GcidóeSoii^tit Eisenhower streeft Taft voorbij 3iidyuiay?& aankamói Adenauer pleit voor aansluiting bij het Westen De Kabinetsformatie Nieuwe verrassingen van Amerikaans weldoener De isolatie van West-Berlijn Jlavteitje Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 10 AjLI 1952 43ste JAARGANG No. ?2634 Gefeliciteerd met gouden veto Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Het programma der republikeinen Generaal Eisenhower heeft Donderdagochtend vroeg een belangrijke over winning geboekt, doordat de republikeinse partijconventie zich met 607 tegen, 531 stemmen uitsprak ten gunste van de 17 man tellende delegatie van aanhangers van de generaal uit Georgia. Met deze uitspraak maakte de conventie het besluit van de commissie voor de geloofsbrieven, die de dele gatie bestaande uit aanhangers van Taft de wettige had genoemd, ongedaan. Waarnemers zijn van mening, dat deze uitspraak van de conventie mogelijk fataal is voor de kansen van senator Taft. Ook een Woensdagavond door de commissie van de geloofsbrieven genomen besluit om de delegatie van Texas te splitsen in 22 aanhangers van Taft en 16 aanhangers van Eisen hower is ongedaan gemaakt. Zonder stemming te eisen hebben Tafts aan hangers toegegeven en voor Texas zullen 38 aanhangers van Eisenhower zitting krijgen. Voor de eerste maal heeft Eisenhower volgens de niet- officiële telling nu de leiding. Deze schatting geeft Eisenhower 501 en Taft 485 candidaten. De commissie voor de beginselver klaring der Amerikaanse republi keinse partij heeft een programma voor de buitenlandse politiek opge steld, dat Donderdag aan de partij conventie ter goedkeuring zal wor den voorgelegd en door Taft en Eisenhower is goedgekeurd. In deze verklaring wordt het bestuur van Truman heftig aangevallen. De par tij zal een politiek voeren van sa menwerking met bevriende landen om de vrijheid in de wereld te her stellen. Zij eist meer aandacht voor het Verre Oosten, waar volgens Sta lin de weg naar overwinning op het Westen ligt. De partij belooft de vor ming van strijdkrachten voor de ge meenschappelijke veiligheid in West- Europa en elders aan te moedigen en te steunen. Door overleg had de oorlog in Ko rea voorkomen kunnen worden, al dus deze verklaring. De in het programma uiteengezet te buitenlandse politiek wijst meer in de richting van internationale sa menwerking, waarvoor Eisenhower de laatste weken gepleit heeft, dan naar Tafts stelling, dat de V.S. meer op haar eigen verdedigingskracht, moet steunen en minder op de hulp van anderen. De regering van Truman wordt verweten, dat het vasteland van China aan de communisten verloren is gegaan en dat de V.S. „zulke be vriende landen" als Littauen, Let land, Estland, Polen en Tsjeoho-Slo- wakije in de steek hebben gelaten. Wloskou's 50ste veto Ook een jubileum! Rusland heeft gisteren bij monde van Jacob Malik zijn veto uitgespro ken tegen de Amerikaanse resolutie, die het uiten van valse beschuldigin gen van bacteriologische oorlogvoe ring veroordeelt als een factor, wel ke de internationale spanning kan vergroten. Pakistan onthield zich van stemming en de overige leden van de Veiligheidsraad stemden vóór de resolutie. Hiermede heeft de Sovjet-Unie haar vijftigste veto uitgebracht, en het tweede in deze kwestie. Zij maak te verleden week voor de eerste maal van haar veto-recht gebruik om een Amerikaans voorstel tot een on partijdig onderzoek naar de Russi sche beschuldigingen te torpederen. Evenals bij die gelegenheid, wees de Amerikaanse afgevaardigde in de Veiligheidsraad, Ernest Gross, er op dat het Russische veto bewijst, dat de beschuldigingen vals zyra. Malik antwoordde, dat talloze do cumenten die bij de Veiligheidsraad zijn gedeponeerd, getuigen van een Amerikaanse bacteriënoorlog in Ko rea en China. Hij zei, dat de Raad weigerde communistisch China en Noord-Korea bij de debatten uit te- nodigen en dat Rusland er derhalve evenmin deel aan wilde hebben. Vervolgens vouwde hij zijn» armen over elkaar en bleef zwijgen tot de stemming. De politiek van Truman betekende in feite voor de communisten een uitnodiging, Zuid-Korea binnen te vallen, waarna het land genoopt was oorlog te voeren onder ongunstige omstandigheden, aldus deze verkla ring. In dit programma wordt gepleit voor een beperkte hulp aan het bui tenland in die mate, dat de toewij zingen gedragen kunnen worden zonder dat de economische gezond heid of de gezonde financiële toe stand der V.S. gevaar loopt. Het programma bevat nog drie andere aanbevelingen: 1. Uitbreiding van de wereldhan del en van wederzijdse handelsover eenkomsten, doch alleen op deze ba sis, dat „discriminerende practijken" ten aanzien van de Amerikaanse ex port worden uitgebannen en de bin nenlandse handel wordt gevrijwaard tegen „oneerlijke concurrentie van de import", 2. Het versterken van de banden tussen de V.S. en de Amerikaanse republieken. 3. Het aanwenden van de invloed der V.S. voor het totstandbrengen van de uiteindelijke vrede tussen Is raël^ en de Arabische staten en het bevorderen van het economische en sociale evenwicht in dat gebied. TERUG NAAR DE GODSDIENST. Generaal Eisenhower heeft Dins dagavond tijdens een onderhoud met de afgevaardigden van Nebraska ge waagd van „de dringende noodzaak tot terugkeer tot de godsdienst en de deugdzaamheid in alle regerings afdelingen". „Eén van de oorzaken, dat de Fransen zo zijn afgedwaald, is, dat zij zich er op beroemen, dat vijftig procent van hen atheïst is", zo voegde Eisenhower er aan toe. Helicopteres over de Oceaan De Amerikaanse luchtmacht heeft medegedeeld, dat twee Sikorsky heli- coptères van de militaire luchtver voerdienst de volgende week van de luchtmachtbasis Westover in Mas sachusetts naar Europa zullen ver trekken. Dit zal de eerste transatlan tische vlucht zijn, die ooit in een vlieg tuig van dit type is gemaakt. De helicoptères zijn voorzien van speciale benzinetanks voor het maken van een dergelijke tocht. Zij zullen vliegen via Labrador, Groenland, IJs land en Engeland en in Wiesbaden worden afgeleverd aan de negende escadrille reddingsvliegtuigen. Ver wacht wordt, dat de helicoptères veertig uur over de afstand zullen doen. GEEN EERSTE KLASSE MEER IN BELGIë. De Belgische spoorwegen hebben de eerste klasse in hun binnenlandse treinen afgeschaft. Voortaan zullen dus slechts tweede en derde klasse reisbiljetten voor reizen in België kunnen worden afgegeven. In de in ternationale treinen blijft de eerste klasse gehandhaafd, evenals dit in Nederland het geval is. In verband met de aankomst van Generaal M. Ridgway te Londen vonden er op het vliegveld „London Airport" relletjes plaats, waarbij het tot een treffen kwam tussen politieagenten en betogers. Een lid van het „Comité van Ontvangst" wordt door de politie in de kraag gegrepen, alvorens van het vliegveld verwijderd te worden. A.N.P. TELEFOTO. In Vaticaanstad worden voorberei dingen getroffen voor de 80ste ver jaardag van Mgr. Lorenzo Perosi, de wereldvermaarde componist van kerk muziek en directeur va nde Capella Sistina. Ter gelegenheid van deze verjaardag op 21 December zal in de herfst een grandioos festival worden gehouden van Italiaanse kerkmuziek. Het inkomen van koningin Elisabeth Het Britse Lagerhuis heeft zonder stemming het voorstel van de rege ring aangenomen, koningin Elizabeth voor het leven een inkomen van 475.000 pond sterling per jaar toe te kennen. Een voorstel van vier linkse Labourleden, het inkomen tot 250.000 pond te verminderen, werd met een meerderheid van 319 stemmen ver worpen. Een voorstel van de Labouropposi- tie, het inkomen na tien jaar te her zien, voor het geval dan enige wij ziging noodzakelijk is, werd met de kleine meerderheid van 28 stemmen verworpen. Een tweede amendement van de Labourfractie, inhoudende prins Charles geen toelage te geven, voordat hij achttien is, werd met een meerderheid van 34 stemmen ver worpen. Ylieuwe. ftoto-'i, turn Enyeli. kotiuiq.lfLaa>i Dit zijn nieuwe portretfoto's van Koningin Elizabeth II en de Hertog van Edinburgh, gemaakt door Dorethy "Wilding, de eerste sinds de Koningin de troon bestegen heeft. DeK oningin draagt een ivoor brocaat zijden robe door weven met goud en turquoise, langs de hals afgezet met turquoise fluweel. Als onderscheiding draagt zij de Sjerp en Ster van de Orde van de Kou senband. Het halssnoer was een huwelijksgeschenk van de Nizam van Hyderabad. De tiara, geheel vervaardigd van diamanten en paarlen, werd gedragen door de koninginnen van Engeland sinds Koningin Victoria. „Eert einde aan een eeuw van onheilen" Bondskanselier Adenauer waarschuwde gisteren een tot de nok gevulde Bondsdag, dat een „neen" tegenover het E. D. G.-verdrag en de Conventie van Bonn' Duitslands totale onderwerping aan de Russen zou betekenen. Maar het „ja"-woord van de Bondsdag zou West-Duitsland een 50-jarige alliante met het Westen schenken, welke een einde zou maken aan de diplo matieke misstappen, en de daarmede gepaard gaande onheilen, welke Duits land de laatste eeuw hebben getroffen. Adenauer opende met deze woor den het tweedaagse debat in de Bondsdag over de eerste lezing van het verdrag voor de Europese Defen siegemeenschap en de Conventie van Bonn. In een rede van een uur en drie kwartier hamerde de grijze bondskanselier telkens weer op de noodzaak, beide verdragen te ratifi ceren. Onder protestgeroep van de socialistische oppositie zei hij, te we ten, dat het Duitse volk in grote meerderheid accoord gaat met de weg, welke hij heeft ingeslagen, zo dat hij met groot vertrouwen de ver kiezingen van volgend jaar tegemoet ziet. Over het E.D.G.-verdrag merkte Adenauer op, dat men dit pact niet allereerst moet zien als een allian tie tegen Rusland, maar als een over eenkomst, welke de pacificatie van Europa mogelijk maakt. Verwerping der verdragen zou een diplomatieke zege v^or de Russen, voortduren der bezetting in een wel licht strengere integratie betekenen, met als mogelijk sluitstuk: de sov jetisering van geheel Duitsland. Namens de socialistische oppositie voerde na Adenauer het eerst prof. Engels vrachtvervoer komt weer vrij Ongeveer 40.000 vrachtauto's, die in handen zijn van Britse staatsdien sten zullen aan de wegvervoerders worden terugverkocht, waarmee de nationalisatie van het vrachtvervoer langs de weg in 1947 door de La- bourregering doorgevoerd onge daan wordt gemaakt. Aldus vermeldt het wetsontwerp, dat de Britse regering gisteren bij het parlement heeft ingediend. Als compensatie voor het verlies, dat de spoorwegen door sterke con currentie van het wegvervoer zullen lyden, zullen de vervoerders een hef fing vara naar schatting vier millioen pond sterling moeten betalen. Een niet verwachte bepaling in het wetsontwerp is, dat de Britse ver- vervoerstelsel een monopolie zal ves- dat toezicht uitoefent op het gehele vervoerstesel een monopolie zal ves tigen voor passagiersvervoer langs de weg. In een mijn bij Glace Bay (Nieuw- Schotland) heeft zich Woensdagavond een ontploffing voorgedaan. Twaalf mijnwerkers zijn van de buitenwe reld afgesloten, terwijl tenminste veertig mijnwerkers werden ge wond. Een reddingsploeg is thans bezig om te pogen de ingeslotenen te bereiken. Het Nederlandse m.s. „Prins Alexander" (2.322 ton) heeft Don derdagochtend geseind, dat het in aanvaring was gekomen metde ,Norogeraaes" op acht mijl van de Oostelijke Goodwin Sands. Het schip vroeg sleepbootassistentie, daar het veel water maakte. De „Prins Alexadner" seinde la ter, dat de passagiers aan boord van het vaartuig door de „Norogenaes" zijn overgenomen. Carlo Schmid het woord. Hij verklaarde, dat de verdragen aan Duitsland noch souvereiniteit noch gelijkgerechtigheid schonken. Duitsland geeft te veel, aldus Schmid, Erageland en Amerika te weinig. Hartstochtelijk bepleitte deze spreker een regeling voor het Saargebied, al vorens Bonn zich met het Westën zou verbinden. Verder verlangde hij, dat alle Westduitse inspanningen geconcen treerd zouden worden op een confe rentie tussen de Grote Vier over Duitsland. Zou een dergelijke con ferentie aantonen, dat het onmoge lijk was met de Russen tot een ver gelijk te komen, dan zou een „nieu we situatie" oratstaan, en zou Duits land opnieuw moeten overwegen, wat er gedaan moet worden. Schmid wenste ook een duidelijke verklaring van de geallieerden, of zij de Oder- Neisse-lijn wel of niet als Duitslands definitieve Oostgrens beschouwen. GROTE BRAND IN HOLLYWOOD. Bij een grote brand te Hollywood zyn de studies van de filmmaatschap pij „Warner Brothers" over een op pervlakte van acht hectare verwoest. Het vuur sloeg over naar gebouwen aan de andere zijden van de Los An- geles-rivier. Hier brandden een han gar vol met vliegtuigen en een loods van de spoorwegen met tien rijtuigen uit. Het vuur was veel heviger dan bij de brand, die in Mei in de studio's van Warner Brother:, woedde. Toen werd een schade van 1.250.000 dollar aangericht. ROND DE WERELD GEZEILD. Een 32-jarige Bretonse visser, Yves le Toumelin, is Maandag na twee jaar en negen-en-een-halve maand in Le Croisic (Bretagne) teruggekeerd, na dat hij geheel alleen in zijn zeilboot „Kurun" een reis om de wereld had gemaakt. De afstand, die hij heeft af gelegd, is ongeveer tweemaal de om trek van de aarde. Le Toumelin heeft zijn boot in drie jaar zelf gebouwd. Van St. Helena naar Le Croisic, een afstand van meer dan 2.000 mijl, voer hij in 78 dagen, zonder land aan te doen. Le Toumelin werd door een grote menigte verwelkomd. Hij werd door een vertegenwoordiger van het mi nisterie van vervoer onderscheiden. VERENIGDE VERGADERING EERSTE EN TWEEDE KAMER De beide Kamers der Staten-Gene- raal zullen Dinsdag 15 Juli a.s. te kwart voor één in verenigde verga dering bijeenkomen in het gebouw van de Tweede Kamer. De Tweede-Kamerfractie van de P. v. d. A.. de K. V. P.. de A. R.- Partij en de C. H. U. zijn gisteren bijeen geweest, ten einde haar stand punt te bepalen t. a. v. de door Dr. Drees gewijzigde richtlijnen voor het toekomstige regeringsbeleid. De Anti-Revolutionnairen verga derden van 11 ur 's morgens tot 3 uur 's middags, de socialisten van twee uur tot halfzeven uur, de K. V. P.-fractie van halfdrie tot zes uur en de C. H. U. van halfdrie tot half- zes. Gisteravond zouden de fractielei ders het schriftelijke antwoord, dat de kabinetsformateur van hen ver wacht, opstellen. Dr. Drees zal aan de hand van deze nota kunnen vaststellen, of zijn for matiepoging kans van slagen heeft, of dat het overleg met de vier fractie leiders moet worden voortgezet. Westerling is Regeringsprobleem Deze zomer niet voor de rechter Het „geval Westerling" blijft een moeilijk probleem voor de Neder landse gerechtelijke macht. Daar de strafvervolging, die tegen de voorma lige kapitein van het K.N.I.L. is in gesteld, niet slechts een strafrechte lijke achtergrond heeft, maar tevens vele politieke facetten vertoond, meent de Amsterdamse rechtbannk, dat deze zaak niet zonder overleg met de regering behandeld kan wor den. Men gaat zelfs zover, dat men de mening huldigt, dat „de zaak-Wester ling" als een kwestie van het toekom stige regeringsbeleid moet worden gezien. Uit hoofde daarvan is het niet te verwachten, dat de voormalige kapi tein Westerling de eerstkomende maanden voor de rechtbank geroepen zal worden. Men houdt er tevens re kening mede, dat de vaak zeer de licate gegevens, waarover Wester ling beschikt, wellicht een openbare vervolging minder gewenst zullen maken Maar dit is een beslissing die de nieuwe minister van Justitie, in overleg met de ministerraad, zal moeten nemen. Westerling verblijft momenteel met zijn gezin het Franse plaatsje Warns. Nu voor de weduwen De afdeling Nederland van de Jeugdvrienden Associatie heeft van ,.ae onbekende philantroop, geboren Amsterdammer, in Amerika" een schrijven ontvangen. Daarin zegt deze weldoener o.a.: „Ik wil hiermede onze hartelijke dank betuigen voor de vele roeren-, de bewijzen van erkentelijkheid die ik mocht ontvangen via de Jeugd vrienden-associatie in verband met de verrassing die ik de Amsterdam se gouden paren deed toekomen. Mijn vrouw en ik zijn hierdoor diep getroffen". Voorts schrijft hij, dat hij het plan heeft opgevat ter ere van de nage dachtenis van zijn moeder een klei- Radio-Berlijn thans geheel ontruimd Het Oost-Duitse personeel van radio-Berlijn, het Sovjet-enclave in de En gelse sector van de vroegere Duitse hoofdstad, heeft van zijn lastgever» bevel gekregen het gebouw te ontruifnen, zo heeft de West-Bcrlijnse politie gisteravond medegedeeld. Na een zelfgekozen blokkade van bijna vier we ken hebben gistermiddag 33 Oost-Duitsers de studio met al hun hebben en houden verlaten. Sinds de Engelse autoriteiten op klaard. Neumann vertelde, dat hij 12 Juni een speciale West-Berlijnse vergunning eisten om het gebouw te betreden, had nog niemand van de staf een dergelijk document aan gevraagd. Engelse troepen sloegen van 3 tot 10 Juni een beleg om het gebouw, omdat de Sowjets de be woners van Engelse enclaves in het Sowjet-gebied het leven zuur maak ten.- Generaal Wassili Tsjoeikow, hoofd van de Sowjet-controlecommissie, heeft vorige week tegen de Engelse eis tot vertoon van een pas gepro testeerd, hoewel de Oost'duitsers sinds 1 Juni van alle West-Duitsers een speciale vergunning eisen voor bezoeken aan de Sowjet-zone. In het gebouw bevonden zich een Sowjet-officier met een tiental sol daten, die dagelijks afgelost werden en een tiental leden van de Oost- Duitse staf. Radio-Berlijn zond niet meer in de Engelse sector uit, maar bezit, zoals gemeld, een nieuwe zen der in de So wj et-sector. De communisten zijn voornemens West-Berlijn met ingang.van 1 Aug. volkomen af te sluiten, zo heeft gis teren een sociaal-democratische lei der (Franz Neumann) in Bonn ver- het nieuws van het Oost-Duitse mi nisterie van Voorlichting had. Om geheel Berlijn zou een veiligheids zone van 50 kilometer breedte wor den aangelegd, zo zeide hij. De West-Berlijnse autoriteiten hebben gisteren de wegen aangewe zen, die aan de stadgrens afgesloten zullen worden om te voorkomen, dat West-Berlijners naar dé Sowjet-zone ontvoerd worden. De wegen tussen Oost- en West-Berlijn zullen niet versperd worden, maar bewaakt door douanen. Langs de zo.negrens komt tegenover elke Sowjet-versper ring een afsluiting. Minder belang rijke wegen worden geblokkeerd met boomstammen en dwarsgeulen. Woensdag is te Oost-Berlijn de tweede partijconferentie van de Oost-Duitse socialistische eenheids partij (S.E.D.) begonnen, die de al gemene secretaris, Walter Ulbrecht, opende. Ulbricht kondigde nieuwe maatregelen aan voor de verstevi ging en verded' ;ng van de grenzen der Sowjet-zone. Bijzonderheden deelde hij echter niet mee. Onder langdurige bijval kondigde Ulbricht het begin van een nieuwe fase in de Sowjet-zone aan. ne verrassing aan te bieden aan alle weduwen, die: a. in Mei van het jaar 1902 in Am sterdam zijn gehuwd; b. na het overlijden van de echt genoot niet zijn hertrouwd; c. thans nog in Amsterdam woon achtig zijn. Bovendien wil hij in deze verras sing doen delen alle weduwen bo ven de 70 jaar in Kapelle-Biezelingc (Zuid-Beveland), geboorteplaats van zijn moeder. Kardinaal Tisserant vertrokken Gistermorgen om 11 uur is Kardi naal Tisserant, na een bezoek van zes dagen uit Nederland vertrokken. Op het station van het Hollandse Spoor in Den Haag werd hij uitge leide gedaan door dc internuntius mgr. Paolo Giobbe, mgr. Paro, audi teur, en pater Lambricx, secretaris van de Internuntiatuur, alsmede door de heer W. Croon, Pauselijk Ereka- merheer met kap en degen en de heer H. B. A. M. Kemna, directeur hoofdredacteur van het Katholièk Nederlands Persbureau. Bij aankomst in Roosendaal verliet sprak kardinaal Tisserant zijn grote tevredenheid uit over de dagen, die hij in ons land had doorgebracht en over de wijze, waarop hij overal was ontvangen. Hij prees dc hartelijk heid cn de diepe godsdienstzin van dc Nederlandse Katholieken en druk te de wens uit, dat het Apostolaat der Hereniging haar vruchtbare ar beid nog lang zou mogen voortzet ten. Bij aankomst in oRosendaal verliet de kardinaal met zyn gezelschap het treinrijtuig. Op het perron werd hij begroet door een deputatie van Bra bants geestelijke en wereldlijke autoriteiten. In de stationsrestaura tie werd hij toegesproken door de burgemeester en andere burgerlijke overheden van deze stad. Na deze laatste plechtigheid op Nederlandse bodem vertrok kardi naal Tisserant naar Parijs, waar hy enkele familiebezoeken zal afleggen. Op 11 of 12 Juli keert hij dan naar Rome terug. Hoe meer iemand van zichzelf ver vuld is, hoe minder hij let op alles om zich heen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1