Bidt en bidt veel voor hen. die vervolgd worden Jubilerend Apostolaat der Hereniging Kardinaal Tisserant sprak hedenmiddag De uitvoer van kaas naar de Verenigde Staten Ook een inbreker wil wel eens iets anders Radarproefstation te Noordwijk thans op internationaal peil DINSDAG 8 JULI 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Kardinaal Tisserant heeft heden middag voor de K.R.O.-microfoon de volgende toespraak gehouden: ..Bij gelegenheid van het 25-jarig jubileum van het Apostolaat der Her eniging ben ik in de loop van de laat. ste maanden verscheidene malen in de gelegenheid geweest met de H. Vader te sprekeni over Nederland en in het bijzonder over het Apostolaat der Hereniging. Voor mijn vertrek uit Rome heeft de H. Vader mij de verzekering gegeven, dat uw aposto lische ijver aan zijn vaderlijk hart de kostbaarste troost schenkt in deze dagen van velerlei angst, en dat hij daarvoor een grote overvloed aan hemelse zegeningen verwacht voc en voor uw land. In 1927, het jaar van de stichting van het Apostolaat der Hereniging, waren de noden van de Oosterse Kerk reeds aanzienlijk; ze zijn op ontstel lende wijze aangegroeid gedurende de laatste 25 jaar. In de onmetelijke gebieden van Rusland, Polen, Honga rije, Roemenië, Bulgarije en Albanië, waar de Katholieken die behoren tot de Oosterse ritussen talrijk zijn, woedt een bittere vervolging, zonder twijfel de zwaarste die de Kerk ooit gekend heeft in haar geschiedenis. Bisschoppen, priesters en gelovigen lijden daar lichamelijk en geestelijk, vooral geestelijk, omdat zij zien, dat hun vervolgers alles in het werk stellen om de Christelijke en Katho lieke geest te vernietigen. In mijn hoedanigheid van secreta ris van de Congregatie voor de Oos terse Kerk zou ik mij kunnen noe men: „De kardinaal van de vervolg den". Maar ik kan u verzekeren, dat het grootste gedeelte van de Katho lieken achter het IJzeren Gordijn blijkt te leven zonder vrees en zon der blaam: als ware geloofsbelijders treden ze gevangenis en ballingschap tegemoet, vrijwillig aanvaarden zij armoede, lijden van velerlei soort en zelfs de dood in een standvastige eenheid met de Stoel van Petrus. Zij wijzen met minachting alle aan biedingen van de hand, die hun ge daan worden om hen ertoe te bren gen zich van Rome te scheiden. Bidt en bidt veel voor hen die vervolgd worden omwille van hun geloof. Bidt ook, dat gijzelf in het uur van de beproeving, en als het ooit mocht ko men, in het uur van de ,vervolging verdient omwille van uw liefde de genade van de volharding in het ge loof waardig te zijn. Sinds de dag dat de opperherder mij de zware taak heeft toever trouwd de zorg voor de Oosterse Kerk, dat was in 1936, ben ik de ac tiviteit van het apostolaat, dat nu zijn jubileum viert, blijven volgen. Het voornaamste kenmerk vara dit werk is: Door middel van pers en ra dio, vooral dank zij de waardevolle medewerking van de K.R.O., de ken nis van de Oosterse volkeren, van hun mentaliteit en van hun gewoon ten, van hun riten vara de plechtig heden van hun eredienst te versprei den. Z.Em. bracht bizondere dank aan de K.R.O. en voor de zorgen door Nederland aan de Russische en Oekraiense emigranten besteed. Andere instellingen ten gunste van de Oosterlingen konden ook op bloeien dank zij de bijdragen van het Apostolaat der Hereniging. Hieron der moeten wij allereerst vermelden het Pauselijk Grieks College te Ro me, vervolgens seminaries en scho len in Turkije, in Griekenland, op de Lybanon, in Syrië, in Mesopotamië, in Jordanië, in Palestina. Dit alles stemt ons in deze jubi- leumdagen tot dankbaarheid en vol doening. Maar dit feest mag niet door u beschouwd worden als de verwe- tenlijking van het doel van het Apos- jarig bestaan van tolaat. Integendeel het moet voor u I der Hereniging". een reden zijn om uw ijver voor de Oosterse Kerk te verdubbelen. Gaat dus voort, u steeds bredere kennis eigen te maken van het Oosten, waardoor als vanzelf uw liefde in Christus jegens onze afgescheiden broeders zal groeien. Deze kennis en deze liefde zijn de onmisbare voor waarden, om met de gave van ge loof en van onze apostolische ijver onze afgescheiden broeders te bena deren. Alleen onze fijngevoeligheid te genover hen zal hen ertoe kunnen brengen nader te komen tot ons, die de vreugde kennen, ons te mogen noemen: trouwe zonen van de opvol ger van St. Petrus en de plaatsver vanger van Jezus Christus, onze wel beminde opperherder paus Pius XII". Ten paleize Soestdijk heeft H.M. de Koningin heden ontvangen kardinaal Tisserant, deken van het college van kardinalen te Rome. De kardinaal vertoeft in Nederland wegens het 25- ,Het Apostolaat Zware slag voor de exporteurs De Nederlandse kaasexporl heeft een zware klap gekregen door de in terpretatie, die het Amerikaanse de partement van Landbouw aan de ge nomen maatregelen in zake de import van kaas heeft gegeven. De import van Edammer en Goudse kaas is na melijk meer aan banden gelegd dan ooit tevoren. In dit speciale geval heeft men de toegestane 15 procent extra-in voer niet per land toegepast maar per kaassoort. Het gevolg hiervan is, dat, terwijl in Nederland in het af gelopen jaar bijna 2]/2 milloen pond kaas werd geïmporteerd, de totale invoer van Edammer en Goude kaas nu op drie millioen pond is gesteld en Nederland derhalve moet concur reren met Denemarken. Noorwegen, Argentinië en andere landen. Deze klap komt des te harder aan vervolgt de „Tel" na de zonni ge voorspiegelingen, die op 3 Juli in Verzoek met uitdraaien van tralies kracht bij gezet Een inbreker in dc Arnhemse strafgevangenis, die meende, dat hij lang genoeg tegen de stenen muren van zijn gevangenis gekeken had, diende bij de directeur der ^avangenis een verzoek in, om in een andete omge ving geplaatst te worden. Daar de inbreker echter maar een paar maanden in de cel moest doorbrengen wegens het smokkelen van een paar kleedjes vond de directeur geen termen aanwezig, om het verzoek toe te staan Nu was d.e man behalve inbreker echter ook krachtpatser en nadat de direc teur \ijn verzoek geweigerd had, ging hij op krachtdadige wijze zijn ont stemming hierover demonstreren. Hij begon met de raampjes van zijn cel stuk te slaan, vervolgens verbrak hij een paar boeien, draaide een poot uit zijn krib en overgeplaatst naar een andere cel boog hij de tralies als bam boestokjes uit hun sponning. De directeur, onder de indruk gekomen van 's mans optreden, haalde er een psychiater bij, maar deze kon bij de man geen enkele afwijking vinden. Weer terug in de cel vernielde de sterke in breker aan de lopende band zes paar handboeien. Daar hij inmiddels een dikke achthonderd gulden schade aan de gevangenis had toegebracht, riep de directeur ten einde raad Den Haag te hulp. Daar besloot men, dat de inbreker overgeplaatst zou worden naar de strafgevangenis aldaar en te vreden wacht de inbreker in deze nieuwe omgeving nu op het einde van zijn straftijd. een officiële publicatie van het de partement werden gedaan. De import van Zwitserse kaas, waarvan de prijs dertig procent bo ven het Amerikaanse niveau ligt, is geheel van restricties bevrijd „zo lang de prijs niet met die van het Amerikaanse product concurreert". Prijsafspraken. De mogelijkheid bestaat, dat Ne derland, Noorwegen, Denemarken en andere landen prijsafspraken makera, waardoor ook hun kaastypen van restricties bevrijd worden. Het is echter duidelijk, dat de Amerikaan se consument hiervan het slachtoffer zou worden. Voorts zou het Congres dan terecht critiek hebben op „Euro pese karteldenkbeelden". Een ander gevaar van zodanige af spraken is uiteraard, dat de expor teurs buiten de kaasproducererade landen (gebruik makend van ruil- transacties of koersverschillen) het zelfde product ver beneden de af- spraakprijs zouden gaan verkopen. Niet optimistisch. De Nederlandse landbouw-attaché in Washington, de heer Beukenkamp, heeft tegen de gekozen interpretatie prptest aangetekend. Hij tracht het departement van Landbouw alsnog te overtuigen van de onredelijkheid van deze invoerbeperking en poogt de vaagheid van het uitvoeringsbe sluit aan te voeren als motief om het specifiek Nederlandse uitvoerpro- duct in een andere categorie te doen plaatsen. De heer Beukenkamp liet er te genover de „Tel." echter geen twij fel aan bestaan, dat hij allerminst op timistisch gestemd is over de resul taten van zijn pogingen. Van Amerikaanse zijde wordt aan gevoerd, dat het departement van Landbouw in het verkiezingsjaar on der sterke pressie staat van de boe rengroepen, die het ultimatum stel len: zuivelimport beperken of boe- renstemmen verliezen aan republi keinen. Foto boven toont een interieuropname van het station met een kijkje op de nieuwe Raplot apparatuur. Foto onder toont het exterieur van het station. SENSATIONELE TOEPASSING ONTHULD Een toepassing van radar, dc „Rap lot", is gisteren tijdens een herden king van het vijfjarige bestaan van het Ned. Radarproefstation te Noordwijk openbaar gemaakt. Vele deskundigen noemen deze nieuwe ontwikkeling sensationeel. Het is mogelijk gebleken om met grote mate van zuiverheid, middels een speciale radarinstallatie, plaats en afstand van ieder willekeurig ob ject van het radarstation af, zowel als van willekeurige punten binnen het bereik van de zender, onderling direct te bepalen. Diverse eenvoudig te bedienen proefinstallaties zijn reeds gebouwd. De ganse vinding i: door tal van octrooien gedekt. Te- véns zal binnenkort een installatie in bedrijf worden genomen om ra darbeelden op afstand zuiver te re- layeren, ongeveer zoals thans met televisie geschiedt. Het overbren gen kan per speciale kabel, zowel als draadloos tot maximaal 50 kilo meter afstand gebeuren. Het is de eerste maal, dat op het Europese con tinent dergelijke installaties en dan nog afwijkend van Amerikaanse en Engelse methoden, zijn ge construeerd en in gebruik genomen. In het radar proefstation te Noord wijk wordt bovendien het grootste civiele radarproject van Europa uit gewerkt, namelijk de bebakening voor de nieuwe waterweg. Beide nieuwe systemen beloven belangrij ke hulpmiddelen voor scheepvaart en luchtvaart te worden. Enorme belangstelling. Voor de viering van het vijfjarige bestaan van het Ned. Radarproefsta tion bestond veel belangstelling van officiële en van binnen- en buiten landse industriële zijde. De directeur van het station de heer J. M. F. A. van Dijk en de presidentcommissaris ir J. G. Bijdendijk, begroetten mr dr D. G. W. Spitzen, secr.-generaal van Verkeer en Waterstaat, ir W. R. van Lakerveld als vertegenwoordiger van de min. van Economische Zaken, de heer A. J. W, van Anrooy, voorz. van de Staatsradarcommissie, de schout bij nacht Th. G. K. baron van Asbeck van de marine-hydrografi sche dienst, jhr. prof. ir J. L. W. C. Cinderella lakens en slopen bevatten geen pap", die door het waswater wordt weggespoeld. Ze worden dus na het wassen niet dun en doorzichtig, maar juist nóg voller en geslotener. Daar ze bovendien foutloos zijn, hebben ze een langere levensduur. ZONDER "PAP" en ZONDER FOUTEN 1 LAKENS EN SLOPEN SPROOKJESACHTIGE KWALITEIT von Weiier van de marine-radio dienst, de kapt. ter zee H. Tichelman, directeur loodswezen te Amsterdam, de rijkshavencommissaris noord J. H. Hoogendijk, kol. ir J. C. Kok van de technische staf landmacht, kolonel L. M. Kamp van de lucht machtstaf, de heer J. Hasper, ge meentesecretaris van Rotterdam, ir A. H. de Voogd van het hoofdbestuur PTT, de haven-meesters - van Am sterdam en Rotterdam, de Britse radardeskundige kapitein R. N. Jef freys r.n., de Franse deskundige de heer M. Vidrequin, directeur van SIPL te' Parijs, leidende figuren uit de Nederlandse electronische indus trie en vele andere militaire en ci viele autoriteiten o.m. van de kust- verlichting. Op internationaal peil. Tijdens een officiële lunch hebben dr. Spitzen en ir Van Lakerveld ge tuigd van de grote waardering van de overheid voor het werk, dat te Noordwijk verzet wordt. Dr Spitzen braoht de gelukwensen van de rege ring over. Ir van Lakerveld ver klaarde, dat de subsidies, die aan het radar-proefstation van overheids wege gegeven zijn, volgaarne zijn gegeven. In een korte tafelrede sprak de directeur, de heer J. M. F. A. van Dijk, mede namens zijn staf, van vreugde en dankbaarheid over de tot dusverre verkregen resultaten, die ons land, dat in 1945 op een der „achterste radarplaatsen" stond, thans op een internationaal peil heeft gebracht. (Gezegd moet wor den dat sinds 1936 een door de oor log onderbroken belangrijk radar- onderzoek onder leiding van jhr ir Von Weiier is verricht. Dit onderzoek leidde tot 1940 reeds tot vergaande resultaten, die tijdens de oorlog el ders zijn voorbij gestreefd.) De heer Van Dijk zeide in zijn re de, dat ondanks veel internationale samenwei'king in de periode na 1945 een reëel gevaar is ontstaan door gebrek aan technische uitwisseling. Veel te veel wordt door nationale organisaties van samenwerkende landen tegen enorme kosten en of fers dubbel of zelfs meervoudig werk op de gebieden van de research verricht. Inplaats van op voet van gelijkheid samen te werken voor het welzijn en de defensie van vrede lievende volkeren, wordt stilzwij gendheid betracht, waardoor ver warring en verspilling ontstaan. Het is dan ook zijn innige wens, dat door het onderling open zetten van de poorten van wetenschap en vernuft een snellere en betere technische ontwikkeling een tesamen bouwen hierdoor aan vrede en geluk, zal worden verwezenlijkt. weer: (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). MINDER WARM Wisselend bewolkt met plaat selijk enkele regen- of onweers buien, voornamelijk in de avond cn nacht. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Minder warm. 9 Juli: zon op 4.31 en onder 20.58; maan op 22.22 en onder 06.47 uur. Hei uj-eAh. in EuAojia De weerrapporten van het K.N.M.I. van hedenochtend 7 uur luiden: weer max.-temp. gisteren, onbew. 30 c. onbew. 27 c. onbew. r zwaar bew. zwaar bew. OSLO STOCKHOLM HELSINKI EDINBURGH LONDEN KOPENHAGEN onbew. AMSTERDAM vrijw onbew GENèVE vrijw. onbew. PARIJS zwaar bew. BORDEAUX zwaar bew. NICE onbew. BERLIJN onbew. FRANKFURT vrijw onbew MüNCHEN vrijw. onbew. WENEN onbew. LOCARNO onbew. ZURICH nevel 21 c. 23 c. 22 c. 26 c. 35 c. 30 c. 30 c. 30 c. 25 c. 32 c. 29 c. 26 c. 33 c. 34 c. Afschaffing van piekuren Als gevolg van de bouw van nieu we elect rische centrales en de uitbrei ding van bestaande installaties zul len in de komende winter de piek uren vcor electriciteit worden afge schaft. Wel blijft zuinigheid bij het stroomverbruik geboden wegens de moeilijke kolenpositie. „Alg. Dgbl." Wim Jansen mag alleen maar grapjes maken Jan de Cler blijft Van Tutte Mede naar aanleiding van zijn veel besproken reportage over het uitstel van de haringrace enige maanden geleden, zal de radioreporter Wim Jansen geen deel meer uitmaken van de reportagestaf. Wim Jansen zal nu hoofdzakelijk medewerken aan amusementsprogramma's, waar voor Wim Quint de verantwoording draagt. Voorts meldt de K.R.O., dat Jan de Cler, alhoewel hij niet meer in vaste dienst is bij haar omroep, het volgend seizoen toch de leiding zal hebben bij het Zaterdagavondpro gramma „Negen heit de klok". Voor het eerst in haar driejarig bestaan, zal de klok ook voor de televisie ver schijnen. In het televisieprogram van a.s. Vrijdag zal men „de klok" reeds kunnen .bewonderen. RAMEN UIT FRANSE KATHEDRALEN IN ROTTERDAM Een bijzondere tentoonstelling wordt 21 Juli in museum Boymans te Rot terdam geopend, n.l. een expositie van gebrandschilderde ramen uit Franse kathedralen. Voor het uitbreken van de tweede wereldoorlog werden alle belangrijke glas-in-loodramen uit de Franse kerken genomen en op veilige plaat sen opgeborgen. Het grootse gedeel te van de ramen, die in de tuinzaal van het museum te zien zullen zijn, behoort tot deze nog niet herplaatste ramen. Zij zijn o.a. afkomstig uit Le Mans, Chalons-sur-Marne, Vendóme, Evreux, Saint Ouen, Tours, Rouaan, Beauvais, Grancf-Andely. Het zal voor de eerste keer zijn, dat een dergelijke onderbroken reeks, die begint rnet de twaalfde en eindigt met de zestiende eeuw, wordt geëx poseerd. Sk> dame IN HET GRIJS door GEORGETTE MACMLLLAN vertaling: HERMAN ANTONSEN 38) Franklin kreunde. „Als ik hier maar vandaan kon," zei hij opstandig. „Kom, houd je bedaard," suste Fis- ke. „Jij zoudt niets kunnen doen, wat mijn mensen ook niet kunnen. En zij hebben ondervinding, wat jij niet hebt. Laat het nu heus maar aan ons over." „En doe je nu al moeite om haar familie op te sporen?" vroeg Frank lin op bijna ongeduldige toon. „We doen al het mogelijke, om de zwakke draad, die we in handen heb ben, te volgen, maar ik denk Schu- maker binnenkort weer eens op te zoeken en dan te trachten, meer in formaties van hem in te winnen. Naar mijn mening heeft hij nu ge noeg geleden om tot een bekentenis bereid tc zijn." Franklin keek somber gestemd het venster uit. „Kom, jongen, laat je zenuwen niet' te veel van streek brengen. We zul len haar zeker vinden en dan is de hele zaak gauw genoeg opgehelderd." Fiske wachtte even op antwoord, nvaar Franklin zei niets. Hij bleef somber uit het raam staren. Met een blik op de verpleegster verliet Fiske de ziekenkamer. XVI Oude liefde Fiske was nog geen tien minuten weg, toen Franklin met een vastbe- loten uitdrukking op zijn gelaat de bel naast zich opnam en schelde. Bijna onmiddellijk verscheen de verpleegster. „Wat kan ik voor u doen?" vroeg ze vriendelijk. „Een heleboel," zei Franklin opge ruimd. „Haalt u mijn kleren voor me, bel dit nummer op en laat ze daar aan Fiske vragen, niet op weg te gaan, voordat ik bij hem ben." De verpleegster staarde de man op het bed een ogenblik als wezenloos „Maar u wilt toch niet zeggen, dat u wilt opstaan?" vroeg ze eindelijk, aan. „Dat wil ik nu juist wèl, zuster." „Eh dat mag ik nu juist niet toe staan. Ik moet u hier in bed houden." Ze zei het op luchtige toon, maar haar kalme grijze ogen keken herrf met grote beslistheid aan. „Ik wil opstaan, zeg ik toch." En nu klonk de stem van Franklin even beslist als de ogen van de verpleeg ster keken. Zuster Stevens begreep, dat meer dan een herhaling van het dokters voorschrift nodig zou zijn, om haar patiënt in bed te houden. Ze besloot dus uit een ander vaatje te tappen. „Mijnheer Franklin, als u er be slist op staat, nu heen te gaan, u zelf van streek te brengen en koorts oplopen, dan zal mij dat als plichts verzuim verweten worden." Ze zweeg, toen ze een bekende stap in de gang meende te horen. De verschijning van de dokter, diie het geval behandelde, was een hele opluchting voor haar. „Dokter Hayden," zei Franklin, zonder te wachten, tot zijn verpleeg ster de zaak uiteen gezet had, „ik wou vandaag graag opstaan. Ik heb nu lang genoeg op mijn rug gelegen en de wereld laten draaien, en bo vendien is er iets, wat ik beslist doen moet." „Wel, wel," zei de dokter joviaal, ..wat wordt onze patiënt opstandig." Zwijgend bekeek de dokter de her stellende een poosje met critisch oog en wendde zich daarna tot de ver pleegster. „Wat wilde hij van u hebben, zus ter? Op welk punt wilde hij u over halen, mijn orders te söhenden?" vroeg hij, terwijl een vriendelijk glimlachje zijn gezicht met talloze rimpeltjes overdekte. „Hij wilde hebben, dat ik zijn kle ren voor hem haalde, dokter," ant woordde de verpleegster ernstig, „dat ik hem toestond zich aan te kleden, dat ik iemand voor hem opbelde met de boodschap, dat hij wachten moest met ergens heen te gaan, totdat mijnheer hier by hem was gekomen." Franklin lag roerloos het gelaat van de dokter te bestuderen. „U hebt zeker weinig zin, ons te vertellen, waar die tocht, die u wilt ondernemen, heengaat, zodat wij kunnen beoordelen, of die niet te veel van uw krachten zal vergen, is het wel?" „Neen, liever niet, dokter," zei Franklin. Eindelijk wendde hij zich tot de verpleegster. „Doe maar, wat hy verlangt," zei hij kortaf. „Soms doet tegenwerking meer schade dan toegeven, ook al vergt het geval veel van iemands krachten. Hy is werkelijk heel wat opgesterkt. Ik had hem vandaag toch al een wandeling in de tuin willen toestaan." Daarna wendde hy zich heel ernstig tot Franklin. „Ik eis van u, op uw ere-woord, uzelf zoveel mo gelijk te ontzien. U was heel ernstig ziek, toen u hier werd gebracht, ge vaarlijk gewond en u 'hebt de vaar digheid van Chirurgen en verpleeg sters al tot het uiterste op de proef gesteld." „Ik zal heel voorzichtig zijn," ant woordde Franklin dankbaar. „Ik weet heel goed, hoeveel ik aan u en zuster Stevens verplicht ben, maar ik moet eenvoudig vandaag die tocht ondernemen." „Het is een beetje ongwoon," ver klaarde de dokter, „en daarom stel ik voor, dat u voor van vannacht hier terugkeert, als u van die tocht terug bent en u door ons laat onder zoeken. Zuster Stevens heeft juist nachtdienst." „Dat zal ik doen, dokter." Zuster Stevens belde Fiske op en kwam terug m'et de boodschap, dat de detective zou wachten niet alleen, maar dat hij Franklin met een taxi zou komen afhalen. Toen Franklin geheel gekleed de kamer doorliep om naar zuster Ste vens te gaan, die hem kwam zeggen dat Fiske beneden op hem wachtte, ontdekte hij pas goed, hoe zwak hij nog was. Hij kon nauwelijks op zijn benen staan. Hij wankelde duizelig en nam gretig de arm aan, die zijn verpleegster hem aanbood. „Nu gaat het best," zei hij, toen ze de gang doorsukkelden. „Drommels, dat ziet er goed uit." riep Fiske vrolijk, toen hij hem zag aankomen. „Ben je heus in staat mee uit te gaan? Zou het hem niet hinde ren, zuster?" „De dokter zegt van niet, als hij iwaar heel voorzichtig aandoet," ant woordde zuster Stevens. „We reke nen er op, dat u zorgt, dat hij zich niet overspant." Ze keek Fiske glim lachend aan en deze kreeg heel even een kleur. Franklin, die dit zag, grijnsde spottend. „We zullen onderweg Williams op halen," zei Fiske, toen ze in de taxi zaten. De wagen' reed in snelle vaart naar de binnenstad, Toen ze op de plaats, waar Williams hen zou op wachten, stopten, leunde Franklin naar buiten en begroette de vroegere huisknecht hartelijk. „Dag, mijnheer Franklin!" riep de man opgetogen uit. „Wat ben lk blij, dat u weer uit moogt gaan. Bent u heus weer helemaal hersteld.kan het geen kwaad, dat u meegaat?" Hij keek bezorgd naar het bleke gelaat van de jongeman. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2