S)e ÊeUi6e(Eoii4cmt Ike ziet zich al president [leeft Eisenhower de overwinning reeds in z'n zak Hedenmiddag wordt gestemd Eisenhower ligt nog altijd voor Conferentie met Rusland voorgesteld Bij Baarn botsten straaljagers en stortten zonder piloot neer De Bondsdag had er genoegvan Druksmokkelverkeer bij Duitse Grens VRIJDAG 11 JULI 52 43ste JAARGANG No. 12635 )irecteur: C. M. v. HAMERS VELD. loofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 5eneraal Eisenhower begint thans een heel goede kans te maken om candi- laat gesteld te worden voor de republikeinse partij. Op de republikeinse :onventie te Chicago is hij zijn rivaal Taft vrij goed voorbijgestreefd, zodat Ie stand gisteravond was: voor Eisenhower 523 gedelegeerden, voor Taft 187, voor anderen 110, terwijl 86 stemmen nog onzeker waren. Alle aan lacht concentreert zich nu op de 110 afgevaardigden, die in eerste instantie gebonden zijn aan plaatselijke favorieten en op de afgevaardigden, die zich nog niet hebben uitgesproken. Uit hun rijen moeten de stemmen komen, aie Eisenhowers aantal van 604 siemmen vol moeten maken. Vanmiddag zal de stemming zijn. EEN DERDE KAN MET HET BEEN WEGLOPEN. Er is nog een kans, dat noch Taft noch Eisenhouwer het vereiste aan tal stemmen behaalt. Dan zou een derde met de benoeming kunnen weglopen. Dat zegt bv. gouverneur Warren van Californië, maar die is zelf gegadigde voor de rol van com- promis-candidaat. Toen Taft begon was de stand 534 425 in zijn voordeel. Hij had door de beheersing van het partij-appa raat de „stoomwals" tot zijn beschik king. Door een meesterlijke strate gie hebben Eisenhower en zijn aan hangers de stoomwals tot staan ge bracht en laten omkeren. Het middel was de kwestie van de betwiste delegaties uit Texas, Louisiana en Georgia. Deze staten hadden op regelmatige wijze Eisen- hower-gedelegeerden gekozen, maar Taft's partijmachine zond andere mensen. Deze tactiek is hem fataal geworden. Eisenhower won door zijn Het kanaal rond Berl ijn Geopend maar niet bevaarbaar Het kanaal rond Berlijn, dat het Oostduitse binraenscheepvaartverkeer onafhankelijk moet maken van de kanalen die door West-Berlijn lopen, is in tegenstelling tot de Oost duitse berichten nog lang niet gereed en ongeveer 10.000 Duitsers zouden dag en nacht in de weer zijn om het bevaarbaar te maken. De overhaasting, waarmee het ka naal gemaakt werd, brengt het hele werk in gevaar, aldus de „Daily Te legraph". Volgens een officiële Oostduitse mededeling zou het kanaal op 28 Juni in bedrijf zijn genomen. WESTBERLIJNSE AKEN MOGEN NIET OP OOSTBERLIJNSE FANALEN. Het bestuur van de Oostberlijnse waterwegen heeft aan alle Westber- lijnse aken de vaart op de Oostber lijnse kanalen en op de Spree ont zegd, zo hebben Westberlijnse rege ringsfunctionarissen verklaard. Zij voegden er aan toe. dat aken, in het bezit van de regering, bij de Oost berlijnse controlepunten aangehou den en doorzocht zijn. De aken wer den gebruikt voor het vervoer in de stad. Na een demonstratie-bijeenkomst in West-Berlijn tegen de ontvoering van dr. Linse is het tot ongeregeld heden gekomen, omdat een grote me nigte niet wilde uiteengaan. Er ont stonden relletjes tussen groepen voor- en tegenstanders van het com munisme. In de Amerikaanse sector versoor den communistische betogers een openbare bijeenkomst. De woede der menigte keerde zich tegen hen en een Westberlijnse politieploeg moest de communisten tegen de menigte in bescherming nemen. Een twintigtal gewonden moest per ziekenauto naar een hospitaal worden vervoerd. Oorlogszuchtige „vredestaal" De Oostduitse president Pieck heeft op de conferentie van de S.E.D. de Oostduitse communisten aangespoord het „verlammende" pacifisme de kop in te drukkeni en het land voor te bereiden op snelle herbewapening, zoals dat in de Sowjet-Unie en de volksdemocratieën geschiedt. „Indien de oorlogsstokers overtuigd zijn, dat zij dank zij pacifisme geen tegenstand zullen ontmoeten, zullen zij toeslaan", aldus Pieck. Andere sprekers steun den Pieck in zijn oproep tot een krijgshaftige houding tegenover het Westen. Pieck verzocht de Oostduitse jeugd zich zorgvuldig voor te bereiden op de kennis van de moderne oorlogvoe ring en de moderne wapens, daar de Oostduitse strijdkrachten de modern ste technieken zouden moeten be heersen. De secretaris van het hoofdbestuur der „Vrije Duitse Jeugd" spoorde de tienduizenden leden, die zich op het ogenblik in Oost-Duitsland ini zomer kampen bevinden, aan zich in kaart lezen te oefenen en actief deel te nemen aan „militaire sporten", zo als parachutespringen, scherpschieten en zweefvliegen. populariteit op de juiste wijze'in te zetten in een strijd om „eerlijk spel". Voorzitter Joseph Martin heeft medegedeeld, dat de stemming van daag om half vijf Nederlandse tijd zal beginnen. De leiders op de partij conventie te Chicago overleggen reeds officieus, hoe de sterk verdeelde groepen der partij achter de candidatuur van Eisenhower te scharen. Men acht het bijleggen van de tweedrach in de partij een eerste voorwaarde, wil de candidaat zijn democratische rivaal in November verslaan. Zo zou Eisen hower, indien hij als candidaat ge kozen wordt, bijv. een aanhanger van Taft als candidaat voor het vice- presidentschap kunnen uitkiezen. Men denkt in dit verband aan Ri chard Nixon uit Californië. Vrije Duitse verkiezingen in het middelpunt Amerika, Engeland en Frankrijk hebben de Sovjet-Unie voorgesteld, spoe dig eeen viermongendhedenconferentie te houden met het doel, een onpar tijdige commissie in het leven te roepen die een onderzoek zal instellen naar de mogelijkheid van verkiezingen in geheel Duitsland. Dit is de kern van de nota, die de die van 13 Mei, toen de Westelijke ambassadeurs der Westelijke Drie Drie besprekingen tot installering gisteren in Moskou hebben overhan digd. Zij vormde het antwoord op het Sovjet-voorstel van 24 Mei, waarin gelijktijdige bespreking van een vredesverdrag met Duitsland, de Duitse eenheid en de vorming van een regering voor geheel Duitsland aan de orde werd gesteld. Het Westen beschuldigt er in zijn antwoord-nota de Sovjet-Unie van, de kloof tussen Oost- en West-Duits- land laatstelijk nog te hebben ver diept door allerleimaatregelen, tot strekking hebbende de Duitsers uit de Westelijke zones te scheiden van die uit de Oostzone. En dit ondanks het feit, dat de Russen zoveel recla me maken voor Duitslands eenwor ding. De nota van thans verschilt van Coalitie-plannen van de Gaulle Generaal de Gaulle wil de moge lijkheid bespreken van een coalitie met de Republikeinse Volkspartij (M.R.P.). aldus verluidt in welinge lichte kringen te Parijs. De Gaulle zou met de leider van de parlementsfractie der R.P.F. Soustelle, tijdens de parlementsva- cantie besprekingen willen voeren met twee leiders van de M.R.P., Bi- dault en Teitgen. Naar verluidt beoogt Soustelle een mogelijke coalitie ook met de socia listen. De socialisten hebben echter tot nog toe elk voorstel tot samen werking met de Gaulle verworpen. Zuiveringsactie op Z. Celebes Bij acties van het Indonesische le ger in Zuid-Celebes tegen de opstan dige beweging van Kahar Muzakkar zijn, aldus meldt Aneta, 211 leden van de bende gedood. De verliezen van het leger bedroegen 34 man. Volgens de woordvoerder van' het leger, majoor Saleh, wordt op het ogenblik een „grootscheepse zuive ringsactie" in de omgeving van het plaatsje Paloppo tegen de aanhan gers van Muzakkar uitgevoerd. Hier bij zijn twee volledige bataljons in gezet, die gedurende de laatste vijf etmalen 3000 mortiergranaten hebben afgevuurd. Volgens de woordvoerder beschikt Muzakkar over 3000 man en 1000 vuurwapens. Bende-actie op Java. Van West-Java werden in de af gelopen 24 uur vier gevallen van acti viteit van benden gemeld. Het stadje Tjitjalengka werd door 300 man aan gevallen, maar na een vuurgevecht met leger en politie trokken zij zich met achterlating van één dode terug. Dertig, in militaire uniformen gesto ken terroristen, hebben in de nabij heid van Madjalaja een kampong om singeld, waarna zij in het wilde weg het vuur openden. Twee dessabewo- ners werden gedood. Een andere bende overviel een kampong in» de nabijheid van Buitenzorg, terwijl een patrouille van het leger nabij Tjiawi van een hinderlaag uit werd bescho- DE MIJNTONTPLOFFING IN GLACE BAY. Bij de elders gemelde ontploffing in de mijn bij Glace Bay (Nieuw Schotland) zijn zes mijnwerkers om het leven gekomen. Eén mijnwerker is door de reddingsploegen na zes uur nog levend, zij het ernstig gewond, aangetroffen. Hij is naar een zieken huis overgebracht. In de verwarring na de ontploffing werd gesproken van 50 vermisten, doch later zijn de meesten uit de mijn naar boven gekomen. De ontploffing deed zicTï voor op een diepte van 360 meter. van een verkiezingscommissie voor stelden in plaats van, zoals ditmaal voorgesteld, het rapport van zulk een commissie te bespreken. MALIK NAAR DE SOWJET-UNIE. De voornaamste Sowj et-Russische afgevaardigde bij de V.N. Jacob Ma- lik zal zich spoedig naar de Sowjet- Unie begeven, volgens Russische bron om vacantie te houden. In di plomatieke kringen der V.N. vraagt men zich af, of deze reis misschien in verband staat met de jongste be wegingen van vooraanstaande Sow- jet-Russische diplomaten. Men acht het mogelijk, dat Malik door een an der zal worden vervangen. Dr. Mohammed Mossadeq heeft Donderdagavond besloten het pre mierschap opnieuw te aanvaarden. Hij nam dit besluit, nadat hij bespre kingen had gevoerd met een dele gatie van de Senaat. Verwacht wordt, dat de Sjah binnenkort dr. Mossadeq opdracht zal geven een nieuwe regering te vormen. Overstromingen in japan Tengevolge van overstromingen zijn in Midden- en West-Japan in de afgelopen drie dagen van zware re genval tenminste 27 personen om het leven gekomen. 51 Mensen liepen verwondingen op, 23 worden vermist. Tot dusver zijn 51 bruggen weg geslagen en ongeveer 14.000 huizen ondergelopen. In het betrokken gebied liggen de steden Hirosjima, Osaka en Kyoto. Weerdeskundigen hebben voor- Uittocht naar „Beloofde Landen" Tijdens een te Leeuwarden gehou den persconferentie vanwege het mi nisterie van Sociale Zaken en Volks gezondheid heeft de commissaris voor de emigratie, ir. mr. B. W. Ha- veman, onder meer medegedeeld, dat in het eerste half jaar 1952 in ronde cijfers 28.500 Nederlanders zijn ge- emigreerd, waarvan 7.900 naar Australië, 2.750 naar Nieuw-Zeeland, 14.650 naar Canada, 1.800 naar Zuid- Afrika, ca. 1.200 naar de Verenigde Staten en 200 naar de overige Zuid- Amerikaanse staten. Verwacht wordt, dat dit jaar ze ker 50.000 Nederlanders zullen emi greren, waarvan zeker een 20.000 naar Canadaa De eenvoudigste weg om te emigre ren is, als bloedverwanten van reeds eerder geëmigreerden te vertrekken. Deze bloedverwantschap is beperkt tot de eerste en tweede graad. De pro cedure voor deze emigranten vangt aan in Canada, terwijl die voor de overige emingranten in Nederland begint. Wat de emigratie naar Ca nada betreft, legde mr. Haveman de nadruk op aangifte vóór 15 October, voor hen, die in 1953 in de landbouw sector aldaar geplaatst willen wor den. Vliegers werden uit het vliegtuig geschoten en landden per parachute Gistermiddag te tien voor half vijf vlogen acht jagers in een z.g.n. „V.- formatie" boven Baarn. Zij waren afkomstig van de vliegbasis Soesterbefg en bevonden zich op de terugweg. Plotseling raakten twee vliegtuigen elkaar met de staartstukken en de gevolgen waren ontzettend. De getrof fen delen knapten als lucifershoutjes af en de vliegtuigen, bestuurd door de serg. vliegers C. Groenendijk en J. de Nijs, stortten omlaag. De piloten in de andere straaljagers, die de ramp zagen gebeuren seinden onmiddellijk naar hun basis, waar groot alarm gegeven werd. Binnen de kortst mogelijke tijd waren brandweerwagens en ambulances op weg naar de plaats des onheils. De piloten van de beide getroffen straaljagers hadden, zodra zij tot de entdekking kwamen, dat hun toestellen niet meer te redden waren, de be roemde z.g.n. „ejection seat" in werking gesteld. De ..ejection scat" is een uitvinding, die de piloot van een neerstortend vliegtuig naar buiten schiet en in staat stelt zijn parachute in werking te stellen. Door het drukken op een knop wordt het dak van het vliegtuig verwijderd en wordt de piloot met stuurstoel naar buiten de lucht in geschoten. Hoog boven het neerval lende wrak kan hij dan zijn parachute opentrekken. Gisteren werkte de „ejection seat" feilloos. Terwijl de straaljagers zich diep in het veen boorden en de brokstukken over honderden meters verspreid lagen werden, trokken hoog in de lucht de piloten hun scherm open en toen zij de begane grond bereikten, waren de gealarmeerde brandweer en ambulance reeds ter plaatse om zo nodig assis tentie te verlenen. Zij hadden weinig werk te doen. De vliegtuigen zijn volkomen vernield en de piloten waren ongedeerd. Nadat zij van de schrik bekomen waren en de gelukwensen in ontvangst genomen hadden, belden zij hun familieleden op en verklaarden, dat zij morgen weer de lucht in zouden gaan. Cx-pteóident Jteavet op, SlepuGiikein&e Conventie Een enorme menigte omringt het spreekgestoelte van de vroegere president van de Verenigde Staten, terwijl. vertegenwoordigers van alle Staten de naamborden op lange stokken met zich dragend langs de katheder trokken. In zijn rede deed Herbert Hoover onder anderen een aanval op de opbouw van sterke legers in Europa. De vermiste kapitein van 't Duitse schip „Falkenberg", die gisteren van boord verdween, is om het leven ge- komen. De vissersboot „Stellendam speld, dat de regenperiode spoedig I heeft gisteravond het stoffelijk zal eindigen. I overschot aan land gebracht. Commissies zullen verdragen bepraten Gisteren hebben de leden van de Westduitse Bondsdag besloten niet naar communistische redevoeringen te luisteren en ook de toehoorders op de tribune vonden, dat zij voldoende rode propaganda hadden gehoord. Zo stond dus de grijze Max Rei- mann, voorzitter van de communis tische partij, op de tweede dag van het parlementaire debat over West- Duitslands alliantie met het Westen tegen kanselier Adenauer te fulmi neren voor een vrijwel lege zaal, waar alleen de getrouwe partijgan gers op hun banken waren blijven zitten. Tijdens de eerste minuten van zijn redevoering kon Max Reimann nog hopen, dat de Duitsers over de radio naar hem zouden luisteren, maar Rias, het Amerikaanse radiostation te Berlijn, brak hem af. Het is een bijzonder rustig debat geweest, waarin de tegenstanders van het verdrag van Bonn nogmaals hun bekende argumenten ontvouw den: West-Duitsland krijgt bij het „vredescontract" niet voldoende sou- vereiniteit en het voorbeeld van de Saar, welk gebied Frankrijk kenne lijk voorgoed van Duitsland wil schei den, bewijst, hoe men over de Wes telijke verdragsgenoten moet denken. Dat waren de grieven van de socia- Kaas door warmte vergiftigd Ziekteverschijnselen In Friesland Bij verschillende personen in Bolsward hebben zich ziekteverschyn selen voorgedaan, die deden denken aan vergiftiging. Deze verschijnselen waren opgetreden na het eten van schapenkaas. Met deze kaas was per auto gevent. In Dokkum en Harlin- heden Duitslands buitenlandse activa gen, waar ook met deze kaas was ge- listen. Aan de rechterzijde werden die gedeeld en de rechtse afgevaar digde Von Tahden voegde daar nog aan toe, dat de Westelijke mogend- en Duitse papieren hadden gestolen. „Nu hebben zij Duitse soldaten nodig om te betalen voor de dwaasheid van Franklin Roosevelt, die de wereld in repen sneed." De beide verdragteksten zijn thans naar de parlementaire commissies verwezen en het debat is tot Sep tember opgeschort. Hond en tijger In de diergaarde „Blijdorp" te Rot terdam, heeft de vier-jarige Suma- traanse tijgerin „Diana", het leven geschonken aan een tijgerinnetje, waarvan zij niets wilde weten. Het dier wordt nu verzorgd door een ras- loze hond van het koelhuis Gaba te Rotterdam, welk dier na een oproep per radio werd aangeboden. De koelhuishond is nu met haar 2 spruiten zo lang naar de diergaarde verhuisd en verzorgt het trio zonder onderscheid te maken. Zij werd ge kozen uit tal van aanbiedingen, die vanuit het gehele land spontaan bin nenkwamen. DODELIJK MIJNONGEVAL. Gisteravond is de 36-jarige houwer J. M. Extra uit Meerssen bij het los maken vara de kool in een schuifpij- ler op de 455 meter verdieping van de staatsmijn Maurits onder vallend gesteente bedolven en onmiddellijk gedood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. vent, dedert zich dezelfde verschijn selen voor. De stadsgeneeheer dr. J. L. de Bos-Kuil, deelde ons mede, dat het hier een vrij ongevaarlijk geval betreft. Door de grote hitte van de laatste dagen en het vervoer per auto van de kaasjes, moeten deze op een temperatuur zijn gekomen, die zeer bevorderlijk is voor de ontwik keling van bepaalde bacteriën, die wel ziekteverschijnselen verwekken, maar die de smaak van de kaas niet aantasten. Liefde en gestolen juwelen Tien mnd. gevangenisstraf, waar van vier voorwaardelijk, eiste Don derdagmorgen de officier van Justi tie bij de Haarlemse rechtbank tegen de 35-jarige mevr. A. van H., die in Maart zeven kostbare gouden en pla tina ringen roofde in juwelierszaken te Haarlem, Leiden en Amsterdam. Zij liet zich daartoe ringen tonen, die in de etalage lagen en zodra de winkelier zich had oiwgedraaid om deze te pakken, sloeg zij haar slag onder de ringen, die reeds op de toonbank lagen. Onder tranen bekende verdachte, deze praktijken te zijn begonnen om dat ze hoopte met veel geld de liefde te kunnen terugwinnen van een man. dio haar had verlaten. Jonge Duitser door douane gedood In de nacht van Woensdag op Donderdag is aan de Duils-Belgische g'-ens bij Walheim, ten Zuia-Westen v?i Aken, een jeugdige smctckelaar door een Duitse douanebearr.ote dood geschoten. Le identiteit van da 17 5 18-jarige smokkelaar is nog niet vastgesteld, aangezien de jongen geen papieren bij zich had. Zeer waars jtiijnlijk is het een Duit ser. De jongen had drie kilo koffie b'j rich. J e douanebeambte had de r,mokkelaar t weemaal gesommeerd te bl/iven staar.. Toen hij hieraan geen gevolg gaf, toste de beambte vijf waarschuwingsschoten. De jeugdige smokkelaar liep echtm dr.cr, waarna nb cioor een gericht schot in het achterhoofd werd getroffen. Gedurende de mai.id J ni liepen 'n het rayon van de Arci.se douane 716 smokkelaars tegen de lamp. Deze smokkelaars vervoerden o.m. 5.000 kg. koffie en 52.000-sigaretten. Tevens nam de douane 10 auto's en 14 fiet sen, waarmee smokkelarij was bedre ven, in beslag Voor de Akense recht banken stonden in Juni 361 smok kelaars terecht, die samen tot 35 jaar gevangenisstraf en 52.000 D.M. boete veroordeeld werden. AUDIëNTIE BISSCHOP VAN HAARLEM Z. H. Exc- de Bisschop van Haar lem zal de volgende week geen audiëntie verlenen. JCeweÜje Een rest van onvoldaanheid blijft ten slotte in elk leven.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1