Zon stoofde op prachtige de rijders bruin derde Laura-dag Vijfde Alphense Rijwiel-vierdaagse TOCH DRIE DAGEN REEDS 12 UITVALLERS Olympische athleten op het Holland-tournooi in Leiden Overwinningen van Fanny Blankers, Theo Saat en Hans Harting VRIJDAG 11 JULI ,52 PE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 ALPHEN, Donderdagavond (Van onze „fietsende dedacteur''.) WAT DE GROENEN vanmorgen met een bang hart vreesden is niet gebeurd. Er is geen regen ge vallen vandaag, al had het er van morgen de schijn van, dat er een bui verwacht kon worden. U had ze moe ten zien, de groenen. Angstig zochten ze de grauwe wolkenlucht af, in de hoop ergens een begin van zon te be speuren. Maar de grijze deken bleef dicht. Rotterdam was al gepasseexd en nog zag de lucht grauw. De Laura rotten vonden het allang goed, een Dm meer of minder zou hun de pret niet drukken. Doch de groenen vrees den een herhaling van wat enige V«ven geleden gebeurd moe' zijn, zo als de oude Laura-rijders van 3 M8 hur» verteld hebben. Tot hun onuit sprekelijke vreugde won de zon om ball elf het gevecht met de wolken; de eerste stralen wierpen hun koes terende warmte op de Laura-kara- j vain en zouden verder op de dag j nog in kracht toenemen. De herinnering kleurt zich. We zouden ware het mogelijk de eerste Laura van 1948 nog wel eens over willen doen, alleen om te con troleren of het toen werkelijk zo erg i was, als wij thans de groenen zo j gaarne laten geloven. Steeds hoger worden de golven in onze fantasie, die hij de Loosdrechtse plassen over j de weg sloegen; steeds heviger wordt de storm op het traject Utrecht Alphen, die in onze verbeelding thans wel een orkaan geworden is. We be grijpen thans nauwelijks meer hoe we het toen overleefd hebbenDe herinnering; hoe zullen we in 1958 over de eerste Laura praten? Gemakkelijke vierdaagse. De Laura-rotten, zij die thans voor het vijfde jaar meerijden, zijn het er allemaal over ee'ns, dat dit de gemak kelijkste vierdaagse is, die we in de afgelopen jaren gehad hebben. Die regenbui van Dinsdag tellen we nau welijks. Verder is het steeds prachtig weer geweest, zodat het rijden lou ter een genoegen is, geen prestatie. Overigens dienen de groenen wel te bedenken, dat zij de dag niet mogen prijzen voordat het avond is. Er komt tenslotte nog een vierde dag en wie weet wat er dan gebeuren gaat. De Bilt voorspelt voor Vrijdag welis waar goed weer (nog iets warmer zelfs dan vandaag), maar verrassin gen zijn nooit uitgesloten. Pas als zij morgenmiddag met bloemen omhan gen het IJsclubterrein betreden, mo gen zij lachen over onze verhalen. Tot zolang mogen wij waarschuwend de vinger opheffen! Toch al 12 uitvallers. Juist omdat dit zo'n gemakkelijke Laura is, begrijpen wij niet, dat er momenteel al 12 uitvallers geteld worden. De eerste was Woensdag al bekend. Donderdagmorgen zijn er 11 niet gestart, de meesten zonder op gave van redenen. Moeten we gelo ven, dat de rit voor hen te zwaar is? Of zouden ze allemaal hetzelfde ex cuus hebben als de rijder, die het bestuur in kennis stelde van de aan wezigheid van een steenpuist, juist op een niet nader te noemen lichaams deel, dat voortdurend met het zadel in contact is? We weten het niet; al leen is ons bekend, dat er 3 Ambon- nezen onder de uitvallers zijn. Hun leider, Poedel van Dam,, had dit Woensdag al gevreesd; sommigen za ten zó verdacht op hun zadel te schui ven, dat een kind kon raden wat er aan de hand was. Verlost van deze zwakke broeders hebben de 14 overige Ambonnezen vandaag uitstekend gereden. Ze had den nu tijd hier en daar bij een stem pelpost even uit te rusten, zonder gevaar te lopen weer helemaal ach teraan te komen. Even na vier uur waren zij al binnen. Ook voor hun kastekort werd een oplossing gevonden. Een Alphense act'e leverde te weinig op, zodat enige deelnemers vanmorgen beslo ten onder de collega's te collecteren. Er werd ruim 70 gulden bijeenge bracht! Niet vergeten Wie eenmaal de Laura gereden leeft, vergeet dat nooit meer; hij blijft een Laura-vriend. Zoals bv. de heer Jelgesma uit Leeuwar den die twee jaar meegereden heeft maar nu wegens ziekte niet kon inschrijven. Vandaag kwam hij per bromfiets naar Alphen, om oude vrienden te begroeten. Vrijdag, de laatste rit, rijdt hij mee, zij het per bromfiets! De heer Gastelaars, oprichter en oud-secretaris, op vacantie in Groenlo, antwoordde telegrafisch op het telegram, dat de deelnr mers gestuurd hadden, en zond z'n beste wensen voor het welsla gen van deze vijfde Laura. Wel ke wens inmiddpls pract'seh al in vulling is gegaan. En voorzitter Lam las vanavond in de tent een brief voor uit Ca nada, van een geëmigreerde Laura-rijder, die verleden jaar nog deel uitmaakte van ie Al phense ploeg gemeentewerklie den. Agenten werden omhelsd. Het was een mooie tocht vandaag. Het begin hebben we nog telefo- bomen, bevond zich ae laatste s:cm- nisch kunnen doorgeven uit Rotter-pe.plaats, het Wgpen van Voors..- 0- dam, waarna de rit vervolgd werd in' 'ten> Pas om ha f 'irie mei s.stri de richting Schiedam. In deze stad pelen mx-'.t oeginnen zodat de uie'- beleefden de Laura-rijders een aar-lijders een poosje moesten wach- dig moment, toen op de Koemarkt len- de Sohiedamse politie-ploeg, die dit j Toen ging het op huis aan, nog jaar voor 'het eerst meerijdt, harte- steeds met de wind in de rug. De lijk werd begroet door hoofdinspec-1 laatste 21 kilometers vlogen onder de teur *en collega's Half Schiedam j wielen weg en reeds vóór half vier was uitgelopen, ook de echtgenoten i kwamen de eersten in Alphen aan. van de fietsende agenten. Er werd j)je renners waren er geen getuige gezoend dat het klapte, zomaar op van dat de n.C.R.V. een radio-repor- straat! ,,'t Lijkt wel of jullie uit Uee 0Dnam in Voorj - Korea komen," merkte iemand schamper op Toen ging het naar Vlaardin- gen en Maassluis. Hoe dichter de rijders bij zee kwamen, hoe ster ker de wind werd, die zij pal te gen hadden. Op de hoge dijk langs de Nieuwe Waterweg moest er dan ook flink getrapt worden; de pedalen kreunden onder de forse slagen. Eindelijk, eindelijk, na 37 onafgebroken kilometers sedert Rotterdam, kwam Hoek van Holland in zicht, de tweede stem- pelplaats, een prachtig rustpunt om de meegebrachte boterham men op te eten. Links: Fietsenpech is tijdens dc Laura-rit aan de orde van de dag. Gelukkig zorgen de monteurs van de reparatiewegens er voor, dat de mankementen weer hersteld worden, zoals we zagen in Hoek van Holland. Rechts. Hoe warm het was laat deze foto wel zeer duidelijk zien. Bij hotel Deurloo in Voorschoten werd een ijs- wagen bestormd en de ijsman kwam handen te kort om alle dorstigen te helpen. Onder: Bij de Laura ontmoet men alle mogelijke types, zelfs een man, die de hele dag met een draagbare radio rondrijdt. Hij wil immers niets missen van de uitslagen van de Tour de France. (Foto's: „De Leidse Courant"). Ook nu is er van vermoeidheid niet veel bespeuren, al zullen de i meeste rijders wel voelen, dat zij 368 k.m. in hun benen hebben. De j derde dag is als steeds de critieke, de laatste dag gaat het vanzelf, want dan lonkt de medaille draaien. Daardoor was het tempo, waarin vanmorgen werd gereden, niet zo heel hoog. De eerste stempelpost was De Hommel bij Utrecht (51 km.), waar de grote groepen omstreeks 10 uur arriveerden, hetgeen een snelheid van 17 k.m. per uur betekende. De pech blijft ook vandaag niet ach terwege. Reeds in Zwammerdam moest de eerste band geplakt wor den er ever buiten Gouda zogen we een al te snelle Lauriaan een lelijke valpartij maken. Die haast is hele- De warmte van gisteren doet zich maai overbodig, want de route is vanmorgen flink gevoelen. Er zijn vandaag slechts 105 km. lang en pas nogal veel verbrande knieën, die van- 0m 4 uur begint de feestelijke intocht daag niet zo erg soepel willen in Alphen. DE VIERDE DAG. (Telefonisch uit Utrecht). tage opnam in Voorschoten. Reporter Herman Felderhof nam voorzitter1 Lam onder vuur, mevr. Bruynje de j 34-jarige Aad van Dijk (jongste deel neemster) en een Engelse dame. die vertelde dat ze de Laura erg prettig vond en die maar verzweeg, dat ze vandaag drie keer gevallen is Het verhaal werd hedenavond <>m 7.20 uur uitgezonden. Het aantal ongelukjes was vandaag opmerkelijk groot. Herhaaldelijk moesten de reparatie-wagens bij springen om de nood te lenigen. Soms assisteerden ook de politie ploegen, zoals bij mevr. Van Klave ren uit Alphen, die haar voorviel in de prak reed en een reservewiel Maar lang stil zitten kunnen k aangemeten. Laura-rijders met. En al spoedig lie- d e.H.B.O. had hel niet zo druk. Seer néf er ,en i^d Vanwege het mooie weer is het aantal baden. Dat er zo nu en dan iemand i een duwtje kreeg, met een nat pak l J knieen en kuiten met zo groot andere jaren, zodat er minder gemasseerd behoefde te worden Dit laatste was slechts nodig bij een poli- tie-agent, die last kreeg van z'n Achilles-pees. Stemming weer voortreffelijk. Moeten we nog vertellen, dat de tot gevolg, ach, een kniesoor die er wat van zeggen zou. Om half een stapten de meesten weer op, want het gerucht ging, dat er om half twee bij de grens van Den Haag, aan de Laan van Meer- dervoort, verzameld moest worden voor een défilé. Met de wind in de rug vlogen we door het zonnige stemming ook vandaag weer voor- Westland, waarvan de wegen wel nat j treffelijk was, dat in iedere plaats geworden moeten zijn van alle zweet-de Laura-yell" „L A.U.R.A.-Laura!" druppels, die de Laurianen daar ge- j tegen de gevels klonk, dat er gezon- laten hebben. Waarmee we maar gen werd (39 coupletjes van het be- willen zeggen, dat het warm was! Dei ruchte potje mei vel!) en dat er ir. Laurianen werden rood, bruin enj drie dagen nieuwe vriendschapsban den gesmeed zijn? Do eerste dag reed men als vreemden naast elkaar, de brons gestoofd, Eigenaardig défilé. De aard van ons dagelijks werk brengt met zich mee, dat wij nogal vaak defilé's bijwonen, maar zoiets eigenaardigs als vanmiddag hebben we nog nooit beleefd! We hebben ge defileerd zonder te zien voor wie. Eerst werd er gezegd, dat burge-1 meester Schokking, tot voor enige ja ren burgemeester van Alphen, zou komen. Later hoorden we, dat de nieuwe hoofdcommissaris van politie het défilé zou afnemen. Maar wie we ook zagen, geen burgemeester, geen hoofdcommissaris. Nadien bleek, dat de laatste onopvallend in bur ger ergens naar ons had staan kijken Enfin, we kwamen in ieder geval onder uitstekend geleide van de rao- tor-politie door Den Haag. Toen restte ons nog slechts een ritje naar Voorschoten en vandaar naar Alphen. Beren-man gewond. Maar voordat het zover was, ge beurde het eerste vrij ernstige on geluk. De heer Van Lingen uit Bus- sum, een der rijders uit de „Beren- ploeg" raakte met z'n wiel in de tramrails, nabij de Fahrenheitstraat. Hij viel met een smaik op straat en een glas vafi zijn zonnebril maakte een diepe wonde in zijn voorhoofd. In no-time was de Eerste Hulp aan wezig, die de man naar het Gem Ziekenhuis aan de Zuidwal bracht, dat bekend staat om zijn charmante verpleegsters. Een dokter hechtte de wond en stond toe, dat de berenman per fiets verder ging. De hele Beren- ploeg stond voor het ziekenhuis te wachten en kwam hoewel laat dus nog compleet in Alphen aan Maar een der rijdsters was het aar te zien, dat ze zwaar vermoeid war zou ze de vierde dag nog halen? Radio-reportage. In het schone dorp Voorschoten waar de vreemde rijders in verruk- tweede dag als kennissen de derde dag als vrienden! Wat zal het dan de vierde dag wel moeten worden? Ook in Alphen is de sfeer uitste kend. Iedere morgen staan grote drommen Alphenaren bij het IJs- clubgebouw de start gade te siaan en 's middags kost het de politie zelfs moeite de ingang vrij te hou den voor de rijders. Er komen steeds meer vlaggen te hangen in het dorp 'jn langs alle straten klin ken ons 's morgens goede wensen uit ramen en deuren toe. Vanavond was het groot feest in de tent op het JJsclubterrcin. Enige hon derden Laurianen en hun aanhang luisterden naar het gezelschap van Cees de Lange en naar de radio-imi tator Jan Oradi. Zij brachten een WOnnen, resp. in 10.7 en 22.4 sec. aardig programma, dat geweldig in- c. van. Wanrooy van Holland won de 80 m. junioren B met J. Veer man als tweede, terwijl C. v. Wan rooy ook beslag legde op het num mer 600 meter jongens B met J. Schoo van Warmunda als goede tweede. Ook op andere nummers werden door Holland-athleten aardige resul taten geboekt. De 400 meter heren A was voor B. Verwey van de Trekvogels in 50.8, terwijl B. Korff van DOS de eerste plaats veroverde op de 400 meter C. J. v. Kreuningen won de 800 me ter A in 1.57.7 (Ned. kampioenschap 1 56.7), terwijl Hans Har ting zich weer heer en meester toonde op de 1500 meter, maar zijn tijd was veel slechter dan in R'dam. De Blauw Zwarter H. Parlevliet legde beslag op de eerste plaats in het nummer 800 meter jongens A. Een uitstekende prestatie leverde F. Lagerberg (V. en L.) op het num mer polstok-hoogspringen, waarbij hij 3.50 meter haalde, daarbij zijn per soonlijk record van 3.40 meter over treffend. v. Es van Holland kwam tot 3.30 meter, Geiske van de Bataven kon niet boven de 3 meter komen. Het athletiek-programma, dat de A. V. „Holland" gisteravond in de Leidse Hout aan de circa 3500 toeschouwers heeft voorgezet met deelname van de Olympische athletiekploeg-leden Fanny BlankersKoen, Theo Saat en" Hans Harting heeft ongetwijfeld voldoening geschonken. Dat Wim Slijkhuis niet zou starten stond al bij voorbaat vast, omdat wij Maandag jl. nog publiceer den, dat hij in verband met zijn kwetsuren zeker niet Vóór Zondag zou uitkomen Slijkhuis was wel bij het geslaagde tournooi aanwezig. Tezamen met de andere leden van de Olympische ploeg werd hij ma het nummer 80 meter horden dames door de heer J. Guldemond, voorzitter A.V. „Hol land" namens deze vereniging, na mens de aanwezigen en heel sportlie- vend Leiden, gehuldigd, terwijl zij allen als herinnering aan deze Leidse wedstrijden een aardige sleutelring met ketting, waarop het Leidse wa pen, in ontvangst mochten nemen. Het athletiekprogramma bevatte tal van goede nummers. Het was een verrassing voor de aanwezigen, dat Fanny Blankers-Koen ook op de 100 meter startte, aangezien zij alleen voor de 80 meter horden stond inge schreven. Bijzondere tijden werden er even wel niet gemaakt, ook niet door Famny. Zij bleven alle boven de tij den, op de kampioenschappen in Rotterdam gemaakt. Fanny won de 100 meter in 11.9 sec. (R'dam 11.4). Voor Gerda v. d. Kade-Koudijs en Xenia Stadt-de Jong als 2 en 3 werd 12.2 sec. geno teerd, welke tijd later door de scheidsrechter werd geannuleerd, omdat het verschil in aankomst met Fanny groter was, hetgeen inderdaad 'het geval moet zijn geweest. De tij den van de nummers 2 en 3 moeten dichter bij de nummers 4 en 5 gele gen hebben, want het verschil met deze was niet zo groot. Onbedreigd bleef Fanny ook op de 80 meter horden, maar haar tijd van 11.6 lag ook al weer ver van haar tijd op de kampioenschappen te Rot terdam, n.l. 0.6 sec. Gerda v. d. Ka de-Koudijs noteerde 12 sec. Zes lopers waren van de partij op de 100 en 200 meter heren. Beide nummers werden door Theo Saat ge- Voorzitter J. Guldemond bij de hul diging van de leden der Olympische ploeg. Van links naar rechts Wim Slijkhuis, Theo Saat, Fanny Blan kersKoen en Hans Harting. Voor de microfoon de heer J. Guldemond. (Foto N. v. d. Horst). De uitslagen waren: 80 meter junioren B: 1. C. v. Wanrooy, Holl. 9.5; 2. J. Veerman, Holl. 10.—; 3. W. v. d. Laan, AAV '36 10.—; 4. C. Gul denmond, Warm. 10.2; 5. C. v. Rooyen, NAC; 6. J. Bouwhuis, NAC. 100 meter heren inv.: 1. Th. Saat, V. en L. 10.7; 2. J. Kleyn, V. en L. 11.1; 3. C. Sleeuwenhoek, V. cn L. 11.1; 4. A. v. Poorten, V. en L. 11.2. 800 meter jongens A: 1. H. Parlevliet, BI. Zw. 2.8.3; 2. J. Dijker, AV *40 2.10; Laura te duur? We schreven dezer dagen over de vraag: „Waarom groeit de Laura niet sneller?" en gaven enige veronderstellingen ten bes te. Een Lauriaan sprak er ons over aan en zei van mening te zijn, dat de Lauura voor veel fiets-enthousiastcn te duur is. Niet de vier gulden inschrijfkos ten, maar alles wat er bij komt: pension (3 a5 gulden per dag) en de consumpties onderweg. In dit verband wees hij er op, dat het bestuur er goed aan zou doen het volgend jaar goedkopere stempelposten te zoeken, hij had vandaag zelfs ergens 60 cent voor een flesje Cola moeten betalen! Daar zit iets in, al zal het be stuur opwerpen, dat men nipt verplicht is in de stempelposten iets te gebruiken; men kan het ook ergens in een koifietentje doen. Wat de pensionprij/en be treft, ze zijn niet te hoog. Maar waarom wordt er niet veel meer gebruik gemaakt van de gratis kampeergelegenheid op het IJs clubterrein? Dat kost niets! 3. L. v. Riet, Wilh. 2.11.1; 4. H. v. Ger- ven, Warm. 2.11.4; 5. J. Kortekaas, Warm. 2.12.1. 800 meter heren B: 1. K. Hendriks, Siomo 2.2.0; 2. W. v. d. Wees, Te Wervc 2.3.2; 3. L. v. d. Berg. Holl. 2.3.7; 4. L. H. v. d. Vos, ZLC 2.4.—; 5. J Kroon, Trekv. 2.6.4. 800 meter heren A: 1. J. v. Kreunin- gen. Trekv. 1.57.7; 2. K. Stada. DOS I.58.7; 3. J. Havenaar. AV '23 1.59.1; 4. R. Singerling, Holl. 1.59.6; 5. B. Veltman, Trekv. 2.—.—. 100 meter dames inv.: 1. F. Blankers Koen, Sagitta 11.9; 2. G .v. d. Kade Koudijs, Cel.; 3. X. Stadt—De Jong, Sa gitta; 4. L. v. d. Meijden, Olym. '48 12.6; 5. G. Kips, N. Brunh. 12.7. Speerwerpen heren inv.: 1. J. Ros, AV '40 55 m. 05; 2. W. Versteegh, V. en L. 53 m. 70; 3. J. Bakker, Trekv. 52 m. 35. 1500 meter heren A: 1. Hans Harting, AAC 4.1.8; 2. F. C. Wolsink. Parth. 4.4.8; 3. Herm. Harting. AAC 4.5.4; 4. H. v. d. Munnik, Parth. 4.10.2; 5. J Fekkes, DOS. 4.13.—. 800 meter horden dames: 1. F. Blan kersKoen. Sagitta 11.6; 2. G. v. d. Kade—Koudijs, Cel. 12.— 3. L. v. d. Meyden, Olym. '48 12.2; 4. C. Kalman, Zaanl. 12.4. 200 meter heren inv.: 1. T. Saat, V. en L. 22.4; 2. C. Sleeuwenhoek, V. en L. 23.2; 3. A. Tas, Trekv. 23.3; 4. A. van Poorten, V. en L. 23.4; 5. A. v. Leeuwen, V. en L. 23.0; 6. J. Kleyn, V. en L. 400 meter heren C: 1. B. Korff, DOS 56.5; 2. J. Singeling, Holl. 56.5; 3. J. Pikaar Holl. 57.4. 400 meter heren A: 1. B. Verwey, Trekv. 50.8; 2. C. Smildiger, V. en L. 51.6; 3. J. Schaley, AV '23 53.6; 4. W. v. Bavel, DOS 54.2. 600 meter jongens B:: 1. C. v. Wan rooy. Holl. 1.29.2. J. Schoo, Warm. 1.32.6; 3. A. de Wit, Nurml, 1.36.6; 4. H. Ravensbergen, Holl. 1.37.6; 5. J. Bouw huis, NAC 1.37.6. 4 x 100 meter dames: 1. Celebes, Den Haag 51.6; 2. Olympia '48, Den Haag 52.4; 3. Meeuwen. Den Haag 55.4. Sportief, Leiden 55.2. Zweedse estafette heren: 1. V. en L. (1), Den Haag 2.5.8; 2. Holland, Leiden 2.8.— 3. DOS. Rotterdam 2.10.7; 4. V. en L. (2). Den Haag 2.12.6; 5. WIK, Wassenaar 2.14.8. Polstokhoogspringen: 1. F. Lagerberg, V. en L. 3 b. 50; 2. Van Es. Holl. 3 m. 30; 3. A. Gieske, Bataven 3 m. .ïct nummer 80 M. horden dames, BlankersKoen. waarbij op de voorgrond Fanny (Foto N. v. d. Horst).

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5