Half Alphen was op de been bij opening van de Lustrum-Laura Leidse Raad won de voetbalmatch Oprichter afwezig Vijfde Alphense Rijwiel-vierdaagse HARTELIJK WEERZIEN VAN OUDE BEKENDEN Leidse Hout zag fenomenale strijd Wethouder Jongeleen trapt at DINSDAG 8 JULI 1952 DE LEIDSE COURANTTWEEDE BLAD PAGINA 1 De heer H. E. A. Gastelaars, oprichter van de Laura, zal er deze keer niet bij aanwezig zijn. In de afgelopen winter werd hij door een ernstige ziekte bezocht en hoewel hij daarna weer flink opgeknapt is, laat zijn gezond heid het nog niet toe mee te rij den met zijn Laura-vrienden. Bat dit de oud-secretaris spijt, wordt wel bewezen door het feit, dat hij dezer dagen Alphen aan den Rijn verlaten heeft, om dat de ontmoetingen met vele oude bekenden hem in dit geval eerder zullen verdrieten dan plezieren. Wij en we zijn er zeker van dit namens alle Lau- ra-rijders te doen wensen de Laura-vader Gastelaars een voor spoedig algeheel herstel toe en hopen hem in 1953 zeker weer terug te zien. Op de fiets! Alphen, Maandagavond. (Van onze „fietsende redacteur") LAAT HIJ er nu toch zijn, opa Dijk stra uit Leiden! Vanmorgen nog durfden we te beweren, dat hij niet zou komen, maar de eerste beken de, die we op het Alphense IJsclub- terrein ontmoetten, was Opa. „Al leen maar een jaartje ouder, verder nog helemaal gezond" luidde zijn enig commentaar op onze verwon derde uitroep. Opa Dijkstra, Peli kaanstraat 7, is thans 77 jaar, onbe twist de oudste deelnemer van de vijfde Laura-rit. Hij was in Leiden naar dokter Lahr gegaan om een geneeskundige verklaring, die hem prompt gegeven werd. „Jij kan nog wel 300 km op één dag fietsen", zei de dokter tegen hem. Daarmede was voor Opa de zaak beslist. Hij zette z'n witte zeilpet (herinnering aan zijn Friese schipperschap) op, trok z'n jasje aan (vol met „ridderorden", zoals hij ze noemt) en haalde z'n fiets (niet zo'n heel beste) uit het schuurtje. Toen peddelde hij naar Alphen, waar het Laura-bestuur al even verrast was als wij. Het was overigens niet de enige verrassing, die ons in Alphen te wachten stond. Want ook Opa Berk houwer uit Stol wij kersluis was weer aanwezig, nog een beetje grijzer, maar verder nog kwiek en fit. En zo waren er meer ontmoetingen met oude bekenden uit vorige Laura- ritten. Vandaar de gezellige stem ming op het IJsclubterrein. In het houten gebouwtje (foei, wat warm!) zaten de bestuursleden met opge stroopte mouwen de binnenkomen de deelnemers te administreren en van de nodige paperassen te voor zien. Reeds hier werden de eerste- sterke staaltjes verteld, zoals van een groep wakkere Limburgers uit Heerlen, die al 220 km op de fiets achter de rug hadden, en van een groepje uit Dedemsvaart, dat van nacht om twee uur al op de fiets gesprongen was. Inmiddels werden op het IJsclub- terrein de tenten opgeslagen door de meest sportieve deelnemers, die sla pen in de openlucht prefereerden bo ven het betalen van pension-geld. Nog waren de verrassingen niet ten einde, want juist toen we weg wilden gaan, kwamen daarja! ze waren het: madame en monsieur Dupont uit Parijs, het Franse tan demechtpaar, dat ook in 1950 mee gereden had. Ach, wat betekent voor hen de Laura-rit? In twee dagen re den ze van Parijs naar Alphen, zo maar, even voor hun plezier! Officiële opening. Om half acht vond de officiële opening plaats voor het Gemeente huis, op het bordes waarvan zich een exclusief gezelschap verzameld had: mr. Kesper, commissaris van de koningin in Zuid-Holland, jhr. mr. De Ranitz en jhr. mr. F. H. van Kin schot, burgemeesters van de Laura- steden Utrecht en Leiden. De bur gemeester van Rotterdam zond mr. Bron als vertegenwoordiger. Uit de omgeving waren bovendien aanwe zig de burgemeesters Bakhuizen (Leimuiden), Hoogenboom (Ter Aar) i Van Wageningen (Woubrugge), Smeets Zoeter woude), Feitsma (Reeuwijk) en Van Diepeningen (Leiderdorp). Zij werden met het Laura-bestuur in de raadzaal ver-" welkomd door de burgemeester van Alphen, de heer Ed. C. Witschey, die zijn gasten een heildronk op het wel slagen van de Laura aanbood. Om deze lustrum-Laura een fees telijk cachet te geven, werd de ope ning opgeluisterd met een défilé door alle deelnemers langs het Ge meentehuis. In binnen- en buitenland Toen klonk de stem van voorzit ter W. A. Lam door de microfoon, woorden van hartelijk welkom tot de autoriteiten en deelnemers. Aan de stijgende belangstelling van jaar tot jaar kon spr. afleiden, dat de Laura zich een plaats had verwor ven in het Nederlands tourisme en zelfs in het buitenland. Foto links: Opa Dijkstra uit Lei den is ook weer present. We ont moetten hem, compleet met schip perspet en „ridderorden" in gesprek met enige andere Laura-rijders, die ook niet meer tot de jeugd behoren. Wat zouden die oudere heren elkaar allemaal te vertellen hebben? I Foto rechts: De sportiefste deel- i nemers sloegen hun tenten op het j IJsclubterrein op. Hier zien we twee Leidenaars bezig met hun primus toestel: Han Veere, Breestraat 108 (links) en Jac. van den Wijngaard, Herenstraat 53 (rechts). (Foto's: „De Leidse Courant") De voorzitter zei daarmee geen woord te veel, want onder de hon derden Laura-rijders, die daar bij een waren, bevonden zich 33 Fran sen, 4 Belgen en 5 Engelsen. Enke len waren reeds eerder in Alphen geweest. De heer Lam roemde de fijne geest onder de Laura-rijders en dankte de autoriteiten voor hun me dewerking, welke dank werd uitge drukt in een bouquet rozen voor mevr. Kesper. Spr. wees er vervol gens op, dat de Laura probeert hon derden wielrijders een goedkope, sportieve vacantie te bieden en dat de Aiphense bevolking de rijders steeds gastvrij ontvangt. De Mid denstand organiseert een tentoon stelling. Bravo! De voorzitter hoopte, dat ook de komende dagen in goede kameraad schap en sportieve vreugde zullen worden doorgebracht, genietend van het Hollandse landschap. Goede vacantiebesteding Nadat de heer Huisman deze woor den in het Frans en Engels herhaald had. sprak burgemeester Witschey een welkomstwoord, waarin hij de hoop uitsprak, dat de deelnemers volgende week weer verfrist aan hun dagelijkse arbeid zouden gaan. Want zó bekeek de burgemeester deze rij wiel-vierdaagse: een der oplossingen van het steeds groter wordende pro bleem der vacantiebesteding. Daar om was spr. het comité dankbaar voor hun'werk. De burgemeester hoopte, dat er tussen de Laura-steden Leiden. Am sterdam, Utrecht, Rotterdam en Al phen (L.A.U.R.A.) ook eens een cul turele band gesmeed zou worden. Met de wefts, dat ook deze Laura zou bijdragen tot een beter onder ling contact, nodig voor een goede verstandhouding tussen de mensen, besloot de burgemeester zijn toe spraak. Fietsen, typisch Hollands Tenslotte sp1:ak mr. Kesper het of ficiële openingswoord. Hij herinner de aan de voorgaande Laura-sueces- sen en wees er op, dat deze Vier-1 daagse bewezen heeft levensvatbaar- j heid te bezitten. Hetgeen bijzonder verheugend is, omdat het een typisch j Hollands iets is: fietsen. Spr. bracht hulde aan het bestuur voor het vele, belangrijke werk, in dienst van de j Laura verricht. Inmiddels hadden verkenners en tadvinders de erewacht betrokken i iij het monument vóór het Gemeen- tehuis, dat met vlaggestokken om-1 zoomd was. „Arti et Religioni" liet plechtig en gedragen het Engelse1 volkslied horen, terwijl de Engelse vlag gehesen werd. Daarop volgde de Belgische Brabangonne, de Fran se Marseillaise en het Wilhelmus. Nadien volgden ook de vlaggen der vijf Laura-steden en tenslotte de Laura-vlag. Het pijperscorps ,.Tri- omph" uit Bodegraven liet nog een roffel horen. Daarmede was de offi ciële opening ten einde. Dé deelne mers trokken naar de grote tent op het IJsclubterrein, waar vrolijke muziek de jongelui tot een dansje noodde. Over enkele uren Nu wij dit schrijven, is de avond reeds gevallen. De stilte keerde te rug in het dorp, dat geheel in Lau ra-stemming verkeert. Tijdens de opening waren er duizenden men sen op de been. We zagen bij een banketbakker „Laura'tjes" in de etalge liggen en „Laura-lepeltjes" in een andere winkel, bewijzen van het medeleven der Alphenaren met de Laura. Het is een doodstille avond; bui ten wordt geen gerucht gehoord; roerloos hangen de bladeren aan de bomen, die zich in hun zwarte nachtgewaad gestoken hebben. Hoe zal het morgen zijn? De weer berichten voorspellen ,hier en daar enkele buien". Zou „hier en daar" precies op de weg zijn waar de Laurianen rijden? Zal de traditio nele Laura-regen weer overvloe- I dig vallen? Geen mens, die er een I antwoord op weet; het blijft een 1 vraagteken. Zeker weten we slechts dat er morgenochtend in de vroeg te enige honderden Laurianen zul len starten en dat zij, weer of geen weer, zullen genieten van het schoons, dat Hollands rijke na tuur de voor Gods wondere schep ping gevoelige tourist biedt. Onze fiets wacht, gepoetst en ge smeerd, op het morgenkrieken; nog enkele uren en de wielen zullen ki lometer na kilometer verslinden, ho pelijk op een droge, zonnige weg. In gedachten vertoeven we even by onze Leidse collega's, die heden avond zouden voetballen tegen de Gemeenteraad. Zouden ze gewonnen hebben? Uit de verte klinken twaalf torenslagen door het nachtelijk duis ter; middernacht, de eerste Laura- dag is begonnen! De route van Woensdag Woensdag wordt de volgende route gereden: Alphen, Rijnsaterwoude, Leimuiden, Burgerveen, Rijk, Am stelveen, Amsterdam, Diemerbrug, Muiden, Naarden, Bussum. Hilver sum, Mijdrecht, Uithoorn, Vrouwen akker, Nieuwveen, Ter Aar, Alphen, 126 km. DE EERSTE DAG (Telefonisch uit Katwijk) Verrukkelijk windstil weer, met 'n vrolijk zonnetje aan de blauwe he mel, was het vanmorgen toen om 7 uur de eerste rijders aantraden. Er heerste een enorm gedrang in de grote tent alsof iedereen het eerst weg wilde zijn. Reeds even over half acht reden de eersten door Leiden, het eerste ongeluk was toen al achter de rug. In Koudekerk verloor een politie- Waar de Laura al niet goed voor is! Er worden vriend schapsbanden gesmeed, die soms zó stevig zijn, dat het huwelijks banden worden! Reeds meerde re malen heeft het Laura-bestuur bericht ontvangen, dat twee Laura-rijders samen naar het Stadhuis gingen. Maar zelfs daarbij blijft het niet. Onlangs kwam er bericht, dat een Lau- ra-echtpaar, ter herinnering aan de Alphense Rijwiel-vierdaagse, een pasgeboren dochtertje de naam Laura had gegeven! agent van de Sehiedamse ploeg zijn pet, die tussen het voorwiel terecht kwam en htt spatbord geheel dub bel vouwde. De man viel, maar kreeg geen ernstig letsel. Om 9 uur kwam de eerste grote groep in Nieuw Brittenburg te Kat wijk aan Zee aan. Ze hadden toen 34 km achter de rug, hetgeen een snelheid van 17 km per uur bete kent. Er is inmiddels een frisse zeewind opgestoken, die we tot Bloemendaal tegen zullen hebben. De pers ging met 1-0 onder Het was groots; het was werkelijk grandioos, deze titanenstrijd tussen leden van de Leidse vroedschap en leden van de plaatselijke pers. De wind en het onweer, die Donderdagavond de ontmoeting van deze twee groot- n achten op het voetbalveld van de Leidse Hout, waar zij gouden spelen ten oate van de kankerbestrijding, hadden gesaboteerd hielden zich Maandag avond zo stil als een muisje. Het was alsof zij de adem inhielden nu de ■Koningin der aarde" en de gemeenteraad, die de oer-cel is der democratie, hun krachten gingen meten. De belangstelling van de zijde van het Leidse publiek was niet onbevredigend, al geloven wij, dat Fanny 'n grotere attrac tie is, dan mr. Bool. Geheel ten onrechte overigens, want iedereen heeft Fanny zo langzamerhand wel eens zien lopen, maar een voetballende ge meente-secretaris ziet men niet alle dagen. En wie heeft er ooit een wet houder van financiën, zoiets ais een Lieftinck in zakformaat, voor een goal z:en dansen? Nog gezwegen van diens spectaculaire tegenpool in het doel der journalisten, de massieve Dicky Zonderop van de Leidse Coui-ant En aan spanning ontbrak het evenmin. Hebben wij niet zelf gezien, hoe dr Goslings als een menselijke „United States" met de blauwe wimpel in de mast dwars over het veld stoomde en juist het plekje wist te vinden waarin de ronde figuur van keeper Zonderop niet paste in het vierkante doel? En hebben wij niet zelf gehoord, hoe een Leidse Hout-kikker de hik kreeg van de zenuwen, toen de spanning voor het raadsleden doel ten top steeg? De burgemeester zou de aftrap ver richten, maar hij was verhinderd en daarom nam. wethouder Jongeleen deze functie waar. Hij deed het met minzaamheid en kracht, zonder te zwikken en zonder over de bal heen t^ trappen. En vlak daarop stortten raadsleden en journalisten zich op de bal. Het was toen tien minuten over half acht; een historisch ogenblik. Hoe het zo opeens kwam, weten wij niet meer, maar v/e zagen de bal zo maar zonder enig enthousiasme naar keeper Zonderop rollen, die hem har telijk verwelkomde en omhelsde, maar het leer met een trap achter z'n derrière weer naar het midden stuurde. Wij hadden het van de raadsleden niet verwacht, maar zij waren in de eerste helft bepaald agressief. Terwijl de journalisten keeper met uitpuilende ogen de bal stond te begluren, die angstig dicht voor zijn doel heen en weer zwierf, stond keeper v. d. Kwaak verveeld te leunen tegen de staander en dacht er aan, zich een verrekijker aan te schaffen. Hetgeen overigens gee'n geestesgesteldheid voor een keeper is, want nooit is hij zeker van zijn positie. Een schot van Brouwer, door gegeven aan Vos en vervolgens aan Korthout, zou een zeker einde'heb ben gemaakt aan de gemoedsrust van keeper v. d. Kwaak, als de- scheids rechter niet op het beslissende mo ment gefloten had wegens buitenspel. Wij geloven trouv/ens dat de kee per van de gemeenteraad het veel en veel gemakkelijker heeft gehad dan oe keeper der journalisten, want er was geen journalisten-back, die tien benen had, zoals mr. Bool, die overal Ook een dikke keeper moet zich buigen voor een bal langs de grond. op het veld een been disponibel scheen te hebben. Er geen journalis tieke aanval kon worden opgezet, of zij stuitte in de achterhoede der raadsle den op een been en dat been behoor de op de een of andere mysterieuse manier altijd aan mr. Bool. En als het mr. Bool niet was, dan waren het de jongere krachten, die de raadsleden, in hun achterhoede hadden gerequireerd, waar o.a. een samenwerking was tussen vader en zoon v. d. Kwaak. De eerste sen- satie was voor collega Kort- die zich wist los te scheuren van dr. Goslings, zijn permanente belager, en in een adembene mende run recht op keeper v. d. Kwaak af stevende. Een catastrophe scheen on vermijdelijk. Een schot! Naast. Col lega Korthout is tenslotte niet zo'n' bloeddorstig man. Toch heeft er bloed gevloeid. Bij een aanval van de raad stortte kee- De matadoren van Gemeenteraad, met aan hun voeten de ridders van de pen. per Zonderop zich manhaftig ini de wilde branding van rode en witte lijven, wriemelende benen en ver hitte koppen. Wij zagen hem zitten op de grasmat, geblesseerd, maar ge lukkig, want de eer was gered. Dit voorbeeld zette keeper v. d. Kwaak in vuur, ook hij liep uit niet bal en al tot ongeveer de middenlijn, het geen de scheidsrechter niet eens scheen te appreciëren. Er was van alles. Ofschoon er vóór de ru»t geen doelpunten werden gemaakt, werd er toch echt gevoetbald. Er was van alles: meesterlijk gedribbel vün col lega Platteel; fraaie hoge ballen van collega Brouwer; edelachtbare schui vers van raadslid Piena; corners keu rig door raadslid van Dijk achter het doel geschoten; scrimmages waarbij iedereen naar de hal zocht, die er stiekum uit kneep; zelfs een collega die op blote voeten als een ree over het veld snelde; kopballen waar je als meevoelende toeschouwer hoofd pijn van kreeg kortom voetbalspel in optima forma. Tijdens de rust bracht het pijper korps van K. en G. een kunstig ge noegen langs het veld, waarvoor het een welverdiend applaus oogstte. De winnende goal. Maar de grote sensatie kwam na de rust, toen dr. Goslings, opgewon den door het gebruik van thee, als een stier door alles heonbrak en op z'n eentje dwars over het groene veld draafde. Er was geen ontkomen meer aan. Keeper Zonderop wees naar de bal. Daar gaat-ie. Het was 1—0. En het bleef 10 wat de journalisten ook deden. Zij bleven voortdurend op de raadsheren-helft, maar kregen geen kans. Eenmaal hadden zij bijna geluk, doch keeper v. d. Kwaak liet zich op de bal zakken die het won derlijk genoeg uithield en redde de situatie. Even nog steeg het kwik in de thermometer van het enthousiasme tot het toppunt, toon raadsheer Pie na met wild vliegende haren naar het journalisten-doel rende. Er stond er gens een journalist in do weg en voor de verandering trapte Piena achter waarts. Zijn collega de Hosson be greep niet. dat deze listige ma noeuvre voor hem bedoeld was, want deze blikte met een welwillend oog naar de bal, die speels over het lijn tje wipte. Om 9 uur floot scheidsrechter C. v. d. Geer het einde en 44 stijve knibbels bewogen zich traag naar de ere-tribune, waar mevrouw Brag- gaar-de Does aan het winnende team een taart aanbood. Naar wij van wel ingelichte zijde vernemen wij zul len onze bron niet noemen, al moes ten wij er voor gegijzeld worden bekende mevr. Braggaar-de Does, dat zij, hoewel zij in principe er een voorstandster van was, dat de sterk ste partij won, ditmaal toch blij was, dat haar mannelijke collega's had den gewonnen. Het was achteraf bezien een aar dige wedstrijd, waarbij de tribune mede dank zij de geestige toelich tingen van de heer J. v. Egmond door de luidspreker meermalen getrild heeft van dé lachkrampen der toeschouwers. Foto: Van der Horst.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5