De zilte zee en het zware onweer verkwikten een broeiend weekend Schaduwzijde van zomers weekend Vogts afscheid van de A.V.R.O. MAANDAG 7 JULI 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BI.AD PAGINA 4 Kethelaren werden dakloos en kwallen vroegen ammoniak De gulle zomer, die ons de laatste weken niet karig bedeelt met zonngie en hete dagen, zorgde de afgelopen dagen weer voor een weekend, dat velen inspireerden de buitenlucht op te zoeken teneinde door een vleugje wind enige verkoeling te vinden. De honderdduizenden, die er op uittrokken hebben echter moeten ervaren, dat de zomerzon een eerlijke verdeelster is, want overal was het even warm. Degenen, die met duizenden onze stranden bevolkten^ konden sdechts verfrissing vinden in het water, want het strand was gloeiénd heet en een warme landwind belette de verfrissende zeewind de naar koelte snakkende menigte te verkoelen. En ook zij, die met een fikse duik in het zilte nat poogden, de warmte te ontlopen, moesten ervaren, dat ook deze medaille zijn keerzijde had. Er bevond zich een opmerkelijk aantal kwallen in zee en een aanraking met deze waterbewoners brengt vrij pijn lijke consequenties met zich mee. Een kwallerige zee. Oo het strand te ZandvoortBloe- mendaal hebben het reddingsposthuis <n vele andere gebouwen op drukke ogenblikken als eerste hulpplaatsen gediend voor de tientallen, die hulp behoefden omdat ze door kwallen waren „bestraald". Ammoniak was dan ook een in trek zijnde vloeistof om de aangedane huid verlichting te verschaffen. Een twintigtal baders viel, tengevolge van de „bestraling" op het strand flauw en moest zich onder doktersbehandeling stellen. Dc Rotterdamse redding-brigade die het strand te Hoek van Holland onde»- haar bewaking heeft, redde Zondag twaalf mer.sen, die waren af. gedreven. Sommige van de geredden, alsmede in totaal vijf leden van de reddingsploeg liepen verwondingen op door uitsteeksels aan de strekdam men. In Hoek van Holland, waar naar schotting vijftig a zestigduizend per sonen genoten van zon, zee en zand, kwamen niet minder dan honderd vijftig volwassenen en kinderen sou laas halen voor „bestraling" door kwallen. Er moesten extra flessen ammoniak worden gehaald om allen te kunnen behandelen. Verwacht onweer. Het einde van de Zondag kwam bo ven Zuid-Holland met de lang ver wachte onweersbuien. Omstreeks half elf werden de eerste tekenen dier buien hoorbaar en vrij spoedig daar na zichtbaar. De bliksemstralen waren geduren de bijna een uur niet van de lucht en zware donderslagen rolden over de dorpen en steden. De brandweer te 's Gravenhage heeft het Zondagavond heel erg druk gehad. Van alle del^n van de stad ontving zij berichten over bliksem inslagen Bijna al het materieel van de brandweer werd er op uitgestuurd Gelukkig is het overal meegevallen; brand is nergens geconstateerd. De bliksem sloeg in de bovenleiding bij de Zijdeweg en kwam daardoor in de „Wassenaarse-tram", zonder on gelukken te veroorzaken. Daken woeien weg in Kethel. In Kethel, onder Rotterdam, was de ontknoping van de broeiende dag minder onschuldig. Omstreeks half elf hebben daar tijdens een hevige onweersbui zware windstoten ge woed. Nadat enkele maanden gele den de daken van een aantal z.g.n. „airey"-woningen tengevolge van een Noord"-Wester storm waren afgewaaid is gisteren over een lengte van veer tig meter het dak van zes z.g.n. „Wel- sehen"-systeembouw woningen opge licht en in de achtertuintjes der huizen gewaaid. Behalve de schrik, die dc bewoners en dc omwonenden te pakken had, heerste er grote ontstemming omdat de daken van alle „airey" woningen tengevolge van de vorige misère zijn gecontroleerd, terwijl die van de „Welschen"-woningen, volgens de gemeentelijke woningdienst, die deze huizen exploiteert, vast genoeg be vestigd waren en zeker niet aan de wind ten offer zouden vallen. De brandweer van Schiedam heeft schijnwerpers geïnstalleerd om een aannemer in de gelegenheid te stel len met tentzeilen de huizen dicht te maken. Verscheidenen der naar schatting vijf en twintig bewoners der getrof fen huizen zijn bij buren ingetrokken. Er is een lichtgewonde, nl. de heer De Jager. Deze heeft het dak op zijn schouder gekregen, maar doordat de heer De Jager voorover viel en het dak op de heggen tussen de tuintjes is blijven hangen, is dit ongeluk goed afgelopen Natuurlijk kregen de hui zen veel waterschade. Trawlers trokken naar zee. Minder dramatisch is de geschiede nis van de twee IJmuidense trawlers, de Claesje" en de „Abraham", die Zaterdagavond in IJmuiden binnen kwamen met een lading vis, die be stemd was voor de markt van Maan dag. Met het oog op de hoge tempe ratuur en de bederfelijkheid van de vangst is de bemanning van de beide scheper aan wal gebracht en daarna zijn de trawlers met aflossers aan boord rustig voor de pieren gaan lig gen, om de vangst in een zo goed mogelijke conditie te houden. De moedige Faust. Faust was minder bang voor de hitte dan de Hollandse Nieuwe, want ondanks de onweerslucht begon Limburgse opera Zondagavond toch met de première van de opera Faust" in het vijwel uitverkochte Valken burgse openluchttheater.Er waren verscheidene autoriteiten aanwezig, onder meer mr. dr F. Houben, com missaris der koningin in Limburg, mr. L. Roppe, gouverneur van Bel gisch Limburg, drs. P. van Odijk se cretaris van het bisdom Roermond en directeur L. Linssen, voorzitteer van het bestuur der ..Jan van Eyckj Academie". Donder en bliksem begeleidden de overigens glansrijke uitvoering, die na het tweede bedrijf moest worden gestaakt, wegens vegen. Tot slot sloeg de bliksem gister avond omstreeks acht uur in de bo venleiding tussen Wolvega en Stèen. wijk. Het defect was na ongeveer een half uur verholpen, maar de treinen loop in het Noorden werd toch ver traagd. De laatste Zondagavond snel trein uit het Oosten moest op aanslui ting wachten en kwam met een ver traging van ongeveer een uur te 's-Gravenhage binnen Brandende boerderijen. Toch heeft de vlammende bliksem zijn dorre spoor door Nederland ge trokken. Verschillende boerderijen in Friesland zijn door de blik sem getroffen. Jn Tynje sloeg de blik sem in een boerderijtje, bewoond door de heer J. K. Huisman. Het be drijfje brandde geheel af. Van de in boedel kon niets worden gered. In het nabij gelegen dorp Terwispel werd het pand van de heer R. de Wilde getroffen. Hier werden een schuur en een hooiberg een prooi der vlammen. In Garijp ging de ka pitale boerderij bewoond door de heer W. T. Sibma verloren. Hier kon het voorhuis worden gered. In de Blesse brak brand uit in een boerde rij bewoond door de heer D. Bos. Het vuur vond hier gretig voedsel in het pas opgeslagen hooi en de brand weer kon niet voorkomen, dat het gehele pand een prooi der vlammen werd. In Hempens sloeg de bliksem in de boerderij van de heer I. de Vries, -- - - - de Leeuwarder brandweer kon hier merkte, begaf zich onmiddellyik met van de bliksem, maar kan toch wel als gevolg van de hitte gelden. In Nyetryne brak Zaterdagmorgen omstreeks half elf brand uit in de boerderij van de gebroeders Schaap. Schuur en woonhuis werden hier een prooi der vlammen. De oorzaak was hier hooibroei. Bliksem op logger geslagen. De haringlogger SCH 39 kon van daag niet naar zee vertrekken daar tijdens het hevige onweer van gis teravond de bliksemin het kompas was geslagen. Het glas van het kom pas was totaal versplinterd. In het Hollands Diep verdronken. De 35-jarige H. Gransma, gewoond hebbende te Breda, is gisteren in het Hollands Diep bij Willemsdorp ver dronken. Het slachtoffer en zijn ver loofde de 36-jarige mej. M. van Elewout eveneens in Breda woon achtig bevonden zich bij het zwem men plotseling in een hachelijke po sitie. De heer G. H. Bos, die dit op tijdig ingrijpen. Het woonhuis werd behouden, doch er kon niet voorko men worden, dat de schuur geheel afbrandde Een zesde brand die uit Friesland gemeld wordt, is wel niet de oorzaak een kano naar de plaats van het on geluk. Het lukte hem mej. van Ele wout te redden, doch de heer Grans ma was niet meer te vinden. Eerst des avonds om half negen werd zijn stoffelijk overschot opgehaald. Weg en water eisten hun tol Een icfiip uaatt ap een ödtip Zoals ieder warm weekend, heeft ook deze zomerse Zondag zijn tol ge- eist. Onder de vele duizenden die aan zee, kanaal en plas verkoeling zochten, zijn er enkelen geweest, die deze verkoeling met hun leven betaald hebben. Een 15-jarige Am sterdams scholier zocht verkoeling in het Abcoudermeer. Vermoedelijk is hij tijdens het zwemmen onwel ge worden, want plotseling verdween hij in de diepte. Toegeschoten hulp mocht niet meer baten. In de Waal bij Nijmegen verdronk gistermiddag de 17-jarige Wardt uit Dodewaard. Zoals later bleek, was de jongen de zwemkunst niet mach tig. Het twee en een half jaar oude zoontje van de familie Maijer uit Naarden is Zaterdag spelenderwijs te water geraakt. Enige werklieden, die in de nabijheid van de Muider- trekvaart werkzaamheden verricht ten, zagen iets op het water drijven, dat zij aanvankelijk voor een pop hielden. Groot was de ontsteltenis, toen zij ontdekten, dat het voorwerp het stoffelijk overschot van een kind bleek te zijn. Het 9-jarige meisje De Vries uit Amsterdam is gistermiddag op het zandterrein aan de Parnassusweg te Amsterdam in een pas gegraven sloot gevallen en verdronken. Een 15-jarige jongen ontdekte het onge val en haalde het meisje uit de sloot. De door de politie en G.G. en G.D. toegepaste kunstmatige ademhaling baatte niet meer. Motorrijder gedood Zaterdagmiddag is op de weg Am sterdamUtrecht een ernstig onge luk gebeurd, dat aan een Amster dammer het leven heeft gekost. Tus sen Duivendrecht en Abcoude reden in de richting Utrecht achter elkaar een militaire vrachtwagen en een personenwagen. Daarachter kwam een motor, bestuurd door de 39-ja- rige Amsterdammer P. Hij passeer de de beide voor hem rijdende auto's, maar stuitte op twee tegenliggers, ook motoren. De eerste hiervan kon nog naar rechts uitwijken en kwam in de zachte berm langs' de weg te recht. De volgende motorrijder, een Amerikaans soldaat van het bezet tingsleger in Duitsland, die hier zijn verlof doorbracht, kon een aanrij ding niet meer voorkomen. De mo tor, bestuurd door de Amsterdam mer vloog naar rechts en werd door de militaire vrachtwagen gegrepen. De bestuurder werd van zijn voer tuig geslingerd en kwam 18 meter verder op de weg terecht. Volgens de politie is waarschijnlijk de mili taire vrachtauto over het lichaam van de Amsterdammer gereden, want deze wagen schoot nog een vijftigtal meters door. Het slachtof fer werd met ernstige verwondingen in het O.L-V. Gasthuis te Amster dam opgenomen, waar de man Za terdagavond is overleden. Zijn duopassagier, de 33-jarige H. uit Amsterdam, werd eveneens van de motor geslingerd, brak de linker enkel en kreeg enkele schaafwon den. Hij werd ook in het O.L.V. Gasthuis opgenomen evenals de Amerikaanse militair, die aan de linkerknie werd gewond. Het verkeer op deze drukke maar smalle weg ondervond geruime tijd stagnatie. Twee dodelijke aanrijdingen Op de Weurtseweg te Nijmegen is een 63-jarige heer B., die op de fiets plotseling de weg overstak door een motorrijder aangereden en enige minuten later overleden. De motor rijder heeft getracht door krachtig remmen de aanrijding te voorko men, maar slaagde daarin niet. De 54-jarige N. D. uit Goor is Za terdagmiddag nabij Markelo gegrepen door een autobus, die hem op de Goorsestraat inhaalde. D-, die een bromfiets bereed, kwam te vallen en kreeg onder meer een schedelbasis- fractuur. Hij werd naar het algemeen ziekenhuis te Hengelo vervoerd, waar hij later aan de bekomen kwetsuren is overleden. H., beide afkomstig uit Roosteren, staande in een bootje bezig met het aanbrengen van nieuwe houten ter bescherming van de sluisdeur. De sluiskolk was gevuld met water en het verval bedroeg ongeveer zeven en een halve meter. Toen schepen uit de kolk voeren door de deuren aan het bovenhoofd werd het water opgestuwd tegen de deuren aan het benedenhoofd. Zoals wel meer in dergelijke omstandigheden schijnt te gebeuren, sloeg er een golf water uit de sluiskolk over de deuren. Ver moedelijk is deze stortvloed op een zijde van het bootje terecht gekomen tengevolge waarvan het kantelde en S. en H. te water geraakten. Ze kon den geen van beide zwemmen en verdronken. Hun lichamen werden binnen tien minuten boven wa ter gehaald. Langdurige kunstma tige ademhaling mocht echter niet meer baten. Beide slachtoffers waren gehuwd. S. had zeven kinderen. DAME UIT TREIN GEVALLEN Vanochtend 5 minuten voor half- acht is ter hoogte van de Hoornse lijn op het traject Alkmaar—Zaan dam de 55-jarige kantoorbediende mqj. J. Wardenaar uit Castricum uit de trein gevallen. Het deerlijk ver minkte, ontzielde lichaam is naar het gemeenteziekenhuis te Zaandam vervoerd. De trein heeft na 20 minuten ver traging de reis voortgezet. De politie stelt een onderzoek in naar de oor zaak van het ongeluk. 25 jaar Apostolaat der Hereniging Kardinaal Tisserant woonde Byzantijnse liturgie bij Vereerd met het kardinaalsrood en het paars van vele Monsignori, heeft het Apostolaat der Hereniging giste ren gisteren zijn zilveren bestaan ge vierd. Kardinaal Tisserant, secretaris van de Oosterse Congregatie was er voor uit Rome overgekomen en heeft daar uit naam van Z. H. de Paus meege deeld, dat de voorzitter van het Apos tolaat, pastoor A. G. Smit te Soest- dijk, was benoemd tot geheim kamer heer. De secretaris pater F. Wijnho ven, ontving het erekruis „Pro Eccle sia et Pontifice", de heer H. Kemna werd benoemd tot ridder in de Orde van het Heilig Graf van Jerusalem en uit elk bisdom werd een hoofdze- latrice begiftigd met het eremetaal „Bene merenti". Het waren de dames Bertha Oosterholt (Aartsbisdom), Jo banna Klemens (Haarlem), Helene Kuipers (Roermond), Maria Vogels (Den Bosch) en Henrica Kleiberg (Breda). De plechtige viering was ingeluid met een Pontificale Byzantijnse litur gie in de Kathedrale kerk, gecele- breed door mgr. I. van Buzko, aposto lisch visitator van de Oekrainers in West-Europa, met concelebratie mgr. Alexander Malijniwskyj, vica ris-generaal van Engeland, mgr. Jac. Perridan vicaris-generaal van Frank rijk en pater M. van der Maele C.ss.R., vicaris der Oekrainers in Nederland, België en Scandinavië. Kardinaal Tisserant verleende tij dens het Heilig Offer pontificale as sisten tie. In de namiddag waren deze kerke lijke hoogwaardigheidsbekleders me de aanwezig tijdens de plechtige zit ting in „Esplanade". Daar waren bo vendien: de pauselijke internuntius mgr. Paolo Giobbe, mgr. dr. B. J. Alfrink, mgr. J. P. Huibers en mgr. dr. A. Hanssen uit naam vani het Hoogwaardig Episcopaat, mgr. dr. J. Olav Smit uit Rome, mgr. V. d. Vliët Exarque van de Oosterse Kerk, mgr. Van Lierden sacrista van 2. H. de Paus, prelaat dr. H. Ondersteyn, mgr. H. van Hussen, directeur van de pau selijke liefdewerken ,mgr. prof. dr. A. Mulders, directeur van het Mis- sioL»gisch, instituut en prof dr. Goe- mans, rector-magnificus, beiden van de R.K. Universiteit te Nijmegen, en verder tal van binmen- en buitenland se priesters, die zich bezig houden met het apostolaatswerk. Sommigen van hen waren in oosters priesterge waad. Mede aanwezig was de heer W. Dreesmann, pauselijk graaf. Waardering namens onze bisschoppen. Uit naam van het Episcopaat heeft mgr. Alfrink dank en waardering ge bracht aan allen, die in deze kwart eeuw uit liefde voor de Kerk het Een merkwaardig transport is thans op weg van Rotterdam naar de Finse haven Aabe, waar het Woensdag of Donderdag wordt verwacht Het is een hier te lande geheel van aluminium vervaardigd passagiersschip voor de Finse Meren. De „Aulanko", zoals het schip heet naar de haven waar het zal thuis behoren kan honderd passagiers vervoeren. Het werd van aluminium vervaardigd om de geringe diepgang te bereiken, nodig voor dc vaart op de Finse meren. Het is 26 meter lang, 5.50 meter breed en 5.70 me ter hoog. Daar het niet op eigen kracht door de geringe diepgang naar Finland kon varen, moest het aan boord van een ander schip daar naar toe worden vervoerd. Dit geschiedt thans met speciale toestemming van de Scheepvaart Inspectie met het m.s. „Brouwersgracht", welk schip in de o Suomi-Iijn een geregelde dienst onderhoudt met Finland. Om de „Aulanko" anakanaal bij Maasbracht een ern aan boord van de „Brouwersgracht", waarvan het bijna het gehele dek in- siig ongeluk gebeurd dat aan twee neemt, te kunnen plaatsen, moesten de stutten voor laadbomen van het m.f niannen, die in dienst waren van de „Brouwersgracht" worden afgebrand. Twee grote bokken hesen de „Aulan- rijkswaterstaat, het leven heeft ge- ko" Zaterdagmiddag in de Jobshaven te Rotterdam aan boord. De aankomst kost. en „ontscheping" te Aabe zullen met enige plechtigheid geschieden: ook de i Aan het benedenhoofd van de Nederlandse gezant in Finland, de heer A. J. Th. van der Vlugt, zal hierbij I sluiskolk, aan de buitenzijde, waren tegenwoordig zijn. 1 de 50-jarige T. S. en de 45-jarige M. Tijdens werkzaamheden verdronken Zaterdag is bij de sluis in het Ju- Een bewogen vergadering, welke eindigde met een handdruk verwijt, het is een verklaring voor het elkander op den duur minder verstaan", deze woorden gericht aan het adres van de voorzitter van de AVRO, sprak de heer W. Vogt tijdens zijn afscheidswoord op de Zaterdag te Maastricht gehouden algemene vergadering van de AVRO. In de kringen van de AVRO heeft het verbazing gewekt, dat deze als algemene ledenvergaderfing uitgeschreven bijeenkomst slechts toegankelijk was voor die leden die in het bezit waren van een speciale door het bestuur verstrekte uitnodiging. Voor het begin van de vergadering verzocht de voorzitter, de heer De Clercq aan een zoon van de heer W. Vogt, de zaal te verlaten, daar hij niet in het bezit was van zo'n uitnodiging, die hij volgens de voorzitter verzuimd had aan te vragen. Onder protest van vader en zoon heeft de heer Vogt Jr. de zaal toen verlaten. Tijdens de vergadering is de heer De Clercq met 59 tegen 1 stem ei zes blanco tot voorzitter herkozen. Toen het agendapunt: „Verslag van de directeur van het omroepbe drijf over het afgelopen jaar" aan de orde kwam, wenste de voorzitter dit stuk slechts formeel aan de orde te stellen en het voor kennisgeving te doen aannemen, omdat de heer Vogt niet meer 'als directeur aanwezig was. Afscheidswoord. De heer Vogt verzocht niettemin een toelichting op zijn werk te mogen geven, maar de voorzitter wees dit af. Toen de heer Vogt daarna in een beroep op de vergadering verzocht om alsnog een toelichting te geven als oud-directeur, ontstond er even spanning. De kwestie van het ontslag en wat daaromheen hing, wilde de AVRO- voorzitter, als zijnde niet aan de or de, niet in het geding zien gebracht. De heer Vogt verklaarde zich alle rechten te willen voorbehouden over de vraag of de algemene vergadering al dan niet het ontslag mag bekrach tigen. De voorzitter herinnerde er aan dat de heer Vogt zelf zijn ontslag had gevraagd en dat hem dit, op zijn verzoek, was verleend en eveneens op verzoek van de heer Vogt, met onmiddellijke ingang. De heer Vogt zeide zich neer te leggen bij deze beslissing, omdat bij de rondvraag nog gelegenheid be stond om toch te spreken. Na de pauze, welke de voorzitter inlegde, heeft 'deze medegedeeld, dat de heer Vogt er van afzag om voor deze vergadering over zakelijke aan- gelegenheden nog het woord te voe ren. De theer De Clercq benutte deze mogelijkheid om aan de heer Vogt te verklaren, dat het verlenen van het gevraagde ontslag geen enkele denigratie inhoud van de heer Vogt. De AVRO-voorzitter verklaarde dat allen het heengaan van de heer Vogt betreuren, want de heengaande functionaris heeft ongetwijfeld vele jaren belangrijk werk gedaan voor de AVRO, zodat hij terecht als de grondlegger mag worden beschouwd. „Ge hebt daarmee uw naam onster felijk gemaakt", aldus de heer De Clercq. De heer Vogt verklaarde daarop, dat hij geenszins de bedoeling heeft gehad om op de algemene vergade ring bittere woorden te spreken, of tegen de AVRO iets te zeggen of te doen dat deze omroep zou kunnen schaden. „De directeur van een om roepbedrijf is echter een man met trots en veel gevoel van eigenw de", zo zeide hij. Deze zaken zijn in het geding gebracht in zijn verhou ding met het bestuur en daaraan ligt ten grondslag zijn conclusie dat het bestuur hem de leiding niet meer verder toevertrouwde. Hij wees op de resultaten van zijn werk waarbij men moet erkennen dat hij de AVRO in alleminst deplo rabele toestand achterlaat bij zijn heengaan. Hij was evenmin bitter gestemd tegenover de gedelegeerden die een reorganisatie wensten door te voeren. Hij was er van overtuigd dat zij de vele moeilijkheden van het programmasamenstellen zeer goed zouden zien. „De voorzitter.mag echter niet on kundig blijven van het feit", zo zei de de heer Vogt, „dat mij soms het bloed onder de nagels werd gehaald" Met de beste wensen voor de AVRO, welker bloei voor hem steeds ver heugend zou zijn, nam de heer Vogt, zijn afscheid. Hy heeft daarna de leden van het dagelijks bestuur en het algemeen bestuur alsmede de gedelegeerden de hand ten afscheid gegeven en de bij eenkomst verlaten Sinds 1949. „In zijn openingswoord zeide de heer De Clercq, dat zich sinds begin werk der hereniging hebben bevor derd of gesteund. Daardoor was ook de levenskracht in eigen land gebaat, aldus mgr. Met het Missiewerk en de Oecumenische Beweging is het Apos tolaat der Hereniging een kerkelijk instituut, dat weerklank bij de ka tholieken heeft gevonden en waar bij men meer heeft kunnen terugont vangen, dan men heeft gegeven. .Pastoor A. Smit heeft er op gewe zen, dat er groei zit in het Aposto laatswerk; nu reeds zijn er meer dan 20.000 leden. Hy dankte de overle den voortrekkers pater Henricus van Keulen en prof. dr. Titus Brandsma en verder de werkers van het eerste uur, die dit feest mochten meema ken: deken Scholtens van Wolvega, prof. Mulders, Joan Colette, beiden uit Nijmegen-. Over het historisch perspectief in de vraagstukken van Oosterse af scheiding en hereniging heeft de heer Kees Bouman uit Utrecht een feeste lijke rede gehouden. Hij wees er op, dat wederzijdse grieven allengs gro tendeels hun betekenis hebben ver loren; nochtans is de verhouding nau welijks veranderd. Bij de bewustwor ding heeft het Apostolaat der Her eniging in Nederland gelukkig een belangrijke rol gespeeld. Het echt cHfristelijke ideaal is ini ons land over al levend geworden en het verlangen dat door de eenheid der christenen aan God in Zijn Kerk zo groot mo gelijke glorie wordt gegeven, bestaat bij allen. Het Utrechts Byzantijns koor, on der leiding van de pas gepromoveer de dr. Miroslaw Antonowytsj, heeft voortreffelijke Salvische en Oekraini- sche zangen vertolkt. Tijdens het door kardinaal Tisserant opgedragen Pontificaal Lof in de H. Hartkerk heeft pastoor Smit in een predicatie het werk van het Apostolaat der her eniging aan de vele aanwezigen ver klaard. Kardinaal Tisserant bij K.R.O. Hedenochtend is kardinaal Tisse rant officieel in de K.R.O.-studio ont vangen. De kardinaal werd verge zeld door mgr. Tersarial, pauselijk ceremoniarius, Jac. Brundngs uit Ro me, fungerend secretaris, de heer W. Croon uit Heemstede, ere-kamerheer met 'kap en degen, pater Murillo, voorz. van het Verenigingswerk in Spanje en een groep Benedictijnen uit Leuven. Prof. Kors heette het ge zelschap welkom, waarna een rond wandeling door de studio volgde. Kardinaal Tisserant sprak na de rondleiding zijni waardering uit voor het werk, dat de katholieke radio- omroep in Nederland verricht. Hieuw- óianMeeld u-cwi JaoM YLae-xeSwui In het Bellamypark te Vlissingen heeft de Directeur-Generaal van het Nederlands Loodswezen Zaterdag middag in tegenwoordigheid van vele autoriteiten en belangstellenden het nieuwe standbeeld voor Frans Nae- rebout, de dappere mensenredder uit de tweede helft van de achttiende eeuw, onthuld. Foto van het nieuwe standbeeld op het moment, dat Vice- Admiraal N. A. Rost van Tonningen namens H.M. de Koningin een krans bij het standbeeld heeft gelegd. 1949 moeilijkheden hebben voorge daan in de AVRO. De oorzaak hier van was, dat de organisatie na de oorlog nog niet voldoende terugge bracht was tot de vaste richtlijnen, die een goed opgezette organisatie vereist. Nu alles intensief onderzocht én bekeken is, is gebleken dat er veel te veel déraillementen plaats vonden, die aan de aandacht van het bestuur ontsnapten, omdat zij binnenska mers werden gehouden. Er ontbrak samenwerking en teamgeest, de on derlinge naijver vierde hoogtij, het personeel wist niet meer waar het aan toe was. Het bestuur wees vier gedelegeer den aan om in dit alles verbetering te brengen. De waarnemend admini strateur werd van zijn functie ont heven, de programmaleider werd met verlof gezonden. De vroegere programmaleider is weer op zijn plaats teruggebracht en sinds 18 Ju ni jl. is een nieuwe administrateur in dienst. De heer De Clercq zeide verder, dat de gedelegeerden hun aandacht ook hebben gricht op de program ma's, „waarover als het ware dage lijks talloze klachten binnenkwa men". Er was te veel gesproken woord op verkeerde uren en ook het „oververrangeren" van muziek gaf aanleiding tot veel klachten.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 8