Mgr. Jac. Buis celebreerde een Pontificale H. Mis voor de zieken Indrukken bij het triduum Eindexamens Meisjes H.B.S. Jaarvergadering R.K.V.V. Docos VRIJDAG 11 JUL. „52 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Euch. Ziekentriduum te Leiden Onvergetelijk is de derde en laat ste dag van het Ziekentriduum in de Leidse dekenale kerk geworden door het feit, dat de Apostolisch Vi caris van Jesselton, Mgr. Jac. Buis, de gehele dag temidden van de zie ken heeft vertoefd en in de ochtend uren voor hen een Pontificale H. Mis opdroeg. Om ongeveer negen uur heden morgen, toen de laatste zieken wa ren binnengebracht, heerste er in de kerk, waar men de komst van mgr. Buis afwachtte een feestelijke sfeer, die reeds de belofte inhield, dat de ze dag het hoogtepunt van het Zie kentriduum ging worden. De door de glas in loodramen ge temperde zonnestralen kregen nieu we kracht in het zilverwerk op het altaar, dat fonkelde en glansde tus sen de schitterende bloemversiering, die in deze dagen van het ziekentri duum reeds zoveel belangstellenden in verrukking heeft gebracht. Komst van dc bisschop. Tegen half tien stelde zich een grote groep geestelijken op bij de ingang van de kerk, waar mgr. Buis even later arriveerde. Nadat deken Homulle mgr. begroet had. gingen de geestelijken met de bisschop in hun midden langs de bedden der zie ken naar het altaar, waar aan de linkerzijde de bisschopstroon stond opgesteld. De deelnemers aan het triduum konden van hun bedden en rustbanken af de plechtigheden goed volgen. Tijdens de Pontificale Hoogmis werd mgr. Buis geassisteerd door ka pelaan Sluys als presbyter assistens, de kapelaans Stoelinga en Schrama als troondiakens. father Klijn, dia ken, pater Peterse, subdiaken en ka pelaan v. Adrichem als ceremonia- rius. De lagere functies werden ver vuld door de acolythen van de de kenale kerk. Het mannenkoor van de dekenale kerk, versterkt met zangers uit an dere parochies, en het parochieel jongenskoor zong onder leiding van de heer W. Verburg en aan het or gel begeleid door de heer A. Martijn de Missa Secunda Pontificalis van Perosi. Bij het binnentreden van de bis schop zong het koor Ecce Sacerdos en na de H. Mis Laudate Dominum, Consecratieklokje voor mgr. Buis. Om twaalf uur had weer de plech tige handoplegging plaats, waarbij mgr. Buis langs de bedden ging. Na deze plechtigheid begon ech ter niet, zoals gebruikelijk, de mid dagpauze. Het waren de zieken^ die voor een verrassing zorgden. Iemand was op de gedachte gekomen om mgr. Buis een geschenk aan te bieden en spontaan hadden alle deelnemers be sloten deze gedachte te verwezen lijken. Het was de heer A. Schlatmann die namens de zieken aan mgr. Buis me dedeelde, dat men een consecratie klokje voor zijn kerk ini de missie had gekocht. Het was niet toevallig, dat men speciaal de keuze had laten vallen op een klokje. De gevers hoopten, dat mgr. Buis steeds als hij het klokje tijdens de consecratie zou horen kleppen, zou denken aan Lei den en meer in het bijzonder aan de Leidse zieken. Hierna werd het klokje aan mgr. aangeboden door de jongste zieke, mej. Maria Martijn'. In een hartelijk dankwoord ge tuigde mgr. Buis hoe zeer hij dit geschenk op prijs stelde. Het geschenk bestaat uit een smeedijzeren kruis, waaraan een ko per klokje is bevestigd, waarop het Leidse wapen zal worden aange bracht alsmede een inscriptie van het ziekentriduum. Gemoedelijk tafereeltje. Tijdens de middagpauze had er nog eên gemoedelijke gebeurtenis plaats in intieme kring. Mgr. Buis werd na melijk door het Comité Euch. Zieken triduum in de keuken ontvangen, waar dc heer A. Schlatmann weder om het woord voerde. Spr. zeide, dat het Ziekentriduum dit jaar zijn zil veren feest viert, evenals mgr. Buis die binnenkort 25 jaar priester is. De ontmoeting van de twee zilveren feestelingen moest volgens de heer Schlatmann gepaard gaan met de aanbieding van een geschenk voor de missie-bisschop. Men had besloten iets te kopen, dat twee belangrijke eigenschappen had: klein en prac- tisch. Hierna overhandigde spr. mgr. Buis een smeedijzeren kruis en twee smeedijzeren kandelaars. In een hartelijke toespraak dankte mgr. Buis ook voor dit mooie ca deau. Nog even de vorige dag. En tenslotte keren we dan nog even terug naar de plechtigheden van gistermiddag, die door deze grootse derde dag van het triduum met de Pontificale H. Mis enigszins naar de achtergrond zijn gedrongen. Het Plechtig Lof werd gecelebreerd door pastoor v. Leeuwen van de pa rochie van Meerburg, geassisteerd door kapelaan Franse van de St. Pe- trus-parcchie en pater Swelm O.F.M. van de Hartebrug. In het priesterkoor hadden plaats genomen mgr. Buis, pastoor Gussen- nover. uit Warmond, pater Booms O.F.M. en de kapelaans Sluys, Wes- seling en Schrama. In zijn predicatie zei kapelaan Franse, dat de mensen elkaar nodig hebben. De zieken hebben de gezon den nodig, maar de gezonden heb ben ook de zieken nodig. (Foto N. v. d. Horst) Wij, gezonden, zo zeide spr., Ie ren van de zieken: Waardering van de gezondheid, afschuw van de zon de en de beoefening van de deugd. De ziekte is in de wereld gekomen door de zonde van het eerste men senpaar. Als we zien hoe verschrikkelijk de ziekte is, begrijpen we enigermate hoeveel erger de z»nde moet zijn. De afschuw van de zonde is echter niet voldoende. De mens moet 'ook de deugd beoefenen en dit kan hij wederom van de zieke leren, die lief devol zijn lijden aanvaardt. De zieke heeft veel gelegenheid om na te den ken over tijd en euwigheid en een bezoek aan een ziek mens is voor de1 gezonde juist daardoor vaaik een geestelijke verkwikking. Laat het daarom een troost voor u zijn, dat u door uw lijden de juiste opvatting van een echt christelijk leven kunt verbreiden. Na de predicatie werd het Aller heiligste weer in processie rondge dragen, waarna pastoor v. Leeuwen en pater Booms alle zieken afzonder lijk de zegen gaven. Nog even moeten we vermelden, dat bij de namen van de overleden initiatiefnemers van liet ziekentri duum voor wie op de eerste dag de H. Mis werd opgedragen mej. Elshof vergeten is. En tenslotte hebben we in de verslagen steeds gesproken over de goede diensten van de ver kenners. Dit was onjuist. Het waren de voortrekkers. Ere wie ere toe komt. Het is niet zo moeilijk buiten het vastgestelde programma van het ziekentriduum om enkele indrukjes neer te schrijven. Je hoort de hele dag eigenlijk nieuwtjes. Toen we vanmorgen de Alexander- straat in reden hoorden we, om een voorbeeld te noemen, al voor we van de fiets stapten, dat de ruststoelen dit jaar niet gehuurd behoefden te worden, maar dat ze gratis ter be schikking waren gesteld door pas toor Beune en de Stoomvaart Mij Nederland. Via de brenger van dit nieuwtje kwamen we in contact met de heren die het vervoer van de zieken rege len en naar hen hadden we al een paar dagen uitgekeken. Want hoe wordt dat vervoer nu eigenlijk geregeld? De zieken uit de buitengemeenten worden, behoudens degenen, die een ziekenauto nodig hebben, gebracht door autobezitters uit hun eigen dorp. Voorts zijn er deelnemers, die op eigen gelegenheid komen, maar daarnaast blijven er toch genoeg problemen bestaan voor de afcL ver voer. Per dag moeten 112 personen met een gewone auto worden ge haald en 30 met ziekenwagens. Hoe meer auto's er ter beschikking zijn des te gemakkelijker voor de organisatoren van het vervoer. Zij beginnen daarom met iedereen aan te schrijven, van wie bekend is, dat hij een auto bezit. De een kan echter alleen 's morgens rijden; de ander alleen 's middags. De meeste auto's moeten meerde re malen zieken brengen en daarom is het aantal zo belangrijk. Tenslotte kan men de eerste zieken niet om zes uur in de kerk brengen. In een goed uur moeten alle deelnemers ge haald worden en dat is dan ook de kunst. Daarnaast moet in iedere auto een helper meerijden. De organisatie loopt ook dit jaar gesmeetd. Om half tien begint da gelijks de H. Mis en over het alge meen zijn alle zieken om even over negenen binnen. Dat is een compli ment waard! De deelnemers zelf stellen het zeer op prijs, dat hun dit triduum wordt aangeboden. Tijdens de rustperioden maken we hier én daar wel eens een praatje en dan is het de dankbaar heid, die steeds op de voorgrond treedt. Een dame vertelde ons, dat zij het eerste ziekentriduum 25 jaar ge leden werd dat gehouden reeds had meegemaakt en sindsdien nog nooit over had geslagen. Het is voor mij ieder jaar een hoogtepunt, waar na ik verlangend uitkijk en ik heb nog nooit na afloop van een triduum gedacht: „Daar had ik me meer van voorgesteld". Je komt hier altijd ge troost en opgewekt vandaan en de herinnering aan de tridua geven vaak de moed, om moeilijkheden te overwinnen. Even later hoorden we: „Het Is hier net Lourdes in het klein. Ik ben kort geleden met een bedevaartstrein naar Lourdes geweest. De reis was ontzettend vermoeiend, maar ze is de moeite waard. De ellende, die je daar ziet is wel verschrikkelijk, zó verschrikkelijk, dat je de eigen moeilijkheden vergeet. Toch geloof ik, dat iedereen Lourdes getroost verlaat en met zo'n ziekentriduum in een kerk is het eigenlijk precies het zelfde. Er zijn er meer, die al vele jaren naar het triduum komen. Sommigen voor de tiende of veertiende keer. Als je vraagt, of er een groot ver schil bestaat tussen de begintijd en nu, dan luidt het antwoord over het algemeen: „Ach de techniek is ons wat te hulp gekomen, maar mooi is het altijd geweest. De „eerste jaars" hebben het na een paar dagen al bekeken. „Het is de eerste keer, dat ik zoiets mee maak, maar ik hoop, dat het niet de laatste is". Wanneer men al keuvelend langs de bedden gaat, wordt het gauw dui delijk, dat het ziekentriduum voor velen een zegen is. Overal wordt ons op het hart gebonden, om toch vooral in de krant te schrijven, dat de zieken dit triduum aangeboden door de katholieken van Leiden zo buitengewoon op prijs stellen. Zij zouden het van de daken willen ba zuinen als het mogelijk was. Nu dat is niet mogelijk, maar wij hebben gaarne de taak op ons genomen om in deze de tolk te zijn van de deel nemers aan het ziekentriduum. En die taak hebben wij hiermede vervuld. R.K. Lyceum „St. Bonaventura Voor het eindexamen H. B. S. af deling A., zijn van de 21 candidaten de volgenden geslaagd: C. van Berkel, Voorburg; X. Crans- sen, Leiden; C.- Duyvestein, Voor burg. J. van Essen, Schiedam; C. Franses, Wassenaar; J. Hendriks, Lei den; G. Hertogh, Rijswijk; A. Hes- sing, Voorburg; P. Hooymans, Voor schoten; H. Kriek, Rijswijk; Th. van Leeuwen, Alphen aan den Rijn; W. Nolen, Wassenaar; Th. van der Poel, Oud-Ade; H. van Rooyen, Den Haag; J. Tacx, Leiden: J Verdegaal, Sas- senheim; J. van der Zalm, Noordwijk; F. Zoet, Rijswijk; P. Zwetsloot, Sas- senheim. Afgewezen 2 candidaten. Geslaagd voor het eindexamen H. B.S. v. Meisjes met 5. en 6-jarige cursus afd. B: N. C. Anker, Leider dorp; W. de Clercq Leiden: T. Eps- kamp Leiden; L. Farensbach Noord- wijk a. Zee; M. C. Feldman Voor burg; E. van der Hoeven Leiden; A. E. Hoogteijling Leiden; H. Jaarsma Oegstgeest; G. E. M. Kleine, Leiden; B. H. M. van der Spek Leiden; G. F. de Vries Leiden; G. E. M. Walen kamp Leiden; M. van Weesel Leidén. Afgewezen 3. PAARD OP HOL. Hedenmorgen om 10 uur sloeg het paard van dc heer Warmerdam uit Warmond op de Oude Singel op hol, het lemoen van de wagen achter zich aanslepend. Bij de Volmolengracht sprong het op de bakfiets van de melkhandelaar Compier die met een fikse sprong zijn leven redde, doch doordat zijn carrier in elkander ge trapt werd meer dan 100 schade had, de melk vloeide over de straat, flessen, eieren en boter werd een ravage. Tenslotte werd het paard door een moedige woonschuitbewoner der Langegracht gegrepen en tot staan gebracht. ACCORDEONKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Door de Nederlandse Accordeonis ten Associatie worden a.s. Zaterdag en Zondag te Hilversum de kam pioenschappen van Nederland voor accordeon georganiseerd. De jury bestaat uit de heren: Luigi Anzaghi, Italië; Marcediu Burton, België; Albert Aohermann, Zwitser land; Herman Schittenhelm, Duits land; Gerald Crossman, Engeland; Frans v. Capelle, Nederland; Lauw Boellaard, Nederland. De heer Boel- laard te Leiden is leraar aan de Mij. v. Toonkunst alhier en directeur van Leidse Accordeonver „Accor- danto". Na opening met gebed heette de voorzitter, de heer J. Zandvliet, al len van harte welkom, speciaal pater D. Hogenbirk O.F.M., geest, adviseur, de heer- A. van Schie. ere-voorzitter en de heer C. Matla, trainer. De voorz. noemde het afgelopen jaar een goed jaar, waarin resultaten werden bereikt. Toch waarschuwde spr. voor zelfgenoegzaamheid en hij legde er de nadruk op, dat in 'n ge zonde vereniging samenwerking en activiteit hand in hand moeten gaan en dat er clubliefde en een geest van echte vriendschap onder alle leden moet heersen. Tenslotte spoorde hij allen aan de training (onontbeerlijk voor elke voetballer) te bezoeken. De voorz, eindigde met aller vrijwillige medewerking in te roepen bij het opknappen van het terrein en clubge bouw De secretaris, de heer P. Biegstra- ten, gaf een keurig verzorgd jaarver slag, daarbij speciaal memorerend de kampioenschappen van het eerste elftal en de B- en C-junioren. De aanwas van het ledenaantal neemt steeds toe, vooral onder de jeugd. Tijdens de competitie werd geen speler uit het veld gezonden of kreeg een officiële waarschuwing. Het on vermoeide en belangloos werk van de heer H. Alberts, cantine- en ter rein-commissaris werd geroemd. De opname van een jeugdelftal van het R. K. Lyceum aan de Mariënpoel- straat onder leiding van de zeereerw. pater Drs. Jessen O.F.M., dat ook aan de competitie heeft deelgenomen, bleef niet onvermeld. Het jaarverslag vermeldde ook de groei en successen van de afd. Tafel tennis. Na één jaar aan de competi tie te hebben deelgenomen werd reeds gepromoveerd. De samenwerking met de andere Leidse voetbalverenigingen was van prettige aard, wat ook wel bleek op de receptie na het behaalde kam pioenschap De band met de K. N. V. B.-clubs werd ondanks het verblijf in de L. V. B. niet verbroken en di rect na het kampioenschap werd DOCOS weer opgenomen in de be- langencommissie der Leidse KNVB- clubs. Het contact met de KNVB afd. Leiden en speciaal haar secretaris penningmeester, de heer L. van Leeuwen, was wederzijds zeer aan genaam. Ook de verhouding met de Leidse R. K. Zustervereniging VNL werd steeds beter, hetgeen een ver heugend verschijnsel mag genoemd worden. Het jaarverslag eindigde met de wens. dat DOCOS een succesvol en sportief seizoen tegemoet zal gaan. De penningmeester, dc heer Th. van Kampen, kon, alhoewel de finan ciën veel zorg baren, met een batig saldo het nieuwe boekjaar ingaan. Uiterste zuinigheid zal echter be tracht moeten worden. In de kascommissie werden be noemd de heren A. Rijsbergen, H. Leidse Universiteit Gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proefschrift ge titeld „Een voorlopig onderzoek naar de economische vooruitzichten in Ne derlands Nieuw Guinea" de heer mr. R. J. Stratenus, geboren te Leersum en thans wonende te 's-Gravenhage; Idem op proefschrift getiteld „De rechtsgrond van de schadevergoe ding bij rechtmatige daad" de heer mr. W. J. Slagter, geboren te Lei den en thans wonende te Rotter dam. De promotie geschiedde cum laude. Geslaagd voor het candidaatsexa- men Nederlands recht de dames A. F. Romeijn, Dordrecht, L. E. El- horst, Aardenhout, D. van Hees, Haarlem, idem de heren S. H. van Iterson, Leiden, H. van Alphen Zoe- termeer, B. Ridder, Rotterdam, S. v. d Wind, Rotterdam, J. M. J. A- Mikx, Den Haag, J. Ligthart, Rotterdam, L. P. Quarles van Ufford, Den Haag, A. P. van den Berge, Voorburg, A. S. Groen. Haarlem en J. A. P. Boer tje, Dordrecht; doctoraal examen Ne derlands recht mej. H. C. Kooyman, Scheveningen, idem de heren C. B. E. Gramberg, Leiden, L. J. M. Kuij- pers. Den Haag, J. R. Rietkerk, Lis- se, M. C. A. Bijleveld, Velp en J. C. Somer, Den Haag; prop. examen godgeleerdheid Sj- W. Koopmans, Workum. J. D. Kila, Sliedrecht en A. Vroegop, Den Haag; doctoraal examen Kunstgeschiedenis mevr. J. Terwen—de Loos, Lelden; doctoraal examen Sterrekunde de heer C. J. van Houten, Leiden. Brosse en H. van Marwijk Jr. Het bestuur zal er dit jaar als volgt uitzien: J. Zandvliet, voorz., P. Bieg- stvaaten, secr., M. Kikkert, 2e secr., Th. van Kampen, penningm.. J. M. J. Post, 2e penningem., J. de Does en J. v. d. Poel, commissarissen. H. Goosen, secr., Adspiranten en G. Noordman, secr. Junioren. Geestelijk adviseur is pater D. Hogenbirk O.F.M. In de elftalcommissie nemen voor het a,s. seizoen plaats de heren H. van Marwijk Sr., H. Brosse, Th. van Schaik, W. Develing, C. Vrisekoop secr en P. Noordman. elftalleider. Besloten werd, vooral met het oog op de toekomstige bouwplannen van de gemeente Leiden in het Haagweg- kwartier over te gaan tot oprichting van een ..Bouwfonds" om de noodza kelijke kosten op te vangen, die de verhuizing naar een ander sportter rein met zich mee zullen brengen. De heer A. van Schie, ere-voorzitter, zal als beheerder van dit fonds op treden.. De geestel. adviseur gaf aan de ver gadering nog een kort puntje mee, waarin hij vooral de nadruk legde op een goede geest, die vooral in een voetbalvereniging aanwezig moet zijn Na de rondvraag, waarin vooral werd aangedrongen op vaste elftallen, be sloot de voorz. met gebed. Burgerlijke Stand Geboren: Elisabeth d. van B. J. Heuvelman en J. Jansen. Gwendeline Maria d. van P. J. J. Kiebert en A. A. M. Strik. Josina d. van F. van Mosseveld en C. M. J. van der Boog. Adriana d. van W. F. Buys en A. M. Starre. Agatha Cornelia Josina d. van H. A. Brederode en S. van Dijk. Jo hannes z. van P. Pronk en J. Dietz. Franciscus Laurentius Maria z. van A. L. M. Heere en C. J. Ouwerkerk. Jan Dirk z. van D. V,rzaal en J. Mie remet. Overleden: F. J. Th. Linzen wed. van: Braat 75 j. W. de Roode man 73 j. Ondertrouwd: A. Dijkstra en E. Bregman. H W. F. Massaar en C. van Duyvenboden. P. Krispijn en M. E. J. de Wolf. A. Schotel en C. C. Leget. A. G. Buskop en A. E. van de Ven. REX-CYCLUS. De filmcyclus, die reeds enige maanden ieder week in het Rex- theater gedraaid wordt, kenmerkt zich door kwaliteit en variatie. Dat zij door filmliefhebbers gewaardeerd wordt, blijkt uit het feit, dat trots het benauwde weer, gisteravond velen de reprise van „Sunset Boulevard" bijwoonden, een film, die de moeite van tweemaal zien waard is. Zij ver telt de geschiedenis van een scenario schrijver, die in de macht komt van een filmster uit het tijdperk der stom me film. Deze dame leeft in het ver leden en kan zich niet realiseren, dat haar roem verleden tijd is. Zij dwingt cte schrijver een filmgegeven, dat zij ontworpen heeft, te bewerken en ziet zichzelf in de hoofdrol optreden. Het geheel wordt een mislukking en zelfs de maatschappij, waar de ster vroe ger triomphen gevierd heeft, durft de productie niet op zich te nemen. On dertussen wordt de ster verliefd op de jonge schrijver en kan zich weder om niet voorstellen, dat de tijd, waar in mannen kapitalen voor een glim lach van haar over hadden, tot het verleden behoort. Wanneer de jon geman ten einde raad haar wil ont vluchten, doodt zij hem. Het drama tisch gegeven wordt in de^film voor treffelijk uitgebeeld en vooral het tragische en somtijds macabere fi guur van de ster wordt uitstekend vertolkt. Naar wij vernamen zal de cyclus voortaan niet meer eens per week, doch eens in de veertien dagen ge presenteerd worden. „DE GOLFBREKERS". De deelnemers aan de kilometer- tochten in de Nieuwe Vaart moeten morgenmiddag om half drie aanwe zig zijn bij de Lammebrug (Crone- stein). Daar worden de startkaarten uitgedeeld, die toegang geven tot het terrein. In totaal hebben 53 Golfbrekers in geschreven. Niemand mag wegblij ven, daar er grote kans is oak de prijs te winnen voor het hoogste aantal deelnemers. Jongeni en meisjes onder de 14 jaar moeten een briefje meebr-engen I met toestemming van hun ouders. I (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). KOELER WEER OP KOMST. Tijdelijk veel bewolking met op vele plaatsen enige regen. Matige af en toe vrij krachtige Zuid-Westelijke tot Westelijke wind. In het uiterste Zuid-Oos ten van het land aanvankelijk nog vrij warm, overigens koeler. 12 Juli: zon op 4.34 en onder 20.56; maan op 23.03 en onder 11.16 uur. Het uj-eeA in Swiafia De weerrapporten van het KNiMI van hedenmorgen 7 uur luiden: weer max. temp. OSLO zwaar bew. 28 C. STOCKHOLM onbewolkt 27 HELSINKI geen opgave EDINBURG motregen 22 LONDEN onbewolkt 24 KOPENHAGEN onbewolkt 24 AMSTERDAM onbewolkt 23 GENEVE nevel 28 PARIJS onbewolkt 25 BORDEAUX onbewolkt 28 NICE onbewolkt 29 BERLIJN zwaar bew. 24 FRANKFURT nevel 25 MUNCHEN nevel 25 WENEN onbewolkt 28 UITSTAPJE K.A.V. Gistermorgen was het om half acht zeer rumoerig op het Stadhuisplein. Er stonden n.l. 81 dames van de Ned. Kath. Vrouwen Beweging, afd. Lei den der K.A.V., te wachten op de bussen, die haar naar Nijmegen zou den brengen. Om 8 uur werd de tocht aanvaard en de eerste grote stop was te Ede, waar 'n kopje koffie werd ge bruikt, waarna de reis werd voort gezet naar de H. Landstichting, het doel van de reis. Allen hebben genoten van het vele interessante en mooie, dat daar tc Zien is en over hetgeen daarbij ver teld wórdt. Na het bezoek aan Nijmegen ging de reis verder naar Arnhem, waar gedineerd werd. Vandaar terug naar de Sleutelstad, doch niet dan na een bezoek gebracht te hebben aan de speeltuin te Harmeien, waar de grote mensen weer kinderen werden, zodat het er heel gezellig aan toeging. Het was al 11 uur toen Leiden weer bereikt werd. De stemming was gedurende de gehele reis opperbest en de dames kunnen op een heerlijke dag terugzien. ZOETERWOUDE— LEIDERDORP Kath. Vrouwenbeweging. De reisclub van de Kath. Vr. Bew. heeft haar jaarlijks uitstapje weer achter de rug. Ditmaal was de reis naar N.- Holland. Eerst ging het per autobus via Noordwijkerhout en de Zilk naar Bloemendaal. waar de koffie zich goed liet smaken. Vandaar naar Umuiden om de beroemde sluizen te bezichtigen. Het trof bijzonder, dat daar juist de „Bloemfontein" binnen, liep en met grote belangstelling werd het schutten van dit schip ga degeslagen. Toen dit bekeken was, werd de reis voortgezet over Velsen naar Castricum, waar de lunch ge bruikt zou worden. In Egmond werd de reis onderbroken voor een be zoek aan de Abdij. Groot was de be wondering voor dit bouwwerk. Na de lunch ging het op Alkmaar aar.', echter niet voordat een bezoek was gebracht aan Burgerbrug, de oude standplaats van de G.A., die mede tot het reisgezelschap behoorde. Na al het schoons in deze streek van N.- Holland te hebben bezichtigd, waar bij ook Heiloo niet werd vergeten, werd koers gezet naar Haarlem waar in hotel Brinkman het diner wacht te, één der hoogtepunten van de dag. Ten zeerste voldaan en in goe de stemming die, dank zij mevr. Wand en haar instrument, geen ogen blik verflauwde, arriveerde het ge zelschap om 11 uur 's avonds weer in Zoeterwoude. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 11 Juli. Vee. Aanvoer: 10 stieren, 50 melkkoeien, 130 vette koeien, 228 vare e.a. koeien, 5 gras kalveren, 41 vette kalveren, 141 nuchtere kalveren, 50 vette schapen, 243 weideschapen, 617 lammeren, 19 varkens, 189 schrammen, 475 biggen, 1 paard, 11 veulens, 25 geiten; to taal 2235 stuks. Notering: stieren 3001000 (2.55 2.80 schoon gewicht); melkkoeien 775—1135; vette koeien 800— 1100 (2.402.95 sch, gew.); vare e.a. koeien 550850; vette kalveren le vend 1.702.40 kg; nuchtere kalve ren 45—60 (1.15—1.40 levend kg.); vette schapen 110—120; weidescha pen ƒ95135, lammeren 6075; varkens f 180400; schrammen f 60100; biggen 4252; veulens 275—300; geiten 15—40. Handel: stieren, melkkoeien, vare koeien kalm; vette kalveren stug: nuchtere kalveren slepend; vette schapen stug; weideschapen vlug; lammeren slepend; varkens, schram men, biggen traag; veulens, geiten matig. 18 Juli wordt de veelading in ge bruik genomen. Kaas. Goudse extra kwal- f 2.30, id. Ie soort 2.18—2.24, id. 2e soort 2.102.17; Leidse le soort 2.302.33. Handel: flauw voor bei de soorten. Aanvoer: 88 partijen Goudse, 8 partijen Leidse.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2