S)e £cicbc6ou^aiit West-Berlijn schuift de knip op de deur POLITIEK HAZARD-SPEL De Gaulle's aderlating Kardinaal Tisserant ere-doctor in Nijmegen Brutale ontvoeringen uit West-Berlijn Taft in de verdediging gedwongen Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 9 JULI 1952 43ste JAARGANG No. 12633 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., 2.— p. mnd., f 6.— p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 •TERWIJL WIJ HIER IN NEDER- LAND, wat lui en loom wegens de hitte, tussen twee geeuwen dooï eens informeren ,.of Drees nog niet klaar is" als wij tenminste nog zoveèl belangstelling kunnen opbren gen is Amerika in felle spanning, ofschoon het daar nóg heter is dan hier, wat de uitslag zal zijn van de strijd tussen Taft en Eisenhower. En dan betreft het hiernog maar de vraag, wie candidaat zal zijn voor de republikeinse partij. De strijd om het presidentschap zelf tussen de candi- daten van straks zal nog later moe ten volgen. Maar dat neemt niet weg, dat het ons lang niet onver- 0 schillig is, wie de republikein se partij nu als haar officiële candidaat naar voren zal brengen, j De toekomstige buitenlandse poli tiek van Amerika zal bij de a.s. pre sidentsverkiezingen een grotere rol spelen dan ooit en dat werpt nu reeds bij de candidaatstellingen z'n scha duwen vooruit. De republikeinse can- didaat onverschillig wie dat zijn zal moge dan al de politieke lijn volgen, welke de republikeinse partij zal uitstippelen, het is zonder meer duidelijk, dat de inzichten van Taft en Eisenhower te zeer uiteen lopen, dat dat het accent niet belangrijk anders zou komen te liggen indien Taft president zou worden dan wel Eisenhower. Het verschil is zelfs zo groot en de daaruit voortvloeiende animositeit tussen de rivalen is zó fel, dat er groot gevaar bestaat voor een scheuring in de republikeinse partij. In feite staat de zienswijze van Eisenhower niet zover af van die der democraten (Trumans partij), zodat een eventuele candidaatstelling van senator Taft wel eens zeer zonder linge verrassingen zou kunnen ople veren bij de presidentsverkiezingen. Want dan zou zich het geval kunnen voordoen, dat een grote groep repu blikeinen, aanhangers van Eisenho wer dichter bij de candidaat der de mocraten zou staan dan bij de offi ciële republikeinse candidaat. Er zijn meer onverwachte dingen gebeurd bij presidentsverkiezingen in Ame rika Omdat er voor Europa zulke grote belangen op het spel staan Taft is en blijft ondanks het feit, dat ook hij niet ontkomen kan aan de nood zaak de leiding van Amerika te hand haven, in zijn hart een isolationist kunnen wij ons hier van harte erge ren aan de wijze waarop te Chicago geknoeid en gekonkeld wordt om elkaar de stemmen afhandig te ma ken Het moge typisch Amerikaans zijn en het moge waar zijn, dat men ook kleine middelen mag gebruiken om een groot doel te doen zegevieren de indruk, welke de Nationale Con ventie te Chicago maakt, is naar onze smaak allerminst in overeenstem ming met de wereldbelangen, welke op het spel staan. De vraag of Taft dan wel Eisenhower zal winnen wordt niet afhankelijk gemaakt van de me ning, welke de Amerikaanse burger zich heeft gevormd van de zware problemen, welke de wereld be nauwen, doch eerder van een kunst greep van een geslaagde manoeuvre bij de stemmen goochelarij. Eén ge slaagde reclame-stunt van de propa gandisten kan beslissend zijn voor het wel en wee van Europa. Het is daarom, dat wij met een be klemd hart de capriolen volgen van de conventie van Chicago. Zelden hebben zó grote belangen afgehangen van zulke kleinigheden. De Amerikaanse ambassade te Moskou Ambtenaren van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken hebben Dinsdag verklaard, dat zij „geen boosaardig motief" aanwezig achten voor de Sovjet-weigering om de verpachting van het gebouw der Amerikaanse ambassade te Moskou te verlengen. De V. S. zouden geen officiële verklaring afleggen, voor dat bekend werd welk nieuw ge bouw zou worden aangeboden. De ambtenaren zeiden, dat de Sovjet-Unie het gebouw inderdaad nodig kan hebben, maar zij waren van mening, dat de maatregel ten dele bedoeld is om de Amerikaanse diplomaten dwars te zitten. Een nieuwe fractie Acht-en-twintig Franse parle mentsleden hebben gisteravond de partij van generaal De Gaulle ver laten en een nieuwe parlementaire groep opgezet. Eerder op de dag had den zij eerste-minister Pinay gehol pen een motie van vertrouwen te winnen in de Kamer, waardoor zijn vier maanden oude regering in ieder geval respijt heeft gekregen tot na bet zomerreces. In de loop van de eerstvolgende dagen verwacht men, dat nog meer Gaullisten de partij zullen verlaten, waardoor deze in het parlement zal slinken van 115 tot ongeveer 85 afge vaardigden, en in sterkte achter de socialisten, de communisten, de ge matigd conservatieven en de katho lieken zal komen. De socialisten met hun 106 afgevaardigden zullen dan, De „rode deken" zag het zelf Dr. Hewlett Johnson, de befaamde „rode deken" (Anglikaans) van Can terbury, is een juweeltje van een propagandist voor Stalin. Hij heeft gisteren na terugkeer van een reis door China en bezoeken aan Moskou en Praag op een persconferentie te Londen verklaard over documenten te beschikken, die de beschuldigin gen, dat de Verenigde Naties in Ko rea zich met bacteriologische oorlog voering hebben ingelaten, staven. Deken Johnson zeide, dat hetgeen hem aan feitenmateriaal op tentoon stellingen te Peking en Moekden was getoond, hem volkomen over tuigd had. Verder hadden twee Amerikaanse piloten een beschrijving gegeven van hun opleiding voor bac teriologische oorlogvoering en van de plaatsen waar zij bacteriebommen zouden hebben uitgeworpen. De de ken had .,de verklaringen in hun eigen handschrift" gezien en „hun stemmen op een recorder" gehoord- Johnson deed een aanhaling uit een brief van een Anglicaanse bis schop in China, wiens schoondochter had verteld, dat de mensen in haar stad doende waren met het vangen van door Amerikaanse vliegtuigen uitgeworpen insecten. Negen conservatieven leden van het Britse parlement hebben in het Lagerhuis een motie ingediend met het verzoek dr. Hewlett Johnson, deken van Canterbury, die pas is teruggekeerd van een bezoek aan communistisch China, van zijn ambt te ontheffen. De motie verklaart de 78-jarige deken, die om zijn uitge sproken communistische gezindheid „Rode Deken" genoemd wordt, „schuldig aan bedrijvigheid in strijd met zijn roeping als geestelijke van een christelijke kerk en nadelig voor de belangen en de veiligheid van de onderdanen van Hare Majesteit." De conservatieve indieners van de motie vragen de regering de konin gin te verzoeken de benoeming van de deken ongedaan te maken. Hoewel de laatste jaren herhaal delijk om zijn ontslag is verzocht kan dr. Johnson niet uit zijn ambt gezet worden tenzij hij een overtre ding van civiele of kerkelijke aard begaat. 3e Gaullisten opvolgen als de sterk ste partij in het parlement. De steun van 28 hunner aan Pinay laat deze zeker tot October aan het oewind, daar het parlement eind dezer week met vacantie gaat. Pi- nay's glijdende loonschaal werd met 267 tegen 216 stemmen goedgekeurd; De Gaulle's 86 loyale volgelingen oiithielden zich van stemming. Door de nieuwe wet gaan de lonen auto matisch omhoog zodra de prijzen met 5 pet. of meer stijgen. Dinsdagmiddag te half vijf is in de aula van de Katholieke Universiteit ZEm. Tisserant tot ere-doctor in de Theologie bevorderd. De promotie ge schiedde door prof. dr. A. J. M. Mul ders, hoogleraar in de fundamentele theologie, missiologie en Oosterse theologie. Gevolgd door de rector-magnificus prof. dr. Goemans, de Pauselijke In ternuntius Mgr. P. Giobbe, de aarts bisschop-coadjutor Mgr. dr. B. J. Al- Jrink, Mgr. dr. J. Brüning, Mgr. A. Terzariol, de geheim kamerheren W. Dreesmann en W. Croon, betrad de kardinaal de aula. De ere-promotie werd bijgewoond door de ambassa deur van Frankrijk, de heer Gamier, Mgr. J. Malouf, Mgr. J. O. Smit, Mgr. I Bucke, Mgr. U. v. Lierdee de mi nisters dr. L. Beel en dr. F. Rutten, de Commissarissen der Koningin van Gederland en Limburg dr. Quarles van Uffort en mr. dr. F. J. M. A. Hou- ben, de rectoren van de Technische Hogeschool te Delft en de Landbouw hogeschool te Wageningen, en vele Coördinatie in opperbevel Volgens een bekendmaking van het Amerikaanse ministerie van de fensie heeft president Truman Dins dag generaal Ridgway belast met het directe opperbevel over alle Amerikaanse strijdkrachten in dc NAVO-landen in Europa. Tot dusver had generaal Ridgway, evenals zijn voorganger, generaal Eisenhower, als hoofd van de NAVO-strijdkrachten in Europa alleen in geval van een noodtoestand direct zeggenschap over de bedoelde Amerikaanse strijd krachten. Generaal Thomas Handy, die tot dusver deze troepen com mandeerde, wordt nu plaatsvervan gend opperbevelhebber onder gene raal Ridgway. Zijn hoofdkwartier zal worden verplaatst van Heidelberc haar de omgeving van Parijs, nabij het hoofdkwartier van generaal Ridgway. Volgens functionarissen van het ministerie van defensie hoopt men door deze coördinatie, aangelegenhe den, welke tot dusver werden ver waarloosd, beter te kunnen behande len. Men heeft in het bijzonder het oog op verbeteringen ten aanzien van de bouw van militaire installa ties en de bevoorrading. DEENSE TANKER NAAR SOVJET-RUSLAND. De veel besproken in Denemarken voor Russische rekening gebouwde tanker „Asperen" is Dinsdagmiddag uit Kopenhagen vertrokken met be stemming naar Odessa. Het vertrek kende schip, gezien tussen twee op de voorgrond liggende Amerikaanse oefenschepen, welke op het ogen blik een bezoek aan Kopenhagen brengen. TOEGANGSWEGEN WORDEN AFGEZET De „Blauwe Wimpel", de prijs voor de overtocht over de Atlantische Oceaan, welke sinds 1938 in het be zit was van het Engelse stoomschip „Queen Mary", ging over naar de Amerikaanse „United States". Bij de wimpel behoort de hier afgebeelde trofee. Dit zegeteken is afkomstig van het vroegere lid van het Britse Parlement H. K. Hales, die het be schikbaar stelde voor het schip, dat het snelst" de Atlantische Oceaan oversteekt. De Cunard Lino de eigenaresse van de „Queen Mary" heeft de trofee nooit opgeëist. Zij behoort thans tot inventaris van een antiekwinkel te Hanley in Staffords hire. Radio-Berlijn prijsgegeven Het reusachtige gebouw van radio Berlijn in de Britse sector is zo goed als verlaten. Er zijn nog slechts twintig mensen in het gebouw, die door de Russen van leeftocht worden voorzien. Het Duitse personeel heeft op last van de Russen geen passen aange vraagd bij de Britse autoriteiten, die zulks geëist hadden na opheffing van hun blokkade om het gebouw. Alle werk voor de uitzendingen van de Oostduitse radio is overgehe veld naar Grünau in Oost-Berlijn en naar het nieuwe zendstation bij Kö- penick, dat gisteren is geopend. Deze nieuwe Stem van Oost- juitsland produceert voorlopig nog maar een zwak geluid. Bij de West- berlijnse radio verwachtte men een geluidssterkte van ongeveer 200 ki lowatt, maar tot dusver komt men niet veel verder dan 90. Men breekt zich daar dan ook voorlopig niet te veel het hoofd over tegenmaatrege- len. Strijd om de betwiste afgevaardigden De strijd tussen Taft en Eisenhower op de Nationale Conventie van de> Republikeinse partij te Chicago is nog in volle gang. Taft is nu in de ver dediging gedrongen en Eisenhower is in de aanval. De aanhangers van de senator doen wanhopige pogingen om de Eisenhower-stoomwals tot staan te brengen. Eisenhowers voorvechters hebben Maandag bewezen dat zij de ver dediging van Taft in de Conventie met evenveel gemak neer kunnen halen als de Taft-groep zich onneembaar heeft verschanst in de commissie van de Conventie. De rollen zijn als gevolg van Eisenhowers zege met een slag om gedraaid en de aanhang van Eisenhower groeit. Gisteren heeft de Taftgroep dele gatie na delegatie schitterend geor ganiseerde non-stop toespraken van een kwartier laten houden om Eisen howers mensen te beletten aan het woord te komen, 's Middags nodigde de senator de delegaties uit in zijn hoofdkwartier, waar hij ze afzon derlijk in met gordijnen afgesloten hoekjes te woord stond, aldus de cor respondent van Reuter. Vrijwel onmiddellijk na de ope ning van de derde zitting der Con ventie werd bekend gemaakt, dat de commissie der geloofsbrieven met algemene Stemmen heeft besloten de betwiste Taftgezinde delegaties uit Florida en Georgië, die samen 35 af gevaardigden tellen, tot de conven tie toe te laten. Dit besluit werd ver wacht, omdat het nationale comité deze „regelmatige" delegatie met al gemene stemmen had gesteund. De commissie der geloofsbrieven komt in afzonderlijke zitting bijeen om de geschillen, waarbij 93 gedele geerden uit zeven staten betrokken zijn, af te doen. Deze betwiste stem men kunnen voor beide candidaten de doorslag betekenen. Deze commissie vergadert in een zaal waar zich duizend republikei nen verdrongen en de hitte nog ver hoogd wordt door vele lampen ten bdhoeve van televisie, film, fotogra fie en radio. Hoewel generaal Eisenhower Maan dag bij de eerste stemming over winnaar was, bleek, dat beide can didaten zullen moeten vechten voor elke stem, die zij willen krijgen. Generaal Eisenhower's overwin ning kwam toen de Conventie met 658 tegen 548 stemmen bepaalde, dat 68 van de 93 betwiste gedelegeerden de meesten hunner behoorden tot do aanhangers van Taft in de Conventie geen stem over zetel kwesties behoorden uit te brengen, vóórdat in hun eigen geschillen een besluit was genomen. De overgrote meerderheid in de commissie der geloofsbrieven is evenals haar voorzitter, uitgesproken op de hand van Taft. De Conventie moet het rapport van de commissie echter goedkeuren en zodoende kan de uitslag Eisenhower te stade komen. Op de zitting van gisteren hoor den de gedelegeerden een oproep van senator Styles Bridges om de eenheid in de partij te bewaren. „Ten zij de republikeinse partij zich een drachtig schaart achter de keuze van deze conventie voor het presi dentschap der Ver. Staten zullen wij in November vrijwel zeker een ne derlaag tegemoetgaan en dat zou het einde betekenen van het twee partijenstelsel". provinciaals van Orden en Congre gaties. De televisie zal de ere-promo tie uitzenden. Na een inleidend woord van de rector-magnificus en zang van de Schola der paters Dominica nen betrad de promotor prof. Mulder het spreekgestoelte en beschreef uit voerig de verdiensten van de emi nente promovendus voor de Ooster se talen. De motieven, waarom de kardinaal het ere-doctoraat wordt verleend, zijn vele, te veel om op te noemen. Na een gedocumenteerde antwoordrede van de kardinaal be stond gelegenheid de nieuwe doctor geluk te wensen, waarna curatorium en professoren zich aan een souper verenigden. JCowteCtje Wij zijn allen ontvankelijk voor beleefdheid. Abr. Lincoln. Burgemeester Reuter van West-Berlijn heeft opdracht gegeven alle wegen, die van de Westelijke sectoren der stad naar de omliggende Russische zóne leiden, te blokkeren. Die maatregel is het gevolg van een der ernstigste ont voeringen, die men te Berlijn ooit heeft meegemaakt. Gisterochtend werd dr. Walter Linse, een uit Oost-Duitsland gevlucht advocaat, die werkzaam was bij de organisatie van vrije juristen, bij het verlaten van zijn woning door vier mannen overvallen. Hij kreeg een kaakslag toegediend, werd in een taxi geduwd en in vliegende vaart naar de Russische sector van, Berlijn gereden. De „United States" te Southampton De taxi had een West-Berlijns num merbord, maar de Oost-Duitse politie haalde onmiddellijk de slagboom aan de sectorgrens op en liet de wagen ongehinderd passeren. Achtervolging mocht niet baten. Men zag de ontvoering gebeuren en verscheidene auto's zetten de ach tervolging in, maar uit de taxi wer den honderden spijkers op de weg ge strooid, vermengd met andere stuk ken scherp metaal en al spoedig moesten de achtervolgers met hun lekke banden achterblijven. De vier mannen in de taxi wisten de laatste van zich af te schudden door enkele schoten te lossen. De vrije juristen te West-Berlijn zijn een organisatie, welke zich ten doel stelt documentatie-materiaal uit 21e Elauw-e. Wimfiei Oost-Duitsland te verzamelen op al lerlei gebied. Walter T inse hield zich speciaal bezig met f "t-Duitse her bewapening en e ische aange legenheden. Zo juist heeft een Oost-Duitse rechtbank te Weimar vier amhtena- ren tot straffen van drie tot tien jaar opsluiting veroordeeld wegens het geven van inlichtingen aan die or ganisatie. Generaal-majoor Lemuel Matthew- son, de Amerikaanse commandant te Eerlijn, heeft terstond geprotesteerd bij zijn Russische collega Sergei Den- gin en geëist, dat Linse wordt vrijge laten. Alle straten en wegen, die van West-Berlijn naar de Sovjet-zóne lei den. worden nu aan de West-Berlijn- se kant van de grens zodanig afge sloten, dat men er niet ongehinderd door kan. Deze punten zullen door gewapende politie worden bewaakt. Bovendien zal het autoverkeer van West-Berlijn naar de Sovjet-sector strenger door de politie gecontroleerd worden. Deze ontvoering is niet de enige van de laatste da^en. Een vrouw heeft gemeld, dat haar verloofde, de veertig-jarige staten loze Sascha Moschowitz, Dinsdagmor gen uit de Britse sector ontvoerd is. Moschowitz zou slaags geraakt zijn met enige Polen, waarop hij in een auto was meegevoerd. Amerika's grootste passagiers schip. de „United States", die de blauwe wimpel op de Queen Mary" heeft veroverd, is Dinsdagavond on der geloei van sirenes de haven van Southampton binnengevaren. Het schip werd door ongeveer 20.000 mensen op enthousiaste wijze be groet. Een armada van kleine sche pen en sleepboten ging de „United States" tegemoet en vliegtuigen do ken ter begroeting. Dc kade was met vlaggen versierd en er werden vuurpijlen afgeschoten en serpenti nes naar het schip geworpen. Een woordvoerder van dc „United States Lines" verklaarde, dat een po ging zou worden gedaan het record op de Oost-West route dat in 1937 door het Franse schip „Normandië" is gevestigd, te breken. De „Norman dië" deed drie dagen, 22 uur en ze ven minuten over dc afstand, d.w.z. met een gemiddelde snelheid van 31.20 knopen. De „United States" vertrekt Donderdag weer naar New York. Een luchtopname van de „United States", het nieuwe Amerikaanse passagiersschip, dat er in is geslaagd de zo fel begeerde trofee en de „Blauwe Wimpel" te veroveren voor de snelste overtocht over de Atlan tische Oceaan. Het schip komt hier de haven van Le Havre binnen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1