en die het vertrouwen van het bestuur schokten. Nadat het algemeen bestuur der AVRO in Februari van dit jaar tot reorganisatie had besloten en de heer Vogt hieraan zijn medewerking had toegezegd, dacht men, dat de vrede was getekend, waarover „het bestuur £ich bijzonder verheugde om de hoogachting en grote waardering, welke men voor de pionier van dc radio en de stuwer van de AVRO, die de heer Vogt is geweest, toedraagt." Daarop echter kwam, direct na de terugkeer van de heer Vogt uit Ame rika, geheel onverwacht zijn ontslag aanvrage. Ook thans is dc waarde ring van bestuurszijde onverflauwd en daarom verheugt men er zich over, dat de heer Vogt zich heeft gedistan- cieerd van protestacties. Om deze zelfde gevoelens heeft men vooralsnog geen maatregelen om trent opvolging getroffen ook niet in nevenfuncties. Omtrent dc werkzaamheden van een proestcommissie wist men niet méér, dan dat het comité was opge richt. VIJFTIENJARIGE JONGEN VERDRONKEN. Gisteravond om zeven uur is de vijftienjarige N. Westra uit Wijk bij Duurstede bij het baden in de Rijn aldaar verdronken. De jongen, die niet zwemmen kon>, gleed van een auto binnenband, waarop hij in de rivier dreef, een verdween in dc diepte. Een vriendje, dat het zag ge beuren, riep om hulp. Enkele zwem mers trachtten de jongen te redden, doch door de grote diepte ter plaat se is dit niet gelukt. Om half tien 's avonds is het stoffelijk overschot gevonden. 1D00 jaar Leidschendam In het begin van de tiende eeuw wordt de naam Veur het eerst ver meld in het register van goederen, toebehorend aan de Sint Maarlen's kathedraal te Utrecht. In Leidschen dam. dat later uit Veur ontstond, wil men dit feit niet ongemerkt voorbij laten gaan. Vanavond komt de Wil helm ina Vereniging bijeen om de viering van het duizendjarig bestaan van Leidschendam te beramen. Er schijnen reeds plannen te wor den gekoesterd tot het houden van een grote historische optocht met als hoogtepunt de ontvangst ten raad- huize van Corbulo, de Romein die door het graven van de Vliet in hoge mate bijdroeg tot het ontstaan van een bloeiend Leidschendam. Ook wordt overwogen de overval van Goudse poorters op de sluis in Ja nuari 1492 te herdenken met een grootsë gondelvaart. Voorts zou met het organiseren van een midden- standsbeurs in dit feestjaar tot in wijde omtrek de belangstelling ge richt kunnen worden op het zich sterk ontwikkelende Leidschendam. ONDER DE LORRIE GEKOMEN. Toen enige arbeiders bij de spoor brug aan dc Westvlietweg bezig wa ren met het transporteren van spoor staven is J. H. M. alhier onder de lorrie terecht gekomen. De man liep voor de lorrie welke door anderen werd voortgeduwd. Op een gegeven ogenblik is M. gestruikeld met het gevolg dat hij een ernstige been breuk opliep. Overbrenging naar St. Antoniushove was noodzakelijk. Winst waterleiding. Volgens het gisteren verschenen jaarverslag van de waterleiding „De VIietstreek" wa ren eind vorig jaar 1310 aansluitin gen op deze waterleiding, welke voor gemeenschappelijke rekening wordt geëxploiteerd door Voorburg, Rijs wijk en Leidschendam. De winst van deze waterleiding bedraagt 19.826.11 waarvan aan Leidschendam wordt toegewezen 1310. Door de aangeslotenen in Leid schendam werd gedurende 1951 voor de water-abonnementen betaald 22.993.24, voor meerverbruik een bedrag van 10.037.37, voor rlienst- leidinghuur 1.490.87 totaal de som van 38.262,23. Volgens de berekeningen heeft een gezin van 45 personen 19.148 liter per persoon en per jaar verbruikt. Het jaar gerekend op 365 dagen geeft een gemiddeld verbruik van 52 liter per hoofd en per dag. nssE EERSTE STEENLEGGING IN IRENESTRAAT. Donderdagmiddag werd door de heer M. Th. van Dijk, gemeente secretaris en lid van het Woning- bouwbestuur „Volksbelang" de eerste steen gelegd van het complex van 32 woningen, die behoren tot de 80 etagewoningen en welke verrijzen aan de Irenestraat. Deze steenleg ging werd door het volledige bestuur der Woningbouwvereniging „Volks belang", dc beide wethouders en de architect bijgewoond. In zijn toespraak maakte de heer Van Dijk gewag van de zeer goede verstandhouding tussen het gemeen tebestuur en Volksbelang, alsmede tussen de bestuursleden van Volks belang onderling. Gedurende de bouw der woningen na de grote wereld oorlog zijn vele moeilijkheden gere zen, doch allen zijn overwonnen en opgelost. Spreker feliciteerde de wo ningbouwvereniging met dit succes. De heer Van der Lans, voorz. van de vereniging dankte de heer Van Dijk voor zijn toespraak. De architect, de heer L. Tol, bracht het woningbouwbestuur dank voor de goede en gedegen samenwerking, waardoor het hem steeds een genoe gen was, plannen te ontwerpen voor de bouw. Hierna werd door de heer Van Dijk de eerste steen gelegd, waarna door de beide wethouders en de be stuursleden van „Volksbelang" de volgende stenen werden aangebracht. SASSENHEIM Ramp voorkomen Gistermiddag om pl.m. 3 uur brak een begin van brand uit in de afd. mengerij van Sikkcns Lakfabrieken. Doordat een lakipomp sprong schoten de vonken in op de vloer liggende lak en afvalstoffen. Er ontstond een grote rookontwikkeling. De vuurton gen kropen voort in de richting van drie mengketels met cellulose. Zou dit vlam vatten dan was een ramp niet te overzien. Door het actief optreden van het aldaar aanwezige personeel werd erger voorkomen. Met schuim- blusapparaten en een koolzuurappa- raat werd de brand in dc kiem ge smoord. VOORSCHOTEN A/scheid van zuster Gratia. In aansluiting op hetgeen werd geschre ven over het afscheid van zuster Gratia als hoofd van de R.K. Meis jesschool kan worden medegedeeld, dat de schoolkinderen van de zuster afscheid zullen nemen op de laatste schooldag, een afscheid dat met enige plechtigheid gevierd zal worden. In het begin van September, op een nader te bepalen dag. zal het of ficiële afscheid plaats vinden, waar na receptie zal worden gehouden voor ouders, oud-leerlingen en ver dere belangstellenden. WARMOND Raadsvergadering. Maandag 14 Juli as. komt de raad te 7.15 uur in vergadering bijeen. Het enige agenda punt vormt de behandeling van een voorstel tot vaststelling van een ver ordening op de heffing en invorde ring van reinigingsrechten en in verband daarmede het beschikbaar stellen van een crediiet voor de aan koop van uniforme vuilnis-emmers. ZOETERMEER BIJEN MOESTEN UIT LOGEREN Het vorig jaar zaten wc hier in Zoetermeer midden in de bijen- cn komkommeroorlog, een strijd die en kele jaren heeft geduurd en de ge moederen erg heeft verhit. Toen is er vroeg in het voorjaar een compro mis gesloten tussen kwekers en im kers dat reeds dit jaar zijn rijke vruchten heeft afgeworpen. De im kers zouden n.l. hun bijen in de maanden eind Mei-Juni cn Juli uit de gemeente verwijderen. Dit is dit jaar stipt gebeurd. Geen enkel volk bleef thuis en gingen een poosje op vacantie naaf naburige gem'eenten. En hoe is het nu gegaan met de kom kommerkwekers? Deze zijn allen zeer tevreden: Tot in het begin van Juli is er zo goed als geen zaadkop gesneden, terwijl er vorig jaar dui zenden in dezelfde tijd gesneden zijn, wat voor hen een belangrijke schade was. Uitstapje van JG, KJMV en LTJ Onder stralend zomerweer hebben bovengenoemde verenigingen hun jaarlijks uitstapje gemaakt. Om acht uur was het een drukte van briang bij de kerk, waar het punt van uit gang was. De reis ging via Wasse naar, Bennekom naar Bloemondaal, waar het bekende Kopje werd be. klommen. Vandaar ging men naar Zandvoort, waar velen gebruik maakten van het zeebad. Vervolgens ging de tocht naar de speeltuin te Halfweg en ook daar amuseerden de jongelui zich best. Hierna werd een tocht gemaakt, door de Amsterdarr.'se grachten. Verder werd nog een be zoek gebracht aan dc speeltuin Oud Valkeveen bij Naarden. daarna naar Hilversum en Avifauna. Tegen elf uur was het gezelschap weer terug in Zoetermeer. De tocht sfond onder leiding van de aalmoezenier, kape laan Schut.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 9