k De bloedtransfusiedienst telde weer één vijftienmalige Hoogleraarsbenoemingen Overgangsexamens Sted. Gymnasium Zwemdiploma lagere scholen Zomerfeest te Voorschoten trekt weer veel belangstelling unstleven in Leiöen DINSDAG 8 JULI 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Tal van personen gaven vijfmaal bloed De Bloedtransfusiedienst van het Nederlandse Roode Kruis in Leiden moet het behoorlijk druk hebben want gisteravond konden één Land- steiner plaquette en honderd elf Landsteiner penningen worden uit gereikt. Dat betekent, dat mevr. J L. Burgersdijk-Eerdmans, te Leiden, reeds vijftien maal een halve liter bloed heeft afgestaan en derhalve de plaquette ontving uit handen van de voorzitter van de afdeling Leiden, prof. dr. P. J. Gaillard; de anderen, die de penning ontvingen, hebben vijf maal bloed gegeven voor de lij dende mensheid. Prof. Gaillard sprak zijn grote dank uit voor de hulp, die allen hadden gebodep door het ge ven van hun bloed; hoe meer Neder landers dit offer willen brengen voor hun mede-burgers hoe beter het is. 'teneinde de donores een indruk te geven van het werk, dat verricht wordt door de Bloedtransfusie Dienst, werd 'n film vertoond, waar- Bij K.B. is benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de rijksuniversiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de pharmacognosie en Galenische pharmacie, dr. R. Hegnauer, thans wetenschappelijk ambtenaar eerste klasse aan deze universiteit; is benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbe geerte aan de rijksuniversiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de Balto-Slavische talen, dr. C. H. van Schooneveld; is aan dr. H. G. J. Wijers, patho loog-anatoom aan het R.-K. Zieken huis „St. Joannes de Deo", te 's-Gra- venhage, opdracht verleend om in de facu'teit der geneeskunde aan de rijksuniversiteit te Leiden onderwijs te geven in de pathologische anato mie; is met ingang van 15 September 1952 aan mr. J C. van Oven op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Leiden, met dankbetuiging voor d.e belangrijke, in deze betrekking be wezen diensten. Bevorderd tot de tweede klasse: W. Batteljee, Johanna Blom, R. van der Bijl, Juliana Boeke, A. Duyver man, C. Fasseur, J. van Ginkel, J. Hoogerwerf, G. Junge, Ingrid Kake- beeke. Marijke Kok, Louise v. Lie- benstein, W. P. Locher, B. van Mou- rik, Josephine Nassy. Carla Pieper, Ida van Regteren Altenia, P. Was zink. A. Beets, B. Commandeur, Eli sabeth Dissevelt, Henriëtte Dresden, Alwine Drewes, H. Honnef, Anneke de Koning, Lydia Kwast, Adriana Majolée, Antoinette Meckmann, P. Noest, J. Punselie, L. Rhemrev, R. Slangen, N. Volkers, P. Waasdorp, D. van Weerlee, F. L. Hoogewerff. Af gewezen 7. Bevorderd tot de derde klasse: P. H. Admiraal, N. D. Boekdrukker, A. Coster, P. O. Hofkes, F. Merke- lijm, C. J. Mostert, M. C. Planje, G. H. C. Verrips, G. C. Waterdrinker, T. Zunderman, Henk van Dongen, M. j A. Poortenaar, P. C. S. Blok, J. M. 1 Boeke, M. van Dunnè, M. D. Etmans, j J. Geelkerken, G. R. Goslings. W. U. I S. Kloeke, M. V. de Meyere, E. N. B. Planteydt, A. Rijnsburger, A. H. Scholte, W. J. Terpstra, A. Tieleman, J. van Weizen, D. van der Wey, Th. Ykema, H. J. van der Zee, E. A. Kui pers. Herexamen 1. Afgewezen 10. Bevorderd tot de vierde klasse: T. Blangé, J. G. Bouman, A. Evers, T. Goslings, D. den Heyer, J. Hoek stra, M. W. P. Huizer, T. Jasperse, C. W. J Jongsma, H. Kole, P. Kors, H. Maaskant, M. M. de Priester, J. Rhem rev, R. E. Taselaar, W. Terpstra, B. Vochteloo, E. M. A. Waszink, C. F. Woensdregt, A. P .Admiraal, J. M. van Alphen, R. S. P. Beekes, H. A. Bentfort van Valkenburg, E. Th. Berg, A. Broekhuizen. A. Hoelen, J. W. L. Kruyt. R. Lahr, W.- G. W. van Luyn, K. Slagmolen, B. Stapensea, Th. L. J. Steenmetser, G. W. Swart, J. van der Velden, D. Warns, R. J. Winckler, J. Meulendijk, M. van- Schaick. Herexamen 1. Afgewezen 4. Bevorderd tot de vijfde klasse: Th. Barnard, A. Berkenbosch. K. Bouma, D. Bouman, Y. Commandeur, A. J. Dam, G. Galavazi, P. Hage- meijer, J. Lubbers, C. W. Muller, J. D. Noest, M. Overduin, A. E. Schade van Westrum, L. D. van der Sleet, P. Smink. R. P. Sprey, M. van Wierin- gen, W. Kuyper, H. M. Knottnerus, E Dantuma. E. Dingemans, A. J. Drewes, E. M. van Dunné, E. Gos lings, G. G. Kletter, J. Lahr, E. de Liagre Böhl, J. Mulder, G. Oele, C. Schade vara Westrum,- I. Schoonen- berg, C. Verhoef, L. C. Verstegen, N. Van der Vlist, D. Laurentius, M. Duy- vendak, J. Engels, A. E. Er inga, F. C. Fischer, J. A. van Gelderen. Her examen 1. Afgewezen 11. Bevorderd tot dc zesde klasse: C. Benschop, M. Boersema, E. Brouwer, W- J. van Dorp, J. van Egmond, G. den Heeten, H. Huisken, P. Jansen, C. Kamma, E. J. Kriek, J. Kuiper. C. van der Veen, C. Wennekers, M. A. Woldringh van der Hoop, G. Abra hams, P. van Bemmelen, M. Blind, M. Boeke, H. L. K. Borleffs, W. Dankbaar, F. Eikerbout, B. Goslings, K. Hermsen, H. Knaap, J. Mostert, A. van Nes, M. van Nes, P. Pronk. J. de Raad, M. Ragut, G. Rijsdijk, L. Schouten, R. Wichers, Han van Don gen, F- S. J. Dantuma. Herexamen 2. Afgewezen 6. in dit duidelijk tot uitdrukking kwam. De Landsteiner penning werd uitgereikt aan: A. N. v. Adrichem, Voorschoten; Mevr. E. Arentsen-Bennekamp, Lei den; T. A. Ausems, Alphen aan den Rijn; J. H. F. Baak, Den Haag; J. v. d. Bent, Noordwijk aan Zee; mej. T. van Beukering, Leiden; L. A. Beze- mer, Katwijk aan Zee; E. Binsbergen, Leiden; J. F. v. d. Blom, Leiden; C. T. Bogaards, Warmond; Mevr. A. M. G. Boone-v. d. Sandt, Alphen aan den Rijn; A. H. Borst, Woubrugge; R. P. Brouwer, Katwijk Zee; mej. M. Brouwer, Leiden; Mevr. H. G. B. Brunt-Wubbels, Leiden; C. H. Car ton, Leiden; Prof. R. P. Cleveringa, Leiden; Mevr. L. Devilee-Zwet, Lei den; J. Devilee; G. J. Dexel; H. M. G. Doeglas, Wassenaar; C. v. d. Dop, G. J. Droppers, A. Duindam, N. H. Egelman, L. Engelenburg, Leider dorp; L. Eradus; A. J. v. Espen; P. Favier; H. Flaman; A. Flaman; mej. A. v. d. Geest; mevr. A. Gloddines; C. J. de Graaf; H. E. Greaves; N. de Greef; A. M. Groenendijk, Wasse naar; A. Guyt; I. Gijzenij; mej. N. Hagoort; mevr. J. den Hoed-Mole naar; mej. N. v. d. Hoorn, Langeraar; W. W. Hopperus Buma; mej. M. Ho- yinck v. Papendrecht, R.A.Veen; mevr. J. de Jong-Lagendijk; A. R. Karstel, Rotterdam; D. M. Kloots, P. Koppenol, G. Kors, O. Krap, H. Kromhout; W. J, Kruyer, Noordwijk; C. van Leeuwen, A. Lepelaar, J. Leuering, P. J. Mens, A. C. v. Mil, H. Montagne; W. Muilwijk, Oegst- geest; J. Neuteboom, mej. H. J. T. Neyenhuis; P. Ooms, Noordwyk; mej. A. Ouwersloot, P. H. C. Paar- dekooper, Z'woude; A. Parlevliet, Katwijk; H. L. P. Peeters. Voorscho ten; mej. J. P. Pieters, A. Pisón, Leiderdorp; mevr. R. J. G. Postel- Goethart, mevr. M. v. d. Putten- Struik, J. A. Riedel, mej. J. C. van Roodcn, mej. C. H. de Rooy, Oegst- geest; mevr. A. C. Rooyakkers-van Hulst, mevr, J. v. Rossum-Roosen- daal, D. J. v. Rossum, mevr. B. Schenk-v. Cleef, mej. W. A. Schen- keveld, Noordwijk; M. F. van Schie, Noordwijk aan Zee; A. Serdijn, mevr. J. M. v. SlagmaatVijlbrief, mevr. C. Smit-Dexel, mevr. J. J. v. d. Spek, mej. M. Spies, A. Stouten, P. Tckamp, H. J. Trel, Voorschoten; F. v .d. Tuyn, A. J, van Valderen, J. F. v. d. Vate, Alphen aan den R.; mevr. H. F. Veilbrief-Dabraek, I. Veilbrief, mej. G. A. Verberg, A. Verhoeven, J. Verhorst, Alphen a. d. Rijn; mevr. A. M. Vink-v. Heu- men, Noordwijk; J. L. van Vliet, mej. M. C. v. d. Vlugt, Lisse; J. J. Voogdt, B. G. J. Voorham, G. A. de Vos; J. Vreeken, Oegstgeest; J. Was sing, Noordwijk; mevr. M. v. Wijk- de Jong, N. A. van Wijk, Mevr. M. Zaagman-José, Leiderdorp; P. Zee man, Katwijk aan Zee; mevr. T. H. C. v. Zoen-Pekelharing, Sassenheim; W. v. Zuilen, Hillegom; J. H. J. Zwaart, C. M. v. d. Zwet, R.A.Veen. Waar geen woonplaats is vermeld, is Leiden. Gisteren vonden in de Leidse Overdekte het schooldiploma-zwem men plaats, waarvan de resultaten als volgt luiden: Meisjes. Leidse Houtschool: B: Willy Houweling, Mary Dekker, Thea Pera. Kernstraat. A: Attie Wilschut; Ria Verhoogt; B: Dorine Duiverman, Ja- coba de Graaf. Kooipark. A: Janny Sloos, Willy Bey; B: Judit Logeman, Ria de Lan ge, Henny Smits. St. Barbaraschool. A: Ineke Ver berg, Anke Visser; B: Joke Nijssen, Janny Kriek, Mary Houps. Driftstraat: B: Leny Kret, Mary v. d. Maas, Anneke Nekeman, Irene Munnik, Atie Hendriks, Bep van Diemen, Corrie Vogelenzang. Lorentzkade. A: Hanneke Marian Diében,Ineke v. d.Heyden, Selma Goutier; B. Liesbeth v. Ulden, An neke Dingjan. Lange Brugschool. A: Mia Bijlsma, The Ouwerkerk, Carla Talens, Marianne Spierenburg; B: Tonia de Graaf, Hanny Ligtvoet, Sientje Dub- belaar. Catharinaschool. A: Bep v. d. Leek, Corrie v. 't Hart, Greetje Bergers; B: Willy Lips, Marijke Tyssen, Tinie Pet. Plantsoenschool. B: Maggie Hol lander, Riek Schouten. Aalmarkt. A: Nelleke Turion, In grid van Elk; B: Netty van Wijk, Liesje Riel, Tineke Galjaard, Lies je Verlind. Paul Krugerstraat. B: Liesje v. d. Visch. Pasteurstraat. A: Nanny de Mey. Noordeinde. A: Ineke de Knecht; B: Marijke Moens, Hetty de Vries, Ti neke Hartman, Loes Korthals, Jac queline Schoenmakers. Noordeinde 40. A: Maartje Ren- sink, Carla v. d. Boon, Willy Arend- se, Elsje Kolderman, Janny Stafleu, Ada Hogen doorn, Janny v. d. Reek; B: Atie^v. Atten, Angeline Versnel. Maresingel. B: Cobie v. Venetiën, Ineke v. Leeuwen. Zuidsingel. A. Janny Bodijn, Suze Zandvliet. 3 Oct.-straat. A: Tinie Giezen, Het ty Nesselaar; B: Cobie Hoppenbrou wer. Ida Dcfrrepaal, Rijnsburgersingei. A: Irene Se- gaar; B: Lydia Kloots, B. N. Ver- gunst, B. C. de Cler. Hoogl. Kerkgracht.B: Joke v. d. Pluim, Jopie Steeneveld, Ansje Karstens. Mariaschool Haarl.straat. A: Ma rijke Westerman, Mieke Kortman, Magda Kemperman, Ankie v. Til burg, Bineke v. Wely, Annemieke Pompe, Elly Ver wey, Ria v. Es; B: Ria Iterson, Beppie Kluivers, Annie Mulder. Javastraat. A: Gerda Vermeulen, Annie Harteveld. Lorentzkade. A: Laura Klein, Hen- Stadsbeiaardier R. Heering overleden Na een ziekte van enkele weken is in het Diaconessenhuis alhier overle den de hee'* R. Heering, de Leidse stadsbeiaardier. Reinout Heering werd op 11 Aug. 190€ te Oudewetering geboren. Hij kreeg zijn musicale opleiding voor orgel en piano van Leo Mens en daarna carillonles van Timmermans in Rotterdam. Daarna bezocht hij de beiaardschool te Mechelen en kreeg les van Sjef Denijn en Staf Nees, waarna.hij in 1934 werd gediplo meerd. In de oorlogstijd van 19411943 bespeelde hij het stadhuiscarillon tot dat de Duitsers het carillon wegvoer den. Vorig jaar, op de vooravond van 3 October bespeelde Heering weer voor het eerst het nieuwe carillon en kon hij velen doen genieten van zijn voortreffelijke musicale gaven. De heer Heering was ook organist van de Remonstrantse kerk aan de Hoogl. Kerkgracht en tevens beiaar dier van de oude St. Bavo te Haar lem. In zijn vrije tijd was hy voorts pia nostemmer bij de fa. Bender te Am sterdam De begrafenis van het stoffelijk •overschot zal a.s. Zaterdagmiddag te half drie .plaats vinden on de be graafplaats bij het Groene Kerkje te Cegstgeest. ny Broesder. B.L.O. A: Cobie Zeldenthuis. Jongens. Leidse Hout. B: Jean Pierre Mulder. Pelikaanstraat B.L.O. A: Joop Bo dijn; B: Dik Bohemen, Wout van Steenbergen, Cor Stouten. Driftstraat. B: Rob Rijnsbuger. Lorentzkade. A. Gé Kikkert, Wim Dusoswa; B. Ardie Jansen. Kooipark. A: Joop Singeling; B. Berend Muusse, Albert Dieseraad, Piet de Boer. Don Bosco Francimontlaan. A: Ig nace Perquin, Theo v. Noort, Piet Moons; B: Rinie v. Basten. Stadshouderslaan. A: Hans Kedde. Rapenburg. A: Simon Stolwijk, Hans Goddijn, Nico v. d. Turn, Kees v. d. Berg, Kees Berg, Tom Paarden- koper, Theo v. Haastrecht, Wim Ro- zier; B: Harry Oranje, Aat de Roode, Jan Ammerlaan, Marcel Bonnet, Kees v. d. Helm, Theo Boting, Henk v. Alphen. Medusastraat. A: Bram Schouten. Munikkenstraat. A: Jan Kooiman, Wim Hofmarj. Langebrug. A: Jan v. Veen, Hans Herurer; B. Anton Pet. Hoogl. Kerkgracht. A: Lex Eige- man; B. Anton Immink, Gerben Kar stens, Carl Grootendorst. Schuttersveld. A: Paul v. Egmond. Aalmarkt. A: Henk Nijeboer; B. Bert de Vries. 3 Oct.straat. B: Henk Zierikzee. Potgieterslaan. B: Willy ter Haar, Henk Riebeek, Bram de Jong. Zuidsingel. B: Koos v. Es. Haarl.straat. A: Willy Lange, Kees de Haas; B: Andre de Haas, Nico Montanus, Nico Roos. Ceaciliastraat B.L.O. A: Kees van Klaveren; B. Wim v. Egmond, Yke Kuipers. Caeciliastraat. A: Laurens v. Elzen, Adrie v. Duurèn, Peter Fasel; B: Leo de Graaf, Benny Schenk. Noordeinde 40. A: Wim Wang, Jan Pasma; B: Freddy Nievaart, Gerrit Pranger. Noordeinde 1. A: Floris Herfst. Os- en Paardenlaan. A: Ben de Wekker, Adrie Schouten, B. Wim de Vogel. Kernstraat. A: Adrie P. Kruyt. B. Tonny Kaay, Bertus Eradus, Jan Oosterhof. W. de la Rivière f Pionier kath. Arbeidersbeweging Op 82-jarige leeftijd is hedenmor gen na een kortstondige ziekte over leden de heer Willibrordus de Ia Ri- vière, een van de pioniers van de ka tholieke arbeidersbeweging in de Sleutelstad. Op 10 Juli 1894 deed de toen 24- jarige W. de la Rivière aan het cen traal bestuur van de Ned. R.K. Volks bond te Amsterdam het verzoek, om in Leiden een plaatselijke afdeling van deze bond te mogen oprichten. Hij kreeg ten antwoord, dat men een Leidse afdeling zeer op prijs zou stel len, maar dat hij een flink aantal ge lijkgezinden zou moeten zoeken, om dat de oprichting van een plaatselijke afdeling reeds een keer mislukt was. Op ^17 Sept. 1894 had de heer de la Rivière voldoende belangstellenden bijeen en kon de Leidse afdeling, die aanvankelijk minder dan twintig le den telde, haar werk beginnen. Dat zij haar werk met grote voort varendheid heeft aangevat, blijkt wel uit het grote ledental, dat de huidige plaatselijke K.A.B.-afdeling omvat. De thans ontslapene heeft bij de uitbouw van de katholieke arbeiders beweging een grote taak vervuld. Vele jaren was hij voorz. van de Leidse afdeling en ook het penning meesterschap behoorde lange tijd tot zijn werk. De St. Barbaravereniging, die bidstonden voor de overleden le den organiseerde, had in hem een ijverig bestuurslid. Tot aan zijn dood heeft de heel de la Rivière met grote belangstel ling de ontwikkeling van de K.A.B. gevolgd. Speciaal de toneelvereni ging „Vondel", in het bestuur waar van hij zeer lang zitting had, had zijn liefde en bij de uitvoeringen van deze vereniging kon men hem pog vaak aantreffen. Met het heengaan van de heer de la Rivière verliest de Leidse afde ling een van haar pioniers, wiens naam in de geschiedenis van de ka tholieke arbeidersbeweging altijd op een ere-plaats zal staan. Meuuió VEERTIG JAAR BOEKDRUKKER Dc heer J. H. Brandt, boekdruk ker bij A. W. Sijthoffs Uitg. Mij. N-V., vierde heden wegens ziekte uitgesteld z'n 40-jarig jubileum in dienst van deze N.V. Met zijn fami lie temidden van het personeel ont vangen, werd de jubilaris allereerst toegesproken door de directeur die de jubilaris een enveloppe met in houd overhandigde alsmede het di ploma van de Mij. voor Nijverheid en Handel, hetgeen vergezeld ging van de aanbieding van een mooie mand met bloemen. Als tweede spreker huldigde de algemene bedrijfsleider de jubilaris. Namens de jubileumcommissie nam vervolgens een der bestuursleden het woord, nadat aan mevr. Brandt bloemen waren aangeboden. Ook hij feliciteerde de jubilaris met zijn herstel en zijn 40-jarig feest. Dc ju bilaris ontving uit zijn handen een geschenk in geld en een door de col lega's samengesteld en fraai uitge voerd herinneringsalbum. Dc heer Brandt sprak tot slot een woord van dank voor de hem betoonde waarde- r' c?d«*aux en de bloemen. Zaterdag slaagde in Den Haag aan de i'. e :e van Beeldende Kunsten, voor 't eindexamen binnenhuisarchi tect mej. Janny Lammers, Rijnkade 7, alhier. Aan de Kon. Militaire Academie tc Breda slaagde voor het officiers- examen var. de genie dc heer J. v. Buel. Voor de in den Haag gehouden examens voor onderwijzeres kleuter- gymnasiek en rhythmiek slaagde mej. C. M. v. d. Berg alhier, assistente aam de R.K. Montessorischool aan de Haarlemmerstraat (hoofd Eerw. Zr. Verona). Gisteravond omstreeks kwart voor zeven is de 54-jarige P. v. P. uit dc Sumatrastraat bij het onvoorzichtig oversteken van de weg op de Lage Rijndijk aangereden door een auto. De man liep een schedelbasisfractuur en een gebroken sleutelbeen op. Dooi de E.H.D. werd hij naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraal exa men Indonesisch recht de heren R. Hagen, Scheveningen, J. A. H. van Delft, Leidschendam; doctoraal exa men Nederlands recht de dames W. M. G. de Vries, Haarlem, E. Dyse- rinck, Overveen; candidaatsexamen wis- en natuurkunde (K) de dames A. J. Boterenbrood, Leiden, J C Andreae, Leiden, A. A. S. Houwing, Den Haag. E. Goedbloed. Leiden, B. Tulner, Leiden, idem de heren K. Lems, Leidschendam en L. van Leeu wen, Leiden; candidaatsexamen wis- en natuurkunde (L) de* dames J. C. Iburg, Leiden, Han Giok Nio, Leiden en de heer Tan Boen Hie, Leiden; doctoraal examen plant- en dierkun de de heren J. A. W. Lucas, Lelden, P- Smit, Leiden; doctoraal examen pharmacie mej. E. S. Troost (cum laude) Leiden, idem de heren J. Bos man, Leiden, J. Vermet, Leiden en mej. M. van Noort, Leiden; doctoraal examen Natuurkunde de heren F. F. Bos, Leiden. G. de Vries, Leiden. Burgerlijke Stand Geboren: Henri Antonius z van H. A. Lolkes de Beer en C. G. Hoorn weg; Douwe z. van R. Been en F. L. Ouwerkerk; Anja Harmina Theresia d. van M. H. Moll en A. Bulthuis; Arendine d. van P. van Klaveren en M. G- Batenburg; Elmer Ronald z. van W. F. van der Steen en F. A. Dekker; Albertus z. van P. C. Rijs- dam en J. Molenaar; Matheus Cor nells z. van M. H. C. Akerboom en L. W. Smit; Elisabeth Louiza d. van M. H. C. Akerboom en L. W. Smit; Karin Astrid d. van H. J. Houtman en M. A. C. de Haan; Berend Jan z. van B. Beekhuis en A- Oostenrijk; Bernardina Antonia d. van J. van den Berg en G. H. B. Harteveld: Jannetje Hendrika d. van A. Th. van Leeuwen en H. J. Sinteur; Johanna Elisabeth Christine d. van W. J. Groeneveld en J. G. van der Ham; Cornelia d. van S. van der Meij en G. van Vliet; Leonardus Johannes z. van L. J. Vrijdag en G. H. van Wil gen; Adriaan z. van J. Oosterlee en W. J. Nasveld; Jan Pieter z. van G. Maarse en C. Joore; Gijsbert z. van R. Krijgsman en L. den Heijer. Gehuwd: A. H. Steens en M. C. van Meurs; H. Prins en A. M. Neu teboom; A. van Zeist en H. van Oos ten; P. F. Leemeijer en G. H- Bin ken; A. van Klarenbosch en G. de Wolf. Overleden: G. H. Zirkzec m. 58 j.: A. C. Sirach wedn. 55 j.; J. J. van (Door vertraging bij de P-T.T. ontvingen wij dit verslag 24 uur te laat). Nadat Zaterdagavond de ruiters, de propagandawagen en de St. Lauren tius harmonie met drumband een rondgang door het dorp hadden ge maakt om de mensen met vrolijke muziek en klaroengeschal attent te maken op een uitzonderlijke gebeur tenis Ier plaatse, namelijk het grote Zomerfeest nabij het Bondsgebouw, was het pastoor J. Th. van Bemmelen, die in een korte toespraak het feest opende. Na meegedeeld te hebben, dat de burgemeester wegens uitstedigheid verhinderd was aanwezig te zijn, koesterde pastoor de wens, dat het feest, dat met zoveel zorg en moeite was voorbereid, in alle opzichten zou slagen. Zelf heeft U gezien, aldus spreker, bij Uw intrede in de zaal, dat geen moeite gespaard is om alles zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Er zijn nieuwe dingen bijgekomen alles met het doel het feest zo attrac. tief mogelijk te maken! Aanstonds bij het binnentreden valt uw oog op een groot monumentaal stuk: de molen, waaraan heel veel arbeid is besteed! Spr. bracht dank aan dc ont werper en de maker, de heer G. L. Knijnenburg en hij deelde mede, dat dc molen op Dinsdagavond a.s. op Amerikaanse wijze zal worden ver kocht. Voorts bevindt zich onder de molen een grote kist mét een kost baar huishoudelijk gebruiksvoor werp. Tegen 25 ct. mag men raden, wat dat voor een voorwerp is. Wie het raadt krijgt dit voorwerp thuis bezorgd. Hel begon met een taart. Verder hoopt spreker, dat dezte dagen aangenaam en prettig zouden verlopen, dat geen wanklank zou j worden gehoord en dat ieder hieraan spontaan zijn medewerking zou wil len verlenen. Op het podium stond in volledig koks-uniform en kleine kok en naast hem een bijna even grote taart voorstellende de beken de draaimolen van het Zomerfeest, vervaardigd door de heer Steine bach. Deze taart was het eerste voorwerp, dat de pastoor op het Rad van Avontuur zou verdraaien, daar mede de opening verrichtend. Ter wijl de loten voor deze fraaie taart werden verkocht de inzet leek wel wat hoog stelde pastoor door een druk op de knop de grote molen, versierd met Oranjelampjes en de vlag in top, in werking! De winnaar van de taart was de heer H. Niers man. Wij zouden haast zeggen de le gendarische winnaar van grote prij zen in Voorschoten! Terstond daarop begaven de mensen zich naar de di verse stands of maakten een wande ling door de zalen, of namen een heerlijk zitje in de feesttuin, terwijl weer anderen zich begaven naar het Zomer-gave In deze zomerse maanden met vacantie-genoegens van jeugd en ouderen, gaan zc er op uit va ders en moeders met hun kin deren, kinderen in groepsver band, rijpere jeugd onder elkaar. Ze willen genieten van de zee, van het bos, van Gods heerlijke natuur. Ze hebben de mees ten snaar enkele weken vacan- tie in het jaaren buiten de tijd van uitgaan dus graag uit. Niemand, die 't ze misgunt. Al leen getuigt 't van een juist be grip, als die vaders en moeders, als die jonge en oudere kinde ren, van al die vrije tijd vacan- tie. iedere dag in H. Mis en H. Communie het eerste halfuur geven aan God. Hij is de gever van alle goeds, óók van hun va- cantievreugde! Hij is de be schermer van Zijn volk naar ziel en lichaam, óók als zij dc ernstige wil hebben, Hem in hun vermaken, in hun ontspan ningen te dienen. Leden van de Vriendenkring t.e.v. het H. Sacrament geeft in de vacantie-maanden een voor beeld, vooral op Donderdag. U is toch immers onze Donderdag actie nog niet vergeten? Koperen wedn. 76 j.; J. J. Brugmans m. 72 j.: A. J. A. van der Togt vr. 72 j J. Guijt d. 5 mnd.; J. Guijt d. 9 mnd.; B. Rcmmerzwaal husvr. van van Velzcn, 67 j. Avondmuziek in Hooglandse Kerk De orgelconcerten in de Hoogland se Kerk, onder de naam „Avondmu ziek" zijn reeds lopende. Ditmaal concerteerde niet de organist Adriaan Balkenstein, maar de zeer muzikaal begaafde Annie Offenberg, organiste van de Evang. Luth. kerk te Haarlem. Zij begon met „Prélu- dium en Fuga" in Es vara Joh. Seb. Bach, een gaaf en voortreffelijk groots werk, dat wellicht wat pom- peuser van stijl had kunnen worden voorgedragen, maar in elk geval uit muntend was door bijzondere zorg, geacheveerdheid en transparante kleur. Blijkbaar heeft zij haar grote liefde geschonken aan Bach's partita „O Gott, du frommer Gott". Uiterst bekoorlijk en fijn muziek ge voelig is dit prachtige orgelwerk. De registratie en niet minder de phra- sering waren voortreffelijk. Van twee tijdgenoten van Bach speelde zij het „Trio in D" van Krebs en van Homilius een „Trio in G", beknopt welluidend, veelzeggend en eenvou dig. Het orgel klinkt prachtig. Tot besluit had zij het „Trio en fuga" genomen uit dc vierdelige „Suite in modo conjuncto" van Anth. van der Horst, welke hij in 1943 voltooide. Hiermede heeft de organiste bewe zen, dat zü voor geen moeilijkheid bang is, want de fuga is uitermate moeilijk te spelen. Het beluisteren wellicht ook voor de minder ge oefende toehoorder. De rijke disposi tie van 't klassieke instrument kwam geheel tot haar recht, ook in dit he dendaags licht getoetste klankbeeld, dat virtuoos gespeeld werd. Hierme de was 't interessant-concert, dat An- raic Offenberg met zorgvuldig uitge wogen en smaakvolle registratie gaf beëindigd. J. Kortmann. INWIJDINGSCONCERT TE NIJMEGEN DOOR A. MARTIJN Het nieuwe orgel van de Theresia- kerk te Nijmegen zal Zondag a.s. in gebruik worden genomen. De Leidse organist, A. Martijn, is uitgenodigd, het inwijdingsconcert te spelen, tij dens het Lof in de namiddag. De heer Martijn heeft aan deze uitnodi ging gevolg gegeven. Hij zal o.a. werken van Bach. Handel, Rijer, Nieland en Widor ten gehore bren gen. cabaret van Tarate Anna! In deze zaal. die met keurige barok-engeltjes is versierd cn waar „Hawaiï-achtige'' gordijnen de muren bedekken, be vindt zich zelfs een loge! Zo koos ieder op zijn manier zijn eigen vermaak. De fraaie decoratie van de zaal met zijn vele figuren is in hoofdzaak ontworpen door de jeugdige kunstenaar, de veertienja rige Jani Kutterink, terwijl zijn va der, de heer M. Kutterink, het moei lijke snijwerk voor zijn rekening heeft genomen. Enige bijzondere decors, zoals het landschap achter de molen en de frontversiering van het cabaret-toneel zijn van de heer M. Kutterink zelf. De talenten, waar over deze beide Voorschotense kuns tenaars beschikken, demonstreren zich in hun werk voor het zomer feest. Hun spontane medewerking om het decoratieve werk te verzor gen, wordt dan ook door het comité ten zeerste gewaardeerd. De Zondagmiddag was voor de kinderen. Poppenkastvoorstelling gegeven door kapelaan R. H. M. Mid- delhoff, die zowel dr groten als de kleinen vermaakte. Begrijpelijkerwij ze was het snikheet in de zaal. Kin deren met rode en bezwete hoofden maar druk in de weer, terwijl de ouders luchtig gekleegd vaak wuiven de met hum zakdoeken probeerden enige afkoeling tc krijgen. De draai molen draaide er lustig op los. Om half zeven trad SVLV op het voetbalveld aan de Elstlaan om een wedstrijd te spelen tegen de Stomp- wijkse Boys. Bij de ingang van de rust was dc stand 10 voor de Stompwijkse Boys. Na de rust werd deze stand door Stompwijk opge voerd tot 30, daarna kwam SVLV er beter in en maakte er achtereen volgens 31, 32 van. Daarna ging het om en om 4—2, 43. Ook het laatste doelpunt was voor dc gasten, zodat de wedstrijd eindigde in het voordeel van Stompwijkse Boys met 5—3. Op het feestterrein draaide 's avonds weer lustig het rad van avontuur met fraaie prijzen. Het was er een heerlijk geroezemoes, totdat even na tien uur de feestvreugde ver stoord werd door het invallende on weer. Het zal voor veel feestgangers een puzzle geweest zijn om behoor lijk thuis te komen! De Maandagavond was in overeen stemming met de nog jonge traditie erg rustig. De 4000ste bezoeker pas seerde de comtrole. Verder waren er de kleine sensaties. Iemand een wedlustige liet zich een sigaar uit de mond schieten en een pater Ca- pucijn toonde zich een meester in het kapot gooien van flessen, met welke bezigheid ook prijzen gewonnen kon den worden. Het cabaret verzorgde twee goed bezochte voorstellingen. Vanavond wordt grote drukte ver wacht. Dan zal immers de winnaar van de hometrainer-race bekend wor- dere winnaars q.a. van de molen den, tevens verschillende andere win naars o.a. vam de molen. Het caba ret geeft 3 voorstellingen. Woensdag avond is het sluitingsbal. ZOETERWOUDE— LEIDERDORP Groot succes voor dc R.K. E.H.B.O. Over vier avonden verdeeld zijn in de afgelopen week 40 leden van de R.K. E.H.B.O. der parochie Meer burg voor het examen opgegaan. Aanvankelijk was deze jonge vereni ging in Januari gestart met 63 leden, doch nadat de traditionele afvallers verdwenen waren, bleven er een 40- tal over, die enthousiast de lessen van de docent, dr. F. J. G Wijdincks uit Leiden, bleven volgen en gezien het resultaat met groot succes. Van de 40 die ter examen opgingen zijn er slechts drie afgewezen, zodat de parochie Meerburg niet minder dan 37 gediplomeerde E.H.B.O.'ers rijker is geworden. In verband met de va- canties wordt de officiële uitreiking der diploma's uitgesteld tot Septem ber. Dc examinator was dr. Postma, uit Leiden. De geslaagden zijn: uit Zocterwou- de: de dames Brouwer, C. de Groot, G. M. Heek. Hockx, Hogervorst, Moons, A. Romijn, J. Schijf, C. Tijs- sen, Uljee, M Vervoorn, C. Zwet sloot en de heren A. Borst, P. J. Lankhuizen, A. Moons, G. Pluim, J. Rotteveel, P. Rotteveel, W. Schijf, J. Smeele, C. Tijssen, W. v. d. Velde, H. v Wetten, W. J. v. Wetten en P. van Zaal. Uit Leiderdorp: de dames J. Dis seldorp, J. Goddijn, M. Hoogeboom, E. de Jong, C. Pieterse, G. Schijf, A. Staats en dc heren G. de Gunst, P. Stuifzand, A. J. Velden, J. Wessels en de heer L. Hardy uit Leiden. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 8 Juli: Vette Varkens. Aangevoerd 234 stuks. Prijzen: zware 2.14—2.23, lichte 2.16—2.18, zou ters 2.02—2.10, zeugen 2.002.04 per kg. Handel slepend. ROTTERDAM, 8 Juli. Vee. Aan voer 2693 stuks totaal waarvan 550 vette koeien, 555 gebruiksvee, 90 vette kalveren. 181 graskalveren, 670 nuchtere kalveren, 78 varkens, 171 biggen, 106 paarden, 46 veulens, 217 schapen of lammeren, 29 bokken of geiten.. Prijzen: vette koeien 2.75 —2.90. 2.55—2.75, 2.30^-2.50 en vette kalveren 2.702.80, 2.40 2.60 en 2.302.40 per kg. levend gewicht; graskalveren 320280 180, nuchtere kalveren 585450, en biggen 545046 per stuk. Slachtpaarden 2.302.202.10 per kg. levend gewicht; schapen 120 10080, kalf- cn melkkoeien 1100 973850; varekoeien 800700 650, vaarzen 825—725680 en pin ken 570500375 en lammeren 805550 per stuk. BODEGRAVEN, 8 Juli. Kaas. Aanvoer: 190 partijen: le soort 2.20 —2.25, 2e soort 2.14—2.19 en extra 2.30 per kg. Handel flauw.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3