Nolten zorgde voor eerste Nederlandse étappe-zege het Schaakspel Olwtte GOLF Mumpa Matóféató Verliest een penseel DINSDAG 8 JULI 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Uitstekend werk van de jonge prof dan Nolten heeft in zijn eerste grote wedstrijd als professional, nog wel de zwaafste en belangrijkste course voor profs: de Tour de France, het succes behaald van een etappe-overwinning. Na zijn prachtige prestatie in de Route de France, die hij nog als amateur reed, was het duidelijk geworden, dat Nolten een .compleet" coureur was, dat wil zeggen, dat hij ook in het berg- terrein tot goede verrichtingen in staat was, In de eerste bcrg-etappes van de Ronde van Frankrijk bewees hij, dat de deskundigen goed hadden ge- zien, maar niemand zou hebben durven voorspellen, dat Nolten in de etappe van Sestrière naar Monaco met enkele zeer lastige cols een kans op de over- •winning had. Nolten heeft laten zien waartoe hij in staat is, als hij in goede vorm verkeert en vooral de wijze, waarop hij schijnbaar met het grootste gemak de ene helling na de andere beklom, heeft de grootste bewondering \sn de volgers afgedwongen. Voor de Franse ploeg is het een moeilijke dag geweest. De Franse renners hebben in deze zware rit de tol betaald van de harde strijd in de voorgaande étappes. Lauredi bij voorbeeld, zou Dinsdag niet bij de vertrekkenden voor de dertiende étappe naar Aix en Provence hebben behoord wanneer Bernard Gauthier hem op de Turbie niet weer in het zadel had geholpen. Lauredi heeft thans meer dan een uur achterstand op Coppi. Zo blijft Robic aanvoerder van de tricolores met een achter stand van 31 min. 48 sec. op de gele trui-drager. Nu ook Geminiani, ver leden jaar zo'n uitstekende tweede achter Koblet. teleurstelt, is er voor ploegleider Bidot weinig uitzicht op een goede kopman voor de laatste étappes. Al is de twaalfde étappe dan geen Italiaanse zege geworden, voor de Italiaanse ploeg is het een succes volle rit geweest en de kans op een dubbele zege. Een eerste plaats in !het individuele en in het ploegen- klassement, is weer veel groter ge worden. Dat de geest in de „Squa- dra" ook goed is blijkt wel uit de volgende feiten: bij de beklimming van de Brouis stond Bartali een wiel af aan Coppi, die toen voor de twee de maal een bandbreuk had opgelo pen en tussen Menton en Monaco remde Coppi af om op Bartali, die een nieuwe band had moeten omleg gen, te wachten. De tour-leiding heeft in de avond uren bekend gemaakt, dat de premie voor de meest strijdlustige renner in deze étappe was toegekomen aan Nolten met 5 stemmen tegen 2 voor Dotto en 1 voor Bertaina. HET VERLOOP VAN DE STRIJD. Sestrière ligt op een hoogte van 2000 meter, en het startsein werd vrij vroeg gegeven, namelijk om kv/art voor negen, maar toch was het al weer erg warm toen de renners zich in kleine groepjes kwamen melden om het controleblad te tekenen en hun proviand in ontvangst te ne men, luide toegejuicht door de op de Place St. Eldorado saamgestroomde menigte. Het parcours bestond eerst uit een lange afdaling vafi ongeveer 80 kilometer tot in het dal van de Po, om vervolgens over 60 kilometer geleidelijk te stijgen. Daarna gm-g het steil omhoog over elf kilometer tot aan de pasovergang van de Tende, een col van 1320 meter, die tot de tweede categorie behoort, aan de Frans-Italiaanse grens. Eerst in Frankrijk wachtte de renners het zwaarste deel van het karwei, n.l. de bestijgingen van de Brouis, de Castu- lon en de Turbie, drie zware cols, waarvan twee van de tweede en een van de derde categorie, op een af stand van 70 kilometer. Van de Tur bie daalde de weg snel naar Monaco, waar de finish was ingericht in het stadion Louis II. Tijdens de afdaling naar het Po-dal bleef het peloton gegroepeerd, alhoe wel het lang uiteengerekt was. Nie mand nam enige risico, en deze tac tiek was ook de verstandigste in ver band met wat er nog te wachten stond. Pas na een kilometer of vijftig maakten de Italianen Milano, Bresci en Franchi, de Zwitser Wielenman en de Fransman Teisseiro zich los uit het peloton, zodat ze met een kleine voorsprong Pinerolo (55 km.) .kon den bereiken. Maar het was een vlucht zonder bepaalde bedoeling en ze lieten zich dan ook spoedig inlo- Ruiz 73.12.18; 4. Ockers 78.12.19; 5 Magni 78.12.54; 6. Bartali; 7. Carrea 8. Robic, 9. Molineris, 10. de Hertog; 20. van Est 78.59.01. De rest van het algemeen klasse ment luidt: 21. Voorting 79.01.03; 22. Nolten 79.03.11; 23. Wagtmans 79.05.29; 26. Roks 79.09.13; 53. van Breenen 79.58.28; 59. Dekkers 80.06.24 79. Faanhof 80.58.14. Het bergklassement luidt thans: 1. Coppi 48 pnt., 2. Gelabert 32 pnt., 3. Geminiani 29 pnt., 4. Ockers 27 pnt., 5. Bartali en Robic 20 ptn., 11. Nolten 13 pnt. Het ploegenklassement twaalfde étappe luidt: 1. Italië 233.39.46; 2. Frankrijk 133.59.57; 3. België 234.08.52; 4. Nederland 235.27.06; 5. Spanje 235.28.04; 6. Z. O. Frankrijk; 7. W. Z. W. Frankrijk; 8. Zwitserland; 9. N. O. Frankrijk; 10. Luxemburg; 11. Parijs; 12. Noord Afrika. ATHLETIEK SLIJKHUIS TOCH OP DE AVONDWEDSTRIJDEN VAN A. V. HOLLAND. In tegenstelling tot anders luiden de berichten vernemen wij van de organisatoren van de nationale avond- wedstrijden van a.s. Donderdag, dat Wim Slijkhuis definitief aan deze wedstrijden zal deelnemen. Tevens zal aan de 1500 m. behalve Slijkhuis en Hans Harting diens twee ling broer Herman Harting deelne men. Voor de sprint-tweekamp werd bo vendien een inschrijving ontvangen van de oud-Nederlandse kampioen Jo Zwaan (A.A.C.). Op het nummer Zweedse estafette (400—300—200—100) zal de ploeg van de „Trekvogels" uit Den Haag een poging doen het Nederlands re cord op dit nummer te verbeteren, waarbij zij zware concurrentie zal ondervinden van o.a. Vlug en Lenig uit Den Haag. Mevrouw Fanny BlankersKoen zal voor de eei'ste maal de 80 m. hor den in Leiden lopen. ADSPIRANTENDAG CRESCENDO. Zondag organiseerde de R.K. Korf balvereniging „Crescendo" voor haar 2^min. 5 sec. op een peloton met adspiranten een sportdag op het Coppi, Magni, Bartali. F.obic, Ockers,G; oenoordterrein. Lazarides, en Mallejac. De adspiranten moesten ieder 5 I nummers afwerken en ondanks de Dotto, Bertaina en Nolten.warmte was er flinke belangstelling en is er met animo om de prijzen ge- Daar het peloton in een gezapig j streden. De voornaamste uitslagen tempo bleef doorrijden konden de waren pen. In compacte gelederen trok de stoet door het dal van de Po over een rechte, door ae zon geblakerde weg. Het tempo, dat tot dan toe vrij behoorlijk was geweest, zakte gelei delijk met het gevolg, dat de eerste renners 17 minuten te laat te Cuneo (118 km.) aankwamen, waar tiendui zenden enthousiasten hen stonden op te wachten. Voor de doortocht van de stad was een vette premie uit geloofd, wat even een felle spurt uit lokte. Deledda bleek net een tikje sneller dan Sabbaaini, zodat de 200.000 lire op zijn tegoed werden geschreven. De hele groep zat hen dicht op de hielen, behalve de Bel gen Neyt en van Ende, die lekke bandjes hadden gehad en met drie minuten achterstand doorkwamen. Op het hoogste punt van de Col de Tende (1321 meter), 151 kilometer van het beginpunt, was de volgorde van doorkomst: 1. Robic, 2. Coppi, 3. Ockers, 4. Nolten, 4. Rotta, op 20 sec. 6. Mallejac, op 30 sec. 7. Dotto. Op de Col de Brouis (880 meter), 189 km. van het beginpunt en 62 km. voor de finish, kwam Dotto als eer ste door. Tweede was Bertaina op 45 sec, derde Nolten op 1 min. 10 sec. Vierde Rotta op 2 min., vervol gens op 2 min. 10 sec. een peloton met Coppi, Bartali, Lazarides, Ockers, Molineris, Gelabert, de Her tog en Robic. Bij de afdaiing haal de Bertaina Dotto in en deze beide renners passeerden Sospfel, 50 km. voor de finish, met 40 sec. voorsprong op Nolten, 1 min. 20 op Molineris, en beide Belgen weldra weer aanhaken. Toen begon al gauw de klim naar de pasovergang van de Tende, op een 60 meter meisjes: 1. T. Paardenko- per 9.5 sec., 2. A. Juffermans 9.6 sec. Vèrspringen meisjes: 1. T. Paarden- hoogte van 1321 meter, over lussen koper 3.79 m., 2. A. Juffermans 3. DE NIEUWE VOETBAL COMPETITIE. Na overleg met do speciale bends- commissie en met de Vereniging van Eerste Klassers heeft het be stuur van de Kon. Ned. Voetbal Bond de clubs voor de voetbalcompetitie 1952—1953 als volgt ingedeeld: Afdeling A: Ajax (Amsterdam), RCH (Haarlem; EDO (Haarlem); Wa geningen Wageningen)Enschedese Boys (Enschede); DOS (Utrecht): Frisia (Leeuwarden): VSV (Velsen); Volewijckers (Amsterdam): NEC (Nijmegen). Zwolse Boys (Zwolle); GVAV (Groningen): Sneek (Sntek); en Heracles (Almelo). Afdeling B: Haarlem (Haarlem); DWS (Amsterdam); Leeuwarden (Leeuwarden): AGOVV (Apeldoorn) Vitesse (Arnhem): Heerenveen (Hee renveen): Be Quick (Groningen); Het Gooi (Hilversum); Enschede (En schede); Elinkwijk (Utrecht). Blauw Wit (Amsterdam); Go Ahead (De venter): Achilles (Assen) en Storm vogels (IJmuiden). Afdeling C.: Willem II (Tilburg); Sparta (Rotterdam); BW (Den Bosch); WV (Venlo); MVV (Maas tricht); Emma (Dordrecht); SVV (Schiedam): Juliana (Spckholzerhei- de). HBS (Den Haag). Sittardia (Sit- tard); Brabantia (Eindhoven); Longa (Tilburg): Theole (Tiel) - Excelsior (Rotterdam). Afdeling D: Hermes DVS (Schie dam): Eindhoven (Eindhoven); PSV (Eindhoven): Feijenoord (Rotterdam) Limburgia (Brunssum); Bleyerheide (Bleyerheide); Xerxes (Rotterdam); NOAD (Tilburg); NAC (Breda). ADO (Den Haag); Maurits (Geleen). RBC (Roosendaal), DHC (Delft) en TEC (Tiel). met een niet al te groot stijgingsper centage. Het hele peloton trok de berg op tot in de laatste kilometer; toen enkele renners zich naar voren werkten om de twintig seconden bo nificatie voor de eerst aankomende te verdienen. Robic ging als leider over de streep, vóór Coppi Ockers, Jan Nolten en Rotta. Mallejac volg de op 20 seconden, Dotto op 30 se conden en daarna kwam de lange sliert van de hoofdgroep. Bij het doorrijden van de 2 kilometer lange tunnel aan de Frans-Italiaanse grens, waar het vrij koud was, trachtte Nolten te ontsnappen maar Coppi, Ockers. Robic en Rotta reageerden onmiddellijk en bij het afdalen naar Fontan kwamen ook de andere ren ners weer bij. Na de doortocht van La Giandola (180 km.), waar de klim naar de Col de Brouis (880 meter) begon, ging Dotto aan de haal, weldra gevolgd door Bertaina. De grote cracks lieten hen begaan; maar Nolten zette er alles op om bij de koplopers te kó men, en de regionaal Molineris volg de zijn voorbeeld. Kort nadat de renners te Sospel proviand hadden opgedaan wachtte hun de bestijging van de kleine Col van de Costillon (706 meter), 340 meter hoger gelegen dan Sospel. Tij dens deze klim slaagde Dotto er in Bertaina van zich af te schudden, maar hij werd op zijn beurt achter haald door Jan Nolten, die na een schitterende aanval eerst Bertaina passeerde en zich vervolgens bij Dot to voegde. Zij bereikten samen de top, op korte afstand gevolgd door Bertaina. Vervolgens passeerde Mo lineris en daarna een klein peloton, dat de achtervolging had ingezet. De volgorde van doorkomst op de Col de Castillom was: Dotto gevolgd door Nolten op 1.34, Bertaina op 1.55, Molineris op 3.05, vervolgens een groeje renners bestaande uit Ockers, Coppi, Bartali, de Hertog, van Est, van Ende, Gelabert en Marinelli op 4.10. In de afdaling naar Menton slaag de onze landgenoot Nolten er ini zich van Dotto te ontdoen en alleen kwam hij bij de controle van de citroenstad (op 233 km.) aan. Op dat moment! had Nolten 37 seconden voorsprong op Dotto en 3 minuten op Bertaina en Molineris, terwijl het eerste pelo toni nog groter achterstand had. Bij de beklimming van de Col de la Turbie (480 m. hoog) vergrootte Nolten zijn voorsprong regelmatig en onbedreigd kwam hij als eerste het stadion Louis II te Monaco binnen, Dotto volgde op 1.27 en Molineris op 3.44. UITSLAG EN KLASSEMENTEN. Het klassement van de 12e étappe van Sestrière naar Monaco (251 km.) luidt: 1. Nolten (Ned.) 8.13.19; 2. Dotto (Frankrijk) 8.14.46; 3. Molline. ris (Z. O. Frankr.) 8.17.03; 4. Ber- tairua (Z. O. Frankr.) 8.18.26; 5. de Hertog (Belg.) 8.20.01; 6. Ockers (Belg.) 8.20.07; 7. Robic (Frankr.) :.t.; 8. Bartali (It.) 8.20.20; 9. Coppi (It.); 10. Gelabert (Spanje); 16. van Est (Ned.) z.t.; 26. van Breenen (Ned.) 8.28.40: 31. Voorting (Ned.) 8.30.08; 38. Roks (Ned.) 8.30.16; 49. Wagtmans (Ned.) 8.35.24; 54. Dek kers (Ned.) 8.38.36; 81. Faanhof (Ned.) 8.52.0. Het algemeen klassement luidt: 1. Coppi 77.46.34; 2. Close 78.10.34; 3. meter. Hindernisrace: 1. C. Lepelaar 32 sec., 2. L. Koster 33.6 sec. Prijsgooien: 1. E. Juffermans, 2. C. Lepelaar. Doelworpen: 1. T. Juffermans, 2. R. Juffermans. Totaaluitslag meisjes: 1. L. Koster, 2. Tr. Paardenkoper, 3. en 4. A. Juf- mermans en C. Lepelaar. 80 meter jongens: 1. W. Beekwil- der 11.9 sec., 2. H. Brero 12.8 sec. Vèrspringen: 1. W. Beekwilder 3.90 m., 8. II. Brero 3.54 m. Hindernissen: 1. K. Cornelissen 30.8 sec., 2. H. Brero 34.5 sec. Prijsgooien: 1. K. Cornelissen, 2. H. Brero. Doelworpen: 1. K. Cornc-lissen, 2. D Klein. Totaaluitslag meiSjes: 1. W. Beek- wilder, 2. H. Brero, 3. K. Corrielissen. WANDELSPORT DE VIERDAAGSE AFSTANDSMARSEN. Voor de internationale vierdaagse afstandsmarsen welke van 22 tot en met 25 Juli a.s. te Nijmegen worden gehouden, hebben rond 10.400 declne- mers(sters), een recordaantal, inge schreven. Het zijn 1600 burgers in groepsverband, 3850 individuele burger deelnemer (sters), onder wie 1450 dames. Aar de dagelijkse afstand van 55 km. nemen deel 1850 personen, voor de 50 km. 1350 personen, voor de 40 km. 7.000 personen en voor de 30 km. 200 personen. Var. de Koninklijke Marine nemen deel ruim 500 militairen, terwijl de Kon. Landmacht vertegenwoordigd is met 4450 militairen. Uit België worden verwacht een detachement van het commando ba taljon, een detachement van de Bel gische strijdkrachten in Duitsland en een detachement parachutisten. Uit Engeland verwachten de orga nisatoren een detachement van de Royal Artillery, van de Grenadier Guards en van de Royal Marines, voorts een herengroep van de Metro politan Police, een damesgroep van de Metropolitan Police Training- school. en een groep van de Road Walking Association, alsmede enkele individuele deelnemende officieren. Frankrijk, Noorwegen, Oostenrijk en Zweden zijn voorts met enige burgers vertegenwoordigd. POSTDUIVEN De Rijnklievers (Leiden). Wed vlucht Vitesse op St. Quentin, af stand 272 km., gelost te 7.30 uur. Uit slag: 1. H. E Christiaanse met 1025.82 meter per minuut, 11, 53, 29, Ant. Polak 2, 3 en 4, M. Jongeleen 5. en 6 en Chr. v. d. Pluym 7, met 961.97 me ter per minuut. Tevens werd door enige leden deel genomen aan het grote fondscon cours St. Vincent, afstand 1040.10 km. A. van Rijsbergen klokte de le duif van Leiden en omstreken op Zondag 14.52 uur. 9. Polak om pl.m. 20 uur en M. Jongeleen Maandagmor gen 6 uur. le kampioen Vitesse werd H. E. Christiaanse 200.03 punten, 2e kam- pien Vitesse werd Ant. Polak 178.23 p.. 3e kampioen Vitesse werd J. F. W. Truyens Jr. 162.24 p. In September 1927 begon te Bue nos Aires de met grote spanning te gemoet geziene match om 't wereld kampioenschap. tussen Capablanca en Aljechin. Twee fenomenen van het schaakspel, twee mensen, die zo wel wat karakter als levensloop to taal verschilden. Capablanca, de rustige, evenwich tige vriendelijke diplomaat, wiens leven overwogen en bepaald hem tot de top van zijn carrière had gebracht. Aljechin, de vurige, hartstochtelijke opvliegende avonturier, die uit ho ge kringen afkomstig, tot volkomen armoede en gebrek gebracht, weer door zijn energie en genialiteit de imposanste grootmeester Werd. En die erin slaagde de Cubaan tot een tweestrijd om de titel te brengen. Veel vertrouwen had de schaakwe reld niet in de kans van de uitdager! Tegen Capablanca viel niet te spe len, oordeelde men. Mogelijk een aantal remises. Maar de schaakkun stenaar Aljechin zou met zijn gran dioze en geniale combinaties kans loos zijn tegen de foutloze eenvoud en kracht van Capa's spel. Het was dan ook een volkomen verrassing voor ieder schaker en, voor iedereen want net als in de tijd van EuweAljechin, leefden dui zenden mee, toen op die September morgen de uitslag van de eerste par tij bekend werd: Capablanca ver liest de eerste partij. De onverslaan bare verslagen. Hier is deze partij: Wit: J. R. Capablanca. Zwart: A. Aljechin. OLYMPISCHE SPELEN NEDERLANDSE ZWEMOFFICIALS TE HELSINKI. Met goedkeuring van de Fina heeft de Koninklijke Nederlandse Zwem- bond tot juryleden voor de Olympi sche Spelen aangewezen: B. J. Moolenaar, uit Oegstgeest, kamp rechter, secrearis van de K. N. Z, B., mevr. C. LewisPrasing, J. Luxwolda en L. Roozekrans, tijd- v/aarnemers, G. Voogd, waterpolo- scheidsrechter. De voorzitter van de KNZB, de heer Jan de Vries, zal van zelfsprekend weer optreden als een der leiders van het waterpolotour- nooi, dit in zijn functie van secretaris van de International Waterpoloboard. Als lid van het Fina-bestuur zal hij ook betrokken zijn bij de algemene leiding van'de zwemwedstrijden. WATERPOLO LWVNHTM 6—0 Een wedstrijd waarin de thuisclub vooral voor rust overwegend sterker was. Na enkele goede aanvallen voor LVW, scoorde La Lau vrij spoedig. (1—0) Direct na het uitzwemmen goed samenspel voor de thuisclub en met een ver schot bracht Dool de stand op 20. LVW bleef overwe gend sterkei- en nog voor rust werd het door La Lau 1Xen P. Dool (2x) 5—0. In de tweede helft was het spel meer verdeeld en nadat een LVW-er de kant moest opzoeken en de straf- worp door NHTM werd gemist, wist de thuisclub met zes tegen zeven toch door P. Dool de 'stand op 60 te brengen. SZC—SLEUTELSTAD 1—1 De gasten versohenen zonder Hooi donk en Erades, krachten, die nog steeds node worden gemist. Ondanks deze handicap wisten de Leidenaars een verdiend gelijk spel te forceren. Voor rust was de- thuisclub door snelheid en goede balbehandeling iets gevaarlijker en het verwonderde niemand, dat uit een vrije worp, de stand op 10 werd gebracht, In de tweede helft vocht de Sleu telstad voor een beter resultaat en na talrijke aanvallen gelukte het Dool gelijk te .maken. (1—1) Ondanks heftige pogingen bleef de stand on gewijzigd. ZWEMMEN OVERDEKTE ZWEMINRICHTIN GEN VAN OMZETBELASTING. De Nederlandse Bond van Over dekte zweminrichtingen heeft zich met een request tot de Minister van Financiën gewend, waarin wordt Verzocht te willen bevorderen, dat het Overdekte bad- en zwembedrijf vrij gesteld wordt van de heffing van om zetbelasting. i Pu overdekte zweminrichtingen j om geen fouten te maken. Het be hebben door de grote stijging van de hoefde niet steeds de best - zet te exploitatiekosten een zware strijd te j zijn, als het maar geen fout was, En voeren om het bestaan, terwijl het i nu, is er de fout. Dat moet hvrn een practisch onmogelijk is de badtarie- j ven te verhogen. Het bestuur van de NBOZ had in j Augustus 1951 reeds een uitvoerig en met cijfers gedocumenteerd schrij- j ven gericht aan de gemeentebestu-1 ren van die gemeenten, waar over dekte zweminrichtingen gevestigd zijn. Een afschrift hiervan werd ge zonden aan de regerïng met het ver zoek om van 's Rijkswege de instand houding van deze voor de volksge zondheid en volksveiligheid zo nut tige instellingen te bevorderen. Van de minister-president was daarop antwoord ontvangen, dat niet het rijk, doch eventueel de gemeen te het aangewezen lichaam is om in deze de helpende hand te bieden. Het bestuur van de NBOZ van me ning, dat de overheid zou kunnen •helpen door de belastingdruk te ver lagen, heeft zich thans tot de minis ter van Financiën gericht met het erzoek het zwembadbedrijf t.a.v. de omzetbelasting in een zelfde uit zonderingspositie te plaatsen als ten opzichte van andere bedrijfstakken reeds geschiedde. PARTIJ STELLING. Uit een vrije partij: Zwart, aan zet, bracht een, niet aan te nemen torenoffer en wilde al dus aan wit's lijden een eind maken. Hij speelde 1Te8el!? Dat kost de witte dame, want op Dxel volgt Dxg2 mat. Wit zocht en vond de redding: 2. Td4d8f. Kh8h7; 3. Lc4g8t, Kh7g6 (of Kh8 met remise). 4. Td8d6t, Kg6h5; 5. Lg 8f7f, g7g6 (Kg4 dan Dxel en K h4 dan g3f); 6. Lf7xg6t, Dxg6; 7. T xg6 en zwart is verloren. OFFERBLOKKEN GELICHT IN SCHOONHOVENS PAROCHIE KERK. In de afgelopen nacht hebben on bekenden door verbreking van een ruit zich toegang verschaft tot de R.K. kerk te Schoonhoven, Toen gisterochtend de inbraak werd ont dekt, bleek dat de offerblokken wa ren gelicht. Men heeft het vermoeden, dat in de laatste maanden reeds tweemaal een dergelijke inbraak is gepleegd. Hieromtrent bestaat echter geen ze kerheid, daar het meermalen voor komt dat slechts geringe bedragen in de blokken worden aangetroffen. De politie onderzoekt de zaak. 1. e2e4, e7e6! (misschien reeds verrassend). 2. d2—d4, d7d5; 3. Pblc3, Lf8b4; 4. e4xd5 (een voud!) e6xd5; 5. Lfl—d3, Pb8—c6; 6. Pgl—e2, Pg8e7; 7. 0—0, Lc8—f5; 8. Ld3xf5 (opnieuw vereenvoudiging. Wit toont geen wil tot complicaties, immers zijn rivaal is hem daarin de meerdere). 8Pe7xf5; 9. Ddl d3, Dd8d710. Pc3—dl, 0—0; 11. Pdle3, Pf5xe3 (Aljechin speelt als een tweede Capablanca!!); 12. Lclx e3, Tf8e8; 13. Pe2—f4, Lb4—d6 (op 14. Pxd5. Lxh2f; 15. Kxh2, Dxd5; 16. c4, Dh5t enz. met goede kansen voor zwart); 14. Tflel, Pc6b4; 15. Dd3b3, Dd7f5. Zwart heeft 't initiatief en dat was in Aljechin's handen een moorddadig wapen! 't Al te eenvoudige, passieve spel van wit8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gra- brengt hem in 't nadeel. 16. Talcl? j mofoonmuz. (9.35—9.40 Waterstan- De beslissende fout, beslissend voor ~~~'4 Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VA RA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA VARA: 7.00 Nieuws; 7.18 Gramo- foonmuziek; 8.00 Nieuws en weer- j berichten; 8.18 Gramofoonmuziek; q cn deze partij en, zeer wel mogelijk voor de gehele match. Immers, Ca pablanca wist zich feilloos, bouwde zijn kracht op zijn weergaloze kunst Mejuffrouw van Dijk te Rotter dam is de eerste vrouw in ons land, die het diploma van bekwaamheid van bedrijfschauffeur heeft behaald. Hoofdinspecteur K. J. Müller, hoofd van de Rotterdamse verkeerspolitie, heeft het diploma aan haar uitge reikt. Met haar slaagden 91 mannen. Het crematorium te Dieren, het5f3 tweede in Nederland, zal waarschijn lijk volgend jaar reeds in gebruik v/orden genomen. Bij de viering van het 100-jarig bestaan van de Kon. Weefgoederen- fabriek S. T. Stork Co heeft de directie Maandag meegedeeld een be drag van 350.OOG beschikbaar te stel len voor de verschillende pensioen fondsen om de te smalle basis, waar op deze fondsen berusten, te verbre den. Noodzakelijk was 16. Pd3. Er volg de nu echter: 16Pb4xc2!; 17. Tclxc2, Df5xf4! Capablanca ver wachtte vermoedelijk alleen Ld6xf4 waarop hij Tc5 had kunnen spelen. Nu dreigt er Dx h2. 18. g2g3, Df4f5! (Aljechin toont een van hem niet verwachte stijl. De geniale tacticus had bijv.. 18 Df3 enz. kunnen spelen,de ineens volkomen beheerste Aljechin stelt zich tevreden met het materiële voordeel); 19. Tc2e2, b7b6; 20. Db3b5, h7h5; 21. h2—h4, Te8— e4 (dreigt Txh4) 22. Le3d2 (moge lijk de beste kans) Te4xd4 (Alje chin aanvaardt nu de uitdaging. Met 22Tae8 was zijn spel toch eenvoudiger te winnen.) 23. Ld2 c3, Td4d3; 24. Lc3—e5, Ta8—d8; 25. Le5xd6, Td8xd6; 26. Tel—e5, Df (Dg6 dan Tg5); 27. Te5xh5, Df3xh5 (op 27Te6 volgt De8+!) 28. Tel—e8t, Kg8—h7; 29. Db5xd3t, Dh5—g6; 30. Dd3—dl, Td6—e6; 31. Te8a8, Te6e5; 32. Ta8xa7, c7c5; 33. Ta7—d7, Dg6—e6: 34. DJ1—d3t, g7g6; 35. Td7d8; d5—d4; 36. a2— a4, Te5—elf. (Een krachtig slot); 37. Kgl—g2. Df6c6t; 38. f2—f3, Tel— e3; 39. Dd3—dl. Dc6—e6; 40. g3—g4, Te3—e2t; 41. Kg2—h3, De6—e3; 42. Ddl—hl. De3—f4!; 43. h4—h5, Te2 f2 en wit gaf op. den). VPRO: 10.00 Boekbespreking; 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Gramofoonmu ziek; 12.00 Orgelspel; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Pianoduo; 12.55 Kalender; 13.00 Nieuws; 13.15 Ge- varierde muziek; 13.25 Gramofoon muziek; 14.00 Gesproken portret; 14.15 Groninger Orkest-Vereniging; 15.00 Kinderkoor; 15.20 Vierhandig pianospel; 15.30 Voor de zieken; 16.05 Voor de jeugd; 17.15 Dansmuziek; 17.40 Ronde van Frankrijk; 17.50 Regeringsuitzending: M. C. Capelle: „Dierenverhalen uit Toradjaland"; 18.00 Nieuws; 18.15 VARA-Varia; Actualiteiten; 13.30 Lichte muziek; 19.00 Lezing; 19.20 Gramofoonmuz.; VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws; 20.05 Politiek com mentaar; 20.15 Opera-muziek; 21.10 „Aetherforum21.50 Gramofoon muziek: 22.15 Tussen luisteraar en spreker", causerie; 22.30 Pianovoor dracht; 23.00 Nieuws; 23.15 „George Gershwin", een micro-foto; 23.50 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.19 Ge wijde muziek; 8.45 Gramofoonmuz.; 9,00 Voor de zieken; 9.30 Voor de huisvrouw; 9.35 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de huisvrouw; 9.35 Gramofoonmuziek; 10.10 Idem; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gramofoonmuziek, 11.35 Idem; 12.00 Sopraan en piano; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Viool, cello en piano; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Protestants Interker kelijk Thuisfront; 13.20 Mariniers kapel; 14.00 Gramofoonmuziek; 14.45 Voor de meisjes; 15.00 Gramofoon muziek; 15.40 Clavecimbelrecital; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Orgelspel; 17.50 Militair vraaggesprek; 18.00 Nieuws; 18.15 Viool en piano; 19.00 „Spectrum van'het Chr. Organisatie- en Verenigingsleven"; 19,15" Boekbe spreking; 19.30 Gramofoonmuziek; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws en weerberichten; 20.10 Gevarieerde muziek; 20.30 „De Leeuw Klauwt", hoorspel; 21.20 Gramofoonmuziek; 21.30 Idem; 21.45 Kamerorkest en so list; 22.30 Internationaal Evangelisch Commentaar; 22.40 Gramofoonmuz.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten; 23.15— 24.00 Gramofoonmuziek. 32. Rudi Ruïne en Lepie Leeghoofd waren dus verraden door Wouter Woeker, hun eigen chef. Ze stonden daar met hun handen in de lucht en konden niet veel meer doen. dan daar ter's revolver zeker „knal!" zou zeg gen. „En jullie blijven daar staan, tot ik de hut verlaten heb!" schreeuwde Wouter. Tel maar tot zestig, dan ben ik er wel uit. Dan mogen jullie pro beren of je nog kunt vluchten, voor blijven staan, omdat anders Wou- dat de politie komt". Wouter sloot de deur achter zich en holde door de gang naar de ladder, die naar de uit gang en naar de vrijheid leidde Hij had de stapels bankbiljetten onder zijn arm gekneld en duwde haastig het luik open.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6