S)e ÊcidieÊoti/fccmt Het duel tussen Eisenhower en Taft Te Chicago gaat het er heet naar toe Denen gaven niet toe Koreaanse „geinterneerden" MacArthur doet aanval op Truman Met nieuwe EgyptiöxJïe katunet 21 Strijksters in wasserij bedwelmd Communisten trots over de nederlaag van „Romme'' De kabinetsformatie MwvteUje Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 8 JULI 1952 43ste JAARGANG No. 12632 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2p. mnd., f 6p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 et. p. mm. Telefoontjes f 1.50 EISENHOWER WON DE EERSTE SLAG Generaal Eisenhower heeft gisteren de eerste ronde van zijn strijd tegen senator Taft gewonnen in een stemming over de kwestie van de „betwiste afgevaardigden". De uitslag was 658 tegen 548, hetgeen men opvat als een bew!y» dat Eisenhowers kansen stijgen. De 25ste Nationale Conventie van de Amerikaanse Republikeinse partij, die haar candidaat voor het president schap der Verenigde Staten moet opleveren, werd te Chicago in een dra matische sfeer geopend. Hoewel de opening op tijd geschiedde ontstond er onmiddellijk vertraging doordat achter de schermen een laatste poging werd gedaan om de aanhangers van generaal Eisenhower en generaal Taft te verzoenen. Een uur en drie minuten na het vastgestelde tijdstip kon voorzitter Guy Gabrielson eindelijk met zijn hamer de „boys" tot stilte ma nen. De verzoeningspoging, die te elfder ure werd aangewend, mislukte. WEINIG VERTROUWEN IN DE LEIDING. De stemming kwam neer op een motie van wantrouwen tegen het nationale comité, dat onder invloed van Taft staat. Senator Henry Cabot Lodge en gouverneur Thomas E. De wey van New York, voorvechters van „Ike", spraken van een „klin kende overwinning". In de zaal ont stond een oorverdovend rumoer toen de beslissing bekendgemaakt werd. Voorzitter Gabrielson kon slechts met de grootste moeite de orde be waren onder de 1200 afgevaardigden en hun 12.000 politieke vrienden. Nu eens juichten de aanhangers van Eisenhower, dan weer joelden de vrienden van Taft en telkens moes ten „uitsmijters" de afdeling, die voor de afgevaardigden was gereser veerd, „schoonvegen" van al te geestdriftige supporters. Het was een strijd van voorstellen, amendementen en subamendemen- Tanker overgedragen Amerika zal niet onmiddellijk de economische en militaire hulp aan Denemarken stopzetten, ondanks het feit, dat gistermiddag de rode vlag met de hamer en sikkel boven de grijze, slanke tanker „Aspheron" werd gehesen als teken, dat de Deen se regering het Amerikaanse protest tegen de voorgenomen aflevering van dit 13.000 ton grote schip aan Rusland had afgewezen. De Deense regering achtte geen grond aanwezig om de tanker niet af te leveren, ook al, omdat reeds drie jaar geleaen het contract voor de bouw van dit schip was getekend, terwijl de „Battle Act", waarmee de regering der V.S. dreigt (en waarin staat, dat geen Amerikaanse hulp zal worden gegeven aan het land, dat strategisch belangrijke goederen aan de Sovjet-Unie levert) eerst uit 1951 dateert. Het tankschip werd gistermiddag officieel aan de eigenares, de Sowjet- regering, overgedragen. DoetMossadeq het of niet? Mossadeq, die Maandagmiddag een bezoek aan de Sjah heeft gebracht, heeft de opdracht tot het vormen van een kabinet niet aahvaard. Men ge looft echter, dat zijn weigering niet definitief is. Volgens bepaalde kringen is het besluit van Mossadeq het gevolg van de door de Senaat aangenomen hou ding tegenover hem. Een week end vol ongelukken In het vrije weekeinde na „Inde pendence Day" (4 Juli) zijn in de Verenigde Staten minstens 643 perso nen door ongelukken om het leven gekomen. 366 Personen vonden de dood door verkeersongevallen ,een record voor een driedaagse vacantie. 202 Mensen verdronken. Velen hadden wegens de hittegolf verkoeling gezocht in het water. ten. Enerzijds om de controle over 50 toegewezen gedelegeerden te be houden en anderzijds om tot herver deling te komen van de afgevaardig den uit Texas, Luisianna en Geor gia, waarvan de meerderheid Taft ten deel was gevallen. Taft heeft verklaard van 510 afge vaardigden telegrammen te hebben ontvangen, waarin hem steun wordt toegezegd. Er zijn nog 27 telegram men onderweg, zodat -het totaal aantal stemmen 537 zal bedragen. „Nog nooit is iemand met een der gelijke steun naar de conventie ge komen," aldus Taft. Vóór de algemene discussie begon was er een twist over de microfoons. De aanhangers van Eisenhower wen sten, dat de microfoons onafgebro ken met de luidsprekers verbonden zouden blijven, opdat iedere afge vaardigde het woord zou kunnen nemen. Voorzitter Gabrielson meen de echter, dat de microfoons uitge schakeld dienden te zijn, totdat de voorzitter een afgevaardigde het woord zou geven. Reuter tekent hierbij aan, dat het blok-Eisenhower kennelijk geen ver trouwen stelde in de onpartijdig heid van de voorzitter. Na dit be sluit ontstond een groot tumult. Vele onbevoegden drongen zich naar vo ren en verschenen niet alleen te midden van de afgevaardigden, doch ook op de spreekgestoelten. Ten slot te werd de orde hersteld en begon het debat over het amendement. „Tragische blunders" der huidige regering Generaal Mac-Arthur heeft Maandagavond de openingsrede gehouden de republikeinse conventie te Chicago. Hij deed daarbij een scherpe aanval op de binnen- en buitenlandse politiek van de regering van president Tru man. De generaal drong er bij de republikeinse partij sterk op aan. de Verenigde Staten te redden van wat hij noemde „tragische blunders" van de huidige regering. „De roekeloze mannen, die, zwichtend voor internatio nale intriges, de opkomst van de Sovjet-Unie als wereldmacht en, in even redigheid hiermee, onze achteruitgang hebben voorbereid". Hoewel Mac Arthur zich uitgesproken heeft voor de candidatuur van senator Taft, ver meed hij het zorgvuldig in zijn rede, de zijde van een der twee rivalen Eisenhower en Taftte kiezen. RELLETJES IN JAPAN. De Japanse politie heeft Dinsdag bekend gemaakt, dat zij Maandag avond het vuur geopend heeft op communistische betogers, die de po litie in Nagoya (Midden-Japan) met „Molotof-cocktails" aanvielen. Er werden 117 arrestaties verricht. On der de arrestanten bevinden zich ve le Koreanen. De betogers, die pro beerden twee Amerikaanse auto's in brand te steken, verwondden 60 po litiemannen. Een onbekend aantal betogers werd eveneens gewond. Er is geen melding gemaakt van doden. „Provincie Irian" De PNI (Partai Nasional Indone sia) een der gi-ootste partijen van Indonesië, waartoe ook de premier, Wilopo, behoort dringt er in een verklaring op aan, dat zeer spoedig stappen zullen worden genomen om West-Nieuw- Guinea bij het Indone sische grondgebied te voegen en wel door het instellen van een eigen pro vinciaal bestuur voor West-Nieuw- Guinea. „Om verbetering in de verhouding tussen Indonesië en Nederland te be reiken, dienen de onderhandelingen over het Uniestatuut en West-Irian ,aan een grondige beschouwing te worden onderworpen en zeer spoedig tot resultaat te worden gebracht", al dus de verklaring. „De betrekkingen tussen beide volkeren schijnen ten gevolge van de steeds opnieuw voor komende gebeurtenissen voortdurend slechter te worden. De aanslag op overste Harjono is een van de rede nen van deze toestand. Voordien was de verhouding tussen beide landen echter reeds vertroebeld ten gevolge van het mislukken der onderhande lingen over West-Irian, waardoor de overdracht van de souvereiniteit over dit gebied thans reeds twee jaar werd uitgesteld". Het nieuwe Egyptische kabinet na de beëdiging door Koning Faroek. Door industriegassen uit overalls Gistermorgen heeft zich in een wasinrichting te Rijswijk, (de N.V. Zwitserse Wasinrichting en Ververij) een bedrijfsongeval voorgedaan, ten gevolge waarvan een en twintig meisjes en vrouwen naar het zieken- Hij voorspelde een overwinning van de republikeinen in wat hij noemde ,,de komende kruistocht om natie opnieuw in de richting van vrede, veiligheid en welvaart te stu ren". Hij noemde in dit verband de democratische partij de „oorlogspar tij". In scherpe bewoordingen he kelde de generaal de politiek der huidige regering ten aanzien van het defensieprogram en de buitenlandse betrekkingen. Hij achtte de rege- ring-Truman verantwoordelijk voor de toestand in Oost-Europa en de positie van Berlijn en sprak van „de tragische besluiten van eigenzinnige en argeloze mannen, die ons te Te heran, Yalta, Potsdam en elders ver tegenwoordigden". Voorts oefende de generaal sterke critiek op -wat hij noemde de tegen zin van vele bondgenoten om een eerlijk en rechtvaardig deel van de militaire last bij de verdediging van West-Europa op zich te nemen. „Wij moeten trouw blijven aan de verplichtingen, welke wij ten op zichte van anderen hebben, zolang zij trouwblijven aan hun beginsel jegens ons", aldus MacArthur, „maar het falen van het beginsel van col lectieve veiligheid in Korea, waar wij zoals gebleken is, een verantwoorde lijkheid dragen zonder dat wij een hiermee in overeenstemming zijnd gezag hebben, houdt een waarschu wing in, dat niet al te veel moet worden verwacht van collectieve veiligheid elders". Spreker drong er op aan, het le geren van Amerikaanse militairen in het buitenland zo veel mogelijk te beperken, doch wapens te zenden aan landen, die zulks vragen. „Het moet ons onwrikbaar doel zijn, te zijner tijd al onze garnizoenen uit het buitenland terug te trekken", aldus de generaal. Ten aanzien van Korea zeide Mac Arthur: ,Wij versloegen de Noord- Koreaanse legers, doch, toen de com munistische legers uit China aan de stryd gingen deelnemen, misten onze leiders de moed om een militaire be slissing te bevechten, hoewol d- overwinning toen binnen ons bereik Qy^j* J^stCF Verklarend, dat men tenslotte moet komen tot het afschaffen van oorlog, zeide MacArthur: „Wij moe ten volkomen begrijpen dat, nu wij ons eenmaal verplicht hebben tot de verdediging van anderen, de kwes tie van oorlog of vrede niet langer alleen van ons afhangt. Wij zijn im mers ook slechts een pion geworden in het spel van internationale poli tieke machten een gevaarlijk spel Verontwaardiging De Communistische Partij Neder land heeft gisteravond in de grote zaal van Krasnapolsky te Amster dam een vergadering gehouden, waar onder meer onden.erp van bespre king vormde: „De uitslag der verkie zingen en de vorming van het nieuwe kabinet". u. j - - Inleider was de heer Paul de g'f" Groot. Hu zeide, dat de C.P.N. er trots heeft eeleed de 8 da< het deM P^fj is eeweest, die Romme en zijn vrienden de weg Morgen, Woensdag, zullen te Jong- tsjon 3700 Zuid-Koreaanse „burger lijke geïnterneerden" worden vrij gelaten. Volgens mededeling van functionarissen van het hoofdkwar tier van het achtste leger vormt deze vrijlating een onderdeel van het drie weken geleden aangekondigde plan om 27.000 geïnterneerden, die na on derzoek loyaal aan de Zuid-Kore aanse regering zijn gebleken, vrij te laten. Sommige der geïnterneerden vochten op het ogenblik van gevan genneming in het Noord-Koreaanse leger. Moskou zegt de huur op De Amerikaanse ambassade te Moskou heeft Maandagavond mede gedeeld, dat de Sowjet-regering haar zes maanden tijd heeft gegeven om het gebouw, waarin zij thans geves tigd is, te ontruimen. De Sowjet-regering deelde mee, dat de universiteit van Moskou het gebouw nodig heeft, doch dat een ander gebouw voor de Amerikanen zal worden beschikbaar gesteld. Het huurcontract, dat tot het einde van dit jaar loopt, zal niet worden ver lengd. Het ambassadegebouw, dat gelegen is tegenover het Kremlin, telt vier étages met 20 appartementen, waar 41 leden van de staf wonen, en 52 kamers die gebruikt worden voor kantoren. Oorspronkelijk gebouwd als verblijfplaats van Russische artis- ten werd het gebouw achttien jaar geleden aan de Verenigde Staten verhuurd, toen de Amerikanen van plan waren een eigen gebouw op te richten. Naar verluidt heeft ook India aan zegging gekregen, dat zijn ambassade te Moskou moet worden ontruimd. Britse artsen en het beroepsgeheim Britse artsen hebben gisteren be sloten, dat een dokter niets over zijn patiënt mag uitlaten, zelfs al bete kent zijn toestand een gevaar voor de openbare veiligheid. Tijdens de jaarlijkse bijeenkomst van het Brits medisch verbond werd bij handopsteken een voorstel ver worpen, dat aan huisartsen machti ging zou verlenen gevallen van bij voorbeeld taxichauffeurs, die om psysieke of psychische redenen hun beroep eigenlijk niet meer kunnen uitoefenen, aan de openbaarheid prijs te geven. Kruisers met geleide raketten De Amerikaanse marine is begon nen met het verbouwen van twee kruisers tot bassisschepen voor het afvuren van geleide raketten. Verder zijn er plannen in voorbereiding om ook een onderzeeboot uit te rusten voor het afschieten van dergelijke projectielen. De Amerikaanse legerleiding is van mening, dat over enige jaren de ge leide raketten het bemande vlieg tuig zullen hebben vervangen. De Italiaanse regering heeft Julian Stryjkowski, correspondent van het Poolse Nieuwsbureau, verzocht het land te verlaten. In een desbetreffen de officiële verklaring wordt gezegd, dat de correspondent reeds drie jaar in het land is, doch dat hij bij het verstrijken van de laatste termijn niet om verlenging van zjjn verblijfs vergunning heeft verzocht. De me dedeling voegt hier aan toe, dat Stryjkowski „niet één enkele maal in staat is geweest een bericht te verzenden, dat ook maar bij benade ring objectief was". Naar eerst thans bekend wordt zijn Zaterdag ter hoogte van Macao twee honderd personen verdronken, door dat een vissersboot in de wervelstorm terecht kwam, die langs de kusten van China woedde. heeft versperd. „Wij hebben alles ge daan om een aan de macht komen van Romme, van de reactionnairen, te voorkomen. Wij zijn hier trots op, ook nu getoond is, dat wij zelf niet van het stemmenverlies van Romme heb ben geprofiteerd, doch de Partij van de Arbeid. Wij laten echter deze hoon over ons heen gaan. Wij trek ken uit de stembusuitslag een heel andere conclusie, het is onze taak dit begin van beweging verder te stu wen'.'. De heer De Groot zeide, dat het de Katholieke arbeiders en midden standers zijn geweest, die Romme de nederlaag hebben toegebracht. Zij zijn onder de indruk gekomen zo zei de hij van de toenemende ver slechterende positie van de arbeiders en de kleine middenstand. Over de eigen partij zei de heer De Groot: „Onze partij heeft niet met voldoende energie en volharding ge werkt. Er was nog te veel een geest van zelfgenoegzaamheid. Men keek nog te veel naar de belangen van de eigen partij en te v/einig naar die van het volk. De partij moet worden ver sterkt. Er moet nieuw bloed in ge bracht worden. Zij, die thans hun stem op ons hebben uitgebracht, zijn op zichzelf reeds overtuigde en vuur vaste communisten De verkiezings strijd is met ongelijke wapenen ge voerd. De nazi's vochten tenminste met open viizer, maar de Amerika nen zijn een onzichtbare bezetting. Ze durven niet met open vizier te gen ons te strijden." Voorts zeide hij: „Wij wijzen met verontwaardieing de laster af, dat wij een nederlaag hebben geleden. De C.P.N. heeft in twee jaar 500 stemmen verloren. De kern is de partij trouw gebleven". Spreker besloot met te zeggen, dat wanneer eemaal de Amerikanen West Europa zullen moeten verlaten het deze kern van 300.000 mensen za zijn, die de leiding van het Ne derlandse volk zal worden. huis St. Antoniushove te Voorburg moesten worden overgebracht. Naar wij van de directie van de wasinrichting vernemen is gister morgen bij het bewerken van over alls van een grote industrie gedu rende het strijken van deze stukken een gas ontsnapt. Een aantal vrou wen en meisjes van het personeel is onwel geworden. Op advies van de bedrijfsarts zijn de desbetreffende vrouwen naar Ary toniushove vervoerd. Zestien van de een en twintig vrouwen zullen nog heden dit ziekenhuis verlaten. De toestand van de overige vijf is even eens gunstig. De politie en arbeidsinspectie stel len een onderzoek in naar de moge lijkheid van de aanwezigheid van schadelijke bestanddelen in d? over alls bij de aanbieding aan de wasse- rjj. Jan Nolten is er in geslaagd als eerste over de eindstreep van de twaalfde etappe te rijden. Deze rechtstreeks uit Zuid-Frankrijk ontvangen telefoto toont onze landgenoot bij het passeren van de finish. A. N. P.-TELEFOTO. Wijzigingen in 't program Gisteravond hebben de kabinets formateur en de vier fractievoorzit ters, de heren Donker, Romme, Ti- lanus en Schouten opnieuw gedu rende vier uren vergaderd. Zij wa ren dus deze dag gedurende onge veer acht uren bijeen geweest. Voor de formateur was het wel een zeer vermoeiende dag, aangezien hij des middags ook nog de ministerraad had gepresideerd. Als resultaat van deze langdurige besprekingen vernemen wij het vol gende. De formateur zal heden een gewijzigd regeringsprogram opstel len, uiteraard gewijzigd naar aanlei ding van de opmerkingen, door de fractieleiders gemaakt. Dit gewijzigde program zal zo enigszins mogelijk Dinsdagmiddag op schrift worden gesteld en worden verzonden aan de vier fractieleiders, die dan, aangenomen mag worden Woensdag, met de fracties zullen ver gaderen. De voorzitters zullen dan uiterlijk Donderdagochtend aan de formateur bericht geven. Er is geen mondelinge bespreking meer afgesproken, maar het blijft natuurlijk mogelijk dat door de for mateur of door de fractieleiders om een nieuwe bespreking gevraagd zal worden. H. M. de Koningin wordt door de formateur telefonisch op de hoogte gehouden van de gang van zaken. Prins Bernhard naar Columbia De Nederlandse diplomatieke ver tegenwoordiger te Bogota heeft ver klaard, dat prins Bernhard een uitno diging van de Columbiaanse regering, om een bezoek aan het land te bren gen, heeft aanvaard. Hij zou dit doen r.a de opening van de tentoonstelling van Nederlandse producten in Mexi co. Het bezoek zou mogelijk tussen acht en twaalf November worden gebracht. Gisteravond kon geen officiële be vestiging van bovenstaand bericht worden verkregen. Het mag echter niet uitgesloten worden geacht, dat de Prins na zijn verblijf in Mexico een of meer Zuid-Amerikaanse sta ten zal bezoeken. Mocht dit inder daad het geval zijn, dan zal een be zoek aan Bogota op het programma staan. Men bezit alles wat men verlangt, als men zich beperkt tot het nodige. Seneca.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1